05 Ιούλ 2016

Επίσκεψη την Πέμπτη 30/06 γύρω στις 9 το βράδυ, από 2 ζευγάρια κουμπάρων μετά από επιλογή στεφάνων του επερχόμενου γάμου!!!! Οι γυναίκες λοιπόν με καλή διάθεση, οι άνδρες όμως.... με καλύτερη!!!

Το συγκριτικό πλεονέκτημα του μαγαζιού, προφανώς είναι η θέση του, ενώ και η διακόσμηση είναι αρκετά καλή μεν, την βλέπεις παντού δε. Παλιά αντικείμενα στον τοίχο με σκοπό να συνάδει με το όνομά του.

Στα σημαντικά λοιπόν...

Πήραμε:

1 Τάκο, ομολογουμένως πολύ καλό, στα συν του ότι είχε πολτοποιημένη ντομάτα και μπαλσάμικο.

1 φλογέρες τυριών οι οποίες δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο

1 τυροκαυτερή αρκετά καλή

1 μπριζολάκια με σάλτσα μουστάρδας, η μπριζόλα κάπως σκληρή, αλλά ΟΚ

1/2 κιλό παιδάκια αρνίσια, αν μου επιτραπεί η έκφραση θα τα χαρακτήριζα βιομηχανικά και τυποποιημένα

1 γιαουρτλού κεμπάπ το οποίο δεν ήταν άξιο αναφοράς

1 μερίδα τηγανιτές πατάτες οι οποίες δεν ήταν προκάτ, και το λάδι καθαρό οπότε θα τις χαρακτήριζα άριστες!

Επίσης οι πίτες που συνόδευαν το γιαουρτλού και τα παιδάκια ήταν αρκετά νόστιμες.

Από ποτά 2 μπύρες, 2 αναψυκτικά, και μισό κιλό κρασί.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα μια μερίδα λουκουμάδες με παγωτό καιμάκι και μερέντα, οι οποίοι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Οι σερβιτόροι ήταν αρκετά εξυπηρετικοί με άμεσα αντανακλαστικά με τη μόνη παραφωνία να είναι ότι την παραγγελία δεν τη σημείωσαν κάπου, με αποτέλεσμα να μην έλθει το σαγανάκι που είχαμε παραγγείλει. Το καλό είναι ότι δεν χρεώθηκε!

Στα συν του μαγαζιού η επιτόπου έκδοση αποδείξεων.

Κλείνοντας, θα έλεγα πως στις γεύσεις κυριαρχεί η μετριότητα για τα χρήματα τα οποία δίνεις, ενώ πολύ καλή εντύπωση από το χώρο και την εξυπηρέτηση του προσωπικού.

Άντε καλά στέφανα να έχουμε!!!!

30 Σεπ 2015

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
ολοι οι σερβιτοροι ητανε ευγενικοι, χαμογελαστοι&πολυ εξυπηρετικοι

ΦΑΓΗΤΟ:
ητανε καλο αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο. βρηκαμε συνολικα 3 τριχες,1 στη μεριδα με τις πατατες& 2 στις τυρομπουκιες! το αποτελεσμα ηταν να φυγουμε αρων-αρων απο το μαγαζι διοτι μας πειραξε&τους δυο το φαι&ειμασταν ολη μερα στην τουαλετα

ΧΡΗΜΑΤΑ:
πηραμε μια σαλατα, μια πατατες, μια τυρομπουκιες, δυο κυριως, μισο κιλο κρασι&δωσαμε 60Ε τα δυο ατομα! φθηνο δεν το λες σιγουρα....

