27 Φεβ 2017

Η Κοτταρού έχει την ίδια ιδιοκτήτρια με την Μεταξού στην ίδια περιοχή. Πρόκειται για μια πολύ συνπαθή κυρία από την Ικαρία η οποία με πολύ μεγάλο μεράκι ασχολείται προσωπικά με την κουζίνα και το αποτέλεσμα σίγουρα την δικαιώνει.

Το αυθεντικό αυτό κουτούκι το οποίο βρίσκεται στην Κωνσταντινουπόλεως αλλά στο ύψος του Σταθμού Λαρίσης από την πίσω πλευρά, σίγουρα παραπέμπει σε καπηλειό πολύ παλαιάς εποχής καθώς βρίσκεται σε ένα υπόγειο, χωρίς πινακίδα. Επομένως πρέπει να πάει κανείς συστημένος και πολύ "διαβασμένος". Ο χώρος είναι αρκετά μικρός, με πολύ καλό εξαερισμό ωστόσο και πολύ όμορφή παραδοσιακή διακόσμηση. Όλα τα αντικείμενα, με αποκορύφωμα μια γωνιά σε κεντρικό σημείο είναι από τη λαϊκή παράδοση διάφορων περιοχών της Ελλάδας. Το ταβερνάκι είναι χαμηλοτάβανο και στο κεντρικό τραπέζι (γιατί φυσικά ούτε λόγος για "πίστα") κάθονται κάποιες βραδιές 2 νέα παιδιά τα οποία "γρατζουνάνε" την κιθάρα και το μπουζούκι τους και τραγουδούν κλασικά διαχρονικά λαϊκά και πολύ αγαπημένα τραγούδια δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που πραγματικά σε συγκινεί.

Για την εξυπηρέτηση ούτε λόγος: μια πολύ ευγενική, πολύ γρήγορη, πολύ εξυπηρετική κοπέλα τρέχει συνεχώς με το χαμόγελο στα χείλη, χωρίς κανείς να μείνει παραπονεμένος. Το κέφι της και η ζωντάνια της δεν αφήνουν κανέναν αδιάφορο. Νομίζω ότι η παρουσία της συμβάλλει αποφασιστικά στην όμορφη βραδιά και στην ευχάριστη διάθεση των θαμώνων.

Παρέα 8 ατόμων μετά από κράτηση η οποία κρίνεται απαραίτητη λόγω των λιγοστών τραπεζιών, φτάνουμε μια καθημερινή βράδυ. Το ταβερνάκι ασφυκτικά γεμάτο και τα δύο νεαρά παιδιά τραγουδούν πολύ όμορφα και συμβάλλουν στη διασκέδαση των θαμώνων. Το μενού έχει αρκετά ικανοποιητική ποικιλία εδεσμάτων. Θα προσπαθήσω να τα παράθεσω, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι τα θυμάμαι όλα, γιατί ήταν αρκετά λόγω και του αριθμού των ατόμων. Μπορώ ωστόσο να πω με βεβαιότητα ότι έμειναν όλοι ικανοποιημένοι από τις γεύσεις αλλά και την ποσότητα. Αναλυτικότερα:

- κεμπάμπ με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα αλλά γιαούρτι. Το κεμπάμπ ήταν μαλακό, ζουμερό και αρκετά νόστιμο με τα μυρωδικά και τους χυμούς του

- 2 μερίδες λουκάνικο χωριάτικο με σως. Το λουκάνικο ήταν χωριάτικο και πεντανόστιμο, καλοψημένο. Έμειναν όλοι με τις καλύτερες εντυπώσεις.

- 2 σαλάτες κοτταρού που πραγματικά είχαν τα πάντα: κρουτόν, ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας, ντοματάκια και άλλα σαλατικά

- παντσέτα η οποία συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Γενικά τα συνοδευτικά σχεδόν όλων των πιάτων ήταν πατάτες φούρνου πεντανόστιμες και όχι τηγανητές. Αυτό σίγουρα είναι στα συν.

- 2 κολοκυθοκεφτέδες, τραγανοί, χωρίς λαδίλα, μυρωδάτοι και με γεύση να ξεχειλίζει

- 2 φέτες

- 2 τυροκαυτερή

- ρεβύθια φούρνου με κρέμα γάλακτος, το οποίο κατά τη γνώμη ήταν το πιάτο-αποκάλυψη της βραδιάς, ένα από τα καλύτερα και σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις.

