CANTEEN
Bar Restaurants

Γκάζι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Μεσογειακη κουζίνα στο Γκάζι από τους ανθρώπους που δημιούργησαν το Soul .

11 Ιαν 2011

Φάγαμε 2 άτομα το Σάββατο και πληρώσαμε 42 ευρώ στο σύνολο για 2 κυρίως πιάτα, 2 ορεκτικά (σε ένα πιάτο) και μισό κιλό κρασί.
Πολύ καλό το ψωμάκι με τις ελίτσες στην αρχή, φρεσκότατα και νόστιμα.
Πολύ καλός ο σολωμός και μεγάλη μερίδα όπως και το μαρκινό κοτόπουλο.
Πολύ καλό το φατούς αλλά πολύ μέτριο το ταμπουλέ, του έλειπε λεμόνι, είχε πολύ κρεμμύδι, άνηθο και ήταν άγευστο.

Καλή επιλογή για φαγητό αν και θα πρέπει να εμπλουτίσει τον κατάλογο και με νέα πιάτα.
Καλές σχετικά τιμές αν αναλογισθεί κανείς και τις μεγάλες μερίδες.
Πρόβλημα το ότι δεν καπνίζουν στο χώρο αν και ένα βήμα δίπλα στο μπαράκι κάπνιζε όλος ο κόσμος.
Ωραίος χώρος και άψογη εξυπηρέτηση αν και δεν είχε καθόλου κόσμο επομένως δεν υπήρχε δουλειά.

Ειναι η 3η φορά που πάω και το προτείνω για μια ήρεμη βραδιά με καλό και οικονομικο φαγητό.

19 Δεκ 2010

Η επίσκεψη στο εστιατόριο έγινε εχτές....
Δεν ξέρω ακριβώς ποιά η άποψη μου για το συγκεκριμένο μαγαζί, γιατί τα συναισθήματα είναι διττά!!!

Ξεκινώντας απο την ποιότητα του φαγητού θα σας πώ πως εγώ παρήγγειλά το μαροκινό κοτόπουλο και το έτερο άτομο της παρέας τα φιλετίνια με σως κέδρου, κρασί και πουρέ. Επίσης για ορεκτικό πήραμε έναν κρητικό ντακο με ξυνομηζύθρα. Ήπιαμε ένα ποτήρι κόκκινο κρασί μια μπύρα και ένα μπουκάλι νερό. Στην αρχή ήρθαν 4 φέτες ψωμάκι (σαν ζυμωτό ήταν, πολύ καλό) με ελίτσες.

Στη συνέχεια ήρθε και ο ντάκος....Ο οπίος ήταν ένα εξαιρετικά μουλιασμένο ψωμί(ούτε με το πηρούνι δεν πιανόταν και η ξυνομηζύθρα η οποία στο δρόμο είχε γίνει...φέτα..Απλά απελπιστικό και καμία σχέση με τον ντάκο που τρώμε στο τελευτάιο κρητικό μαγαζί.
Μετά ήρθαν και τα κυρίως.... Το μαροκινό κοτόπουλο με κουσ κουσ ήταν μέτριο. Το κους κους ήταν με πολύ βούτυρο τσιγαρισμένο και το κοτόπουλάκι συμπαθητικό αν και ήταν τίγκα στη σταφίδα. Τα φιλετίνια ήταν νόστιμα και η σάλτσα ήταν σαν φράουλα με κρασί. Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό.

Η εξυπηρέτηση ήταν αργή....φανταστείτε πως για να μας βγάλουν το λογαριασμό χρειάστηκαν 3 άτομα.

Η σχέση ποιότητας-τιμής για την παραπάνω παραγγελία νομίζω ήταν σε λογικά πλαίσια αφου για τα παραπάνω συν ένα γλυκό (πουτίγκα λιβανέζικη, η οποία δεν μας ενθουσίασε ) πληρώσαμε 50 ευρώ.
Τέλος ο χώρος ήταν το πιο θετικό σημείο του μαγαζιού!!!

11 Σεπ 2010

Στο Canteen πήγα μόλις πρωτοάνοιξε και από τότε το επισκέπτομαι αρκετά συχνά.Μου αρέσει η μουσική, ο χώρος και η χαλαρή διάθεση τόσο του προσωπικού όσο και των υπόλοιπων πελατών.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλο το μενού και μπορώ να πω ότι μερικές φορές η εκτέλεση των πιάτων εξαρτάται από την διάθεση του σεφ.Έχω φάει το ίδιο πιάτο και σε καλή και σε κακή εκδοχή.

Σε γενικές γραμμές η ποιότητα των υλικών είναι καλή, το φαγητό αξιοπρεπές και σε λογικές τιμές.
Είναι καλή λύση για μια ευχάριστη βραδιά και για μένα το πέρασμα από το μπαρ πριν ή μετά είναι απαραίτητο.

02 Σεπ 2010

Πήγα στο Canteen σήμερα. Ξεκινάω από τα καλά. Το μαγαζί έχει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και απλή διακόσμηση (μου θύμισε λίγο μαγαζί εξωτερικού) και μ' άρεσε και η μουσική που έπαιζε.

Για ορεκτικό πήραμε μελιτζανοσαλάτα με καρύδι και ρόδι. Ήτανε αξιοπρεπέστατη. Δροσερή, φρέσκια και ο συνδιασμός καπνιστής μελιτζάνας με καρύδι και ρόδι είναι αρκετά ενδιαφέρον. Για κυρίως πήραμε το Μαρακινό κοτόπουλο και το Λιβανέζικο σουβλάκι.

