BASE GRILL

Meat Restaurants

Κωνσταντινουπόλεως 64, Περιστέρι [Χάρτης]

Εστιατόριο αφιερωμένο στο κρέας με πολλές επιλογές. Ανοιχτό και μεσημέρι

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Πολύς λόγος γίνεται τα τελευταία χρόνια για το Base Grill. Υπάρχουν φανατικοί οπαδοί αλλά υπάρχουν και οι haters (λέγε με Κριστιάνο Ρονάλντο ή Λεμπρόν Τζέιμς). Άλλοι ορκίζονται στο όνομα του ως την επιτομή του νόστιμου κρέατος και άλλοι παραπονιούνται (και με το δίκιο τους) για το όλο πακέτο. Βλέπε τιμή (κυρίως), χώρο....

Όπως και να έχει όμως έχει χτίσει τον μύθο του και η πελατεία του ακόμα και το καλοκαίρι δεν είναι λίγη. Είτε πρόκειται για συχνούς πελάτες είτε για αλεξιπτωτιστές της μιάς επίσκεψης. Σίγουρα σε προκαλεί να κάνεις μια επίσκεψη. Και μπορώ να πω πως υπό προϋποθέσεις ΑΝΕΤΑ μπορούσε να γίνει στέκι. Η πιο βασική όπως γνωρίζετε από τις προηγούμενες κριτικές είναι η τιμολόγηση...

Το Base Grill τα έχει όλα. Καλό μάρκετινγκ, αρκετή προβολή χωρίς να σε κουράζει και να σε μπουχτίζει. Έχει και καλό κρέας όμως, έχει και αρκετή οργάνωση. Αυτό που δεν μου αρέσει σε τέτοιου τύπου καταστήματα είναι οι λιγοστές πληροφορίες. Από τα πιάτα του, μέχρι και τις τιμές του. Ναι, δυσκολεύτηκα πολύ στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες για τις τιμές. Και αυτό κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μου όταν θέλω να υπολογίσω την έξοδο μου.

Κράτηση για Σάββατο 18/6/2016 και ώρα 22.00. Ένταξει, καθυστερήσαμε ένα 20λεπτο αλλά λόγω του ότι δεν υπήρχε πληρότητα στον χώρο, δεν είχαμε τηλεφωνήματα για το που βρισκόμασταν. Αν φυσικά ακολουθούν και αυτή την τακτική. Σε πρώτη φάση, μπορώ να σας πω πως το μαγαζί βρίσκεται στο Μπουρνάζι, ακριβώς πίσω από την πλατεία. Υπάρχει η δυνατότητα παρκαδόρου αν βαριέστε να κόβετε βόλτες, ειδικά το Σαββατόβραδο. Θα παρατηρήσετε από κάγκουρες μέχρι "νύφες" που κάνουν την έξοδο τους για καφέ ή ποτό.

Αφού βολέψαμε σε κοντινό στενό το αμάξι μας, μπαίνουμε μέσα και μας τοποθετούν σε ένα νορμάλ τραπέζι για 4 άτομα. Και εκεί ο φίλος παθαίνει το πρώτο "σοκ". Παρατηρεί μια μελαχρινή εντυπωσιακή κοπέλα, αθλήτρια της εθνικής βόλευ γυναικών. Καθόταν σε γωνιακό τραπέζι εκείνη και όσο να'ναι οι ματιές ήταν αρκετές. Συνεχίζουμε.

Είχα παρατηρήσει σε φωτό τον κατάλογο που ήταν κάπως κιτς, με λόγια του αέρα. Ο τωρινός είναι μαζεμένος και ευπρεπής χωρίς χαζά ρητά. Όπως αρμόζει σε ένα καλό meat restaurant.

H εξυπηρέτηση επαγγελματική, με αρκετό προσωπικό που γνωρίζει καλά τη δουλειά του. Έχουν εκπαιδευτεί για ότι περιλαμβάνει ο κατάλογος ενώ βοηθούν και στην κατανομή των μερίδων αλλά και στην κοπή των κρεάτων. Κάποιες στιγμές θαύμασα την υπομονή τους και την προσήλωση τους σε αυτό που έκαναν. Λειτουργούν άψογα σε αυτόν τον τομέα. Ίσως και λίγο παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

Ο χώρος καθαρός και μπορώ να πω άνετος. Πολιτισμένος και μπορούσαμε να διατηρήσουμε τη ιδιωτικότητα μας. Βέβαια η βραδιά ήταν πιο χαλαρή από άλλες λόγω καλοκαιριού αλλά και πάλι υπήρχε ικανοποιητική προσέλευση κόσμου. Για να πας στις τουαλέτες, πρέπει να κατέβεις κάποια σκαλιά, να το έχετε κατά νου όσοι νομίζετε πως μπορεί να δυσκολευτείτε. Οι καρέκλες είναι αυτές που βλέπετε σε διάφορες φωτογραφίες στο ίντερνετ. Λευκού χρώματος, οκ για μια 2ωρη παραμονή. Σε πρώτη φάση τα τραπέζια περιβάλλονται από καρώ τραπεζομάντηλα, ενώ η ποιότητα των πιάτων και των μαχαιροπίρουνων είναι μια χαρά. Υπάρχουν διαφόρων ειδών καδράκια για να γεμίζουν τον χώρο, όμως μη γελιόμαστε, όλα αυτά είναι συμπληρωματικά μπροστά στον σκοπό που έχει το Base Grill και έχει γίνει brand name, το κρέας.

O κατάλογος με πολλές επιλογές, είτε σε ορεκτικά είτε σε κρεατικά. Το ίδιο ισχύει και για τα ποτά, στις μπύρες ειδικά που παρατήρησα... μόνο σε κάβα θα μπορούσες να βρεις τόσες επιλογές, αν και πάλι αμφιβάλλω. Αμφιβάλλω επίσης αν υπήρχαν και όλες, εμείς πήγαμε σε πιο safe επιλογές αλλά και σε πιο οικονομικές καθώς οι τιμές είναι τσιμπημένες.

Η παραγγελία μας:

- Έρχονται στην αρχή 5-6 φέτες ψωμιού μαζί με πατατάκια και σως. Νόστιμα τα πατατάκια αλλά προσέξτε. Δεν είναι δωρεάν.10 ευρώ κόστισαν. Αμαρτία να χρεώνεται κάτι τέτοιο τόσο υψηλά όταν με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να παραγγείλεις ένα άλλο νόστιμο ορεκτικό ή ακόμα και μια μερίδα (πχ μπιφτέκια με 12 ευρώ).

- Αυγά με 4 μάτια στα 12 ευρώ. Το πιάτο που κυκλοφορεί σχεδόν παντού πλέον, αν και νομίζω πως από το Base Grill ξεκίνησε η μόδα. Σπάνε τους κρόκους μπροστά σου και προσπαθούν να αλείψουν όλο το πιάτο με τις πατατες. Νόστιμο ορεκτικό, καλύτερο από άλλες απόπειρες καταστημάτων. Η τιμή και πάλι τσιμπημένη.

- Λουκάνικο μαύρου χοίρου στα 10.9 ευρώ. Έρχονται 5 τεμάχια, εξαιρετικής γεύσης. Καλοψημένα και γευστικότατα, ένα πολύ καλό ορεκτικό που φαγώθηκε τάχιστα. Καθόλου μα καθόλου βαρύ, μαζί με τη σως (μπάρμπεκιου αν θυμάμαι καλά) τρωγόντουσαν σαν πασατέμπο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο στα 12.9 ευρώ. Μεγάλη μερίδα, επίσης νοστιμότατο και χωρίς ίχνος ίνας πάνω του. Το μυστικό εδώ είναι πως ο σερβιτόρος το κόβει σε πολύ πολύ λεπτές φέτες και το αναμειγνύει με λάδι. Βέβαια πρέπει να έχετε και υπομονή γιατί του παίρνει κάνα 10λεπτο για να το ολοκληρώσει και όσο να'ναι μπορεί να κρυώσει λίγο ή και να σας κόψει την όρεξη η τόση αναμονή. Να ασχοληθείτε παράλληλα λοιπόν με κάποιο άλλο πιάτο που θα βρίσκεται εκείνη την ώρα στο τραπέζι σας.

- Σπαλομπριζολάκια στα 23 ευρώ, συνοδεία 3 σως (κόκκινου-κίτρινου-λευκού χρώματος). Πολύ μεγάλη ποσότητα αλλά και ακριβή τιμή. Αν είναι να τα μοιραστείτε με κάποια γυναίκα τότε οκ, ίσως και να μπορείτε να περιορίσετε το κόστος.5-6 μεγάλα και ζουμερά τεμάχια όπου ακόμα και μετά από κάποια ώρα τρώγονται αρκετά ευχάριστα. Νόστιμο κρέας και εδώ.

- Πικάνια φιλεταρισμένη στα 25 ευρώ.6-7 τεμάχια νοστιμότατα και με έντονη τη γεύση του καλού κρέατος. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις κάτι άλλο από πάνω, ούτε σως ούτε τίποτα.

- Steak Brazil στα 34.5 ευρώ η μιάμιση μερίδα που ευγενικά ο σερβιτόρος προσφέρθηκε να μας φτιάξει για να μην ανεβάσουμε περισσότερο από όσο πρέπει το κόστος. Ενώ σε πρώτη φάση φαίνεται άψητο το κρέας και υπήρχαν προβληματισμοί από την παρέα, στη γεύση ήταν άψογο. Νομίζω με μια μικρή προσθήκη από τα 3 διαφορετικά αλάτια που προσφέρονται είναι ότι πρέπει για να το μοιραστείς.

- 2 κανάτες 1.5 λίτρων η κάθεμια Φιξ στα 22 ευρώ (11 ευρώ έκαστη), παγωμένες μια χαρά.
- Εμφιαλωμένο νερό στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα εκλαιράκια, ετοιματζίδικα κατά 99%. Σε πολλές κριτικές διάβαζα διθυράμβους για εκείνα, όμως πραγματικά απόρησα όταν τα δοκίμασα. Τίποτα το ιδιαίτερο, μια απλή χειρονομία για να αλλάξει η γεύση, πέραν τούτου όμως... μετριότατα. Η μαστιχούλα που ήρθε πολύ καλή όμως.

Σύνολο στα 151.8 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Το όλο κόνσεπτ που έχουν δημιουργήσει και μπράβο τους είναι το...

"Live your myth in Base Grill"

Ποιοτικότατο κρέας, με συνεχές ψάξιμο και εκπαίδευση πάνω σε αυτό. Οκ, κάποια υπεραξία πρέπει να την πληρώσεις όταν πας να φας κάτι τόσο ποιοτικό και περιποιημένο. Ενώ η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και άρτια εκπαιδευμένη, η τοποθεσία δεν συνάδει με τις τιμές που θέλουν να πλασάρουν. Θεωρώ το σχόλιο της παρέας υπερβολικό για ένα ψαλίδι 30%, πιο λογικό θα ήταν το 15-20%, όμως αφού ο κόσμος τους τιμά γιατί να το κάνουν;

Η μόνη παρατήρησή μου είναι πως για την πλειοψηφία του κόσμου είναι εφικτή μία επίσκεψη τον χρόνο max, ενώ κάλλιστα με τα στοιχεία που έχει θα μπορούσες να κάνεις 3-4 επισκέψεις τον χρόνο. Άλλο 38-40 ευρώ και άλλο 28-30 ευρώ ανά άτομο. Νομίζω πως οι ιδιοκτήτες του δεν επιθυμούν τη μαζική εστίαση....

