Παραδοσιακός καφενές-μεζεδοπωλείο.  Και μεσημέρι ανοιχτό.

01 Δεκ 2017

Καθε φορα που γραφεις μια κριτικη για ενα εστιατοριο υπαρχουν παντα τα αναμικτα συναισθηματα του τι συναντησες τι εφαγες ποια ηταν η συμπεριφορα, και εκτος ελαχιστων περιπτωσεων που ξεκινας οντως κατασταλαγμενος απο απογοητευση η απο ικανοποιηση και βαζεις αβιαστα το 1 η το 4 στην βαθμολογια οι υπολοιπες φορες του 2 και του 3 σε φερνουν σε αναζητηση του τι να γραψεις για να μην αδικησεις και ου το καθε εξης.

Ας παμε λοιπον να δουμε τι συναντησαμε εκεινο το βραδυ της Πεμπτης που καποια παρεα αποφασισε να μας τηλεφωνησει και να μας πει να παμε για ενα ουζακι στον Ακροβατη. Στην ερωτηση " που το ανακαλυψες αυτο " η απαντηση ηρθε αμεσα και μας εβαλε και στο τρυπακι, γιατι για να πω την αληθεια οι καθημερινες μεσοβδομαδες δεν ειναι και οι καλυτερες για ουζο, " ειναι το μαγαζι που γυριστηκε ο μπακαλογατος "

Τετοια ευκαιρια λοιπον δεν την χανεις και κατευθιεαν μεσα στο ουζακι να δω κι εγω επιτελους που γυριστηκε αυτη η θρυλικη ταινια ( ισως η μοναδικη που αναδικνυει τον Χατζηχρηστο σαν ηθοποιο κατα την γνωμη μου ).

Φτανουμε λοιπον στο μεταξουργειο κατα τις 9 βρισκουμε την παρεα και κατευθηνομαστε προς το μαγαζι. Έκπληξη..... καμία σχέση με οτι περίμενα. Το μαγαζί ειναι ενα ψηλοταβανο παλιό οικημα πολυ ομορφο σε εμφανιση με τεραστειο χωρο εσωτερικα, ντυμενο ολο με πετρα με ενα τεραστειο ποστερ του Χατζηχρηστου στον τοιχο, ενα μπαρ -υποδοχη στο βαθος του μαγαζιου και στην αλλη ακρη μια σκαλα που οδηγει στην τουαλετα. Πολυ καθαρο μαγαζι με πολυ καθαρη ατμοσφερα ( τωρα ισως και λογω καθημερινης δεν ειχε τοσο κοσμο οποτε δεν ειχε καπνα ), τα τραπεζακια αραια βαλμενα μεταξυ τους με χωρο για ολες τις παρεες να μιλησουν χωρις να δημιουργειται βαβουρα. Καμια σχεση ομως με αυτο που πηγα να δω εγω. Μετεπειτα πληροφορηθηκα οτι το μαγαζι που γυριστηκε η κλασσικη ταινια ειναι στο υπογειο και το εχουν μετατρεψει σε κουζινα και ( ακουσον ακουσον ) απαγορευεται η προσβαση. Οποτε βαζοντας αλλη μια κατηγορια στο πανελ της κριτικης την κατηγορια μαρκετινγκ θα βαλω ενα μεγαλοπρεπεστατο ΜΗΔΕΝ.

Μαγαζι που το ανοιγεις για να εκμεταλευτεις το ονομα της ταινιας και ολο τον ντορο που εχει γινει γυρω απο αυτην και το ονομαζεις "ΑΚΡΟΒΑΤΗ " και απαγορευεις την εισοδο αντι να ξεναγεις εσυ ο ιδιος τον κοσμο στο κατεξοχην αξιοθεατο του μαγαζιου..... δεν.....

Τελος παντων εδωσα τοπο στην οργη και αποφασισα να δω με πιο ευγενικο ματι το μαγαζι δεδομενου οτι η παρεα που μας καλεσε ειχε σχεσεις με τα παιδια που δουλευαν λογω μαλλον των συχνων επισκεψεων.

