Παραδοσιακός καφενές-μεζεδοπωλείο.  Και μεσημέρι ανοιχτό.

01 Δεκ 2017

Καθε φορα που γραφεις μια κριτικη για ενα εστιατοριο υπαρχουν παντα τα αναμικτα συναισθηματα του τι συναντησες τι εφαγες ποια ηταν η συμπεριφορα, και εκτος ελαχιστων περιπτωσεων που ξεκινας οντως κατασταλαγμενος απο απογοητευση η απο ικανοποιηση και βαζεις αβιαστα το 1 η το 4 στην βαθμολογια οι υπολοιπες φορες του 2 και του 3 σε φερνουν σε αναζητηση του τι να γραψεις για να μην αδικησεις και ου το καθε εξης.

Ας παμε λοιπον να δουμε τι συναντησαμε εκεινο το βραδυ της Πεμπτης που καποια παρεα αποφασισε να μας τηλεφωνησει και να μας πει να παμε για ενα ουζακι στον Ακροβατη. Στην ερωτηση " που το ανακαλυψες αυτο " η απαντηση ηρθε αμεσα και μας εβαλε και στο τρυπακι, γιατι για να πω την αληθεια οι καθημερινες μεσοβδομαδες δεν ειναι και οι καλυτερες για ουζο, " ειναι το μαγαζι που γυριστηκε ο μπακαλογατος "

Τετοια ευκαιρια λοιπον δεν την χανεις και κατευθιεαν μεσα στο ουζακι να δω κι εγω επιτελους που γυριστηκε αυτη η θρυλικη ταινια ( ισως η μοναδικη που αναδικνυει τον Χατζηχρηστο σαν ηθοποιο κατα την γνωμη μου ).

Φτανουμε λοιπον στο μεταξουργειο κατα τις 9 βρισκουμε την παρεα και κατευθηνομαστε προς το μαγαζι. Έκπληξη..... καμία σχέση με οτι περίμενα. Το μαγαζί ειναι ενα ψηλοταβανο παλιό οικημα πολυ ομορφο σε εμφανιση με τεραστειο χωρο εσωτερικα, ντυμενο ολο με πετρα με ενα τεραστειο ποστερ του Χατζηχρηστου στον τοιχο, ενα μπαρ -υποδοχη στο βαθος του μαγαζιου και στην αλλη ακρη μια σκαλα που οδηγει στην τουαλετα. Πολυ καθαρο μαγαζι με πολυ καθαρη ατμοσφερα ( τωρα ισως και λογω καθημερινης δεν ειχε τοσο κοσμο οποτε δεν ειχε καπνα ), τα τραπεζακια αραια βαλμενα μεταξυ τους με χωρο για ολες τις παρεες να μιλησουν χωρις να δημιουργειται βαβουρα. Καμια σχεση ομως με αυτο που πηγα να δω εγω. Μετεπειτα πληροφορηθηκα οτι το μαγαζι που γυριστηκε η κλασσικη ταινια ειναι στο υπογειο και το εχουν μετατρεψει σε κουζινα και ( ακουσον ακουσον ) απαγορευεται η προσβαση. Οποτε βαζοντας αλλη μια κατηγορια στο πανελ της κριτικης την κατηγορια μαρκετινγκ θα βαλω ενα μεγαλοπρεπεστατο ΜΗΔΕΝ.

Μαγαζι που το ανοιγεις για να εκμεταλευτεις το ονομα της ταινιας και ολο τον ντορο που εχει γινει γυρω απο αυτην και το ονομαζεις "ΑΚΡΟΒΑΤΗ " και απαγορευεις την εισοδο αντι να ξεναγεις εσυ ο ιδιος τον κοσμο στο κατεξοχην αξιοθεατο του μαγαζιου..... δεν.....

Τελος παντων εδωσα τοπο στην οργη και αποφασισα να δω με πιο ευγενικο ματι το μαγαζι δεδομενου οτι η παρεα που μας καλεσε ειχε σχεσεις με τα παιδια που δουλευαν λογω μαλλον των συχνων επισκεψεων.

Απο εξυπηρετηση δεν μπορω να πω πολλα γιατι οταν το μαγαζι ειναι γνωστου απο γνωστο με γνωστο ολο και καποια καλυτερη τυχη σε περιμενει. Οντως δεν καθυστερησαν ιδιαιτερα οι μεζεδες και καθε φορα που σηκωναμε χερι ερχοταν το παλικαρι να μας παρει παραγγελια. Μεχρι εκει καλα γιατι σε γενικες γραμμες ειδα και δυσαρεστημενο κοσμο να περιμενει ωρα.