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Για το Base Grill είχα ακούσει πραγματικά αντικρουόμενα σχόλια. Αυτά είχαν κυρίως να κάνουν με τις τιμές τους οι οποίες πολλές φορές χαρακτηρίζονταν υπερβολικές σε σχέση με το συνολικό αποτέλεσμα. Συχνά είχα σκεφτεί να το επισκεφτώ για να έχω πλέον και τη δική μου άποψη, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι τιμές που είχα ακούσει δεν μου επέτρεπαν να ανοιχτώ σε τέτοιου είδους πειραματισμούς.

Οπότε όταν αγαπημένο μου πρόσωπο ανακοίνωσε στην παρέα μας ότι θα μας πάει εκεί για να μας κάνει το τραπέζι, πραγματικά ενθουσιάστηκα.

Βράδυ καθημερινής, μετά από την απαραίτητη προηγούμενη κράτησή μας, το επισκεφτήκαμε και βρήκαμε το τραπέζι που είχαν κλείσει για εμάς να μας περιμένει.

Θα ξεκινήσω από τον χώρο, ο οποίος καλείτε να κερδίσει συνήθως και τις πρώτες εντυπώσεις. Είχα περάσει πολλές φορές από τον δρόμο μπροστά τους, αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι ο κυρίως χώρος τους έχει τόσο βάθος και είναι τόσο μεγάλος. Χωρίζεται σε δύο επίπεδα, εκ των οποίων το ένα είναι ελαφρώς πιο υπερυψωμένο. Αυτό δίνει μία άλλη προοπτική στον χώρο, αλλά δημιουργεί ένα μικροθεματάκι. Στο σημείο που αλλάζει το επίπεδο υπάρχει ένα μικρό τοιχάκι και εκατέρωθεν αυτού και κολλητά του υπάρχουν τραπέζια. Νομίζω ότι αυτές οι παρέες που κάθονται εκεί είναι παραπάνω απ’ όσο θα έπρεπε κοντά. Ακούς και ακούνε τα όσα λέγονται. Σε ενοχλούν και τους ενοχλείς με τα γέλια σου. Εκτός αυτού του μικρού μικροπταίσματος, δεν μπορώ να πω ότι βρήκα οποιοδήποτε άλλο ελάττωμα στον χώρο.

Παρά του ότι σε κάποια σημεία του θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως «βιομηχανικός» (κυρίως λόγω των μεγάλων μεταλλικών σωλήνων που «διατρέχουν» την οροφή αλλά και κάποιων άλλων λεπτομερειών τους), έχουν προσθέσει και πιο παιχνιδιάρικα στοιχεία που τον κάνουν άκρως ευχάριστο και φιλόξενο. Αγαπημένα μου τέτοια στοιχεία είναι τα ομοιώματα αγελάδων, διαφόρων χρωμάτων, υλικών και τεχνοτροπίας, οι πίνακές τους και τα φωτιστικά από πράσινα& λευκά μπουκάλια που συνδυάζονταν με είδη κουζίνας όπως κουταλοποπήρουνα και μεταλλικά σουρωτήρια. Σαφώς δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, αλλά μου αρέσει πολύ περισσότερο να βλέπω τέτοια φωτιστικά σε έναν χώρο εστίασης, παρά τυχόν κλασικά και συμβατικά φωτιστικά. Επίσης πολύ μου άρεσαν τα φαναράκια που υπήρχαν στους τοίχους τους και που σχετίζονταν με διάφορες μάρκες από μπύρες, ελληνικές και ξένες. Άψογη ισορροπία υλικών και διακόσμησης. Αν μου έκλειναν τα μάτια και με πήγαιναν εκεί, θα μπορούσα άνετα να φανταστώ ότι ήμουν σε μία σύγχρονη pub του Λονδίνου ή σε ένα μοντέρνο steak house στο Chelsea της Νέας Υόρκης.

Στα μεγάλα συν του χώρου ο πολύ καλός εξαερισμός.

Τα τραπέζια ήταν στρωμένα σωστά και χωρίς υπερβολές. Κόκκινα και καρό τραπεζομάντιλα, τα προσωπικά σερβίτσια του κάθε ατόμου μαζί με την πετσετούλα του και το ελαιόλαδο σε κοντόχοντρο μπουκάλι. Μία ιδιαίτερη πινελιά ήταν το σκεύος με τα τρία είδη αλατιού που μας έφεραν. Χοντρές φλοίδες από αλάτι τριών χρωμάτων. Εκτός του κλασικού λευκού υπήρχε ένα πιο κίτρινο κι ένα πιο σκουρόχρωμο. Το κιτρινωπό ήταν με κιτρολέμονο (που το λάτρεψα!!! ) και το άλλο με κέδρο. Λεπτομέρεια ή υπερβολή? Ίσως. Όμως σε αυτό το επίπεδο και η λεπτομέρεια αναγνωρίζεται και έχει ιδιαίτερη σημασία.

Η θερμοκρασία –επιτέλους- σε πολύ καλό επίπεδο, κάτι που συνέβαλε κατά πολύ στην αίσθηση θαλπωρής που όλοι μας αποζητάμε. Επίσης εκτίμησα το ότι το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρώς στον χώρο τους κι όποιος θέλει να απολαύσει το τσιγαράκι του, έπρεπε να βγει έξω. Απ’ ότι κατάλαβα, αυτό είναι αδιαπραγμάτευτος κανόνας τους και μπράβο που τον τηρούνε. Γιατί κι ο πελάτης εκπαιδεύεται. Μπορεί στην αρχή να γκρινιάξει ή ψιλοστραβώσει όταν του αλλάζουν λίγο τις συνήθειές του, αλλά όταν στην συνέχεια καταλάβει το σωστό του θέματος, το λογικό είναι να αποδεχτεί τις όποιες αλλαγές. Ίσως οι παλαιότεροι από εμάς να θυμούνται το κάπνισμα που έπεφτε στις πτήσεις της Ολυμπιακής αεροπορίας. Έβγαινες από το αεροπλάνο και προσπαθούσες να πάρεις βαθιές ανάσες από καθαρό αέρα για να έρθει στα ίσια του κεφάλι σου. Τι εποχές κι αυτές…

Ώρα να ασχοληθώ με το service τους. Ήταν υπεραρκετό και ενεργητικότατο. Ένα πολύβουο μελίσσι. Κάλυπταν όλες τις ανάγκες των πελατών τους χωρίς υπενθύμιση/ενόχληση ή τυχόν καθυστέρηση. Ακόμα και ο υπεύθυνος, σήκωνε τα μανίκια και έπαιρνε ενεργό μέρος στην όλη εξυπηρέτηση. Είναι κάτι που πραγματικά εκτιμώ όταν το βλέπω. Για τα δικά μου δεδομένα ήταν αψεγάδιαστο. Μια καλοδουλεμένη μηχανή που η κουζίνα και το service δούλευε ως έπρεπε, ως μία ομάδα. Θα πρέπει να μας εξυπηρέτησαν πάνω από 6-7 διαφορετικά άτομα, οπότε στο μυαλό μου πάει ότι ο καθένας τους ίσως να έχει και την εξειδίκευσή τους. Δεν μπορώ να μην ασχοληθώ και ξεχωριστά με μερικούς από αυτούς. Όπως με τον κύριο που ήρθε να πάρει την παραγγελία για τα ποτά μας. Επιλέξαμε όλοι μπύρα και μας είπε ότι έχουν 100 (!!! ) διαφορετικές ετικέτες.

Ασχολήθηκε προσωπικά με τον καθένα μας ώστε να μας βοηθήσει να διαλέξουμε την μπύρα που μας ταιριάζει περισσότερο, προτείνοντας στις κυρίες της παρέας μπύρα με γεύση που «έπαιζε» με νότες φρούτων. Όταν μας τις έφερε, μας σερβιρίστηκαν σωστά και με επιδέξιες κινήσεις (όπως αυτή που βοηθάει να αναμιχτεί η μαγιά της Weiss μπύρας στο ποτήρι μας). Πρόσεξα ότι για τη κάθε μπύρα που μας προσφέρθηκε, μας ήρθε και το αντίστοιχο ποτήρι της ίδιας φίρμας. Και δεν μιλάμε για κοινές ή γνωστές στο εμπόριο μάρκες. Αν αυτό- που όπως υποψιάζομαι- ισχύει και για τις 100 μπύρες που έχουν, το θεωρώ εξαιρετικό. Και για να κλείσω το κεφάλαιο «μπύρες», επιλέξαμε τις: Franziskaner, Paulaner, Grolsch και Weihenstephaner (που την απόλαυσα εγώ και κούμπωσε απόλυτα στα γούστα μου). Οι τιμές τους από 5,5 έως 7 €.

Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι κύριοι που μας σέρβιραν και έκοψαν με απίστευτη μαεστρία και τεχνική στο τραπέζι μας το μοσχαρίσιο συκώτι και την πικάνια. Εκτός του ότι ετοίμαζαν το πιάτο, μας έδιναν και σχετικές με αυτό διευκρινήσεις. Εμπειρία και γνώσεις. Δεν έχει αφεθεί τίποτα στην τύχη και έχει γίνει για τον καθένα τους προσεκτική επιλογή. Άψογοι!

Υπήρχε ομοιομορφία στο ντύσιμό τους, αφού όλοι φορούσαν ανοιχτόχρωμο πουκάμισο και ποδιά και σκουρόχρωμο γιλέκο. Όποιο τραπέζι άδειαζε από πελάτες, στο επόμενο 10λεπτο είχε καθαριστεί και ανανεωθεί για να φιλοξενήσει τους νέους επισκέπτες τους. Ένα καραμπινάτο 4άρι στο service τους.

Όταν κάτσαμε στο τραπέζι, ήρθε εμφιαλωμένο νερό, προσεγμένο ψωμί, ένα χωνάκι με σπιτικά τσιπς κι ένα πιατάκι με μικρά κεφτεδάκια συνοδευόμενα με ένα λευκό ντιπ. Σαν σύνολο καλωσορίσματος ήταν αρκετά πλούσιο αλλά και απαραίτητο για να δικαιολογηθεί το 2,5 € που κόστιζε το ψωμί ανά άτομο.

Όπως το περιμέναμε, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και στο στήσιμο του καταλόγου τους. Ευτυχώς αυτό δεν τους απέτρεψε από το να τον κάνουν πιο παιχνιδιάρικο αφού τα ορεκτικά τα ονομάζουν μπιχλιμπίδια και πέφτει και μία μομφή και στον σέφ τους αφού όπως λένε τα έχει κάνει… σαλάτα. Φυσικά αυτό δεν είναι παρά ο τίτλος στη σελίδα που αναφέρονται οι επιλογές που έχουν για τις σαλάτες τους.

Κι ερχόμαστε τώρα στην παραγγελία. Το άτομο που μας είχε καλέσει πήρε το τιμόνι και ανέλαβε την όλη διαδικασία ενώ εμείς τον ακολουθήσαμε πιστά, έχοντας αφεθεί στα έμπειρα χέρια του!

· Σαλάτα πανδαισία λαχανικών. Όπως γράφουν και στον κατάλογό τους, οι πελάτες τους την έχουν αναδείξει στις top επιλογές τους. Κι όχι άδικα! Μας σερβιρίστηκε με την μορφή τούρτας. Η βάση της ήταν διάφορα πράσινα λαχανικά (όλα τους φρεσκοκομμένα και «ζωντανά») και το τελείωμά της ένα χοντρό στρώμα από ψιλοκομμένη ντομάτα. Το καλοκαίρι που η ντομάτα από την φύση της είναι πιο γλυκιά, είμαι σίγουρος ότι αυτή η σαλάτα θα απογειώνεται! Το σύνολο συμπλήρωναν ξηροί καρποί μαριναρισμένοι σε γαλοτύρι. Στον τόπο μου το γαλοτύρι είναι από τα αγαπημένα μας, στην Αθήνα το συναντώ εξαιρετικά σπάνια. Η σαλάτα και σαν εμφάνιση και σαν γεύση ήταν εξαιρετική. Δροσερή και πολύ νόστιμη. Σαλάτα που άνετα μπορείς να κατατάξεις τόσο στις καλοκαιρινές όσο και στις χειμερινές. Κόστισε στα 12 €.

