ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ

Οινομαγειρεία

Παπαδιαμαντοπούλου 53, Ιλίσια [Χάρτης]

Ανοιχτό και μεσημέρι με μεγάλη ποικιλία από μαγειρευτά αλλά και πιάτα της ώρας.

Οινομαγειρεία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Μεσημεράκι Πέμπτης, αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό στα γρήγορα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το ξεχάσαμε αυτό το μαγειρείο και κάθε φορά πηγαίνουμε σε ταχυφαγεία με φαγητά μέτριας ή και κακής, κάποιες φορές ποιότητας.

Είχα να φάω στον Παπαγιάννη από παιδάκι, που πηγαίναμε με τους γονείς μας κάποια μεσημέρια όταν δεν υπήρχε φαγητό στο σπίτι. Ακόμη θυμάμαι εκείνα τα πλατάρια (φτερούγες και εντόσθια κοτόπουλου κοκκινιστά) που τα "χτύπαγα" αλύπητα. Κατεβαίνοντας από Ζωγράφου τη Λ. Παπάγου, συνεχίζουμε Παπαδιαμαντοπούλου εκεί που ενώνεται με τη Μικράς Ασίας στο δεξί μας χέρι, παραμένει για πολλά χρόνια σχεδόν το ίδιο.

Απλός χώρος μια στενόμακρη σάλα τραπεζάκια με καθαρά μπορντώ τραπεζομάντηλα και λευκά ναμπερόν. Οπως και παλιά, ένας- ένας, το πολύ δύο, στα τραπεζάκια εργένηδες κυρίως και μια οικογένεια με δυο παιδάκια ήσυχα ευτυχώς. Παραγγέλνεις, τρως, πληρώνεις, φεύγεις. ΄Οχι ότι σε εμποδίζει να καθίσεις περισσότερο κανένας, απλά οι περισσότεροι πηγαίνουν για να γεμίσουν το στομάχι τους. Κατάλογος υπάρχει μα κανένας δεν τον κοιτάζει αφού δεξιά καθώς μπαίνεις είναι η βιτρίνα όπου κρατούνται ζεστά όλα τα φαγητά. Δίπλα από τα φαγητά και τα κρέατα (παϊδάκια, μπριζόλες, συκώτι, μπιφτέκια ) αν θελήσει κάποιος κάτι στη σχάρα.

Δύσκολο να επιλέξεις με τόσα λαχταριστά φαγητά εκτεθειμένα. Ρεβύθια, μπριάμ, φασολάκια, μουσακάς, γεμιστά, γιουβαρλάκια, κοκκινιστό μοσχάρι, αρνάκι φρικασέ (μήπως σας άνοιξε η όρεξη! ), κοτόπουλο κοκκινιστό, μοσχάρι στιφάδο, λαχανοντολμάδες, γίγαντες και δε θυμάμαι τι άλλο ακόμη;

Πήραμε μια ανάμεικτη σαλάτα και λαχανοντολμάδες για τη μέση και από ένα πιάτο ο καθένας: αρνάκι με φασολάκια, μοσχάρι γιουβέτσι και κοτόπουλο με πατάτες φούρνου. Σε όλα τα κρέατα επιλέγεις τη γαρνιτούρα, μακαρόνια, πατάτες φούρνου η τηγανητές ή τα συνδυάζεις με κάποιο από τα λαδερά. Τo καλό είναι οτι η γαρνιτούρα είναι μέρος του φαγητού και όχι για να γεμίσει το πιάτο.

Μείναμε και οι τρεις απόλυτα ευχαριστημένοι, καλύτερα κι απο το σπίτι μας. Ρώτησα αν σερβίρουν ακόμη τις μισές μερίδες και πήρα ένα '' βέβαια '' απορημένο. Μου ειχε μείνει από τότε η συνήθης φράση "ολίγη απο γιουβέτσι στο 2... " Για το σέρβις δε το συζητάμε, περνάς από τη βιτρίνα, παραγγέλνεις τι θέλεις και μέχρι να καθίσεις έρχεται και το φαγητό και μετά ακολουθεί η σαλάτα, εκτός αν πάρεις κάτι από τη σχάρα. Αν είστε απο την περιοχή, όταν θελήσετε να φάτε κάτι στα γρήγορα σκεφθείτε και αυτή την εκδοχή και ίσως να σας γίνει συνήθεια. Εγώ πάντως θα το ξαναπροτιμήσω.