Κινέζικο εστιατόριο με μπουφέ Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

15 Οκτ 2017

εχει μπουφε στα 12.5 ευρω και ετσι πηγαμε σαββατο βραδυ μετα απο κρατηση μισογεματο το μαγαζι σαν χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο

2 κοπελες σερβιτορες ισως κουρασμενες αν ελω να δωσω μια δικαιολογια σε αυτες αλλιως αφιλοξενες ευγενικες παρ'αυτα

στο φαγητο μικρος μπουφες σε σχεση με αλλου ισως καπια πιατα να ηταν "βαρια" αλλα πολυ νοστιμα

φαγαμε τα παντα(ο μπουφες ανενεωνοταν τακτικα) και ξεκιναω

γλυκοξοινο κοτοπουλο πολυ ωραιο 10/10

Σούπα κοτόπουλο με γλυκό καλαμπόκι δεν μ αρεσε καθολου ηταν σως η μονη παραφωνια στο μπουφε ενω συνηθως τετοια σουπα τρωω 2 και 3 πιατα...

χοιρινο canton αρκετα ωραιο και αυτο 9/10

μοσχαρι πικαντικο πολυ ωραιο καθολου καυτερο για τα γουστα μου 10/10

ψητα λαχανικα 9/10

ρυζι με κοτοπουλο κ λαχανικα 9/10

noodles αδιαφορα 5/10

ενα ορεκτικο με καβουρι 10/10

σπρινγκ ρολς που θα τα βαθμολογησω αυστηρα γιατι εγω τα φτιαχνω πολυ καλυτερα αλλα ηταν ωραιοτερα απο αλλα που εχω φαει σε αντιστοιχα μαγαζια 6/10

για επιδορπιο ειχαν τηγανιτη μπανανα και μηλο μαζι με κανελα μελι η σοκολατα πολυ ωραια καθε φορα που εβγαζε τελειωνε με τη μια 10/10

στα αρνητικα οτι χρεωσαν ενα μωρο μολις 2 ετων με 3 ευρω ενω ετρωγε απο τη μαμα του!!

γενικα ειναι value for money θα ξαναπηγαινα και θα ηθελα να δω τα φαγητα να μην ειναι τοσο βαρια

27 Δεκ 2015

Ειμαι χρονια πελατισσα του Canton ως λατρης του κινεζικου φαγητου και κατεληξα σε αυτο μετα απο δοκιμη ολων των αντιστοιχων εστιατοριων της περιοχης και μη. Το προτιμω παντα για ντελιβερι στο σπιτι, αλλα δεν χανω την ευκαιρια για επισκεψη τις Κυριακες στον γνωστο μπουφε.

Το μοναδικο του μειον ειναι ο χωρος, που θα χαρακτηριζοταν απο αδιαφορος εως κιτς. Παρολα αυτα ειναι καθαρα και περιποιημενα. Οπως ειναι αναμενομενο, λογω της προσφορας τις Κυριακες, ο χωρος γεμιζει και αποτελειται απο ετεροκλητη πελατεια, φασαριοζες οικογενειες, ησυχα ζευγαρακια, χαβαλετζηδικα πιτσιρικια και οτι αλλο σου λαχει να κατσει διπλα σου.

Οι υπαλληλοι ειναι κατι παραπανω απο ευγενικοι και δειχνουν πραγματικα να εκτιμουν την επισκεψη καποιου στο χωρο τους.
Οσο για το φαγητο, παρολο που τρωω χρονια, ειμαι απο τα ατομα που 'κολλανε' σε αυτα που τους αρεσουν και παιρνουν συνεχεια τα ιδια, συνεπως θα σας πω μονο για αυτα.. Οι επιλογες μου ειναι μεταξυ γλυκοξινου (κοτοπουλο η γαριδες η χοιρινο), χοιρινο με κασιους, παιδακια, springrolls που ειναι must και οχι δεν ειναι τυποποιημενα οπως λανθασμενα γραφουν καποιοι γιατι το ξερω επιβεβαιωμενα, τηγανιτο ρυζακι απαραιτητως για να 'σπαει' το γλυκοξινο που παιρνω (με κοτοπουλο η γαριδες πολυ νοστιμο και σπυρωτο), τραγανα won ton, φτερουγες, και αν εχει και κρυο, σταθερα την υπεροχη βελουτε σουπιτσα τους με το γλυκο καλαμποκι.

