Κινέζικη κουζίνα με μεγάλη ποικιλία πιάτων.

25 Μαι 2018

Σινικό τείχος... το κινέζικο που έχει αντέξει στο χρόνο, στην κρίση και στον ανταγωνισμό, παρά το σχετικά απόμερο σημείο στο οποίο βρίσκεται. Τόσο καλό είναι τελικά;;
Δεν θα απαντήσω στο εάν είναι καλό. Θα πω μόνο πως προσωπικά δεν έχω φάει πουθενά αλλού τόσο ωραία καυτερή-ξινή σούπα, σίσλινγκ (κοτόπουλο ή γαρίδες) και won ton με τυρί.

Για να τα πάρω από την αρχή θα πρέπει να γυρίσω πολλά χρόνια πίσω, τότε που πήγαινα Πολυκλαδικό και το λεωφορείο μας άφηνε λίγα μέτρα από το Σινικό. Τότε βέβαια δεν είχα ιδέα από κινέζικη κουζίνα και δεν είχα και καμία διάθεση να την μάθω.

Ο χώρος; Οκ, δεν ήταν ποτέ το δυνατό του σημείο. Αντιθέτως. Δεν θ’ αναλωθώ όμως στο πριν. Όχι ότι το μετά έχει θεαματικές αλλαγές, αλλά τέλος πάντων, τουλάχιστον αυτή η έρημη κόκκινη μοκέτα αφαιρέθηκε και την θέση της πήρε ξύλινο δάπεδο, κλάσεις καλύτερο. Και η στριφογυριστή σκάλα προς τις τουαλέτες… εκεί έχει παραμείνει αλλά μετατοπίστηκε λίγο και έγινε λίγο πιο εύκολα προσβάσιμη. Κάτω θα μπορούσε να είναι και πιο φροντισμένα αλλά ποιος ασχολείται τώρα; Τα χλωμά φωτιστικά και το κάδρο με τον καταρράκτη μάλλον είναι όρος στο συμβόλαιο να μην ξεκαρφωθούν ποτέ από τη θέση τους. Τουλάχιστον όμως τηρείται το καπνίζειν μέσα. Έξω για τους καπνιστές, νάυλον ολόγυρα, κόκκινα κινέζικου τύπου φωτιστικά, σόμπες μανιτάρια για το χειμώνα και με ελαφριά κλίση το έδαφος.

Η εξυπηρέτηση από τότε που έχει αναλάβει ο Έλληνας σύζυγος της ιδιοκτήτριας, έχει στρώσει για τα καλά. Παλιά η κατάσταση ήταν απελπιστική. Ίδρωνες για να συνεννοηθείς και σε ώρες αιχμής όλοι έκαναν πως δεν άκουγαν και δεν έβλεπαν. Τώρα τρέχουν όλοι σαν καλοκουρδισμένα ρολόγια και ταυτόχρονα δεν υπάρχει περίπτωση να σε αγνοήσουν.

Στο Σινικό όμως δεν πας ούτε για τον χώρο, ούτε για την εξυπηρέτηση. Κάνεις delete για λίγο και προχωράς στην παραγγελία που ένεκα νηστείας στην τελευταία μας επίσκεψη 1/4/2018 διαμορφώθηκε ως εξής:

- Κράκερ γαρίδας χ 2,20€

Τα γνωστά άσπρα τραγανά κράκερ που δεν έχω καταλάβει ποτέ που βρίσκεται η γαρίδα καθώς δεν βρίσκω καν τη γεύση της πουθενά, αλλά λέμε τώρα. Παρόλα αυτά και παρά το γεγονός πως μοιάζουν όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν με την απόλυτη πλαστικοποίηση, μου αρέσουν πολύ και μπορώ να καταναλώσω τόνους μέσα σε ένα βράδυ καθώς όσα και να φάω δεν επέρχεται ποτέ κορεσμός…!

