ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ
Τσιπουράδικα - Ουζερί

Πετράλωνα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Παραδοσιακό τσιπουράδικο με πολλούς μεζέδες στο μενού.

18 Φεβ 2010

Πήγαμε μεγάλη παρέα Κ. Δευτέρα, οπότε η κριτική μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτική του μαγαζιού.
Ο χώρος συμπαθητικός με το μεγαλύτερο ατού του να είναι, μάλλον, ότι "βλέπει" τα Πετράλωνα, μια γειτονιά-όαση στο κέντρο της Αθήνας. Τα ορεκτικά που πήραμε ήταν όλα πάνω του μετρίου. Ταραμοσαλάτα σπιτική, πατάτες ψητές πεντανόστιμες και χταποδάκι.

Τα καλαμαράκια δεν μου φάνηκαν και πολύ φρέσκα αλλά αυτό ήταν μάλλον αναμενόμενο. Οι ψητές γαρίδες ήταν κάπως σκληρές και όχι καλά καθαρισμένες.
Στο τέλος μας έφεραν χαλβα, κρύο και λαπαδιασμένο, εντελώς άκυρο κατά τη γνώμη μου.
Γενικά πάντως απολαύσαμε τη βόλτα στη γειτονιά. Κάποιοι ντόπιοι που συναντήσαμε στο δρόμο μας πρότειναν την επόμενη φορά να πάμε στο "Θεραπευτήριο".

12 Δεκ 2009

Πάρα πολύ καλό τσιπουράδικο. Το βράδυ που πήγαμε, μεσοβδόμαδα, είχε λίγο κόσμο, που είναι κρίμα, γιατί οι μεζέδες του είναι εξαιρετικοί. Ο χώρος είναι μια χαρά για το είδος του (πολύ αυστηρή αυτή η bonito). Θα ξαναπάω, και αν η ποιότητα είναι σταθερή, θα το καθιερώσω. Μαριδάκι, χταποδάκι, τουρσί κτλ.

09 Δεκ 2009

Χώρος: Έχει ωραία αυλή έξω μου λένε αλλά δεν έχω πάει. Μέσα οι τοίχοι είναι βαμμένοι με ένα λαχανί χρώμα που δεν θα ενοχλούσε καθόλου αν είχαν ένα ντίμερ για τα φώτα, με άλλα λόγια είναι λάθος ο φωτισμός, πράγμα εύκολο να αλλάξει. Θα τους το προτίνω γιατί θα πηγαίνω συχνά. Κατά τα άλλα ξύλινα τραπεζάκια και ασπρόμαυρες φωτογραφίες στους τοίχους από μια περασμένη και από πολλούς ξεχασμένη Αθήνα. Σωστό ότι ακούγονται ρεμπέτικα από το κανάλι MAD ρεμπέτικο που παίζει σε μία τηλεόραση ψηλά (είναι λάθος στοιχείο η τηλεόραση, αλλά δεν πειράζει μπορεί να αποδειχτεί ο άσσος στο μανίκι σε κάποιο κάποια αθλητική βραδιά)
Εξυπηρέτηση: Χαλαρή, φιλική εξυπηρέτηση από μια συμπαθέστατη κυρία / δεσποινίς και από τον ιδιοκτήτη. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι όταν έχει περισσότερη κίνηση γιατί έχω πάει νωρίς το απόγευμα καθημερινές και δεν είχε κόσμο.
Ποιότητα φαγητού: Mαρίδα αφρός, Φανταστικό καλαμαράκι και μπουκίτσες τηγανιτού μπακλιάρου , φρεσκότατα κυδώνια, μύδια, απίστευτα πατζάρια... Γενικά ότι δοκιμάσαμε από ψαρικά ήταν εξαιρετικό, με εξαίρεση την ταραμοσαλάτα που την έχω πετύχει και σε όχι τόσο καλή ημέρα. Από κρέατα έχω πάρει μόνο λουκάνικο, που ήταν μια χαρά. Επίσης πολύ καλό είναι το χύμα τσίπουρο (χωρίς γλυκάνισο), και διάφοροι άλλοι τσιπουρομεζέδες που έρχονται στο τραπέζι με κάθε καραφάκι αν βαριέσαι να παραγγείλεις και το αφήσεις πάνω τους.
Τιμή/Ποιότητα: Περίπου 25-30 ευρώ το άτομο. Προφανώς εξαρτάται από την ποσότητα των ανθρώπων, του τσίπουρου, και του φαγητού, απλά σε τέτοια μέρη είναι πολύ έυκολο να χάσεις το μέτρημα.

Δημοφώντος 146, Άνω Πετράλωνα