Εννοειται οτι συμφερει να πας για μπουφε με τα 12.50 ευρω, αλλα και για διανομη στο σπιτι ειναι αξιοπρεπεστατο και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τα πιο επωνυμα κινεζικα που βαρανε στα αυτια.

Την τελευταια φορα που πηγα πριν ενα μηνα σε μπουφε, δυστυχως με απογοητευσε για πρωτη φορα στα τοσα χρονια γιατι τα περισσοτερα φαγητα ειχαν αδικαιολογητα πολυ λαδι και μου επεσαν βαρια, σαν να αλλαξε ο μαγειρας. Ας ελπισουμε οτι ηταν ενα τυχαιο γεγονος και δεν θα ξανατυχει, διαφορετικα μετα λυπης μου θα ψαξω για αλλες πορτοκαλιες...

22 Οκτ 2015

Το CANTON είναι ένα συνοικιακό εστιατόριο σε μια ήσυχη οδό της Νέας Σμύρνης. Χρόνια τώρα περνάω απ'έξω (καθ'ότι Νεοσμυρνιώτης), αλλά ποτέ δεν του έδωσα μια ευκαιρία. Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου, βράδυ Παρασκευής, όπου το επισκεφτήκαμε 2 άτομα για να δούμε επιτέλους τι έχει να "πει" αυτό το μαγαζί.

Ας ξεκινήσουμε από το χώρο. Τίποτα το ιδιαίτερο εδώ, υπάρχει χώρος έξω για καπνιστές που έχει κλείσει με νάυλον, ενώ μέσα ο χώρος είναι πιο ζεστός και η διακόσμηση παραπέμπει σε κινέζικο εστιατόριο. Χώρος λοιπόν, 2/4

Επί της υποδοχής ήταν μια νεαρή γλυκιά κοπέλα που μας άφησε να επιλέξουμε τραπέζι στον μέσα χώρο (δεν είχε πολύ κόσμο όταν πήγαμε). Εκείνη την ημέρα υπήρχε μπουφές, οπότε δεν υπήρξαν ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά όποτε ζητήθηκε, ήταν εξυπηρετική και πολύ ευγενική. Εξυπηρέτηση λοιπόν, 4/4

Στα της γεύσης τώρα, που είναι και αυτό που μας απασχολεί περισσότερο. Όπως ανέφερα προηγουμένως, εκείνο το βράδυ λειτουργούσε μπουφές από το απόγευμα μέχρι το βράδυ. (20:00-0:30 αν δεν κάνω λάθος). Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε ότι υπήρχε διαθέσιμο. Παραθέτω μερικά από τα κυρίως πιάτα, τα οποία ανανεώνονταν άμεσα με το που τέλειωναν:

- Τηγανητό ρύζι με λαχανικά
- Νουντλς με λαχανικά
- Χοιρινο canton
- Καυτερό χοιρινό με λαχανικά
- Χοιρινά παϊδάκια
- Γλυκόξινο κοτόπουλο
- Τηγανητό κοτόπουλο
- Σούπα κοτόπουλο με γλυκό καλαμπόκι
- Καυτερή σούπα με χοιρινό

Είχαν και μερικά ορεκτικά (spring rolls, φιογκάκια κτλ. ) καθώς και τηγανητή μπανάνα και μήλο για επιδόρπιο.

Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, άνω του μετρίου και σαφώς ικανοποιητικά από πλευράς γεύσης, σαν σπιτικά πιάτα. Λογικό, καθώς πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και ο χαρακτήρας αυτός φαίνεται αν δειπνήσετε στο μαγαζί. Δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε κάποιο πιάτο, αλλά κανένα δεν με απογείωσε κιόλας. Γεύση λοιπόν, 3/4

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 12,50 € ο καθένας (τόσο κοστίζει ο μπουφές κατ'άτομο) με απόδειξη. Χορτάσαμε και με το παραπάνω. Value for money λοιπόν, 4/4

Εν κατακλείδι το CANTON είναι ένα αξιοπρεπές συνοικιακό κινέζικο εστιατόριο, τίμιο για αυτό που προσφέρει και μια καλή επιλογή για σπιτικό / οικονομικό κινέζικο στη Νέα Σμύρνη.

