Αργεντίνικο μαγαζί με σπιτική κουζίνα και ζωντανήμουσική. Κυριακή και Δευτέρα κλειστά

16 Φεβ 2014

πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει

ο χώρος είναι όμορφος και το κάπνισμα δεν επιτρέπεται
το σερβις είναι πολύ αργό και με έλλειψη συντονισμού (ίσως φταίει η μέρα 14/2 που ήταν γεμάτο)

τα κρέατα του δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, και η λίστα κρασιών πολύ ακριβή με κρασιά μονο απο την αργεντινή

30 Δεκ 2013

Φίλος είχε επισκεφθεί το εστιατόριο αρκετές φορές και το είχε περιγράψει θετικά, οπότε είχε ωριμάσει και για μένα το ενδιαφέρον να δοκιμάσω τις αργεντίνικο κρέας και το κρασί του. Αν και ο φίλος είχε πάει την παραμονή των Χριστουγέννων (!!!), δεν δίστασε να πει το ΝΑΙ για τη χθεσινή (28/12/2013) σαββατιάτικη έξοδο.

Το περιβάλλον είναι πολύ ζεστό και φιλικό και το ευγενικό και διακριτικό καλωσόρισμα του ιδιοκτήτη (Γιώργος), σε κάθε πελάτη, τον προδιαθέτει θετικά για το τι θα επακολουθήσει (φαγητό με μουσική), στο χρονικό διάστημα που έχει αποφασίσει να διαθέσει για τη διασκέδασή του. Χθες το βράδυ τραγουδούσε και έπαιζε πιάνο μια κοπέλα ενώ την παραμονή των Χριστουγέννων ο φίλος είπε ότι διασκέδαζαν με ένα πιανίστα και μια τραγουδίστρια που μετέδωσαν στους πελάτες αρκετό κέφι. Από το σύνολο των τραπεζιών της κύριας αίθουσας έμειναν άδεια, τελικά, γύρω στα 4-5.

Στο πλαίσιο της ιδιαίτερης φροντίδας προς τον πελάτη περιλαμβάνονται και οι ιδιαίτερα προσεγμένοι και καλοτυπωμένοι κατάλογοι με τις σπεσιαλιτέ του εστιατορίου. Η παρέα των 3 ατόμων διάλεξε ένα ορεκτικό (φέτες βραστής πατάτας με προσούτο, 8 ευρώ), μία σαλάτα πράσινη (8 ευρώ) και για κύριο πιάτο μία μπριζόλα χοιρινή με πανσέτα (costilla, 14 ευρώ), στήθος μοσχαριού (entrana, 16 ευρώ, μπιφτέκι μοσχαρίσιο (vacio, 17 ευρώ) και για κρασί το λευκό melodias (23 ευρώ). Όλοι έμειναν ικανοποιημένοι τόσο από τις επιλογές τους και το ψήσιμο του μάγειρα όσο και από την εμφάνιση και την ποσότητα κάθε πιάτου. Ιδιαίτερη εντύπωση έκαναν τόσο η σαλάτα μας όσο και οι σαλάτες των όμορων τραπεζιών. Ήταν τεράστιες σε ποσότητα και επειδή τις σερβίριζαν σε κανονικά πιάτα, σχημάτιζαν πυραμίδα (!!!).

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε, επίσης, η απάντηση του σερβιτόρου όταν τον ρώτησα γιατί προτίμησε την κυρία του τραπεζιού μας, όπως και στα υπόλοιπα τραπέζια, φυσικά, για να δοκιμάσει το κρασί. Η απάντησή του ήταν "Έχουμε παράδοση, στο να δοκιμάζουν οι κυρίες το κράσι, και την τηρούμε" (!!!). Στο λογαριασμό χρεώθηκε μία μπουκάλα νερό (Ζαγόρι), από τις 3 που έφερε και σερβίριζε, σχεδόν πιεστικά, η αρμόδια κοπέλα και δεν χρεώθηκαν τα digestive που ζητήσαμε (μαστίχα, λεμοντσέλο).

