Ενα παλιο αρχοντικο του 30’ μεταμορφωθηκε σε ένα παραμυθενιο τοπιο.
Πολυχρωμο, ζωγραφιστο από ακρη σε ακρη προκαλει θαυμασμο, μιας και τα περρισοτερα εδώ μεσα είναι χειροποιητα.
Το παλιο συντριβανι εγινε τζακι, οι τοιχοι και τα τραπεζια ζωγραφισμενα στο χερι σε κανουν να νιωσεις μια αισθηση ανεσης και μια γλυκια ζεστασια τις χειμωνιατικες μερες.
Ενω για τa θερμα καλοκαιρινα βραδια ο Λεμονοκηπος είναι ευωδιαστος και σε πλημμυριζει με γευστικες αναμνησεις χαριζοντας στιγμες ξεκουρασης και χαλαρωσης.
Οσο για τον καταλογο: Παραδοσιακα μεζεδακια, κρεατικα σχαρας και μαγειρευτα που θυμιζουν σπιτικες μυρωδιες.
Οικονομικες τιμες τις ταξης 3€ και 4€ για τα μεζεδακια και 6€ με 7€ για τα κυριως

Δευτέρα-Κυριακή ολη μέρα ανοιχτό (09:00 μέχρι τα ξημερώματα)

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Δεκ 2017

επιστροφή στο γράψιμο μετά από πολύ καιρό!

Επίσκεψη στις 02/12/2017, 4 άτομα.

Ο χώρος του εστιατορίου ευχάριστος, ζεστός, η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα διαφορετική από τα συνηθισμένα (πλέον) εστιατόρια/μεζεδοπωλεία. Καθισαμε στον εξωτερικό (προστατευόμενο και ζεστό) χώρο λόγω καπνίσματος. Στα ηχεία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση ήταν κανονική. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν τόσο όταν μπήκαμε όσο και όταν μας σέρβιραν, ήταν ευγενικά, χαμογελαστά και όλα γινόντουσαν σωστά στο χρόνο τους.

Στο φαγητό,

Πήραμε,

-Σαλάτα με ένα όνομα τύπου φαντεζί (κάτι τέτοιο)
Καλή, δροσερή, σε μεγάλη ποσότητα. Αποτελείται απο ντομάτες κομμένες σε μικρά (λίγο μεγαλύτερα απο ότι φαντάζεστε) κυβάκια, αγγουράκι στο ίδιο σχήμα και διάφορα άλλα λαχανικά μαζι με μία ωραία τυρένια αλοιφή

-Μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια
Προσωπικά τα βρήκα απλά καλά

-Σμυρνέικα σουτζουκάκια
Έρχονται μέσα σε ένα πήλινο, έχει μέσα τρια σουτζουκάκια καλυμμένα με κόκκινη σάλτσα και τυρί απο πάνω. Γευστικά ήταν πολύ ωραία, ίσως η σάλτσα να ήταν παραπάνω γλυκιά από όσο έπρεπε.

-Φωλιά κοτόπουλου
Μία φωλιά απο κανταϊφι με κομμάτια κοτόπουλου (φιλέτο + συκωτάκια) μέσα σε μία ωραία λευκή σάλτσα. Ωραίο

-Τυροκαυτερή
Πολύ ωραία, φαινόταν σπιτική, όχι ιδιαίτερα καυτερή

-Πατάτες τηγανητές
Χωριάτικά κομμένες (και λίγο πιο μεγάλες απο χωριάτικες), φαινόταν ωραίες, αλλά ίσως λόγω μεγέθους μέχρι να τις φάμε όλες (που για όποιον με ξέρει δεν παίρνει και πολύ χρόνο) είχαν "μπαγιατέψει". Ίσως λόγω του μεγέθους τους; Δεν ξέρω.

