Δευτέρα-Τρίτη ΚΛΕΙΣΤΑ Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή 17:30-0:00 Σάββατο 12:00-0:00 Κυριακή 12:00-18:30 Παρασκευή και Σάββατο Ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

26 Οκτ 2016

Η Γωνιά του Τορβα είναι πολύ εύκολο να την βρείς.
Ήδη, απο τη διασταύρωση της Μαραθώνος προς Νταού έχει πινακίδες που σε κατευθύνουν.
Φτάνοντας στο μαγαζί συναντήσαμε πολλά παρκαρισμένα αμάξια έξω.
Κυριακή μεσημέρι και γινόταν το αδιαχώρητο..
Όλος ο κόσμος είχε κάτσει στα τραπέζια της καταπράσινης αυλής του μαγαζιού.
Οπότε, αναγκαστικά βρήκαμε τραπέζι στο εσωτερικό οπου έτρωγαν 3-4 παρέες.
Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι παμπάλαιο, με παραδοσιακό τζάκι και παλιές φωτογραφίες κρεμασμένες στους τοίχους.
Καταθλιπτικό σκηνικό, ενώ υπήρχε και μια βαριά μυρωδιά στον χώρο.

Μετά απο ένα δεκάλεπτο παραμονής ήρθε κάποιος να μας στρώσει το τραπέζι και αμέσως μας ρώτησε τι θα φάμε.
Του είπαμε να μας φέρει κατάλογο, γιατι δεν βλέπαμε πουθενά στον ορίζοντα και μας απάντησε τι να μας φέρει να πιούμε.
Τρίτη φορά του ζητήσαμε κατάλογο και επιτέλους μας έφερε έναν, μέσα απο την κουζίνα.
Μας έφερε 2 ποτήρια χωρίς να φέρει νερό, ούτε καν βρύσης, αλλα δεν μας ρώτησε κιόλας..

Κατάλογος, λιτός, κυρίως ψητά και μερικά μαγειρευτά.
Ζητήσαμε σηκώτι ψητό και μοσχαράκι λεμονάτο αλλα μας είπαν οτι τελείωσαν.
Μας έκανε εντύπωση πότε πρόλαβαν να τελειώσουν, γιατί η ώρα ήταν 14:30 και ο κόσμος έτρωγε κυρίως προβατίνα, παϊδάκια και μπιφτέκια,.. άντε και κάναν κόκκορα με μακαρόνια..

Παραγγείλαμε έναν ντάκο για σαλατικό (5€)...
Τυροπιτάκια τηγανητά(6€)..
Η τιμή φαίνεται υψηλή, αλλα δικαιολογείται, γιατί είναι γευστικότατα, μεγάλα και χωρίς ίχνος λαδίλας.
Το φύλλο τους είναι τύπου κουρού, οπότε τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ζητήσαμε αρνάκι γιουβετσι(8€), το οποίο μας φάνηκε εξαιρετικό.
Δεν είχε λίπος και η μερίδα ήταν γενναία.
Μου θύμισε σπιτικό φαγητό.

Τέλος, πήραμε ένα μπιφτέκι ψητό, (8€) το οποίο συνοδεύονταν απο 4- 5 τηγανητές πατάτες, σε ένα μικρό πιάτο που μόλις χωρούσε το μεγάλο μπιφτέκι.

Ζητήσαμε δυο φορές λεμόνι και την τρίτη φορά μας έφεραν ένα, απο το διπλανό τραπέζι!!!!
Απο ποτά, παραγγείλαμε μισό κιλό λευκό κρασί, αρκετά καλό (3,5€).

Ζητήσαμε λογαριασμό και μας τον έφεραν μετά την τέταρτη εντολή μας και ενώ ήδη είχαμε σηκωθεί να φύγουμε.
Πληρώσαμε 31,5€ και μάλιστα μετρητά, αφού.. "σκέφτονται κάποια στιγμή να βάλουν μηχανάκι για κάρτες... ", κατα δήλωση του σερβιτόρου..

Κέρασμα δεν είχε, τίποτε, ενώ στα διπλανα τραπέζια έφερναν γλυκά και παγωτά.
Αλλα, τι λέω;
Εδώ ούτε νερό μας έφεραν...
Και να πεις οτι δεν είχαν προσωπικό;
Μετρήσαμε 7 σερβιτόρους και 5 άτομα επιπλέον στην κουζίνα..

Συμπέρασμα..

Αυτά τα λίγα που φάγαμε, καλά ήταν, οι τιμές, όχι ακριβές, αλλα η εξυπηρέτηση, κάτω του μετρίου.
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να ξαναπάω στον Τόρβα...

02 Απρ 2016

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω πήγα τελευταία 19-03-2016. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο αλλά φιλικός και άνετος. Καθαρά..
Είχαμε πάει 3 οικογένειες με παιδιά..

Παραγγείλαμε
Κοτόπουλο ψητό 2/4
Μπιφτέκι 3/4
Χόρτα. φάβα, σαλάτα, (τίποτα το ιδιαίτερο) πατάτες 2/4
Πα ι δάκεια 1/4 καθόλου νόστιμα ξερά (απόρησα για το συγκεκριμένο μαγαζί που υποτίθεται είναι για κρεατοφάγους )
Προβατίνα 0/4 η μεγάλη απογοήτευση. Ένα τίποτα. Το κρέας άνοστο καλοψημένα Παραγγείλαμε 1 κιλό και φάγαμε συνολικά 2 κομματάκια. Πρέπει ο ιδιοκτήτης να το βγάλει από τον κατάλογο γιατί αν δεν το έχει το θέμα ας μην το σερβίρει. Ήταν χάλια.
Σίγουρα δεν το συνιστώ.

Φιλέτο κοτόπουλο 3/4 Καλό.
Κόκκινο κρασί 2/4 όχι πολύ καλό Το λευκό μου άρεσε περισσότερο και το προτείνω. Ηταν πολύ καλό 4/4. Τσίπουρο 2/4

Η εξυπηρέτηση καλή οι άνθρωποι φιλικοί.
Το επιδόρπιο στο τέλος αδιάφορο.
Τιμή 15€ το άτομο.

Γενικά με απογοήτευσε γιατί την προηγούμενη φορά που είχα πάει ήταν πολύ καλύτερα. Κρίμα γιατί είναι ωραίο μαγαζί σε ωραία τοποθεσία (λίγο μακριά βέβαια αλλά εύκολα προσβάσιμο.
Μάλλον θα ξαναπάω αλλά δεν θα πάρω προβατίνα.

08 Μάρ 2016

Η γωνιά του Τόρβα, χμμμμ.... την πρώτη φορα που βρεθηκα σε αυτό το μαγαζί με είχανε πάει, και είχα συγκλονιστει απο τα απιστευτα κρέατα, τις σπιτικές πατάτες, το ωραίο του το κρασί, και το ωραιο κλιμα, ήταν Σαββατο και είχε ζωντανη μουσική, ενω μεσα σε ένα καταμεστο απο κόσμο μαγαζι το σερβις ήταν κατι παραπάνω απο γρήγορο και ευθιάθετο.
Αυτό το μαγαζί ή πρεπει να είσαι λοκαλ για να το ξέρεις ή αν σε πάρει κάποιος απο το χέρι και να σε πάει. Παρ'όλα αυτα, αν τύχει να διαβάσεις αυτην την κριτική καλοφαγά μου, μην διστάσεις και μην την αγνοήσεις. Ψαξε αυτην την ταβέρνα, και πραγματικά θα καταλάβεις γιατι επέμεινα τόσο όταν πάς και φας.

Η κριτική μου όμως δεν θα γίνει για την μέρα που με είχανε πάρει απο το χέρι και με είχανε πάει. Αλλα για την μέρα που ξαναπήγα μόνη μου.
Είμασταν 2 άτομα και πήραμε τα εξέις:

-1 πατατούλες (3,50e)
-1 τυροκαυτερή(4.00e)
-1 μερίδα μπιφτέκι(8.00e)
-1 μερίδα πανσέτες(4.80e/μερίδα - 16,00e/κιλό)
-1/2 κιλό κρασί ροζέ(3,50e)
-Ψωμί(1.00e)
-Εμφιαλωμένο Νερό(1.00e)

ΣΥΝΟΛΟ: 25.80e

Πατατούλες σπιτικές κομμένες στο χέρι, τηγανισμένες σε καθαρό λάδι, για πραγματικα μύριζα και έτρωγα πατατα, και οχι προκατ προτηγανισμένο που μυρίζει λαδίλα.
Τυροκαυτερή υπέροχη τυρένια και καυτερή!
Κρασί ροζέ πολύ ωράιο.
Το μπιφτέκι ταιράστιο, και πεντανόστιμο, ζουμερό μέσα και τραγανό έξω. Ηταν τουλάχιστον 350-400gr κιμάς και δεν υπερβάλω. Ηταν πααααρα πολύ μεγάλο.

Όσο για τις πανσέτες δεν έχω πολλά να πω, μου είχανε μείνει στο κεφάλι απο την πρωτη μου επίσκεψη. Δεν είναι η κλασσική πανσέτα, που είναι φλίδα, ξεροψημμένη και μεσα στο λίπος. Φυσικά και η πανσέτα είναι λιπαρή, αλλα αυτη η πανσέτα δεν ήταν μέσα στα ξυγκια και στα λίπη, έτρωγες κρέας. Είχαν πάχος 2,5 - 3 εκατοστα η καθε μία. Πέντε κομματια στο πίατο, κατάφερα και έφαγα τις μισές, τις άλλες μισές ο αντρας.

Φάγαμε και ίπιαμε παραπάνω απο καλα, και πιστευω οτι πληρώσαμε και πάρα πολύ καλα, σχεδόν 13 ευρώ το άτομο και με κρεας, και με παρελκώμενα και με κρασάκι, μπουχτισμένοι απο το φαί και πλήρως ικανοποιημένοι.

Είναι ένα κρυμμένο διαμάντι που πραγματικα αξίζει επίσκεψη.

Πλαστήρα και Καραϊσκάκη , Νταού Πεντέλης