· Κολοκυθάκια τηγανιτά με τη μορφή λεπτών, καλοψημένων sticks. Σκεφτείτε ένα μεγάλο, βαθύ πιάτο στο οποίο έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες χωρητικότητας του. Βουνό τα κολοκυθάκια σε αυτό!!!! Συνοδεύονταν από μία λευκή σος που βοηθούσε στο να τα δροσίζει και που είχε σαν βάση το γιαούρτι. Η τιμή τους στα 6,30€. Συνήθως γκρινιάζω για τις χρεώσεις στα κολοκυθάκια. Εδώ όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, αφού συνήθως μας σερβίρονται με τιμή 4-5 € και στον 1/5 της ποσότητας που στο Base Grill μας προσφέρθηκαν.

· Κεφαλοπαρμεζάνα Μεσσηνίας σαγανάκι (κρατάω μια μικρή επιφύλαξη στο αν θυμάμαι καλά το είδος του τυριού). Ίσως το πιάτο που με ενθουσίασε λιγότερο. Ήταν επίσης πάρα πολύ καλό αλλά δεν ξέρω γιατί, περίμενα να με εντυπωσιάσει ακόμα περισσότερο. Ίσως από την πολυπλοκότητα του ονόματός του. Ίσως γιατί ποτέ δεν το είχα ξαναδοκιμάσει. Όπως και να έχει, ήρθε άψογα ετοιμασμένο και χωρίς την παραμικρή υποψία λαδίλας. Για εμένα, η ιδιαιτερότητά του είχε να κάνει ότι ενώ στην αρχή σου έδινε ότι είχε μία σχετικά πιο ήπια γεύση, στη συνέχεια ξεδίπλωνε την αλμύρα του στον ουρανίσκο σου αφήνοντάς σου μία πολύ ξεχωριστή γεύση. Αν στη Μεσσηνία βγάζουν τέτοια τυριά, μπράβο τους!!! Κόστισε στα 6 €.

· Μοσχαρίσιο λουκάνικο, που όμως μας διευκρίνισαν ήταν «δικό» τους. Ξεχάστε ότι ξέρετε για τα λουκάνικα. Αυτό δεν είχε σχέση με οποιοδήποτε άλλο μοσχαρίσιο, σπιτικό λουκάνικο έχω δοκιμάσει. Η πυκνότητα του ήταν τέτοια που δεν σου έδινε την αίσθηση ότι μπουχτίζεις. Επίσης είχε γίνει πολύ σωστή χρήση μπαχαρικών που βοηθούσαν να αναδειχτεί η γεύση του κρέατος, χωρίς όμως να την καπελώνουν. Επειδή τα λουκάνικα συνήθως τα ακολουθεί η φήμη ότι χρησιμοποιείτε για αυτά κακής ή μέτριας ποιότητας κρέατος, θα ήθελα να πω ότι αυτό δεν ισχύει πάντα. Ένα καλό λουκάνικο με προσεγμένες πρώτες ύλες, μπορεί να είναι ένα εξαιρετικό πιάτο. Το συγκεκριμένο ήταν αυτό ακριβώς!! Ήταν σε δύο αλλά μεγάλα τεμάχια που έγιναν ανάρπαστα από την πρώτη τους μπουκιά. Η τιμή τους στα 12 €.

· Μοσχαρίσιο συκώτι. Όπως έξω ξαναπεί, είμαι μεγάλος φαν του συκωτιού. Συνήθως όμως, έρχεται απλά σερβιρισμένο σε ένα πιάτο. Άντε και με καμιά πατατούλα στο πλάι του. Εδώ ακολουθήθηκε ολόκληρη ιεροτελεστία. Ήρθε όπως ακριβώς το είχαμε ζητηθεί να ψηθεί (medium well) και ο κύριος που μας το πρόσφερε, το έκοψε αρχικά σε λεπτά φιλέτα εν παρουσία μας –δίνοντας προσοχή ακόμα και στην κλήση που κινούσε το μαχαίρι- και στη συνέχεια και πριν μας το σερβίρει, το ανέμιξε με ελαιόλαδο (αφού φυσικά προηγουμένως μας ρώτησε αν θα το θέλαμε με αυτόν τον τρόπο). Ένα έργο τέχνης!!! Απόλαυσα την κάθε του μπουκιά και εγώ και οι υπόλοιποι στην παρέα μας. Στην αρχή κάποιοι δήλωσαν ότι δεν τους ενθουσιάζει η ιδέα του συκωτιού, ενώ άλλοι ανέφεραν ότι το θέλουν πάρα πολύ καλά ψημένο. Το συγκεκριμένο ήρθε αρκετά ροδαλό στο εσωτερικό του (για εμένα έτσι πρέπει να είναι), αλλά αυτό δεν απέτρεψε κανέναν όχι απλώς από το να το δοκιμάσει αλλά και να το προτιμούν ανάμεσα στα άλλα πιάτα ξανά και ξανά. Η τιμή του στα 12,9 €.

· Μπριζολάκια μοσχαρίσια. Είχαν σχετικά λεπτή κοπή και ήταν πάρα μα πάρα πολύ ζουμερά. Ένα ακόμα αριστοτεχνικά σε ψήσιμο πιάτο. Μας σερβιρίστηκε μαζί με δύο πίτες από τις οποίες όμως δε δοκίμασα γιατί όπως καταλαβαίνεται, μετά από τόση ποσότητα είχα σχεδόν φτάσει στα όριά μου. Ή μάλλον για να είμαι πιο ειλικρινής, υπό Κ. Σ. τα είχα κι αυτά ήδη ξεπεράσει. Μη ταλαιπωρείστε ψάχνοντας το σωστό επίθετο για να με χαρακτηρίσετε. Είναι «κοιλιόδουλος»! Κόστισαν 17,50 €.

· Κι άφησα για το τέλος το πιάτο που μας αποτελείωσε! Η Πικάνια!!! Ο κύριος που μας τη σέρβιρε ήρθε με ένα πυρωμένο πέτρινο σκεύος που εκτός του ότι βοηθάει να κρατηθεί ακόμα περισσότερο τη θερμοκρασία του, μπορείς να τοποθετήσεις πάνω του τα κομμάτια που επιθυμείς να ψηθούν περισσότερο. Σε μια άλλη πλάκα, πήρε το τεράστιο κομμάτι του κρέατος και το έκοψε με μεγάλη δεξιοτεχνία σε φιλετάκια. Ότι κι αν πω για αυτό το πιάτο θα είναι λίγο. Ήταν το πιο νόστιμο μοσχαρίσιο κρέας που έχω γευτεί στη ζωή μου. Άψογα ψημένο εξωτερικά, αλλά ετοιμασμένο έτσι ώστε στην ροδαλή (έως κόκκινη) «καρδούλα» του να έχει κρατήσει όλους τους ζωμούς του. Σκεφτείτε να έχεις ένα τόσο καλό κομμάτι κρέατος και να το έχεις καταστρέψει με λάθος ψήσιμο. Θα ήταν τραγικό και αδικαιολόγητο. Το μέγεθός του ήταν τέτοιο που θα μπορούσε να χορτάσει τουλάχιστον 3-4 άτομα (έτσι ζητήθηκε κατά την παραγγελία), χωρίς αυτά να έχουν δοκιμάσει ήδη κάποιο άλλο πιάτο. Η όψη του και ο τρόπος που το ετοιμάσανε και μας προσφέρθηκε, το έκανε ακόμα πιο ελκυστικό. Είναι από τις εικόνες που σου μένουν καρφωμένες στο μυαλό σου και που πλέον θα είναι μέτρο σύγκρισης για ότι αντίστοιχο τύχει να παραγγείλω. Πολύ φοβάμαι όμως ότι πολύ δύσκολα θα βρω «αντίπαλό» του. Η τιμή του άκρως αλμυρή… Από μόνο του κόστισε όσο σχεδόν ένα πολύ καλό γεύμα. Η τιμή του ήταν στα 92 €. Ναι, καλά διαβάσατε… 92 € (το επαναλαμβάνω για εμπέδωση). Όμως ήταν τέτοια η συνολική εικόνα τους (ποιότητα, μέγεθος, ψήσιμο) που ακόμα κι αυτή η τιμή –παραδόξως- μας φάνηκε όχι και τόσο υπερβολική.

Όταν τελειώσαμε κι ενώ είχαμε πάρει τη στάση (και τον σωματότυπο) του Βούδα, έχοντας μάλιστα στο πρόσωπό μας καρφωμένο ένα χαμόγελο απόλυτης ικανοποίησης, μαζέψανε τα πιάτα μας και μας έφεραν λικέρ μαστίχας και από ένα εκλεράκι σοκολάτας. Όμως όχι, δεν σταματήσαμε ούτε κι εκεί. Τελικά τα ανθρώπινα όρια είναι ανεξερεύνητα! Πήραμε και γλυκά!!

· Σεμιφρέδο σοκολάτας, πλούσιο σε καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Απλά θεϊκό! Τόσο αφράτο που μου έκανε εντύπωση που είχε την ικανότητα να κρατάει διάσπαρτους τους ξηρούς καρπούς κι ότι αυτοί δεν είχαν καταλήξει στον πάτο του. Είναι το 2ο νοστιμότερο σεμιφρέδο που έχω δοκιμάσει. Τα πρωτεία κρατάει γερά ένα σεμιφρέδο με φράουλες που είχα δοκιμάσει πριν από 10 τουλάχιστον χρόνια στη Μύκονο. Το πιο άσχημο σε εμφάνιση γλυκό που μου είχαν σερβίρει ποτέ, που όμως με είχε αφήσει άφωνο με τη γεύση του!

· Σου μανταρινιού. Σου έδινε την αίσθηση (και ίσως αυτό όντως να ισχύει) ότι είχε ετοιμαστεί πριν από μερικά λεπτά. Η υφή της κρέμας ήταν παραδεισένια ελαφριά και έδενε απόλυτα με τα ζουμερά κομμάτια μανταρινιού. Από την υφή και την γεύση του μανταρινιού υποθέτω ότι πριν τα χρησιμοποιήσουν τα είχαν αφήσει μέσα σε κάποιο χυμό ή λικέρ και η γεύση τους είχε τονιστεί ακόμα περισσότερο.

Τα γλυκά κόστισαν στα 6 και 5,5 € αντίστοιχα.

Στο τέλος, το service τους μας εξυπηρέτησε καλώντας για εμάς ταξί. Ένα μικρό φάουλ σε αυτό το σημείο ήταν το ότι έχουν διαλέξει να συνεργαστούν με εταιρία ταξί που για να μας στείλει οδηγό τους χρειάστηκε γύρω στα 15’ ενώ σε απόσταση λιγότερο των 50 μέτρων (το ανακαλύψαμε αργότερα) υπάρχει πιάτσα ταξί. Απορώ γιατί δεν συνεργάζεται με αυτή τη πιάτσα. Αυτά όμως-προφανώς- αφορούν τα εσωτερικά τους.

