26 Νοε 2016

Ο Μελίλωτος αποτελεί ένα από τα πιο ποιοτικά vfm μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας. Ο πελάτης θα φάει νόστιμο φαγητό, με ποιοτικά υλικά, σε καλή τιμή, ενώ θα έχει συνήθως και την τύχη-δυνατότητα να δοκιμάσει ασυνήθιστες γεύσεις και πρωτότυπες συνταγές. Με μια φράση ο Μελίλωτος είναι gourmet και vfm μαζί, ενώ ταυτόχρονα είναι και παραδοσιακός σε αρκετά από τα πιάτα του.

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι σχετικά μικρός, αρκετά καθαρός και σε ώρες αιχμής είναι καλό να προηγείται κράτηση γιατί ίσως υπάρξει αναμονή. Εξωτερικά υπάρχουν κάποια επιπλέον τραπέζια στον πεζόδρομο της Καλαμιώτου. Το προσωπικό είναι σβέλτο και δεν χάνεται αλλά ενίοτε συγκεκριμένα άτομα μπορεί να σου βγάλουν μια ελαφριά ξινίλα (θα σε εξυπηρετήσουν σωστά όμως).

Η τελευταία μου επίσκεψη στο μαγαζί ήταν στις 12/11, Σάββατο μεσημεροαπόγευμα. Πάρα το ότι ήταν 5-6 η ώρα που δεν θεωρείται ώρα αιχμής χρειάστηκε να περιμένουμε κανα τέταρτο μέχρι να βρούμε τραπέζι (3 άτομα). Παρατήρησα για πρώτη φορά πως έχουν αρκετά τραπέζια για 2 άτομα στον εσωτερικό χώρο και λιγότερα για 4 ή παραπάνω. Δυστυχώς επειδή πάνε λίγες μέρες δεν θα είμαι ιδιαίτερα ακριβής στις τιμές. Πήραμε τα εξής:

-Στο τραπέζι ήρθε ζυμωτό ψωμάκι, λευκό και πολύσπορο, νόστιμο και ποιοτικό.

-Σαλάτα με αποξηραμένο σύκο και κάσιους: Πεντανόστιμη! Είναι ίσως η καλύτερη σαλάτα του μαγαζιού. Ταυτόχρονα είναι η πιο ακριβή, ωστόσο ο συνδυασμός των γεύσεων είναι εξαιρετικός, το ίδιο και το ανακάτεμα της (9-10 ευρώ, 9.5/10).

-Μπέργκερ κοτόπουλο: σχετικά μέτριο, νόστιμο ψωμάκι, σχετικά στεγνό το μπιφτέκι, και σχετικά φτωχά σε ποσότητα τα υπόλοιπα υλικά. Συνοδευόταν από πατάτες τύπου country με χοντρό αλάτι, απίθανες (8-9 ευρώ, 7,5/10).

-Ταλιατέλες καρμπονάρα με αυγό: μια συνταγή που παραπέμπει στην παραδοσιακή καρμπονάρα. Χωρίς κρέμα γάλακτος! Μοναδικό αρνητικό το σχετικά ωμό αυγό το οποίο όταν το καταλαβαίνεις σε πιάνει ένα άγχος. Δεν είμαι μεγάλος φαν της καρμπονάρα αλλιώς θα έβαζα λογικά μεγαλύτερο βαθμό (8,5-9,5 ευρώ, 8/10).

-Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος: επιλογή φίλου, έρχεται με αρκετό κόκκαλο, και σούπερ πατάτες country, όλοι δοκιμάσαμε αλλά το κρέας είχε μέτρια γεύση (~16 ευρώ, 6/10)

Οι περισσότερες μερίδες είναι χορταστικές. Οι τιμές των κυρίως κυμαίνονται από 8 ευρώ έως 16 περίπου. Εμείς πληρώσαμε χωριστά και πλην του ακριβού πιάτου, οι άλλοι δύο (και με 1 λίτρο κρασί) δώσαμε περίπου 16-17 ευρώ και φάγαμε αρκετά καλά.

Το μαγαζί ανανεώνει συχνά το μενού του, αλλάζοντας συνεχώς τα πιάτα ημέρας. Η ποιότητα των προιόντων του είναι απο καλή έως πολύ καλή, καμία σχέση με την τουριστική πλαστικούρα που θα βρει κανείς στα περισσότερα μαγαζιά του κέντρου και ειδικά στις τιμές αυτές. Κάποια πιάτα του είναι πολύ δυνατά όπως οι Σαρδέλες, το Σνίτσελ κοτόπουλο, τα φιλετάκια Ψαρονέφρι και η σαλάτα με Κινοα. Η έντονη ποικιλία γεύσεων στο μενού σε ωθεί να δοκιμάσεις και καινούριες γεύσεις και έτσι πειραματιστήκαμε αυτή τη φορά με μέτριο αποτέλεσμα. Εάν μπορούσα στη γεύση και στο vfm θα έβαζα 8-8,5/10 δηλαδή πιο πάνω από 3 αστέρια.

04 Ιαν 2017

«Comme ci, comme ca» όπως τραγούδαγε και η Ευρυδίκη το 2007 για την Κύπρο στη Eurovision. Και πάτωσε.

Αναρωτιέμαι πολλές φορές μήπως η όλη ιστορία με τη συγγραφή κριτικών γίνεται και λίγο ψυχαναγκασμός για ορισμένους από εμάς. Ντε και καλά να γράφω για όπου πάω, ακόμη κι αν μιλάμε για μετριότητες ?