Ήπιαμε λευκό κρασί

Στο τέλος μας κέρασαν κόρμο, οποίος ήταν μέτριος

Πληρώσαμε περίπου 48 ευρώ

Ωραίο μαγαζάκι, θα το πρότεινα σε κάποιον και μάλλον θα ξαναπήγαινα

17 Μαι 2017

Διαβάζοντας τις εντυπώσεις των προηγούμενων συμφορουμιτών που είχαν επισκεφτεί τον Λεμονόκηπο, αναρωτιόμουν αν θα ήταν σωστή απόφαση να το επισκεφτώ κι εγώ.
Οι κριτικές ήταν, κατα πλειοψηφία, ισοπεδωτικές για το εν λόγω εστιατόριο και μου είχαν κινήσει την περιέργεια.

Η πρόσβαση και το παρκάρισμα είναι πανεύκολα.
Το μαγαζί εξωτερικά θυμίζει παλιό σπίτι με τεράστιο δεντρόφυτο κήπο, οπου υπάρχει άμεση πρόσβαση, χωρίς να χρειαστεί να διασχίσεις τον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.

Κάτσαμε λοιπόν στον κήπο και αμέσως ήρθε ο σερβιτόρος με μια κανάτα νερό βρύσης.
Ευγενέστατος και χαμογελαστός, μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας, αλλα και για 2-3 που είχαν τελειώσει..

Παραγγείλαμε μια "φαντεζί σαλάτα", οπου ουσιαστικά είναι μια παραλλαγή της χωριάτικης.
Η διαφορά της είναι πως έχει σαν έξτρα υλικά τα τοματάκια, παξιμάδια, κρέμα φέτας, καπαρόφυλλα και φρέσκο κρεμμύδι, αντί για ξερό.

Αρκετή ποσότητα και ποιοτικά τα υλικά, δεν είχαμε παράπονο.

Πήραμε και δυο ορεκτικά.

Ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι και τοματοπιτάκια με συνοδεία τυροκαυτερής.

Τα πρώτα ήταν μάλλον μικρά και κάπως άνοστα.
Δεν θύμιζαν τα " original", που είναι αρκετά μεγάλα, με αρκετό ρύζι και με την προσθήκη δυόσμου, που κάνει τη διαφορά.

Τα τοματοπιτάκια όμως ήταν αριστούργημα!
Τρίγωνα τηγανητά πιτάκια με γέμιση τομάτας, τυριού και κόκκινης πιπεριάς.
Πρωτότυπη ιδέα που αξίζει να δοκιμάσετε!

Το κυρίως πιάτο ήταν το κοντοσούβλι κοτόπουλο... μισό κιλό.

Ήρθε σε ξύλινο δίσκο με γαρνιτούρα τηγανητές πατάτες με τη φλούδα τους.

Δεν μας θύμισε ακριβώς κοντοσούβλι, αλλα μάλλον μια παραλλαγή του κλέφτικου, σε αρνί..
Ελαφρώς καμμένο, αρκετά αλμυρό, στεγνό και με προσθήκη ψιλοκομμενης κόκκινης πιπεριάς.

Όχι κάτι ιδιαίτερο.
Με όλα αυτά, συν μια μπύρα συν αναψυκτικό, πληρώσαμε 32€, μειον 10% η έπτωση e-table, πέσαμε στα 29€ κ κάτι.
Κέρασμα(φυσικά), δεν είχε κάτι, για το τέλος.

Θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα, γιατί τι εστιατόριο έχει μεγάλη ποικιλία και οι τιμές του είναι λογικότατες.