Απο εξυπηρετηση δεν μπορω να πω πολλα γιατι οταν το μαγαζι ειναι γνωστου απο γνωστο με γνωστο ολο και καποια καλυτερη τυχη σε περιμενει. Οντως δεν καθυστερησαν ιδιαιτερα οι μεζεδες και καθε φορα που σηκωναμε χερι ερχοταν το παλικαρι να μας παρει παραγγελια. Μεχρι εκει καλα γιατι σε γενικες γραμμες ειδα και δυσαρεστημενο κοσμο να περιμενει ωρα.

Ας παμε λοιπον στο μεζε που θα μας σερβιρε ο Ζηκος που ελπιζαμε ολοι ( εμεις οι πρωταρηδες εννοω ) να μην ηταν οι ληγμενες κονσερβες που ελεγε ο Ζηκος ουτε οι φακες που κουβαλαγαν τα μυρμηγκια και να μην φτυνανε μεσα στο χυμα ουζο για να καθαρισουν τα ποτηρια

Η παραγγελια μας ηταν

Μια τυροκαυτερη αγαπημενο πιατο ever η οποια αν και ηταν πολυ καλη σε υφη ( θα μπορουσε να ειναι και ιδιοκατασκευη )αλλα απο θεμα εντασης ηταν η κλασσικη τυροσαλατα και οι κοκκινιλες που ειχε μαλλον ηταν πιπεριες Φλωρινης και οχι κατι καυτερο. Δεν ελεγε και πολλα παντως

Δευτερο πιατο μια φετα ψητη με κρουστα και σουσαμι και συνοδευμενη με μια μαρμελαδα ντοματα. Αποφευγμα..... αν δεν ξερεις να κανεις κατι μην το κανεις επειδη το κυκλοφορανε κι αλλοι σε μαγαζια. Η μαρμελαδα ντοματα δεν καταλαβα ποτε τι ρολο επαιζε και που την βρηκαν. Πρεπει να κοπιασανε να ανακαλυψουν τοσο ανοστο και αγευστο ρευστο πραγμα. Με στεναχωρησε ιδιαιτερα γιατι αγαπαω φετα με διαφορες μαρμελαδες ( αγαπημενη το συκο ) και αυτο το πιατο με απογοητευσε.

Τριτο πιατο ενα απακι σερβιρισμενο με κατι σαν σως στην μεση και περιχυμενο με μπαλσαμικο ξυδι. Ενταξει κακο δεν το λες αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο. Λογω εντοπιοτητας (Κρητη ) το απακι το εχω συνηθισει κομμενο πιο χοντρα κοματια ενω αυτο ηταν κατι σε καρπατσιο απακιου. Τελος παντων για να μην το αδικησουμε γευστικα ηταν ωραιο. ( Αν και αυτο δεν το μαγειρευεις για να το κρινεις αλλα το περνεις ετοιμο )

Επομενο πιατο κεφτεδακια. Αυτα μπορεις να τα πεις καλα χωρις ομως να περνανε στην σφαιρα του εδεσματος. Απλα καλα, καλοτηγανησμενα χωρις πολλα πολλα καρικευματα αρκετα μεγαλα για να ειναι μαλακα χωρις να διαλυοντε με το πιρουνι. Σαφως βεβαια εχω φαει πολυ καλυτερα.

Επομενο παστουρμαδοπιτακια. Κι αυτο αγαπημενο πιατο που εδω με απογοητευσε. Βασικα μιλαμε για καποιες φλογερες με παστουρμα που ενω στην πρωτη μπουκια νομιζεις οτι βρηκες το πολυ καλο πιατο στην πορεια σε απογοητευει. Πολυ φυλλο λιγος παστουρμας και πολυ κακο τηγανισμα σε πολυ κακο λαδι.

Και παμε στο τελευταιο πιατο για το οποιο μπορω να γραφω κανενα τριωρο..... και αυτο που θα γραψω ειναι ενα μεγαλο ΚΡΙΜΑ.
Το πιατο λεγοτανε χοιρινο ψημενο σε ζυμη με σως.