Όπως καταλαβαίνεται ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 215 €. Και είναι η κλασική στιγμή που πρέπει να σκεφτείς τι βαθμολογία πρέπει να βάλεις στο Value for money. Γιατί από «money» κάπου ξέφυγε το όλο πράγμα. Ένοιωσα όμως ότι κάτι που δοκίμασα δεν άξιζε? Όχι! Ότι κι αν πήραμε το απόλαυσα στο έπακρο και μάλιστα μετά από συνεργασία των περισσότερων εκ των αισθήσεων που μας έχει ευλογήσει η φύση. Κάποιους ίσως τους ξενίσει, αλλά επειδή η βραδιά ήταν σαν σύνολο εξαιρετική, θα ήμουν άδικος αν δεν έβαζα 4. Σε αυτό συνέβαλε και η παρέα, που για μια ακόμα φορά επιβεβαίωση τη συνοχή και το ταίριασμά της.

Σαφώς δεν είναι ένα εστιατόριο που μπορείς να επισκέπτεσαι πολύ συχνά. Για να μη το γενικοποιώ, δεν είναι ένα εστιατόριο που εγώ προσωπικά και τα οικονομικά μου δεν θα μου επέτρεπαν να επισκέπτομαι συχνά. Ίσως μόνο σε περιστάσεις που θα ήθελα να ξεχωρίσω μέσα στην καθημερινότητά μου και να τους δώσω ένα άλλο νόημα και θέση στη θύμησή μου.

Υ. Γ. Μία μικρή πρόταση από μέλος της παρέας μας ήταν κατά τις περιπτώσεις που οι πελάτες ξεφεύγουν εμφανώς στην παραγγελία, να «παρεμβαίνει» ευγενικά το service τους αναφέροντας ότι έχουν ζητηθεί περισσότερα από όσα ίσως χρειάζονται.
Υ. Γ. 2 Έβαλα 26-36 € ως εύρος τιμής ανά άτομο γιατί το κόστος της δικής μας παραγγελία που ξέφυγε εμφανώς, δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Και τι δεν έχει γραφτεί για το BaseGrill. Δεν έχω πολλά να προσθέσω, μάλλον απλά θα υπερθεματίσω ένθερμα.

Πριν το επισκεφθώ, είχε πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί το σύμπαν άπαν: συνάδελφοι, οι γονείς μου με φίλους τους, άλλοι φίλοι και βέβαια πολλοί ask4foodists, των οποίων τις απόψεις διάβασα με προσοχή. H συνισταμένη των απόψεων ήταν πως σαφώς αξίζει να πας και μη διανοηθείς να φύγεις χωρίς να φας τα αυγά με τις πατάτες. Και ήρθε το απόγευμα μιας τεμπέλικης Κυριακής, μετά από μπύρες στο Παγκράτι, που φύγαμε για το Περιστέρι. Σε 10' ήμασταν εκεί. Παρκάραμε με ευκολία, διαπιστώσαμε καθ' οδόν πως στην περιοχή Μπουρναζίου παίζει πολύ το μπουφές και all-you-can -eat κόνσεπτ, ακόμα και σε βερσιόν τσιπουράδικου.

Το BaseGrill μου έφερε στο μυαλό ποτ-πουρί αναμνήσεων - καθόλου περίεργο με το μεγάλο χώρο με τη διάχυτη 70's-80τίλα, τα καρώ άσπρα-μπορντώ τραπεζομάντηλα, τις άσπρες καρέκλες στα -σε αρκετά κοντινές αποστάσεις ώστε να ακούς το διπλανό αν έχεις όρεξη- τραπέζια, και τις διαφημιστικές επιγραφές στους τοίχους. Κυριακή αργά, φούλ της οικογενειακής εξόδου, κόσμος όλων των ηλικιών, παιδάκια μπόλικα, λίγη βαβούρα -είχε περάσει και η ώρα, ο κόσμος όμως ήταν ακόμα αρκετός.
Καθήσαμε στο πιο απομακρυσμένο τραπέζι του μαγαζιού, κατ'επιλογή μας. Το προσωπικό αεικίνητο, με στολή εργασίας, έμπειρο. Δεν περιμέναμε καθόλου για να μας φέρουν τον κατάλογο, ενώ αμέσως ήρθαν κάτι μικρά συμπαθητικά κεφτεδάκια με ντιπ γιαουρτιού για να ασχοληθούμε μέχρι να αποφασίσουμε.
Τρία πράγματα πήραμε, πολλά μας γυάλισαν στο μάτι, αλλά πήγαμε με τα sos ανά χείρας.

Τα sos ήταν τα αυγά με τις πατάτες και η πικάνια.
"Τρία αυγά είναι αρκετά", είπαμε στο σερβιτόρο που έπαιρνε παραγγελία. Αποδείχθηκε ότι ποτέ δεν είναι αρκετά. Ο, τι έχει ακουστεί για το συγκεκριμένο πιάτο είναι αλήθεια. Είναι φανταστικό το αποτέλεσμα από τα δύο αυτά τόσο απλά υλικά. Μάλλον βασισμένο στο ελβετικό rösti, το εκπληκτικά τραγανό στρώμα λεπτοκομμένης/τριμμένης τηγανητής πατάτας πασαλείβεται με τον κρόκο των αυγών και προσφέρει ηδονή τεράστια, θερμίδες μπόλικες κι αρκετές ενοχές γι' αργότερα (€10). Νομίζω πως είναι κλασσική περίπτωση "μην δοκιμάσετε να το κάνετε στο σπίτι": ακόμα κι αν λες τι διάολο, πατάτες έχω, τρίφτη έχω, αυγά έχω, λάδι έχω, να το δοκιμάσω. Το βλέπω ιεροσυλία, δεν ξέρω. Δέος θα μ' έπιανε εμένα.

Η δική μας επιλογή εκτός sos ήταν το ταρτάρ. Είναι και το πως τον γράφεις τον κατάλογο: όταν πχ υποσημειώνεις στο Βοδινό ταρτάρ με Αυγοτάραχο Τρικαλινού (αντιγράφω από το σάιτ την ακριβη περιγραφή) "αρχέγονη Ελληνική ράτσα αγελάδας αρωματισμένη με Μεσογειακά μυρωδικά σερβιρισμένη σε μπισκότο πατάτας με κρέμα τυριού & αυγοτάραχο", οκ, λιποθυμάς προκαταβολικά. Kορυφαίο κρέας, δεν περιγράφεται η νοστιμιά του, κι αυτός ο αναπάντεχος -εντελώς- συνδιασμός surf and turf με το αυγοτάραχο ήταν αποκάλυψη. Το πατατοστρώμα από κάτω, ίδιο με αυτό που είχαμε εξαφανίσει πριν λίγο, μπορεί να φαίνεται λίγο άσχετο με το υπόλοιπο πιάτο, αλλά είναι υπέροχο και φυσικά δε μένει ούτε για δείγμα (€27).

Οταν ήρθε η πικάνια (μέρος του κυλότου, από τα νοστιμότερα), εμείς είχαμε σχεδόν χορτάσει. Ο σερβιτόρος μας την έφερε και την έκοψε χειρουργικά και επιδέξια σε λεπτές φέτες ενώπιον μας. Ήταν ένα τσικ πιο ψημένη απ' όσο τη θέλαμε. Μετά από το γευστικό συγκλονισμό με τα δύο προηγούμενα πιάτα, η πικάνια, αν και πολύ καλή απ' όλες τις απόψεις, δεν μας προκάλεσε αντίστοιχη ευδαιμονία (€25).
Ηπιαμε ένα ωραίο στερεοελλαδίτικο cabernet-merlot, Πανσέλοινος, οινοποιείο Λύκου (€17). Πολλά points στη μεταγγιση του κρασιού σε κανάτα από τον σερβιτόρο. Δε συμβαίνει συχνά. Οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα, κάτι γλυκάκια, σιροπιαστά αν δεν κάνω λάθος, Δεν τα άγγιξα, και γιατί δεν με ενδιέφεραν ούτε την περιέργειά μου κίνησαν. Να χαλάσω την υπέροχη αυγουλοκρεατένια επίγευση; Με τίποτα. Για όλα αυτά δώσαμε €86 τα δύο μας. Δεν είναι λίγα όμως το όλον -γεύση, εμπειρία κλπ- αξίζει τα λεφτά του. Και επέιγομαι να ξαναπάω, το συκώτι και ο μαύρος χοίρος έχουν μπεί από τον κατάλογο στο μάτι και στη wish list μου..

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Μετά από καιρό είπα να επισκεφθώ και εγώ αυτό το γκραν σουξέ μαγαζί.

Πρώτη εντύπωση: o χώρος.
Διάβαζα βιομηχανικό στύλ, μοντέρνο, κλπ κλπ.
Κάποιος πρέπει να πάει να κοιταχτεί σε γιατρό. Από πότε η μεταμοντέρνα ταβέρνα επιπέδου αισθητικής "nineties χασιά" είναι μοντέρνο βιομηχανικό αδυνατώ να το καταλάβω. Tραπέζια το ένα πάνω στο άλλο, αισθητική ανάλογη χασαποταβέρνας προηγούμενης δεκαετίας και ένας ινοξ αεραγωγός από πάνω για να το παίξουμε εναλλακτικοί. Σε συνδυασμό με τη περιοχή που βρίσκεται λυπάμαι και το 1 που έβαλα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και παρόλο που πήγαμε Σάββατο βράδυ τελευταία στιγμή, κάνανε ότι μπορούσανε για να μας αλλάξουν τραπέζι μίας και μας είχαν κρατήσει δίπλα στην κουζίνα που μύριζε τηγανίλα και μία βαριά απροσδιόριστη μυρωδιά.

Φαγητό πήραμε τα απολύτως safe.
Σαλάτα πανδαισία, τη φωλιά ομελέτα, δυο πινακιες, μία πατάτες, ένα εμφιαλωμένο κρασί και ένα γλυκό με μους σοκολάτα.

Σαλάτα πολύ ωραία εκτελεσμένη αλλά ως εκεί. Μιλάμε για μία σαλάτα που την τρώς σε περίπου άλλα 500 μαγαζιά σε όλη την Αθήνα. ΚΑΜΙΑ πρωτοτυπία και ιδιαίτερη γεύση. Ισως ο ντοματοχυμός που είχαν πετάξει από πάνω και παθαίνεις ένα σοκ όταν τον βλέπεις. Με πολύ πιπέρι και αλάτι είναι και πεντανόστιμη.

Φωλιά ομελέτα: αυγά πάνω σε τσίπς πατάτας. Για όσους γράφετε για το πόσο τρομερό πιάτο είναι και πόσο δύσκολη συνταγή ψάξτε στο youtube: jamie oliver. Εχει 2-3 συνταγές με ίδια εκτέλεση..... Προσωπικά αν και μου άρεσε αρκετά το βρήκα ιδιαίτερα βαρύ και φάγαμε με το ζόρι το μισό.

Πινάκια (κάπως έτσι): νεοφιλελευθερη ελληνική εκδοχή της ταλιάτας. Φιλεταρισμένα κομματάκια κρέας με μπόλικο ξυγκάκι. Με πολύ πολύ πιπερι και αλάτι γίνονται και νοστιμότατα. Αν αυτό το πράμα το έτρωγε ιταλός σεφ θα γινόταν ιαπωνας και θα εκανε χαρακηρι. Τέλος πάντως περι ορέξεως... αλλά δεν ανέχομαι να μου χρεώνουν 25ευρώ για 5 κομματάκια κρέας και να έχουν ξύγκι.
Επίσης για τους γευσιγνώστες που εκστασιάζεστε στα μαγαζιά όταν σας φέρνουν μπριζόλες τεραστίων διαστάσεων ρωτήστε κάποιον παλίο σε ηλικία σεφ τη διαδικασία που ακολουθούν για να τις μαλακώσουν και να τις φέρουν σε κατάσταση να ψήνονται ομοιόμορφα και σωστά...