ΧΩΡΟΣ:
οκ! απλα καλος

24 Ιουν 2015

Σάββατο 21 Ιουνιου 2015.
Ποιότητας φαγητού: μέτρια έως αδιάφορη.
Χωριάτικη: τίποτα ιδιαίτερο
Σουβλάκι κοτόπουλο: καλό με ελάχιστες πατάτες τηγανιτές
Μπριζολάκια: καλά όχι κάτι ιδιαίτερο
Χιώτικο ορεκτικό: το μόνο πολύ καλό ορεκτικό. Πολύ ωραιά γεύση
Κρασί χύμα: αδιάφορο

Τιμή:
Για όλα τα παραπάνω 38 ευρώ.
Απαράδεκτο οτι μας αφήσαν γρήγορα (όπως και σε όλα τα τραπέζια) το ψωμι και εμφιαλωμένο νερό. Υποθέσαμε οτι είναι χωρίς χρέωση αφού δεν ρωτήσανε.
Τελικά: ψωμί 2 ευρώ και νερό 2,5 ευρώ..

Χώρος:
Προφανώς έχει ωραία θέα καθώς είναι στο μικρολίμανο, ωστόσο, δεν είχε μουσική και είχε τρομερή φασαρία και στρίμωγμα καθώς όλα τα τραπέζια είναι κολλητά.

Απογοήτευση απο την τελευταία φορά που είχαμε πάει, πριν χρόνια.
Δεν νομίζω οτι θα του δώσω άλλη ευκαιρία.

04 Μαι 2015

Πέμπτη βράδυ κάνοντας μια βόλτα και καθώς ήταν αργά αποφασίσαμε να καθίσουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί. Ο λόγος?Απλά δεν θέλαμε να φάμε ψάρι και από την άλλη θέλαμε να είμαστε δίπλα στην θάλασσα και βέβαια να ανακαλύψουμε ένα νέο μαγαζί.

Χώρος (4/4):

Το μεγαλύτερο ατού του. Δίπλα στην θάλασσα, στο γραφικό Μικρολίμανο βρήκαμε και ένα τραπέζι ακριβώς μπροστά στην θάλασσα (μόνο μια τζαμαρία μας χώριζε). Η διακόσμηση ωραία αλλά κάπως φορεμένο τα τελευταία χρόνια απο τα Κεμπαπτζίδικα κτλ με ρεκλάμες εποχής, τενεκεδάκια κτλ. Να τονίσω ότι βρίσκω και εντυπωσιακή την πινακίδα με το όνομα του μαγαζιού που φαίνεται στο σημείο ακριβώς πάνω απο την είσοδο του χώρου δίπλα στην θάλασσα.

Ποιότητα φαγητού (2/4):

Η ποικιλία μεγάλη μόνο κρεατικά όμως και πιο συγκεκριμένα σούβλας, της ώρας τα κλασσικά και κάποιες συνταγές Ελληνικές πιο ψαγμένες. Π´ηραμε τα παρακάτω

-Παραγκοσαλάτα (μεγάλη, πολύ νόστιμη, βαθμολογία 6.5/10)

-ταλαγάνι παναρισμένο σε κουρκούτι με μέλι και ένα σφηνοπότηρο με ρακί νομίζω (πόλου νόστιμο, χορταστικό, βαθμολογία 6.5/10)

-Ντάκο κρητικό (καλός όχι βάσεις ξετρελάνει κιόλας, βαθμολογία 6/10)

- Ψαρονέφρι με φέτα τυρί και μια σάλτσα (το πιάτο δεν μου άρεσε καθόλου, ήταν και το μόνο κυρίως που πήραμε οπότε δεν είχα άλλη επιλογή, πεινούσα και το έφαγα, βαθμολογία 4/10)

Παράλληλα ήρθε ψωμί ψημένο στην σχάρα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οι σερβιτόροι ήταν ευγενικοί, διεκπεραιωτικοί μέν αλλά καλοί. Λίγο ότι τα πίατα τα άφηναν χωρίς να προσέχουν και έκαναν θόρυβο στο τζάμι πάνω, το οποίο κάλυπτε το τραπέζι, ήταν κάτι που μας ενόχλησε λιγάκι, βέβαια δεν το έκανα επίτηδες.

Όλα τα φαγητά ήρθαν στην ώρα τους, χωρίς καθυστερήσεις. Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με παγωτό φυστίκι και σοκαλάτα μερέντα.