Το πρώτο μόνο Μαροκινό δεν ήταν..Λύσα, τίνγκα στο pumaro και το κοτόπουλο τελείως μπαγιατούρα!! Το Λιβανέζικο σουβλάκι που πήραμε ήταν επίσης μπαγιατούρα (μάλλον ξαναζεσταμένο!) και παστωμένο με μία παχιά στρώση μυρωδικών (μάλλον για να μην καταλαβαίνεις τί τρως). Το μαγαζί έχει πραγματικά πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, αλλά με τέτοιο φαγητό σίγουρα δεν ξαναπάω..

22 Φεβ 2010

Μοντέρνος λιτός και όμορφος χώρος, φιλική αλλά και σωστή εξυπηρέτηση, μικρό και ενδιαφέρον μενού με δυνατότητα ομαδοποίησης των ορεκτικών κατά βούληση για εξοικονόμηση χρημάτων και χώρου στο στομάχι (εξαιρετική ιδέα). Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα στο μενού και τα βρήκα όλα υπέροχα με 2 εξαιρέσεις: το κους κους ήταν απλά μέτριο προς καλό, ενώ το σουβλάκι κοτόπουλο (μαροκινό νομίζω το λένε) ήταν πολύ καλό σαν κρέας αλλά τα συνοδευτικά του πιάτου ήταν απογοήτευση. Super η βαρελίσια Pilsner Urquell. Σημασία στη λεπτομέρεια, όπως το κάρδαμο στις ελιές που ανέφερε και άλλος φίλος. Εστιατόριο με υψηλό feelgood factor και όαση μέσα στην κατάντια του Γκαζιού.

21 Φεβ 2010

πηγα στο canteen πριν 3 μερες ,πεμπτη βραδυ με μεγαλη παρεα.ημασταν 8 ατομα,κι εχω να πω οτι σχεδον ολοι μειναμε ευχαριστημενοι.

παραγγειλαμε ενα πιατο 4 ορεκτικων ,τα οποια ηταν που νοστιμα ,αλλα οι ποσοτητες μας φανηκαν μικρες -για αυτο κ το 3.
επισης 2 απο τα ορεκτικα που εχουν με αλλαντικα-ηταν προσουτο με ενα τυρι μεσα ,και σος μπαλσαμικου ,ωραιο ,αλλα οχι κατι το ιδιαιτρο..

απο ενα κυριως ο καθενας-ολα με κρεας- και ηπιαμε και 2 λιτρα κρασι χυμα -μας φανηκε μια χαρα.

δεν πηραμε γλυκο η κατι αλλο,και πληρωσαμε απο 22 ευρω το ατομο.μια χαρα.
στα συν του μαγαζιου ειναι οτι σε καλωσοριζουν με ενα σφηνακι ρακη και κατι ελιες με μπαχαρικα ανατολιτικα ,πολυ νοστιμες.το ψωμι τους επισης ειναι απαιχτο

το σερβις απλο ,ευγενικο και ο χωρος μοντερνος ,σου δινει μια αισθηση καθαρου ,συν στο οτι απαγορευεται το καπνισμα ,-εχει διπλα μπαρακι ,αλλα πολλοι πηγαινουν κι εξω.
εχει ωραια ατμοσφαιρα .

28 Ιαν 2010

Eνα πολυ καλο εστιατοριο με πολυ ομορφο περιβαλλον που ειναι το αποτυτο value for money place στο πολυπαθο γκαζι.

Εχω παει 3 φορες και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη.
Εχω δοκιμασει steak ,ενα λιβανεζικο κοτοπουλο που το θεωρουν απο τα καλα τους και ενα χοιρινο ψαρονεφρι με σαλτσα απο γλυκο κρασι και αποξηραμενα φρουτα.
Επισης εχει καλα -οχι ιδιαιτερως προτοτυπα ορεκτικα και σαλατες( ντακος,χουμους με κουκουναρι ειναι μερικα απο τα οποια δκιμασα).Ειναι ωραιο το οτι αν παρεις ποικιλια 4 πχ ορεκτικων προκειμενου να δοκιμασεις περισσοτερες γευσεις ,δεν τα χρεωνεσαι πχ 4* την κανονικη τους τιμη ,αλλα αρκετα πιο οικονομικα.
Βεβαια ειναι μικροτερη και η ποσοτητα.
Πολυ καλες τιμες.20-25 το ατομο με ορεκτικο ,κυριως και κρασι.Μια απο τις φορες που πηγα δοκιμασα κι ενα γλυκο ,με μασαρπονε και συκο ,πολυ ιδιαιτερο.

Ο χωρος ειναι εντελως του γουστου μου .Μοντερνος και ανετος με ωραιο φωτισμο.επισης στα μεγαλα συν οτι δεν καπνιζει κανεις μεσα ,ολοι βγαινουν εξω η πεταγονται στο μπαρακι swing που ειναι ακριβως διπλα και ειναι υπο ιδια ιδιοκτησια(πορτα-πορτα)

Για μενα πολυ καλο ,με χαμηλο προφιλ,ελειπε απο το γκαζι ενα τετοιο μαγαζι.
Τρεξτε.

Ιακχου 8 και Ευμολπιδων, Γκάζι