Καποιος ειχε σκεφτει να πλακωσει την ζυμη ( η οποια ειρήσθω εν παρόδω δεν κοβοτανε με τιποτα για να φτασεις στο κρεας ) με διαφορα περιεργα μπαχαρικα και ολη γευση πηγαινε.... μην πω που γιατι θα με κοψει η λογοκρισια. Κριμα.... το κρεας πολυ καλα ψημενο και η σαλτσα αποκαλυψη γευσης οταν καταφερνες ( μην φανταστειτε μια μικρη μπουκια καταφερα να απομονωσω ) να δοκιμασεις. Κατα τα αλλα μια ασχημη γευση οταν επερνες μαζι και ζυμη το οποιο εμενα προσωπικα μου εβγαζε γευση σαπουναδα. Κοντεψα να εχω θεματα εξαγωγης με την γευση λουλακι στο στομα μου. Καποιος οπως ειπα καταφερε να καταστρεψει ενα κατα τα αλλα ( υποπτευομαι ) υπεροχο πιατο.

Σαν κερασμα στο τελος μας εφεραν ενα γλυκο που απλα ξεχασαν να φερουν το αλυσοπριονο που το κοβεις. Πρεπει να το ονομαζε κορμο αυτο.

Το χυμα ουζο μπορεις να το πεις καλο δεδομενου οτι την επομενη δεν υπηρχε θεμα πονοκεφαλου.

Για ολα αυτα τα απαυγασματα που φαγαμε και ηπιαμε πληρωσαμε το ποσο των 60 περιπου ευρω ποσο που θεωρω πολυ αξιοπορεπες και οικονομικο για την ποσοτητα και τσαμπα αν και η ποιοτητα ηταν αποδεκτη.

Δεν θελω να προκαταλαβω κανενα για το γενικο πλαισιο του μαγαζιου και παντα δινω και το ελαφρυντικο της κακιας μερας. Εγω απλα δεν το εχω στην λιστα των μαγαζιων που θα ηθελα να ξαναπαω.

19 Φεβ 2016

Μετα απο περίπου ένα μηνα γευστικής συγγραφικής απραξίας, επανέρχομαι δριμύτερη, για να προσθέσω ένα λιθαράκι εμπειρίας στο οικοδόμημα που διαπραγματεύεται το site. Αυτη τη φορά, δεν απομακρύνθηκα απο την περιοχή μου, αλλα ουτε και απο την περιοχή που είχα παντα σαν στόχο να εξιχνιασω, και ετσι βρέθηκα στην πλ. Βάθης, κοντα στο Μεταξουργειο, στον Ακροβάτη.

Ο Ακροβάτης ειναι ένα μεγάλο επιβλητικό πράσινο νεοκλασικό μεζεδοπωλείο, που φιλοξενεί ζωντανή μουσική κάποια βραδια μεσα στην εβδομαδα, ενώ ειναι ανοιχτό απο το πρωι για καφέ. Βρίσκεται σε μια γειτονιά, άγνωστη στους περισσότερους, τον Αγ. Παύλο, ανάμεσα στο Μεταξουργειο και την πλ. Βάθης. Πολλα πολλα χρονια πριν, η περιοχή ηταν το αγαπημένο στέκι των ηθοποιών και των καλλιτεχνών, γιατι εκει υπήρχε η Φίνος φιλμς. Στον Ακροβάτη, έχουν γίνει τα γυρίσματα που περιβόητου Μπακαλόγατου!

Αυτα όσον αφορά την ιστορική αναδρομή της περιοχής. Όσον αφορά το χωρο και το περιβάλλον, δεν ειναι κατι που προςωπικα με τρέλανε, αλλα δεν βρίσκω και το λόγο να μην του βάλω 3/4. Εδώ για άλλη μια φορά, συμπίπτει ο τρόπος σκέψης μου με τη φίλη PONTIKI που έγραψε σε μια πρόσφατη κριτική της οτι όταν ένας χωρος δεν εχει κατι το ιδιαίτερο και ειναι απλά καλος, μπορει να χαρακτηριστεί και με ένα απο τριάρι. Πρόκειται για έναν εξαιρετικά ψηλοτάβανο χωρο, με παλιού τύπου τραπέζια και ψάθινες καρέκλες, οι οποίες ταιριάζουν απόλυτα με το σκηνικό του όλου χώρου. Όντας γωνιακό και με μεγάλες πόρτες, το κανει αυτόματα φωτεινό και ευαερο. Το στυλ που θα έλεγα οτι αναδύει η όλη ατμόσφαιρα ειναι λιγο συμπλεγματική, κατι ανάμεσα σε φοιτικοκατασταση και ηλικίες 40+. Προσωπική άποψη, αλλα αυτο αποκόμισα.

Στη γευστική πλευρα εξεπλάγην θετικότατα τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου. Ήμασταν δυο άτομα και δοκιμάσαμε τα εξής

Μια πολίτικη σαλάτα. Δροσιστική, ισορροπημένη στη γευση, αρκετα καλή, αλλα μέτρια ποσότητα.

Μια τυροκαυτερή, εξαιρετική στην υφή της, οχι βελούδινη, καυτερή αρκετα, εγώ παραδόξως την άντεξα, αλλα οχι η παρέα μου. Πολυ καλή, προτείνεται

Μια μερίδα κοτόπουλο με σάλτσα απο πορτοκαλί και μουστάρδα. Πολυ ωραια γευση, οχι ιδιαίτερα πηχτή η σάλτσα, κα η μερίδα αρκετα καλή. Απαρτιζόταν απο πέντε μεγάλα κομματια κοτόπουλου, μαλακα και εύγευστα. 3/4

Μια μερίδα λουκάνικο Τρικάλων, με πατάτες Κυδωνατες, υπέροχες. Το λουκάνικο ηταν πολυ ωραια ψημένο, ζουμερό, κρατούσε τους χυμούς του, και ηταν ελαφρώς πικάντικο. Αρκετα καλή μερίδα.

Μας προσφέρθηκε ψωμί έξι φέτες, με προζύμι και γλυκάνισο, το οποίο ηταν πολυ καλο, και με την τυροκαυτερή φαγώθηκε ολο. Νεράκι σε ποτήρι και κανάτα στα θετικά, επισης.

Στα αρνητικά η απουσία κάποιου κεράσματος στο τελος.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, χωρις εξάρσεις. Η κοπέλα ευγενική, χαμογελαστή και η παραγγελία εκτελέστηκε σε σωστούς χρόνους. Νομιζω οτι 3/4 δικαιωματικά.

Δυο άτομα πληρώσαμε 24 ευρω, η τιμη ειναι πολυ καλή, αλλα όσον αφορά το value for money, το 2/4 εχει να κανει πιο πολυ με το σύνολο και οχι με τον κατάλογο μονο. Δηλαδή, γευστικά ειναι καλα, δε θα απογοητευτείτε, αλλα η περιοχή ειναι λιγο ιδιαίτερη, εχει το δικό της χρώμα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι κάποιος πρεπει να ξενιτευτεί για να παει στον Ακροβάτη, ο χωρος θα ηθελα να εχει κατι πιο προσεγμένο για να δικαιολογεί, και η απουσία κεράσματος, δείχνει οτι μαλλον θελει λίγη δουλεια ακομα.

Στο σύνολο της, η εντύπωση που αποκόμισα ειναι θετική, και επειδη μένω κοντα, θα το ξανά προτιμήσω.

14 Φεβ 2016

Ο Ακροβατης ειναι ενα καφενειο-μεζεδοπωλειο που βρισκεται σε μια περιοχη της Αθηνας που οι περισσοτεροι δε θα παμε ευκολα. Η οδος Ψαρρων ειναι ενας δρομος "χωμενος" λιγο πιο πανω απο την πλατεια Καραισκακη. Παρατηρω οτι τα τελευταια χρονια αυτος ο φοβος εχει περιοριστει και αυτο ειναι παρηγορο για την Αθηνα του 2016. Με τον φιλαρακο μου βρεθηκαμε Συνταγμα για να βολταρουμε. Οταν φτασαμε πια Ομονοια, μου ηρθε η φλασια για ενα μαγαζακι που ειχα διαβασει στο ask4food. Μια και δυο λοιπον, σε 5 λεπτα ειχαμε φτασει!

