Παραδοσιακή κρητική κουζίνα.

03 Οκτ 2018

Οικογενειακή ταβέρνα που όπως φαίνεται έχει το δικό της, σταθερό και πιστό κοινό. Πήγαμε Σάββατο γύρω στις 9:30 βρήκαμε 3-4 τραπέζια άδεια που σε μισή ώρα γέμισαν και αυτά. Εχω αρχίσει να ανακαλύπτω απομακρυσμένα μαγαζιά πλέον γιατί κουράστηκα να αναζητώ parking σε κεντρικά σημεία. Μια χαρά ήταν εκεί.

Λοιπόν, mixed feelings. Πήραμε αντικριστό (αρνί), φρυγαδέλι, πατάτες, τζατζίκι, μαραθόπιτα και κρητική σαλάτα (χωριάτικη με ξινομυζήθρα) και ενα ημίγλυκο κρασί.

Τα κρέατά του τίμια, αν και για τα 10€ που ζητάει για το αντικριστό θα ήθελα λίγο παραπάνω. Οκ, ήταν επαρκές ωστόσο και πολύ νόστιμο και μαλακό. Το φρυγαδέλι επίσης πολύ ωραίο και δεδομένων των υλικών του (συκώτι, μπόλια) δεν ήταν καθόλου βαρύ.

Τώρα στα υπόλοιπα, οι πατάτες δεν άρεσαν - νομίζω οτι θα κατηγοριοποιώ τα εστιατόρια βάσει της πατάτας τους. Χάθηκε μια φρέσκια; Προτηγανισμένη και αδιάφορη και σίγουρα κατεβάζει τη βαθμολογία των επιμέρους πιάτων. Η σαλάτα ήταν νόστιμη αν και οι ντομάτες παραήταν ώριμες για το γούστο μου.

Anyway, το μαγαζί ειναι μια ασφαλής και φτηνή επιλογή (34€ για 2 άτομα) αν δεν θέλεις να μπλέξεις με κεντρική περιοχή και "δηθενιά" πιάτα. Τα παιδιά απο το σερβις πολύ εξυπηρετικά και ευγενικά και η μουσική ευχάριστη.

Ίσως θα ξαναπάω δεδομένου του πλήθους επιλογών που έχει και δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις μια μια επίσκεψη. Αξίζει άλλη μια βόλτα.

Επίσκεψη δεύτερη φορά σήμερα Κυριακή 20 Μαΐου και για άλλη μια φορά ενθουσιαστήκαμε. Μια Κρητική ταβέρνα που πραγματικά τιμά αυτό που είναι, παραδοσιακή ταβέρνα δηλαδή. Εάν θελήσετε να πάτε σε μέρες που είναι δύσκολες Σαββατοκύριακο δηλαδή καλύτερα να έχετε κάνει κράτηση.

Το μαγαζί έχει πέραν της αίθουσας που είναι για τον χειμώνα (Πρώτη μας επίσκεψη) και ένα υπέροχο υπαίθριο χώρο όπου κάτσαμε σήμερα. Η εξυπηρέτηση άμεση καθώς και οι παραγγελία μας που αφορούσε τα ορεκτικά σαλάτες ξεκίνησαν να έρχονται περίπου σε δέκα λεπτά αφότου καθίσαμε με πρώτο φυσικά το κρητικό κέρασμα Ρακή πολύ ωραία και ελαφριά ότι έπρεπε για την όρεξη. Η παραγγελία περιλάμβανε Χωριάτικη σαλάτα (πολύ καλή μερίδα με καλό ελαιόλαδο) κολοκυθοανθούς με γιαούρτι επίσης πολύ καλό πιάτο, οι κλασικές πατάτες κομμένες στο χέρι, μια μερίδα φρυγαδελι (απλά απίστευτο), μια μερίδα παιδάκια αρνίσια πολύ καλά με βάση τα σχόλια που άκουσα από αυτόν που τα παράγγειλε και μια ποικιλία κρεατικών με πανσέτα, κοτόπουλο, χοιρινή μπριζόλα μπιφτέκια, λουκάνικο. Ότι και αν δοκίμασα ήταν εύγευστο και καλό ψημένο για τα μέτρα μου. Ήπιαμε μπύρες εκτός από την Ρακή στην αρχή και στο τέλος μας έφερε από ένα κομμάτι κρέμα τύπου πανακότας σε δύο γεύσεις βανίλιας και σοκολάτας.

Ο λογαριασμός ήρθε ήταν σε λογικά πλαίσια της τάξης των 12-15 το άτομο (είμαστε 5 άτομα). Το κρίνω πολύ καλό για την ποιότητα του φαγητού, μιας και το συγκεκριμένο κατάστημα προμηθεύεται κρέατα από οικογενειακή φάρμα της Κρήτης οπότε μιλάμε για διαφορά στη γεύση. Αξίζει να το δοκιμάσετε.