Value for money (1/4):

Γενικά όλα τα πιάτα στο κατάλογο ήταν ακριβά για την ποιότητα τους. Καταλαβαίνω βέβαια ότι θα έχει υψηλό ενοίκιο και θα είναι δύσκολο να έχει χαμηλότερες τιμές αλλά δεν ξέρω γιατί δεν προσπαθούν να βελτιώσουν την ποιότητα τους.

Για όλα τα παραπάνω με 1/4 λευκό κρασί πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ. Δεν τα άξιζε τολμώ να πω το φαγητό. Κρίμα την θέα και την θέση!!

01 Μαι 2015

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο εστιατόριο το μεσημέρι του Σαββάτου, 25/04/2015..

'Υστερα απο μία σύντομη βόλτα κατα μήκος της ακτής κουμουνδούρου, διαπίστωσα ότι ήταν απο τα λίγα μαγαζιά στη περιοχή που πραγματικά είχαν γεμάτα αρκετά τραπέζια και ο χώρος σε παρότρυνε να το προτιμήσεις καθώς διέφερε σημαντικά σε σχέση με τα υπόλοιπα εστιατόρια που εδρεύουν στο Μικρολίμανο. Έτσι λοιπον, μαζί με το αγόρι μου αποφασίσαμε απο κοινού να το επιλέξουμε για το μεσημεριανό μας γεύμα.

1) Χώρος: Με ενθουσίασε εξ αρχής η αρχιτεκτονική άποψη του εστιατορίου, καθώς ήταν αρκετά ιδιαίτερη και θύμιζε αρκετά σε Παράγκα, με τον εκλεπτυσμένο όρο όμως της λέξης. Υπήρχαν στους τοίχους πόρτες παλαιότερης εποχής, τα μαξιλαράκια ήταν απο ύφασμα σάκων και στο ταβάνι κρεμόντουσαν κουζινικά σκεύη που παρέπεμπαν επίσης σε παλαιότερα χρόνια. Αρκετά προσεγμένα όλα, ώστε να συνάδουν σε ένα θετικό διακοσμητικά αποτέλεσμα.

2)Εξυπηρέτηση: Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, καθώς με το που κάτσαμε στο τραπέζι κατέφθασε απευθείας ο σερβιτόρος προσφέροντας μας τα σουπλά, καταλόγους και νερό. Υπήρχαν πολλαπλοί σερβιτόροι, δεν είχαμε έναν συγκεκριμένο και τα πιάτα που παραγγείλαμε κατέφθασαν γρήγορα, χωρίς καθυστερήσεις, παρ'όλη την πολυκοσμία που υπήρχε. Το μόνο που μου ξένισε, ήταν ότι ένας εκ των σερβιτόρων ήταν αρκετά απαθής και διόλου ευχάριστος, ίσως λόγω και του φόρτου εργασίας που του είχε παρουσιαστεί.

3)Γεύση: Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα με τις αναγραφόμενες τιμές:

α. Κολλητήρια: 5,80 Ευρώ
Ήταν κοτοπουλάκια, τα επονομαζόμενα και μπουκίτσες, τα οποία ήταν παναρισμένα με φρυγανιά. Αρκετά νόστιμα, θύμιζαν σπιτικά και πλούσια σε ποσότητα.

β. Μπριζολάκια Χοιρινά: 7,80
Ως κύριο πιάτο επέλεξα τα μπριζολάκια τα οποία συνοδευόντουσαν με πατάτες τηγανιτές, μια μικρή σαλάτα μερικών λαχανικών και τα ίδια είχαν απο ως επικάλυψη κομματάκια απο χαλούμι. Εξ ίσου νόστιμα και σε μεγάλη ποσότητα, με λίγο λίπος παραπάνω για τα μέτρα μου.

γ. Κότσι μερίδα: 7,60
Η άλλη μερίδα που διαλέξαμε ήταν το κότσι, το οποίο συνοδευόταν κι αυτό με τηγανιτές πατάτες και ήταν νόστιμο και καλοψημένο.

δ. Μπύρα: 3,50
Παραγγείλαμε μπύρα για να συνοδεύσουμε τα πιάτα μας, η οποία όμως δεν ήταν κρύα όσο έπρεπε.