Πατάτες: το καλύτερο πιάτο. μη το ξεχάσετε στα 25ευρω το κρέας δεν εχει συνοδευτικό...

Γλυκό: δε θυμάμαι καν τι ήταν
Κρασί: πολύ καλό και σε σωστή θερμοκρασία.

Για όλα τα παραπάνω 113ευρω!!!!

Κρίμα και πάλι κρίμα και για τον κόσμο που σχολιάζει με τέτοια ευκολία και για το μαγαζί που έγινε τρέντι απλά και μόνο από τον κόσμο που πάει.

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Κυριακες μεσημερια ειναι παντα μια μερα που αποφευγω να να βγαινω για φαγητο, μιας και τα περισσοτερα εστιατορια γεμιζουν ασφυκτικα, οι επιχειρηματιες προσπαθουν να εκμεταλευτουν την συγκεκριμενη μερα να βγαλουν πιθανον τα σπασμενα αλλων ημερων και στοιβαζουν τον εναν πανω στον αλλο(δυσκολη εποχη αλλωστε για τα καταστηματα εστιασης), οποτε και εμεις προτιμαμε αλλες ημερες για τις εξοδους φαγητου.

Δυστυχως αυτο δεν ειναι παντα εφικτο μιας και πρεπει να ακολουθησεις και τις δυνατοτητες και διαθεσεις της εκαστοτε παρεας.
Ετσι και εμεις μια Κυριακη μεσημερι του Γεναρη καταληξαμε σε ενα απο τα πιο γνωστα και πολυσυχναστα εστιατορια κρεατος στην Αθηνα, το BASE GRILL φυσικα.

Το BASE GRILL ηθελα εδω και πολλα χρονια να το επισκεφθω, αλλα παντα κατι τυχαινε και τελευταια στιγμη "χαλουσε". Κατι η αποσταση απο τα βορεια προαστεια, κατι 2-3 ατυχιες το καθυστερησαμε αρκετα.
Επισης για το BASE GRILL ομολογω πως ειχα αρχισει να εχω επιφυλαξεις για το αν αξιζει ο χαμος που γινεται και η καλη φημη που εχει. Σε αυτο συνετελεσαν 2 πραγματα. Πρωτον το γεγονος οτι τον τελευταιο χρονο αρχισαν να πληθαινουν οι φωνες που απορουσαν για το μεγεθος της επιτυχιας του συγκεκριμενου καταστηματος και δευτερον οι μετριες κριτικες των εμπιστων φιλων του ask4food.
Ειναι λοιπον απο τις λιγες φορες που θα διαφωνησω με τους περισσοτερους χρηστες μιας και ηταν για εμας μια εξοδος απολυτα επιτυχημενη απο καθε αποψη

Ας τα παρουμε τα πραγματα ομως απο την αρχη

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ

Απο το τηλεφωνο για την κρατηση φανηκε οτι εχουμε να κανουμε με επαγγελματιες, αφουγκραζεσαι ρε παιδι μου τις περισσοτερες φορες απο την στιγμη της τηλεφωνικης κρατησης αν το μαγαζι που θα πας ειναι αυτο που ψαχνεις. Ευγενεια λοιπον και ακριβεια οσον αφορα τις παροχες και το πως θα ειναι περιπου το τραπεζι που θα κατσουμε(οσον αφορα πχ ενδεχομενο στριμωγμα λογω της ημερας).

Με το φτασαμε λοιπον στο μαγαζι, παρολο που εμεις δεν ημασταν τοσο ακριβεις, μιας και πηγαμε 30-40 λεπτα νωριτερα, η διαθεση για εξυπηρετηση ειναι εμφανης και αμεση. Καθισαμε αμεσως σε ενα ανετο τραπεζι για 4 ατομα το οποιο, οπως και τα υπολοιπα δηλαδη, ηταν λιγο στριμωγμενο ετσι ωστε να χωρεσει ο χωρος οσο το δυνατον περισσοτερα τραπεζια, αλλα πραγματικα οχι σε βαθμο τραγικο. Ισως αν ο επιχειρηματιας αποφασιζε να αποσυρει απο την τεραστια αυτη αιθουσα 3-4 μικρα τραπεζια μονο, να ανοιγε ο χωρος οσο χρειαζεται για να υπαρχει απολυτη ανεση. Παντως δεν θα στεκομουν καν στο γεγονος αυτο αν δεν ειχα προηγουμενως διαβασει αρκετα παραπονα απο αλλους χρηστες για το γεγονος αυτο.

Η διακοσμηση του χωρου απλη αλλα και ταιριαστη με το υφος του μαγαζιου. Υπηρχε συγκεκριμενος χωρος και ανθρωπος που η δουλεια του ηταν να σηκωνει μονο τα τηλεφωνα, υπηρχε αλλος ανθρωπος που καλωσοριζε τον κοσμο και τους εβαζε στα τραπεζια.
Γενικα ενας επαγγελματισμος σε ολα τα επιπεδα, ενω θα πρεπει να συνυπολογισουμε το γεγονος οτι το μαγαζι ηταν καθ'ολη την διαρκεια της παραμονης μας ασφυκτικα γεματο με συνεχομενες αλλαγες στα τραπεζια.

Ο ιδιος επαγγελματισμος και στους σερβιτορους. Ολοι αρτια εκπαιδευμενοι και γνώστες σε οτι κι αν ρωτησαμε καθως και με διαθεση να μας εξυπηρετησουν παρα τον κακο χαμο που γινοταν στον χωρο.

Το καπνισμα το χειμωνα απαγορευται σε ολο το μαγαζι και παρα το γεγονος πως στην παρεα υπηρχαν καπνιστες το εκτιμησαμε μιας και φυγαμε απο μια καταμεστη αιθουσα χωρις να βρωμανε τα ρουχα μας.

ΦΑΓΗΤΟ

Στα του φαγητου τωρα, επιλεξαμε τα παρακατω,

-Απο σαλατες, τα ψητα λαχανικα, οκ δεν ηταν κατι ιδιαιτερο αλλα ισως φταιμε κι εμεις μιας και υπηρχαν αρκετες αλλες και πιο ενδιαφερουσες επιλογες να διαλεξουμε, αλλα οι κυρίες της παρεας αποφασισαν.

Στα ορεκτικα τωρα

-λουκανικο μαυρου χοιρου, μετριο για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον, καπως βαρυ θα το χαρακτηριζα με περιεργη γευση.

-λουκανικο μοσχαρισιο, πολυ γευστικοτερο και σε καλη ποσοτητα.

-καρπατσιο μοσχου, για τσιμπολογημα αρεσε σε ολη την παρεα

-σαγανακι τυρι, με κεφαλοπαρμεζανα Μεσσηνιας, παρα πολυ καλο, μας το προτεινε και ο σερβιτορος σε συγκριση που εγινε με τα υπολοιπα τυρια.

-Η διασημη φωλια πατατας!! Δικαιως θεωρειται απο ολους τρομερη! μεγαλη μεριδα που την φτιαχνει ο σερβιτορος μπροστα σου, σπαει δηλαδη τα αυγα ματια πανω στην φωλια πατατας και σερβιρει τα κομματια στον καθενα. Η αληθεια ειναι πως στα 12 ευρω ειναι αρκετα υψηλη η τιμη της μιας και τα υλικα ειναι πολυ φτηνα, πατατες και αυγα ειναι ρε παιδια... αλλα δεν πραπονιεμαι μιας και την ευχαριστηθηκαμε δεοντως

-πατατες τηγανητες. Φρεσκοκομμενες μια χαρα αλλα υπερβολη απο μερους μας, μετα την φωλια πατατας

και φτανοντας στα κυριως η μεγαλη ευχαριστηση

-rib eye, (φιλετο σπαλας). απλα καταπληκτικο. Φανερη διαφορα ποιοτητα κρεατος σε σχεση με τα περισσοτερα rib eye που εχουμε δοκιμασει σε διαφορα μαγαζια της Αθηνας. ψησιμο medium well οπως το ζητησαμε, γενικα το πιατο αφρος. στα 25 ευρω, εξιζε τον κοπο.

-Μπριζολακια μοσχαρισια, κομμενα σε πολυ λεπτες φετες, θυμιζοντας γυρο θα ελεγα, μια χαρα αλλα την επομενη φορα θα προτιμουσα κατι πιο ιδιαιτερο οπως για παραδειγμα τα μοσχαρισια πικανια που αν κρινω απο την ποιοτητα των κρεατων που δοκιμασαμε, θα μεινουμε εξισου ευχαριστημενοι.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω συμπεριλαμβανομενης μιας φιαλης λευκου κρασιου λυκου chardonnay (20 ευρω) καθως και 3 αναψυκτικων πληρωσαμε 128 ευρω. μας χρεωσαν εμφιαλωμενο νερο 1,50 (αρνητικο οτι δεν ρωτησαν) καθως και 10 ευρω για ψωμι (εξωφρενικο το 2,50 ανα ατομο).

Τα 25 ευρω ανα ατομο(χωρις τα ποτα) δεν ειναι λιγα αλλα ειναι απο τις φορες που δεν τα κλαις τα λεφτα σου. Εκλεκτα κρεατα, αψογη συμπεριφορα, καλος χωρος... ε τα αξιζει τα λεφτα του. Ας λειψουν οι υπερογκες χρεωσεις του ψωμιου και οι αναγκαστικες χρεωσεις του νερου γιατι ετσι κι αλλιως αξιζουν οι ανθρωποι συγχαρητηρια!!

Θα τον ξανακανουμε τον κοπο να παμε σιγουρα και συντομα!!

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Κυριακή νωρίς το βραδάκι, παρέα των 7 στο base grill, αρχές Σεπτέμβρη.

Το δείπνο εκπλήρωσε κοινή επιθυμία φίλων που δεν το είχαν επισκεφθεί ποτέ, αλλά είχαν ακούσει πολλά για τη φήμη των κρεατικών του. Το σχεδιάζαμε πολύ καιρό πριν τις διακοπές, το κλείσαμε τελικά εντελώς ξαφνικά την προηγούμενη βδομάδα, σαν ένα πρώτο gathering επιστροφής στη βάση.

Έχω ξαναδώσει κριτική για το base grill πριν 3 χρόνια, αλλά την ανανεώνω για δύο λόγους: α. γιατί είναι ενδιαφέρον να παρακολουθείς ένα εστιατόριο στην εξέλιξή του, β. γιατί νομίζω ότι έχει κάποια αξία να μεταφέρω και την πιο ουδέτερη ματιά των φίλων που το επισκέφθηκαν για πρώτη φορά.

Η δική μου άποψη, για το base grill, με κάποιες ενστάσεις, είναι θετική. Θα πας αποκλειστικά για το μοσχαρίσιο κρέας του, που αποτελεί γνώση και τελετουργία. Το λουκάνικο, το συκώτι του και τα μπιφτέκια του είναι επίσης από τα δυνατά πιάτα (αν και έχω καιρό να τα γευτώ). Όσο το επισκέπτομαι, τόσο καταλήγω στα do και στα dont s.

Κι επειδή σχεδόν μόνο εγώ είχα πρότερη εμπειρία, ανέλαβα να κατατοπίσω και τους υπόλοιπους.

Για το χώρο ας μην επεκταθώ, θα πω ότι είναι σχετικά μεγάλος και άνετος, αν καθίσεις σε ένα από τα μεγάλα τραπέζια της κάτω πλευράς. Αν είστε 2 άτομα και σας βάλουν πάνω, είναι λίγο στριμωγμένα. Συμμετέχεις άνετα στη συζήτηση των διπλανών, ενδέχεται να τσιμπάς και από το πιάτο τους (don t).