- 2 μπιφτέκια με πατάτες φούρνου. Τα μπιφτέκια ήταν ζουμερά και πολύ αρωματικά, κέρδισαν τις εντυπώσεις όλων μας

- σαλάτα με λάχανο και καρότο, δροσερή, ψιλοκομμένη, σταθερή αξία

- βυζί κοτταρούς το οποίο είχε... αντίστοιχο σχήμα και το οποίο ήταν κοτόπουλο γεμιστό με μπέικον, τυρί και κρέμα γάλακτος. Νόστιμο αλλά βαρύ πιάτο, σίγουρα όμως αρκετά πρωτότυπο.

- 2 πορτοκαλόπιτες, ίσως το μόνο φάουλ της βραδιάς, γιατί περισσότερο θύμιζε ραβανί με μυρωδιά πορτοκαλιού

- ψωμί

- 2 γκαζόζες Ικαρίας που πραγματικά δεν γνωρίζαμε ότι υπάρχουν και έχουν ιδιαίτερη γεύση

- 1μπίρα

- Κόκκινο κρασί χύμα. Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσες κανάτες παραγγείλαμε και ήπιαμε. Σίγουρα ήταν ελαφρύ, χωρίς να "βαράει" στο κεφάλι και δροσερό.

Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι το μαγαζί δεν διαθέτει εμφιαλωμένο νερό (! ) παρά μόνο νερό σε κανάτα και επίσης δεν είχε χωριάτικη σαλάτα. Δεν το λέω αρνητικά αυτό, απλώς το αναφέρω ως κάτι ασυνήθιστο.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω (αν τα θυμάμαι καλά, γιατί μπορεί να παραγγείλαμε και κάτι άλλο) ανήλθε στα 154 ευρώ. Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα για μια διαφορετική εμπειρία από τις συνηθισμένες. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι, όπως και στο αδελφό ταβερνάκι, τη "Μεταξού", στο μαγαζί συχνάζει κατά βάση νεολαία.

18 Δεκ 2015

Κοτταρού λοιπόν!

Σάββατο βράδυ, 4μελής κοριτσοπαρέα βρίσκεται σε αναζήτηση κουτουκιού με ζωντανή μουσική για χαλαρή έξοδο.

Η δική μου εμπειρία από όσα μαγαζιά με ζωντανή μουσική είχα επισκεφθεί, κατά το παρελθόν, ήταν μάλλον απογοητευτική (και λίγα λέω! ) και έτσι απέρριπτα τις ιδέες που έπεφταν στο τραπέζι μία-μία με φοβερή ταχύτητα. Κάποια στιγμή μια κοπέλα από την παρέα προτείνει την Κοτταρού, την οποία είχε κάνει στέκι κατά τα φοιτητικά της χρόνια!

Σιωπή.. Μιας και καμία από τις υπόλοιπες δεν γνώριζε, ούτε κατ΄ όνομα, το μαγαζί, αντιρρήσεις δεν υπήρχαν. Πήραμε τηλέφωνο να κάνουμε κράτηση το ίδιο απόγευμα και ευτυχώς υπήρχε κάποια ακύρωση και έτσι βρήκαμε το τραπέζι μας.

Το gps μας οδήγησε εύκολα στην γειτονιά του Κολωνού και συγκεκριμένα στην ακριβή διεύθυνση του μαγαζιού. Όμως, ταμπέλα δεν υπήρχε πουθενά! Η φίλη που ήξερε το μαγαζί μας οδήγησε σε μια πόρτα, που ούτε καν θα φανταζόμουν ποτέ τι έκρυβε πίσω της, την άνοιξε και ω!!! Κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια και βρεθήκαμε στο πιο όμορφο και ατμοσφαιρικό κουτούκι που έχω πάει ποτέ.

Πέτρινοι τοίχοι, βαρέλια στη μια πλευρά, ένα κοτέτσι από την άλλη (παλιά είχε και κότες μου είπαν! ), γραβάτες και μαντήλια να κρέμονται από τα φωτιστικά, κηροπήγια με κεριά στα τραπέζια!! Στο κεντρικό τραπέζι κάθονταν η παρέα των μουσικών, μπουζουκάκι, κιθαρούλες και ωραίες φωνές να εναλλάσσονται. Όταν πέρασε η ώρα μάλιστα, έσβησαν τα φώτα, οπότε ο χώρος φωτιζόταν μόνο από τα κεριά στα τραπέζια, μαγεία!

Τα τραπέζια στριμωγμένα πολύ, αλλά πώς θα μπορούσαν να ναι και αλλιώς σε τέτοιο μαγαζί?

Κόσμος πολύς, δεν έπεφτε καρφίτσα στο μαγαζί. Νεολαία κυρίως, αλλά και οικογένειες, θαμώνες, γνωστοί τραγουδιστές - τραγουδοποιοί..

Η εξυπηρέτηση δεν μπορώ να πω ότι ήταν καλή, άλλωστε ήταν και αρκετός ο κόσμος, αλλά μιας και το τραπέζι μας ήταν κοντά στην κουζίνα, ό, τι θέλαμε το ζητάγαμε.