Φήμες βέβαια λένε ότι είναι αρτύσιμα… αλλά όσες φορές έχουμε ρωτήσει, έχουμε πάρει διαφορετική απάντηση, ανάλογα τον υπάλληλο οπότε πράττουμε αναλόγως κι εμείς… μας λένε ότι είναι; Τρώμε. Μας λένε ότι δεν είναι; Δεν τρώμε… χαχα και η αμαρτία σίγουρα δεν είναι δική μας.

- Spring rolls λαχανικών χ 3,50€

Δύο μεγάλα τεμάχια γεμισμένα με λαχανικά, συνοδευόμενα από μια κόκκινη γλυκίζουσα σάλτσα. Συμπαθητικά.

- Σούπα λαχανικών καυτερή και ξινή (2 τεμ. ) έκαστη χ 3€

Να μην τα ξαναλέω. Πολύ καυτερή και πολύ ξινή (τρέχουν τα ρουθούνια), αφαιρέθηκε το αυγό και το κοτόπουλο που ζητήσαμε κι έμειναν μόνο τα λαχανικά σε λεπτά στικς (λάχανο, καρότο, μπαμπού κτλ). Η γεύση είναι το ίδιο καλή και μαζί και χώρια από το κοτόπουλο. Εξαιρετική για το γούστο μου.

- Noodles με λαχανικά Χ 6,50€

Είναι αυτά τα πολύ λεπτά που μοιάζουν με φιδέ και είναι υπέροχα! Εμείς αφαιρούμε τον αρακά και το κρεμμύδι που μπαίνει άφθονο χωρίς τσιγκουνιές (πλην όμως είναι πολύ καλά σοταρισμένο χωρίς να κριτσανίζει) και προσωπικά βάζω πάντα και λίγη από την κόκκινη σαλτσούλα.

- Σίσλινγκ γαρίδες (2 μερίδες) έκαστη χ 9€

Από τα πιάτα που λατρεύω στο Σινικό γι’ αυτό και το επιλέγω πάντα σαν κυρίως μου, είτε με γαρίδες, είτε με κοτόπουλο. Και μη σας πω ότι με γαρίδες είναι ακόμα πιο ωραίο. Έρχεται σε μαντεμένιο σκεύος τσιτσιρίζοντας εντυπωσιακά κι έχει τέσσερεις γαρίδες καθαρισμένες και πεντανόστιμες. Υπάρχει δε μέσα στα σοταρισμένα λαχανικά κάποιο μπαχαρικό που υπερισχύει και είναι υπέροχο αλλά δεν έχω εντοπίσει τι είναι.

Με νερό σε κανάτα κατόπιν ερώτησης και χωρίς γλυκό τα παραπάνω κόστισαν 36,20€ για δύο άτομα ήτοι 18,10€ έκαστος.

Γενικότερα σε περιόδους μη νηστείας προτείνονται τα won ton με τυρί που είναι εκπληκτικά (βέβαια έχω καιρό να τα δοκιμάσω ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι), η πάπια που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν είναι επίσης πολύ καλή, το τηγανιτό ρύζι με αυγό και φυσικά το τηγανιτό παγωτό στο τέλος (δεν ξεπερνάει του Dos Hermanos σε καμία των περιπτώσεων, απλά είναι συμπαθητικό και κατά τη γνώμη μου το μόνο που αξίζει).

Υπάρχει και μπουφές κάθε Κυριακή μεσημέρι που πλέον η τιμή του κατ’ άτομο έχει εκτοξευθεί στα 16€ (από 12€ που ήταν κάποτε). Βέβαια οι απόψεις της παρέας εδώ διίστανται καθώς κάποιοι ισχυρίζονται πως δεν είναι ίδιας γεύσης-ποιότητας τα φαγητά του μπουφέ. Εγώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο εκτός από τα won ton που σίγουρα είναι διαφορετικά τις μέρες του μπουφέ. Παίζει όμως να είναι άλλος μάγειρας τις Κυριακές, οπότε σίγουρα στο χέρι υπάρχει διαφορά. Σε κάθε περίπτωση πάντως καλό θα ήταν για να αποκομίσει κάποιος ασφαλέστερη εικόνα να το επισκεφθεί εκτός μπουφέ καθώς στο μπουφέ μπαίνουν συγκεκριμένα πιάτα και όχι όλα.

Συμπερασματικά στο Σινικό θα βρείτε καλές γεύσεις, τίμιες μερίδες και σχετικά καλές τιμές συγκριτικά πάντα με ανάλογα εστιατόρια της συγκεκριμένης κουζίνας που συνήθως γδέρνουν. Το πιο αξιοσημείωτο είναι πως όσα χρόνια κι αν έχουν περάσει οι γεύσεις παραμένουν σταθερά ίδιες. Δεν έχω διαπιστώσει κάτι που να έχει αλλάξει ως προς το χειρότερο. Ξέρω ότι θα φάω την ίδια σούπα, με την ίδια ένταση που είχε πριν 15 χρόνια. Από πλευράς ποιότητας δεν ξέρω αν είναι ΑΑΑ+ αυτό όμως που ξέρω είναι ότι έχω φάει σε άλλα κινέζικα με αδικαιολόγητα περισσότερα χρήματα και χωρίς επί της ουσίας να διαπιστώσω καλύτερες γεύσεις.

Με λίγα λόγια όταν κάνω όρεξη για Κινέζικο… ο δρόμος οδηγεί καρφί στο Σινικό. Και δε νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός ότι όσα κινέζικα εστιατόρια έχουν ανοίξει κατά καιρούς σε κεντρικότατα σημεία στη Φιλαδέλφεια παλεύουν να κρατηθούν ή έχουν κλείσει και το Σινικό υπάρχει 20+ χρόνια στο ίδιο (άκυρο) σημείο με την ίδια αμείωτη επισκεψιμότητα!

Αν σας βγάλει ο δρόμος… δοκιμάστε το.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

10 Δεκ 2017

Ένα μαγαζί πολλών χρόνων με απλές και λιτές γεύσεις της ασιατικής κουζίνας, χωρίς υπερβολές σε λάδια και μπαχαρικά και με μεποιοτικά προϊόντα. Το επισκεπτόμαστε χρόνια και αυτό που μας λείπει είναι μια καινούργια πρόταση από την κουζίνα μια αλλάγη με καινούργια πίατα στο κατάλογό και γιαυτό βάζω το 3 πιστεύω οτι θέλει το κάτι πάραπανω στην γευσή χωρίς να ακυρώνω ότι μου αρέσει.

Προτείνω( γουόν τον με τυρί, φτερουγες κοτοπουλου με τεριακι, την σαλάτα σινικό και νουντλς λαχανικών. Ο χώρος όχι παραγεμισμένος με αντικείμενα, αλλά και χωρίς κάποιο ιδιέταιρο ενδιαφέρον θα ήταν όμορφο να γίνουν κάποιες αλλάγες που να αναδεικνυουν την κινέζικη ατμόσφαιρα και προσωπικότητα του μαγαζιού, σου λειπεί λίγο η μουσική γιατί όταν εχει πολύ κόσμο υπάρχει βαβούρα. ωραίο κρασί και οι ευχουλες στο τέλος.

Εξυπηρέτικο και γρήγορο σέρβις και σίγουρα value for money πολύ καλές τιμές και μεγάλες ποσότητες δεν εχουμε δώσει σαν ζευγάρι η παρέα πάνω απο 23 ευρώ.

Μια ωραία επιλογή για χαλάρωση και απλές γεύσεις.

17 Μαι 2016

Το εν λόγω εστιατόριο ξεκίνησα να το επισκέπτομαι με τον αρραβωνιαστικό μου, ο οποίος το γνώριζε ήδη αρκετά χρόνια και ήταν μεγάλος φαν. Είχα ξαναδοκιμάσει κινέζικο αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι με άφηνε αδιάφορη.

Φαντάζομαι ότι οι γεύσεις είναι εξευρωπαϊσμένες αλλά και πάλι εξαιρετικές στο συγκεκριμένο εστιατόριο.

Έχουμε κάποια στάνταρ πιάτα που παραγγέλνουμε όπως νουντλς με λαχανικά για μένα και χοιρινό σίζλινγκ για εκείνον ως κυρίως. Τα ορεκτικά παίζουν και είτε είσαι κρεατοφάγος είτε όχι σε καλύπτουν. Τηγανιτά σπρινγκ ρολς με λαχανικά, τηγανιτά γουον τον σε δύο γεύσεις (κιμά σε σχήμα δαχτυλίδι και τυρί κρέμα σε τριγωνάκι), κοτόπουλο τεριγιάκι, κράκερ γαρίδας, κινέζικα ψωμάκια, χοιρινά παϊδάκια μπάρμπεκιου.. όλα γευστικότατα. Από σαλάτες προσωπικά προτιμώ τα λαχανικά τσοπ σούι που είναι ψιλοκομμένα και περασμένα ελαφρώς από το γουόκ για να είναι τραγανά αλά όχι και τελείως ωμά. Ακόμα από κυρίως έχουμε δοκιμάσει λεμονάτο κοτόπουλο και πάπια τραγανιστή. Αξίζουν και τα δύο εξίσου. Παραδόξως ποτέ δεν έχουμε δοκιμάσει ρύζι στο συγκεκριμένο μαγαζί!!!! χρήσιμη συμβουλή για τους μη μυημένους: στα ορεκτικά υπάρχει η εκλεκτή ποικιλία για δύο άτομα. Σε μία πιατέλα κράκερ γαρίδας, 2 γουον τον με κιμά, ένα σπρινγκ ρόλ κομμένο στα δύο, κοτόπουλο τεριγιάκι και σαλάτα σου δίνουν μια πολύ καλή γενική εικόνα των γεύσεων που σερβίρουν και χωρίς να χρειαστεί να χρεωθείς όλα αυτά τα ορεκτικά ξεχωριστά καθώς έχει ειδική τιμή.

Οι τιμές είναι επίσης ικανοποιητικές και παραμένουν στα ίδια επίπεδα πάντα, αν και τις τελευταίες φορές παρατηρήσαμε μια μικρη μείωση στην ποσότητα των μερίδων. Για παράδειγμα τα νουντλς με λαχανικά έχουν 6,5 ευρώ και στο τραπέζι φτάνει μια πιατέλα γεμάτη ως επάνω. Τα μόνα πιάτα με τσιμπημένη τιμή στον κατάλογο είναι όσα περιέχουν πάπια. Επειδή είμαστε φαγανά παραγγέλνουμε κάθε φορά 3-4 ορεκτικά και δύο κυρίως και ενίοτε καμία κόκα κόλα και το νερό που έρχεται πάντα εμφιαλωμένο και ποτέ δεν ξεπεράσαμε τα 30-32 ευρώ τον λογαριασμό.

Από άποψη χώρου δεν λέει και πολλά. Κάποιες "κινέζικες" πινελιές εδώ κι εκεί και τα κλασσικά κόκκινα φαναράκια απ'έξω. Το αντισταθμίζει το πολύ γρήγορο, εξυπηρετικό και πάντα χαμογελαστό και πρόθυμο προσωπικό, το οποίο αν είναι Σάββατο βράδυ δεν σταματάει ακόμα κι αν η ώρα έχει πάει 2...

Υ. Γ. Οι καπνιστές προσοχή γιατί μπορεί να μην βρείτε στον έξω χώρο τραπέζι και να χρειαστεί να περιμένετε να αδειάσει τραπέζι. Κάτι που από προσωπική πείρα δεν παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά.