Εστιατόριο αφιερωμένο στο κρέας με πολλές επιλογές. Ανοιχτό και μεσημέρι

06 Δεκ 2018

Το Basegrill το έχω επισκεφτεί μερικές φορές και κάθε φορά φεύγω ευχαριστημένος. Καταρχήν δίνει έμφαση στο κρέας. Όχι όμως σε κρέας που βρίσκεις παντού αλλά σε κρέας που και μόνος σου να πας να το πάρεις θα είναι τσιμπημένο. Η πικάνια ας πούμε είναι ένα κομμάτι που το βρίσκεις μόνο στη Λατινική Αμερική είναι από συγκεκριμένο σημείο του Μοσχαριού και κόβεται με συγκεκριμένο τρόπο και πιστέψτε με η Ευρωπαική δεν έχει καμία σχέση με τη Βραζιλιάνικη ή την Αργεντίνικη. Φυσικά στον κατάλογο του έχει διάφορα κρέατα και παράγωγα από μαύρους χοίρους, Βούβαλους, ωρίμανσης και λοιπά και κάποια που έρχονται όπως λέει στον κατάλογο από κάποιες μικρές φάρμες με φυσική διατροφή κτλ, συνεπώς τις τιμές του μαγαζιού τις καταλαβαίνω, όπως καταλαβαίνω και την ποιότητα τους στον ουρανίσκο μου. Στα της τελευταίας επίσκεψης λοιπόν:
26/11/2018 δύο άτομα:

Το μαγαζί Δευτέρα βράδυ γεμάτο. Ο χώρος μη καπνιζόντων, συνεπώς καθαρή ατμόσφαιρα που το μόνο που αναδύεται είναι μυρωδιές από την κουζίνα. Παρόλο που είμαι καπνιστής προσωπικά μου αρέσει όταν δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν θέλω να καπνίσω βγαίνω έξω και ξαναμπαίνω. Πεντακάθαρα στρωμένα τραπέζια, μαχαιροπήρουνα πιάτα κλπ, τουαλέτες άψογες κλπ. Το μόνο που με χαλάει στο χώρο είναι ότι δεν έχει τραπέζια για δύο. Έχει κάποια 4αρια που έχουν ένα μικρό χώρισμα για να τα κάνουν για 2 και με χαλάει λίγο. Όταν είμαι με τη σύζυγο μου δεν θέλω να είμαι παρέα με κάποιον άλλο και προφανώς να ακούει τι λέω και να ακούω και τι λέει. Μικρό το κακό, ούτε έχω τα μυστικά του κράτους αλλά εμένα μου χαλάει την ατμόσφαιρα, εξού και το 3/4.

Εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι ευγενέστατοι από τη στιγμή που θα μπείς μέχρι τη στιγμή που θα βγείς. Στα κυρίως κρέατα στα κόβουν μπροστά σου πριν στα σερβίρουν και σε βάζουν να δοκιμάσεις για να ξέρεις αν σου κάνει το κρέας που σου φέραν ή όχι. Ένα ακόμη συν του μαγαζιού είναι ότι μπορείς να δοκιμάσεις κάτι πρίν το παραγγείλεις όταν πρόκειται φυσικά για κάποιο εξεζητημένο κρέας ή κρασί. Για εμένα είναι από τα καλύτερα μαγαζιά σε θέμα εξυπηρέτησης.

Στα της γεύσης τώρα:
Μόλις κάθεσαι σου φέρνουν ένα ξυλινο σκεύος με πατατάκια (όχι προκάτ) και σώς γιαουρτιού και ξύλινο με ψωμάκι καθώς και νερό. Το νερό είναι 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά και το κουβέρ έρχεται στα 2.50 το άτομο.

Έχω δοκιμάσει του ποπάυ, μεσογειακή που είναι αρκετά ωραίες και πάντα φρέσκιες οπότε αν σου αρέσουν οι σύνθετες σαλάτες με διάφορα πράγματα μέσα είναι πολύ καλές επιλογές. Εμένα λοιπόν επειδή με ενδιαφέρει η σαλάτα να είναι σαλάτα (προσωπικό χούι και δεν αφορά το μαγαζί) παράγγειλαμε την κηπουρού που είχε διάφορα πράσινα λαχανικά, ντομάτα και βαλσάμικο. Ωραιότατη, φρέσκια, κομμένη εκείνη τη στιγμή. Μόνο μια μικρή ένσταση.. επειδή είναι μόνο λαχανικών και η τιμή της είναι στην ίδια με τις άλλες στη συγκεκριμένη θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο μεγάλη. Όχι ότι δεν ήταν καλή ή ότι ήταν μικρή απλά στα μάτια καποιων πελατών όπως εγώ ας πούμε φαίνεται πιο ώραιο. Κατά τα άλλα άριστη.

Παστουρμαδοπιτάκια (4). Ειλικρινά όποιος έχει φάει παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα από κάποιον που ξέρει να τα φτιάχνει.. η αμέσως επόμενη επιλογή είναι το Basegrill. Από τα πιο πετυχημένα πιάτα και αυθεντική συνταγή με παστουρμά που δεν βρωμοκοπάει αλλά είναι άριστης ποιότητας.

2 Πικάνια στεηκ. Δεν έχει καμία γαρντιτούρα. Είναι γύρω στα 300-400 γραμμάρια υπέροχου κρέατος, κομμένου και ψημένου σωστά. Εδώ να πω επειδή έχω διαβάσει από πολλούς για την τιμή του (25 ευρώ), αν πάτε στα Mart (πρώην Μakro) θα το βρείτε στα 23 ευρώ το κιλό και αν πάτε σε κρεοπωλείο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι πικάνια αλλά κάτι άλλο μοσχαρίσιο. Στο μοναδικό κρεοπωλείο που έχω βρεί πικάνια είναι στην Καλλιθέα (κι αυτό επειδή δουλεύουν δύο βραζιλιάνοι μέσα) και σου έχει την ελληνική 10 ευρώ το κιλό που είναι καλή και νόστιμη όταν τη ψήσεις αλλά δεν είναι το ίδιο με τη λατινοαμερικάνικη και έχει και κρέας λατινοαμερικάνικο στα 25 ευρώ το κιλό επίσης. Συνεπώς όταν μιλάμε για ένα κρέας που είναι έτσι και αλλιώς ακριβό είναι λογικό να το πληρώσουμε ακριβά και στο εστιατόριο που έχει και υπαλλήλους, λογαριασμούς, εφορίες, φπα, κτλ κτλ. Στο κρέας τώρα. Ήταν τόσο νόστιμο (το αλάτισα με καπνιστό αλάτι του μαγαζιού που δίνει μια άλλη γεύση) και το έφαγα ΌΛΟ. Ναι δεν ντρέπομαι να το πώ. Μετά δεν μπορούσα να οδηγήσω αλλά το έφαγα ΌΛΟ.

Ένα ποτήρι δροσερό κόκκινο κρασί που δεν είναι μαιμού αλλά κρασί και μια σόδα.

Πληρώσαμε λοιπόν 89.05 ευρώ και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Εν κατακλείδι: Το μαγαζί είναι ακριβό και για εμένα καλά κάνει. Φυσικά και σου δίνει κάποιες επιλογές φτηνότερες αλλά δεν χρειάζεται να πάς εκεί για να φάς μπριζόλα λαιμού ή απλή γιατί πολύ απλά το βρίσκεις και αλλού και ίσως φθηνότερα. Στο συγκεκριμένο μαγαζί πηγαίνεις για να γευτείς άλλη ποιότητα κρέατος την οποία θα πληρώσεις αλλά φεύγοντας θα πείς ήταν αυτό ακριβώς για το οποίο πλήρωσα. Για εμένα αξίζει σαν μαγαζί και όποτε θέλω κάτι πιο high εννοείται θα το ξαναεπισκεφτώ αφού οι τιμές του για αυτά που προσφέρει είναι σε πολύ καλά επίπεδα ενώ άλλα μαγαζιά που υποτίθεται κάνουν την ίδια δουλειά προσφέρουν ίσως και χαμηλότερης ποιότητας σε ακόμη υψηλότερη τιμή.

Υ. Γ 1: Το μοναδικό πράγμα στον κατάλογο που πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να είναι ακριβό είναι οι πατάτες με αυγά. 9 ευρώ για 2 άτομα, 13 για 4. Είναι ωραίο, είναι σε καλή ποσότητα αλλά όκ είναι πατάτες με αυγά. Ίσως θα έπρεπε το μαγαζί να το κοιτάξει.

