Ανοιχτό από το μεσημέρι με ψάρια και θαλασσινά.

03 Απρ 2017

Πρόκειται για μια απλή ψαροταβέρνα, κρυμμένη μεσα στις πολυκατοικίες των Αμπελοκήπων. Αναρωτιέμαι ποσες φορές έχω περασει απο εκείνο το σημείο χωρις να το προσέξω. Η αληθεια ειναι οτι κατι φοβερό και αξιομνημόνευτο δεν ειναι, αλλα θεωρώ οτι το καλοκαιράκι θα αποτελεί σίγουρα μια όαση δροσιάς, και τα φυτά γύρω γύρω θα έχουν μεγαλώσει για να προσφέρουν σκιά. Τα τραπέζια ειναι ξύλινα, τα τραπεζομάντηλα κόκκινα καρώ, και η διακόσμηση του εσωτερικού χωρου τίποτα το ιδιαίτερο. Ειναι μια εντελώς απλή ψαροταβέρνα, και τίποτα παρά πάνω.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο ένα κύριο ευγενέστατο και ειλικρινή ´οσο δεν παει. Πρόκειται για το γιο του ιδιοκτήτη, έλληνα μετανάστη απο τον Καναδά, ο οποίος ζει πλέον στην Ελλαδα. Προφανώς δουλεύει πολυ με τους περιοίκους, και λογικό μου φαινεται, εξ ου και η απορία του όταν του είπαμε οτι μάθαμε για την ταβέρνα απο το Ίντερνετ!!!

Σαν επιπλέον πληροφόρηση για την εξυπηρετηςη ηταν η ειλικρίνεια του πριν ακομα καθίσουμε, τι ακριβως μπορει να μας προσφέρει, διότι λόγω ημέρας, εμείς πήγαμε βραδυ 25ης Μαρτίου, τα περιςςοτερα θαλασσινά είχαν τελειώσει. Εμείς όταν πήγαμε είχε μόλις δυο μικρές παρέες εξω, και μια στα ενδοτερα. Παρόλα αυτα, βολευτήκαμε μια χαρα και δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτα λάχανο καροτο, μια απλή φρέσκια σαλάτα, επαρκής στην ποςοτητα της, αλλα εμένα με ενόχλησε λιγο το λάδι απο πάνω. Ίσως το πιο αδύναμο πιατο, γιατι ολα τα υπόλοιπα ηταν μια χαρα.

Καλαμαράκια τηγανητα, πολυ γευστικά, καλοτηγανισμενα, χωρις να κρατάνε λάδι. Δεν ξέρω αν ηταν φρέσκα, πάντως είχαν πολυ ωραια γευση και φαγώθηκαν ευχάριστα. Το πιατο το σκουπίσαμε και το επιστρέψαμε καθαρό!

Σαρδέλα ψητή στα κάρβουνα. Καλή ποςοτητα, έτρωγαν δυο άτομα άνετα. Είχε ελάχιστη γαρνιτούρα στο πλάι, και η γευση της ηταν καλή.

Μύδια αχνιστά με μπόλικο ζουμακι για βούτες. Σκορδάκι και λεμόνι το απογείωσαν, και φαγώθηκαν εξίσου ευχάριστα με τα προηγούμενα.

Πατάτες τηγανητες, κλασικές και χρυσαφένιες, μια μεγάλη μερίδα και κομμένες στο χέρι.

Μας έφεραν ψωμάκι ζυμωτό σε πανερακι, υπέροχο πραγματικά. Εγώ γενικά δεν πολυ τρωω ψωμί, αλλα αυτο το λατρέψαμε και οι δυο. Μπουκαλάκι με νερό βρύσης και απόδειξη κανονικά, συνέθεσαν το γεύμα μας.

Ο, τι δοκιμάσαμε μας άφησε ευχαριστημένους και σκοπεύουμε να ξαναπάμε. Η αληθεια ειναι οτι ειναι σχετικα κοντα μας, όποτε για μια Ψαροφαγία χωρις να μας φύγει μια περιουσία, ειναι μια χαρα. Πληρώσαμε τα δυο άτομα περίπου τριάντα ευρω και στο τελος σκάσαμε. Για μενα προςωπικα αποτελεί μια αξιόπιστη και αξιοπρεπή λύση στην περιοχή του κέντρου. Για όσους κινούνται σε ´αυτες τις περιοχές, μπορούν να το δοκιμάσουν. Ίσως τους ξαφνιάσει ευχάριστα, οπως εμάς.

Γενημματά 3, Αμπελόκηποι

ΑΜΠΑΚΟΣ