04 Φεβ 2016

Πηγαίνω αρκετά συχνά στο canton, στον κυριακατικο μπουφε, εαν και δεν είμαι φανατική της κινεζικης κουζίνας.

Αρχικά, θεωρώ οτι σαν χώρος δεν προκαλεί καμία εντύπωση ούτε εξωτερικά αλλά ούτε και εσωτερικά. Την πρώτη φορά που είχα πάει, κοντοστάθηκα λίγο στη πόρτα γιατι φοβόμουν γιαυτο που θα αντικρίσω και κυρίως γιαυτά που θα φάω. Έκανα λάθος βέβαια.
Η εσωτερική διακόσμηση ήταν εντελώς αδιάφορη, εαν και το μόνο ενοχλητικό ήταν η τηλεόραση που έπαιζε γνωστό μουσικό κανάλι.

Η εξυπηρετηση ηταν εξαιρετική, φιλική, ευγενική και διακριτική.

Εαν και, όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν έιμαι φανατική της συγκεκριμένης κουζίνας, βρήκα τα φαγητά τους πολύ νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Δεν υπήρχε μεγάλη ποικιλία, αλλα νομίζω οτι τα βασικότερα της κινεζικης κουζίνας υπήρχαν. Ο μπουφές ανανεωνόταν πολύ συχνά, και έτσι τα φαγητά διατηρούνταν ζεστα όλη την ώρα.

Η κυρία που μας εξυπηρετουσε (και εαν δεν κάνω λάθος ήταν η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού) μας ενημέρωνε προσωπικά όταν έφερνε κάτι καινούριο στον μπουφέ. Φαίνεται οτι η επιχείρηση είναι οικογενειακή, το κλιμα πολύ ζεστό, ο μπουφές σε πολύ καλή τιμή. Αξίζει πραγματικά!

20 Ιαν 2016

Πηγα στο συγκεκριμενο μαγαζι στις 8/1/2016 μετα απο παροτρυνση φιλης μου Νεοσμυρνιωτισσας που ελεγε οτι επρεπε οπωσδηποτε να το δοκιμασω.

Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να πηγαινω σε κινεζικα, αν και μου αρεσουν πολυ ορισμενα πιατα τους. Κι αυτο γιατι, σε αντιθεση με οτι συμβαινει στο εξωτερικο οπου το κινεζικο ειναι η φτηνη επιλογη για σχετικα καλο φαγητο, στην Ελλαδα συνηθως ειναι αδικαιολογητα ακριβα σε σχεση με την ποιοτητα του φαγητου και της εξυπηρετησης που προσφερουν..

Η πρωτη εκπληξη στο συγκεκριμενο μαγαζι ηταν η χαμογελαστη και ευγενικοτατη κοπελα που μας υποδεχτηκε με το που μπηκαμε και μας συνοδευσε μεχρι το τραπεζι που επιλεξαμε. Εχοντας παει σε πολλα κινεζικα απο το Γκετεμποργκ της Σουηδιας μεχρι και την Τσαιναταουν του Λονδινου, μπορω να πω οτι η ευγενεια και η καλη εξυπηρετηση δεν ειναι ακριβως το δυνατο τους σημειο.. Εδω ομως τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα.

Οσον αφορα το φαγητο υπηρχε ενας μπουφες με λιγα αλλα πολυ νοστιμα πιατα. Το κορυφαιο απο ολα ηταν κατα τη γνωμη μου το διπλομαγειρεμενο χοιρινο. Ηταν ιδιαιτερα μαλακο κι ευγευστο κι αναμφισβητητα απο τις κορυφαιες γευσεις που εχω δοκιμασει ποτε σε κινεζικο.

Το γλυκοξινο κοτοπουλο ηταν επισης πολυ νοστιμο και μαλακο, αλλα θα ελεγα οτι ηταν ενα κλικ κατω απο το χοιρινο.

