Κάθε μέρα ανοιχτό από το μεσημέρι.

28 Οκτ 2016

Βρεθήκαμε τυχαία στην περιοχή και θελήσαμε να καθίσουμε για φαγητό. Χαζεύοντας λίγο τα μαγαζιά απ' έξω, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το "Σουσάμι". Χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες λοιπόν, καθίσαμε στην αίθουσα, η οποία είναι αρκετά καλαίσθητη (διαφέρει από αυτήν της φωτογραφίας, έχει γίνει κάποια καλή ανακαίνιση).

Ο κατάλογος ήρθε άμεσα, μαζί με κάποια πιάτα ημέρας. Το μενού βασισμένο σε κρεατικά, οι τιμές σε μία πρώτη ανάγνωση ίσως λίγο παραπάνω από το αναμενόμενο, αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές.

Δοκιμάσαμε μία σαλάτα λαχανικών, σε μικρή υποτίθεται μερίδα (προσφέρεται και σε μεγάλη). Η ποσότητα ήταν πραγματικά μεγάλη, αλλά δεν έλεγε κάτι ιδιαίτερο (χωρίς να είναι κακή, απλά αδιάφορη). Από τα ορεκτικά, δοκιμάσαμε ένα βουβαλίσιο λουκάνικο το οποίο ήταν αρκετό σε ποσότητα και πολύ νόστιμο. Επίσης, ένα τραχανότο το οποίο ήταν και αυτό αρκετό και νόστιμο, αλλά με μια-δυο μικρές αλλαγές θα μπορούσε να είναι πραγματικά καλό. Τέλος, ένα ψαρονέφρι με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα και δενδρολίβανο, πάρα πολύ νόστιμο και καλοψημένο, με ωραίες τηγανητές πατάτες. Είχε 3-4 επιλογές σε χύμα κρασί, συμπαθητικό.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και μπορώ να πω ευγενική. Νομίζω θέλει λίγο προσπάθεια ακόμη όμως (όχι στην πρόθεση αλλά στην εκτέλεση). Το νεράκι ήρθε σε κανάτα, η απόδειξη κανονικά από την αρχή και στο τέλος και ένα μικρό κερασματάκι.

Σε γενικές γραμμές, μείναμε ευχαριστημένοι. Είναι ένα συνοικιακό μαγαζί με διάφορες ωραίες προτάσεις, που θέλει λίγο προσοχή στις λεπτομέρειες αλλά έχει πολλές προοπτικές.

01 Φεβ 2016

Το Σουσάμι είχα να το επισκεφθώ πάνω από 4 χρόνια οπότε οι τότε μνήμες μου με ακολουθούν και μάλον διαψεύδονται τουλάχιστον σε σχέση με την τότε γευστική εμπειρία μου. Θυμάμαι στα πρώτα χρόνια του, έπρεπε να είχες κλείσει στα σίγουρα τραπέζι για να μπορέσεις να εξυπηρετηθείς, πράγμα που δεν νομίζω να συμβαίνει σήμερα και μάλιστα απ ότι είδα από τον κόσμο που εξυπηρετήθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας

Σάββατο μεσημέρι λοιπόν και περνώντας απ έξω μας ήρθε η ιδέα να σταματήσουμε για φαγητό μια και ούτως ή άλλως θα αναζητούσαμε ανάλογο χώρο για μεσημεριανό

Ωρα άφιξης 14:40, το εστιατόριο με 3 παρέες.
Γινόμαστε άμεσα αντιληπτοί από τον σερβιτόρο ο οποίος μας προτείνει (αφού μας ρωτά πρώτα) τραπέζι για 4 άτομα που είμασταν, στο χώρο των μη καπνιστών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει κανένα διαχωριστικό καπνιζόντων και μη, απλά ο ένας χώρος του εστιατορίου, που είναι γωνιακό, αφιερώνεται στους μη καπνιστές (περί το 33% του εστιατορίου), το δε υπόλοιπο για τους καπνίζοντες. Πάλι καλά!!! Οφείλω να πώ πάντως ότι δεν ειδαμε και δεν αισθανθήκαμε οσμές τσιγάρου καθ όλη την παραμονή μας στο εστιατόριο

Το εστιατόριο ζεστό, φωτεινό και αρκετή αίσθηση του ξύλου τόσο στη διακόσμηση όσο και στα τραπεζοκαθίσματα.

Το τραπέζι που κάτσαμε ήταν ροτόντα, αρκετά άνετο και γενικότερα όλες οι αποστάσεις των τραπεζιών ήταν πολύ καλές χωρίς να είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

Μουσική διακριτική, σε σωστή ένταση, κυρίως με έντεχνο τραγούδι.

Οι κατάλογοι προσγειώθηκαν πολύ σύντομα με το που κάτσαμε, καλαίσθητοι, με αναλογικά σχετικά μικρό μενού, με έμφαση κυρίως στα κρεατικά και σε μερικά πιάτα ζυμαρικών. Υπάρχουν επίσης πιάτα ημέρας που λογικά ανανεώνονται κατά διαστήματα.

Νερό μας ήρθε σε κανάτα, όπως και μικρά ζεστά ψωμάκια συνοδευόμενα με dip ντομάτας.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Κρητική σαλάτα
Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα
Συκωτι μοσχαρίσιο
Πένες με κοτόπουλο

Η σαλάτα ήρθε σύντομα και στην ουσία επρόκειτο για ντάκο, σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο, ικανοποιητική σε ποσότητα, με επιπλέον αγγούρι και ντομάτες. Το τυρί ήταν ξινομυζήθρα. Καλή γεύση, μας τα χάλασε όμως στο vfm μια και χρεώθηκε στα 8,7 ευρώ. Γενικώς οι τιμές στις σαλάτες θα έλεγα ότι ήταν αρκετά έως πολύ τσιμπημένες ιδιαίτερα σε σχέση με τις μνήμες μου 4 χρόνια πίσω

Η ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα, ήταν επαρκής ως ποσότητα στα κρεατικά, περιελάμβανε χοιρινά μπριζολάκια, μπιφτέκι, φιλέτο κοτόπουλο και λουκάνικο, με (λίγες)αναλογικά πατάτες και μια μικρή πιτούλα. Χρεώση στα 18 ευρώ, γεύσεις ικανοποιητικές - χωρίς να ξετρελαίνουν - οι ποσότητες όμως των συνοδευτικών στις πατάτες και στην μινιατούρα πιτούλα απαράδεκτα μικρές.
Οι πένες με κοτόπουλο, πολύ καλή ως ποσότητα και ως γεύση, με όλα τα αρώματα, χωρίς να είναι λασπωμένα τα ζυμαρικά, με vfm όμως στα όρια της άνω τιμής

Για το συκώτι δεν έχω άποψη, γιατί ενώ είχαν έρθει τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα και ενώ είχαμε και διαβεβαίωση ότι όπου να ναι έρχεται και το συκώτι, λίγο αργότερα μας ενημέρωσαν ότι είχε γίνει λάθος και είχαν και πρόβλημα στην κουζίνα, οπότε το συκώτι δεν μπορούσε να έρθει.

Οφείλω να πώ ότι η ενημέρωση που μας έγινε για τη μη αδυναμία έλευσης του συγκεκριμένου πιάτου ήταν άκρως ευγενική, απολογητική και επαγγελματική από το σερβιτόρο, οπότε αυτό εξισορόπησε τα πράγματα.
Επιλέξαμε να μην αντικαταστήσουμε το συκώτι με κάτι άλλο, γιατι εν των μεταξύ είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε με τα υπόλοιπα, οπότε κάναμε κράτει ώστε να μην περιμένουμε εκ νέου για κάτι της ώρας, αν και "χαλαστήκαμε" σίγουρα από την αστοχία αυτή, που τουλάχιστον δεν μας γνωστοποιήθηκε έγκαιρα.

Η εξυπηρέτηση γενικά από τους σερβιτόρους, όλα νέα παδιά, υποδειγματική, με χαμόγελο και ευγένεια καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.

Στο τέλος, αντί να φέρουν το λικέρ κέρασμα που απ ότι είδα έφερναν στα υπόλοιπα τραπέζια, μας έφεραν ως κέρασμα ένα από τα γλυκά του μενού, δηλ πορτοκαλόπιτα με παγωτό, σε μια προσπάθεια αναγνώρισης του λάθους με την αστοχία στο συκώτι που δεν καταφέραμε να απολαύσουμε

Συνολικό κόστος στα 36,9 ευρώ, το οποίο παραπέμπει σε μικρότερο νούμερο κόστους ανά άτομο, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι μια μερίδα δεν ήρθε, οπότε η κατηγορία κόστους υπολογίστηκε μαζί με το κόστος του πιάτου που δεν ήρθε

Η βαθμολογία που έδωσα, νομίζω ότι απεικονίζει πλήρως την εμπειρία μας σύμφωνα με τα ανωτέρω, το δε συνολικό vfm, έχει επηρεαστεί πολύ από τις τιμές όπου τουλάχιστον στις σαλάτες και σε πολλά είδη από το τμήμα των ορεκτικών, ήταν θα έλεγα πολύ ψηλές όχι μόνο για την εποχή που διανύουμε, αλλά και γενικότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα εστιατόρια της περιοχής και γενικότερα του ανταγωνισμού του

Αν θα ξαναπήγαινα ;

Νομίζω με τόσες καλύτερες επιλογές vfm στην ευρύτερη περιοχή, θα αργούσα να το ξαναεπισκεφθώ

08 Απρ 2016

Το Σουσάμι βρίσκετε σε κεντρικό δρόμο της Αργυρούπολης και βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις.

Στο Value for money έβαλα 2 γιατί το μαγαζί βρίσκετε κοντά στην γειτονιά των κουμπάρων μου και δεν έχω πληρώσει ποτέ εγώ ο ίδιος.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το μοναδικό μιας και είναι κλασσικό εστιατόριο πόλεως.

Η εξυπηρέτηση είναι αρκετά καλή και το προσωπικό ευγενέστατο!

Στην γεύση βάζω 3/4 γιατί τα πιάτα ημέρας ( που πάντα φροντίζω να επιλέγω) είναι πολύ άνω του μετρίου!

Σαν αθεράπευτος θαυμαστής του κοτόπουλου έχω δοκιμάσει όλες τις παραλαγές του που αναφέρονται στον κατάλογο και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος!!

Θα ξαναπάμε με τους κουμπάρους μου μιας και αποτελεί safe επιλογή!

Έκπτωση μέχρι 15%

Μ. Γερουλάνου 92, Αργυρούπολη