20 Μαι 2017

ΓΕΥΣΗ

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επιλέξαμε γιάτι είχαμε ακούσει από 1-2 φίλους καλή κριτκή. είχαμε & κάποιο εκπτωτικό κουπόνι & είπαμε να πάμε εκεί. Όλα τα πιάτα ήτανε ιδιαίετρα, είχανε πολλά & περίεργα μπαχαρικά. Από όλες τις σαλάτες η μόνη που μπορούσαμε να φάμε ήτανε ο ντάκος, όλες οι άλλες είχανε φρούτα μέσα(που εμείς δν τρώμε). Ο κατάλογος έλεγε ότι ο ντάκος είχε παξιμάδι, ντομάτα & τυρί. Τελικά είχε & ελιές & αγγούρι & χλωρό κρεμμύδι & ξερό κρεμμύδι, ήτανε δηλαδή μία κανονική χωριάτικη!!! Γι'αύτο & δεν τη φάγαμε, συν του ότι το τυρί ήταν ξινό & είχε πάρει γεύση όλη η σαλάτα. Οι πατάτες ενώ ήτανε αυτές με τη φλούδα(που εμάς μας αρέσουνε) & τραγανές, ήτανε λύσσα!!! Κάτασπρες απ΄το αλάτι! Το επόμενο ορεκτικό ήτανε κολοκυθοκεφτέδες οι οποιοί ήτανε ξεροψημένοι απέξω & άψητοι από μέσα. & σε τυρί επιλέξαμε μανούρι το οποίο απ'έξω είχε σουάμι & πάταγε πάνω σε μαρμελάδα, τελείως αδιάφορο σαν πιάτο. Τα κυρίως ήτανε χοιρινή τηγανιά & παϊδάκια κατόπυουλο. Η τηγανιά δεν ήτανε τηγανιά, ήτανε σαν στιφάδο & πάρα πολύ γλυκιά. Επέλεξα παϊδάκια κοτόπουλο γιατί ήταν το μόνο πιάτο που δεν είχε τόσα περίεργα μπαχαρικά τα οποία όμως μυρίζανε πολύ άσχημα. Ζητήσαμε να μην υπάρχει ρίγανη πουθενα & υπήρχε παντού! Ακόμα & στο μανούρι!!! Αν είχε κάποιος αλλεργία είχε πάει ακλαφτος. Το οινόμελο ήτανε καλό

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Τα πιάτα ήρθανε πολύ γρήγορα, αυτό που μας ενόχλησε ήτανε το ύφος της κοπέλας που μας εξυπηρετούσε, η οποία μας μιλούσε σαν να μας γνώριζε χρόνια, στον ενικό & δεχτήκαμε & κριτική για το γεγονός οτι δεν θέλαμε ρίγανη σε κανένα πιάτο

ΧΩΡΟΣ

Με την πρώτη ματιά είναι ένας ωραίος χώρος. Καθήσαμε έξω. Είναι πλακόστρωτο & έχει δέντρα τα οποία έχουν μπλεγμένα τα κλαδιά τους μεταξύ τους. Το αρνητικό είναι οτι ακριβός επείδη είναι μπλεγμένα τα κλαδιά μεταξύ τους, δεν βλέπεις καθόλου ουρανό, είναι σαν να κάθεσαι έξω. Επίσης τα κλαδιά είναι σε χαμηλό ύψος & αυτό κάνει το χώρο αποπνικτικό

ΧΡΗΜΑΤΑ

Το βρήκαμε ακριβό μαγαζί, τα πιάτα του είχανε όλα από 8ε & πάνω. πληρώσαμε 40ε τα δύο άτομα αλλά είχαμε & 10ε έκπτωση από κουπόνι. Κανονικά θα δίναμε 50ε τα δύο άτομα για να μείνουμε νηστικοί

19 Μαι 2016

Για την περιοχή κατά την γνώμη μου είναι ένα αξιοπρεπέστατο μαγαζί με αρκετά μεγάλο κατάλογο ώστε να μην αφήσει παραπονεμένο ούτε αυτόν που θέλει βαριά κουζίνα με μαγειρευτά και ωραιότατα κρεατικά αλλά ούτε και αυτόν που θέλει κάτι ελαφρύ με πολλές επιλογές σε σαλατικά, λαχανικά και ορισμένες θαλασσινές επιλογές. Όλα τους είναι καλομαγειρεμένα και σωστά χωρίς βέβαια να σου μένουν και αξέχαστα.

Σε γενικές γραμμές επειδή είναι και μεγάλο μαγαζί και έχει πιάσει στην περιοχή έχει και αρκετό κόσμο ειδικά τα βράδια Παρασκευή και Σάββατο επομένως η εξυπηρέτηση εκείνες τις ώρες θέλει λίγο δουλίτσα!
Τον βρήκα πολύ ωραίο σαν χώρο και δεν έχει κάτι που με χάλασε και απεναντίας είναι πολύ ευρύχωρος και έχει και ωραιότατο έξω χώρο για όποιους το επισκεφθούν τους ζεστούς μήνες.

