Γεύσεις σύγχρονης ελληνικής κουζίνας.

20 Οκτ 2016

Ax! Καιρό είχα να γράψω, αν και πάντα διαβάζω τις κριτικές που αναρτώνται. Σάββατο απογευματάκι λοιπόν, κατέληξα στον barba lazaro. Συνολικά περίμενα οτι θα ήταν καλός. Στην πράξη ήταν εξαιρετικός.
Χάρηκα πάρα πολύ τους σερβιτόρους. Εκτίμησα το γεγονός οτι ήταν επαγγελματίες. Αυτό σημαίνει οτι χωρίς να είναι πάνω από το κεφάλι σου, όταν χρειαζόσουν κάτι σε έβλεπαν και ερχόσουν χωρίς να πρέπει να τους κυνηγάς. Ωραίο είδος αυτό!
Δεύτερο αξιομνημόνευτο γεγονός είναι οτι ό ένας από την παρέα δεν τρώει τυριά. Καθόλου. Πάνω από τα 3/4 του καταλόγου έχουν τυρί και μάλιστα με έντονη οσμή και γεύση. Εκτίμησα το ότι α) ο σερβιτόρος ήξερε τι έχει μέσα η κάθε συνταγή(μπορεί να φαίνεται αυτονόητο αλλά δεν είναι)
β)η κουζίνα άλλαξε εντελώς την συνταγή προκειμένου να παρουσιάσει ένα πάρα πολύ ωραίο και ο φίλος μας να απολάυσει το πίατο του.
Τρίτο αξιομνημόνευτο, το φαί. Εγώ έφαγα ένα κριθαρώτο με μοσχάρι. Τι αριστούργημα ήταν αυτό!!! Πεντανόστιμο το κριθαρώτο, ένα τρομερά μαλακό μοσχάρι με πολλές μικρές νότες στην σαλτσούλα του. Πήραμε ακόμα μια καρμπονάρα, η οποία έγινε σιουφιχτά σε ζωμό από κοτόπουλο με απάκι, επίσης καταπληκτικό πιάτο, ένα κοτόπουλο γεμιστό με φιλαδέλφεια και τηγανητές πατάτες. Λεπτομέρεια εδώ, οι πατατες είχαν γίνει κυρίως στο φούρνο και τις είχαν τελειώσει ως τηγανητές. Σαφώς πιο ελαφρύ, εξίσου νόστιμο. ΄Πήραμε την ομωνυμη σαλάτα που ήταν επίσης πλούσια, φρέσκια και νόστιμη. Σαν ορεκτικά πήραμε κεφτεδάκια γαλοπούλας με σάλτσα μουστάρδας, τρομερά αφράτα και ένα μουσακά λαχανικών που ήταν το μόνο πιάτο που δεν μας άρεσε. Ωραία λαχανικά, ωραία η μπεσαμέλ αλλά μαζί δεν δένανε(για το δικό μου γούστο τουλάχιστον). Κέρασε ένα γλυκό με μαρέγκα σοκολάτα και φράουλα και ένα εξαιρετικό σοκολατένιο μεταξυ σουφλέ και κέηκ με σάλτσα από κράνμπερι. Το δεύτερο με ξετρέλλανε, το άλλο ζευγάρι ενθουσιαστηκε με το πρώτο.
Ο λογαριασμός ήταν 63 ευρώ για τα παραπανω και 2ποτήρια κρασί. Έιχαμε βέβαια κάρτα αθηνόραμα. Για τέσσερα άτομα και την ποιότητα φαγητού που είχε θα πλήρωνα ευχαριστως και χωρίς την έκπτωση.
Εγώ θα ξαναπάω

23 Απρ 2016

Με αφορμη εκπτωτικό κουπονι επισκέφτηκα τον Μπαρμαλαζαρο και τελικα ηταν πάνω από το αναμενόμενο.