Η διακόσμηση και τα τραπεζοκαθίσματα δεν έχουν αλλάξει. Το κόκκινο που κυριαρχεί με κουράζει λίγο, αλλά οκ. ίσως πρέπει να επανεφεύρει τον χαρακτήρα του. Μου αρέσει που στα τραπέζια υπάρχουν μεγάλα μακρόστενα πιάτα. Πραγματικά εξυπηρετούν, για το μέγεθος φαγητού που καλείσαι να... διαχειριστείς. Ο κατάλογος λίγο μπερδεμένος αλλά παιχνιδιάρης.

Το μεγάλο don t για μένα είναι η ανοχή στο κάπνισμα. Πραγματικά, όλοι το ξέρουμε, έστω κι ένας να καπνίζει, επηρεάζει όλους τους υπόλοιπους στον ίδιο χώρο. Πόσο μάλλον την παρέα μου που δεν καπνίζει κανένας. Ευτυχώς τη βραδιά που πήγαμε δεν ήταν γεμάτο (άλλα οι "πίσω" μας κάπνιζαν, δυστυχώς).
Μου φαίνεται εντελώς άκυρο να εξακολουθούμε να διαπραγματευόμαστε θέματα καπνίσματος σε εστιατόρια που πληρώνεις 30 και πάνω ευρώ το κεφάλι. Νομίζω ότι η ανοχή αυτή στους καπνιστές υποβιβάζει την ποιότητα ενός εστιατορίου συνολικά. Χώρος 2/4, με επιείκεια.

Κλείνω εδώ με τα παρεμφερή και περνάω στην παραγγελία:

α. Πήραμε 2 σαλάτες τούρτες- πανδαισία

β. Μία φωλιά - 4 αυγά μάτια.

γ. Μία μερίδα πιτάκια καισαρείας.

δ. μια τηγανιτές πατάτες

ε. Δύο πικάνια.

στ. Δύο rib-eye

ζ. μια χοιρινή

η. δύο γλυκάκια σεμι- φρέντο

Και σχολιάζω αναλυτικά:

α. η σαλάτα πανδαισία ήταν εξαιρετική όπως πάντα και όσο μεγάλη πρέπει για παρέα. Ανανεώθηκε επειδή άρεσε σε όλους και τσάκισαν την πρώτη σε χρόνο dt. (20 ευρώ και οι δύο).

β. Την φωλιά, να είμαι ειλικρινής, την παράγγειλα για να την δοκιμάσουν οι καινούριοι. Εγώ προσπαθώ να περιορίσω τα τηγανιτά και το συγκεκριμένο παραείναι βαρύ για μένα (χωρίς να σημαίνει ότι είναι υπερβολικά λαδερό). Βέβαια, αν πας πρώτη φορά, επιβάλλεται να την δοκιμάσεις. Άρεσε σε όλους και αυτή, χρεώθηκε 12 ευρώ (δεν κατάλαβα αν η τιμή της ανεβαίνει ανάλογα με τα αυγά που σπάνε από πάνω).

γ. Τα πιτάκια Καισαρείας (παστουρμαδοπιτάκια δλδ), νόστιμα και τραγανά. έρχονται μόλις 4 στη μερίδα, αλλά κανένα πρόβλημα, όλοι τα μοιραστήκαμε, έτσι για τη μυρωδιά. Απ ότι διέκρινα είχαν κανονικά μέσα παστουρμά.

δ. οι τηγανιτές πατάτες σε μεγάλο πιάτο, λεπτοκομμένες, πολλές σε ποσότητα, έφτασαν άνετα για τους 7. Τίποτα ξεχωριστό.

Και πάμε στα κυρίως. Αν και δοκίμασα μια μπουκιά απ όλα, θα αναφέρω όχι τόσο τη δική μου γνώμη αλλά των υπολοίπων για τα πιάτα τους.

ε. Οι πικάνια, και οι δύο ήταν εξαιρετικές. Η μία καλοψημένη ή άλλη medium. Ήταν το πιάτο που φλερτάραμε όλοι, αλλά δεν γινόταν να το παραγγείλουμε όλοι, λόγω ποικιλίας. (4/4) Πρώτες με διαφορά παμψηφει!

στ. Τα rib eye μοιράστηκαν σε 4 άτομα. Το "δικό μας" ήταν medium, ιδανικό ψήσιμο, ήρθε τραγανό έξω, με αιματάκι μέσα, μας άρεσε, χωρίς να μας απογειώσει. Ο σερβιτόρος μάλιστα μας πρότεινε ένα rib eye 100 ημερών που είχαν εκείνη την ημέρα. Πήραμε αυτό και ήταν όντως πιο μαλακό. Δυσαρεστηθήκαμε όμως που εν τέλει χρεώθηκε 4 ευρώ παραπάνω από το κλασικό του καταλόγου (29 ευρώ αντί 25), χωρίς να μας το πουν. (3 /4)

Το ζευγάρι που μοιράστηκε το δεύτερο rib eye, το καλοψημένο, δεν ικανοποιήθηκε. Δεν ήταν τόσο μαλακό και, όπως μας είπαν, τίποτα ιδιαίτερο γευστικά, που να δικαιολογεί στην τιμή του. Πέρα από αυτό, τους δυσαρέστησε πολύ που ήρθε έτοιμο, κομμένο και ψημένο σε φιλετίνια. Αν και μας είχε προειδοποιήσει ο σερβιτόρος ότι το καλοψημένο θα έρθει κομμένο, ξενερώνεις όταν περιμένεις την... μπριζολάρα σου και σου 'ρχονται φιλετίνια!

Το ίδιο φιλετάρισμα συνέβη και με την καλοψημένη πικάνια (κι αυτός που την πήρε δυσαρεστήθηκε γι' αυτό), απλά εκεί κέρδιζε η γεύση.

Άρα ποιο είναι το συμπέρασμα; θα πάρεις μοσχαρίσιο κρέας - medium, θα το δεις να έρχεται ζουμερό και λαχταριστό και θα κοπεί μπροστά σου.

ζ. Όσο για τη χοιρινή, την παράγγειλε ο φίλος μου που την είχε ξαναπροτιμήσει σε προηγούμενη επίσκεψη. Ήταν γι άλλη μια φορά τεράστια, μισό μέτρο χωρίς υπερβολή ("αυτός ο χοίρος αποκλείεται να είναι Έλληνας", ήταν το σχόλιο), αλλά είχε αρκετό λιπάκι και ήταν το μόνο που δεν έτυχε της προσοχής από τον σερβιτόρο να κοπεί τελετουργικά. Οκ, άλλο στιλ κρέατος. Φαγώθηκε, χωρίς να κερδίσει εντυπώσεις (δεν προβλεπόταν άλλωστε). Εγώ θα του έβαζα 2/4, για να μην αδικήσω την εξαιρετική πικάνια.

Στα dont s των φίλων μου και ότι τα κρέατα έρχονται χωρίς ένα συνοδευτικό, έστω ένα μπολάκι πατάτες, λίγα λαχανικά, κάτι, ώστε να μην αναγκάζεσαι να τρως σκέτο κρέας.

η. τα σέμι-φρέντο, για το φινάλε, ήταν μους σοκολάτας με τριμμένους ξηρούς καρπούς. Σε γυάλινο μπολάκι. Δροσερό κι ελαφρύ αλλά φώναζε ότι ήταν γλυκό ζαχαροπλαστείου. Ξενερώσαμε όταν διαπιστώσαμε ότι χρεώθηκε έκαστο 6 ευρώ!

Τα εκλεράκια και η μαστιχούλα για το τέλος ήταν πιο ευχάριστο κλείσιμο.

Εν ολίγοις, άλλοι φάγαμε καλά, άλλοι λιγότερο καλά, χορτάσαμε, τα είπαμε, προσωπικά ευχαριστήθηκα (μέχρι να δω τον λογαριασμό. Θα εξηγήσω).

Μεγάλο do το σέρβις. Όπως πάντα άρτιο, άμεσο, φιλικό. Φαίνεται ότι παίζουν στα δάχτυλα τους πελάτες και τις απαιτήσεις του καθενός, έχοντας μια τσαχπινιά και το απαραίτητο χιούμορ. Και είναι μαέστροι στο κόψιμο του κρέατος. Επίσης όλοι έχουν στραμμένα τα μάτια παντού. Σίγουρα κάποιος θα σε δει, αν σηκώσεις χέρι. Μπράβο τους!

Και φτάνουμε στον λογαριασμό όπου πάθαμε το μεγάλο πατατράκ. Πάνω-πάνω φιγουράριζε χρέωση 17,50 ευρώ για ψωμί! Φαντάζομαι κουβέρ, εννοεί ο ποιητής, για 7 άτομα. Το οποίο "ψωμί" ήταν δύο καλαθάκια με ψωμί κι ένα χωνάκι τσιπς. 17,5 ευρώ γι αυτά;; Και χωρίς να τα ζητήσουμε; Κρεμάσαμε σαγόνια!

Προσέξτε τώρα: Αν στα 17,5 ευρώ προσθέσουμε τα 12 ευρουλάκια των γλυκών και το 1,5 του υποχρεωτικού εμφιαλωμένου νερού, βγαίνουν αμέσως-αμέσως 30 ευρώ χωρίς να υπολογίσουμε καθόλου το φαγητό!

Μ' αυτά και με κείνα λοιπόν, ο λογαριασμός μας ήρθε σύνολο 210 ευρώ, δηλαδή 30 ευρώ ο καθένας + έξτρα το φιλοδώρημα (και ερωτώ: εσείς θα αφήνατε φιλοδώρημα, την στιγμή που χρεώνεστε τόσο κουβέρ;).

Στην έξοδο, οι απόψεις ήταν διφορούμενες. Όλοι συμφώνησαν ότι είναι εστιατόριο για μια φορά τον χρόνο (λόγω χρημάτων). Το ζευγάρι όμως που πήρε το φιλεταρισμένο rib eye και το πλήρωσε 25 ευρώ, είπε ότι η ποιότητα του κρέατος που δοκίμασαν σε συνδυασμό με την τιμή του, δεν άξιζε τον κόπο.

Η δική μου άποψη; Ίσως έχει τα καλά και τα λιγότερο καλά πιάτα του. Στις τιμές του όμως δεν έχει κάνει καμιά έκπτωση και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται στην εποχή μας. Η δε "πονηριά" με το κουβέρ απαράδεκτη.

Ωραίο το κρέας του Base Grill, δεν λέω, αλλά μπορείς πλέον να βρεις αντίστοιχο και σε άλλα εστιατόρια με πιο συμφέρον vfm. Δεν θα βιαστώ να ξαναπάω.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Base Grill Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου, 5 άτομα.

Το εστιατόριο ήταν γεμάτο, στοιβαγμένο θα έλεγα, θύμιζε λίγο το στρίμωγμα μεγάλης πίστας, με χαρά όμως διαπιστώσαμε ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και πως θα φάμε αναπνέοντας φυσιολογικά. Όμως.. καθίσαμε σε έναν υπερυψωμένο χώρο όπου το ξύλινο πάτωμα γλιστρούσε επικίνδυνα!

Τεράστιο μείον επίσης ήταν οι τουαλέτες που θύμιζαν τουαλέτες βενζινάδικου δεκαετία '80... καταλάβατε... Ενημέρωσα την κυρία που καθόταν στο ταμείο και αμέσως έστειλαν καθαρίστρια αλλά δεν είναι δουλειά των πελατών να ενημερώνουν.

Παραγγείλαμε κρασί ροζέ πολύ πολύ καλό, σαλάτα πανδαισία πολύ καλή, μπριζόλα πικάνια φανταστική, φωλιά αβγού η οποία είναι εξαιρετική, μπριζολάκια μοσχαρίσια ζουμερά και μυρωδάτα, πατάτες τηγανιτές τέλειες, και φυσικά το διάσημο λουκάνικο το οποίο έτρωγα μόνο από τα χεράκια της γιαγιάς μου στο χωριό και ομολογώ ότι συγκινήθηκα. Χορτάσαμε καλά και στο τέλος μας κέρασαν αφράτα εκλαίρ και μαστίχα.