Οι τιμές είναι καλές σε σχέση με την ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων τους ωστόσο ένα «τσικ» προς τα κάτω έχουν περιθώριο νομίζω!

22 Φεβ 2017

Αφου διαβασαμε εναν μικρο αλλα περιεκτικο καταλογο(μεγαλο συν για ενα εστιατοριο που θελει να δειξει το ''χαρακτηρα του'' και χωρις να τρελαινει τον πελατη με δεκαδες πιατα)αποφασισαμε αρκετα γρηγορα τι θα παραγγειλουμε. Ξεκινησαμε με σαλατα και τυροκαυτερη και ηταν οπως ακριβως τα θελαμε. Παρραγγειλαμε επισης τα γεμιστα βαρελοτα του καταλογου(αρνισιος και μοσχαρισιος κιμας τυλιγμενα μεσα σε κρουστα απο πλιγουρι) τα οποια εφτασαν στο τραπεζι ΣΧΕΔΟΝ ΚΡΥΑ!!! Και μαγειρεμενα την προηγουμενη μερα.!!
Δεν θελω να μακρυγορησω και να κουρασω οποτε θα πω εν ταχει οτι τα κυριως πιατα ( μοσχαρισια μαγουλα, κοτσι και χοιρινη τηγανια) ηταν σωστα μαγειμερεμενα, το κρεας ηταν ποιοτικα καλο αλλα μας πηρε αρκετη ωρα να το καταλαβουμε καθως η κρεμα βαλσαμικου πρωταγωνιστουσε στα πιατα σε τοση ποσοτητα που δυσκολα γευοσουν το κρεας.
Στα συν του μαγαζιου η ομορφη διακοσμηση, η ζεστη ατμοσφαιρα και ο ευγενικος σερβιτορος, οπου επειτα απο το ενδιαφερον που εδειξε να μας ρωτησει γιατι δε φαγαμε το φαγητο, μας προσφερε κορμο με παγωτο μαστιχα(εξαιρετικο) και ενα σφηνακι οινομελο

Επισκεφθηκαμε το εστιατοριο, απογευμα Δευτερας. ημουν αυτη που το προτεινε στη παρεα, μιας κ το εχω επισκεφθει ξανα και εμεινα ευχαριστημενη.
Θα ηθελα να πω οτι ολοι στη παρεα ειμαστε επαγγελματιες στο χωρο της εστιασης και καταννουμε απολυτα το γεγονος οτι το φαγητο ειναι θεμα γουστου. Αν ομως εχεις ιδεα απο καλο φαγητο(και με το καλο φαγητο δεν εννοω και απαραιτητα ακριβο) υπαρχουν πραγματα που δεν τα συγχωρεις. Ειδικα σε ενα μαγαζι του οποιου ο ιδιοκτητης ασχολειται αποκλειστικα με την εστιαση πολλα χρονια.

