Κλασσικές γεύσεις με στυλ γαλλικό μπιστρό. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

15 Απρ 2013

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο δύο άτομα στις 04/04, ημέρα Πέμπτη. Λόγω του ότι ήμασταν από νωρίς στην περιοχή, είμασταν οι πρώτοι πελάτες.

Ο χώρος δεν σε εντυπωσιάζει εκ πρώτης όψεως. Η παρουσία της τζαμαρίας την πρόσοψη και στην μία πλευρά του μαγαζιού, δύσκολα καθιστά τον χώρο ζεστό και φιλόξενο. Εντούτοις, το υπόλοιπα μαγαζί έχει μία συμπαθητική διακόσμηση και ζεστά χρώματα, γεγονός που ισορροπεί κάπως τα πράγματα. Στα συν η ωραία μουσική υπόκρουση.

Ο σερβιτόρος, ευγενικός και εξυπηρετικότατος, μα έφερε έναν μεγάλο πίνακα με το μενού, καθότι το μαγαζί διαθέτει καταλόγους μόνο για τη λίστα κρασιών. Το μενού ήταν μικρό, αρκετά περιεκτικό και κάλυπτε μεγάλη γκάμα γεύσεων. Ο σερβιτόρος ήταν πλήρως ενημερωμένος για τη σύσταση των πιάτων, και μας έδωσε πληρέστατες εξηγήσεις όπου χρειάστηκε.
Παραγγείλαμε τα ακόλουθα:

- Σαλάτα με ζεστό κατσικίσιο τυρί και σαλάμι Λευκάδος (7,00 Ε). Μεγάλη σε μέγεθος σαλάτα με δύο φέτες κατσικίσιου τυριου, ψημένου πάνω σε φέτα ψωμιού (πολύ νόστιμο) και διάσπαρτες 4-5 λεπτές φέτες από σαλάμι Λευκάδος (εξίσου νόστιμο). Πέραν τούτου, η μεγάλη ποσότητα σαλατικών ήταν μαλλον αδιάφορη, χωρίς επαρκές άρτυμα και κάποια ιδιαίτερη γεύση. Σαφώς και θα προτιμούσα μικρότερη ποσότητα σαλατικών με πιο έντονη τη γεύση τους.

- Σπυρωτή φακή με σχινόπρασο, μπέικον και αυγό ποσε (9,00 Ε). Το εν λόγω πιάτο μας το πρότεινε ο σερβιτόρος, καθότι ήταν από τα επιτυχημένα πιάτα του μαγαζιού και οφείλαμε να το δοκιμάσουμε στην πρώτη μας επίσκεψη, όπως και κάναμε. Φακές ψημένες στον ατμό, ελαφρώς σπυρωτές αλλά γευστικότατες, με μπέικον ψιλοκομμένο και σχινόπρασο, συνοδεία ενός αυγού ποσέ, το οποίο , καθ' υπόδειξη του σερβιτόρου, το έσπαγες πάνω στο μείγμα με τις φακές. Το αποτέλεσμα όντως ήταν εξαιρετικό, τόσο σε φινέτσα και άρωμα, όσο και σε γεύση.Ίσως η τιμή του θα έπρεπε να αναθεωρηθεί λίγο προς τα κάτω.

- Φρέσκος μπακαλιάρος με αγιολί σκόρδου (15,00 Ε). Νόστιμο και σωστά ψημένο φιλέτο μπακαλιάρου, το οποίο συνοδευόταν από βραστές πατατούλες, αρτυμένες με άνιθο, μαϊντανό και κάππαρη. Επιπλέον, υπήρχε μικρό μπολάκι με το αγιολί σκόρδου, το οποίο ήταν αρκετά έντονο και έδινε μια διαφορετική νότα στην όποια μπουκιά συνόδευε. Ένα πιάτο ελαφρύ και άκρως γευστικό.

- Εντρεκότ με σάλτσα cafe de paris και πατατούλες σωτέ (15,00 Ε). Κομμάτι κόντρας μοσχαρίσιας, γύρω στα 200 γρ., ψημένο μεν όπως το ζήτησα (medium - medium rare), χωρίς ωστόσο κάποια ιδιαίτερη γεύση και υφή. Εν αντιθέσει η σάλτσα με βούτυρο, σκορδάκι και μαϊντανό καθώς και οι σωτέ πατατούλες έδιναν σε καποιο βαθμό την γεύση που έλειπε από το κρέας.

