Κλασσική ψαροταβέρνα δίπλα στο κύμα.

11 Μαι 2016

Κυριακή μεσημέρι είχαμε όρεξη για ψάρι και ξεκινήσαμε οικογενειακώς να πάμε στη Λούτσα. Είχαμε να φάμε σε αυτό το μαγαζί 3 χρόνια και αλλά θυμόμασταν ότι ήταν καλό. Η άποψη μου όμως έχει αλλάξει λίγο. Ο χώρος για καλοκαίρι είναι πολύ ωραίος αλλά εμείς κάτσαμε μέσα λόγω του ψυχρού ανοιξιάτικου αέρα. Ο μέσα χώρος είναι το πολύ μέτριος, λίγο βρώμικα, οι τουαλέτες πολύ βρώμικες δυστυχώς. Η εξυπηρέτηση καλή, γρήγορο σερβίρισμα, συμπαθητικοί νεαροί. Το ψωμί λίγο μπαγιάτικο, οι πατάτες προτηγανισμένες (αναμενόμενο), το καλαμαράκι μέτριο, η χωριάτικη σαλάτα έκανε 7!! ευρώ, με περισσότερο κρεμμύδι παρά όλα τα υπόλοιπα, απαράδεκτο!!! Το κρασάκι καλή τιμή τουλάχιστον.

Από ψάρια το μαριδάκι τηγανητό ήταν νόστιμο αλλά απλό, 4 μπαρμπουνάκια που πήραμε, όχι και πολύ καλά τηγανισμένα, άργησαν και λίγο, και ήταν και κάπως τσιμπημένη η τιμή αλλά εντάξει ψάρι (σου λέει) τρως. Δεν είμαι και ειδικός για τη ποιότητα των ψαριών αλλά δεν ένιωθα ότι έφαγα και αριστουργήματα της γεύσης.

Δεν ξέρω αν έχει δουλεία γενικά ή όχι το μαγαζί αλλά είναι κρίμα που η όμορφη τοποθεσία δεν υποστηρίζεται από το φαγητό.

09 Δεκ 2014

Τον ξυπόλυτο τον έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο κυρίως καλοκαιρινές Κυριακές όπου γίνεται το αδιαχώρητο και καλό είναι να προηγείται τηλεφώνημα για τραπέζι.

Αυτή τη φορά τον επισκεφτήκαμε 4 άτομα την Κυριακή 7 Δεκέμβρη που είχε χαρά θεού και κάτσαμε σε ένα απο τα τραπέζια έξω όπως προτίμησαν και οι περισσότεροι πελάτες αυτή τη μέρα αφού ο ήλιος έκαιγε ευχάριστα.

Για όποιον επιθυμεί υπάρχουν και μέσα τραπέζια αλλά αν ο καιρός το επιτρέπει έξω είναι σαν να βρίσκεσαι σε νησί!

Τα γκαρσόνια χαμογελαστά μας εξυπηρέτησαν αμέσως και μας είπαν τα ορεκτικά και τα ψάρια ημέρας.
Εμείς επιλέξαμε μια ποικιλία απο θαλασσινά και ορεκτικά. Η παραγγελία μας ήταν:

*2 χωριάτικες, κανονική μερίδα
*1 σαγανάκι
*1 πατάτες φρέσκοκομμένες
*2 μπύρες
*1/2 κρασί

Στην αρχή μας φέρανε μια πιατέλα φρυγανισμένο ψωμί με λάδι και ρίγανη, και στο τέλος μας κέρασαν και γιαούρτι με μέλι και μια πιατέλα φρούτα!

Ήταν ο καιρός, ήταν η παρέα, ήταν και όλα πεντανόστιμα και η εξυπηρέτηση άψογη, γρήγοροι και περιποιητικοί, το ευχαριστηθήκαμε και με το παραπάνω!

Για όλα αυτά πληρώσαμε 70 ευρώ 17,5 ευρώ το άτομο! Σούπερ τίμια για την ποιότητα, το μέρος κι όλα!
Αν θέλετε να πάτε καπου για ένα χαλαρό κρασάκι η ουζάκι το προτείνω ανεπιφύλαχτα!