Ας παμε λοιπον στο μεζε που θα μας σερβιρε ο Ζηκος που ελπιζαμε ολοι ( εμεις οι πρωταρηδες εννοω ) να μην ηταν οι ληγμενες κονσερβες που ελεγε ο Ζηκος ουτε οι φακες που κουβαλαγαν τα μυρμηγκια και να μην φτυνανε μεσα στο χυμα ουζο για να καθαρισουν τα ποτηρια

Η παραγγελια μας ηταν

Μια τυροκαυτερη αγαπημενο πιατο ever η οποια αν και ηταν πολυ καλη σε υφη ( θα μπορουσε να ειναι και ιδιοκατασκευη )αλλα απο θεμα εντασης ηταν η κλασσικη τυροσαλατα και οι κοκκινιλες που ειχε μαλλον ηταν πιπεριες Φλωρινης και οχι κατι καυτερο. Δεν ελεγε και πολλα παντως

Δευτερο πιατο μια φετα ψητη με κρουστα και σουσαμι και συνοδευμενη με μια μαρμελαδα ντοματα. Αποφευγμα..... αν δεν ξερεις να κανεις κατι μην το κανεις επειδη το κυκλοφορανε κι αλλοι σε μαγαζια. Η μαρμελαδα ντοματα δεν καταλαβα ποτε τι ρολο επαιζε και που την βρηκαν. Πρεπει να κοπιασανε να ανακαλυψουν τοσο ανοστο και αγευστο ρευστο πραγμα. Με στεναχωρησε ιδιαιτερα γιατι αγαπαω φετα με διαφορες μαρμελαδες ( αγαπημενη το συκο ) και αυτο το πιατο με απογοητευσε.

Τριτο πιατο ενα απακι σερβιρισμενο με κατι σαν σως στην μεση και περιχυμενο με μπαλσαμικο ξυδι. Ενταξει κακο δεν το λες αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο. Λογω εντοπιοτητας (Κρητη ) το απακι το εχω συνηθισει κομμενο πιο χοντρα κοματια ενω αυτο ηταν κατι σε καρπατσιο απακιου. Τελος παντων για να μην το αδικησουμε γευστικα ηταν ωραιο. ( Αν και αυτο δεν το μαγειρευεις για να το κρινεις αλλα το περνεις ετοιμο )

Επομενο πιατο κεφτεδακια. Αυτα μπορεις να τα πεις καλα χωρις ομως να περνανε στην σφαιρα του εδεσματος. Απλα καλα, καλοτηγανησμενα χωρις πολλα πολλα καρικευματα αρκετα μεγαλα για να ειναι μαλακα χωρις να διαλυοντε με το πιρουνι. Σαφως βεβαια εχω φαει πολυ καλυτερα.

Επομενο παστουρμαδοπιτακια. Κι αυτο αγαπημενο πιατο που εδω με απογοητευσε. Βασικα μιλαμε για καποιες φλογερες με παστουρμα που ενω στην πρωτη μπουκια νομιζεις οτι βρηκες το πολυ καλο πιατο στην πορεια σε απογοητευει. Πολυ φυλλο λιγος παστουρμας και πολυ κακο τηγανισμα σε πολυ κακο λαδι.

Και παμε στο τελευταιο πιατο για το οποιο μπορω να γραφω κανενα τριωρο..... και αυτο που θα γραψω ειναι ενα μεγαλο ΚΡΙΜΑ.
Το πιατο λεγοτανε χοιρινο ψημενο σε ζυμη με σως.

Καποιος ειχε σκεφτει να πλακωσει την ζυμη ( η οποια ειρήσθω εν παρόδω δεν κοβοτανε με τιποτα για να φτασεις στο κρεας ) με διαφορα περιεργα μπαχαρικα και ολη γευση πηγαινε.... μην πω που γιατι θα με κοψει η λογοκρισια. Κριμα.... το κρεας πολυ καλα ψημενο και η σαλτσα αποκαλυψη γευσης οταν καταφερνες ( μην φανταστειτε μια μικρη μπουκια καταφερα να απομονωσω ) να δοκιμασεις. Κατα τα αλλα μια ασχημη γευση οταν επερνες μαζι και ζυμη το οποιο εμενα προσωπικα μου εβγαζε γευση σαπουναδα. Κοντεψα να εχω θεματα εξαγωγης με την γευση λουλακι στο στομα μου. Καποιος οπως ειπα καταφερε να καταστρεψει ενα κατα τα αλλα ( υποπτευομαι ) υπεροχο πιατο.

Σαν κερασμα στο τελος μας εφεραν ενα γλυκο που απλα ξεχασαν να φερουν το αλυσοπριονο που το κοβεις. Πρεπει να το ονομαζε κορμο αυτο.

Το χυμα ουζο μπορεις να το πεις καλο δεδομενου οτι την επομενη δεν υπηρχε θεμα πονοκεφαλου.

