Το μικρότερο ''παιδί'' της οικογενειακής επιτυχημένης συνταγής των εστιατορίων ''Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας'' εγκατεστημένος στον γραφικό πεζόδρομο της Δροσίνη, στην καρδιά της Κηφισιάς, σας προσφέρει ελληνικά τοπικά προϊόντα αλλά και συνταγές από διάφορες γωνιές της Ελλάδας που μας βοηθούν να παραμείνουμε πιστοί στην υψηλή ποιότητα και τις αυθεντικές εκλεκτές ελληνικές γεύσεις.

Κατά την περίοδο των εορτών το κατάστημα θα είναι ανοιχτο : Δευτέρα 22/12 ,Τρίτη 23/12 13:00 - 00:00 , Τετάρτη 24/12 13:00 - 18:00 , Πέμπτη 25/12 κλειστό , Παρασκευή 26/12 , Σάββατο 27/12 και Κυριακή 28/12 13:00 - 00:30

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Νοε 2018

Κυριακή 11.11 δύο άτομα επιστρέφοντας στις 7 μ. μ. από ημερήσια εκδρομή, βρισκόμαστε στην Κηφισιά, κι απ’ τα λίγα ανοιχτά εστιατόρια εκείνη την ώρα, επιλέγουμε τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ & ΜΕΡΜΗΓΚΑ (ΤΜ), της ομώνυμης αλυσίδας των 4 μεζεδοπωλείων στην Αθήνα. Αυτά λειτουργούν κατά χρονολογική σειρά, στα Πατήσια (1995), Χαλάνδρι (1998), Μητροπόλεως /Σύνταγμα (2006) και το συγκεκριμένο, στον πεζόδρομο της οδού Δροσίνη στην Κηφισιά (2008), συμπληρώνοντας φέτος την του 1η δεκαετία!

Σκέπτομαι πως θα έχω την ευκαιρία, να το συγκρίνω με το μαγαζί του Συντάγματος, που το επισκέφθηκα και έγραψα κριτική φέτος τον Απρίλη.
Με δυο λόγια, ο κεντρικός ΤΜ έσφυζε το μεσημέρι εκείνο από κίνηση Ελλήνων και τουριστών (το 2018 αναμένεται οι ξένοι να προσεγγίσουν πανελλήνια τα 33 εκατομμύρια! ) και οι 6 σερβιτόροι του έτρεχαν ασταμάτητα. Απόψε αντίθετα - η 7η εσπερινή είναι βέβαια κάπως ουδέτερη σαν ώρα εστίασης- το Κηφισιώτικο στέκι, κάποτε στις δόξες του, ήταν η σκιά του εαυτού του, με δύο μόνο τραπέζια γεμάτα και ένα ευγενικό νεαρό παιδί, να περιμένει την κίνηση, τη σχεδόν ανύπαρκτη...
Επειδή τίποτα εντέλει δεν είναι τυχαίο, θα εξηγήσω τι φταίει κατά τη γνώμη μου.

Ο ΤΜ λειτουργεί Δευτέρα με Πέμπτη από 5 μ. μ. μέχρι μεσάνυχτα, ενώ Π/Σ/Κ από τη 1 μ. μ. μέχρι τουλάχιστον τα μεσάνυχτά.

Ο συγκεκριμένος ΤΜ ξεκίνησε φέτος και υπηρεσία delivery, καθημερινά πλην Σαββάτου, που καλύπτει Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Πολιτεία και μέρος του Μαρουσιού μέχρι το Σταθμό ΗΣΑΠ. Οι τιμές διανομής είναι περίπου 30% φθηνότερες απ’ αυτές στο κατάστημα, κι όπως θα διαπιστώσετε ηλεκτρονικά που είναι ανηρτημένες, είναι και πάλι αρκετά ακριβές.

Θεωρώ πράγματι ότι οι τιμές στον ΤΜ είναι υπερβολικά τσιμπημένες, για ένα απλό μεζεδοπωλείο, σε ένα προάστιο, όσο σικ. Και ναι μεν στο Σύνταγμα, όπου γίνεται πάντα του χαμού, δικαιολογούνται, εν μέρει ενδεχομένως, αν και στη σχετική κριτική μου είχα επισημάνει ότι πρέπει σαφώς να συμπιεστούν, ωστόσο στα άλλα μαγαζιά έπρεπε να είχαν ήδη συμπιεστεί από χτες που λέμε, ενώ αυτές βαθμιαία ανεβαίνουν…
Θυμάμαι ότι πριν 5-6 χρόνια, το μενού με τους επτά μεζέδες κόστιζε περί τα 15 €, ενώ την Άνοιξη που έφαγα στο Σύνταγμα ήταν 19 €, και τώρα στην Κηφισιά ήταν 19.50 € και μάλιστα με υποχρέωση min κατανάλωσης δύο ατόμων (στα 39 € παρακαλώ! ), σε πείσμα της μεγάλης κρίσης της χώρας και των επανειλημμένων παρατηρήσεων των χρηστών του σάιτ μας για μείωσή τους.