Το προσωπικό είναι πολυπρόσωπο και αρκετά εξυπηρετικό (ίσως και φορτικό, όπως με το νερό) και ειδικά ο σερβιτόρος έτοιμος να προτείνει, να εξηγήσει και γενικά να βοηθήσει τον πελάτη στις επιλογές του.

Σαν γενική εντύπωση θα έλεγα ότι πέρασα ένα όμορφο βράδυ, γνωρίζοντας, εκ των προτέρων, ότι θα ξοδέψω παραπάνω από το συνηθισμένο. Πληρώσαμε 97,50 ευρώ τα τρία άτομα, που σημαίνει 33 ευρώ το άτομο, με το κρασί, και 25 χωρίς κρασί. Στην επιλογή τιμής ανά άτομο επέλεξα το εύρος 25-36, που νομίζω ότι αντιπροσωπεύει καλλίτερα την πραγματικότητα.

25 Νοε 2013

Πολύ ωραίο εστιατόριο με πάρα πολύ καλά κρέατα!!!
Πολύ όμορφος ο χώρος και καλή εξυπηρέτηση!
Οι χορευτές δίνουν μια πολύ όμορφη νότα στο χώρο!

Σε σχέση με την τιμή ωστόσο το πράγμα αλλάζει! Υπολογίστε 50 - 60€ το άτομο με κρασί!
Εάν είχε χαμηλότερες τιμές θα ήταν πολύ καλύτερα!

21 Απρ 2013

Φέτος πήγαμε στο passional με μια παρέα φίλων και παρότι δεν ενθουσιαζομαι από το κρέας, παρόλα αυτά ομολογώ πως η ποιότητα και η γεύση ήταν εξαιρετική.

Η ατμόσφαιρα ήταν επίσης πολύ καλή. Το εστιατόριο μοντέρνο εσωτερικά κάτι που δεν περίμενα για αργεντινικο εστιατόριο και από την εξωτερική του όψη. Οι τιμές για το κρέας δεν ήταν υψηλές, ιδιαίτερα όταν το rib eye είναι εξαιρετικό.

Τσιμπημενες ήταν οι τιμές των ορεκτικων. Δεν ξέρω αν φέτος έριξαν τις τιμές αλλά εμείς πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο με κρασί.

04 Μάρ 2013

Πάρα πολύ καλό εστιατόριο από άποψη ποιότητας φαγητού, εξυπηρέτησης και ατμόσφαιρας.
Το μόνο αρνητικό (αλλά πολύ σημαντικό) είναι οι υπερβολικά υψηλες τιμές του.

Ο Χόρχε (ιδιοκτήτης) δίνει πολύ μεγάλη προσοχή σε κάθε λεπτομέρια. Όμως πληρώσαμε περίπου 60 ευρώ το άτομο.
Θα ξαναπάω, αν μειώσει τις τιμές.

05 Φεβ 2013

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Παρασκευή βράδυ. Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και όμορφος. Ο,τι πρέπει για μια ρομαντική βραδυά.

Το προσωπικό πολύ ευγενικό και κατατοπιστικό. Το μενού περιλαμβάνει κατα κύριο λόγο κρεατικά.

Πήραμε μια σαλάτα με κύριο συστατικό το παντζάρι. Η ποσότητα ήταν απογοητευτική. Το κρέας δεν ήταν άσχημο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε. Η έκπληξη της βραδυάς ήταν τα ραβιόλια, αν και ο σερβιτόρος μας είχε αποθαρρύνει απο την επιλογή τους. Το αργεντίνικο κρασί ήταν καταπληκτικό.

Στο τέλος πήραμε δύο γλυκά, κρέμα καταμελέ και cheese cake. Μέτρια.