- Τερίν σοκολάτας με καραμέλα βουτύρου (4,00 Ε). Ένα πολύ νόστιμο γλυκό (γευστικά κοντά σε μους), σε καλή ποσότητα και ακόμα καλύτερη τιμή.

Ο σερβιτόρος ήταν ευγενικός και εξυπηρετικότατος, ακόμα και όταν άρχισε το μαγαζί να δουλεύει σε πιο εντατικούς ρυθμούς.

Εν κατακλείδι, μαζί με τρία ποτήρια κόκκινο κρασί (5,00 Ε έκαστο) και ένα ξυνόνερο (250 ml.- 2,50 Ε) ο λογαριασμός διαμορφώθηκε στα 70,50 Ευρώ, ήτοι 35,00 Ευρώ ανά άτομο.

Δεν το θεώρησα ακριβό, οπωσδήποτε βέβαια 35,00 ευρώ δεν είναι ένα ποσό που διαθέτεις εύκολα.

Θα ήθελα να το ξαναεπισκεφτώ μελλοντικά.

24 Νοε 2012

Who are you, Polly Maggoo??
Και ελληνιστί: Τι τελικά είναι το Polly Maggoo;;
Γιατί γαλλικό εστιατόριο ως προς το περιβάλλον, δεν το λες με τίποτα... Μικρός χώρος, στενόμακρος θα έλεγα καλύτερα, με κάποια μικρά τραπέζια για δύο πολύ κοντά μεταξύ τους (πρέπει να ελπίζεις ότι οι διπλανοί σου θα είναι το ίδιο διακριτικοί και χαμηλόφωνοι με σένα για να περάσεις καλά), χωρίς κάποια χαρακτηριστική διακόσμηση, ψιλοάδειο θα το έλεγα και αδιάφορο σαν χώρο.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, αν και θα μπορούσε να είναι πιο ανεπιτήδευτα ευγενική, ενώ ο σερβιτόρος φαινόταν αρκετά φιλικός, εντούτοις φρόντιζε τεχνηέντως να κρατάει μια απόσταση, χρησιμοποιωντας υπερβολική ευγένεια και όντας συγκρατημένος, σαν από κάποια υποχρέωση σε έναν άγραφο κώδικα... Παράπονο, βέβαια, δεν είχαμε, οι χρόνοι σερβιρίσματος πολύ καλοί, επεξηγηματικός όσο πρέπει, αλλά προτιμώ την πιο χαλαρή εξυπηρέτηση. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά!

Ως προς το φαγητό, θα έλεγα ότι "γαλλικίζει" μεν, χωρίς όμως να είναι και ξεκάθαρα γαλλική η κουζίνα. Έχει, δηλαδή, κάποια γαλλικά στοιχεία στα πιάτα, αλλά με τίποτα δεν θα την έλεγες καθαρά γαλλική. Παραγγείλαμε 2 άτομα τα εξής:

- Μια σαλατα με πρασινάδες, απάκι και φετούλες υπέροχου κατσικίσιου τυριού, ψημένες πάνω σε λεπτές φέτες ψωμιού, πολύ καλή
- Φακές σπυρωτές με μπέικον, μυρωδικά και αυγό ποσέ, το οποίο ανακάτευες σε όλο το πιάτο, αν και φαίνεται περίεργο, τελικώς ήταν καταπληκτικός συνδυασμός, γεύση πρωτότυπη και πολύ ταιριαστή, το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν έμεινε ούτε σπυρί φακής!!
- Συκωτάκια αρνίσια με αυγά τηγανητά πάνω, αυτό όντως ήταν περίεργο, πολύ βαριά γεύση και όχι κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα το ξαναέπαιρνα
- Ρυζότο με λάδι λευκής τρούφας και παρμεζάνα, αρκετά νόστιμο, επίσης πρωτότυπη γεύση, αρκετά βουτυράτη.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με ένα μπουκάλι λευκο κρασί ΚΤΗΜΑ ΛΑΝΤΙΔΗ (στα 15 ευρώ, πολύ καλή τιμή), και τελειώσαμε με καραμελωμένο μήλο με σπασμένη σφολιάτα και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, δεν θα έλεγα ότι μου άφησε κάτι να θυμάμαι, αρκετά αδιάφορο.