Μπαίνοντας βέβαια διαβάζουμε στις μεγάλες επιγραφές τους, το αυτονόητο, για τα αγνά εποχικά προϊόντα που ασφαλώς προμηθεύονται και χρησιμοποιούν, όπως γραβιέρα Νάξου, μαστέλο και μαστίχα Χίου, καλαθάκι Λήμνου, μύδια Κατερίνης, φάβα βιολογικής γεωργίας, παστό Μάνης, κ. λπ.

Ο ΤΜ, συνολικής δυναμικότητας περίπου 100 ατόμων, έχει καμιά δεκαριά τραπέζια στον πεζόδρομο, δύο αίθουσες εστίασης, εκ των οποίων η δεύτερη είναι ελαφρά υπερυψωμένη και έχει εσωτερική κόκκινη σκάλα που οδηγεί στο μικρό πατάρι, με λίγα ακόμη τραπέζια. Η πρώτη αίθουσα έχει δάπεδο μωσαϊκό, χρωματιστά ξύλινα τραπέζια, βαζάκια με διάφορα υλικά, και στον δεξί τοίχο, πολλά κάδρα περασμένων δεκαετιών, με μπύρες Φιξ, κ. α. μοτίβα. Στο βάθος της βρίσκεται η κουζίνα, ενώ αριστερά της κουζίνας, οι 2 τουαλέτες, καθαρές και πρωτότυπα διακοσμημένες, και στα δεξιά η τουαλέτα των ΑΜΕΑ.
Η δεύτερη αίθουσα, όπου καθίσαμε, έχει ανάλογο ύφος, αλλά ξύλινο δάπεδο, κάπου δε ψηλά τις επιγραφές στις οποίες αναφέρθηκα πριν, και στους τοίχους, διακοσμητικά κόσκινα με δυο μικρά τσουβάλια αλεύρι.
Μουσική ακούγαμε διάφορα ελαφρά κομμάτια στη σωστή ένταση.

Ο ευγενικός νεαρός σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε με χαμόγελο και πολύ προθυμία, ντυμένος και εδώ με μαύρο τζιν και μπλούζα, καθώς και γκρι ποδιά, (εξυπηρέτηση 4 στα 4), μας ενημέρωσε ότι αυτή την εβδομάδα θα αλλάξουν κάποια πιάτα του καταλόγου, όπως π. χ. η μελιτζάνα που τα κρύα του χειμώνα δεν την ευνοούν, οπότε καταργείται η μελιτζανοσαλάτα και τα ορεκτικά που την περιέχουν και αντικαθίστανται από άλλα εποχικά υλικά.

Μας κέρασε το κλασικό για αρχή τσίπουρο με 3-4 ελίτσες και μας εξήγησε ότι στο τραπέζι μας υπάρχει το καθιερωμένο συρτάρι των καταστημάτων ΤΜ με σερβίτσια και χαρτοπετσέτες, γεγονός μεν πρακτικό γι’ αυτούς, αλλά με σοβαρή ένσταση για τον πελάτη.
Γιατί ο κάθε πελάτης, πληρώνοντας αδρά, περιμένει μαχαιροπήρουνα και πετσέτες, είτε απ’ τους σερβιτόρους είτε ήδη στρωμένα στο τραπέζι του, και όχι αυτή τη σωρεία των σερβίτσιων και χάρτινων πετσετών που δεκάδες άλλοι ανυποψίαστοι πελάτες, ποικίλης καθαριότητας χεριών – γονείς αλλά και ‘παιδία που παίζει’ – κατ’ ανάγκην βάζουν και βγάζουν ανοιγοκλείνοντας τα συρτάρια. Εμείς π. χ. για να βγάλουμε 2-3 χαρτοπετσέτες πιάσαμε με το χέρι περίπου τις μισές της στοίβας…

Τις παρατηρήσεις αυτές τις γράφουμε αλλά ατυχώς δεν φαίνεται να εισακούονται. Ο καταναλωτής όμως, πληρώνοντας όλο και περισσότερο εν μέσω κρίσης, ίσως να συχνάζει εδώ όλο και λιγότερο, τιμώντας ανταγωνιστές πιο σώφρονες και προνοητικούς. Η παρένθεση, προς γνώση και συμμόρφωση, καλοπροαίρετη πάντα, κλείνει εδώ!

Ο κατάλογος της Κηφισιάς περιλαμβάνει περί τα 20 μεζεδάκια και σαλάτες, από 6 έως 9.20 €, τιμή που αφορά τη χωριάτικη σαλάτα μας, παρότι δεν την τρώμε στη Μεγάλη Βρετανία αλλά σε έναν απλό χώρο συνοικιακού μεζεδοπωλείου, της Κηφισιάς έστω!
Υπάρχουν επίσης καμιά 10αριά κρεατικά, από 10.50 € το πολίτικο κεμπάπ, μέχρι 19.60 € η σταβλίσια μπριζόλα στα κάρβουνα!! Επίσης 6-7 θαλασσινά, από 8-14 €, για το κριθαράκι θαλασσινών.
Ανάμεσα στα γλυκά σερβίρουν προφιτερόλ, μιλφέιγ, σοκολατόπιτα, πορτοκαλόπιτα, φρούτα εποχής, από 2-5 €.

Στα ποτά, η λίστα είναι ενημερωμένη με ετικέτες του ελληνικού αμπελώνα, σε τιμές από 14 μέχρι 42.50 €, για το κόκκινο Καπνιάς του Χατζημιχάλη, ένα στιβαρό Cabernet Sauvignon 14 βαθμών αλκοόλ. Επίσης ποτήρια κρασί στα 2-6 €, αποστάγματα 200 ml στα 8.50 με 9.50 €, μπύρες, 3-5 € και αναψυκτικά περί τα 3 €.

Τα τρία μενού των 19.50 € το άτομο περιλαμβάνουν από επτά πιάτα, με σαλάτα, ορεκτικά και γλυκό/παγωτό και θεωρώ πως παραμένουν υπερτιμημένα, ενώ προϋποθέτουν και κάποιον που έρχεται για να φάει πολύ…

Εμείς θέλαμε απλώς να δοκιμάσουμε την κουζίνα τους και έτσι παραγγείλαμε:

• Μια τριλογία μανιταριών στη σχάρα, με μια τριάδα από πλευρώτους, πορτομπέλο και λευκά. Ήταν πράγματι πολύ νόστιμα, με έντονη την κρεμώδη σος, το θυμάρι, το μέλι και το balsamico. Άξιος ο σεφ, αλλά και η τιμή γενναία, στα 8.90 €…

• Έναν καγιανά αλλιώτικο, με δυο εφαπτόμενα χωριάτικα αυγά μάτια στην κορυφή, σαν να ήταν ένα δίκροκο, κι από κάτω, παξιμάδι λαδιού, παστό Μάνης και σος από γιαούρτι και ντομάτα. Νόστιμο πιάτο, αλλά 8.90 €…

• Για κύριο πιάτο μοιραστήκαμε ένα κοτόπουλο μαστιχάτο σε φωλιά κανταΐφι, με φοβερή σος από χιώτικη μαστίχα και τριμμένο μαϊντανό. Υπήρχαν μεγάλο και μικρότερα κομμάτια κοτόπουλου, έντονη η επίγευση της κρεμώδους σάλτσας, και αξίζει πράγματι να το δοκιμάσετε, αν και το κανταΐφι δεν ήταν μια κανονική φωλιά, αλλά διασκορπισμένο σε γωνίτσες, η δε τιμή, κι αυτή για να μην κάνει παραφωνία, στα 14.90 €!!

Νερό σε κανάτα, ψωμί δεν πήραμε, και ο λογαριασμός έφτασε τα 32.70 €…

Και παρ’ όλα αυτά, στο τέλος ούτε ένα στοιχειώδες κέρασμα, ως είθισται και συνέβη σε προηγούμενους χρήστες, όπως για παράδειγμα κάποιο κομματάκι απ’ τα ωραία γλυκά τους. Μήπως, εξαιτίας όλων αυτών σημειώνεται αυτή η διαρροή πελατών και ο θρυλικός ΤΜ ήταν προχθές Κυριακή σχεδόν άδειος;;

Συμπερασματικά, αν είστε στην Κηφισιά και θέλετε καλούς μεζέδες, θα ευχαριστηθείτε αλλά θα πληρώσετε υπέρ το δέον!

Δεν είναι, νομίζω, τυχαίο ότι στο σάιτ μας, αυτά τα δέκα χρόνια, πρωτοστατούν σε αξιολόγηση και βεβαιότητα συγκεκριμένα και γνωστά στους περισσότερους μεζεδοπωλεία, για να μην λέω εδώ ονόματα, στον Χολαργό, το Πασαλιμάνι, την Καλλιθέα, τη Νέα Φιλαδέλφεια, και σε τόσες άλλες γωνιές, που τα τιμάμε με το παραπάνω, γιατί αυτά, προσφέροντας επίσης αγνούς και νόστιμους μεζέδες, σέβονται περισσότερο τις τσέπες μας…

Στον ΤΜ ας ξανασκεφθούν λοιπόν την πολιτική τιμών και το συρτάρι των τραπεζιών τους. Είμαι σίγουρος ότι η εικοσαετής και πλέον εμπειρία τους στον χώρο θα συντελέσει στο να αξιολογήσουν καλύτερα τέτοιες καλόπιστες προτάσεις από ανθρώπους που τα γαστρονομικά τους βιώματα ξεπερνούν ήδη τον μισόν αιώνα!!