Εστιατόριο αφιερωμένο στο κρέας με πολλές επιλογές. Ανοιχτό και μεσημέρι

27 Μαι 2017

Στέκι κρεατοφάγων το Base Grill που προσφέρει καλή πρώτη ύλη και νόστιμα πιάτα όσον αφορά τα κυρίως. Τα ορεκτικά δεν μας ενθουσίασαν. Αντίθετα η χαρούμενη ατμόσφαιρα και το αξιοπρεπές κέρασμα στο τέλος κερδίζουν τις εντυπώσεις!

Επισκέφθηκα το μέρος την προηγούμενη Παρασκευή το βράδυ, με καλές φίλες από την περιοχή. Μάλιστα, οι διθυραμβικές κριτικές του site μου είχαν εξάψει το ενδιαφέρον. Εν τω μεταξύ, η πρόσφατη και ενθουσιώδης επίσκεψη μου στο γειτονικό " Τραβόλτα ", της ίδιας ιδιοκτησίας ( των Σεφ και επιχειρηματιών Λιάκου ) αποτέλεσε ένα ακόμη ισχυρό κίνητρο για να επισκεφθώ το εστιατόριο.....
Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου δεν σε κερδίζει και η παρουσία παρκαδόρων, αν και απαραίτητη, μοιάζει λίγο παράταιρη.

Ο εσωτερικός χώρος του Base Grill είναι τεράστιος και περιποιημένος με μερικές ελκυστικές λεπτομέρειες. Κατά την γνώμη μου, το εξωστρεφές περιβάλλον, τα κομψά αξεσουάρ κρεατοφαγίας, οι προσεγμένες στολές των σερβιτόρων, ο φωτισμός και η ζωντάνια του εστιατορίου, κυρίως λόγω της κοσμοσυρροής πληθώρας θαμώνων, είναι εκείνες που γλυκαίνουν τον χώρο παρά ο χώρος καθαυτός ( παλιότερα, όπως με πληροφόρησαν, στεγαζόταν εκεί το "Base" κάτι σαν καφετέρια - μπαρ όπου έπαιρναν μέρος και μερικά χορευτικά ). Ο χώρος χωρίζεται σε τρία επίπεδα με καλοστρωμένα τραπέζια και καθίσματα σε λευκό-μπεζ χρώμα με κόκκινες πινελιές, που έρχονται σε όμορφη αντίθεση με το φίνο δάπεδο και άλλες σκούρες ξύλινες γωνιές.

Το υπερυψωμένο επίπεδο είναι το πιο ζεστό ( και το πιο μικρό ) με κάδρα - καθρέφτες από μπύρες και ποτά. Τα διάφορα σκίτσα, τα πρασινωπά πολύφωτα, με τα κρεμαστά σκεύη και μπουκάλια, και ο εκπληκτικός πίνακας με κάποιο ζωηρό τσιμπούσι κρεατοφαγίας, κάνουν τη διαφορά. Ενώ πρόκειται για ένα μοντέρνο εστιατόριο, λόγω της φυσιογνωμίας του έχει και κάτι από ενημερωμένη Βόρεια μπυραρία. Οι μπύρες άλλωστε άφθονες!

Οι τουαλέτες, στο υπόγειο ήταν άψογες.
Το κάπνισμα απαγορεύεται παντού.
Ακούγεται, ευχάριστα, ελληνικό μουσικό ρεπερτόριο!

Αφού μας υποδέχθηκαν με πλατιά χαμόγελα και ευγένεια, μας ταχτοποίησαν στο όμορφο τραπέζι μας. Αργότερα που ο χώρος γέμιζε, τα γκαρσόνια κάπου έχαναν τη μπάλα και χρειάζονταν τα γνωστά νοήματα, για τα αυτονόητα μάλιστα.......!

Στα τραπέζια βρίσκονται δύο τύποι από αλάτι σε βαζάκι, νιφάδες καπνιστό αλάτι αφρίνα και το ίδιο με κιτρολέμονο, ένα εντυπωσιακό στρογγυλό μπουκάλι με λάδι και οι γνωστές οδοντογλυφίδες.... Επιπλέον, τα όμορφα μπεζ-γκρι τραπεζομάνδηλα, σε συνδυασμό με τα πλατιά πιάτα συν το κατάλληλο μαχαίρι και τις κόκκινες χαρτοπετσέτες, προδιαθέτουν ευχάριστα τον επισκέπτη και τον ιντριγκάρουν ευχάριστα.

Στην αρχή καταφθάνει ένα πρωτότυπο ξύλινο κουτάκι με μπόλικα τσιπς και μερικά πολύ μικρά κεφτεδάκια, συνοδεία ελαφριάς λευκής σος γιαουρτιού. Ταυτόχρονα σερβίρονται, μέσα σε καλάθι, φέτες φρέσκου ψωμιού. Αυτά χρεώθηκαν στα ΕΥΡΩ 7,50 για τρία άτομα!!! Οι τιμές, το εν δυνάμει προφίλ και το status του εστιατορίου δεν δικαιολογούν τέτοιες μιζέριες....!!!!!

