ΚΟΤΤΑΡΟΥ

Μεζεδοπωλεία

Αγίας Σοφίας 43 , Κολωνός [Χάρτης]
  210 5120682

Κοτταρού λοιπόν!

Σάββατο βράδυ, 4μελής κοριτσοπαρέα βρίσκεται σε αναζήτηση κουτουκιού με ζωντανή μουσική για χαλαρή έξοδο.

Η δική μου εμπειρία από όσα μαγαζιά με ζωντανή μουσική είχα επισκεφθεί, κατά το παρελθόν, ήταν μάλλον απογοητευτική (και λίγα λέω! ) και έτσι απέρριπτα τις ιδέες που έπεφταν στο τραπέζι μία-μία με φοβερή ταχύτητα. Κάποια στιγμή μια κοπέλα από την παρέα προτείνει την Κοτταρού, την οποία είχε κάνει στέκι κατά τα φοιτητικά της χρόνια!

Σιωπή.. Μιας και καμία από τις υπόλοιπες δεν γνώριζε, ούτε κατ΄ όνομα, το μαγαζί, αντιρρήσεις δεν υπήρχαν. Πήραμε τηλέφωνο να κάνουμε κράτηση το ίδιο απόγευμα και ευτυχώς υπήρχε κάποια ακύρωση και έτσι βρήκαμε το τραπέζι μας.

Το gps μας οδήγησε εύκολα στην γειτονιά του Κολωνού και συγκεκριμένα στην ακριβή διεύθυνση του μαγαζιού. Όμως, ταμπέλα δεν υπήρχε πουθενά! Η φίλη που ήξερε το μαγαζί μας οδήγησε σε μια πόρτα, που ούτε καν θα φανταζόμουν ποτέ τι έκρυβε πίσω της, την άνοιξε και ω!!! Κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια και βρεθήκαμε στο πιο όμορφο και ατμοσφαιρικό κουτούκι που έχω πάει ποτέ.

Πέτρινοι τοίχοι, βαρέλια στη μια πλευρά, ένα κοτέτσι από την άλλη (παλιά είχε και κότες μου είπαν! ), γραβάτες και μαντήλια να κρέμονται από τα φωτιστικά, κηροπήγια με κεριά στα τραπέζια!! Στο κεντρικό τραπέζι κάθονταν η παρέα των μουσικών, μπουζουκάκι, κιθαρούλες και ωραίες φωνές να εναλλάσσονται. Όταν πέρασε η ώρα μάλιστα, έσβησαν τα φώτα, οπότε ο χώρος φωτιζόταν μόνο από τα κεριά στα τραπέζια, μαγεία!

Τα τραπέζια στριμωγμένα πολύ, αλλά πώς θα μπορούσαν να ναι και αλλιώς σε τέτοιο μαγαζί?

Κόσμος πολύς, δεν έπεφτε καρφίτσα στο μαγαζί. Νεολαία κυρίως, αλλά και οικογένειες, θαμώνες, γνωστοί τραγουδιστές - τραγουδοποιοί..

Η εξυπηρέτηση δεν μπορώ να πω ότι ήταν καλή, άλλωστε ήταν και αρκετός ο κόσμος, αλλά μιας και το τραπέζι μας ήταν κοντά στην κουζίνα, ό, τι θέλαμε το ζητάγαμε.

Τα πιάτα έφθασαν ταχύτατα και μαζεμένα, αν και είχαμε ζητήσει να έρθουν σταδιακά ώστε να χωρέσουν στο μικρό μας τραπέζι. Το αποτέλεσμα? Να αγχωνόμαστε να τα αδειάζουμε γρήγορα γρήγορα, ώστε να δημιουργούμε χώρο για το επόμενο που ήδη κρατούσε η κοπέλα πάνω από το κεφάλι μας. Όταν δε ζητήσαμε μια καρέκλα (άδεια) από το δίπλα τραπέζι ώστε να ακουμπήσουμε το καλαθάκι με το ψωμί, η σερβιτόρα έπαθε πανικό.. Θα έρθουν άλλοι είπε και η καρέκλα θα χρειαστεί. Άδικα της λέγαμε ότι μόλις ερχόταν κάποιος που θα ήθελε την καρέκλα, θα την δίναμε εννοείται. Άδικος κόπος.. Μας την πήρε.

Η παραγγελία μας (4 άτομα)
-Σαλάτα κοτταρού => όχι κάτι ιδιαίτερο
-Ρεβύθια τηγανητά => το καλύτερο πιάτο! Πολύ χορταστική μερίδα! Κατάλαβα κάποια από τα συστατικά, τυρί, μπέικον, μουστάρδα, κρεμμύδι, κύμινο.
-Μελιτζάνες του παππού => Επίσης καλό πιάτο! Μικρή μερίδα όμως, ίσα ίσα για μεζές!
-Κεμπάπ γιαουρτλού => τίποτα φοβερό.
-Σουτζουκάκια πικάντικα=> δεν μου άρεσαν. Άσε που δεν ήταν και καθόλου πικάντικα!

