Παραδοσιακό τσιπουράδικο με ψαρικά στο τηγάνι.

03 Μάρ 2018

Αλλη μια κριτικη λοιπον, λοιπον. Μετα απο παροτρυνση πολλων θετικων κριτικων απο το ηλεκτρονικο περιοδικο σας ειπα να επισκεφτω το εν λογω μαγαζι. Αφου γανιασα να βρω παρκαρισμα πηγα περι τις 13:00 μαζι με τη γυναικα και μπαινοντας μπορω να πω οτι εμεινα εντυπωσιασμενος απο την τακτοποιηση και την καθαριοτητα που ειχε το μαγαζι.

Μεγαλο καλα οργανωμενο, καθαρες τουαλετες (πηγα και στο ανοιγμα βεβαια)διακοσμος απλος και λιτος οπως πρεπει να ειναι ενα τετοιο μαγαζι με καποιες μικρες πινελιες που σου δειχνουν οτι μπηκες σε ψαροταβερνα και οχι σε ταβερνα με κρεατικα.

Το ταβανι ειναι ανοιγωμενο αρα το καλοκαιρι θα ειναι πολυ καλυτερα και ειδικα το βραδυ. Πριν ξεκινησω την κριτικη μου θα ηθελα επισης να σας πω οτι ειμαι απο την Νεα Ιωνια του Βολου, απο εκει δηλαδη που υπαρχουν τα καλυτερα τσιπουραδικα σε ολη την επικρατεια και ειμαι και μεγαλωμενος τρωγοντας πολυ ψαρι και θαλασσινο, παρ'ολ'αυτα η κριτικη μου θα ειναι αντικειμενικη διοτι η Αθηνα δεν ειναι Βολος και δεν υπαρχει ευκολη καθημερινη προσβαση σε φρεσκα ψαρια οσο καλους και αξιοπιστους προμηθευτες εχεις.

Εχει γινει πολυ καλη προσπαθεια παντως ετσι ωστε το μαγαζι να εχει σταθερη πελατεια και δεν κοροϊδευει τον κοσμο σε καμμια περιπτωση με αυτο που προσφερει. Τι προσφερει λοιπον;Μεγαλες μεριδες που για να τις φας οπουδηποτε αλλου πρεπει να πληρωσεις τουλαχιστον τα διπλα λεφτα αλλα παντα θα υπαρχει και το αναλογο τιμημα σε αυτο και θα καταλαβεται στην συνεχεια τι εννοω.

Κατσαμε σε ενα καλο σημειο του μαγαζιου (γωνιακο) και μολις κατσαμε μας εφερε ο αρχισερβιτορος τα σερβιτσια και μπολικο για δυο ατομα, φρεσκο ψωμι. Σε οσες κριτικες εχω κανει δεν εχω αναφερθει για την σταση των σερβιτορων αλλα τωρα θα αναφερθω. Ο αρχισερβιτορος λοιπον ηταν ενας μεσηλικας, περιποιημενος και καθαρος εννοειται οπως και οι υπολοιποι σερβιτοροι που ητανε νεαροι, ειχε ενα υφος σαν να του σκοτωσαμε τη μανα.

Δεν ητανε αγενης σε κατι εννοειτε αφου εμεις πηγαμε να φαμε εκει και οχι να ανοιξουμε συζητηση. Ειχε μια αρνητικη αυρα η οποια ητανε ιδιαιτερα ενοχλητικη και διαχυτη στον χωρο. Ητανε αποτομος χωρις χαμογελο κι'εκανε συνεχως παρατηρησεις στους υπολοιπους νεαρους σερβιτορους χωρις να διαπιστωνω καποιο λαθος εκ μερους τους αφου ολοι οι πελατες ειχανε αμεση εξυπηρετηση και χωρις τις υποδειξεις του. Η εξυπηρετηση ομως ητανε αρτια. Το τραπεζι ειχε ηδη λαδι και ξυδι. Παραγγειλαμε λοιπον μια χωριατικη (5,5 €) η οποια ητανε πλουσια σε υλικα και μπολικη σε ποσοτητα και μετα την δικια μας προσθηκη ελαιολαδου που ειχε στο τραπεζι εγινε τελεια με την ηδη αρκετη φετα που ειχε.