Τις σουπες δεν τις δοκιμασα (κακως γιατι φαινοντουσαν ωραιες).

Τιμησα ομως ιδιαιτερα τις τηγανητες μπανανες και τα τηγανητα μηλα που ειχαν για επιδορπιο..

Δωσαμε 13 ευρω το ατομο για να φαμε οσο θελουμε (και θελαμε πολυ). Και φυσικα μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι κι απο τα χρηματα που δωσαμε.

Πριν φυγουμε ηρθε μια κυρια που πρεπει να ηταν η μητερα της κοπελας που μας εξυπηρετουσε. Ηταν κι αυτη ευγενικοτατη. Μας ρωτησε αν μειναμε ευχαριστημενοι και μας εδωσε και καποιες πληροφοριες τοσο για το μαγαζι οσο και για τα φαγητα.

Γενικα μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και σιγουρα θα ξαναπαω.

16 Δεκ 2015

To εστιατόριο το επισκεφθήκαμε σήμερα (13/12), έχοντας μάθει την ύπαρξή του από φυλλάδιο στην πόρτα μας. Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι για το μπουφέ του, οπότε για αυτό έχω να γράψω εντυπώσεις.

Την ποικιλία των επιλογών την θεωρώ ικανοποιητική, με μόνη εξαίρεση την σχεδόν απόλυτη απουσία θαλασσινών. Το σούσι που είχε ως επιλογή ήταν σούσι μόνο στο όνομα, καθώς μέσα στο σκέυασμα δεν υπήρχε καθόλου ψάρι. Υπήρχε κι ένα μείγμα τυλιγμένο και τηγανισμένο σε φύλλο, αλλά αν και γευστικό, δεν θύμιζε ούτε γαρίδα ούτε καβούρι που έλεγε στον όνομά του.

Ποιοτικά τα πιάτα ήταν αρκετά ικανοποιητικά, με εξαίρεση τα χοιρινά παϊδάκια που ήταν λίγο χάλια τηγανισμένα και δεν ήταν ακριβώς αυτό που καταλαβαίνουμε όταν λέμε παϊδάκια, αλλά κόκαλα με λίγο κρέας γύρω. Τα υπόλοιπα πιάτα όμως ήταν όλα άριστα και μας άρεσαν, ειδικά τα πιάτα με κοτόπουλο και οι φτερούγες ήταν και γευστικά και χορταστικά. Τα noodles ήταν και σωστά βρασμένα και νόστιμα μαγειρεμένα, σε σημείο που ακόμα και μόνο noodles να έπαιρνε κάποιος θα μπορούσε να χορτάσει άνετα.

Υπήρχε τακτική ανανέωση σχεδόν άμεσα όταν τελείωνε κάποιο από τα δοχεία. Φαίνεται πάντως ότι σε ώρα αιχμής ειδικά κάποια δημοφιλή είδη τελείωναν σχεδόν αμέσως με το που ερχόταν νέο γεμάτο δοχείο. Δηλαδή ειδικά όσοι κάθονταν στον έξω χώρο πιθανόν να μην προλάβαιναν και να έπρεπε να περίμεναν το αμέσως επόμενο. Ειδικά το επιδόρπιο με τις τηγανητές μπανάνες/μήλα εξαφανιζόταν με το που έφτανε, αν και ανανεωνόταν αρκετά συχνά, λογικό καθώς ήταν εξαιρετικά νόστιμο και υπήρχε κι επιλογή γαρνιτούρας (μέλι, σοκολάτα, κανέλα).

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, κανένα πρόβλημα ή παράπονο.

Για δυο άτομα πληρώσαμε 29 ευρώ με τα αναψυκτικά, αλλά αυτά που φάγαμε δεν ήταν για τόσα λεφτά αλλά για παραπάνω. Η σχέση τιμής απόδοσης δηλαδή για κινέζικο ήταν εξαιρετική.

Με λίγα λόγια και θα ξαναπήγαινα και θα το σύστηνα, αν και την επόμενη φορά θα ήξερα τι να αποφύγω.

Αγνώστων Μαρτύρων 74, Ν. Σμύρνη