Πληρώσαμε περίπου 100 ευρώ και πιστεύω ότι η σχέση ποιότητας/τιμής είναι καλή εφόσον τα κρέατα είναι δικά τους με σπέσιαλ στάβλους κλπ κλπ
Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική! Ανάσα πέρναμε και τσουπ ο σερβιτόρος από πάνω μας! Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και θέλω να ξαναπάω.. για το φαγητό και την υποδειγματική εξυπηρέτηση.

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Aν ξεκινουσα την καθε κριτικη βαζοντας εναν τιτλο ( οπως εγινε σε προηγουμενο wine bar που απλα εγραψα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ) θα εβαζα τιτλο " ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ "
Και θα αιτιολογησω αμεσα τον τιτλο με βαση τα ακουσματα που ειχα για το συγκεκριμενο μαγαζι.

Μη όντας Περιστεριωτης και εχοντας πολυ καιρο να επισκεφτω την περιοχη δεν ηξερα και πολλα για το μαγαζι η τον περιγυρο του οποτε ειχα αρκεστει να ακουω τις περιγραφες και τα σχολια γνωστων που ηταν απο εκει και ειχαν επισκεφτει το μαγαζι ή το ξερανε λογω εντοπιοτητας.

Τα ακουσματα λοιπον ηταν του στυλ " το καλυτερο μαγαζι" " πανε εκει ολοι οι γνωστοι " ( λεγοντας γνωστοι εδω στην Ελλαδα εννοουμε οι προβεβλημενοι στην τηλεοραση,,,, γιατι ολοι οι αλλοι ειμαστε αγνωστοι ) και εχει εκπληκτικο φαγητο και γκουρμε και πιατα περιεργα και αυγα με πατατες και και και και...... λογικο οποτε ηταν να μου δημιουργηθει η περιεργεια να παω να δοκιμασω αυτη την πανδαισια που υποσχονταν οι περιγραφες.

Θα σχολιασω επισης οτι ειναι απο τα μαγαζια που πρωτα ακουσα και μετα διαβασα εδω μεσα ποια ηταν η γνωμη των συγραφοντων..
Να επισημανω οτι τα σχολια ηταν αντιφατικα οποτε σαφως αυτο ειναι ενα κρητηριο να διαπιστωσεις ποιοι ηταν υπερβολικοι και ποιοι πιο to the point για το συγκεκριμενο μαγαζι.

Κλεισαμε λοιπον κι εμεις τραπεζι ( τρομαρα μας αδειο ηταν ) για μια Πεμπτη μεσημερι και αποφασισαμε ολη η παρεα της δουλειας να παμε να ζησουμε το ντελιριο που προσεφερε, κατα την γνωμη των παιδιων του Περιστεριου, το συγκεκριμενο μαγαζι,

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις 6 το απογευμα και αφου με δυσκολια οι πιο πολλοι βρηκαμε να παρακαρουμε μπηκαμε στο μαγαζι.

Οκ.... πρωτη εικονα τραγικη για αυτο που μου ειχαν περιγραψει.... φαγοποτειο της γειτονιας που ψαχνει να βρει τον προσανατολισμο του.... Στυλιστικα αθλιο για τα δικα μου γουστα γιατι θεωρω οτι το πρωτο που κανεις οταν στηνεις ενα μαγαζι
να δωσεις μια νοτα του τι πραγματευεσαι και να καταλαβαινει αυτος που μπαινει μεσα αν μπαινει σε παμπ η σε οιναποθηκη η σε κλασικο συνοικιακο φαγαδικο.

Το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ξερει καν τι εχει κανει σαν διακοσμηση.
Ξυλο παντου στο χωρο του μπαρ που προδιδει μαζι με το ποντιουμ των κρατησεων ενα πολυ καλο μαγαζι με γκουρμε γευσεις συνεχιζει με τραπεζια της σειρας που εχουν πανω τραπεζομαντηλα δευτερης επιλογης και οχι τα πρεποντα ασπρα βαμβακερα τοιχοι γεματοι απο καθρεπετες με σηματα απο μπυρες λες και εισαι σε καμια κακογουστη μπυραρια της Αστορια του 1970 ραφια με τα καλυτερα ελληνικα και ξενα κρασια λες και εισαι σε wine bar ποιιοτητας και σε μια γωνια ενα εικονοστασι με καντηλι και καμια δεκαρια εικονες που καλα κανανε και τις βαλανε εκει γιατι με αυτη την διακοσμηση ο Θεος να σε φυλαει.

Το μαγαζι ειναι στημενο σε δυο σχετικα επιπεδα και ειναι ακριβως πανω στην οδο Κωσταντινουπολεως που αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχεις και την υπομονη να ανεχεσαι του οποιους θορυβους λεοφωρειων μοτοσυκλετων με ειδικες εξατμισεις κλπ κλπ κλπ

Θα τονισω επισης οτι την μερα που πηγαμε στο μαγαζι ενα συνεργειο διορθωνε την τεντα στον εξω -εσωτερικο χωρο οποτε φαγαμε υπο τις αιθεριες νοτες του black & decker και στην καθε αυτου σκονη που παραγει αυτο. Αυτο για ενα μαγαζι που θελει να πουλαει το επιπεδο του base grill ειναι απαραδεκτο. Το συνεργειο το φερνεις μεχρι το πολυ τις 10 το πρωι που το μαγαζι δεν εχει κοσμο και δεν υπαρχει δικαιολογια πανω σε αυτο

Σε αυτο το γεγονος οφειλεται και το 3/4 που εχει παρει η εξυπηρετηση γιατι κατα τα αλλα οι απανταχου σερβιτοροι του μαγαζιου, εμφανως κομπλαρισμενοι κι αυτοι απο το γεγονος, εκαναν ομολογουμενως τα παντα για να απαλυνουν τον πονο.
Τι να κερασουν τι να μας αλλαξουν τραπεζι οντως εκπληκτικη εξυπηρετηση αλλα αυτο δεν μπορει να αναιρεσει το ατοπημα.

Με το που μπηκαμε στο μαγαζι η υποδοχη αψογη και μας οδηγησαν κατευθειαν στο τραπεζι μας που ειχαμε φροντισει να κλεισουμε ( ενα απο τα πολλα αδεια δηλαδη ) το οποιο τραπεζι αν εξαιρεσεις τα φθηνα κοκκινα τραπεζοματηλα κατα τα αλλα ηταν στρωμενο αψογα με τα πολυ ωραια πιατα και τα μαχαιροπιρουνα εκατερωθεν. Επισης σε καθε τραπεζι ενα μπουκαλι λαδι για να μπορει να συμπληρωσει καποιος στην σαλατα του η οπου αλλου και στην ακρη ενα πληρες σετ αλατι πιπερι ξυδι κλπ κλπ κλπ

Πρεπει κανεις να εκτιμησει σαφως την απολυτη εξυπηρετηση που προσφερουν οι σερβιτοροι του μαγαζιου που ειναι εκει σε καθε νευμα και παρακολουθουν καθε κινηση για να μην σε αφησουν σε καμια περιπτωση να περιμενεις και να δυσφορησεις. Επισης ειναι εκει στην παραγγελεια να σε βοηθησουν να σου εξηγησουν και να σε προτρεψουν για το γευστικο ταξιδι του base grill.
Και εκει ερχεται και η εκπληξη οταν μαζι με τον καταλογο του μαγαζιου που σαφως δεν θυμιζει σε καμια περιπτωση γκουρμε καταλογο ερχεται και ενας αλλος που ειναι ισως η πληρεστερη wine list που εχω δει σε μαγαζι.

Τραγικο κριμα με μια τετοια wine list το μαγαζι να μην επικεντρωνεται στο κρασι αλλα να κοσμει τους τοιχους με καθρεφτες μπυρας και να θυμιζει οπως ειπαμε παροχυμενη μπυραρια του "80.

Επισης στο θεμα της εξυπηρετησης πρεπει να επισημανω οτι οι ευγενεστατοι σερβιτοροι εκαναν το παν για να ξεπερασουν το αβολο του θεματος με το τρυπανι και το θορυβο κερνωντας ποτα αλλαζοντας τραπεζι και κανοντας οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον να περασουμε το δυνατον καλυτερα.
Αλλωστε η αξιολογηση 3/4 στην εξυπηρετηση διευκρινησα οτι αφορα την ιδιοκτησια και το ατοπημα των εργασιων σε ωρα λειτουργιας και σε καμια περιπτωση τους αψογους και ευγενεστατους κυριους που σερβιρουν στο μαγαζι.
( το επαναλαμβανω για δευτερη φορα για να ειναι σαφες οτι το μαγαζι εχει αψογη εξηπηρετηση απο θεμα σερβις )00

Και ας παμε στο κυριως πιατο........ ποιοτητα και γευση
Εδω προφανως εχουμε να κανουμε μα τον πεμπτο ασσο στο μανικι του μαγαζιου

Αναφερω αναλυτικα την παραγγελεια μας

Οταν φτασαμε στο τραπεζι κατεφθασε ενα πιατακι με κεφτεδες με μια ντιπ γιαουρτιου. Δεν θα πω πολλα.... απλα κεφτεδακια με μια τυπικη σως που σε αλλους αρεσε σε αλλους δεν..... Ενα 3/4 επιεικως

Πρωτο πιατο παραγγελιας μια πανδεσια λαχανικων. Σαφως δικαιολογησε το ονομα της ως πανδεσια. Η τελειοτητα σε ενα πιατο. Οτι πιο νοστιμο σε σαλατα με μια πρασιναδα ανακατεμενη αψογα με μια σως γιαουρτιου και σαν επιστεγασμα τριμενη ντοματα αψογα σερβιρισμενη. Ισως το πιο ωραιο food styling σαλατας που ακολουθειται απο μια τελεια γευση. Το λιγοτερο 4/4

Δευτερο πιατο που πηραμε μια φετα στον φουρνο.
Ισως η πιο νοστιμη φετα που εχω φαει ποτε. Δεν ξερω τι ηταν αυτο το προσθετο που καταφερε να αναδειξει ενα πολυ απλο πιατο σε τελειοτητα αλλα αυτη η φετα ειχε μια γλυκυτητα που δεν μπορει να περιγραφει παρα μονο να γευτει.
Θα ηθελα να βαλω 5/4 αλλα θα αρκεστω στο 4/4

Επομενο πιατο ηταν τα ψητα λαχανικα με τυρι ψητο ( χαλουμι μαλλον ) που θα πρεπει ευτυχως η δυστυχως να εκθειαστει και αυτο γιατι δεν ειναι μονο οτι ηταν ολα τοσο καλα ψημενα και το τυρι και τα λαχανικα και η σως μπαλσαμικου αλλα ειναι και η ποικιλια και το στησημο του πιατου που σε ωθουν σαφως να θελεις να το ξαναπαρεις σε επομενη επισκεψη στο μαγαζι.
Ενα 4/4 χωρις καμια υπερβολη

Επομενο πιατο ενα μοσχαρησιο λουκανικο που ομοιο του ουτε εγω εχω φαει ουτε εσεις νομιζω θα εχετε φαει ποτε. Μιλαμε για ενα κοματι αψογο κρεας χωρις καθολου τη γευση απο μπαχαρικα και τις μυρωδιες ενος λουκανικου.
Αν καποιος εδινε ενα κοματι για δοκιμη χωρις να δεις οτι ειναι λουκανικο θα θεωρουσες οτι ειναι ενα αψογα ψημενο κοματι κρεας. Ισως το καλυτερο κοματι απο τα κρεατικα του μαγαζιου. Να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο πιατο το προτεινε ο σερβιτορος που μας βοηθουσε στην παραγγελεια μας.
Κι εδω θα μπορουσε να μπει το 5/4 αλλα θα παραμεινει το 4/4

Και φτανουμε στο κλου του μαγαζιου και του απογευματος
Το πιατο με τις πατατες και τα αυγα. Δεν ξερω αν ακουγεται ενα φθηνο πιατο και προχειρο αλλα ουτε το σερβιρισμα του ( ο σερβιτορος εκοβε ενα κοματι σε καθε πιατο ) ουτε η εικονα του παραπεμπαν σε κατι του στυλ fish and chips.
Απο γευση δε, μιλαμε για ενα πολυ νοστιμο πιατο που χωρις να εχει τα απιθανα συστατικα η οτι εφανταστο σιγουρα μπορει να κανει την διαφορα σε ενα μαγαζι,
Θα βαλω κι εδω ενα 4/4 και παλι νομιζωντας οτι αδικω το πιατο

Μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα μαζι με μελιτζανες
Κομενες αψογα σε πολυ λεπτες φετες σαν πατατακια και τηγανησμενα αψογα που ειναι το αψογο πιατο μαζι με μια ντιπ γιουρτιου.4/4 ( οσο κουραστικο και αν ειναι )

Κια φτανουμε στο κυριως πιατο
Μια κοικιλια 6 ατομων κρεατικων. Αλωστε μην ξεχναμε οτι το μαγαζι λεγεται base grill και ο καθενας καταλαβαινει τι πραγματευεται το μενου του.