Υ. Γ 2: Το μαγαζί δεν προτείνεται αν θέλετε απλά να πάτε να φάτε κάτι έξω ή αν θέλετε να φάτε μια μπριζολίτσα. Αν όμως θέλετε να πάτε κάπου καλά ή έχετε κάποια επέτειο με το ταίρι σας κτλ θα σας αποζημιώσει και με το παραπάνω.

21 Δεκ 2017

Επισκεφτήκαμε πρώτη φορά το εστιατόριο 6 άτομα την περασμένη εβδομάδα. Αν και η ώρα επίσκεψης δεν ήταν αιχμής είναι αδύνατον να μην σκεφτείς τι θα συμβεί αν το κατάστημα γεμίσει καθώς τα τραπέζια είναι πάρα πολύ κοντά σε μια διαρρύθμιση που δεν δικαιολογεί το υπόλοιπα πακέτο του καταστήματος και θυμίζει ταβέρνα παλαιάς κοπής.
Η εξυπηρέτηση γενικά είναι άψογη και εξειδικευμένη στο κρέας.

Παραγγείλαμε σαλάτα λάχανο η οποία ήταν ακριβώς αυτό ( εξαιρετικά απλή) και πανδαισία η οποία δεν μου άρεσε γευστικά ( δεν βρήκα να δένουν τα υλικά μεταξύ τους ) και δεν ήταν σε θερμοκρασία δωματίου ( υπερβολικά παγωμένη).
Το κλασικό πιάτι με τις πατάτες κανταΐφι και τα αυγά όπου με απογοήτευσε καθώς διαφημίζεται ακριβά και έχω φάει καλύτερα αισθητά.
Από κρεατικά ποικιλία από λουκανικά ( το μοσχαρίσιο πολύ νόστιμο ενώ τα υπόλοιπα συμβατικά)
Συκώτι, όμορφα κομμένο αλλά θα το ήθελα περισσότερο ψημένο αν και είχε ζητηθεί στην παραγγελία
2 * Πικάνια, εξαιρετικά ακριβό πιάτο (25 ευρώ), με απουσία οποιασδήποτε γαρνιτούρας
2* Χοιρινά φιλετάκια τα οποία επίσης δεν με ενθουσίασαν γευστικά και τα συνοδευτικά ήταν εξαιρετικά απλά.

Ήπιαμε κρασί δικής τους εμφιάλωσης κόκκινο
Η τιμή κατ ' ατομο έφθασε στα 30 Ευρώ και η παραγγελία παρόλο που η παραγγελία δεν ήταν τέτοια με σκοπό να μην ξεφύγει το πράγμα.

Δεν θα ξαναπάω, δεν βρίσκω το λόγο καθώς δεν είναι θέμα μόνο τιμής αλλά και σεβασμού προς τον πελάτη το να πληρώνει 15 ευρώ σε ψωμί ( 3 πιατάκια για να καλύψουν τα 6 άτομα), ενώ και οι γεύσεις ήταν εξαιρετικά απλές χωρίς ίχνος δημιουργίας. Κατανοητό ότι θέλουν να τονίσουν την νοστιμιά του κρέατος αλλά δεν είναι το μόνο εστιατόριο κρεατοφαγίας στον κόσμο.

16 Αυγ 2018

Άλλο περιμέναμε και άλλο συναντήσαμε.
Θέλοντας να κάνουμε το τραπέζι σε φίλους που μένουν στο εξωτερικό, διαλέξαμε το BASE GRILL γιατί έχουμε ακούσει γενικά καλά λόγια και πιστεύαμε ότι θα μας βγάλει ασπροπρόσωπους...

Τελικά, το μόνο θετικό που έχω να θυμάμαι και να λέω για το συγκεκριμένο μαγαζί είναι το προσωπικό του. Πρόθυμο, ευγενικό και σβέλτο.
Κατά τα άλλα, χώρος που πνίγει τον κόσμο του λόγω των στριμωγμένων τραπεζιών (τραπέζι ακόμα και μπροστά στην "έξοδο κινδύνου"), πιάτα που δεν αξίζουν τα λεφτά τους ούτε σε ποσότητα και σε ορισμένες περιπτώσεις ούτε σε γεύση και φουσκωμένος λογαριασμός γιατί; Δεν καταλάβαμε γιατί...