Στο τέλος μας κέρασαν από ένα γενναίο ποτήρι κρασί, ίδιας ετικέττας με αυτό που πίναμε, εκτιμητέα κίνηση.

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε περίπου 30 (και όχι βεβαίως 60, που από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα χθες!!) ευρώ το άτομο, φάγαμε νόστιμα ως επι το πλείστον φαγητά, με γαλλικές πινελιές, σε κανονικότατες μερίδες, σε μια γειτονιά που αποπνέει νοσταλγία με τα όμορφα νεοκλασικά που έχουν απομείνει να θυμίζουν την παλιά της αίγλη...

27 Αυγ 2012

Με δυο λόγια θα το χαρακτήριζα αξιοπρεπές, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Η βελουτέ ρεβυθιού με λάδι τρούφας ήταν καλή. Τη σαλάτα με το απάκι τη βρήκα παντελώς αδιάφορη και το κυρίως πιάτο, κάτι με κοτόπουλο, ήταν αδιάφορο (ενδεικτικό το γεγονός ότι δεν θυμάμαι καν τι ακριβώς ήταν). Πολύ καλό το σοκολατοκαραμελένιο επιδόρπιο. Το δικό τους λευκό κρασί συμπαθητικό και αρκετά οικονομικό. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή - κανένα παράπονο.

Παρ' όλα αυτά, αυτό που κυρίως μου έλειψε είναι η ατμόσφαιρα του αυθεντικού γαλλικού μπιστρό (όπως το polly maggoo αυτοχαρακτηρίζεται), δηλαδή του ανεπιτήδευτου, χαλαρού homemade φαγητού. Δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει. Είναι άραγε που τη γαλλική κουζίνα στην Ελλάδα την ταυτίζουμε με το κυριλέ και το γκουρμέ ή μήπως ότι και το ίδιο το polly maggoo δεν έχει αποφασίσει ακριβώς τι είναι;

09 Ιούλ 2012

Το 1 το βάζω για την περιοχή που δεν περνάει ψυχη και σε πιανει καταθλιψη. Πηγαινε προς το Γκαζι βρε αδερφε να το ανοιξεις, και εκει φτηνα ενοικια εχει. Ο χωρος μεσα κατα τα αλλα πολυ μικρος, ισα που χωρανε 5-6 τραπεζια.

Απο το φαγητο μου εχει μείνει μόνο αυτό το πιάτο με τα αυγα μπρουιγιε σαν ονομασια, αλλά όλες οι γευσεις ηταν ιδιαιτερες. Οι μεριδες δεν ηταν μεγαλες και οι τιμες ηταν στα υψη καθοτι πληρωσαμε σχεδον 40 για 2 ορεκτικα , κυριως και κρασια ποτηρι.
θα ξαναπηγαινα μονο αν αλλαζε γειτονια και κερδιζα το τζακ ποτ. Η' αν μειωνε τις τιμες του.

30 Ιαν 2012

Πήγαμε Παρασκευή βράδυ μετά από πολλά καλά λόγια που ακούσαμε.
Το περιβάλλον συμπαθητικό αλλά λίγο κρύο (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Ήμασταν 4 άτομα και επιλέξαμε το μενού 2 πιάτων που ήταν σε καλή τιμή.

Δοκιμάσαμε:
Βελουτέ ρεβιθιού με λάδι τρούφας πολύ καλό
Σαλάτα με κοτόπουλο: τελεία ψημένο κοτόπουλο σε μια ψιλοαδιάφορη βάση
Σαλάτα με μυρωδικά: αδιάφορη
Συκώτι: πολύ καλό
Σολομός: πολύ καλός
Είχε πολύ καλές τιμές και στα κρασιά
Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενικό αν και μια μαργαρίτα που παραγγείλαμε για αρχή ήρθε πολύ καθυστερημένη (πάνω από 20 λεπτά).
Γενικά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο μου φάνηκε ένα αξιοπρεπές μαγαζί με σχετικά καλές τιμές.