Προκειται για ενα παλιο νεοκλασικο κτιριο της Αθηνα, στο ισογειο του οποιου ανοιξε αυτο το ομορφο φαγαδικο. Γωνιακο, ψηλοταβανο, ανετο εσωτερικα, με τραπεζοκαθισματα που εχουν τη γοητεια του "παλιου". Ο φωτισμος σωστος και η μουσικη απο τα ηχεια στην ενταση που πρεπει και με ακουσματα αυτου που λεγεται "εντεχνο ελληνικο". Μοναδικο φαουλ κατα τη γνωμη μου, τα σημεια εκεινα του χωρου, που ειναι φτιαγμενα για τα λαιβ του μαγαζιου (καθε Παρασκευη και Σαββατο), που οταν δε γινονται λαιβ(Τεταρτη βραδυ πηγαμε εμεις), φαινονται καπως παρατημενα και ακαλεσθητα. Η ευγενικη κοπελα που ειχε αναλαβει το σερβις μας εφερε αμεσα καταλογο, νερο βρυσης σε γυαλινη κανατα και ψωμακι. Οι επιλογες ηταν αρκετες, 5-6 σαλατες, καμποσα ορεκτικα και μερικα πιατα με κρεατικα, κυριως κοτοπουλο και χοιρινο. Εμεις ζητησαμε:

-Μια σαλατα του Καισαρα. Μεγαλουτσικη, με νοστιμη σαλτσα, φλυδες παρμεζανας και κομματια ψητου κοτοπουλου. Μια υποψια μαραμενο το λαχανικο της αλλα οχι κατι που να δημιουργει προβλημα.

-Πατατες τηγανιτες φρεσκιες. Χοντροκομμενες με τη φλουδα τους, νοστιμες και καλοτηγανισμενες.

-Στραπατσαδα. Μεγαλη ποσοτητα, οσο πρεπει ψημενη και αναλαφρη.

-Μαραθοπιτα. Τηγανητη μεν αλλα χωρις την αισθηση λαδιλας, ουτε περιτου λιπους. Ελαφρια αν και μεγαλουτσικη ποσοτηκα, με μπολικη και νοστιμη γεμιση χορταρικων.

-Μπουκιες κοτοπουλου με πεστο πρασου και λιαστη ντοματα. Ενδιαφερουσα εκδοχη, καλοφτιαγμενο το πεστο και η προσθηκη λιαστης εδενε ομορφα γευστικα.

-Μισο κιλο χυμα κοκκινο κρασι αξιοπρεπεστατο. Και ενα αναψυκτικο.

Κερασμα γιοκ(κακο αυτο γιατι παντα περιμενεις κατι, εστω ενα σφηνακι τσιπουρακι πχ). Λογαριασμος για τα παραπανω 35 ευρω.

Φαγαμε καλο φαγητο, ευχαριστηθηκαμε το ανετο περιβαλλον και την καλη εξυπηρετηση, αλλα πληρωσαμε μαλλον αρκετα για οτι φαγαμε. Ενα τετοιο μαγαζι σε μια τετοια συνοικια, θα πρεπει να προσεξει καπως τις τιμουλες του.

Με το δεδομενο οτι η περιοχη-οπως ειναι φυσικο-"πασχει" απο καλοβαλμενα εστιατορια, θα μπορουσα να ξαναπαω αν βρεθω εκει κοντα. Με μια βελτιωση τιμων, γινομαι και πελατης!

19 Ιαν 2017

Το μαγαζί έχει μία ζεστή ατμόσφαιρα με αρκετά καλά γευστικά πιάτα. Συγκεκριμένα, η σαλάτα με την επωνυμία του μαγαζιού είναι γευστικότατη και σε επαρκή ποσότητα για 2 άτομα.

Οι μεζέδες του είναι ιδιαίτεροι σε βαθμό που αν ξανά βρισκόμουν στο ίδιο μαγαζί, θα τους προτιμούσα από τα κυρίως πιάτα που ενώ ήταν γευστικά, δεν αποτελούσαν κάτι ξεχωριστό από αυτά που μαγειρεύει μία νοικοκυρά στο σπίτι της. Συγκεκριμένα, η γραβιέρα Κρήτης με μέλι και η μελιτζάνα με την ιδιαίτερη σάλτσα της, ήταν φανταστικά.

