Ενα παλιο αρχοντικο του 30’ μεταμορφωθηκε σε ένα παραμυθενιο τοπιο.
Πολυχρωμο, ζωγραφιστο από ακρη σε ακρη προκαλει θαυμασμο, μιας και τα περρισοτερα εδώ μεσα είναι χειροποιητα.
Το παλιο συντριβανι εγινε τζακι, οι τοιχοι και τα τραπεζια ζωγραφισμενα στο χερι σε κανουν να νιωσεις μια αισθηση ανεσης και μια γλυκια ζεστασια τις χειμωνιατικες μερες.
Ενω για τa θερμα καλοκαιρινα βραδια ο Λεμονοκηπος είναι ευωδιαστος και σε πλημμυριζει με γευστικες αναμνησεις χαριζοντας στιγμες ξεκουρασης και χαλαρωσης.
Οσο για τον καταλογο: Παραδοσιακα μεζεδακια, κρεατικα σχαρας και μαγειρευτα που θυμιζουν σπιτικες μυρωδιες.
Οικονομικες τιμες τις ταξης 3€ και 4€ για τα μεζεδακια και 6€ με 7€ για τα κυριως

Δευτέρα-Κυριακή ολη μέρα ανοιχτό (09:00 μέχρι τα ξημερώματα)

Έχει ζωντανή μουσική
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

08 Φεβ 2018

Αρκετά χρόνια μετά την πρώτη επίσκεψη στο μερος, καλοκαίρι στην αυλή, αποφασίσαμε να ξαναπάμε χειμώνα. Ο χώρος στο εσωτερικό είναι ζεστός, με πολλά χρώματα και μια ανοιχτή εστία κοντά στην είσοδο. Κάτσαμε σε χώρο μη καπνιστών. Η μουσική ήταν κεφάτη αλλά αταίριαστη με το ύφος του μαγαζιού.

Στο σέρβις, η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία ήταν πολύ φιλική κι ευγενική. Ωστόσο, εκείνος που μας σέρβιρε ήταν αδιάφορος, ενώ όταν νύχτωσε και μοιράστηκαν κεριά στα υπόλοιπα τραπέζια το δικό μας ήταν το μόνο που έμεινε χωρίς κερί.

Το φαγητό απείχε πολύ από την πολίτικη κουζίνα που περιμέναμε, καθώς και από τις περιγραφές του καταλόγου. Αναλυτικά παραγγείλαμε:
- μια φωλιά καταϊφιου με συκωτακια πουλιών, με γεύσεις όχι ξεκάθαρες και τελικό αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
- ντοματοπιτακια, το αξιοπρεπέστερο πιάτο του τραπεζιού.
- ένα κεμπάπ, εντελώς στεγνό, σα γομολάστιχα.
- ένα γιουβετσακι, πολύ βαρύ και λιπαρό, μακριά από την περιγραφή του καταλόγου.

Στα μείον του μαγαζιού η έλλειψη έστω και υποτυπώδους επιδορπιου κερασμένου στο τέλος του γευματος, καθώς και το ότι τα πιάτα δε μαζεύτηκαν από το τραπέζι μας ποτε.

Η γενικότερη εμπειρία ήταν αρκετα σκαλοπάτια πιο κάτω σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμασταν να ξαναπάμε θα ήταν ο κήπος, αν και δύσκολο επειδή δεν είμαστε κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.

Αγ. Τριάδος 11 & Επταλόφου, Νέα Φιλαδέλφεια

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...