Ο εξωτερικός χωρος που καθίσαμε πολύ ωραία διακοσμημένος και άνετος.
Το προσωπικό παρα πολύ ευγενικό και δεν μας αντιμετώπισαν διαφορετικά λογω του κουπονιού
Το φαγητό ήταν αρκετά κάλο και σαν εμφάνιση και γεύση με μια διάθεση δημιουργική

Πηραμε λοιπον
• Σαλατα Barba Lazaros πολύ καλη, φρεσκια και δροσερη
• Η νιοτικη σαλατα, μαλλον κατι της έλειπε
• Σουφλε Μετσοβονε καλο και διαφορετικο
• Μουσακας λαχανικων ευγευστο και δροσερο
• Ντοματοκεφτεδες αρκετα καλοι
• Καρπατσιο ψαρονεφρι νομιζω άγευστο
• Πεινιρλι πολύ λιπαρο
• Κοτσι αρνισιο, παρα πολύ καλο
• Μαγουλα μοσχαρισια με παπαρδελες μαλλον κακό
Συμπερασματικα ένα χωρος που τον προτεινω και θα ξανα παω

02 Δεκ 2016

Αυτή είναι η πρώτη μου κριτική και ομολογουμένως αισθανομαι κάπως συνεσταλμένος. Θεωρώ σκόπιμο να πω ότι από την επίσκεψή μου στο εστιατόριο Barba Lazaros έχουν περάσει δεκα μέρες και αυτό έγινε σκόπιμα για να μην είμαι εν θερμώ όταν γράψω κάτι θετικό ή αρνητικό. Ελπίζω να σας βοηθήσει η εμπειρία μου όπως την καταγράφω.

Στο Barba Lazaros πήγα με την σύζυγό μου ένα μεσημέρι Κυριακής του Νοεμβρίου '16, αφού βγήκε ψηλά στα κριτήρια που είχα θέσει στην αναζήτηση του ask4food. Βρισκόμενο σχετικά στην αρχή της Ζησιμοπούλου, δεν έχει έντονο πρόβλημα παρκαρίσματος, με μία μικρή κατανόηση βέβαια του γενικότερου προβλήματος σταθμευσης της περιοχής.
Ο χώρος οταν μπαίνεις χωρίζεται σε μία κλειστή βεράντα σαν αίθριο, με μια ωραία σκαλιέρα που φιλοξενεί δίαφορα φυτά εσωτερικού χώρου, και σε έναν δευτερο μεγαλύτερο κυρίως χώρο στο εσωτερικό. Οι χώροι είναι πρόσφατα ανακαινισμένοι, ή αυτή την εντύπωση δίνουν, με μία μοντέρνα αισθητική, και το σημαντικότερο είναι ότι είναι ευρύχωροι. Μέχρι το τέλος που φύγαμε, δεν αισθανθήκαμε το παραμικρό ίχνος καπνού από τσιγάρο, ή μυρωδιά από την κουζίνα, όπως και καθόλου κούραση από τις ομιλίες και την βουή του κόσμου. Κατευθείαν μπαίνοντας σε αγκαλιάζει μια γλυκια ζωντανή μουσική από μία τετραμελή ορχήστρα που παίζουν και τραγουδάνε κυρίως ελληνικά τραγούδια παλιά, κλασσικά αλλά και απαλά νέα. Τα τραπέζια, όχι μικρά, βρίσκονται σε ικανές αποστάσεις μεταξύ τους ώστε να μην ενοχλείς και να μην ενοχλείσαι.

Οι άνθρωποι μας υποδέχθηκαν ευγενικά, μας άφησαν να καθήσουμε όπου μας άρεσε, και ήταν εξυπηρετικότατοι καθ' όλη τη διάρκεια της παρουσίας μας. Έχοντας κάνει τη δουλειά αυτή στο παρελθόν, θεωρώ σημαντικό για έναν σερβιτόρο να βρίσκεται σε μία μακρυνή αποσταση από τα τραπέζια για να μην ενοχλει, αλλά να έχει πάντα τα μάτια του ψηλά και ολόγυρα μήπως τον καλέσει κάποιος. Έτσι ήταν κι εκεί. Απόμακροι αλλά άμεσα διαθέσιμοι.