Value For Money:
Θα έλεγα εν γένει ότι οι τιμές των κυρίως πιάτων ήταν σχετικά ικανοποιητικές, αν λάβουμε υπόψη ότι μιλάμε για Μικρολίμανο. Αυτές που μου φάνηκαν αρκετά τσιμπημένες τιμολογικά ήταν οι σαλάτες, οι οποίες καθολικά άγγιζαν αισίως τα 8 με 9 ευρώ. Μερικές ήταν πιο ακριβές και από πολλά κυρίως πιάτα, όπως επίσης και σε υψηλές τιμές ήταν τα ορεκτικά τους.

Σε γενικές γραμμές, έμεινα ικανοποιήμενη απο το συγκεκριμένο εστιατόριο, αλλά θεωρώ οτι εν μέσω οικονομικής κρίσης είναι υπερβολικό η τιμή μιας σαλάτας ή ενός απλού ορεκτικού να πλησιάζει στα 10 ευρώ. Επίσης, ένα πιάτο που επίσης μου φάνηκε απρόσιτο απο άποψη τιμής ήταν οι τηγανιτές πατάτες οι οποίες κόστιζαν 4,5 ευρώ!

18 Φεβ 2015

Μετά από ίωση βήχα και πυρετό κάνω την ηρωική έξοδο (του Μεσολογγίου) προς τσίκνισμα καθώς προστάζουν τα έθιμα του τόπου!! Στην Παράγκα έχουμε πάει πολλές φορές για φαγητό και πάντα μέναμε ευχαριστημένοι οπότε η πρόταση για εκεί έτυχε θετικής υποδοχής από τη μικρή κοριτσοπαρέα! Απαραίτητη και η κράτηση λόγω της ημέρας.

Για παρκάρισμα στην περιοχή είναι περίπου αδύνατον αλλά υπάρχουν δύο μεγάλα δημοτικά πάρκινγκ σχετικά κοντά (5λεπτο γρήγορο περπάτημα) που αφενός είναι δωρεάν και αφετέρου σε αναγκάζουν σε μια ωραία βόλτα (όχι βέβαια με τις τωρινές πολικές θερμοκρασίες! Πόσο να βάλουμε, ας πούμε 5/10 το σημειώνω για το μπαμπά Fratello! )

Δίπλα στη θάλασσα, το ταβερνάκι αυτό, με διακόσμηση καρναβαλιού ένεκα της ημέρας, σερπαντίνες στολές περούκες -μας υποδέχεται ένας τύπος ντυμένος γιατρός πιο μέσα κι άλλος ένας ντυμένος νοσοκόμος (βρε λες να θέλουν κάτι να μας πουν με τη στολή? λες να μας πιάσει κάνας στομαχόπονος?? ) τσεκάρει την κράτησή μας όλα καλά.

Σημειωτέον ότι το μεσημέρι είχε υπάρξει κλήση για επιβεβαίωση κράτησης από το μαγαζί (που με ξάφνιασε, δεν μου φαινόντουσαν τόσο του τύπου και του υπογραμμού, αλλά μάλλον ήταν κι αυτό ένεκα της ημέρας). Μας πάνε στο τραπέζι μας, δεύτερη σειρά πριν τη θάλασσα, για να φτάσουμε έπρεπε να περάσουμε με το πλάι και να καβαλήσουμε πάνω στις πλάτες όσων ήδη κάθονταν!! όχι διάδρομος δεν υπήρχε ανάμεσα, ούτε η Κομανέτσι δεν χώραγε! Φαντάζομαι λόγω Τσικνοπέμπτης είχαν προσθέσει "μερικά" τραπεζάκια στα ήδη πολλά αλλά οκ καθίσαμε.

Κάνουμε να βγάλουμε τα μπουφάν μας... παγώσαμε!! Δεν υπήρχε καμία θέρμανση ή αν υπήρχε η υγρασία την κατάπινε! Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο και εμεις να τουρτουρίζουμε!! Η μια φίλη φόρεσε πάλι το μπουφάν της, η άλλη τυλίχτηκε την εσάρπα της άιντε λέμε μόλις πιούμε κάτι θα συνέλθουμε. Με τούτα και με εκείνα δύο οι ντοματούλες για το χώρο (ίσως βάζω και πολλές).