Έρχεται απευθείας εμφιαλωμένο νεράκι ( 1,50), που σίγουρα δεν μένεις στο ένα.....

Συνεχίσαμε με:

Λουκάνικα μαύρου χοίρου ( 10,90 ), πέντε μικρά κομμάτια, σερβιρισμένα ευπρεπώς σε σκερτσόζικο ξύλινο δίσκο με λίγη πρασινάδα και μπολάκι κόκκινης σος. Οι υπεύθυνοι μας εξήγησαν ότι πρόκειται για ελληνική ράτσα μαύρου χοίρου, που εκτρέφεται εντελώς φυσικά σε άκρως οικογενειακή φάρμα κάπου κοντά στα Τρίκαλα.... ενδιαφέρουσα πληροφορία!! Ως πιάτο, γευστικά, δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα...

Κατόπιν, ρωτήσαμε για το must ορεκτικό πιάτο που θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε. Μας πρότειναν τα φημισμένα τους " Αυγά σαν τα Μάτια μου", φωλιά πατάτας με αυγά που σπάζονται και ανακατεύονται μπροστά στον πελάτη μέσα σε νίκελ στρογγυλό σκεύος. Προτιμήσαμε -Ευτυχώς- την μικρή μερίδα, για δύο άτομα( 9,00). Δεν βρήκα κάτι το ελκυστικό, αφήστε πια αυτή την άνευ λόγου πλέον κανταϊφέ όψη της πατάτας και την στεγνή γεύση!!!

Σαλάτα "Πανδαισία Λαχανικών" (12,00), σερβιρισμένη σε συμπαγή στρογγυλή μορφή με όλα τα υλικά μέσα ( λάχανο, ρόκα, πρασινάδα, ξηρούς καρπούς ), κάτω από μια παχιά στρώση ψιλοκομμένης ντομάτας. Δροσερή σαλάτα που προτείνεται....

Πικάνια φιλεταρισμένη (25,00), γύρω στα 5-6 τεμ, εκπληκτικού και ζουμερού κρέατος σερβιρισμένα σε απλό λευκό πιάτο. Αυτή η αντίθεση μου άρεσε.... το πιο νόστιμο πιάτο ήρθε μέσα στο πιο απλό πιάτο.... Σωστά αλατισμένο και ψημένο ακριβώς όπως το θέλαμε ( μέτριο ). Βέβαια, η τιμή του δεν δικαιολογείται με τίποτα....!!

Σπαλομπριζολάκια (23,00), επίσης πολύ νόστιμα, ποσότητα μέτρια, 6-7 μακρόστενα κομμάτια, συνοδεία τριών σος: bbq, μαγιονέζα -κρεμμύδι και σος γιαουρτιού με σκόρδο. Η τιμή και πάλι υπερβολική....!!!!

Μας φίλεψαν λαχταριστά εκλεράκια απαλής γεύσης, πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη!!
Ακόμη, προσέφεραν μαστίχα Χίου σε κομψό μπουκαλάκι, ξαπλωμένο μέσα σε μια όμορφη παγοθήκη με μπόλικα παγάκια!!

Παραγγείλαμε, επιπλέον, Προφιτερόλ (5,50), σερβιρισμένο σε μικρό βαζάκι. Προτείνεται...
Τα γλυκά δεν τα γράφει ο κατάλογος. Υπάρχουν όμως ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως Semifreddo, Μους σοκολάτας και Σου. Τα γλυκά φτιάχνονται σε συνεργασία με εξωτερικό συνεργάτη.

Δεν ήπιαμε κάποιο ποτό, αλλά υπάρχει τεράστια ποικιλία κρασιών ( και δικής τους εμφιάλωσης, σε λογικές τιμές, τουλάχιστον περισσότερο τίμιες από εκείνες των φαγητών)!!!

Οι τιμές αντιπροσωπεύουν μάλλον κάποιο γκουρμέ εστιατόριο περιωπής παρά την παραδοσιακή ή μοντέρνα κρεατοφαγία που τουλάχιστον στη χώρα μας η τάση αυτή αφθονεί σε όλα μάλιστα τα επίπεδα!!!!!

Θα έδινα άλλη μια ευκαιρία, μόνο υπό προϋποθέσεις και κυρίως ύστερα από παρακίνηση ενδιαφέρουσας παρέας, καλή ώρα.... Off the record, δεν νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ στέκι μου.

21 Δεκ 2017

Επισκεφτήκαμε πρώτη φορά το εστιατόριο 6 άτομα την περασμένη εβδομάδα. Αν και η ώρα επίσκεψης δεν ήταν αιχμής είναι αδύνατον να μην σκεφτείς τι θα συμβεί αν το κατάστημα γεμίσει καθώς τα τραπέζια είναι πάρα πολύ κοντά σε μια διαρρύθμιση που δεν δικαιολογεί το υπόλοιπα πακέτο του καταστήματος και θυμίζει ταβέρνα παλαιάς κοπής.
Η εξυπηρέτηση γενικά είναι άψογη και εξειδικευμένη στο κρέας.