Για την παραγγελία μας χρειαστήκαμε τον κατάλογο ώστε να διαβασουμε όλο το μενού αφού ήταν η πρώτη μας φορά. Ένα ατόπημα του μαγαζιού για το οποίο χάνει κατευθείαν μισό πόντο από το VfM είναι το ότι ο σερβιτόρος με το που κάτσαμε μας έφερε ένα μπουκάλι με νερό το οποίο το άνοιξε αμέσως και γέμισε τα ποτήρια μας πριν προλάβουμε να του πούμε ότι δεν θέλουμε εμφιαλωμένο. Αυτή η τακτική της "αυτόματης" χρέωσης του 1,70€ χωρίς την επιθυμία μου πάντα με εκνευρίζει στα μαγαζιά που ακολουθούν αυτή την πολιτική. Ειδικά εφόσον βρισκόμαστε στην Αθήνα που έχει θαυμάσιο νερό σε σχέση με άλλες πόλεις της Ελλάδος. Κυρίως όμως με εκνευρίζει όταν το ανοίγει χωρίς να το έχω ζητήσει ή παραγγείλει. Το προσπέρασα σαν γεγονός και το ξέχασα για το υπόλοιπο της παραμονής μας εκεί, όμως θεωρώ ότι έπρεπε να το αναφέρω στην κριτική μου. Τα ντιπάκια (2,8€) που μας έφερε για καλωσόρισμα ήταν αρκετά νόστιμα με κάποιο κρεμώδες τυροειδές μείγμα με μυρωδικά και αρωματικά συνοδευόμενο από φρέσκα ψωμάκια. Στον κατάλογο παρατήρησα πως στα ορεκτικά υπάρχει η επιλογή του "μισού πιάτου", κάτι το οποίο μας επέτρεψε μιας και είμαστε 2 άτομα να δοκιμάσουμε πιο πολλά πράγματα χωρίς να πάρουμε περισσότερα από όσα θα φάμε. Έτσι πήραμε μισή μερίδα μανιτάρια γεμιστά (3,7€) τα οποία ήρθαν με 4 μικρά μανιταράκια μπάτον γεμιστά με τυρί και κάποιο αλαντικό. Συμπαθητικά στη γεύση, όχι κάτι ανεπανάληπτο όμως. Επίσης από τα ζεστά ορεκτικά του, παραγγείλαμε μισό πιάτο μπουρεκάκια (3,90€) τα οποία ήταν επίσης συμπαθητικά όχι όμως κάτι που να ξεχωρίζει στη μνήμη μου μετά από σχεδόν δύο εβδομάδες που έχουν περάσει για να γράψω αυτή την κριτική. Ήταν νόστιμα πάντως. Αντιθέτως αυτό που ακόμα μένει στην μνήμη μου πολύ δυνατά και θα ήθελα ξανά να το γευτώ, ήταν το καρπάτσιο από ψητό ψαρονέφρι (6,8€) που ανήκει στα κρύα ορεκτικά. Ήταν εξαιρετικό! Πολύ ωραίο άρωμα, με καρυκεύματα και μία επίγευση που έμενε στο στόμα εξαιρετική! Η Κυκλαδίτικη σαλάτα (8,4€)που παραγγείλαμε ήταν επίσης νόστιμη, με φρέσκα υλικά αλλά χορταστική για 2-3 άτομα θα έλεγα, όχι για 4. Από κυρίως διαλέξαμε μία μπριζόλα χοιρινή(11,8€) και ένα ψαρονέφρι γεμιστό(12,8€). Η μπριζόλα που ήταν το δικό μου πιάτο ήταν εξαιρετική! Πολύ καλά ψημένη, επαρκής ποσότητα, πάνω σε μία "μαρμελάδα" φρούτου γευστική που δεν ήταν παράταιρη με την γεύση του κρέατος, ενώ η μπριζόλα είχε την αίσθηση ότι είχε καπνιστεί λίγο. Το ψαρονέφρι που ήταν το πιάτο της συζύγου μου, ήταν κομμένο σε 4 κομμάτια τυλιγμένα με μπέικον, το οποίο όμως είχε λίγο ξεραθεί εξωτερικά ενώ και από μέσα το χοιρινό δεν ήταν ιδιαίτέρως ζουμερό παρόλο που ήταν γεμιστό με λαδοτύρι. Είχε μία ωραία σάλτσα λεμονοθύμαρου όπως την έλεγε το μενου που το έντυνε εξαιρετικά σαν γεύση, και συνοδευόταν από ψιλοκομμένες πατατούλες τηγανητές, όμως σαν συνολική ποσότητα δεν ήταν κάτι που θα χόρταινε έναν πεινασμένο μεγαλόσωμο άνθρωπο. Ευτυχώς για την σύζυγό μου ήταν οριακά επαρκής η ποσότητα.