Αυτό είναι ένα θέμα. Και το άλλο είναι η κρίση. Νωρίς το απόγευμα γιορτινής ημέρας και έχουμε σταμπάρει δύο μαγαζιά (Feedel και Estrella) που θέλουμε να δοκιμάσουμε τη γαστρονομική μας τύχη. Τίγκα όμως. Και όχι μόνο αυτά, παντού κόσμος. Στο τέταρτο μνημόνιο ίσως αδειάσει και κανένα τραπέζι. Και τελικά καταλήξαμε στην τρίτη μας επιλογή, τον Μελιλώτο.

Καθίσαμε ίσως στο καλύτερο σημείο. Υπάρχει το ισόγειο που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, μικρά σκόρπια τραπεζάκια μπροστά από τον πάγκο της κουζίνας που πηγαινοέρχεται το προσωπικό και το πατάρι. Ανεβαίνοντας την ανοιχτή σκάλα πέφτεις κάθετα πάνω σε έναν μακρόστενο διάδρομο που έχουν τοποθετηθεί τραπεζάκια δίπλα στο τζάμι και επομένως με ωραία θέα. Ομοίως υπάρχουν και τραπεζάκια στις δύο άλλες πλευρές του ορόφου αλλά κολλητά στον τοίχο.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνω στην τουαλέτα. Πέρα από το γεγονός ότι είναι μια τρύπα με τα απολύτως απαραίτητα, κάτι που δεν αποτελεί «minimal άποψη» (προφανώς είναι και το πρακτικό θέμα της διαρρύθμισης του κτιρίου), πέρα από το ότι ήταν βρώμικη (πολύς κόσμος αυτές τις μέρες), θα ήθελα να επισημάνω ότι για τα αγοράκια που στεκόμαστε όρθια είναι λίγο άβολο να μας έρχεται ακριβώς στη μούρη χειμωνιάτικα ο κρύος αέρας από τον εξαερισμό. Που και αυτός μια τρύπα στο ταβάνι είναι.

Μιας και μας άνοιξε η όρεξη τώρα, τι δοκιμάσαμε ?

• Μαραθοτυρόπιτα. Η πίτα της ημέρας δηλαδή, μικρή ποσότητα αλλά παίρνει άριστα γευστικά!
• «Φωλιά αυγών», δηλαδή τηγανητά αυγά με χόρτα πάνω σε ψημένο ψωμάκι. Είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, αδιάφορο λοιπόν.
• Μπουτάκια κοτόπουλο γεμιστά με σύκα με συνοδεία ρύζι Basmati. Νόστιμες ομολογουμένως μπουκίτσες, κατόπιν δεύτερης σκέψης μάλλον έπρεπε να το συνοδέψουμε με πατάτες τηγανητές.
• Κεφτεδάκια στο φούρνο με παπαρδέλες. Καλούτσικο. Νομίζω. Να σημειώσω εδώ ότι γράφω την κριτική μόλις μια εβδομάδα μετά και δυσκολεύτηκα να το θυμηθώ, το ίδιο και ο έτερος «askfoodάκιας» που ήταν μαζί μου!
• Μοσχολέμονο σε φυστίκι. Τρα – γι – κό. Μας το πρότεινε κιόλας ο κύριος που μάζεψε τα πιάτα μας. Ξεπερνώντας το πράσινο χρώμα, αρπάξαμε τα κουταλάκια και μάς ήρθε μια έντονη ξινίλα και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν το αποτελειώσαμε. Είναι και η τιμή του. 5,20 € ? Για μια λεμονόπιτα ? Και καθόλου κέρασμα ?

Ήπιαμε και ένα λίτρο κρασάκι (αδιάφορο, δεν το θυμάμαι και αυτό βασικά, ίσως εξαιτίας του κιόλας να έχω κενά μνήμης). Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και η εξυπηρέτηση γρήγορη. 25 € (και κάτι ψιλά) το άτομο μας πήγε (αυτό το θυμήθηκα, βρήκα την απόδειξη χαχαχα). Ακριβά κατά τη γνώμη μου για χόρτα, αυγά, πίτες, κρέας και κρασί.

Συνολικά είπαμε. Έτσι και έτσι! Με τόσες επιλογές τριγύρω δεν μας ξαναβλέπω στον Μελιλώτο…

08 Δεκ 2016

εχω ξαναεπισκεφθεί το Μελίλωτο με ανάμεικτα συναισθήματα καναδυό φορές κ ενθουσιασμό τις υπόλοιπες, μάλλον φταίει το μενού που αλλάζει συχνά (το προσμετρώ στα θετικά).
Πρόκειται για μία καλή προσπάθεια προβολής των ελληνικών προιοντων, μου αρέσει η επιλογή ακόμα κ ελληνικών αναψυκτικών. Μου αρέσει και ο εσωτερικός χώρος, αν και στριμωγμένος κομματάκι. Το ψωμάκι ωραίο ζυμωτό, θα ήθελε ένα συνοδευτικό.
Τα δύο μπέργκερ που δοκιμάσαμε αυτήν την φορά (ένα μοσχαρίσιο κ ένα κοτόπουλο) ήταν απογοητευτικά. Το κοτόπουλο αρκετά καυτερό, χωρίς να υπάρχει εκ των προτέρων ενημέρωση στον κατάλογο ή από τον σερβιτόρο που πήρε την παραγγελία. Εμεινε άθικτο στο πιάτο μου, ωστόσο ο σερβιτόρος δε με ρώτησε κάτι. Δίστασα να μιλήσω κ εγώ. Κακώς.
Ευτυχώς η σαλάτα της Γης ήταν πολύ νόστιμη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη sokolata.