Η ορχήστρα αποτελείται από 4 άτομα με όρεξη για αυτό που κάνουν. Ωραίο κέφι και παλιά αγαπημένα τραγούδια που γεμίζουν το χώρο με πολύ ωραία ακούσματα. Στα μειονεκτήματα κατά τη γνώμη μου είναι ο μη επαρκής εξαερισμός. Η αποπνικτηκή ατμόσφαιρα του τσιγάρου μας οδήγησε να αποχωρήσουμε νωρίτερα από όσο ίσως θα θέλαμε.

Θα ξαναπηγαίναμε στο ίδιο μαγαζί, για να έχουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε και τα πιάτα των μεζέδων που δεν δοκιμάσαμε την πρώτη φορά. Καλή συνέχεια "Ακροβάτη"!

01 Μαι 2016

Δευτερα βραδυ και αποφασιζουμε να παμε στον Ακροβατη. Τεσσεριs το συνολο που οταν βρισκουμε ευκαιρια συναντιωμαστε για φαγακι, ποτακι και κουβεντουλα. Φτασαμε γυρω στιs 10.30 και καθησαμε στη μεγαλη αιθουσα με τη μεγαλη φωτογραφια του Ζηκου να κυριαρχει στο χωρο. Επιλεξαμε τεσσερα πιατα και μισο κιλο κρασι για αρχη.

Η μουσικη που ακουγοταν στο χωρο ερχοταν απο τη διπλανη αιθουσα γιατι τα ηχεια στη μεγαλη αιθουσα ηταν κλειστα και δεν ανοιξαν ποτε. [το ζητησαμε]
Ηρθαν τα πιατα με τη σαλατα να κερδιζει σε γευση και παρουσιαση αλλα οχι σε ποσοτητα για την τιμη τηs. To το κοτοπουλο αδιαφορο και λιγοστο. Οι μελιτζανεs ρολακια με τυρι και μπεικον γευστικεs αλλα παγωμενεs.

Η τηγανιτη φετα με μαρμελαδα ντοματαs σε πολυ καλο επιπεδο. Λιγο πριν τιs 12 μαs ζητηθηκε να πληρωσουμε γιατι επρεπε να κλεισουν ταμειο. Στην επομενη στιγμη αρχισαν να κλεινουν τα μεγαλα παραθυρα με τα προστατευτικα ξυλα. Με κινδυνο να μαs κλεισουν μεσα φυγαμε κακιν κακωs. Aυτα...........

28 Απρ 2016

Εχω παει αρκετες φορες και γενικα το μαγαζι ειναι μεσαιας κατηγοριας. εκεινο που μας εκανε φοβερη εντυπωση, ειναι οτι παρα τις συχνες επισκςψεις μας (με λογαριασμους απο 20 μεχρι 120€), δεν μας κερασαν ποτε ενα ποτηρι κρασι... ειναι λεει πολιτικη του μαγαζιου να μην κερνανε... ακουσον ακουσον!!!!!

απλα δεν θα ξαναπαμε ποτε!
Φαγητο μετριο, εξυπηρετηση κατω του μετριου και τιμες τσιμπημενες.

15 Μάρ 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Σάββατο, γεμάτο από κόσμο. Ο χώρος τεράστιος και αρκετά καλός. Η μουσική ήταν αυτή που μας γέμισε περισσότερο απ' οτιδήποτε τελικά εκεί μέσα.

Η εξυπηρέτηση αργή, το φαγητό πολύ λίγο σε σχέση με τις τιμές και μας φάνηκε λίγο γρήγορα μαγειρεμένο. Μικρό μενού και δε σου έδινε την δυνατότητα για περισσότερες επιλογές σε φαγητό.

Από τα πιάτα ωραία ήταν η σαλάτα Ακροβάτης. Σύνολο πιάτων μαζί με την σαλάτα 6. 1κιλό κρασί και ένα αναψυκτικό σύνολο 64€. Στο τέλος δεν υπήρχε κανένα κέρασμα. Κάτι που το κατατάσσω και αυτό στα μείον του μαγαζιού.