Για να συνοδεύσουμε το φαγητό μας, θέλαμε να πιούμε κρασί. Ο κατάλογος χωρίζεται σε μπουκάλια, και ποτήρια. Χύμα κρασάκι σε κανατούλα δεν διατίθεται κάτι που δεν μου άρεσε. Μπουκάλι ολόκληρο δεν θέλαμε επ' ουδενί να πιούμε, οπότε πήραμε δύο ποτήρια κρασί (2x4,5€).

Ο συνολικός λογαριασμός για δύο άτομα χορτασμένα, έφτασε τα 60,40€. Δεν το λές και λίγο στις μέρες μας, για ένα φαγητό. Προς τιμήν του καταστήματος, μας κεράσανε ένα γλυκάκι με μους σοκολάτας για επιδόρπιο όταν ζητήσαμε το λογαριασμό. Φύγαμε χορτάτοι, και αρκετά ικανοποιημένοι από το φαγητό, ικανοποιημένοι από τον χώρο, αλλά με έναν λίγο τσιμπημένο λογαριασμό. Το κρατάμε στα υπόψιν όμως σαν εστιατόριο, πιθανώς θα του δώσουμε κι άλλη ευκαιρία με μεγαλύτερη παρέα, υπό μορφή διασκέδασης την επόμενη φορά απολαμβάνοντας και την ωραία ζωντανή μουσική.

03 Ιαν 2016

Αγαπητοί μου, τι όμορφο συναίσθημα είναι αυτό που νοιώθεις όταν βρίσκεις έναν προσεγμένο χώρο να περάσεις όμορφα δοκιμάζοντας γευστικά πιάτα, χωρίς υπερβολές και χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε κοροϊδεύουν. Και εγώ έναν τέτοιον χώρο επισκέφτηκα προ ολίγων ημερών, στο Παλαιό Φάληρο, τον -λατινιστί- Barba Lazaros.

Μπορεί να ακούγεται πολύ προχωρημένο το όνομα, αλλά πιστέψτε με το όνομα ταιριάζει απόλυτα στον χώρο. Και αυτό το λέω γιατί τα πιάτα του εστιατορίου είναι πιάτα μίας παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας, αλλά αρκετά πειραγμένα ώστε να σου έρχονται μνήμες από κυριακάτικα τραπέζια της μαμάς, με μία γερή όμως δόση ανανέωσης. Και μπράβο στον σεφ ή στο μάγειρα -διαλέχετε όποιο τίτλο θέλετε-, και μπράβο και στον ιδιοκτήτη του εστιατορίου, που έχει δώσει νέα πνοή φρεσκάδας στον χώρο. Και λέω μπράβο, γιατί τα καλά πρέπει να τα λέμε! Μην πω να τα φωνάζουμε.

Στον Barba Lazaros, λοιπόν, βρέθηκα με το έτερο ήμισυ βράδυ Παρασκευής, στις οκτώμιση. Το εστιατόριο δεν είχε κόσμο, εκείνη την ώρα, αν και μέσα σε μιάμιση ώρα είχε γεμίσει σχεδόν κάθε του τραπέζι. Ένας ευγενικός, καθαρός και ευπαρουσίαστος σερβιτόρος μας υποδέχτηκε και μας πήγε στο τραπέζι μας. Ένα άνετο τραπέζι! Όπου μπορούσες να φας άνετα χωρίς να έχεις τον φόβο ότι θα σου πέσουν τα πιάτα, τα ποτήρια και τα μαχαιροπίρουνα από το τραπέζι, όπως συνήθως γίνεται σε αρκετά ελληνικά εστιατόρια, που τα τραπέζια είναι κομμένα και ραμμένα για τα μεγέθη των επτά νάνων που ερωτεύτηκαν την Χιονάτη...
Ο χώρος, ειδικά, τώρα τα Χριστούγεννα είναι όμορφα διακοσμημένος με τα λαμπιόνια του, με το δεντράκι του και καθαρός! Καλό αυτό!

