Το αδερφάκι της "Ήβης" στα Πετράλωνα. Επιλεγμένοι μεζέδες με συνοδεία ούζο και τσίπουρου. Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι.

07 Απρ 2018

Ένα χαλαρό βράδυ Κυριακής βρεθήκαμε με την τετραμελή μας παρέα στα Πετράλωνα, αφού η απαλή και ωραία βραδιά μας το επέτρεπε από θέμα θερμοκρασίας καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι στο πλάι του καταστήματος, μιας και τα εντός τραπέζια ήταν όλα πιασμένα.
Επόμενη κίνηση στρωνόμαστε και διαβάζουμε τον μικρό κατάλογο του μαγαζιού και αποφασίζουμε από κοινού 3-4 πιάτα.

Χοιρινό-Απάκι
Ομελέτα με παστουρμά
Πατάτα γεμιστή
Τηγανητό κουνουπίδι
Ντάκο
1 τεταρτάκι κόκκινο κρασί (2,50)
1 μισόκιλο λευκό (3,50)
0,50/άτομο το ψωμί (! )

Η παραγγελία έφτασε σχετικά γρήγορα εκτός από το κουνουπίδι, το οποίο ήρθε μετά από αρκετή ώρα, τον λόγο δεν τον γνωρίζουμε.

Οι γεύσεις μέτριες, όχι κάτι το εξωπραγματικό, ικανοποιητικές για να συνοδεύσουν το ωραίο κρασάκι σου συντροφιά με την καλή παρέα σου.

Αν θα ήθελες κάτι πιο ποιοτικό ή γκουρμέ κίνησε για άλλο μαγαζί.

Αν και η περιοχή ενδείκνυται κατά κύριο λόγο για μεζεκλίκια, μπυρίτσα, κρασάκι και σίγουρα μια ωραία παρέα.

Το σκορ έγραψε 36€ για 4 όπως προείπα άτομα, χορταίνεις, δεν σκας και απολαμβάνεις την όμορφη αύρα που έχει αυτή η περιοχή που ονομάζεται Πετράλωνα.
Κλείστε λοιπόν ένα οικονομικό ‘’Ραντεβού’’ με την παρέα σας, θα περάσετε καλά.

ΥΓ. μόνη παραφωνία, που δεν έχει να κάνει με το μαγαζί, η παρέα ακριβώς δίπλα μας που σχεδόν ούρλιαζε, τραγικό αν σκεφτεί κανείς ότι τριγύρω υπάρχουν σπίτια και ένοικοι οι οποίοι προφανώς δεν είναι αναγκασμένοι να ακούν τον κάθε ένα από εμάς που έχει κέφια με την παρέα του, σεβασμός λοιπόν και προσοχή στους γύρω μας, όταν βρισκόμαστε σε τέτοιου είδους μαγαζιά και ιδίως έξω από αυτά!

25 Νοε 2016

Ειναι πολλες οι φορες που ακους ακους ακους για καποιο μαγαζι και μολις βρεις τον ελευθερο χρονο το πρωτο σου μελημα ειναι να πας να ικανοποιησεις την τραγικη περιεργεια που σου εχει δημιουργηθει.
Κατι τετοιο συνεβει και με το εν λογω μαγαζι που ακουγα για πολυ καιρο ( ενεκα και πολυ παλιο μαγαζι ) τα καλυτερα απο διαφορους ανθρωπους και το περιεργο ηταν οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους.

Ετσι αφου η περιεργεια ειχε φτασει το ζενιθ αποφασισα ενα πεινασμενο βραδυ και αφου βεβαια βρεθηκε και η αναλογη παρεα απο φιλους να παμε να εξετασουμε κατα ποσο ηταν αληθεις οι φημες περι του μαγαζιου.

Η μια απο τις φιλες ειχε ξαναπαει και ηταν εις εκ των ατομων που υποσχοταν την γευστικη πανδεσια.

Το μαγαζι βρισκεται στην πλατεια Μερκουρη που σαν προεκταση της οδου Τρωων εχει γινει πλεον και αυτη ισως και πιο must ακομα και απο την ιδια την Τρωων.

Μαγαζια εστιασης και ποτου παντου ακομα και στα πιο απιθανα μερη και στις πιο απιθανες τρυπες.

Μια τετοια αποθανη τρυπα ειναι και το "Ραντεβου ".... κατι που βεβαια ελεγχεται με βαση τα γουστα του καθε πελατη και του τι ζηταει ο καθενας απο ενα μαγαζι.

Το μαγαζι μπαινοντας μεσα θυμιζει ενα παμπαλαιο καφεμπακαλικο αυτα που εχουν δυο τρια τραπεζια μπροστα απο τον παγκο ( κατι σε στυλ Ζικου "της κακομοιρας " ) με ασπρο πλακακι στο πατωμα και τραπεζια οντως καφενειου. Οι δε καρεκλες ολες στο σχετικα αβολο κλασσικο στυλ που δεν σε κρατανε για πολυ ωρα ειδικα αν εισαι και " αβολος " τυπος. Στο βαθος του μαγαζιου υπαρχει κι ενα τραπεζι που ξεχωριζει απο τα υπολοιπα των δυο ατομων που ειναι μια στρογγυλη ροτοντα περιπου 6 ατομων με τζαμι επανω και απο κατω κατι πουλια του ταβλι και κατι χαρτια απο τραπουλα. Για εξαερισμο δεν θα μιλησω καθολου γιατι και οι ιθυνοντες δεν εχουν ασχοληθει καθολου. Σιγουρα αν εχεις θεμα με τον καπνο καλα ειναι να το σκεφτεις πολυ καλα πριν πας να κατσεις. Γυρω γυρω το μαγαζι εχει τζαμαριες και πορτες οπως ολα τα παλια καφενεια και κανενα τοιχο εκτος του πισω πισω. Οποτε απο διακοσμηση μονο εκεινος ο τοιχος που απαριζεται απο μια ξυλινη ραφιερα γεματη με λογιων λογιβν τσιπουρα διαφορων εττικετων και απο κατι παιδικα παιχνιδια πεταμενα ατσαλα στην μια γωνια.
Οπως λεγαμε και στην Λοντρα nothing special....