03 Ιαν 2016

Δύο φορές έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε όπως καταλαβαίνετε μου αρέσει. Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω κριτική για αυτό, είναι η παραμονή Πρωτοχρονιάς, γιατί αλήθεια ποτέ άλλοτε δεν είχα περάσει καλά έξω παραμονή. Θες οι προσδοκίες που είναι υψηλότερες για τη συγκεκριμένη μέρα, θες ο πολύς κόσμος, θες η λογική της αρπαχτής που ισχύει για πολλά μαγαζιά, πάντως πρώτη φορά δεν είχα αυτήν την αίσθηση της απογοήτευσης.

Η καλή μου εμπειρία ξεκινά από την κράτηση για τη συγκεκριμένη ημέρα. Πρώτον, έχω κάνει κράτηση περίπου μια βδομάδα πριν για 6 άτομα. Δύο μέρες πριν την αλλάζω σε 12. Η κοπέλα στο τηλέφωνο με ευγενικό τόνο με ρωτά αν είμαι σίγουρη για τον αριθμό, μου εξηγεί πως επειδή αυτές τις μέρες έχει μεγάλη κίνηση συνήθως στα μαγαζιά, κ αυτοί προσπαθούν να μην υπάρχει το γνωστό στρίμωγμα, θέλουν να είναι όσο το δυνατόν πιο εντάξει με τους πελάτες τους, γιατί "το θέμα είναι αυτήν τη μέρα να περάσουν όλοι ωραία".

Ταυτοχρόνως μου (ξανα)διευκρινίζει το consept της βραδιάς, δηλ. μενού, τιμές κ δυνατότητες για κρασί εμφιαλωμένο ή χύμα. Προσπαθώ να συνέλθω ούτως ή άλλως από την έκπληξη που κάποιος εκπρόσωπος μαγαζιού είναι επεξηγηματικός, ευγενικός κ ήρεμος. Την ημέρα του ρεβεγιόν το μεσημεράκι δέχομαι τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν την κράτησή μου (τελικά είχαν δίκιο, μειώθηκε κατά δύο η παρέα τελευταία στιγμή). Λέω, λοιπόν, "συγγνώμη, τελικά θα είμαστε 10 άτομα" κ μου απαντούν " μην ανησυχείτε, για αυτό τηλεφωνούμε, για να διευκρινιστούν όλα αυτά από νωρίς".

Στο δια ταύτα τώρα. Ευγενική κοπέλα, γλυκιά στην είσοδο, μας οδήγησε στο τραπέζι μας, με ευχές κ πολύ καλή διάθεση. Άλλη κοπέλα, ευγενική, πολύ γελαστή μας σέρβιρε, πολύ υπομονετική με τον έναν ιδιότροπο φίλο μου. Μενού πρωτοχρονιάς (Κολοκυθόσουπα, μυρωδάτη, εξαιρετική, μανιτάρια γεμιστά απίθανα, υπερσαλάτα - κ λόγω ποσότητας κ λόγω υλικών, ιδιαίτερη, ωραία, χοιρινό ψητό με πατάτες φούρνου κ σως κρασιού-σύκου.

Εδώ να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα ότι δεν είχε αυτήν τη γλυκερίλα που έχουν συνήθως τα αντίστοιχα χριστουγεννιάτικα πιάτα. Ήταν σα να σκέφτηκε κάποιος, έχει γλυκιά σως η σαλάτα, ας είναι το κυρίως στιβαρό να ισορροπήσει η γεύση). Ψωμί χειροποίητο με μυρωδικά. Το γλυκό δε με ενθουσίασε, δεν ήταν κακό, αλλά βρήκα πολύ έντονο τον συνδυασμό ανθότυρου-σιροπιού (τσιζκέικ ελληνικό με ανθότυρο κ σιρόπι μελιού). Το μενού κόστιζε 20 e άτομο κ να επισημάνω ότι η σερβιτόρα μας είπε 2 φορές πως αν θέλουμε κάτι επιπλέον από σαλάτα κ πρώτα, δεν χρεώνονται επιπλέον. Περάσαμε υπέροχα, οι μουσικοί ήταν εξαιρετικοί, η τραγουδίστρια φωνάρα, όλοι είχαν πολύ κέφι. Όλα τέλεια, θα ξαναπάω οπωσδήποτε.

Ψαρρών 26 & Μαιζώνος, Μεταξουργείο