Να τονίσω επίσης οτι το μαγαζί έχει και μεγάλα φρέσκα ψάρια ανάλογα με την τσέπη του καθενός!

27 Μαι 2014

Υπάρχουν κάποια μαγαζιά που έχω περάσει πολύ καλά και δεν μπορώ να δεχτώ τον διασυρμό τους, ένα από αυτά είναι και ο Ξυπόλητος. Ένα μαγαζί που πάντα ήταν ακριβό μα του το χαλάλιζα διότι το μέρος ήταν φανταστικό, ο ψήστης θεσπέσιος, τα καλαμαράκια άπαιχτα, το σέρβις καλούτσικο, ο μαρινάτος γαύρος μοναδικός.

Ξανά και ξανά δίνω σε αυτό το μαγαζί τα δύο τελευταία χρόνια ευκαιρίες ελπίζοντας πως θα ανταποκριθεί στην ιστορία του που με κόπο έχτισαν οι προηγούμενες γενιές των ιδιοκτητών αλλά μάταια.

Σάββατο 24-5-2014, το ψωμί όπως είπε και η γυναίκα μου ευτυχώς δεν ήταν καλό, τα καλαμαράκια σκληρά, οι γαρίδες παραψημένες, η ταραμοσαλάτα γεύση άχυρου, τα κολοκυθάκια λίγα στο πιάτο αλλά νόστιμα, τα αλμυρίκια καλά καθαρισμένα αλλά παραβρασμένα, μαζί με ένα τέταρτο κράσι, δύο σουρωτές και το νερό 45 ευρώ. Δεν είναι κι άσχημα.

28 Απρ 2013

ο ξυπολητος στην λουτσα ειναι πολυ παλια ψαροταβερνα με ιστορια. ειχαμε αρκετο καιρο να παμε και αποφασισαμε ενα βραδακι να το περασουμε διπλα στην θαλασσα πινοντας ουζακι και να φαμε και κατι ποιοτικο σαν αυτα που ξεραμε οτι σερβιρουν στον ξυπολητο.

απογοητευση. καμια σχεση με παλια. τα ψαρια οχι τοσο καλης ποιοτητας και πολυ ανεβασμενες τιμες. ισως πρεπει να ξαναφτιαξουν την ποιοτητα τους και να κατεβασουν τις τιμες. ειναι κριμα για ενα μαγαζι με ιστορια και ακριβως πανω στο κυμα.

07 Νοε 2012

Ειχα ακουσει πολλα καλα λογια γιαυτο το μαγαζι. Ειχα περασει τυχαια απ εξω, και το ειχα δει γεματο. Γεγονοs που μου μεγαλωσε την περιεργεια.

Αποφασισα να γευτω την κουζινα του μια ανοιξιατικη Δευτερα βραδυ. Η διαθεση ηταν αριστη, η βραδυα γλυκια, υπεροχη. Μολιs φτασαμε ολα τα θετικα συναισθηματα γιγαντωθηκαν. Νομισαμε οτι βρισκομαστε στιs μικρεs κυκλαδεs!

Ολα αυτα, μεχρι την στιγμη που ζητησα να δω τα ψαρια για να

Καλυτερα να μη ταχα δει. Τσιπουρεs μπαγιατικεsιχθυοκαλιεργειαs τιs διαφημιζαν για...αλανιαρεs! κλπ...Ουτε 1 κιλο φρεσκο ντοπιο ψαρακι δεν υπηρχε!

Πηραμε 2-3 πραγματα(που δεν τρωγοντουσαν) για να πιουμε ενα τσιπουρο, και να γυρισουμε ταπεινοι και καταφρονεμενοι.!

Για μια ακομα φορα, αποδειχτηκε οτι οι ταμπελεs και οι ιστοριεs δεν φτανουν . Θα πρεπει να προσφερουν σε καποιο βαθμο εστω, αναλογα πραγματα, με αυτα του τα κατεστησαν σημαντικα ,και ξεχωριστα στο ειδοs τουs.

06 Οκτ 2012

Στον Ξυπόλυτο πήγα πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι στις 3/7/2012.

Μου το είχε πρώτη ένας φίλος μου είχε πάει και είχε ευχαριστηθεί το ψάρι του και την θεα του.