Παραγγείλαμε σαλάτα λάχανο η οποία ήταν ακριβώς αυτό ( εξαιρετικά απλή) και πανδαισία η οποία δεν μου άρεσε γευστικά ( δεν βρήκα να δένουν τα υλικά μεταξύ τους ) και δεν ήταν σε θερμοκρασία δωματίου ( υπερβολικά παγωμένη).
Το κλασικό πιάτι με τις πατάτες κανταΐφι και τα αυγά όπου με απογοήτευσε καθώς διαφημίζεται ακριβά και έχω φάει καλύτερα αισθητά.
Από κρεατικά ποικιλία από λουκανικά ( το μοσχαρίσιο πολύ νόστιμο ενώ τα υπόλοιπα συμβατικά)
Συκώτι, όμορφα κομμένο αλλά θα το ήθελα περισσότερο ψημένο αν και είχε ζητηθεί στην παραγγελία
2 * Πικάνια, εξαιρετικά ακριβό πιάτο (25 ευρώ), με απουσία οποιασδήποτε γαρνιτούρας
2* Χοιρινά φιλετάκια τα οποία επίσης δεν με ενθουσίασαν γευστικά και τα συνοδευτικά ήταν εξαιρετικά απλά.

Ήπιαμε κρασί δικής τους εμφιάλωσης κόκκινο
Η τιμή κατ ' ατομο έφθασε στα 30 Ευρώ και η παραγγελία παρόλο που η παραγγελία δεν ήταν τέτοια με σκοπό να μην ξεφύγει το πράγμα.

Δεν θα ξαναπάω, δεν βρίσκω το λόγο καθώς δεν είναι θέμα μόνο τιμής αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη το να πληρώνει 15 ευρώ σε ψωμί ( 3 πιατάκια για να καλύψουν τα 6 άτομα), ενώ και οι γεύσεις ήταν εξαιρετικά απλές χωρίς ίχνος δημιουργίας. Κατανοητό ότι θέλουν να τονίσουν την νοστιμιά του κρέατος αλλά δεν είναι το μόνο εστιατόριο κρεατοφαγίας στον κόσμο.

06 Δεκ 2018

Το Basegrill το έχω επισκεφτεί μερικές φορές και κάθε φορά φεύγω ευχαριστημένος. Καταρχήν δίνει έμφαση στο κρέας. Όχι όμως σε κρέας που βρίσκεις παντού αλλά σε κρέας που και μόνος σου να πας να το πάρεις θα είναι τσιμπημένο. Η πικάνια ας πούμε είναι ένα κομμάτι που το βρίσκεις μόνο στη Λατινική Αμερική είναι από συγκεκριμένο σημείο του Μοσχαριού και κόβεται με συγκεκριμένο τρόπο και πιστέψτε με η Ευρωπαική δεν έχει καμία σχέση με τη Βραζιλιάνικη ή την Αργεντίνικη. Φυσικά στον κατάλογο του έχει διάφορα κρέατα και παράγωγα από μαύρους χοίρους, Βούβαλους, ωρίμανσης και λοιπά και κάποια που έρχονται όπως λέει στον κατάλογο από κάποιες μικρές φάρμες με φυσική διατροφή κτλ, συνεπώς τις τιμές του μαγαζιού τις καταλαβαίνω, όπως καταλαβαίνω και την ποιότητα τους στον ουρανίσκο μου. Στα της τελευταίας επίσκεψης λοιπόν:
26/11/2018 δύο άτομα:

Το μαγαζί Δευτέρα βράδυ γεμάτο. Ο χώρος μη καπνιζόντων, συνεπώς καθαρή ατμόσφαιρα που το μόνο που αναδύεται είναι μυρωδιές από την κουζίνα. Παρόλο που είμαι καπνιστής προσωπικά μου αρέσει όταν δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν θέλω να καπνίσω βγαίνω έξω και ξαναμπαίνω. Πεντακάθαρα στρωμένα τραπέζια, μαχαιροπήρουνα πιάτα κλπ, τουαλέτες άψογες κλπ. Το μόνο που με χαλάει στο χώρο είναι ότι δεν έχει τραπέζια για δύο. Έχει κάποια 4αρια που έχουν ένα μικρό χώρισμα για να τα κάνουν για 2 και με χαλάει λίγο. Όταν είμαι με τη σύζυγο μου δεν θέλω να είμαι παρέα με κάποιον άλλο και προφανώς να ακούει τι λέω και να ακούω και τι λέει. Μικρό το κακό, ούτε έχω τα μυστικά του κράτους αλλά εμένα μου χαλάει την ατμόσφαιρα, εξού και το 3/4.

Εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι ευγενέστατοι από τη στιγμή που θα μπείς μέχρι τη στιγμή που θα βγείς. Στα κυρίως κρέατα στα κόβουν μπροστά σου πριν στα σερβίρουν και σε βάζουν να δοκιμάσεις για να ξέρεις αν σου κάνει το κρέας που σου φέραν ή όχι. Ένα ακόμη συν του μαγαζιού είναι ότι μπορείς να δοκιμάσεις κάτι πρίν το παραγγείλεις όταν πρόκειται φυσικά για κάποιο εξεζητημένο κρέας ή κρασί. Για εμένα είναι από τα καλύτερα μαγαζιά σε θέμα εξυπηρέτησης.

Στα της γεύσης τώρα:
Μόλις κάθεσαι σου φέρνουν ένα ξυλινο σκεύος με πατατάκια (όχι προκάτ) και σώς γιαουρτιού και ξύλινο με ψωμάκι καθώς και νερό. Το νερό είναι 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά και το κουβέρ έρχεται στα 2.50 το άτομο.

Έχω δοκιμάσει του ποπάυ, μεσογειακή που είναι αρκετά ωραίες και πάντα φρέσκιες οπότε αν σου αρέσουν οι σύνθετες σαλάτες με διάφορα πράγματα μέσα είναι πολύ καλές επιλογές. Εμένα λοιπόν επειδή με ενδιαφέρει η σαλάτα να είναι σαλάτα (προσωπικό χούι και δεν αφορά το μαγαζί) παράγγειλαμε την κηπουρού που είχε διάφορα πράσινα λαχανικά, ντομάτα και βαλσάμικο. Ωραιότατη, φρέσκια, κομμένη εκείνη τη στιγμή. Μόνο μια μικρή ένσταση.. επειδή είναι μόνο λαχανικών και η τιμή της είναι στην ίδια με τις άλλες στη συγκεκριμένη θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο μεγάλη. Όχι ότι δεν ήταν καλή ή ότι ήταν μικρή απλά στα μάτια καποιων πελατών όπως εγώ ας πούμε φαίνεται πιο ώραιο. Κατά τα άλλα άριστη.

Παστουρμαδοπιτάκια (4). Ειλικρινά όποιος έχει φάει παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα από κάποιον που ξέρει να τα φτιάχνει.. η αμέσως επόμενη επιλογή είναι το Basegrill. Από τα πιο πετυχημένα πιάτα και αυθεντική συνταγή με παστουρμά που δεν βρωμοκοπάει αλλά είναι άριστης ποιότητας.

2 Πικάνια στεηκ. Δεν έχει καμία γαρντιτούρα. Είναι γύρω στα 300-400 γραμμάρια υπέροχου κρέατος, κομμένου και ψημένου σωστά. Εδώ να πω επειδή έχω διαβάσει από πολλούς για την τιμή του (25 ευρώ), αν πάτε στα Mart (πρώην Μakro) θα το βρείτε στα 23 ευρώ το κιλό και αν πάτε σε κρεοπωλείο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι πικάνια αλλά κάτι άλλο μοσχαρίσιο. Στο μοναδικό κρεοπωλείο που έχω βρεί πικάνια είναι στην Καλλιθέα (κι αυτό επειδή δουλεύουν δύο βραζιλιάνοι μέσα) και σου έχει την ελληνική 10 ευρώ το κιλό που είναι καλή και νόστιμη όταν τη ψήσεις αλλά δεν είναι το ίδιο με τη λατινοαμερικάνικη και έχει και κρέας λατινοαμερικάνικο στα 25 ευρώ το κιλό επίσης. Συνεπώς όταν μιλάμε για ένα κρέας που είναι έτσι και αλλιώς ακριβό είναι λογικό να το πληρώσουμε ακριβά και στο εστιατόριο που έχει και υπαλλήλους, λογαριασμούς, εφορίες, φπα, κτλ κτλ. Στο κρέας τώρα. Ήταν τόσο νόστιμο (το αλάτισα με καπνιστό αλάτι του μαγαζιού που δίνει μια άλλη γεύση) και το έφαγα ΌΛΟ. Ναι δεν ντρέπομαι να το πώ. Μετά δεν μπορούσα να οδηγήσω αλλά το έφαγα ΌΛΟ.

Ένα ποτήρι δροσερό κόκκινο κρασί που δεν είναι μαιμού αλλά κρασί και μια σόδα.

Πληρώσαμε λοιπόν 89.05 ευρώ και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Εν κατακλείδι: Το μαγαζί είναι ακριβό και για εμένα καλά κάνει. Φυσικά και σου δίνει κάποιες επιλογές φτηνότερες αλλά δεν χρειάζεται να πάς εκεί για να φάς μπριζόλα λαιμού ή απλή γιατί πολύ απλά το βρίσκεις και αλλού και ίσως φθηνότερα. Στο συγκεκριμένο μαγαζί πηγαίνεις για να γευτείς άλλη ποιότητα κρέατος την οποία θα πληρώσεις αλλά φεύγοντας θα πείς ήταν αυτό ακριβώς για το οποίο πλήρωσα. Για εμένα αξίζει σαν μαγαζί και όποτε θέλω κάτι πιο high εννοείται θα το ξαναεπισκεφτώ αφού οι τιμές του για αυτά που προσφέρει είναι σε πολύ καλά επίπεδα ενώ άλλα μαγαζιά που υποτίθεται κάνουν την ίδια δουλειά προσφέρουν ίσως και χαμηλότερης ποιότητας σε ακόμη υψηλότερη τιμή.