28 Νοε 2011

Πολύ καλή προσπάθεια, από τα μαγαζιά που θες να ξαναφάς. Πήραμε:

-αυγά bruille με μυρώνια και λάδι τρούφας
-σαλάτα με vinaigrette πορτοκαλιού, απάκι, παξιμάδια και σως τυριού
-μυλοκόπι με καραμελωμένα κρεμμύδια
-"ούγενα"(ψάρι με λαχανικά και σως ταρτάρ)
-2 ποτηρια κρασί

Δώσαμε 32ευρω ο καθένας που είναι αρκετά για αυτά τα λίγα πιάτα αν σκεφτεί κανεις τo καλο deal των 22ευρω του Lucien (με ορεκτικο,κυριως,γλυκο). Δεν το μετανιώσαμε γιατί μας ικανοποίησαν οι γεύσεις.

11 Ιουν 2011

Μού χε κάτσει όλο το χειμώνα να πάω κ μόλις χθες (βράδυ Παρασκευής) τα κατάφερα! Οι εντυπώσεις που μου άφησε είναι αρκετά καλές κ σπεύδω να τις μοιραστώ μαζί σας!

Ο χώρος ήταν απλά συμπαθητικός. Έχοντας ακούσει ότι πρόκειται για ένα μικρούλι μαγαζάκι, το είχα πλάσει στο μυαλό μου πιο ατμοσφαιρικό, πιο ζεστό, πιο οικείο. Τελικά ήταν απλά ένα συμπαθητικό κ ευχάριστο μικρό μαγαζί, που όμως δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Πάλι καλά που δεν καπνίζουμε οπότε όταν έκανα την κράτηση έκλεισα για μέσα δίπλα στο παράθυρο (με ένα δισταγμό γιατί λέω κ αν είναι πολύ ωραία έξω; είναι κ καλοκαιράκι!), γιατί έξω είναι μηδέν, κάτι τραπέζια πάνω στο πεζοδρόμιο, ωραία τοποθετημένα, δε λέω, κ διαχωρισμένα από το δρόμο, αλλά δεν παύουν να είναι τραπέζια πάνω σ ένα πεζοδρόμιο στο Μεταξουργείο όπου οι κατσαρίδες σουλατσάρουν χαρωπά πάνω κάτω.

Από την εξυπηρέτηση χωρίς να τις κόψω δεν έχω κανένα παράπονο. Συμπαθητικά τα παιδιά, επεξηγηματικά, δεν υπήρχαν σοβαρές καθυστερήσεις, καθόλου άσχημα.

Το φαγητό μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε κατά πολύ. Δοκιμάσαμε μια πάρα πολύ ωραία κ πλούσια σαλάτα, άκρως καλοκαιρινή κ δροσιστική, με φρεσκότατες πρασινάδες, άκρως πετυχημένη βινεγκρέτ πορτοκαλιού, απάκι κ ένα πάρα πολύ ωραίο κ μυρωδικό γαλλικό τυρί πάνω σε παξιμαδάκια. Τρέλα, μας ενθουσίασε. Για ορεκτικό δοκιμάσαμε ένα πολύ ωραίο λουκάνικο με κάτι πατάτες σε μια σάλτσα που όμως μας φάνηκε λίγο βαρύ για την εποχη. Πάντως ήταν σίγουρα πολύ γευστικό. Από κυρίως ο φίλος μου επέλεξε να δοκιμάσει το ψαρονέφρι από το οποίο έφαγα μια μπουκίτσα κ μου άρεσε πολύ. Εγώ πήρα το φιλέτο τσιπούρας που συνοδευόταν από πολύ ωραίο πουρέ πατάτας, αρκετά καλό πιάτο. Φυσικά πήραμε κ ένα γλυκό στο τέλος, κάτι σοκολατένιο κ καραμελένιο, το οποίο σε μένα άρεσε πολύ, στο φίλο μου όχι κ τόσο. Σε γενικές πάντως γραμμές οι γεύσεις μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους. Απ' ότι κατάλαβα μάλιστα ανανεώνουν συχνά το μικρό κ ευέλικτο μενού τους κ αυτό το θεωρώ πολύ θετικό.

Οι τιμές νομίζω θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς καλύτερες, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη τον χώρο κ την τοποθεσία. Εμείς για τα πιάτα που ανέφερα, καθώς κ για ένα μπουκάλι νερό, ένα μπουκάλι Warsteiner κ ένα Paulaner (330 ml αμφότερες) πληρώσαμε 70 ευρώ ακριβώς! Στο τέλος πάντως μας κέρασαν κ ένα πολύ ωραίο κ δροσερό αφρώδες ποτό; κρασί; με μήλο!

29 Μαι 2011

Έχω πάει 2 φορές πρόσφατα. Καλαίσθητο μέσα, σαν Γαλλικό μπιστρό. Έξω απλώς ΟΚ, η περιοχή δεν είναι και πολύ εύκολη. εξυπηρέτηση συμπαθής. Αλλά στα βασικά βρίσκω ότι είναι ανεπαρκές: και τις 2 φορές το κρασί (Μερλό)που μας συνέστησαν ήταν πολύ κάτω του μετρίου(εμφιαλωμένο αναγκαστικά-στη Γαλλία τα αντίστοιχα ΕΧΟΥΝ και χύμα και μάλιστα καλό!). Τα πιάτα, αν εξαιρέσω ένα καλοψημένο ψάρι πάνω σε λαχανικά(μικρή μερίδα) και το γλυκό σοκολάτα, δεν ήταν σπουδαία.

Οι δε τιμές (κάπου 30 το άτομο έρχεται με το κρασί) δεν είναι και τόοοσο φιλικές. Το πολύ να πληρώνεις την ατμόσφαιρα.

10 Μαι 2011

Πήγαμε πριν 4 ημέρες, 2 άτομα και περάσαμε πολύ ωραία. Ωραίος και ζεστός χώρος, βέβαια αρκετά στενά τα τραπέζια και ήταν σαν να τρως με τους διπλανούς.

Πήραμε μία φοβερή σαλάτα πράσινη με απάκι, τεράστια και πολύ φρέσκια, καταπληκτικό το τυρί πάνω στα παξιμαδάκια.
Καταπληκτική από τα ορεκτικά η φακή με το αβγό, προτείνεται ανεπιφύλακτα, δοκιμάστε την αξίζει αν και δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες παραλλαγές.

Το ψωμί που φέρνει αρχικά πολύ νόστιμο και πρωτότυπο (μαύρο, γερμανικού τύπου), πολύ καλή ιδέα και το χούμους αν και θα το ήθελα λίγο πιο νόστιμο και δυνατό.΄Ηταν αρκετά άγευστο.
Στα κυρίως τώρα, πολύ καλή η τσιπούρα και διαφορετικός ο συνοδευτικός πουρές με το πέστο και την πάστα ελιάς. Πολύ καλό επίσης και το φιλέτο cafe de paris.

Ευγενικός και με καλό χιούμορ ο σερβιτόρος και ευγενικός ο μετρ. Ο κόσμος ήταν όλων των ηλικιών και τάξεων, κάτι που μου άρεσε και η ατμόσφαιρα φιλική.
Τέλος,πήραμε ένα γλυκό και 1 μπουκάλι κρασί κόκκινο και πληρώσαμε 81 ευρώ. τα κυρίως πιάτα που επιλέξαμε ήταν τα πιο ακριβά του καταλόγου (16 ευρώ). Μικρός κατάλογος αλλά αρκετός και ψαγμένος. Μας κέρασαν ένα ποτήρι αφρώδες γλυκό κρασί Ιταλίας το οποίο προσωπικά δε μου άρεσε αλλά είναι θέμα γούστου.

Σίγουρα θα ξαναπάω, πολύ καλό, προσεγμένο φαγητό με καλές τιμές και ωραία ατμόσφαιρα.

06 Απρ 2011

Ωραιο το φαγητό και ειδικα το λουκανικο με πορτοκαλι!!! Γενικα οτι και αν πηραμεν ηταν πολυ καλο ακομα και το κρασι που μας προτιναν ηταν καλο , αλλα ακριβο 4 ποιατα και ενα μπουκαλι κρασι 80 δυο ατομα. νομιζο για τα ιδια πραγματα μια λογική τιμη θα ηταν μεχρι το πολυ 65 αντε 70.

Λεωνίδου 80 & Σαλαμίνος, Μεταξουργείο