ΜοΛΙς μπεις στο μαγαζι το σερβις το αρχικο σχετικα αμεσο ( ενταξει πεντε τραπεζια εχει το μαγαζι ) κατι που σαφως σταματαει μετα απο ωρα οταν το μαγαζι γεμισει και αρχισουν να υπαρχουν παραγγελιες ενθεν και ενθεν. Σε αυτο το σημειο ο ταλαιπωρος μαγειρακος που φοραει μια τραγιασκα αντι για σκουφο μαγειρικης δεν φαινεται να ζοριζεται και ιδιαιτερα αν θα τρεξουν οι παραγγελειες.
Ειναι βεβαια ευκρινες οτι το χαμογελο ακι η καλη διαθεση δεν λειπει απο το προσωπικο καθ΄'ολη την διαρκεια της παραμονης στο μαγαζι.

Ας παμε τωρα στην περιοπτη γευση που εχουν οι λιχουδιες του μαγαζιου που σε ποσοτητα δεν ξεπερνανε το μισο φυλο καταλογου. Απο την μια μερια καλο ειναι αυτο γιατι σκεφτεσαι οτι ενα μαγαζι που εχει περιορισμενο καταλογο οτι κανει το κανει καλα τουλαχιστον....... Φρουδες σχετικα ελπιδες.

Ας ξεκινησουμε απο το πρωτο πιατο λοιπον που ηταν μια τυροσαλατα λιβανεζικη οπως την γραφουν στον καταλογο.
Ρωτησα αν αυτο αντικαθιστα την τυροκαυτερη και μου ειπαν πως ναι αυτη η τυροσαλατα ειναι πικαντικη και μπλα μπλα μπλα. Καμια σχεση.... μια απλη τυροσαλατα με ντοματα νομιζω μεσα με μια λασπωδη υφη και πολυ μετρια γευση. Στην συγκεκριμενη κριτικη θα αποφυγω να αξιολογησω το καθε πιατο ξεχωριστα για οποιον λογο και θα αρκεστω στο 2/4 που εχω βαλει γενικα.

Δευτερο πιατο ενα χουμους που μπορεις να το πεις και καλο και σαν γευση και σαν υφη αλλα δεν το λες και κανενα ιδιαιτερο πιατο.

Τριτο πιατο μια πατατα με σως γιαουρτιου που ειναι μια πατατα ψητη στο φουρνο ανοιγμενη με καποιο τροπο επανω και ειναι σκεπασμενη απο γιαουρτι που αντε να ειχε και λιγο ανιθο μεσα αλλα σε καμια περιπτωση δεν παρεπεμπε σε σως.
Αυτο το πιατο το πηραμε δυο φορες οχι γιατι μας εξεπλιξε η γευση του αλλα γιατι δεν ειχε τιποτα αλλο προχειρο να τσιμπησουμε με το τσιπουρο μας. Πολυ μετριο πιατο.

Επομενο πιατο μια μεριδα ντοιλμαδακια της κακιας ωρας που κι αυτα στην μεση ειχαν πεταμενο λιγο γιαουρτι. Κατι ντολμαδακια χωρις γεμιση πολυ μικρα και ανοστα κατα την προσωπικη μου αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν θα τα ξαναδοκιμαζα.

Και τελευταιο πιατο πηραμε το περιοπτο συκωτι που οντως ηταν ψημενο τελεια και νοστιμοτατο. Ισως να ειναι και ο μονος λογος που αξιζει να δοκιμασεις το συγκεκριμενο μαγαζι. Παρα πολυ μαλακο με ολα του τα ζουμια ψημενο τελεια με γευση απιστευτη.

Μαζι με ολα αυτα πηραμε δυο εκατοσταρακια τσιπουρο και δυο εκατοσταρακια ρακομελο...... και ο λογαριασμος αυτου....50 ευρω
Εγκεφαλικο.... κατι σαν Τσιπρας Ομπαμα ενα πραγμα...... ντουβρουτζας μου ηρθε. Αδιανοητο να χρεωνεις τιμες Χιλτον σε ενα καφενειο του χειριστου σε μια περιοχη του μεζεδοπωλειου. Μα καλα ολοι αυτοι που μου λεγανε τοσο εξω πεσανε ? Αλλου πηγανε και φαγανε ? Ας πληρωνα 50 ευρω αλλα ας ετρωγα κατι να μου μεινει.

Τελος παντων δεν θα σχολιασω αλλο γιατι γινομαι πικροχολος και ειναι κριμα για το μαγαζι. Οποιος εχει την περιεργεια ας παει να το κρινει απο μονος του. Εγω την ειχα την πληρωσα και δεν νομιζω να ξαναπαω εκτος αν ειναι 15αυγουστος και ειναι το μονο μαγαζι ανοιχτο μεχρι την Αναβυσο.

Καλλισθένους 85, Πλ. Μερκούρη, Άνω Πετράλωνα