05 Οκτ 2016

Ήρθαν τα ανίψια μου από Καναδά, νεόνυμφοι, στο μήνα του μέλιτος. Αποφάσισα λοιπόν να τους πάω να δοκιμάσουν την πολίτικη κουζίνα, μιας κι έχουμε ρίζες από εκεί, και μιας και δεν θα την ξαναγευτούν πουθενά στον Καναδά.
Έψαξα να βρω κάτι κοντά μας που να είναι όμορφο στην όψη και να έχει και καλά πιάτα. Ψάχνοντας, βρήκα το εστιατόριό σας, τον Λεμόνοκηπο. Εντυπωσιάστηκα με το εσωτερικό χώρο, με το μενού και με τις τιμές.
Με το που φτάσαμε εκεί, μας υποδέχτηκαν με φιλικό τρόπο. Ο χώρος μέσα ήταν όντως έτσι όπως έδειχνε στην ιστοσελίδα, οπότε δεν υπήρχαν εκπλήξεις σε αυτό το κομμάτι. Μου άρεσε πολύ!
Το τραπέζι μας βρίσκοταν σε απόμερο σημείο του εστιατορίου, κάπως σκοτεινό για οικογενειακό δείπνο με μικρά παιδιά. Το προσπέρασαμε όμως κι αυτό το κομμάτι, δεν παραπονεθήκαμε.
Ήρθε ο σερβιτόρος, μας έφερε νερό σε γυάλινες καράφες και ψωμί. Μας παίρνει παραγγελία. Παραγγείλαμε για ορεκτικά χούμους και τυροκαυτερή, πατάτες τηγανιτές, ρεβυθοκεφτέδες, παστουρμαδοπιτάκια, σαγανάκι με Μαστέλλο Χίου, δυο ειδών σαλάτες-τη "Λεμονόκηπος" και την ανάμεικτη. Από κρεατικά, παραγγείλαμε τα μπιφτέκια και τη χοιρινή πανσέτα. Ζητήσαμε να μας φέρουν τους ψαροκεφτέδες, δεν είχαν. Ζητήσαμε το ρουμελιώτικο κοντοσούβλι, επίσης δεν είχαν. Ξενέρωσα με τη δεύτερη απόρριψη. Στο τέλος του γεύματος και πάνω που όλοι είμασταν στο τσακίρ κέφι, ζητήσαμε να μας φέρουν ρακόμελο.... κι ιδού η τρίτη απογοήτευση: "Δεν έχουμε. " Τσαντίστηκα πραγματικά, κι εκείνη τη στιγμή αισθάνθηκα ντροπή που είχα προτείνει αυτό το μαγαζί για να δειπνήσουμε. Τέλος πάντων, παραγγείλαμε τσίπουρο και ρακί κανονικό, που ευτυχώς είχαν!
Εν ολίγοις, το φαγητό πολύ μέτριο, γευστικά κάποια φαγητά (όπως τα μπιφτέκια) ήταν ανάλατα και σκληρά. Οι σαλάτες είχαν κάποια στρώση απο γιαούρτι-ντρέσινγκ(?) απο κάτω, που δεν με ενθουσίασε καθόλου σαν γεύση. Οι πανσέτες ήταν κάθε άλλο παρά "τραγανές" όπως λέει στο μενού, αλλά γευστικά καλές άν έβγαζες το λίπος στην άκρη. Το μόνο πιάτο που μου άρεσε ήταν οι πατάτες τηγανιτές, που ήταν κομμένες "κυδωνάτες" και με τη φλούδα. Ήταν πραγματικά πεντανόστιμες! Όσο για το χούμους, το κύμινο δεν του ταίριαζε καθόλου. Την τυροκαυτερή δεν την δοκίμασα, οπότε δεν ξέρω τί έχασα (ή τί κέρδισα).
Δυστυχώς, αν δεν αλλάξει ο τρόπος μαγειρέματος των φαγητών, τούτο το πανέμορφο εστιατόριο θα πάει στράφι.

Λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να το ξαναεπισκεφτώ.

04 Αυγ 2016

Την Κυριακή 24 Ιουλίου 2016 αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το εστιατόριο σχετικά νωρίς το μεσημέρι, γύρω στη μία και αφού την προηγούμενη φορά που το επισκεφτήκαμε τον χειμώνα με τα δυο μικρά παιδάκια μας δεν βρήκαμε ελεύθερο τραπέζι αφού όλα ήταν πιασμένα και ρεζερβέ. Αυτό που μου ειχε κάνει μια μικρή εντύπωση τότε, αρνητική φυσικά ήταν οτι οι σερβιτόροι αν και είχαμε δυο μικρά δεν ενδιαφέρθηκαν ουτε να μας εξυπηρετήσουν ή απλά να μας πουν οτι δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο για αρκετή ώρα ή αν θέλαμε να περιμένουμε να έβαζαν δυο καρεκλίτσες να κάτσουν τα μικρά να περιμένουν μέχρι να αδειάσει καποιο τραπέζι αφού έξω έβρεχε.

Πήραμε μια σαλάτα Λεμονοκηπος αρκετά ενδιαφέρουσα και φρέσκια μπορώ να πω και μας κέρασαν μερικές ελιές με κριτσίνια. Πήραμε και μια μπυρα Ζεος και η διάθεση γρήγορα έφτιαξε απολαμβάνοντας την χαριτωμένη διακόσμηση όπως και την σχετικά καλή θερμοκρασία με αεράκι, σπάνιο για την εποχή.
Παραγγείλαμε για κυρίως ενα πιάτο της ημέρας κοτόπουλο με πουρέ και ψητά λαχανικά και έναν κόκορα παστιτσάδα με γραβιέρα τριμμένη σε χυλόπιτες.

Το πρώτο πιάτο ήρθε με ενα μπούτι κοτόπουλο ελαφρώς ωμό, τίγκα σε καποιο μπαχαρικό κόκκινο και γλυκάνισο συνοδευόμενο από πουρέ εντελώς στεγνό σα πέτρα και ψητά λαχανικά ο θεός να τα κάνει ψητά. Ξερά, αφυδατωμένα, καφετιά που τελικά ήταν με καποιο τροπο τηγανισμένα και σε ελάχιστη ποσότητα. Σκέτη απογοήτευση.
Το δεύτερο πιάτο ειχε μια πολυ δυνατή στη ντομάτα και πελτέδες σάλτσα, χωριάτικες χυλόπιτες, ενα καλοβρασμενο κόκορα με σκούρο χρώμα αλλά το πιάτο δεν ήταν φρέσκο, ειχε ελάχιστο κόκορα, για την ακρίβεια τρία μικρά κομμάτια, και αδιάφορη γεύση. Επίσης ήταν μικρή μερίδα.

Μας προσέφεραν με τον λογαριασμό φρούτο εποχής, καρπούζι και πεπόνι, πάλι μικρή ποσότητα και το πεπόνι ήταν λερωμένο από την φλούδα του όπως το έκοβαν με το λερωμένο μαχαίρι
34 ευρώ για δυο άτομα δεν τα λες λίγα ιδιαίτερα την εποχή μας και φύγαμε με πολυ κακές εντυπώσεις.

21 Μαι 2016

Εν περιλήψει, θα μπορούσαν εφόσον βελτιώσουν τόσο τον χρόνο όσο και την ποιότητα των ανθρώπων που σερβίρουν, να έχουν μεγαλύτερη βαθμολογία.

Τα πιάτα σε μια ιδιαζόντως πολυσύχναστη με 3 (! ) εξυπηρετούμενα βαφτίσια συν τους τακτικούς ή μη πελάτες του μαγαζιού Κυριακή ήταν άνω του μετρίου. Δυστυχώς όμως τόσο η ταχύτητα όσο και η παράδοση σε ξεχωριστούς χρόνους τόσο των ορεκτικών όσο και της επιλογής που είχαμε από κύρια πιάτα ήταν επιεικώς απογοητευτικότατη. Εδώ οφείλω να σημειώσω ότι για κάποιο περίεργο λόγο όλες οι εργαζόμενες ήταν ευγενέστατες ενώ ο άνθρωπος που φαινόταν να παίρνει τις παραγγελίες και να εποπτεύει τρόπον τινά ήταν αγενής και αντιεπαγγελματικός σε διάφορες στιγμές όση ώρα καθήσαμε εκεί.

Τα πιάτα αυτά καθαυτά - εξαιρούμενης της απίστευτα ηχηρής ταλαιπωρίας και αργοπορίας άφιξής τους - ήταν και καλά και σωστά.

Δε γίνεται όμως να έρχεται το πρώτο ορεκτικό και μετά να περιμένουμε μισή ώρα (! ) για το δεύτερο, άλλο ένα τέταρτο για το τρίτο κοκ. Περιττό να πω ότι τα κυρίως πιάτα ήρθαν με διαφορά 1.5! ώρας από την έναρξη του τραπεζιού. Απαράδεκτο σέρβις.

Λογικό βέβαια κρίνοντας από τον άπειρο κόσμο που είχαν λόγω κοινωνικών εκδηλώσεων - αλλά μια καλύτερη διαχείριση τόσο ανθρώπινων πόρων όσο και χρόνου θα ήταν πλέον σοβαρότερη προσέγγιση από το τυχάρπαστο που όλοι οι θαμώνες θυμωμένοι παρατηρούσαν.

Σε μικρές λεπτομέρειες είναι πολλά τα αρνητικά που έχουμε να συνάψουμε, αλλά μένει προς το παρόν αυτό το παράπονο ότι ενώ οι οικοδεσπότες πλήρωσαν τουλάχιστον παχυλότατο ποσό για την παροχή υπηρεσιών εστίασης στον εν λόγω χώρο με όλη τους την καλή προαίρεση, ο ίδιος ο χώρος απέτυχε οικτρά να δώσει αυτό το χαρακτηριστικό καλό που όφειλε.

Κρίμα. Περιμέναμε όλοι περισσότερα και καλύτερα. Εύχομαι την επομενη φορά εφόσον υπάρξει να δούμε ένα άλλο πρόσωπο της συγκεκριμένης επιχείρησης.

16 Μάρ 2016

Πήγα με φίλους Την Κυριακή. Είχε κόσμο αλλά το σέρβις ήταν ταχύτατο. Το περιβάλλον Είναι πολύ καλό ρομαντικό γραφικό θεατρικό. Το μενού είχε μεγάλη ποικιλία σε μεζεδάκια και λιγότερα κυρίως. Εμείς παραγγείλαμε μόνο κυρίως και δύο σαλάτες καθότι είχαμε πέντε παιδιά και ως γνωστόν τα παιδιά δεν τα χορταίνεις με μεζέδες. Πρέπει όποτε να παραδεχτώ ότι δεν έχω άποψη για το κυριότερο μέρος του μενού. Ήταν προφανές Από τον κατάλογο ότι εκεί θα πας πρωτίστως για τα μεζεδακια και δευτερευόντως για τα κυρίως λόγο της μεγάλης ποικιλίας τους.

Όσον αφορά τα κυριως μας έκαναν εντύπωση τα πιάτα πιατελες που Όμως δεν μας χόρτασαν. Καλοψημενα αλλά με ξέρες πατάτες σαν τσιπς. Και οι σαλάτες νόστιμες και προσεγμενες. Σε γενικές γραμμές Καλά αλλά οι ποσότητες μικρές ειδικά του κρέατος. Και εν πάση περιπτώσει τι τις θέλετε αυτές τις πατάτες ρε παιδιά αφού μόνο πρόβλημα μας δημιουργούσαν. Σπρωχναμε διαρκώς Ο ένας το πιάτο του άλλου για μη μας πέσουν. Ίσως και να ξαναπηγαινα για να δοκιμάσω και κανένα μεζεδάκι Αλλά μάλλον φαγομενη γιατι αν μου φάνηκαν μικρά τα κυρίως ποσό μάλλον τα υπόλοιπα.

20 Δεκ 2015

Είναι ένας άνετος πολυ-χώρος με την εσωτερική αυλή και τον πράσινο λεμονόκηπο να κλέβουν τις εντυπώσεις ενός άνετου και χωρίς φτιασίδια εστιατορίου. Βέβαια, τις Κυριακές αναμένονται στίφη παιδιών ανεπιτήρητων (για το οποίο βέβαια δεν ευθύνεται η διεύθυνση)

Δυστυχώς τα θεωρητικά εμπνευσμένα από την ανατολίτικη κουζίνα πιάτα (και πήραμε 5) έμειναν όλα στην έμπνευση χωρίς να θυμίζουν σε τίποτα τα μερακλίδικα πιάτα αντίστοιχων μενού.

Είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να μην μπορείς να καταλάβεις (αν δεν ξέρεις τουρκικά) ούτε διαβάζοντας το μενού, αλλά ούτε και δοκιμάζοντας, τα συστατικά ενός πιάτου. Ακόμη περισσότερο όμως, ενοχλούν οι απροσδιόριστου τύπου γαρνιτούρες και μπαχάρια που στολίζουν κάθε πιάτο, ώστε κάθε αίσθηση απλού-ακομπλεξάριστου ανατολίτικου φαγητού να πάει περίπατο.

Δεν μας προσφέρθηκε τίποτα για κέρασμα (παρά ένα σφηνάκι τύπου τεντούρα που είχε πάρει διαζύγιο από τα λικέρ), αλλά τουλάχιστον το 15άρι δεν το κλάψαμε.

Έκπτωση μέχρι 15%

Αγ. Τριάδος 11 & Επταλόφου, Νέα Φιλαδέλφεια