Δευτέρα-Τρίτη ΚΛΕΙΣΤΑ Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή 17:30-0:00 Σάββατο 12:00-0:00 Κυριακή 12:00-18:30 Παρασκευή και Σάββατο Ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Οκτ 2016

Η Γωνιά του Τορβα είναι πολύ εύκολο να την βρείς.
Ήδη, απο τη διασταύρωση της Μαραθώνος προς Νταού έχει πινακίδες που σε κατευθύνουν.
Φτάνοντας στο μαγαζί συναντήσαμε πολλά παρκαρισμένα αμάξια έξω.
Κυριακή μεσημέρι και γινόταν το αδιαχώρητο..
Όλος ο κόσμος είχε κάτσει στα τραπέζια της καταπράσινης αυλής του μαγαζιού.
Οπότε, αναγκαστικά βρήκαμε τραπέζι στο εσωτερικό οπου έτρωγαν 3-4 παρέες.
Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι παμπάλαιο, με παραδοσιακό τζάκι και παλιές φωτογραφίες κρεμασμένες στους τοίχους.
Καταθλιπτικό σκηνικό, ενώ υπήρχε και μια βαριά μυρωδιά στον χώρο.

Μετά απο ένα δεκάλεπτο παραμονής ήρθε κάποιος να μας στρώσει το τραπέζι και αμέσως μας ρώτησε τι θα φάμε.
Του είπαμε να μας φέρει κατάλογο, γιατι δεν βλέπαμε πουθενά στον ορίζοντα και μας απάντησε τι να μας φέρει να πιούμε.
Τρίτη φορά του ζητήσαμε κατάλογο και επιτέλους μας έφερε έναν, μέσα απο την κουζίνα.
Μας έφερε 2 ποτήρια χωρίς να φέρει νερό, ούτε καν βρύσης, αλλα δεν μας ρώτησε κιόλας..

Κατάλογος, λιτός, κυρίως ψητά και μερικά μαγειρευτά.
Ζητήσαμε σηκώτι ψητό και μοσχαράκι λεμονάτο αλλα μας είπαν οτι τελείωσαν.
Μας έκανε εντύπωση πότε πρόλαβαν να τελειώσουν, γιατί η ώρα ήταν 14:30 και ο κόσμος έτρωγε κυρίως προβατίνα, παϊδάκια και μπιφτέκια,.. άντε και κάναν κόκκορα με μακαρόνια..

Παραγγείλαμε έναν ντάκο για σαλατικό (5€)...
Τυροπιτάκια τηγανητά(6€)..
Η τιμή φαίνεται υψηλή, αλλα δικαιολογείται, γιατί είναι γευστικότατα, μεγάλα και χωρίς ίχνος λαδίλας.
Το φύλλο τους είναι τύπου κουρού, οπότε τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ζητήσαμε αρνάκι γιουβετσι(8€), το οποίο μας φάνηκε εξαιρετικό.
Δεν είχε λίπος και η μερίδα ήταν γενναία.
Μου θύμισε σπιτικό φαγητό.

Τέλος, πήραμε ένα μπιφτέκι ψητό, (8€) το οποίο συνοδεύονταν απο 4- 5 τηγανητές πατάτες, σε ένα μικρό πιάτο που μόλις χωρούσε το μεγάλο μπιφτέκι.

Ζητήσαμε δυο φορές λεμόνι και την τρίτη φορά μας έφεραν ένα, απο το διπλανό τραπέζι!!!!
Απο ποτά, παραγγείλαμε μισό κιλό λευκό κρασί, αρκετά καλό (3,5€).

Ζητήσαμε λογαριασμό και μας τον έφεραν μετά την τέταρτη εντολή μας και ενώ ήδη είχαμε σηκωθεί να φύγουμε.
Πληρώσαμε 31,5€ και μάλιστα μετρητά, αφού.. "σκέφτονται κάποια στιγμή να βάλουν μηχανάκι για κάρτες... ", κατα δήλωση του σερβιτόρου..

Κέρασμα δεν είχε, τίποτε, ενώ στα διπλανα τραπέζια έφερναν γλυκά και παγωτά.
Αλλα, τι λέω;
Εδώ ούτε νερό μας έφεραν...
Και να πεις οτι δεν είχαν προσωπικό;
Μετρήσαμε 7 σερβιτόρους και 5 άτομα επιπλέον στην κουζίνα..

Συμπέρασμα..

Αυτά τα λίγα που φάγαμε, καλά ήταν, οι τιμές, όχι ακριβές, αλλα η εξυπηρέτηση, κάτω του μετρίου.
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να ξαναπάω στον Τόρβα...

Πλαστήρα και Καραϊσκάκη , Νταού Πεντέλης