Ήταν τρίτη και ήμασταν στην Ραφήνα και είπαμε να πάμε μια βόλτα προς την Αρτέμιδα και τότε αποφασίσαμε να φάμε με την οικογένεια μου στην ψαροταβέρνα Ξυπόλητος.
Όντως η θέα ήταν μοναδική έβλεπες μια απέραντη θάλασσα και όχι μόνο, δυο μικρά νησάκια την κάνανε ακόμη πιο όμορφη την θέα.
Δεν είχε πολύ κόσμο ήτανε ήρεμα τα πράγματα καθίσαμε κοντά στη θάλασσα ακούγοντας το κύμα.

Μας φέραν καταλόγους να δούμε. Από ποικιλίες δεν έχει πολλά πράγματα αλλά από φρέσκα ψαράκια είχε τεράστια ποικιλία. Πήγα και εγώ ο ίδιος και έριξα μια ματιά στα ψαράκια διάλεξα ένα φαγκρί 1,800 κιλά και μισό κιλό μπαρμπούνι για τηγάνι.

Μετά ήρθαν να παραγγείλουμε τα υπόλοιπα και πήραμε από σαλατικά αλμυρές ένα είδους χορταρικό που φυτρώνει κοντά στην θάλασσα και μια χωριάτικη. Από ορεκτικά πήραμε πατάτες,γαριδοσαλάτα,χταπόδι βραστό με ξύδι και ένα χέλι καπνιστό.

Η αλμύρα ήταν πολύ ωραία βρασμένη και ειλικρινά ενθουσιάστηκα πολύ γιατί δεν είχα ξανά δοκιμάσει ξανά. Η χωριάτικη πολύ πλούσια στα υλικά τις και πολύ νόστιμη ντομάτα. Γαριδοσαλάτα είναι από γαρίδα μαγιονέζα και καρότο πολύ ωραίο και πρωτότυπο. Η πατάτες φρέσκες και ωραίες το χέλι δεν με ενθουσίασε πολύ όχι ότι δεν τρωγόταν αλλά δεν το λάτρεψα και τόσο.

Μετά από κάποια λεπτά ήρθαν τα μπαρμπούνια μας, ήταν καταπληκτικά τηγανισμένα που μας άνοιξε πιο πολύ την όρεξη για το ψάρι που περιμέναμε.

Στο τέλος έρχεται και το φαγκρί μας το φέραν ανοιγμένο καθαρισμένο από τα κόκαλα για να μην ταλαιπωρηθούμε και δίπλα μας έφεραν και το λαδολέμονο. Άμα τα μπαρμπούνια ήταν απλά νόστιμα το ψάρι απλά με έστειλε στο παράδεισο και ξανά γύρισα δεν αφήσαμε τίποτα στο τέλος από το ψάρι. Απλά μονάχα ότι δεν έχουν γλυκό να προσφέρουν στο τέλος αλλά μόνο φρούτα και εκείνη την ημέρα είχαν καρπούζι.

Είναι ένα πολύ ωραίο μαγαζί είναι ακόμη πιο ωραίο όταν έχει και την πανσέληνο που προβάλλεται από την θάλασσα σιγά σιγά μαγευτικό θέαμα.

11 Οκτ 2011

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε Αρχές Αυγούστου 2011, καθημερινή μετά από θαλασσινό μπάνιο. Η τοποθεσία του εστιατορίου είναι πραγματική μοναδική. Στην κυριολεξία βρέχεται από τον Ευβοϊκό κόλπο, με θέα σχεδόν μέσα στη θάλασσα και την Εύβοια απέναντι, δίνει την ψευδαίσθηση του νησιού.

Το γενικό – συνολικό ντεκόρ είναι κατά την άποψη μου υποκειμενικό. Δηλαδή, ταβέρνα παράπηγμα με προσθήκες διάφορες που λειτουργεί και χειμώνα, λευκό γαρμπίλι στο εξωτερικό μέρος, ξύλινα τραπέζια με χάρτινα μιας χρήσεως τραπεζομάντηλα, φως που δεν προκαλεί κάτι θετικό ή αρνητικό, αυτοκίνητα που αν μπορούσαν θα πάρκαραν και πάνω στα τραπέζια και τέλος το (+) συν που τα καλύπτει όλα, η θάλασσα.

Το σέρβις ήταν από κακό μέχρι εκνευριστικά μαλθακό. Θεωρηθήκαμε φαιδροί όταν ζητήσαμε κατάλογο για να μάθουμε τα πιάτα έπρεπε να κάνουμε δέηση στο θεό Ποσειδώνα ή να χρησιμοποιήσουμε κάποιο εξάρτημα εξόρυξης λέξεων. Για να προλάβω τυχόν παρατηρήσεις, η στοιχειώδης ευγένεια είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

Πήραμε χέλι καπνιστό – καλός μεζές, βαρύς γευστικά και ακριβός
Γαύρος μαρινάτος – τη συγκεκριμένη μέρα τον είχε πετύχει
Σαλάτα χωριάτικη χωρίς τυρί φέτα – από αδιάφορη μέχρι περιττή
Σαργό και λαβράκι- 50€ το κιλό ανά ψάρι γιατί έτσι έτυχε, τουλάχιστον φρέσκα, ζύγισμα μπροστά μας και καλοψημένα – προσοχή οι τιμές μεταβάλλονται ημερήσια σε συνάρτηση με το ψάρι, ήτοι την ποιότητα, την προέλευση, το βάρος, την πελατεία κλπ
Κρασί χύμα – λίγο καλύτερο από «Κουτελίτη» τουλάχιστον γλυκόπιοτο χωρίς προβλήματα στο κεφάλι ή στο στομάχι.

Δια ταύθα 81 € προ αναβάθμισης ΦΠΑ , με απόδειξη και με παντελή έλλειψη κεράσματος καρπουζιού ή κάτι άλλου συναφούς. Ρωτώντας μάθαμε ότι αποτελεί πάγια τακτική του καταστήματος.

Γνώμη. Η τοποθεσία είναι καταπληκτική, είναι μακριά από το κλεινών άστυ με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και χρόνο. Το εστιατόριο έχει πελατεία διότι το επισκέπτονται αρκετά δημόσια πρόσωπα με την ανάλογη προβολή, είναι σε αμιγώς αστική περιοχή με δυνητική πελατεία, λύση για κάποιους που πήγαν για μπάνιο και θέλουν να φάνε ψάρι χωρίς να έχουν ντυθεί με βραδινό ένδυμα.

Το γεγονός ότι το προσωπικό (ενδεχομένως και απόγονοι του ιδιοκτήτη) είναι απρόθυμο και συμπεριφέρεται σαν να σου κάνουν χάρη, ότι απαξιώνει την πελατειακή πιστότητα – ήτοι πελάτες που το επισκέπτονται τακτικά από δεκαετίας και βάλε, έχουν μεταχείριση αγνώστου πελάτη της μιας φοράς (μαρτυρία από κατοίκους της περιοχής), αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα.

11 Σεπ 2011

Κυριακή μεσημέρι ηταν γεμάτο. Παραγγείλαμε σε σχετικά σύντομο χρόνο και μας σερβίρησαν σε 3 λεπτά !!!

Ηταν όλα έτοιμα η ειχαν μπει στον φούρνο μικροκυμάτων. Καλαμαράκια κατεψυγμένα χλιαρά, πατάτες ηδη τηγανισμένες και πανιασμένες, σαγανάκι τυρί σχεδόν κρύο, χωριάτικη σαλάτα θερμοκρασίας δωματίου με φέτα ξεχωριστά (γιά να την χρεώσει και ξεχωριστά, 4.5 η σαλάτα και 3.5 η φέτα =8 ευρώ!!!) και ένα μέτριο χταποδάκι ξυδάτο.

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτω του μετρίου και οι τιμές πανακριβες γι αυτό που προσφέρουν. Τα παραπάνω μιά μπύρα και ένα νερό 44 ευρώ. Ακόμα υπάρχουν αμφιβολίες και για την ποιότητα των υλικών μιας και γυρνώντας σπίτι φτιάξαμε ένα ωραίο χαμομηλάκι μπάς και μας περάσει το στομάχι.

24 Ιούλ 2011

Episkepsi sabbato 23/7/2011,
Lypamai alla den enthousiastika...
POIOTITA FAGITOU>psari freskotato alla...patates,kalamarakia,gayros marinatos,feta,meltzanosalata ola sxedon typopoiimena i metria xoris kati idiaitero.monadiki eksairesi to xtapodaki!

EKSIPIRETISI>grigori,apli kai filiki.... an kai den katalaba pos servirete ouzo kai bira se potiria krasiou mikra!!!!!!!!!!!!!!to eida kai ayto alla katopin paraklisis irthan ta katallila!

XOROS>otan ena magazi briskete akribos pano stin thalassa ta logia einai perita!kata ta alla yparxei mia aplotita pou eksipiretei bebaia tin taktopoiisi neon pelaton sxetika grigora (px ladokoles pou mazeuoun ta apofagia amesa)...osoi perimenoun esto kai stoixeiodi politeleia kalo tha itan na tin ksexasoune...

TIMI/POIOTITA>dineis arketa analogika me ayta pou pairneis..oxi omos kai akribi opos sosta tonistike gia psaroteberna...eidika an petyxeis fresko psari...

AN THA KSANAPIGAINA????xmmmm....isos...pigainete mia boltitsa pantos esto gia tin ebeiria...

10 Ιούλ 2011

Πήγαμε το προηγούμενο Σάββατο (2/7/2011, δύο άτομα) αφού είχαμε πρώτα πάρει τηλέφωνο για κράτηση μια και μας είχαν πει ότι τώρα το καλοκαίρι το μαγαζί είναι συνεχώς γεμάτο και είναι αδύνατον να βρεις τραπέζι. Η ώρα ήταν περίπου τρεις και ο κόσμος ήταν αρκετός (θα έβρισκες τραπέζι και χωρίς κράτηση). Με την πρώτη ματιά ο χώρος εξωτερικά είναι απλός αλλά όντως σε πολύ προνομιακό σημείο και σίγουρα αν πάτε βράδυ θα είναι ακόμη πιο όμορφα.

Είναι κρίμα πάντως που την εικόνα των μπλε τραπεζιών δίπλα στη θάλασσα δεν συμπληρώνουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα αλλά συνηθισμένα χάρτινα μίας χρήσης (ένδειξη αν όχι προχειρότητας τότε σίγουρα αδιαφορίας και ευκολίας). Επειδή διαλέξαμε μία τσιπούρα 1,5kg μας πρότειναν να μην παραγγείλουμε πολλά ορεκτικά ώστε να φάμε το ψάρι μας (προστίθεται στα θετικά σημεία), έτσι πήραμε μία σαλάτα χωριάτικη, μία μερίδα πατάτες και έναν γαύρο μαρινάτο.

Οι πατάτες ήταν πραγματικά πολύ νόστιμες ενώ αντίθετα ο γαύρος ο οποίος ήταν με σάλτσα ντομάτα, κόκκινη πιπεριά και σκόρδο είχε όχι και τόσο καλή όψη αλλά και γεύση. Η σαλάτα ήταν συνηθισμένη και άνοστη. Δεν μπορώ να καταλάβω ένα μαγαζί που βρίσκεται σε ένα τέτοιο μέρος γιατί δεν μπορεί να διατηρεί έναν δικό του μικρό κηπάκο στον οποίο να καλλιεργεί ντοματούλες, αγγουράκια, κρεμμυδάκια και οτιδήποτε άλλο θα του έδινε τη δυνατότητα να προσφέρει προϊόντα που θα έκαναν τη διαφορά σε μυρωδιά και γεύση (κρίμα). Το ψάρι ήταν νοστιμότατο, πραγματικά φρέσκο και πολύ ωραία ψημένο.

Για όλα τα παραπάνω συν δύο μπουκάλια μπύρα πληρώσαμε 97€. Αν θέλετε απλά να φάτε φρέσκο ψάρι δίπλα στη θάλασσα και είστε και κοντά (γιατί έχει και μία ταλαιπωρία τώρα το καλοκαίρι η περιοχή) να πάτε.

Ρόδoυ και 25ης Μαρτίου, Αγ. Νικόλαος, Λούτσα