Υ. Γ 1: Το μοναδικό πράγμα στον κατάλογο που πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να είναι ακριβό είναι οι πατάτες με αυγά. 9 ευρώ για 2 άτομα, 13 για 4. Είναι ωραίο, είναι σε καλή ποσότητα αλλά όκ είναι πατάτες με αυγά. Ίσως θα έπρεπε το μαγαζί να το κοιτάξει.

Υ. Γ 2: Το μαγαζί δεν προτείνεται αν θέλετε απλά να πάτε να φάτε κάτι έξω ή αν θέλετε να φάτε μια μπριζολίτσα. Αν όμως θέλετε να πάτε κάπου καλά ή έχετε κάποια επέτειο με το ταίρι σας κτλ θα σας αποζημιώσει και με το παραπάνω.

05 Μάρ 2017

Με έναν συνεργάτη καθημερινή μεσημέρι επισκεφθήκαμε το Base Grill για φαγητό.
Η χαρά του κρεατοφάγου στο εστιατόριο που γίνεται ο χαμός απο κόσμο είναι δύσκολο να βρείς τραπέζι.

Ο χώρος καλός χωρίς κάτι σπουδαίο απο πλευράς διακόσμησης. Αρκετή ποικιλία πιάτων χωρίς να είναι υπερβολικά μεγάλη.

Δοκιμάσαμε το λουκάνικο απο μαύρο χοίρο το οποίο βρήκαμε πάρα πολύ νόστιμο. Μια σαλάτα πήραμε Ποπάυ (τίποτα το σπουδαίο), φωλιά πατάτας και απο κρεατικά πήραμε Πικάνια και Rib eye τα οποία ήταν μέτρια ψημένα όπως ζητήσαμε. Πολύ καλή ποιότητα κρεάτος, πολύ καλό ψήσιμο και πολύ νόστιμα με την συνοδεία 4 αλατιών.

Οι τιμές ανεβασμένες ώς γνωστόν αλλά λογικό καθώς τα κρεάτα είναι ακριβά και το μαγαζί είναι must.

16 Αυγ 2018

Άλλο περιμέναμε και άλλο συναντήσαμε.
Θέλοντας να κάνουμε το τραπέζι σε φίλους που μένουν στο εξωτερικό, διαλέξαμε το BASE GRILL γιατί έχουμε ακούσει γενικά καλά λόγια και πιστεύαμε ότι θα μας βγάλει ασπροπρόσωπους...

Τελικά, το μόνο θετικό που έχω να θυμάμαι και να λέω για το συγκεκριμένο μαγαζί είναι το προσωπικό του. Πρόθυμο, ευγενικό και σβέλτο.
Κατά τα άλλα, χώρος που πνίγει τον κόσμο του λόγω των στριμωγμένων τραπεζιών (τραπέζι ακόμα και μπροστά στην "έξοδο κινδύνου"), πιάτα που δεν αξίζουν τα λεφτά τους ούτε σε ποσότητα και σε ορισμένες περιπτώσεις ούτε σε γεύση και φουσκωμένος λογαριασμός γιατί; Δεν καταλάβαμε γιατί...

06 Ιούλ 2017

Το Base Grill το επισκέφτηκα για πρώτη φορά πριν από λίγες μέρες Ιούνιος του 2017 γνωρίζοντας φυσικά ότι πρόκειται για ναό του κρέατος και θετικά προκατειλημμένος για την εξαιρετική ποιότητα κρεάτων τις, ξεχωριστές κοπές και ως εκ τούτου τις υψηλές τιμές.

Το θέμα λοιπόν εκτός από το να ευχαριστηθώ ένα ξεχωριστό γεύμα ήταν κατά πόσο αυτός ο... μύθος του εν λόγω εστιατορίου ανταποκρινεται στα δικά μου γούστα τουλάχιστον.

Για τον λόγο αυτό δεν θα σταθώ τόσο στον περιβάλλοντα χώρο που τον βρήκα απλά αποδεκτό και καθαρό ούτε στο σέρβις του μαγαζιού που είναι για σεμινάριο εξυπηρέτησης, ευγένειας και γνώσης του αντικειμένου χωρίς περιττές φιοριτούρες.
Στο δια ταύτα λοιπόν.

Για αρχή παραγγείλαμε την φωλιά πατάτας που σπάει ταμεία σε πολλά μαγαζιά πλέον αλλά έχει αφετηρία το base grill όπως τουλάχιστον διατείνονται οι ίδιοι.

Πραγματικά εξαιρετική γεύση και με τον μετρ να σου αναμιγνύει την πατάτα με τα αυγά ιδανικά, λουκάνικο μοσχαρίσιο πολύ καθαρή γεύση ελάχιστα λιπαρό, συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας σερβιρισμένο με ελαιόλαδο ότι καλύτερο έχω γευτεί σε συκώτι και μία σαλάτα πράσινη ποπάυ με βάση το σπανάκι.
Για κυρίως πιάτα τέσσερα άτομα παραγγείλαμε σπαλομπριζόλα, που δεν πρόκειται βέβαια για εξωτικό και σπάνιο κομμάτι αλλά ακριβώς για τον λόγο ότι την βρίσκεις ακόμα και σπίτι σου μπορείς να κρίνεις περισσότερο, πικάνια και κόντρα φιλέτο brazil steak.

Το τελευταίο ήταν ο ορισμός του τρυφερού και νόστιμου ζουμερού κρέατος τα υπόλοιπα δυο όμως ήταν ελαφρώς απαγοητευτικά για το επίπεδο του μαγαζιού.
Η σπαλομπριζόλα παραπάνω λιπαρή από ότι έπρεπε και αρκετά σκληρή ενώ η πικανια, έχω φτιάξει πολύ καλύτερη σπίτι μου αν και δεν είμαι επαγγελματία, σκληρή και άγευστη. Ο λόγος που γράφω την κριτική δεν είναι για να πω άλλο ένα μπράβο σε ένα ούτως η άλλως εξαιρετικό στο είδος του μαγαζί αλλά για τις δύο αυτές ενστάσεις που ενώ σε οποιοδήποτε άλλο εστιατόριο θα πέρναγαν ίσως και απαρατήρητες μιας και δε έχεις τις ίδιες απαιτήσεις δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο στο ναό του κρέατος.

Άρα στα τέσσερα βασικά κρεατικά τα δύο ήταν εξαιρετικα και τα άλλα δύο μετριότατα καθόλου καλός απολογισμός για το επίπεδο του base grill.

Επίσης διαφωνώ κάθετα με το πρωτοκολλο που ορίζει να σερβίρουν τα κρεατικά χωρίς κάποια υποτυπώδη γαρνιτούρα που αν μη τι άλλο σπάει την υπερβολική κρεατίλα και στο μάτι και στον ουρανίσκο.

Στο τελος μας κέρασαν εκλεράκια αδιάφορης γεύσης και ποτό μαστίχα.
Πληρώσαμε 150 ευρώ δηλαδή 37 ευρώ το άτομο με τρεις μπύρες οι δύο ζεος απαστεριωτες του λίτρου.

Θεωρώ ικανοποιητική την τιμή για την ποσότητα και εν μέρει την ποιότητα του φαγητού.

01 Μάρ 2017

Τσικνοπέμπτη βραδυ και που αλλου να τσικνισεις; Αξιόπιστη λύση αποτελεί το Base Grill, το γνωστό σε όλους meat restaurant, στην περιοχή του Περιστερίου. Θεωρώ πως τελικά ηταν μια καλή επιλογή, γιατι ειναι γνωστό οτι η Τσικνοπέμπτη αποτελεί καλή ευκαιρία τοσο απο την πλευρα του καταναλωτή, να την πατήσει, ´οσο και απο την πλευρα του επαγγελματία, να ξεφορτωθεί ο, τι σαβούρα διαθέτει. Ολοι λιγο πολυ την εχουμε πατήσει κάπως ετσι.

Ήμασταν μια παρέα 10 ατόμων, και είχαμε κλείσει τραπεζι μια βδομάδα νωρίτερα για την επίμαχη βραδιά. Καλα πράξαμε, γιατι το μαγαζι ηταν ασφυκτικά γεμάτο. Ο χωρος ειναι διαφορετικός απο οτι τον θυμάμαι απο παλαιότερη επίσκεψη. Μεγάλος, καθαρός, υπερυψωμένος σε κάποια σημεία, που του δίνει και μια άλλη πινελιά στη διακοσμηση, ειναι κατ εμε, η απόλυτη νέο- ταβέρνα. Το γεγονός οτι εχει καθαρή ατμόσφαιρα, απαγορεύεται το κάπνισμα και η θερμοκρασία ειναι επαρκής, με κανει να παραβλέπω οτι τα τραπέζια ειναι πολυ κοντα το ένα με το άλλο, ειδικά σε κατι τέτοιες βραδιές. Ο εξαερισμός υπαρκτός και ορατός, προσδίδει αφενός μια βιομηχανική πινελιά στη διακοσμηση, και συμβάλλει εμπράκτως στην καθαρή ατμόσφαιρα, αφ ετέρου.

Η εξυπηρετηςη ειναι πολυ καλή. Οι άνθρωποι ειναι έμπειροι επαγγελματίες, και φαινεται απο τη στιγμή που περνάει κάποιος το κατώφλι του Base Grill. Στην αρχή σε υποδέχονται, σε οδηγούν οι ίδιοι στο τραπεζι, και έν συνεχεια, άλλοι σου παίρνουν παραγγελία, άλλοι σου φέρνουν ποτά, άλλοι σου κόβουν το κρέας μπροστα σου, και άλλοι σου φέρνουν τα ορεκτικα. Χωρις να σε κουράζουν, ειναι εκει, αεικινητοι και ακούραστοι, και με ένα νεύμα σου έχουν φερει ο, τι χρειαστείς. Εδω λοιπόν λεω και ένα ευχαριστω στην εξυπηρετηςη, και ειναι καλο να αναγνωρίζουμε οτι για κάποιους ανθρώπους, η χαρα σου, η αργία σου, οι διακοπές σου, ειναι σκληρή και κουραστική δουλεια, με πολλές απαιτήσεις. Δικαιωματικά λοιπόν 4/4.