Μιλαμε για μια αρκετα μεγαλη ποικιλια με μπιφτεκια κοτοπουλα χοιρινο μοσχαρι και λουκανικα.

Τα μπιφτεκια κατα γενικη ομολογια και των εξι της παρεας απλα δεν υπηρχαν.
Τελεια γευση τελεια υφη γενικα ενα αψογο κοματι κιμας που και απο μονα τους εδιναν τα ρεστα τους

το κοτοπουλο ηταν το πιο μαλακο κοτοπουλο ψητο που εχω φαει ποτε χωρις να σκληραινει ακομα και οταν κρυωσει λιγο Τελειο ψησημο τελεια γευση

Το λουκανικο.... καμια σχεση με το προηγουμενο ξεχωριστο λουκανικο που αναφεραμε αλλα κι αυτο δεν υπολειποταν σε τιποτα απο τα υπολοιπα πιατα.
Σαφως κι αυτο θα εκθειαστει λογω ποιιοτητα κρεατος και ψησιματος
Κια αν ολα αυτα τα περιεργα ηταν αψογα τι περιμενει κανεις να γραψω για τα χοιρινα φιλετα και τα μοσχαρισια...... Πανδεσια γευσεων. Ειλικρινα παρακαλας να ειχες αλλο ενα στομαχι να τα φας ολα. ΑΠΛΑ Τ Ε Λ Ε Ι Α

Δεν θα σταθω καθολου στην τεραστεια γαβαθα απο πατατες τηγανητες που συνοδευαν την ποικιλια που ηταν τελεια κομενες ( πολυ ψιλες ) και τελεια τηγανισμενες.4/4 ολα

Στο τελος μας φερανε ενα σετ εκλερακια με ποτο μαστιχα για χωνεψη αλλα ποιος μπορουσε να χωνεψει ολα αυτα τα εδεσματα.
Αλλωστε μονο μετα το φαγητο μπορουσες να καταλαβεις για ποιο λογο αυτο το κατα τα αλλα δευτερο μαγαζι οπτικα εχει τοσο κοσμο και γινεται τετοιος χαμος
Και το γραφω εγω που πριν φαω με το θεμα της τεντας ημουν αποφαισμενος να το θαψω πληρως το μαγαζι. Αλλα πρεπει να εισαι πολυ κακεντρεχης για να μην αναγνωρισεις την τελειοτητα τελικα

Συνολικος λογαριασμος 190 ευρω.... οχι μονο λιγο αλλα αρκετα τσιμπημενος.
Θεωρω οτι μιλαμε για ενα μαγαζι που πας μια φορα γευεσαι απολαμβανεις αλλα δυσκολα ξαναπας.

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Είχα βάλει στο ημερολόγιο μου εδώ και μήνες να πάμε στο BASE GRILL, και να που τα καταφέραμε την 4/9 κάνοντας κράτηση 1 μέρα πριν
Μεγάλος χώρος διακοσμητικά αδιάφορος, με πολλά τραπέζια, κοντά το ένα με το άλλο, τα περισσότερα για μεγάλες παρέες άνω των 4 ατόμων. Εάν τυχόν είστε μόνο 2 άτομα στριμώχνεσαι σε κάποιο μικρό τραπέζι το οποίο δεν είναι και το καλύτερο. Εμείς πάντως είμαστε μεγάλη παρέα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο. Επάνω στα τραπέζια υπήρχαν μπουκαλάκια με λάδι, μαζί με αλάτι ξύδι κτλ.

ΜΕΝΟΥ
Για να μην πολυλογώ είναι το απόλυτο μέρος του κρεατοφάγου. Το μαγαζί, όπως ήδη έχουν περιγράψει υπόλοιποι αγωνιστές, ειδικεύετε στο κρέας, ειδικά στο μοσχάρι. Όλα τα κρεατικά που θα παραγγείλεις στα κόβουν μπροστά σου σε μικρές φέτες και στα σερβίρουν.

Αναλυτικά
Πήραμε το, φημισμένο πιάτο, της φωλιάς με πατάτες και τηγανητά αυγά, στο οποίο οι σερβιτόροι, τα αυγά τα λιώνουν μπροστά σου πάνω από τις πατάτες, και αμέσως μετά στο σερβίρουν. Το πιπεράκι από πάνω κάνει και αυτό την διαφορά (πολύ καλό )

Σαλάτα ντάκο (καλή )

Σαλάτα πανδαισία λαχανικών που μοιάζει στο σχήμα σαν τούρτα (καλή)

Πατάτες τηγανητές (τεράστια μερίδα με ψιλοκομμένες πατάτες, αδιάφορες )

Συκώτι (πραγματικά το καλύτερο που έχω φάει, η γεύση δεν περιγράφεται)

Πικάνια (ψημένη μέτρια, τέλεια, εμπειρία)

Σπαλομπριζόλα (ακριβώς το ίδιο σχόλιο με το παραπάνω)

Ήπιαμε μαύρες μπύρες που καπνίζουν το ποτήρι (φοβερή γεύση)

ΤΙΜΕΣ
35 ευρώ το άτομο (απόδειξη κανονικά, την πήρε ο κουμπάρος και έκανε μετά την διαίρεση, μάλλον σωστά )
Δεν είναι φτηνό, αλλά νομίζω όταν πας κάπου, ξέρεις τον λόγο που πας, και έχεις ρωτήσει ή διαβάσει για τις τιμές του

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Με το που κάθεσαι σε κερνάνε ντιπ γιαουρτιού και κεφτεδάκια
Όλα τα κρεατικά έρχονται χωρίς συνοδευτικά παρά μόνο με 3 είδη αλατιών
Την παραγγελία την παίρνει ένας εκ των ιδιοκτητών του καταστήματος, ό οποίος θα σου εξηγήσει τα πάντα, και θα σε προστατεύσει από τυχόν υπερβολές
Κατά την διάρκεια που βρίσκεσαι στο χώρο θα περάσουν και θα σε ρωτήσουν εάν είσαι ευχαριστημένος ή εάν χρειάζεσαι κάτι
Όταν τελειώσεις σε κερνάνε εκλεράκια και λικέρ μαστίχα

ΠΡΟΤΑΣΗ
Το base grill είναι πραγματική εμπειρία όσον αφορά το κρέας.
Σίγουρα δεν είναι για κάθε εβδομάδα, λόγω κόστους, αλλά νομίζω ότι ανταποκρίνεται με το φαγητό του στο ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

ΓΕΥΣΗ: 4 - Παράδεισος κρεατοφάγων
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 4 - Άκρως επαγγελματική και όσο πρέπει φιλική
Χώρος: 3 – Μεγάλος, λίγο «πηγμένος»
VfM: 3 – Τσιμπημένο αλλά αξίζει
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; ΝΑΙ

Τελευταία εβδομάδα του Μαΐου, Τετάρτη απόγευμα κατά τις 7, ξαφνική ιδέα επίσκεψης φαγάδικου αμέσως μετά τη δουλειά για αποσυμπίεση (ψυχολογικά γιατί σωματικά το αποτέλεσμα μετά ήταν μάλλον αντίθετο…). Είχαμε επισκεφτεί το Base Grill και πριν αρκετά χρόνια, οπότε ήμασταν περίεργοι για την εξέλιξή του.

Ο χώρος με λίγες παρέες λόγω της ώρας και το τραπέζι μας σε χώρο μη καπνιζόντων. Ένα μικρό φάουλ εδώ γιατί ο χώρος αυτός ήταν σε ένα υπερυψωμένο επίπεδο όπου ο χώρος από κάτω του ήταν για καπνίζοντες με αποτέλεσμα - ευτυχώς προς το τέλος της επίσκεψής μας - ο καπνός να έρχεται προς τα πάνω, αν και όχι ενοχλητικά. Ένα μικρό ερωτηματικό για το τι θα συμβεί με τον χώρο των καπνιζόντων γεμάτο.

Πριν την παραγγελία ξεκινήσαμε με ένα αναπάντεχο κέρασμα. Κεφτεδάκια με σπιτικά τσιπς. Άψογη αρχή, πρώτη καλή εντύπωση!

Η παραγγελία μας (2 άτομα):

Σαλάτα Πανδαισία Λαχανικών (10 ευρώ): Ανάμικτη σαλάτα διαφόρων λαχανικών περιχυμένη με μαρμελάδα τομάτας και με απίθανη (στρογγυλή σε φόρμα) εμφάνιση. Τεράστια και νοστιμότατη.

Πατάτες τηγανιτές (3,80 ευρώ): Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι άνετα μερίδα για τέσσερα άτομα. Λεπτές, τραγανές, καλοτηγανισμένες.

Τζατζίκι (3,80): Ισορροπημένο σε σκόρδο αλλά και με σωστή οξύτητα.

Μπιφτέκια (9,80): Δύο μεγάλα μπιφτέκια, σωστά ψημένα, που μυρίζουν ορίτζιναλ κρεατίλα. Ίσως αυτό να ενοχλήσει κάποιους αλλά πρόκειται για αυθεντική γεύση. Μάλιστα, στο πιάτο δεν υπάρχει λεμόνι να βάλεις, πιθανότατα για να σε οδηγήσει να το δοκιμάσεις έτσι, σκέτο.

Μπριζολάκια μαύρου χοίρου (15 ευρώ): Δυστυχώς δεν έχω λόγια να περιγράψω τη νοστιμιά τους. Ας πούμε απλά, λουκούμι.

Τα πιάτα των κρεατικών δεν συνοδεύονται από πατάτες. Στο τέλος προσφέρθηκε γλυκό και λικέρ μαστίχα. Α, και ταπεράκι με τα υπόλοιπα για το σπίτι καθώς οι ποσότητες είναι πραγματικά χορταστικές.

Όλα τα παραπάνω, μαζί με μισό ροζέ χύμα, ψωμί και εμφιαλωμένο νερό ανέβασαν τον λογαριασμό στα 53,40 ευρώ. Σίγουρα αυξημένο το σύνολο αλλά γευστικά αξίζει κάθε ευρώ.