-Κρασί χύμα λευκό και κόκκινο

Στο τέλος κέρασμα πορτοκαλόπιτα.

Σύνολο για τα παραπάνω 70 ευρώ, δηλαδή 17,5 ευρώ/άτομο.

Γιατί λοιπόν το 3/4 στο vfm? Γιατί όπως είναι γνωστό τοις πάσοι, όσα μαγαζιά έχουν live μουσική πάντα "βαράνε" τις τιμές στο φαγητό. Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν, δεν θεωρώ τόσο κακή την τιμή της Κοτταρούς, δεδομένου ότι φάγαμε καλούτσικα, απολαύσαμε όμως τον υπέροχο χώρο, την αυθεντική ατμόσφαιρα και την τέλεια μουσική!

Θα ξαναπάω!

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Ειχα επισκευτει την Κοτταρου το 2012 αργα το βραδυ λιγο πριν το κλεισιμο σε φαση πολυ παρειστικη και μου ειχε κανει καλη εντυπωση η ζεστη ατμοσφαιρα. Για τα πιατα δεν ειχα σχηματισει εικονα μιας και ειχαμε παρει 2 πραγματα ολα κι ολα γιατι σε λιγο εκλειναν και ειχαν τελειωσει τα περισσοτερα πιατα. Ετσι χθες μετα απο θεατρικη παρασταση εριξα την ιδεα μιας και ψαχναμε κατι σχετικο.
Η εμπειρια ηταν απογοητευτικη θα ελεγα.

Ο χωρος συνεχιζει να ειναι αρκετα καλος με highlight την 'κρυφη' εικονα του μαγαζιου χωρις ταμπελα, που δεν το πιανει το ματι σου και σιγουρα η εισοδος εντυπωσιαζει ειδικα καποιον που δεν εχει ξαναπαει και δεν περιμενει τι θα δει πισω απο την πορτα. Οι κρεμασμενες γραβατες στα φωτιστικα δινουν ενα παιχνιδιαρικο στυλ, με την διαφορα οτι προφανως κανεις δεν εχει σκεφτει πως αυτες που ειναι κρεμασμενες στην εισοδο δεν επιτρεπουν να βλεπεις τιποτα καθως κατεβαινεις τα σκαλια, με αποτελεσμα να σε υποδεχεται η κοπελα και να σκυβεις δεξια αριστερα να δεις το προσωπο που σου μιλαει! Εκτος αυτου, βλεπεις και διαφορα μαντηλια κρεμασμενα σε εντελως ασχετο στυλ με το μαγαζι (κατι λεοπαρ και τετοια που δεν κολλανε πουθενα). Κατα τα αλλα ο χωρος ομορφος και ζεστος. Τελος, οι σκαλες που οδηγουν στην τουαλετα ειναι εντελως αποτομες και αντιεργονομικες, κατι που καθιστα πολυ πιθανο ειδικα κατεβαινοντας τις να φας τα μουτρα σου (ποσο μαλλον αν φορας τακουνια).

Τα φαγητα ηταν μετριοτατα και οι τιμες τσιμπημενες. Δυο ατομα πηραμε τις δυο σπεσιαλιτε του μαγαζιου οπως μας προτεινε η κοπελα, τα ρεβυθια τηγανιτα και 'το βυζι της κοτας' και μαζι μανιταρια πλευρωτους σχαρας, μελιτζανα καπνιστη με σκορδο, πανσετα και μισο κιλο κρασι κοκκινο. Τα ρεβυθια ηταν νοστιμα αλλα δεν θα τα βαφτιζα σπεσιαλιτε για κανενα λογο. Επισης θεωρω απιθανο να τα ειχαν μουλιασει και δυστυχως δεν εδωσα σημασια οταν ο συντροφος μου σχολιασε οτι δεν ειναι καλα ψημενα και σημερα κοντεβω να πεθανω απο το πρηξιμο και τον τυμπανισμο. Το 'βυζι της κοτας' ηταν στηθος κοτοπουλο γεμιστο με λευκη σαλτσα απο πανω.

Η γεμιση μανιταριων, μπεικον και τυριων αρκετα καλη αλλα στο συνολο του το πιατο εχανε γιατι το κοτοπουλο δεν ειχε μαριναριστει και δεν ειχε καμια ιδιαιτεροτητα σα γευση, ηταν στεγνο και ενοιωθες την γνωστη 'κοτοπουλιλα' του βραστου στηθους. Τα πλευρωτους ωραια αλλα με υπερβολικο βαλσαμικο που σου εκαιγε τη μυτη. Η μελιτζανα εμεινε σχεδον ανεπαφη γιατι πρεπει να ειχε βουνα σκορδου μεσα, κατι που εκανε το πιατο σχεδον αηδιαστικο, ακομα και στο να υπαρχει στο τραπεζι και να το μυριζεις (το ειχαμε βαλει ακρη ακρη του τραπεζιου να μην μας ερχεται η σκορδιλα! ).