Για ολα αυτα τα απαυγασματα που φαγαμε και ηπιαμε πληρωσαμε το ποσο των 60 περιπου ευρω ποσο που θεωρω πολυ αξιοπορεπες και οικονομικο για την ποσοτητα και τσαμπα αν και η ποιοτητα ηταν αποδεκτη.

Δεν θελω να προκαταλαβω κανενα για το γενικο πλαισιο του μαγαζιου και παντα δινω και το ελαφρυντικο της κακιας μερας. Εγω απλα δεν το εχω στην λιστα των μαγαζιων που θα ηθελα να ξαναπαω.

19 Ιαν 2017

Το μαγαζί έχει μία ζεστή ατμόσφαιρα με αρκετά καλά γευστικά πιάτα. Συγκεκριμένα, η σαλάτα με την επωνυμία του μαγαζιού είναι γευστικότατη και σε επαρκή ποσότητα για 2 άτομα.

Οι μεζέδες του είναι ιδιαίτεροι σε βαθμό που αν ξανά βρισκόμουν στο ίδιο μαγαζί, θα τους προτιμούσα από τα κυρίως πιάτα που ενώ ήταν γευστικά, δεν αποτελούσαν κάτι ξεχωριστό από αυτά που μαγειρεύει μία νοικοκυρά στο σπίτι της. Συγκεκριμένα, η γραβιέρα Κρήτης με μέλι και η μελιτζάνα με την ιδιαίτερη σάλτσα της, ήταν φανταστικά.

Η ορχήστρα αποτελείται από 4 άτομα με όρεξη για αυτό που κάνουν. Ωραίο κέφι και παλιά αγαπημένα τραγούδια που γεμίζουν το χώρο με πολύ ωραία ακούσματα. Στα μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου είναι ο μη επαρκής εξαερισμός. Η αποπνικτηκή ατμόσφαιρα του τσιγάρου μας οδήγησε να αποχωρήσουμε νωρίτερα από όσο ίσως θα θέλαμε.

Θα ξαναπηγαίναμε στο ίδιο μαγαζί, για να έχουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε και τα πιάτα των μεζέδων που δεν δοκιμάσαμε την πρώτη φορά. Καλή συνέχεια "Ακροβάτη"!

01 Μαι 2016

Δευτερα βραδυ και αποφασιζουμε να παμε στον Ακροβατη. Τεσσεριs το συνολο που οταν βρισκουμε ευκαιρια συναντιωμαστε για φαγακι, ποτακι και κουβεντουλα. Φτασαμε γυρω στιs 10.30 και καθησαμε στη μεγαλη αιθουσα με τη μεγαλη φωτογραφια του Ζηκου να κυριαρχει στο χωρο. Επιλεξαμε τεσσερα πιατα και μισο κιλο κρασι για αρχη.

Η μουσικη που ακουγοταν στο χωρο ερχοταν απο τη διπλανη αιθουσα γιατι τα ηχεια στη μεγαλη αιθουσα ηταν κλειστα και δεν ανοιξαν ποτε. [το ζητησαμε]
Ηρθαν τα πιατα με τη σαλατα να κερδιζει σε γευση και παρουσιαση αλλα οχι σε ποσοτητα για την τιμη τηs. To το κοτοπουλο αδιαφορο και λιγοστο. Οι μελιτζανεs ρολακια με τυρι και μπεικον γευστικεs αλλα παγωμενεs.

Η τηγανιτη φετα με μαρμελαδα ντοματαs σε πολυ καλο επιπεδο. Λιγο πριν τιs 12 μαs ζητηθηκε να πληρωσουμε γιατι επρεπε να κλεισουν ταμειο. Στην επομενη στιγμη αρχισαν να κλεινουν τα μεγαλα παραθυρα με τα προστατευτικα ξυλα. Με κινδυνο να μαs κλεισουν μεσα φυγαμε κακιν κακωs. Aυτα...........

28 Απρ 2016

Εχω παει αρκετες φορες και γενικα το μαγαζι ειναι μεσαιας κατηγοριας. εκεινο που μας εκανε φοβερη εντυπωση, ειναι οτι παρα τις συχνες επισκςψεις μας (με λογαριασμους απο 20 μεχρι 120€), δεν μας κερασαν ποτε ενα ποτηρι κρασι... ειναι λεει πολιτικη του μαγαζιου να μην κερνανε... ακουσον ακουσον!!!!!

απλα δεν θα ξαναπαμε ποτε!
Φαγητο μετριο, εξυπηρετηση κατω του μετριου και τιμες τσιμπημενες.

Ψαρρών 26 & Μαιζώνος, Μεταξουργείο