Στο φαγητο δοκιμάσαμε τα εξής:

Μια ποικιλια κρεατικών για έξι άτομα, η οποια αποτελείτο απο μπιφτέκια, καλοψημένα, κρεατενια, σωστά αλατισμένα. Πολυ καλα σε γευση, μείναμε ευχαριστημένοι. Λουκάνικα καλοψημένα μεν, αλλα κατι δε με τρέλανε στη γευση. Είχαν ένα μπαχαρικό που δεν ταίριαζε σε μενα και δεν ενθουσιάστηκα. Τα μπριζολάκια τα μοσχαρίσια ητα για όσκαρ ψησίματος. Ηταν γευστικά, καλοψημένα, μαλακά που φαγώθηκαν ευχάριστα απο όλους. Κοτόπουλο φιλέτο επίσης μαλακό και καλοψημένο, και φιλετάκια χοιρινά πολυ γευστικά. Η ποικιλια ηταν επαρκής ποσοτικά και ποιοτικά και δεν είχε καθόλου πατάτες. Στο σύνολο της μας εξέπληξε ευχάριστα.

Δοκιμάσαμε την κλασική φωλιά απο τηγανητες πατάτες, σαν μικρα τσιπς με σπασμένα αυγά απο πάνω, αρκετα καλή, τζατζίκι εύγευστο, αλλα οχι κατι φοβερό, και τυροκαυτερή, η οποια άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στους δέκα ουρανίσκους που τη γεύτηκαν. Εγώ τη βρηκα ήπια καυτερή και μου άρεσε. Σε κάποιους φάνηκε περισσότερο καυτερή απο το ανεκτό. Οι απόψεις διίστανται, αλλα ειναι όλες προσωπικές και απόλυτα σεβαστές.

Η απογοήτευση ηρθε απο την πικάνια, που ενω θεωρείται ένα απο τα καλύτερα κομματια μοσχαριού, κατάλληλο για σούβλα, εδω δε μας βγήκε σαν επιλογή. Μπορει το ψήσιμο να ηταν οπως ζητήθηκε, αλλα οι φίλοι που το, παρήγγειλαν δυσαρεστήθηκαν, γιατι το κρέας ηταν σκληρό κσι με πολλές ίνες.

Τι μου άρεσε και τι οχι;

Το φαγητο μου άρεσε στο σύνολο του. Σίγουρα περιμενα περιςςοτερα απο μια φημισμένη ταβέρνα για τα κρεατικα της. Δε βρηκα εξεζητημένες γεύσεις, απλα έναν καλο ψηστη, που απέδωσε στο κρέας τη γευση που όφειλε να εχει η ποιότητα του, κατάλληλο προς βρωσιν.

Δε μου άρεσε οτι υπήρχε μικρή επιλογή στα κρασιά, καθόλου κοκκινο ημίγλυκο, που ειναι της αρεσκείας μου, και πιο μεγάλη επιλογή σε μπυρες.

Μου άρεσε οτι στο τελος μας κέρασαν λικέρ μαστίχα και εκλεράκια. Δεν ηταν κατι εξαιρετικό, αλλα μου άρεσε η κίνηση και ηταν ο καλύτερος τρόπος για να αλλάξει η γευση μας, μετα απο τόση κρεατοφαγία.

Λογαριασμός στα 25 ευρω το άτομο. Το οτι έβαλα 3/4 δε σημαινει οτι ειναι και ένα πολυ καλο value for money, αλλα λαμβάνοντας υπόψη χωρο, εξυπηρετηςη, ποιότητα φαγητού και φυσικά ποςοτητα, μπορω να πω οτι μαλλον του ταιριάζει η συγκεκριμένη βαθμολογία.

Κλείνοντας, εγώ δεν ειμαι εκείνος ο παράγοντας που θα κρίνει την τύχη των μαγαζιών, απλα εκφράζω παντα την εμπειρια μου. Ηταν στο σύνολο της μια καλή εμπειρια, και στο μέλλον, δοθείσης της ευκαιρίας, θα το ξαναεπισκεφτω.

01 Ιουν 2017

Με έτρωγε η περιέργεια να δοκιμάσω τα κρέατα στο Base Grill, αφού δεν υπήρχε μέρα που να μην ακούσω η να μην διαβάσω για αυτό. Το ανέβαλλα συνεχώς όμως, γιατί οι μοιρασμένες κριτικές με προβλημάτιζαν. Μέχρι την περασμένη Παρασκευή όπου μετά από κράτηση, 7 άτομα καθίσαμε σε ένα από τα τραπέζια του.

Ο χώρος καθαρός και χωρίς μουσική, αλλά τα τραπέζια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, σε σημείο να μην μπορείς να σηκωθείς. Η εξυπηρέτηση όμως, γρήγορη και επαγγελματική. Το κατάστημα διαθέτει παρκαδόρους, αλλά δεν δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε στον απέναντι δρόμο.

Το φαγητό που τόσα και τόσα έχουν γραφτεί, δεν δικαίωσε τις προσδοκίες μας. Όλοι συμφώνησαν πως η σχέση ποιότητας και τιμής ήταν παράλογη. Η περίφημη πικάνια χαρακτηρίσθηκε από όλους αδιάφορη γευστικά και σκληρή. Τα χοιρινά μπριζολάκια άρεσαν και οι σπαλομπριζόλες αν και νόστιμες, είχαν πολλές ίνες και πολύ λίπος.
Ο λογαριασμός ο οποίος έφτασε τα 288€, μας άφησε με το στόμα ανοιχτό. Αναλυτικά αφορούσε 2 ατομικές πικάνιες, 2 σπαλομπριζόλες, 2 χοιρινά μπριζολάκια, ένα rib eye, μια μερίδα αυγά με πατάτες, ένα λουκάνικο, δυο σαλάτες, πέντε μπύρες και δυο αναψυκτικά. Το κουβέρ που χρεώθηκε 17,50€, αφορούσε πατατάκια με λίγα κεφτεδάκια και ψωμί και φυσικά δεν ερωτηθήκαμε αν το θέλουμε. Στο τέλος κεράσαν εκλεράκια και λικέρ μαστίχας.

Συμπερασματικά, το Base Grill μάλλον καλό αποτέλεσμα του Marketing θα το χαρακτήριζα, καθώς υπάρχουν μέρη να φας και πολύ καλύτερα και πολύ φθηνότερα.

22 Ιουν 2017

Επισκέφθηκα το εστιατόριο την περασμένη εβδομάδα έχοντάς αναβάλλει την ικανοποιήση της περιέργειά μας σχετικά με το στέκι με τα καλά κρέατα στο Μπουρνάζι... Εν συντομία, φύγαμε απογοητευμένοι, ίσως έφταιξαν τα διθυραμβικά σχόλια που είχαν προηγηθεί. Αρχικά, ο χώρος.. Σε τίποτα δεν παρέπεμπε σε... grill.

Aπεναντίας, ένας χώρος αρκετά "τουριστικός", ασφυκτικά γεμάτος με τραπέζια με μία παραμελημένη, άλλης εποχής διακόσμηση. Ακολούθησε η εξυπηρέτηση, κατά την υποδοχή, κατά τη διάρκεια, κατά την αποχώρηση, με μία λέξη, άψογη.

Όμως, δεν είναι η διακόσμηση, ούτε η εξυπηρέτηση οι λόγοι που θα σε ωθήσουν να το επισκεφθείς. Είναι το φαγητό.. Δυστυχώς η φήμη του και κυρίως οι τιμές του δεν δικαιολογούν ένα τελαράκι με πατάκια και 2,3 μπίλιες κρύα κεφτεδάκια από πάνω για κουβέρ ούτε το κέρασμα, κατ εμέ καλύτερα να μην το είχαν, γλυκό εκλεράκι συνοικιακού ζαχαροπλαστείου.. Όσο για τα κρέατα που εκεί είναι το resume, ναι, πολύ καλή ποιότητα κ πολύ καλό ψήσιμο και λογικές οι τιμές (τόσο όσο και τπτ παραπάνω), τα rib eye, οι σπαλομπριζόλες, η πικάνια μας τα χάλασε λίγο, το λουκάνικο από μαύρο χοίρο κα.

Τα ορεκτικά κ οι σαλάτες, πλήρως αδιάφορα με δυσανάλογες τιμές. Γενικά έχοντας επισκεφθεί αρκετά στέκια του είδους, η προσωπική άποψη είναι πως πρόκειται για κάτι αρκετά μέτριο στο σύνολό του.

18 Φεβ 2017

Το Base Grill είναι η μόνη επιλογή για να φάτε κρέας στην Αθήνα. Ο χώρος του είναι αρκετά ευχάριστος. Το σέρβις του είναι πολύ καλό!!!

Περνάμε στα ορεκτικά. εκπληκτικό ορεκτικό του μαγαζιού είναι η ‘φωλιά’, το οποιο το προτείνω με κλειστά τα μάτια. Τριμμένες τηγανίτες πατάτες που δημιουργούν πραγματικά μια φωλιά μέσα στην οποία ο σερβιτόρος ανακατεύει τέσσερα αυγά μάτια σκέτη κόλαση.

Εξαιρετικό ορεκτικό επίσης το ταρτάρ, συκώτι ορεκτικό επίσης, πολυ νόστιμο, και καλό ψημένο. Καρπάτσιο εχω φάει και καλύτερο αλλα αρκετά καλό. Το λουκάνικο μαύρου χοίρου εξαιρετικό. Κυρίως, η σπαλομπριζόλα, υπέροχη και επίσης πολύ χορταστική από πλευράς ποσότητας.. Η πικάνια είναι επίσης ένα πολύ δυνατό πιάτο.
Στα συν του μαγαζίου είναι μεγάλη ποικιλία απο μπίρες, και κάποιες απο αυτες σπάνιες.

Εμεις τιμήσαμε Βελγικές μπίρες με πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε αλκοόλ.
Είναι λίγο τσιμπημένο αλλά αξίζει τα λεφτά του. Το προτείνω εμεις θα ξαναπάμε!!!