Τα πιάτα έφθασαν ταχύτατα και μαζεμένα, αν και είχαμε ζητήσει να έρθουν σταδιακά ώστε να χωρέσουν στο μικρό μας τραπέζι. Το αποτέλεσμα? Να αγχωνόμαστε να τα αδειάζουμε γρήγορα γρήγορα, ώστε να δημιουργούμε χώρο για το επόμενο που ήδη κρατούσε η κοπέλα πάνω από το κεφάλι μας. Όταν δε ζητήσαμε μια καρέκλα (άδεια) από το δίπλα τραπέζι ώστε να ακουμπήσουμε το καλαθάκι με το ψωμί, η σερβιτόρα έπαθε πανικό.. Θα έρθουν άλλοι είπε και η καρέκλα θα χρειαστεί. Άδικα της λέγαμε ότι μόλις ερχόταν κάποιος που θα ήθελε την καρέκλα, θα την δίναμε εννοείται. Άδικος κόπος.. Μας την πήρε.

Η παραγγελία μας (4 άτομα)
-Σαλάτα κοτταρού => όχι κάτι ιδιαίτερο
-Ρεβύθια τηγανητά => το καλύτερο πιάτο! Πολύ χορταστική μερίδα! Κατάλαβα κάποια από τα συστατικά, τυρί, μπέικον, μουστάρδα, κρεμμύδι, κύμινο.
-Μελιτζάνες του παππού => Επίσης καλό πιάτο! Μικρή μερίδα όμως, ίσα ίσα για μεζές!
-Κεμπάπ γιαουρτλού => τίποτα φοβερό.
-Σουτζουκάκια πικάντικα=> δεν μου άρεσαν. Άσε που δεν ήταν και καθόλου πικάντικα!

-Κρασί χύμα λευκό και κόκκινο

Στο τέλος κέρασμα πορτοκαλόπιτα.

Σύνολο για τα παραπάνω 70 ευρώ, δηλαδή 17,5 ευρώ/άτομο.

Γιατί λοιπόν το 3/4 στο vfm? Γιατί όπως είναι γνωστό τοις πάσοι, όσα μαγαζιά έχουν live μουσική πάντα "βαράνε" τις τιμές στο φαγητό. Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, δεν θεωρώ τόσο κακή την τιμή της Κοτταρούς, δεδομένου ότι φάγαμε καλούτσικα, απολαύσαμε όμως τον υπέροχο χώρο, την αυθεντική ατμόσφαιρα και την τέλεια μουσική!

Θα ξαναπάω!

25 Δεκ 2015

Ειχα επισκευτει την Κοτταρου το 2012 αργα το βραδυ λιγο πριν το κλεισιμο σε φαση πολυ παρειστικη και μου ειχε κανει καλη εντυπωση η ζεστη ατμοσφαιρα. Για τα πιατα δεν ειχα σχηματισει εικονα μιας και ειχαμε παρει 2 πραγματα ολα κι ολα γιατι σε λιγο εκλειναν και ειχαν τελειωσει τα περισσοτερα πιατα. Ετσι χθες μετα απο θεατρικη παρασταση εριξα την ιδεα μιας και ψαχναμε κατι σχετικο.
Η εμπειρια ηταν απογοητευτικη θα ελεγα.

Ο χωρος συνεχιζει να ειναι αρκετα καλος με highlight την 'κρυφη' εικονα του μαγαζιου χωρις ταμπελα, που δεν το πιανει το ματι σου και σιγουρα η εισοδος εντυπωσιαζει ειδικα καποιον που δεν εχει ξαναπαει και δεν περιμενει τι θα δει πισω απο την πορτα. Οι κρεμασμενες γραβατες στα φωτιστικα δινουν ενα παιχνιδιαρικο στυλ, με την διαφορα οτι προφανως κανεις δεν εχει σκεφτει πως αυτες που ειναι κρεμασμενες στην εισοδο δεν επιτρεπουν να βλεπεις τιποτα καθως κατεβαινεις τα σκαλια, με αποτελεσμα να σε υποδεχεται η κοπελα και να σκυβεις δεξια αριστερα να δεις το προσωπο που σου μιλαει! Εκτος αυτου, βλεπεις και διαφορα μαντηλια κρεμασμενα σε εντελως ασχετο στυλ με το μαγαζι (κατι λεοπαρ και τετοια που δεν κολλανε πουθενα). Κατα τα αλλα ο χωρος ομορφος και ζεστος. Τελος, οι σκαλες που οδηγουν στην τουαλετα ειναι εντελως αποτομες και αντιεργονομικες, κατι που καθιστα πολυ πιθανο ειδικα κατεβαινοντας τις να φας τα μουτρα σου (ποσο μαλλον αν φορας τακουνια).