Δεν προλαβαίνουμε να δούμε τον κατάλογο τσουπ το εμφιαλωμένο στο τραπέζι. Διαολίζομαι με κάτι τέτοια.. Δεν είπα τίποτα εκείνη τη στιγμή αλλά όταν το καταναλώσαμε ζήτησα βρύσης και όντως μας έφεραν (στον λογαριασμό υπήρχε ειδική χρέωση για το νερό 2,50 ευρώ φυσικά όχι και για τις άλλες τρεις κανάτες βρύσης που ήπιαμε ). Σε λίγο μας έφεραν και ψωμάκια σε ένα τσίγκινο καλαθάκι (ήταν κανονικές φέτες ψωμιού ψημένες το οποίο στο λογαριασμό το ονόμαζαν "κουλούρια" κ είχε χρέωση 4 ευρώ) Με μια ματιά στον κατάλογο αποκλείσαμε όλες τις σαλάτες οι οποίες θεωρώ ότι ήταν πανάκριβες (10 ευρώ είχε η καθεμια περίπου) και σε πολλές περιπτώσεις ήταν πιο ακριβές κι από τα πιάτα με το κρέας και αποφασίσαμε να "παίξουμε" μόνο με μεζεδάκια.

Διαλέξαμε
-τυροκαυτερή (4,60 ευρώ) Ήταν πραγματικά καλή αλλά τρομακτικά λίγη σε ποσότητα (το πιατάκι ήταν λίγο μεγαλύτερο από του καφέ)και δεν τη λες και φτηνή

-κολοκυθοκεφτέδες (5,90 ευρώ) νόστιμοι αλλά κι αυτοί μετρημένοι (4 ολοι ολοι)

-μπουρεκάκια μελιτζάνας (6,30 ευρώ) τα οποία ήταν επίσης νόστιμα, ουσιαστικά ήταν κιμάς τυλιγμένος σε λεπτή φέτα μελιτζάνας που είχε τηγανιστεί Επίσης 4 κομμάτια πολύ μικρά

-λουκάνικο χωριάτικο (6,90 ευρω) σερβιρισμένο με πατάτες Ωραίο αν κατάλαβα ήταν με πράσο, νόστιμο και αρκετά μεγάλο σε ποσότητα

-κοντοσούβλι (6,80 ευρώ) μας έπεσε λίγο βαρύ, δεν το φάγαμε

-Πατάτες τηγανιτές (4,40 ευρώ) δικές τους σπιτικές ωραιότατες

-Σαγανάκι παράγκα (8,40 ευρώ) το ωραιότερο πιάτο από όσα πήραμε σε φύλλο τηγανητό στολισμένο με παπαρουνόσπορο και μέσα είχε λιωμένο τυρί σουτζούκι ντομάτα πααααρα πολύ νόστιμο και μερακλίδικο

Ήπιαμε δυο μικρά μπουκαλάκια κρασί (ατομικά) και ενα κατοσταράκι ρακί Για όλα μαζί πληρώσαμε 57 ευρώ (μαζί με τα ποτά) περίπου 20 ευρώ η καθεμιά. Θυμάμαι οτι άλλες φορές κερνούσαν κατι μυθικούς λουκουμάδες με σοκολάτα, αυτή τη φορά δεν μας κέρασαν τίποτα ούτε είδα κάτι σε άλλα τραπέζια.

Στην εξυπηρέτηση κανένα παράπονο Δεν είχαμε κάποιον στάνταρ -περισσότερο μια κοπελίτσα ντυμένη γατούλα είχε το νου της-αλλά όλα τα πιάτα έφτασαν πολύ γρήγορα και η κανονικότατη απόδειξη κι αυτή πάνω στο τραπέζι.

Όμως βρε παιδια, δεν είναι ότι ήταν όλα πανακριβα αλλά σίγουρα δεν τα λες και οικονομικά Δεν συζητώ για τις σαλάτες 10 ευρώ όλες τους!! Μα και τα πιάτα ήταν κάπως ακριβά για την ποσότητα που αντιστοιχούσε. Δηλαδή σχεδόν 5 ευρώ η τυροκαυτερή και ίσα που τη μυρίσαμε, το ίδιο και οι κολοκυθοκεφτέδες και τα μπουρεκάκια, λιγοστά. Τα κρέατα πάλι ήταν μια χαρά σε ποσότητα. Και νόστιμα ήταν όλα, λίγο βαρύ το κοντοσούβλι αλλά ωραία μαγειρεμένα όλα, πρέπει να είμαι δίκαιη.

Όμως λόγω μικρών μερίδων στους απατηλούς καιρούς της οικονομικής κρίσης θα βάλω δυο ντοματούλες στο VFM -τι να πω μπορεί να έχω καλομάθει από τα μεζεδοπωλεία της γειτονιάς μου, μπορεί μετά από τόση σουποφαγία λόγω ίωσης να είχα υψηλές προσδοκίες, μπορεί να πληρώσαμε πιο ακριβά το τζάμι που βλέπει τη θάλασσα μπορεί να φταίει κι ο Αναδρομος!! θα επανέλθω πιο προς άνοιξη -που θα έχει φτιάξει κι ο καιρός, μπορεί να έχουν φτιάξει κι οι τιμές τους! - και θα σας ενημερώσω!!

08 Μαι 2014

Ηλιόλουστη Κυριακή και ο δρόμος μας οδήγησε Μικρολίμανο... Δεν είχαμε κάνει κράτηση οπότε η αναμονή μας ήταν περίπου 20 λεπτά για να μας βρούνε τραπέζι. Με βαριά καρδιά περιμέναμε καθώς ήταν η τρίτη φορά που επισκεπτόμασταν το μαγαζί και ο λόγος ήταν σαφώς οτι ήμασταν ικανοποιημένοι από όλες τις προηγούμενες.

Καθίσαμε σε τραπέζι 4 ατόμων αρκετά άνετο για τα δεδομένα του μαγαζιού. Παραγγείλαμε χωριάτικη, τηγανητές πατάτες, κολοκυθοκεφτέδες, κεφτεδάκια, κοκορέτσι, κοντοσούβλι, καλαμάκι κοτόπουλο, σταβλομπριζόλα.

Το φαγητό ήταν σε γενικές γραμμές το ίδιο γευστικό όποτε και αν έχουμε επισκεφτεί το μαγαζί, αλλά αυτή τη φορά οι παρατηρήσεις μου σε ορισμένα πιάτα είναι οι εξής: Το κοντοσούβλι δεν ήταν καλοψημένο αν και όσες φορές είχαμε δοκιμάσει ήταν εξαιρετικά νόστιμο. Κρίμα να χαλάσει η ποιότητα. Το καλαμάκι κοτόπουλο ήταν εξαιρετικό. Νόστιμο, καλομαγειρεμένο και με πρωτότυπη εμφάνιση πιάτου! Να το δοκιμάσετε. Η σταβλομπριζόλα αφορά μόνο τους λάτρεις των κρεάτων και των καλοφαγάδων δεδομένου της ποσότητας βεβαίως. Καλοψημένη και ζουμερή.

Μαζί με τις μπύρες ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 100ευρώ. Στο τέλος μας κεράσανε λουκουμαδάκια με παγωτό συν 2 επιπλέον μπύρες.

Απο τα καλύτερα μαγαζιά της περιοχής και αν εξαιρέσουμε κάποιες αρνητικές λεπτομέρειες, σίγουρα θα ξαναπάμε. Μας αρέσει και η ατμόσφαιρα και το φαγητό σχεδόν σε όλα τα πιάτα και το φιλικό σέρβις του μαγαζιού.

Είναι αυτό που λέμε "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και την παρέα μου... "

14 Απρ 2014

Χωρος πολυ ομορφος, διπλα στην θαλασσα με μουσικουλα
Προσωπικο πολυ φιλικο και εξυπηρετικο

Οι μεριδες πολυ καλες σε ποσοτητα και σε γευση αλλα λιγακι ακριβες. λογικο για το μερος που ειναι.

Κρασι παρα πολυ ωραιο, κοκκινο ημιγλυκο το προτεινω.

Προτεινω ανεπιφυλακτα

Τηγανια κοτοπουλο Πατρινια,
Μπιφτεκι μοσχαρισιο

επισης κολοκυθακια τηγανιτα, κομμενα σε μικρες λωριδες, τραγανα

αν θες κρεατικο μπροστα στην θάλασσα ειναι μια πολυ καλη επιλογη, με το αναλογο κοστος βεβαια!!!

05 Απρ 2014

Επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί μια καθημερινή απόγευμα. Η εξυπηρέτηση καλή. Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος, και σε ωραίο σημείο, ειδικά για το καλοκαιράκι.

Το κάπνισμα απ ό, τι είδα επιτρέπεται, αλλά ως αντικαπνίστρια υπήρξαν στιγμές που με ενόχλησε η έντονη μυρωδιά, παρόλο που το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο. 2 άτομα παραγγείλαμε μια τηγανιά κοτόπουλο, ένα μπιφτέκι, μια πατάτες τηγανιτές, ένα χαλούμι και μισό κιλό κρασάκι και πληρώσαμε 34 ευρώ.

Οι γεύσεις για τα γούστα μου ήταν από μέτριες έως αδιάφορες και θεωρώ ότι δεν αξίζει κανείς να πληρώσει τόσα λεφτά μόνο και μόνο γιατί το μαγαζί βρίσκεται στην περιοχή που βρίσκεται. Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με σοκολάτα και παγωτό. Απόδειξη δε μας έφεραν, αλλά επειδή πληρώσαμε με κάρτα αναγκάστηκαν εν τέλει να μας δώσουν. Την επόμενη φορά θα προτιμήσω να δοκιμάσω κάποιο άλλο μαγαζί.

27 Ιαν 2014

Είχαμε κλείσει τραπέζι για Σάββατο βράδυ κι είχαμε πει να μας κρατήσουν ένα καλό τραπέζι στη δεύτερη σειρά κοντά στο τζάμι. Μόλις πήγαμε, ο παρκαδόρος μας βοήθησε με το αμάξι, και μπήκαμε μέσα.

Μας έβαλαν σε ένα τραπέζι των τεσσάρων ατόμων (ήμασταν δύο άτομα), οπότε ήταν ευρύχωρο τραπέζι, αλλά δεν ήταν σε καλό σημείο (σκέψου να μην είχαμε κλείσει). Τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωχτά το ένα με το άλλο: για να περάσει μία παρέα, σπρώχναν τα άλλα τραπέζια, ενώ ο διάδρομος ήταν ανύπαρκτος, δηλαδή κι οι σερβιτόροι δε χωρούσαν να σερβίρουν.

Ένα άλλο, επικρατούσε πάρα πολλή φασαρία κι είχες κάτι παιδάκια να τρέχουν δεξιά κι αριστερά, να σπρώχνουν τα τραπέζια και τις καρέκλες του κόσμου χωρίς οι γονείς τους ή το προσωπικό να λένε τίποτα, οπότε αναγκαστικά το είπαμε εμείς με ωραίο τρόπο. Το σέρβις πάρα πολύ καλό και συνεπές.

Παράγγειλαμε μία σαλάτα του Καίσαρα, μία φέτα με μέλι και σουσάμι, μία μοσχαρίσια γάλακτος και παϊδάκια κοτόπουλο. Με τα ποτά πληρώσαμε 45€.

Το φαγητό ήταν καλό, αλλά η σαλάτα έδινε την εντύπωση ότι ήταν έτοιμη από πριν, ενώ τα κρέατα είχαν αίμα σε ορισμένα σημεία. Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες με μερέντα. Μόλις πληρώσαμε, μας έφεραν ρέστα εννοείται χωρίς απόδειξη, την οποία και ζητήσαμε. Δυσανασχέτησαν, αλλά την έφεραν. Δύσκολα θα ξαναπήγαινα εκεί.