Χωρίς ορεκτικά και πληρώσαμε 144€. Θεωρώ τις τιμές υπερβολικές στην εποχή μας. Δεν θα ξαναπάω παρά μόνο αν πέσουν οι τιμές!

19 Ιαν 2013

Δύσκολο μαγαζί...θα πας αν όλη σου η παρέα εχει όρεξη να φάει και να πληρώσει ψητό μοσχαρίσιο κρέας...το οποίο ομολογουμένως ειναι πολυ νόστιμο και καλοψημένο. Πέρα απο αυτό όμως δεν υπαρχει κατι άλλο που θα το φας και θα θες να ξαναπάς για να το ξαναφάς...κατι δηλαδη μοναδικο ή ιδιαίτερο.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή με τον ιδιοκτήτη να δίνει με πολύ διακριτικό τρόπο σημασία στο πελάτη του και τον σερβιτόρο μας να μας 'πουλάει' τα προϊόντα του με μαεστρια και χωρις πιεση.
Ο χώρος και η ατμόσφαιρα όμορφη και ζεστη.

Επίσης να μη ξεχασω να αναφέρω οτι μου αρεσε πολύ το γλυκάκι (τσιζ κεικ) και οτι τα μονα αρνητικά στοιχεια για μένα ήταν το πολύ κρυο στη τουαλέτα (λεπτομέρεια αλλα με χάλασε) και η γαρνιτουρα του κρεατος μου που ηταν στη μεση σαν σαλατα θα τη προτιμουσα μεσα στο πιατο μου.

Για 4 πιατα-κρεας 2 ορεκτικα 1 σαλατα 2 γλυκακια και 1 μπουκαλι κρασι θα χρειαστείτε ενα 200αρικακι περίπου. Αυτα...πιθανών να ξαναπάω αλλα όχι σύντομα...

08 Ιαν 2013

Το κρέας του είναι καταπληκτικό και επάξια εκπροσωπεί την Αργεντίνικη κουζίνα. Τα απεριτίφ ενώ παλαιότερα ήτανε πολύ πιο γευστικά και μου είχανε αφήσει άριστη εντύπωση τη τελευταία φορά δεν ήτανε τόσο καλά.

Το σέρβις ήταν λίγο "γλοιώδες" και ελαφρώς αναποτελεσματικό. Ο χώρος είναι ιδανικός για ένα ρομαντικό γεύμα και παρόμοιες καταστάσεις χωρίς να σημαίνει ότι για άλλες περιστάσεις είναι ακατάλληλο. Είναι ακριβό σίγουρα αλλά το value for money είναι καλό. Θα το πρότεινα με θέρμη.

07 Ιαν 2013

το pasional το επισκέφτηκα το Σαββατο 5/1/13, η αρχικη εντυπωση ειναι θετικη και το μαγαζι ειναι ζεστο σαν ατμοσφαιρα.
ο καταλογος πληρης και το εντυπωσιακο ηταν η τιμη του kobe φιλετου 190 € !!.

ευκολα θα μπορουσαμε να την πατησουμε διοτι οι γυναικες δεν εχουν καταλογο με τιμες και οι αντρες μπορει να το προσπερασουν μια και οι υπολοιπες τιμες ειναι πολυ φυσιολογικες (πχ το φιλετο εχει 22 €) τα κρασια ολα αργεντινικα αλλα τσιμπιμενα για την ποιοτητα τους (απο 35 μεχρι 50 € τα περισσοτερα) η ποιοτητα του φαγητου ηταν μετρια και η ελειψη καποιου συνοδευτικου που θα σπασει την μονοτονια του κρεατος ηταν εμφανης.

γενικα ενα μαγαζι που αφησε στο συνολο θετικες εντυπωσεις αλλα δεν νομιζω να το επισκευτω παλι.

05 Ιαν 2013

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους καλοφαγάδες συναγωνιστές! Πρόκειται να σας διηγηθώ μια άσχημη εμπειρία στο συγκεκριμένο εστιατόριο το οποίο αποφάσισα να επισκεφθώ με την αρραβωνιαστικία μου την ημέρα των γενεθλίων μου.

