Ενα παλιο αρχοντικο του 30’ μεταμορφωθηκε σε ένα παραμυθενιο τοπιο.
Πολυχρωμο, ζωγραφιστο από ακρη σε ακρη προκαλει θαυμασμο, μιας και τα περρισοτερα εδώ μεσα είναι χειροποιητα.
Το παλιο συντριβανι εγινε τζακι, οι τοιχοι και τα τραπεζια ζωγραφισμενα στο χερι σε κανουν να νιωσεις μια αισθηση ανεσης και μια γλυκια ζεστασια τις χειμωνιατικες μερες.
Ενω για τa θερμα καλοκαιρινα βραδια ο Λεμονοκηπος είναι ευωδιαστος και σε πλημμυριζει με γευστικες αναμνησεις χαριζοντας στιγμες ξεκουρασης και χαλαρωσης.
Οσο για τον καταλογο: Παραδοσιακα μεζεδακια, κρεατικα σχαρας και μαγειρευτα που θυμιζουν σπιτικες μυρωδιες.
Οικονομικες τιμες τις ταξης 3€ και 4€ για τα μεζεδακια και 6€ με 7€ για τα κυριως

Δευτέρα-Κυριακή ολη μέρα ανοιχτό (09:00 μέχρι τα ξημερώματα)

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

08 Φεβ 2018

Αρκετά χρόνια μετά την πρώτη επίσκεψη στο μερος, καλοκαίρι στην αυλή, αποφασίσαμε να ξαναπάμε χειμώνα. Ο χώρος στο εσωτερικό είναι ζεστός, με πολλά χρώματα και μια ανοιχτή εστία κοντά στην είσοδο. Κάτσαμε σε χώρο μη καπνιστών. Η μουσική ήταν κεφάτη αλλά αταίριαστη με το ύφος του μαγαζιού.

Στο σέρβις, η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία ήταν πολύ φιλική κι ευγενική. Ωστόσο, εκείνος που μας σέρβιρε ήταν αδιάφορος, ενώ όταν νύχτωσε και μοιράστηκαν κεριά στα υπόλοιπα τραπέζια το δικό μας ήταν το μόνο που έμεινε χωρίς κερί.

Το φαγητό απείχε πολύ από την πολίτικη κουζίνα που περιμέναμε, καθώς και από τις περιγραφές του καταλόγου. Αναλυτικά παραγγείλαμε:
- μια φωλιά καταϊφιου με συκωτακια πουλιών, με γεύσεις όχι ξεκάθαρες και τελικό αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
- ντοματοπιτακια, το αξιοπρεπέστερο πιάτο του τραπεζιού.
- ένα κεμπάπ, εντελώς στεγνό, σα γομολάστιχα.
- ένα γιουβετσακι, πολύ βαρύ και λιπαρό, μακριά από την περιγραφή του καταλόγου.

Στα μείον του μαγαζιού η έλλειψη έστω και υποτυπώδους επιδορπιου κερασμένου στο τέλος του γευματος, καθώς και το ότι τα πιάτα δε μαζεύτηκαν από το τραπέζι μας ποτε.

Η γενικότερη εμπειρία ήταν αρκετα σκαλοπάτια πιο κάτω σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμασταν να ξαναπάμε θα ήταν ο κήπος, αν και δύσκολο επειδή δεν είμαστε κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.

09 Δεκ 2017

επιστροφή στο γράψιμο μετά από πολύ καιρό!

Επίσκεψη στις 02/12/2017, 4 άτομα.

Ο χώρος του εστιατορίου ευχάριστος, ζεστός, η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα διαφορετική από τα συνηθισμένα (πλέον) εστιατόρια/μεζεδοπωλεία. Καθισαμε στον εξωτερικό (προστατευόμενο και ζεστό) χώρο λόγω καπνίσματος. Στα ηχεία έντεχνη μουσική σε σωστή ένταση.

Η εξυπηρέτηση ήταν κανονική. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν τόσο όταν μπήκαμε όσο και όταν μας σέρβιραν, ήταν ευγενικά, χαμογελαστά και όλα γινόντουσαν σωστά στο χρόνο τους.

Στο φαγητό,

Πήραμε,

-Σαλάτα με ένα όνομα τύπου φαντεζί (κάτι τέτοιο)
Καλή, δροσερή, σε μεγάλη ποσότητα. Αποτελείται απο ντομάτες κομμένες σε μικρά (λίγο μεγαλύτερα απο ότι φαντάζεστε) κυβάκια, αγγουράκι στο ίδιο σχήμα και διάφορα άλλα λαχανικά μαζι με μία ωραία τυρένια αλοιφή

-Μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια
Προσωπικά τα βρήκα απλά καλά

-Σμυρνέικα σουτζουκάκια
Έρχονται μέσα σε ένα πήλινο, έχει μέσα τρια σουτζουκάκια καλυμμένα με κόκκινη σάλτσα και τυρί απο πάνω. Γευστικά ήταν πολύ ωραία, ίσως η σάλτσα να ήταν παραπάνω γλυκιά από όσο έπρεπε.

-Φωλιά κοτόπουλου
Μία φωλιά απο κανταϊφι με κομμάτια κοτόπουλου (φιλέτο + συκωτάκια) μέσα σε μία ωραία λευκή σάλτσα. Ωραίο

-Τυροκαυτερή
Πολύ ωραία, φαινόταν σπιτική, όχι ιδιαίτερα καυτερή

-Πατάτες τηγανητές
Χωριάτικά κομμένες (και λίγο πιο μεγάλες απο χωριάτικες), φαινόταν ωραίες, αλλά ίσως λόγω μεγέθους μέχρι να τις φάμε όλες (που για όποιον με ξέρει δεν παίρνει και πολύ χρόνο) είχαν "μπαγιατέψει". Ίσως λόγω του μεγέθους τους; Δεν ξέρω.

Ήπιαμε λευκό κρασί

Στο τέλος μας κέρασαν κόρμο, οποίος ήταν μέτριος

Πληρώσαμε περίπου 48 ευρώ

Ωραίο μαγαζάκι, θα το πρότεινα σε κάποιον και μάλλον θα ξαναπήγαινα