Κολοκυθακια τηγανιτα, χωρις λαδιλα, πολυ καλα και αρκετα μεγαλη ποσοτητα ψιλοκομμενα (3,5 € νομιζω). Τζατζικι διπλασια απο το κανονικο ποσοτητα αλλα μετριο, μαλλον δηλαδη ηταν ετοιμο και οχι χειροποιητο (2,5 € νομιζω). Κρασι λευκο καλο και ελαφρυ χυμα μισο κιλο (3,5 € νομιζω). Καλαμαρακια κατεψυγμενα στο τηγανι μπολικη ποσοτητα, μετρια σε γευση. δεν μπορεις ομως να περιμενεις κατι καλυτερο απο κατεψηγμενα θαλασσινα (7 € αν θυμαμαι καλα). Σαρδελα ψητη η οποια σερβριστηκε σε μεγαλη νικελ πιατελα οπως και ολα τα φαγητα, πολυ μεγαλη ποσοτητα, ακεφαλες σωστα ψημενες αλλα μετριες σε γευση ισως επειδη δεν ητανε ημερας, ουτε μαλλον και της προηγουμενης (8 € νομιζω).

Οι σαρδελες επισης συνοδευοντουσταν με λαδολεμονο σε ενα μπουκαλακι. Τελος μας ειπανε αν θελουμε πανακοτα ή χαλβα σιμιγδαλενιο για το γλυκο-κερασμα του μαγαζιου. Εμεις προτιμησαμε χαλβα ο οποιος ητανε καλουτσικος αλλά απο την στιγμη που ειναι κερασμενος φυσικα δεν υπαρχουν απαιτησεις. Για ολα αυτα πληρωσαμε 33 € και χορτασαμε, πραγμα δυσκολο απο μια ψαροταβερνα, με τοσα λιγα λεφτα διοτι οι μεριδες ητανε ολες μεγαλες, αλλα οχι και τοσο ποιοτικες.

Περι τις 15:00 που φυγαμε το μαγαζι ειχε γεμισει και ητανε και καθημερινη. Εν κατακλειδι λοιπον το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι ενα μαγαζι το οποιο σου προσφερει εναν ωραιο και καθαρο χωρο, γρηγορο σερβις, μεγαλες μεριδες, μετριες ομως ποιοτικα σε πολυ καλες τιμες. Δεν ξερω αν θα ξαναπαω. Στην γευση επισης θα προτιμουσα να βαλω 2,5 και οχι 2.

23 Νοε 2017

Επίσκεψη στην Αντωνία, 18/11, παρέα 4 ατόμων.

Η κράτηση έγινε μια μέρα νωρίτερα και φτάσαμε στο χώρο στις 20:30.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό μας υποδέχθηκε χαμογελαστό παρά τον όγκο της δουλειάς που ήδη υπήρχε.

Ο χώρος όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες, δυστυχώς μας άφησε παγερά αδιάφορους. Μια μεγάλη αίθουσα σε σχήμα Γ που δεν έχει ούτε ένα διακοσμητικό που να θυμίζει ταβέρνα.

Πάμε στο φαγητό.
*Για να μην το αναφέρω συνέχεια, οι μερίδες είναι τεράστιες και πραγματικά διπλάσιες από άλλες ψαροταβέρνας.

Φάβα: Κάτω του μετρίου. Όχι κακή αλλά σίγουρα δεν μας ενθουσίασε.
Χωριάτικη: Μια χαρά και με ποιοτικά υλικά
Γαύρος Μαρινάτος: Συμπαθητικός αλλά έλειπε στοιχείο που θα το κάνει μοναδικό. Είμαι φαν του σκόρδου στη συγκεκριμένη συνταγή, κάτι που έλειπε.
Γαριδάκι τηγανητό: Καλά τηγανισμένο αλλα πραγματικά ά-νο-στο. Συνοδεύεται από σως μαγιονέζα - κέτσαπ που μου χτύπησε άσχημα για παραδοσιακό τσιπουράδικο
Καλαμαράκι τηγανητό: Κατεψυγμένο και με πολύ αλμυρό κουρκούτι
Μύδια αχνιστά: Από τα καλύτερα πιάτα του τραπεζιού αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο
Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νοστιμα, καλοτηγανισμένα αλλά τόσο λεπτές φέτες που ήταν σαν τσιπς. Περι ορέξεως.

Ένα Αποστολάκη, ένα Βαρβαγιάννη και κλείσαμε στα 58 ευρώ με κέρασμα πανακότα- χαλβά.

Αν ξαναπήγαινα θα έπαιζα όπως είδα ότι παίξανε πιο έμπειροι με γαρίδα νο1 σχάρα (κατ. ) και μύδια και σαλάτα. Απλώς στα 35 ευρώ το κιλό την κατεψυγμένη γαρίδα, δεν μου πήγε η καρδιά να την παραγγείλω.

Καλές μάσες σύντροφοι.