Τα φαγητα ηταν μετριοτατα και οι τιμες τσιμπημενες. Δυο ατομα πηραμε τις δυο σπεσιαλιτε του μαγαζιου οπως μας προτεινε η κοπελα, τα ρεβυθια τηγανιτα και 'το βυζι της κοτας' και μαζι μανιταρια πλευρωτους σχαρας, μελιτζανα καπνιστη με σκορδο, πανσετα και μισο κιλο κρασι κοκκινο. Τα ρεβυθια ηταν νοστιμα αλλα δεν θα τα βαφτιζα σπεσιαλιτε για κανενα λογο. Επισης θεωρω απιθανο να τα ειχαν μουλιασει και δυστυχως δεν εδωσα σημασια οταν ο συντροφος μου σχολιασε οτι δεν ειναι καλα ψημενα και σημερα κοντεβω να πεθανω απο το πρηξιμο και τον τυμπανισμο. Το 'βυζι της κοτας' ηταν στηθος κοτοπουλο γεμιστο με λευκη σαλτσα απο πανω.

Η γεμιση μανιταριων, μπεικον και τυριων αρκετα καλη αλλα στο συνολο του το πιατο εχανε γιατι το κοτοπουλο δεν ειχε μαριναριστει και δεν ειχε καμια ιδιαιτεροτητα σα γευση, ηταν στεγνο και ενοιωθες την γνωστη 'κοτοπουλιλα' του βραστου στηθους. Τα πλευρωτους ωραια αλλα με υπερβολικο βαλσαμικο που σου εκαιγε τη μυτη. Η μελιτζανα εμεινε σχεδον ανεπαφη γιατι πρεπει να ειχε βουνα σκορδου μεσα, κατι που εκανε το πιατο σχεδον αηδιαστικο, ακομα και στο να υπαρχει στο τραπεζι και να το μυριζεις (το ειχαμε βαλει ακρη ακρη του τραπεζιου να μην μας ερχεται η σκορδιλα! ).

Τελος, η πανσετα ωραια και καλοψημενη με μελανο σημειο τα 4 τεμαχια πατατας φουρνου που συνοδευοταν που ηταν λιγο αψητες. Στο συνολο δεν αδειασαμε εντελως κανενα απο τα πιατα (κατι που δεν συμβαινει ποτε γιατι ειμαστε καλοφαγαδες και οσο περιεργο αν σας φαινεται καθολου δυσκολοι στο φαγητο! ). Μονο η πανσετα και τα μανιταρια μπορω να πω οτι μας ικανοποιησαν σχετικα, αλλα δεν αποτελει και κανενα σπουδαιο γεγονος αφου ειναι απλουστατα πιατα που βρισκεις οπουδηποτε. Το κρασι κακης ποιοτητας, κατι που μας οδηγησε στη δευτερη παραγγελια να παρουμε λευκο, το οποιο ηταν καλυτερο.

Το κομματι της μουσικης επισης δεν ειχε πολλα να προσφερει, συνηθισμενη και εμπορικη επιλογη ρεπερτοριου, ενω θα περιμενε καποιος απο ενα παλιο μαγαζι που αυτοχαρακτηριζεται παραδοσιακο να ειναι καπως πιο ψαγμενο και στα τραγουδια αλλα και στις φυσιογνωμιες που τα αντιπροσωπευουν (πιτσιρικαδες στην πλειονοτητα του σχηματος, απλοι εκτελεστες κομματιων χωρις μερακι).

Ο λογαριασμος δεν αποτελεσε εκπληξη, αφου ειχαμε δει τον καταλογο οταν παραγγελναμε και ειχαμε παρατηρησει απο πριν πως οι τιμες ηταν λιγο τσιμπημενες. Για τα παραπανω πιατα και μισο κιλο κρασι (το δευτερο ηταν κερασμενο) πληρωσαμε 2 ατομα 45 ευρω που φυσικα δεν τα δωσαμε με την καρδια μας οπως σε αλλα μαγαζια που το καταευχαριστιεσαι και λες αξιζε με το παραπανω.

Για να συνοψισουμε και τα θετικα και να μην ειμαστε γκρινιαρηδες, βαζω στη λιστα τον ωραιο χωρο, τον καλο εξαερισμο που ειναι σημαντικο, την ευγενεστατη σερβιτορα, το γρηγορο σερβις και το κερασμα του κρασιου και του γλυκου στο τελος (δυο κομματακια ραβανι ή πορτοκαλοπιτα δεν ξερω γιατι δεν το δοκιμασα).
Φυσικα δεν θα ξαναπηγαινα για κανενα λογο.