Έπειτα από διάφορες συζητήσεις και προτάσεις που μου γίναν απο φίλους-φίλες μου, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Pasional. Ύστερα απο μια δύσκολη εβδομάδα, ξεκινήσαμε να πάμε, και μόλις φτάσαμε αντικρύσαμε μιά πολύ ιδαίτερη και ρομαντική ατμόσφαιρα που δύσκολα συναντάει κανείς στην Αθήνα. Όμορφο, ζεστό περιβάλλον, γεμάτο χρώματα και πολυτέλεια που εύκολα σε κερδίζει! Όμως μετά απο λίγο σταμάτησε ο "μεγάλος" αυτός ενθουσιασμός για μάς. Με το που καθήσαμε στο τραπέζι άρχισε η εμπειρία μας στο Pasional να παίρνει αδιάφορη και καθόλου ευχάριστη τροπή.

Αρχικά, αρχίσαμε με ενα Cosmopolitan (cocktail), πολύ άπειρα και πρόχειρα προετοιμασμένο (έλλειπε η ζάχαρη στο στόμιο του ποτηριού) με πολύ μα ΠΟΛΥΥ αλκοόλ, δεν ξέρω τι είχε μέσα αλλά ήταν δυναμίτης. Λές και είχε 30 μπουκάλια βότκα συμπυκνωμένα με διάλυμα χυμού κράνμπερι και λίγο λαίμ... του το γυρίσαμε πίσω και μου έφερε ακριβώς το ίδιο με περισσότερο λαιμ. Δεν τα τίμησε κάθολου τα λεφτά του, και ίσως το πιό ακριβό κοκτείλ της Αθήνας. Η σύντροφός μου πήρε ένα ποτήρι λευκό κρασί, αρκέτα μικρής ποσότητας. Τι να πω? Ας ήταν. Εν συνεχεία, παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, provolone σαγανάκι, αλλά απειροελάχιστη η ποσότητα για τα λεφτά του. 2 μπουκιές κυριολεκτικά. Μια σαλάτα με σταφύλι και ρόκα (με κουκούτσια μεσα απ το σταφύλι). Ουσιαστικά σταφύλι-ρόκα.

Πάμε στο κυρίως πιάτο τώρα, παρήγγειλα ένα φιλέτο μέτρια ψημένο και η κοπέλα μου ενα μπιφτέκι. Το φιλέτο ήταν αρκετά λεπτό και λιπαρό και σαν γεύση τίποτα το ιδιαίτερο. Το δε μπιφτέκι, ήταν σερβιρισμένο με πουρέ πατάτας, όταν το έκοβες διαλυότανε, άνοστο, άγευστο, ανάλατο. Μας θύμισε μπιφτέκι αρρώστων νοσοκομείου! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! Είμαστε δηλαδή στην εντατική και δε το ξέρουμε? ε? Πληρώσαμε γύρω στα 100Ε τα οποία τα δώσαμε μεν γιατί δεν θέλαμε να πλένουμε πιάτα εκ των υστέρων και φύγαμε απογοητευμένοι και δυσανασχετισμένοι.

Είναι αυτονόητο οτι ο owner στην συγκεκριμένη περίπτωση, θέλει να βγάλει γρήγορο και εύκολο χρήμα, αδιαφορώντας πλήρως για την ποιότητα και τους πελάτες του εστιατορίου του. Έτσι, υποβαθμίζει και το εστιατόριό του, και την φήμη του. Προσωπικά δεν το συνιστώ, όσο όμορφο και αν είναι. Μια λέξη είναι το όμορφο, καθώς έχουμε επισκεφθεί πολύ καλύτερα και πιό αξιόλογα εστιατόρια, όσον αφορά σχέση ποιότητας-τιμής.

Καποδιστρίου 64, Φιλοθέη