Ανοιχτό κάθε μέρα. Κυριακή από το πρωί.

08 Δεκ 2017

Η επίσκεψη έγινε βράδυ 4/12/2017, ημέρα Δευτέρα, από δύο άτομα. Κατεβάσαμε τον αδελφό μου στο λιμάνι του Πειραιά για να πάρει το καράβι που πάει Χανιά. Αφού τον αποχαιρετήσαμε, μπήκαμε στο ask4food και αναζητήσαμε φαγητό στα πέριξ. Κοιτάζοντας την καλύτερη βαθμολογία στην κατηγορία γεύση, βρήκαμε το Μήπως, κάπου στο Κερατσίνι, δώσαμε τη διεύθυνση στο GPS και σε λίγα λεπτά ήμασταν απ' έξω. Δυστυχώς ήταν κλειστό. Επόμενη επιλογή μας, πάλι λόγω καλής βαθμολογίας στη γεύση, ήταν το Στα Καλά Καθούμενα. Σκεφτήκαμε να τηλεφωνήσουμε πρώτα, αλλά επειδή έγραφε ότι ανοίγει καθημερινά, πήγαμε χωρίς ειδοποίηση. Σε πέντε λεπτά ήμασταν εκεί. Στην άκρη του Πειραιά, λίγο κάτω από το βουνό που χωρίζει το Κερατσίνι από το Σχιστό. Το παρκάρισμα ήταν εύκολο, 50 μέτρα από την είσοδο του εστιατορίου, πάνω σε μια λεωφόρο ερημική, όπου η άνοδος ήταν σε ψηλότερο σημείο από την κάθοδο. Κατεβήκαμε 5-10 σκαλοπάτια και στην κατηφόρα ώσπου να φτάσουμε στην είσοδο, βλέπαμε κάτω όλο τον Πειραιά.
Το μαγαζί είναι μία μικρή μονοκατοικία, που δεν έχει παράθυρα, αλλά μόνο μία συρόμενη γυάλινη πόρτα για είσοδο που την ανοίγεις και κλείνει αυτόματα, αφού της έχουν κρεμάσει από δίπλα μια καλοζυγισμένη γλάστρα!
Μέσα, ο χώρος είναι μοιρασμένος σε δύο μικρές αίθουσες, την μπροστινή που έχει θερμάστρες και την εσωτερική δίπλα της, που είναι μικρή και μακρόστενη, στην οποία βρίσκεται και η κουζίνα. Πραγματικό κουτούκι. Δεύτερο παράδοξο του μαγαζιού είναι ότι σε κάθε τραπέζι του εσωτερικού δωματίου, στον τοίχο δίπλα του, υπάρχει κάνουλα-βρύση, από την οποία γεμίζεις μόνος σου την κανάτα του κρασιού και απλά σημειώνεις σε ένα πινακάκι δίπλα, πόσες κανάτες έχεις καταναλώσει.

Εμείς καθήσαμε στο εσωτερικό δωμάτιο, που ήταν πιο ζεστό αλλά και πιο στριμωγμένο. Υπήρχαν μια δύο παρέες ήδη στο χώρο και πολλά τραπέζια ενωμένα για μια μεγάλη παρέα που μαζευόταν σταδιακά. Το μαγαζί δεν ανοίγει Δευτέρες, αλλά άνοιξε ειδικά για την μεγάλη παρέα. Ήμασταν τυχεροί.

Παραγγείλαμε παστουρμαδοπιτάκια (4/5), φάβα (5/5), μαραθοκεφτέδες (3/5), τηγανιτές πατάτες με τυρί τριμμένο (4/5), τα οποία ήλθαν άμεσα συνοδευόμενα από ψημένο ψωμί βουτηγμένο σε λάδι (αρκετά αλμυρό).

Για κυρίως, πήραμε ψαρονέφρι (3,5/5). Σβήσαμε τη δίψα μας με ένα λίτρο δροσερό κόκκινο γλυκόπιοτο χύμα κρασί. Για όλα αυτά, δώσαμε 37€ και επειδή οι ποσότητες ήταν καλές, βαρύναμε πολύ. Τέλος, μας κέρασαν ένα πολύ ωραίο γλυκό με στρώσεις μπισκότου και σοκολάτας.

Εν κατακλείδι, είναι πράγματι ένα κουτούκι με ζεστή ατμόσφαιρα, όμορφη λαϊκή μουσική σε σιγανή ένταση και δυνατές φωνές από τις παρέες που δείχνουν να περνάνε καλά. Οι τιμές του είναι σχετικά χαμηλές.

23 Νοε 2017

Πήγαμε απόψε (μέσα Νοέμβρη) στα καλά του καθουμένου στα Καλά Καθόυμενα! Με δυο φίλους που το ξέρουν καλά το μαγαζί και μας είπαν ότι έχει καλούς μεζέδες, καλό περιβάλλον και είναι πολύ εξυπηρετικό.
Όταν φτάσαμε είχαν παραγγείλει ήδη μια μερίδα τυροπιτάκια με καπνιστό Μετσομπόνε. Το καλύτερο καλωσόρισμα. Ήταν καταπληκτικά! Πεντανόστιμα. Αν και η τιμή (5,50 για 4 μικρά τρίγωνα τυροπιτάκια) ήταν αρκετά υψηλή.
Συνεχίσαμε με πατζαροσαλάτα (με σκορδάκι, λαδόξυδο, πατζαρόχορτα και λίγο τριμμένο καρύδι από πάνω) νοστιμότατη και ντάκο (μέτριο). Επίσης μέτρια ήταν και η φάβα. Πήραμε ακόμα ψητούς πλευρώτους (μια χαρά) και εξαιρετικά παστουρμαδοπιτάκια. Α και μαραθοκεφτέδες, μούρλια!
Πατατούλες με τυράκι τριμμένο από πάνω, ήταν πολύ καλές.
Για κυρίως πιάτα πήραμε μισό κιλό προβατίνα ψητή, κοτόπουλο παϊδάκι και ψητή καπνιστή μπριζόλα. Όλα ήταν ωραία (κρίνοντας απ' όσα δοκίμασα εγώ και οι υπόλοιποι τρεις της παρέας). Συνοδέψαμε το φαγητό με λίγο κρασάκι χύμα.
Ως γενική εντύπωση το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο.
Το προσωπικό φιλικότατο και εξυπηρετικό.
Το περιβάλλον ωραίο.
Και με τον λογαριασμό (78 ευρώ - 4 άτομα), σκάνε μύτη ωραία γλυκάκια: μπισκότο με γκανάς σοκολάτας και γλάσο καραμέλας (αν και κάπως γλυκο για τα δικά μου γούστα, ήταν πολύ πετυχημένο) και πορτοκαλόπιτα.
Οι τιμές κάπως ακριβές.
Επίσης στα αρνητικά να βάλω και το ότι δεν υπάρχει χώρος για μη καπνιστές. Αν σου κάτσουν κοντά σου δυο τρεις θεριακλήδες την πάτησες.
Αλλά γιατί όχι; Θα ξαναπηγαίναμε.