Αφού μας έφεραν νεράκι της βρύσης, και όχι εμφυαλωμένο όπως συνήθως γίνεται, μας έδωσαν και τον κατάλογο να επιλέξουμε τα πιάτα μας. Πήραμε μία ωραία πράσσινη σαλάτα, αρκετά μεγάλη και χορταστική που περιείχε: φύλλα από μαρούλι και σπανάκι, άνυδρα τοματίνια, κορινθιακές σταφίδες, κρουτόν από κουλούρι Θεσσαλονίκης, καπνιστό μανούρι Ελασσόνας και βινεγκρέτ πετιμέζι. Ωραία η σαλάτα! Δροσερή! Σας τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Πήραμε και δύο ορεκτικά: κεφτεδάκια κοτόπουλου ψημένα στην σχάρα και σερβιρισμένα με πουρέ μελιτζάνας και βινεγκρέτ πορτοκαλιού. Ήταν γευστικότατα και εξαιρετικός μεζές, μια και είχαμε πάρει ούζο να πιούμε! Καλοψημένα, ζουμερά και έδεναν γευστικά πολύ με τον πουρέ μελιτζάνας.
Το δεύτερο ορεκτικό ήταν λαδόπιτα γεμιστή με καλαθάκι Λήμνου. Έχω μία ιδιαίτερη αγάπη στο καλαθάκι Λήμνου και όποτε το συναντώ και μπορώ το παραγγέλνω. Αυτήν την φορά ήρθε μία καλοψημένη πιτούλα και με το ζεστό καλαθάκι ήταν λουκούμι! Ό, τι έπρεπε για το ουζάκι μας, αλλά και με κρασί θα πήγαινε.

Κυρίως πιάτο εγώ διάλεξα ψαρονέφρι γεμιστό με κασέρι Μυτιλήνης τυλιγμένο σε χοιρινό φιλετάκι και συνοδευμέμο με σάλτσα με λεμονοθύμαρο (όλα τα λεφτά) και με πατάτες ψιλοκομμένες τηγανιτές. Γράφω για το πιάτο και κάτι αρχίζω να νοιώθω στο στομάχι μου... μία λιγούρα ένα πράγμα! Το κρέας ήταν ζουμερό, και η σάλτσα έδενε απόλυτα μαζί του. Αλλά νομίζω ότι το πιάτο που έκλεψε τις εντυπώσεις ήταν η χοιρινή πανσέτα που παρήγγειλε το έτερο ήμισυ. Αγαπητοί μου αυτό το πιάτο ήταν ονειρικό! Δηλαδή και μόνο για την πανσέτα, σερβιρισμένη με πουρέ μελιτζάνας και σως ψητού πορτοκαλιού, αξίζει μία βόλτα από το Παλαιό Φάληρο. Ο σεφ είχε κάνει εξαιρετική δουλειά και δικαίως νομίζω τον ευχαριστήσαμε όταν τον είδαμε φεύγοντας από το εστιατόριο. Γιατί πήρε ένα πιάτο ελληνικό, που το έχουμε φάει άπειρες φορές και το ανανέωσε τόσο πολύ, που ήταν σα να δοκίμαζα για πρώτη φορά πανσέτα.

Το δείπνο μας τελείωσε με μία μους λεμονιού με χειροποίητα μπισκότα βουτύρου και μαρμελάδα από μύρτιλλα, καθώς και μία σοκολατόπιτα με παγωτό. Σε χορταστική ποσότητα και τα δύο και με αρκετά φίνα γεύση.
Το βράδυ μας στον Barba Lazaros ήταν γευστικότατο! Και θα ξαναπάω! Γιατί πέρασα υπέροχα, με καλό φαγητό, με ευγενικό προσωπικό, με καλές τιμές και με ευγένεια.

Μία μικρή παρατήρηση που θα έκανα, και που αφορά στα περισσότερα βέβαια ελληνικά εστιατόρια, θα ήταν να βρεθεί τρόπος να περιοριστεί το τσιγάρο! Ακόμα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο από τους χώρους εστίασης. Γιατί ο καπνός απλώς καταστρέφει τις γεύσεις μας και γίνεται πολύ ενοχλητικός όταν ο άλλος σε βλέπει να τρως και δεν σκέφτεται αν σε ενοχλεί με τα τσιγάρα του... Ξέρω ο Έλληνας χρειάζεται χρόνο για να μάθει να συμπεριφέρεται σε δημόσιους χώρους... Ας ελπίσουμε να το μάθει γρήγορα...

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα σας προτείνω να πάτε στον Barba Lazaros. Αξίζουν οι γεύσεις του και αξίζουν οι άνθρωποί του! Και μην ξεχάσετε την πανσέτα αγαπητοί μου!!!
Εις το επανιδείν!

18 Φεβ 2016

Κλείσαμε τραπέζι με εκπτωτικό κουπόνι αξίας 38 ευρώ, λαμβάνοντας υπόψη μας και τις καλές κριτικές που υπήρχαν στο διαδίκτυο. Κάναμε κράτηση και επισκεφθήκαμε το κατάστημα την Κυριακή 14/02/2016 μεσημέρι. Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν υπήρχε υποδοχή και έτσι μπήκαμε ψάχνοντας σερβιτόρους για να μας δείξουν ποιό είναι το τραπέζι μας. Το προσωπικό ανεπαρκές για τους πελάτες που υπήρχαν με αποτέλεσμα την καθυστέρηση εξυπηρέτησης.

Από τα ορεκτικά διαλέξαμε μουσακά λαχανικών και ρολάκια γεμιστά με ψαρονέφρι. Ο μουσακάς ήταν καλός και σε ικανοποιητική ποσότητα ορεκτικού. Αντιθέτως τα ρολάκια ήταν 2 τεμάχια υπερβολικά μικρά, σε μέγεθος περίπου όσο το μικρό δάχτυλο (χωρίς υπερβολή) με ανύπαρκτο ψαρονέφρι! Όταν ρωτήσαμε τον σερβιτόρο για την ποσότητα μας είπε ότι τα ορεκτικά είναι ανά τεμάχιο και αντίστοιχα αν παραγγέλναμε ραβιόλια θα μας έφερναν 2 τεμάχια ραβιόλια!!!

Για κυρίως παραγγείλαμε ψαρονέφρι γεμιστό και πανσέτα με πατάτες. Οι μερίδες μεσαίου μεγέθους και από γεύση επιεικώς μέτρια. Είναι ένας κακός συνδυασμός ταβέρνας και gourmet εστιατορίου. Το φαγητό αποδείχτηκε ιδιαίτερα δύσπεπτο με αποτέλεσμα στομαχόπονους και αναγούλες και για τους δύο μας. Από τα θετικά του μαγαζιού ήταν η ζωντανή μουσική, χωρίς ωστόσο να βλέπεις την ορχήστρα από όλα τα τραπέζια, όπως το δικό μας.

01 Φεβ 2016

Επισκεφτήκαμε για πρώτη φορά τον Barba Lazaro χθες βράδι για να γιορτάσουμε τα γενέθλια της γυναίκας μου.
Η αρχική εντύπωση ήταν πολύ καλή από το περιβάλλον του εστιατορίου που είναι σε χρωματισμούς του μπεζ και του γκρί, κάπως στο βιομηχανικό στυλ αλλά ζεστό.

Το φαγητό, από το ψωμάκι με τα ντιπ στην αρχή μέχρι και το τελευταίο πιάτο είναι γενικώς γευστικό, αξιοπρεπέστατο και οι μερίδες χορταστικές.
Τα τέσσερα γεμιστά μανιτάρια σαν ορεκτικό είχαν μια ελαφριά δροσερή κρέμα, και ευχάριστη γεύση παρότι δεν μπορούσες να διακρίνεις τα συστατικά της γέμισή τους.

Η σαλάτα Μπάρμπα Λάζαρος χορταστική και πολύ ωραία.
Πήραμε κι ένα πεϊνιρλί με παστράμι έτσι για να τιμήσουμε, όπως διαβάσαμε, την αρχική σπεσιαλιτέ του μαγαζιού στην Δροσιά που δεν ήταν κάτι άξιο λόγου.

Σαν κύριο πιάτο μοιραστήκαμε το ψαρονέφρι που ήταν γεμιστό με λαδοτύρι Μυτιλήνης και τυλιγμένο με παστράμι και σερβιρισμένο με τριμένες ξεροψημένες πατατούλες. Πολύ ενδιαφέρον σε γεύση και ποσότητα αν και ήταν λίγο παραπάνω αλατισμένο.

Χρησιμοποιήσαμε μια εκπτωτική προσφορά και ίσως γι αυτό το σέρβις από τους νεαρούς σερβιτόρους ήταν αδιάφορο, απρόσωπο και δύσκολο παρότι το μαγαζί διέθετε επαρκές προσωπικό. Άφηναν τα πιάτα στο δεύτερο τραπέζι μας και σε μας τη φροντίδα να τα φέρουμε μπροστά μας. Το κρασί μας που άργησε να ρθει και έπρεπε να το ζητήσουμε ήρθε στο πέρασμα του σερβιτόρου για το δίπλα τραπέζι και αφέθηκε με στυλ "πάρτε το να μην με πρήζετε" στην άκρη του τραπεζιού. Ίσως ευθυνόταν και γι αυτό το ότι ζητήσαμε να πάρουμε χύμα από το δικό τους, δεν καταχωρημένο στον κατάλογο, και όχι μπουκάλι. Το δεύτερο μισόκιλο έπρεπε πραγματικά να βάλουμε τρικλοποδιά σε σερβιτόρο για να μας προσέξει. Μετά το τέλος του σερβιρίσματος, οι σερβιτόροι αποσύρθηκαν όλοι μαζί σε ένα χώρο δίπλα στην κουζίνα μακριά από τα τραπέζια και έπρεπε να πάω εκεί να ζητήσω τον λογαριασμό. Εάν είχα χρειαστεί λίγο νερό, ίσως εάν είχαμε αλλάξει γνώμη για γλυκό δεν υπήρχε περίπτωση να έρθει κανείς.

Δεν υπήρχε κάτι για κέρασμα στο τέλος, παρότι σε άλλα τραπέζια έφεραν κάτι αδιάφορα κάτι. Ξαναπήγα δεύτερη φορά για τον λογαριασμό, ένα τέταρτο μετά από την πρώτη φορά να ξαναζητήσω τον λογαριασμό που είχαν δώσει σε άλλο τραπέζι. Το κουβέρ που αναφέρεται ως "καλωσόρισμα" είχε διπλή τιμή από ότι στον κατάλογο, το χύμα κρασί είχε 12€ το κιλό αλλά ήταν καλό και τα πιάτα όπως είπα και παραπάνω είχαν την αξία τους. Ο λογαριασμός ήταν πριν την έκπτωση 25€ το άτομο, πως θα μπορούσε να είναι λιγότερος;

Πολύ αρνητική, η κατάσταση στις τουαλέτες των αντρών. έλειπε το χερούλι στην πόρτα της εισόδου τους και έπρεπε να τραβάς και να σπρώχνεις με το δάχτυλό σου μέσα σε μια τρύπα. Πολύ βρώμικες και ευτυχώς είχαν χαρτί και σαπούνι παρά τα γεμάτα καλαθάκια. Ευτυχώς που δεν πήγα μόλις φτάσαμε αλλά στο τέλος γιατί θα μου είχε χαλάσει την εικόνα όλης της βραδιάς.

Το μαγαζί διέθετε και μουσική, από έντεχνα κλασικά λαϊκά, μέχρι ελαφρώς της νυχτερινής πίστας (καθόλου του γούστου μας), ζεϊμπέκικα, ψευτορούμπες κ. α. όλα τουρλού τουρλού για την εξυπηρέτηση του πληκτρά. Ίσως αυτό είναι το πρόγραμμα του Σαββατόβραδου.