Τελος, η πανσετα ωραια και καλοψημενη με μελανο σημειο τα 4 τεμαχια πατατας φουρνου που συνοδευοταν που ηταν λιγο αψητες. Στο συνολο δεν αδειασαμε εντελως κανενα απο τα πιατα (κατι που δεν συμβαινει ποτε γιατι ειμαστε καλοφαγαδες και οσο περιεργο αν σας φαινεται καθολου δυσκολοι στο φαγητο! ). Μονο η πανσετα και τα μανιταρια μπορω να πω οτι μας ικανοποιησαν σχετικα, αλλα δεν αποτελει και κανενα σπουδαιο γεγονος αφου ειναι απλουστατα πιατα που βρισκεις οπουδηποτε. Το κρασι κακης ποιοτητας, κατι που μας οδηγησε στη δευτερη παραγγελια να παρουμε λευκο, το οποιο ηταν καλυτερο.

Το κομματι της μουσικης επισης δεν ειχε πολλα να προσφερει, συνηθισμενη και εμπορικη επιλογη ρεπερτοριου, ενω θα περιμενε καποιος απο ενα παλιο μαγαζι που αυτοχαρακτηριζεται παραδοσιακο να ειναι καπως πιο ψαγμενο και στα τραγουδια αλλα και στις φυσιογνωμιες που τα αντιπροσωπευουν (πιτσιρικαδες στην πλειονοτητα του σχηματος, απλοι εκτελεστες κομματιων χωρις μερακι).

Ο λογαριασμος δεν αποτελεσε εκπληξη, αφου ειχαμε δει τον καταλογο οταν παραγγελναμε και ειχαμε παρατηρησει απο πριν πως οι τιμες ηταν λιγο τσιμπημενες. Για τα παραπανω πιατα και μισο κιλο κρασι (το δευτερο ηταν κερασμενο) πληρωσαμε 2 ατομα 45 ευρω που φυσικα δεν τα δωσαμε με την καρδια μας οπως σε αλλα μαγαζια που το καταευχαριστιεσαι και λες αξιζε με το παραπανω.

Για να συνοψισουμε και τα θετικα και να μην ειμαστε γκρινιαρηδες, βαζω στη λιστα τον ωραιο χωρο, τον καλο εξαερισμο που ειναι σημαντικο, την ευγενεστατη σερβιτορα, το γρηγορο σερβις και το κερασμα του κρασιου και του γλυκου στο τελος (δυο κομματακια ραβανι ή πορτοκαλοπιτα δεν ξερω γιατι δεν το δοκιμασα).
Φυσικα δεν θα ξαναπηγαινα για κανενα λογο.

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Πήγα στην Κοτταρού πριν από δύο εβδομάδες μετά την προτροπή ενός φίλου. Αρχικά δεν κατάλαβα ότι ήμασταν απ' έξω αφού το μαγαζί δεν έχει καμία πινακίδα. Μπαίνοντας μέσα (κατεβαίνοντας τα σκαλάκια, αφού πρόκειται για υπόγειο) η ατμόσφαιρα ήταν σχεδόν σαγηνευτική. Πέτρα στους τοίχους, μια ζεστή διακόσμηση, γραβάτες παντού -τις έπαιρναν από τους πελάτες στο τέλος της βραδιάς πληροφορήθηκα και μια εσάνς ιστορίας.

Παραγγείλαμε ρεβύθια τηγανητά (απίστευτα), αμανίτες (αρκετά καλοί), πατάτα γεμιστή, λουκάνικο και μπιφτέκι. Για ποτάκι προτιμήσαμε κρασί. Τα πιάτα ήταν αξιοπρεπέστατα και πολύ τίμια, με εξαίρεση τα ρεβύθια, που τα βρήκα, όπως και οι υπόλοιποι σχεδόν εκστατικά. Το λουκάνικο εξαιρετικό, ρωτήσαμε και μας είπαν ότι είναι σπέσιαλ με καθαρό κρέας. Η εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και η κοπέλα ιδιαιτέρως ευγενική.

Πήγαμε νωρίς σχετικά και όταν ξεκίνησαν τα όργανα, άρχισε ένα γλέντι που δεν το ζεις πολλές φορές. Τραγουδούσαμε όλοι, κάνοντας παραγγελιές, ρεμπέτικα και λαϊκά. Σε κάποια φάση, έσβησαν τα φώτα και άναψαν τα κεράκια. Ο ιδιοκτήτης, ένας συμπαθέστατος βαρύτονος κύριος τραγούδησε και μας άφησε άφωνους.

Οι τιμές καλές. Θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία.