Παραδοσιακό τσιπουράδικο με ψαρικά στο τηγάνι.

04 Απρ 2017

ΚΠΙΣΝ. Άραγε θα αποδειχθεί ένα ακόμη φιάσκο κακοδιαχείρισης και ρεμούλας από την πλευρά του κράτους (βλέπε Ολυμπιακά Ακίνητα, Α/Δ Ελληνικού και τόσα άλλα) ή μήπως θα έχουμε για πρώτη φορά ένα success story;

Ένα ερώτημα το οποίο σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, εκτιμώ ότι απασχολεί όλους αυτούς, οι οποίοι είχαν την τύχη να επισκεφθούν έως και σήμερα αυτό το κατασκευαστικό διαμάντι. 630 million Euros κόστισε η κατασκευή του, ένα ποσό που μόνο αμελητέο δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί.

Το τελευταίο διάστημα έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές το ΚΠΙΣΝ. Ωραία και χαλαρωτική βόλτα θα την χαρακτήριζα, ψαρώνεις όταν αντικρίζεις αυτό το μεγαθήριο. Οι βόλτες έχουν βεβαίως και το ‘’θεματάκι’’ τους, και αυτό δεν είναι άλλο από το να σου ανοίγουν την όρεξη. Τα σιγουράκια μας στην ευρύτερη περιοχή πάνω κάτω τα έχουμε εξαντλήσει και η επιθυμία για κάτι καινούργιο πάντα τριγυρνάει στο πίσω μέρος του εγκεφάλου.

-Γιατί δεν πάμε σε κάποιο δοκιμασμένο Ρώσικο εδώ κοντά; Είμαι σίγουρη ότι οι φίλοι μας θα το εκτιμήσουν δεόντως, τοποθετήθηκε η φωνή της λογικής προσέγγισης (aka σύζυγος).

-Ναι, βεβαίως και θα συμφωνούσα μαζί σου, αν η σύνθεση της παρέας ήταν γευσιγνωστικά λίγο πιο ‘’all around’’. Όμως, όπως ξέρεις, η συγκεκριμένη παρέα κινείται γευστικά μόνο σε ‘’κλασικά μονοπάτια’’ και δεν είμαι ιδιαίτερα διατεθειμένος να ρισκάρω. Άσε που έχω αξιόλογη πρόταση, επιπέδου walking distance (βρισκόμασταν στο ΚΠΙΣΝ). ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ ΑΝΤΩΝΙΑ.

-Τι είναι πάλι αυτό; Σε κουτούκι με ρεμπέτικα θα μας πας;

-Relax, κάπου καλύτερα. Στα ‘’Καλύβια’’ των ψαροταβερνών!!

Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017, ώρα 18:00, άτομα 4, χωρίς κράτηση, η οποία ίσως κρίνεται αναγκαία ακόμη και τις καθημερινές. Το μαγαζί φαίνεται ότι έχει σταθερή και πιστή πελατεία, με την πληρότητα την ώρα άφιξης μας να κυμαίνεται περίπου στο 60 με 70%. Εντυπωσιακό σε σχέση με την ώρα!!

Βρίσκεται στην διασταύρωση των οδών Ισμήνης και Ξενοφώντος στις Τζιτζιφιές, περίπου στο ήμισυ της απόστασης που χωρίζει το ΚΠΙΣΝ με την Λ. Ελευθερίου Βενιζέλου, πριν αυτή συναντήσει την Ποσειδώνος. Το παρκάρισμα, μιας και δεν γνωρίζω καλά την περιοχή και έτυχε να βρω θέση σχεδόν μπροστά, εκτιμώ ότι είναι μέτριας δυσκολίας. Απέξω δεν υπάρχει κάποια επιγραφή-ταμπέλα και ο μόνος ασφαλής τρόπος για να βεβαιωθείτε ότι είστε στο σωστό μέρος είναι το τεράστιο χαλάκι εισόδου με την ονομασία της επιχείρησης.

Ο εσωτερικός χώρος είναι το τυπικό ‘’προϊόν’’ επεκτάσεων, που πιθανόν έλαβαν χώρα κάποια στιγμή στο παρελθόν. Πολύ απλά, the Greek way, όλη η αυλή της μονοκατοικίας που στεγάζει την ψαροταβέρνα σκεπάσθηκε με κουφώματα και στέγαστρο. Έχει τα υπέρ και τα κατά του. Ας αρχίσω από τα πρώτα. Είναι σχήματος Γάμμα, ευρύχωρος και λειτουργικός, φιλοξενώντας αρκετά τραπέζια, με άνεση μεταξύ τους. Είναι απομονωμένος από τα ‘’αδιάκριτα’’ βλέμματα των περαστικών, διότι έχουν τοποθετηθεί περιμετρικά γλάστρες με πρασινάδες-μικρά δενδρύλλια, τα οποία φαίνεται ότι κάνουν καλή δουλειά. Στα πλην θα βάλω την έλλειψη μιας στοιχειώδους διακόσμησης, που να σου θυμίζει ότι είσαι σε μια ψαροταβέρνα και το γεγονός ότι το κάπνισμα πρακτικά επιτρέπεται παντού. Δίπλα, πίσω, στο βάθος, μια παρέα ‘’θεριακλήδων’’ Κινέζων πελατών, περίπου το 50% των τραπεζιών κάπνιζε. Ακόμη και μια κυρία που βγήκε (πιθανόν για διάλειμμα) από την κουζίνα, το έκανε το τσιγαράκι της μπροστά στο πάσο. Την κατάσταση φαίνεται να ψιλοσώζει ο επαρκής εξαερισμός, όμως θα φανώ αυστηρός. Δύο ντοματούλες στο χώρο και μάλλον είναι πολλές.

Η εξυπηρέτηση είναι πολυπληθής και φαίνεται καλά οργανωμένη. Ο συμπαθέστατος κύριος που πήρε την παραγγελία μας ήταν αρκούντως επικοινωνιακός, μας ρώτησε αν έχουμε ξαναπάει και ζήτησε την κατανόηση μας, αναφορικά με την δυσχέρεια χρήσης του pda παραγγελιοληψίας, που μόλις πριν λίγες μέρες είχε ξεκινήσει να χρησιμοποιεί. Η ροή των πιάτων από την κουζίνα κρίνεται φυσιολογική, αν και τα πρώτα πιάτα έφτασαν οριακά εντός αυτού που χαρακτηρίζεται ως αποδεκτός χρόνος. Ανεφοδιασμός σε νερό, κρασί, ψωμί, έκδοση λογαριασμού, προσφορά κεράσματος και τα λοιπά που συνήθως απασχολούν ένα πελάτη, κυμάνθηκαν επίσης σε αποδεκτούς και νορμάλ χρόνους. Κατά τα λοιπά, δεν ανακαλώ από το service κάτι ιδιαίτερα θετικό ή αρνητικό.

Η κάρτα του menu είναι λογικού μεγέθους και είναι αυτή που συνήθως περιμένεις να βρεις σε μια old school ψαροταβέρνα. Δυστυχώς δεν την φωτογράφισα, ούτε και μπόρεσα να την ''ξετρυπώσω'' on line (σε κάποια αξιόπιστη version), οπότε θα αρκεστώ να πω ότι η δομή της είναι η κλασική χωρίς εκπλήξεις και γκουρμεδιές και οι τιμές καλύτερες και από ''φιλικές''.

Στο τραπέζι μας παρέλασαν τα παρακάτω πιάτα:
-Άφθονο συμπαθητικό φρέσκο ψωμάκι.

-Τζατζίκι αρκούντως ‘’δροσερό’’, ως προς το σκορδάκι.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τηγανιτά κολοκυθάκια σε ποσότητα extra large.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ τηγανιτές πατάτες, σίγουρα χεράτες, επίσης σε ποσότητα extra large.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ψητές σαρδέλες. Μερίδα πολύ παραπάνω από extra large, στα όρια του γίγας. Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι άλλοι ‘’μίζεροι’’ εστιάτορες, που σερβίρουν 8 σαρδέλες στην μερίδα με τιμή τα 8€!! Μήπως θεωρούν ότι μας κάνουν και χάρη; Η κ. Αντωνία φαίνεται να έχει τελείως διαφορετική προσέγγιση.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ (κατεψυγμένες) ψητές γαρίδες Ατλαντικού νούμερο 1. Για όσους γνωρίζουν, πρόκειται για τις καλύτερες γαρίδες παγκοσμίως και ας είναι κατεψυγμένες. Ενδεικτικά για να έχετε μια τάξη μεγέθους, ο Βασιλόπουλος τις πουλά τυποποιημένες περίπου στα 32€ το κιλό. Ζητήσαμε 8 γαρίδες, με κόστος γύρω στα 30€. Απαγορεύεται να απουσιάζουν από την παραγγελία σας, διότι είναι το benchmark της επιχείρησης!!

-1 κιλό ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ψητές κουτσομούρες, στις οποίες φάνηκε καθαρά η μαστοριά του ψήστη.

-Ένα κιλό αποδεκτό χύμα λευκό κρασί.

-Πλούσιο κέρασμα στο τέλος 4 κομμάτια χαλβά σιμιγδαλένιο και 4 κομμάτια πανακότα, νομίζω με σιρόπι βύσσινο.

Check please
Με απόδειξη και αναλυτικό δελτίο παραγγελίας, λίγο πιο πάνω από τα 90€. Δεν θυμάμαι αναλυτικά τις τιμές του κάθε πιάτου, διότι ο αφηρημένος φίλος μας, ο οποίος και πλήρωσε με πιστωτική κάρτα, δυστυχώς φεύγοντας ξέχασε πάνω στο τραπέζι την απόδειξη και το δελτίο παραγγελίας.

Συνοψίζοντας:

-Μήπως είναι trendy;

-Τι λες τώρα; Για να συμβεί κάτι τέτοιο, απαιτείται μια ονομασία του τύπου Kalamarakia kai Xtapodakia, η οποία να βγάζει την απαραίτητη ''trendίλα''!!

-Πως είναι οι μερίδες;

-Οι ιδιοκτήτες φαίνονται άνθρωποι ‘’large’’ και νομίζω ότι είπα και παραπάνω ότι εδώ είναι τα ''Καλύβια'' των ψαροταβερνών!! Να συνεχίσω ή σας κάλυψα;

-Δεν θα μας πεις τίποτε για το food styling των πιάτων;

-Ωχ πολύ κουραστικός είσαι βρε αδερφάκι μου. Στους ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ ΑΝΤΩΝΙΑ ήρθες να φας, αν θέλεις gourmet πήγαινε στον Λαζάρου!!

-Και από ποιότητα όλα καλά;

-Φαίνεται ότι έχω μπλέξει με απρόσεκτους. Πέντε φορές χρησιμοποίησα τη λέξη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, δεν είναι αρκετές;

-Πως φάνηκε στους φίλους σου;

-Ξαναπήγαν την μεθεπόμενη μέρα!!

-Θα το πρότεινες;

-Με σφαίρες!!

Υ. Γ ΚΠΙΣΝ (Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος)

18 Μαι 2017

Επίσκεψη στην ΑΝΤΩΝΙΑ απόγευμα Μεγάλης Τετάρτης για ουζάκι και ψαροφαγία. Βρίσκεται στις Τζιτζιφιές και μόνο, εάν πας συστημένος, θα το εντοπίσεις, καθώς εξωτερικά δεν υπάρχει κάποιο διακριτικό στοιχείο. Εγώ σε παλαιότερη επίσκεψή μου στη γειτονική ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ το είχα εντοπίσει, διάβασα σχετικά και τις πολύ καλές κριτικές στο site, οπότε η Μεγάλη Εβδομάδα αποτέλεσε ιδανική αφορμή για να την επισκεφθούμε.

Το παρκάρισμα αρκετά εύκολο. Πάρκαρα σχεδόν απέξω, ενώ υπήρχαν γενικότερα αρκετές κενές θέσεις. Αν και καθημερινή το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (σίγουρα πιστεύω έπαιξε το ρόλο του και το γεγονός της Μεγάλης εβδομάδας), παρόλα αυτά βολευτήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι. Ο χώρος τυπικός ψαροταβέρνας, με τις αναγκαίες (με τέντες και τζαμαρίες) επεκτάσεις, με άνετα τραπέζια, δεν σε ενθουσίαζε, ούτε όμως και σε αποθάρρυνε. Το αρνητικό σημείο που με ενόχλησε ωστόσο και θα ρίξει τη βαθμολογία μου είναι το εξής: η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά αποπνικτική, ενδεχομένως και λόγω κόσμου, καθώς, μολονότι θεωρητικά υπήρχε χώρος καπνιστών, δεν υπήρχε κάποιο διαχωριστικό από τον υπόλοιπο χώρο, οπότε η βαριά ατμόσφαιρα του χώρου ήταν το φυσικό επακόλουθο.

Το service, από το πολυπληθές προσωπικό, ικανοποιητικό, χωρίς προβλήματα. Νερό σε κανατούλα, απόδειξη και πληρωμή με κάρτα, συν κέρασμα γλυκό στο τέλος (χαλβάς και πανακότα). Κάποιες καθυστερήσεις προς το τέλος δεν χάλασαν τη συνολικά καλή εικόνα της εξυπηρέτησης,

Η παραγγελία δύο ατόμων (αν και άνετα με αυτήν θα χόρταιναν 3 άτομα) περιελάμβανε τα εξής:
- Φρέσκο ψωμί, σε μπόλικη ποσότητα (1,60 €)
- Χωριάτικη σαλάτα (5,50 €), νοστιμότατη με ωραία ντομάτα και φέτα, ωραία λαδάκι, μεγάλη μερίδα, όλα καλά.
- Πατάτες τηγανητές (2,50 €), πολύ ωραία τηγανισμένες, τραγανές εξωτερικά, μας ικανοποίησαν.
- Ψητό χταπόδι (9,50 €), πλούσια μερίδα (τουλάχιστον διπλάσια ή τριπλάσια από ότι σερβίρεται αλλού), πολύ ωραία ψημένο, πεντανόστιμο.
- Γαριδάκι τηγανητό (7,50 €). Επίσης τεράστια μερίδα, ωραία τηγανισμένη, η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του πιάτου το καταναλώσαμε την επόμενη ημέρα, καθώς είχαμε ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα πιάτα. Πάντως και την επόμενη μέρα το φάγαμε με μεγάλη ευχαρίστηση.
- Καλαμαράκια τηγανητά (7,00 €), κατεψυγμένα μεν, αλλά καλής ποιότητας, ωστόσο δεν με ξετρέλαναν. Δεν ξέρω, ενδεχομένως, να μην τα πολυπέτυχαν στο τηγάνισμα, καθώς θα τα προτιμούσα σίγουρα πιο τραγανά. Και εδώ η μερίδα πάντως, πληθωρικότατη.
- Ένα καραφάκι ούζο μίνι (6,00 €) για μένα και μια μπύρα φιξ (2,50 €) για τη σύζυγο συνόδευσαν το φαγητό μας, ενώ και τα γλυκάκια που ήρθαν για κέρασμα στο τέλος έκλεισαν ιδανικά την έξοδό μας.

Συνολικά από τις γεύσεις μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, καθώς δεν θα συναντήσεις εξεζητημένα πιάτα αλλά απλές θαλασσινές γεύσεις που σίγουρα έχεις ξαναφάει, αλλά δεν πρόκειται να σε απογοητεύσουν. Για την επόμενη επίσκεψη ήδη σκοπεύω να παραγγείλω και τις μεγάλες γαρίδες που είδα να κυκλοφορούν στα διπλανά τραπέζια και μου φάνηκαν αρκετά λαχταριστές. Να αναφέρω απλώς ότι το «4» στη γεύση χάθηκε στις λεπτομέρειες (με τα καλαμαράκια να έχουν μερίδιο ευθύνης σε αυτό), ένα «3,5» για μένα θα ήταν πιο δίκαιο.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 42,10 €. Σε πρώτο άκουσμα ίσως δείχνουν πολλά, ωστόσο εάν αφαιρέσεις τα ποτά και ένα πιάτο (που άνετα θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει από την παραγγελία μας), ο λογαριασμός θα έπεφτε σε τέτοιο βαθμό που, για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, η βαθμολογία στη σχέση ποιότητας/τιμής πρέπει να είναι η υψηλότερη δυνατή.

Να πάτε...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην evi και PP_TINA που δημοσιεύοντας την κριτική τους για τους Ψαρομεζέδες της Αντωνίας με παρότρυναν να το ανακαλύψω!

Εν μέσω αποκριάς και έχοντας μπουχτίσει από την κρεατοφαγία σκέφτηκα τι καλή ιδέα θα ήταν να πάμε για θαλασσινά, ιδέα που ασπάστηκε η υπόλοιπη παρέα.
Σε flash back που έκανα ως προς το που θα πάμε, σκέφτηκα την Πειραϊκή η οποία προσφέρεται για τέτοιες γεύσεις και -σε μεγάλο βαθμό- έχει εναρμονίσει τις τιμές της με τη σημερινή πραγματικότητα.
Από την άλλη σκέφτηκα να ρίξω μία γρήγορη ματιά στο a4f, μήπως κάτι μου κάνει ¨κλικ¨.
Και μου έκανε το Ψαρομεζέδες της Αντωνίας γιαυτό η απόφαση και η τηλεφωνική κράτηση έγιναν άμεσα.

Το parking εύκολο, η περιοχή ήσυχη, περνώντας έξω από τους Ψαρομεζέδες της Αντωνίας δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις έρθει σωστά αφού δεν υπάρχει επιγραφή, μόνο το χαλάκι της εισόδου....

Ο χώρος είναι μια μεγάλη αίθουσα, τακτοποιημένη και νοικοκυρεμένη με όλα τα τραπέζια στρωμένα σε πλήρη ετοιμότητα να περιμένουν τους πελάτες.
Το μοναδικό αρνητικό η ¨βαβούρα" που επικρατεί λόγω της έκτασης του χώρου, αλλά ΟΚ., μπορώ να ζήσω με αυτό για λίγη ώρα.

Άμεση και ευγενική εξυπηρέτηση, μας τακτοποίησαν στο τραπέζι μας, έφεραν την κανατούλα με το νερό και το ψωμάκι μαζί με τα μαχαιροπήρουνα.

Πήραμε 1 κιλό λευκό κρασάκι ξερό, ικανοποιητικό.
Επιλέξαμε μία σαλάτα ανάμεικτη (στο μικρό μέγεθος το οποίο μας έκανε να αναρωτηθούμε πόσο είναι δηλαδή το μεγάλο!! ) η οποία περιέχει όλα τα σαλατικά της γης όπως λάχανο, καρότο, ντομάτα, φασόλια μαυρομάτικα, βραστή πατάτα, κάπαρη κλπ., φρεσκότατη, συνοδεύεται με λεμόνι, ξύδι και ελαιόλαδο τα οποία ο καθένας προσθέτει κατά βούληση.
Μία χταπόδι ψητό, εξαιρετικό, μαλακό και ζουμερό.
Μία σαρδέλα ψητή, καταπληκτική γεύση, πολύ μεγάλη μερίδα.
Μία κουτσομούρες τηγανιτές, εδώ φάνηκε η "μαγκιά" του τηγανιού, αφροτηγανισμένο το ψαράκι, χωρίς καμία λαδίλα, πάρα πολύ καλό μέγεθος και των σερβιριζόμενων ψαριών και της μερίδας.
Μύδια αχνιστά (αγαπημένο πιάτο) στο οποίο η αλήθεια είναι ότι κάτι του έλειπε για να το απογειώσει. Ικανοποιητική μεν γεύση-ίσως θα προτιμούσα να είχε πιο έντονη τη γεύση λευκού κρασιού, μουστάρδας και επιπλέον μυρωδικών στο ζουμί, από την εσανς του ούζου που επικρατούσε. Εδώ λοιπόν θα έπρεπε να βάλω 3 1/2 ντομάτας αλλά ήταν όλα τόσο εξαιρετικά που δεν μου έκανε καρδιά να αφαιρέσω ντομάτα από τη βαθμολογία της γεύσης....

Στο τέλος, ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε να μας μαζέψουν τα -άδεια- πιάτα μας και να κεράσουν γλυκό. Πως να αρνηθείς σε τέτοια πρόταση?
Πολύ γρήγορα, έφτασε στο τραπέζι χαλβάς και πανακότα, θεικές γεύσεις και οι δύο, τόσο γλυκά όσο πρέπει, τόσο ελαφρά όσο να "ξεπλύνεις" τον ουρανίσκο σου από την ψαροφαγία.

Λογαριασμός έκπληξη στα euro 50,00 για 3 άτομα, vfm πιστεύω για ψαροφαγία η οποία προσφέρεται με ποιότητα, ποσότητα και άψογη εξυπηρέτηση.

Μπήκε ήδη στα αγαπημένα, τίμια μαγαζιά!

16 Απρ 2016

Τι να πω γι΄ αυτό το μαγαζί που σου αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις εκεί που δεν το περιμένεις!

Αναλυτικότερα η ψαροταβέρνα βρίσκεται σε μια ήσυχη γειτονιά της Καλλιθέας, πολύ κοντά στη Θησέως, χαμηλά στις Τζιτζιφιές, από την αριστερή πλευρά κατεβαίνοντας και όχι από την πλευρά όπου βρίσκεται η "πιάτσα" με τις υπόλοιπες ομοειδείς κατά βάση ταβέρνες. Είναι αρκετά εύκολο το parking στην περιοχή.
Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι το μαγαζί δεν έχει καν πινακίδα με την επωνυμία του στην είσοδο για να το εντοπίσει κάποιος. Μόνο ο κόσμος και τα τραπέζια προδίδουν την ύπαρξη της ψαροταβέρνας και για όποιον πλησιάσει και το χαλάκι στην είσοδο με την επωνυμία!

Το μαγαζί είναι αρκετά μεγάλο και γενικά παραπέμπει σε χώρο μαζικής εστίασης και λαϊκής κατανάλωσης όπου τα πάντα γίνονται οργανωμένα, συντονισμένα, γρήγορα και διεκπεραιωτικά. Έχει 2 χώρους καπνιστών και μη καπνιστών αλλά πραγματικά ο εξαερισμός είναι τόσο ικανοποιητικός που δεν έχεις την αίσθηση ότι στον ίδιο χώρο, πιο δίπλα καπνίζουν. Πήγα μια καθημερινή μεσημέρι και το μαγαζί ήταν γεμάτο. Μάλιστα ο κόσμος ήταν διαφόρων ηλικιών, από πολύ νέα παιδιά μέχρι ηλικιωμένους. Γενικά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το μαγαζί έχει σταθερό και φανατικό κοινό. Σίγουρα είχε πάρα πολλή φασαρία και βαβούρα.

Ως προς την εξυπηρέτηση, αυτή ήταν όχι μόνο άψογη αλλά πραγματικά με ενθουσίασε: όλοι οι σερβιτόροι ήταν νέα παιδιά, με φιλότιμο, προθυμία και χαμόγελο, απλότητα και ανεπιτήδευτη συμπεριφορά που σε "σκλαβώνει". Παρά τον πολύ κόσμο, έτρεχαν συνέχεια, πολύ συντονισμένα και κανένας πελάτης δεν έμενε παραπονεμένος. Γενικά το μαγαζί δουλεύει σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Ως προς το μενού η ποικιλία σε όλα τα θαλασσινά και τα ψάρια είναι εντυπωσιακή. Αν και δεν τις τίμησα αυτή τη φορά, το highlight της ταβέρνας είναι οι υπεμεγέθεις γαρίδες Ατλαντικού που κάνουν θραύση και αποτελούν σταθερό πιάτο σε κάθε τραπέζι.
Εμείς προτιμήσαμε να κινηθούμε γευστικά σε πιο κλασικά πιάτα:

-χταπόδι ψητό το οποίο είναι must στην Αντωνία: τεράστιο, καλοψημένο, έρχεται με συνοδευτικά τουρσί και καροτάκι και είναι άπαιχτο!

-πατάτες τηγανητές που δεν τις τσιγκουνεύονται, έρχεται μεγάλη μερίδα

-καλαμαράκια τηγανητά, τεράστια επίσης μερίδα. Θα τα ήθελα λιγότερο τηγανισμένα

-1 κόκα

ψωμί

Στην αρχή έρχεται το νερό σε κανάτα αλλά και πιάτο με μεγάλα λεμόνια τα οποία επίσης δεν τσιγκουνεύονται.

Για το τέλος το κέρασμα είναι πανακότα ή σιμιγδαλένιος χαλβάς, με την προϋπόθεση ότι έχει μείνει χώρος στο στομάχι για κάτι τέτοιο, που στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι λίγο δύσκολο!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 22 ευρώ και σκάσαμε!

Συνοψίζοντας: την Αντωνία τη συστήνω ανεπιφύλακτα για το φαγητό ως προς την ποικιλία, τη νοστιμιά και την ποιότητα αλλά κυρίως τις τεράστιες μερίδες σε όλα τα πιάτα και τις προσιτές τιμές. Δεν υπήρξε άνθρωπος, όση ώρα ήμουν εκεί, που να μη φύγει με πακέτο για το σπίτι. Επίσης με κέρδισε το προσωπικό και το service σε όλα τα επίπεδα.

31 Ιαν 2016

Είναι, λοιπόν, ορισμένα μέρη τα οποία με ενθουσιάζουν τόσο που ανυπομονώ να διαδώσω τα "νέα"... ένα τέτοιο μέρος είναι η Αντωνία (Ψαρομεζέδες - Αντωνία ) στις Τζιτζιφιές. Μετά από κάποια πρόσφατη ανακαίνιση, το μέρος ξεφεύγει από την κλασική ψαροταβέρνα και αποκτά και βραδινό ύφος με τις ίδιες, όμως, άκρως προσιτές τιμές. Η ποιότητα δε εξαιρετική, με μεγάλη ποικιλία ψαρικών και ορεκτικών!

Εξωτερικά, ο χώρος είναι γεμάτος φυτά και αυτό τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό. Πριν την δίφυλλη τζαμένια πόρτα υπάρχει ένα εντυπωσιακό μπλε χαλί με το λογότυπο του εστιατορίου και δύο ψαρομεζέδες. Δεξιά και αριστερά της εισόδου υπάρχουν σταχτοδοχεία για τους καπνιστές αν και εσωτερικά υπάρχει ξεχωριστός χώρος για όσους καπνίζουν.

Εσωτερικά, μας κέρδισε ο μεγάλος φωτεινός χώρος και τα περιποιημένα τραπέζια που είναι στολισμένα με όμορφα γλαστράκια. Περιμετρικά του χώρου υπάρχουν τζαμαρίες με όμορφες κουρτίνες. Τα αρκετά σποτς στην οροφή του εστιατορίου δίνουν ένα όμορφο χρώμα στο περιβάλλον. Σε μια άκρη ξεχωρίζει το '' άγαλμα " ενός γεροδεμένου μάγειρα! Οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες!

Το προσωπικό είναι ντυμένο στην τρίχα ενώ οι άνθρωποι της κουζίνας φορούν στολές και σκουφάκια!

Η ικανοποιητική απόσταση των τραπεζιών μεταξύ τους συντελεί σημαντικά στο να περνούν όμορφα οι διάφορες μικρές ή μεγάλες παρέες, χωρίς να ενοχλούν τους διπλανούς τους!!!

Οι άνθρωποι του εστιατορίου μάς υποδέχθηκαν με χαμόγελο, ήταν εξυπηρετικοί και απάντησαν με προθυμία σε διάφορες ερωτήσεις που τους κάναμε, π. χ μας ενημέρωσαν ότι η Ιδιοκτήτρια, και μαγείρισσα, Αντωνία έχει καταγωγή από τα Χανιά ενώ ο σύζυγός της - και συνεργάτης της - Ηλίας είναι Πόντιος. Η Αντωνία, στα late 40s (επηρεασμένη από την χρυσοχέρα " Γιαγιά Ελισάβετ " παραδίπλα, νόμιζα πως θα ήταν καμία γριούλα... )!, επιμελείται των πάντων και φαίνεται ότι έχει και γνώση και γούστο και μεράκι!

Για καθημερινή βράδυ το μαγαζί ήταν φουλ!!
Πέρα από την νοστιμιά των φαγητών, αυτό που μου άρεσε στο μαγαζί είναι ότι είναι κατάλληλο μέρος για κάθε είδους έξοδο. Συνίσταται για μοναχική, μεσημεριανή, κυριακάτικη αλλά και για μια αξιοπρεπή βραδινή έξοδο!!

Ο κυριότερος λόγος που εγώ θέλησα να πάω στο συγκεκριμένο εστιατόριο- ψαροταβέρνα είναι τα σχόλια που είχα διαβάσει για τις περίφημες- και τις μεγαλύτερες- γαρίδες της αγοράς που σερβίρονται!!

Και πράγματι, όταν παραγγείλαμε τις γαρίδες μας, ήρθαν στο τραπέζι μας πέντε μεγάλααα κομμάτια!! Όπως μάθαμε είναι κατεψυγμένες, προέλευσης Ατλαντικού. Έτσι εξηγείται το μέγεθος, μονολόγησα...
Το ότι είναι Ατλαντικού δεν με χάλασε καθόλου, άλλωστε είναι φημισμένες!

Η φήμη για τις γαρίδες του εστιατορίου δεν είναι τυχαία.... χωρίς υπερβολή είναι πεντανόστιμες και τις συστήνω ανεπιφύλαχτα!! Σίγουρα θα έχουν πολύ καλό προμηθευτή.
Μάλιστα, μας ρώτησαν εάν θέλουμε να τις σερβίρουν χωρίς κέλυφος και απαντήσαμε, φυσικά, καταφατικά... Τις απολαύσαμε στο έπακρον.... Η δε παρουσίαση του πιάτου ήταν άψογη....

Δοκιμάσαμε λοιπόν,

Τις παραπάνω γαρίδες Νο.1 (5τεμ), τις καταχαρήκαμε και τις πληρώσαμε ΕΥΡΩ 15,70. Το κιλό χρεώνεται 35,00.

Κολοκυθάκια τηγανιτά, απλά... καταπληκτικά, καθόλου λαδίλα, τραγανά, κομμένα σε όμορφες ροδέλες, και τεράστια ποσότητα!! ΕΥΡΩ 3,50

Φάβα, καταπληκτική, στα 3,00

Ντοματοσαλάτα, σερβιρισμένη σε όμορφο βαθύ σκεύος με πράσινες πιπεριές, ροδέλες κρεμμυδιού και ελίτσες. Νοστιμότατη! ΕΥΡΩ 3,50

Βακαλάο τηγανητό, δύο μεγαλούτσικα κομμάτια, φρεσκότατος και καλοτηγανισμένος, ισάξιος εκείνου της " Γιαγιάς Ελισάβετ"! ΕΥΡΩ 18,50.

Δύο μπολ μύδια αχνιστά, πεντακάθαρα και ολόφρεσκα, ΕΥΡΩ 7,50/η μερίδα.

Ήπιαμε μισό κιλό λευκό, αρωματικό, κρασί μοσχοφίλερο, 3,00
Υπάρχουν μπύρες 2-3,50, ούζα 6-7,50 (π. χ Πλωμάρι - Μίνι στα 6,00 ), τσίπουρα (100ml,250ml,500 ml και 750 ml ) από 2,50 - 20,00 (βλ. Σαντορίνης, Γαβαλά τα 750ml. ) και διάφορα γνωστά αναψυκτικά.

Το νερό ήρθε σε κανάτα και οι φρεσκότατες φέτες ψωμιού, στην αρχή, χρεώθηκαν 1,60.

Υπήρχε σαργός ως ψάρι ημέρας, περίπου 40,00/κιλό.
Οι σαρδέλες κοστίζουν 6,90 / μερίδα, τα μπαρμπούνια 35-40,00 /κιλό και ο τηγανιτός γαύρος με την αθερίνα 6,50/μερίδα. Υπάρχουν όλα τα γνωστά ψάρια σε πολύ λογικές τιμές και, φαντάζομαι, της ίδιας νοστιμιάς με εκείνα που εμείς δοκιμάσαμε!!

Η παραγγελία μας ήρθε στο τραπέζι σταδιακά και τρία άτομα χορτάσαμε υπέρ-αρκετά!!

Στο τέλος, μας κέρασαν πολύ νόστιμα γλυκά, χαλβά σιμιγδάλι και πανακότα!

Τα υγρομάντηλα, ήρθαν κλειστά μέσα στο πανέρι με το ψωμί, ήταν δροσερά και όμορφα αρωματισμένα!

Το τραπέζι, εξ αρχής, διαθέτει όλα τα αξεσουάρ μιας ψαροφαγίας. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το νοστιμότατο λαδολέμονο μέσα σε ξεχωριστό μπουκαλάκι!
Κατά τα άλλα, οι γεύσεις είναι απλές, οικείες και φυσικά ξεχωριστής νοστιμιάς!!

Το εστιατόριο το βρήκαμε κατεβαίνοντας την Λεωφ. Συγγρού και στρίβοντας δεξιά στην Λάμπρου Κατσώνη (η προηγούμενη της Λ. Αμφιθέας ). Την ακολουθήσαμε με κατεύθυνση προς τη Λεωφ. Ποσειδώνος και στρίψαμε δεξιά στην οδό Ισμήνης. Μετά από λίγο, συναντάμε την οδό Ξενοφώντος. Το μαγαζί βρίσκεται Ισμήνης και Ξενοφώντος γωνία.
Το πάρκινγκ είναι αρκετά εύκολο.

Σίγουρα θα περάσετε και θα φάτε καλά σε αυτό το ξεχωριστό μέρος ψαροφαγίας και για τον λόγο αυτό το συστήνω ανεπιφύλαχτα!!

10 Ιούλ 2016

Και ηρθε η ωρα να γραψω και για την Αντωνια. Ενα μαγαζι που εχω παει απειρες φορες και νιωθω οτι ειναι και σχετικη ιεροσυλια να το κρινει καποιος. Μιλαμε για μια ψαροταβερνα που για να κλεισεις τραπεζι Μεγαλη Παρασκευη πρεπει να παρεις τηλεφωνο απο τα Χριστουγεννα. Και για να σημβαινει αυτο σε μια ψαροταβερνα που δεν εχει καμια σχεση με θαλλασσα και παραλια η με θεα στο ηλιοβασιλεμα τοτε προφανως κατι εχει αυτο το μαγαζι για να μαζευει τοσο πολυ κοσμο χειμωνα καλοκαιρι.

Ας αρχισουμε ως ειθισται με την κριτικη του χωρου του μαγαζιου. Αδιαφορος ψυχρος και χωρος που σε τιποτα δεν θα θυμιζε ψαροταβερνα. Πιο πολυ μοιαζει με αιθουσα δεξιωσεων που την επιλεγεις για γαμους βαφτισεις μην πω και κηδειες. Σαφως και η περιοχη που υφισταται το μαγαζι δεν σε προδιαθετει για κατι τετοιο.
Μια καθαρα αστικη περιοχη στροφη λεωφορειων και τρολλευ.... οτι ναναι ενα πραγμα. Το μαγαζι βεβαια μεσα τεραστειο και πεντακαθαρο με τις τεραστειες τζαμαριες που το περιβαλλον και τα παρα πολλα τραπεζια για μεζεδοπωλειο τακτα ειρημένα. Ο χωρος προδιαθετει πιο πολυ για μεγαλες παρεες καποιας ηλικιας και οχι στυλ μεζεδοπωλειου νεολαιας. Ο χωρος της κουζινας και της υποδοχης εμφανεις απο την εισοδο του μαγαζιου και οι χωροι εστιασης αριστερα και δεξια της ειδοδου, δυο αρκετα μεγαλες αιθουσες, που χωρανε ανετα περι τα εκατο τουλαχιστον ατομα εστω λιγο στριμωγμενα.

Μπαινοντας στο μαγαζι κατευθειαν θα σε πλησιασει παντα ενας απο τους τρεις ευγενεστατους σερβιτορους οι οποιοι ειναι παντα stand by να σε εξυπηρετησουν σε οτι χρειαστεις, απο παραγγελεια ποτο η οδοντογλυφιδες. Το στρωσιμο και το μαζεμα δε του τραπεζιου γινοντε παντα σε χρονο dt. Το νερο ( βρυσης σαφως ) και το φρεσκοτατο ψωμι ερχοντε παντα στην ωρα τους και το ποτο αμεσα πριν αποφασισεις τι θα παραγγειλεις να φας. Το δε χαμογελο περισευει απο αυτους τους ανθρωπους λες και ειναι οικογενειακη επιχειρηση. Σαφως ειναι απο τα μαγαζια που βαζεις αβιαστα το 4/4 στο θεμα εξυπηρετηση.

Και ας παμε τωρα στο θεμα γευση...... μαλλον ας παμε να διαπιστωσουμε τον λογο που το μαγαζι αυτο ειναι μονιμα γεματο χειμωνα καλοκαιρι μεσημερι βραδυ καθημερινες και Σαββατοκυριακο.

Πρωτο πιατο μια σαλατα χωριατικη που οι ανθρωποι την φιαχνουν λες και ειναι δικη τους συνταγη. Ενα τεραστειο κομματι φετα δεσποζει στην κορυφη και οι ντοματες τα αγγουρια και οι πιπεριες ειναι σαν να κοπηκαν μολις απο τον κηπο. Λαδι αφθονο οπως και ολες οι μεριδες κατι που ξεπερναει την μιρμιρια αλλων εστιατοριων που παλευουν να βγαλουν μεροκαματο ακομα και απο την οδοντογλυφιδα. Επαξιο 4αρι στην σαλατα και ας μην ειναι το συφανταστο γκουρμε πιατο

Δευτερο πιατο μια μεριδα τηγανητα κολοκυθακια ενα πιατο που θεωρειται και ενα απο τα πιατα που διαφημιζουν το μαγαζι. Τα κολοκυθακια κομμενα πολυ πολυ ψιλα σαν τριχα η σαν στικ απο πατατα και τηγανισμενα τελεια σερβιρισμενα σε ενα τετραστειο πιατο με την χαρτοπετσετουλα να τραβαει το λαδι. Μεγαλυτερη μεριδα κολοκυθιων που εχω δει ποτε. Μεριδα που αρκει για να χορτασει κανεις μονο με αυτην.4/4 ευκολο

Τριτο πιατο μια μεριδα πατατες τηγανητες φρεσκες που κι εδω ακολουθει την πεπατημενη του κολοκυθιου. Ωραια κομενες ωραια τηγανισμενες δεν εχεις να πεις κατι παρα μονο να τις φας.4/4 και στην πατατα

Επομενο πιατο μια μεριδα γαριδακι μικρο το οποιο το τρως οπως ειναι και στο τελος στο πιατο δεν μενει ουτε μουστακι. Τελειο και αυτο ερχεται να δικαιολογησει ολα οσα μπορει να ακουσεις για την αντωνια.4/4

Το κλασικο καλαμαρακι τηγανητο..... ενα πιατο που μπορει να απογειωσει τον μεζε η μπορει να ριξει το τραπεζι στα ταρταρα απο το κακο τηγανισμα το κακο λαδι η την αντιστοιχια κυρως σωματος καλαμαριου και τραγανων πλοκαμιων. Εδω ως εκ θαυματος ειναι ολα τελεια κατανεμημενα. Πολυ τραγανο ακομα και το σωμα σε κανει να μην ενδιαφερεσαι καν αν εχει πλοκαμι η αν τρως απλα τις ροδελες του κυριως σωματος. Προσεγμενο ακομα και στο αλατι θα ελεγα.4/4 ευκολα

και παμε και στο τελευταιο πιατο ( διπλο αυτο ) που ειναι η ψητη σαρδελα. Αποθεωση γευσης ψησιματος αλατισματος. Ειναι το σημειο που ο μαγειρας ξερει ποτε ακριβως να σηκωσει την σαρδελλα απο την πλακα για να απογειωσει την γευση χωρις να την αφησει αψητη αλλα ουτε και να την καψει., Απλα τελεια. Απλα υπεροχο πιατο.5/4 ετσι για την υπερβολη της γευσης

Για ολα αυτα μαζι με ενα ουζακι που πηραμε για τον μεζε πληρωσαμε οχι παραπανω απο 55 ευρω ( μαζι με ενα μικρο μπουρμπουαρ ) ποσο που ανταποκρινεται απολυτα σε αυτα που γευτηκαμε και καθιστα το εστιατοριο ενα απο τα πολυ τιμια της κατηγοριας του.

Σαφως το συγκεκριμενο μαγαζι δεν εχει αναγκη να το προτεινεις δεδομενου οτι και να το προτεινεις δεν ειν αι δεδομενο οτι καποιος θα βρει να κατσει. Απλα για τους τυπους προτεινεται ανεπιφυλακτα.

23 Νοε 2017

Επίσκεψη στην Αντωνία, 18/11, παρέα 4 ατόμων.

Η κράτηση έγινε μια μέρα νωρίτερα και φτάσαμε στο χώρο στις 20:30.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό μας υποδέχθηκε χαμογελαστό παρά τον όγκο της δουλειάς που ήδη υπήρχε.

Ο χώρος όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες, δυστυχώς μας άφησε παγερά αδιάφορους. Μια μεγάλη αίθουσα σε σχήμα Γ που δεν έχει ούτε ένα διακοσμητικό που να θυμίζει ταβέρνα.

Πάμε στο φαγητό.
*Για να μην το αναφέρω συνέχεια, οι μερίδες είναι τεράστιες και πραγματικά διπλάσιες από άλλες ψαροταβέρνας.

Φάβα: Κάτω του μετρίου. Όχι κακή αλλά σίγουρα δεν μας ενθουσίασε.
Χωριάτικη: Μια χαρά και με ποιοτικά υλικά
Γαύρος Μαρινάτος: Συμπαθητικός αλλά έλειπε στοιχείο που θα το κάνει μοναδικό. Είμαι φαν του σκόρδου στη συγκεκριμένη συνταγή, κάτι που έλειπε.
Γαριδάκι τηγανητό: Καλά τηγανισμένο αλλα πραγματικά ά-νο-στο. Συνοδεύεται από σως μαγιονέζα - κέτσαπ που μου χτύπησε άσχημα για παραδοσιακό τσιπουράδικο
Καλαμαράκι τηγανητό: Κατεψυγμένο και με πολύ αλμυρό κουρκούτι
Μύδια αχνιστά: Από τα καλύτερα πιάτα του τραπεζιού αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο
Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νοστιμα, καλοτηγανισμένα αλλά τόσο λεπτές φέτες που ήταν σαν τσιπς. Περι ορέξεως.

Ένα Αποστολάκη, ένα Βαρβαγιάννη και κλείσαμε στα 58 ευρώ με κέρασμα πανακότα- χαλβά.

Αν ξαναπήγαινα θα έπαιζα όπως είδα ότι παίξανε πιο έμπειροι με γαρίδα νο1 σχάρα (κατ. ) και μύδια και σαλάτα. Απλώς στα 35 ευρώ το κιλό την κατεψυγμένη γαρίδα, δεν μου πήγε η καρδιά να την παραγγείλω.

Καλές μάσες σύντροφοι.

17 Ιούλ 2017

Μετά από πολλά χρόνια σταθερής προτίμησης της ψαροταβέρνας αυτής για τις γαστριμαργικές εξορμήσεις μας.. δυστυχώς δεν έχω πια να λέω καλά λόγια κι ούτε φυσικά να τη ξανασυστήσω ποτέ σε κανέναν.
Σήμερα ήταν η τελευταία φορά που την επισκεφτήκαμε.
Τα φαγητά ήταν επιεικώς απαράδεκτα, τα μύδια είχαν αχνιστεί από ώρες πριν και ήταν σαν λάστιχο απο το ζέσταμα και λύσσα στο αλάτι. (σημειώνω πως παρακάλεσα να μη προσθέσουν extra αλάτι σε κανένα πιάτο γιατί λαμβάνω κορτιζόνη)
Το χταπόδι σκληρό και σε ποσότητα παμφτωχο(2 πλοκάμια ένα περίπου 10 cm κι ένα στα 6 περίπου, λεπτά και τα 2) το ένα τόσο σκληρό που το μασούσαν λεπτά για να το καταπιούν.

Ο γαύρος επίσης μια μεσαία προς μικρή μερίδα όχι όμως ημέρας σε καμμία περίπτωση. Τα καλαμαράκια 10 μικρά και κακοτηγανισμένα. Το μόνο που ήταν όπως συνήθως ήταν τα χόρτα (βλήτα) που ήταν μεν μέτρια μερίδα αλλά ήταν φρεσκότατα. Αμέσως με τη πρώτη μπουκιά ρώτησα ευγενικά αν άλλαξε διεύθυνση το κατάστημα και ο σερβιτόρος απόρησε και μου απάντησε πως όχι.

Εγω φυσικά του είπα πως μόνο τη ψαροταβέρνα που εμείς ξέρουμε τόσα χρόνια δε θυμίζει ούτε σε ποιότητα ούτε σε ποσότητα και στην ουσία ούτε στην εξυπηρέτηση μια και το αλάτι εγώ που είχα πρόβλημα δε μπορούσα να το αφαιρέσω και έφαγαν μόνο οι υπόλοιποι.

Παρόλο που κάναμε παράπονα σε 2 σερβιτόρους, ουδείς είχε την ευγένεια η την ευθιξία να καλέσει τον υπεύθυνο η έστω να πουν ένα συγνώμη. Φέρθηκαν σα να μη τους ένοιαζε που νιώσαμε σα να μας τάισαν αποφάγια.

Πλήρωσαμε αφήσαμε το καθιερωμένο tip και πραγματικά δε πρόκειται να ξαναπατήσουμε το πόδι μας!

Πραγματικά λυπάμαι που κάνω μια τέτοια κριτική αλλά όταν είσαι πελάτης χρόνια και δε σε σέβονται.. στην ουσία δε σέβονται ούτε την επιχείρηση τους.

10 Απρ 2017

Μετα απο επιμονη μιας φιλης και λογω των σχολιων που διαβασε εδω, πηγαμε για ψαρομεζεδες στην Αντωνια. Δεν ειχαμε κανει κρατηση και βρηκαμε το μαγαζι γεματο.

Παρ ολα αυτα οι ανθρωποι μας βολεψαν σε ενα τραπεζι μεχρι τις 14:00 (ηταν 12:45 περιπου οταν φτασαμε). Ο χωρος ειναι μεγαλος, περισσοτερο για παρεες, κι επικρατουσε πολλη φασαρια. Το σερβις ηταν γρηγορο αλλα μαλλον αγχωτικο, κι εξηγουμε.

Τα παιδια ευγενικα μεν και προθυμα αλλα ετρεχαν πανω κατω περισσοτερο δινοντας την αισθηση της ασυνεννοησιας και του αγχους να προλαβουν παρα της σβελταδας. Δεν νομιζω να ηταν επαγγελματιες, αν τους αδικω ζητω συγνωμη.

Οτι παραγγειλαμε με εξαιρεση τη τυροκαυτερη μπορει να συνοψιστει στο τριπτυχο αλευρι-τηγανι-μεγαλη ποσοτητα. Μιλαω για καλαμαρακια, γαριδες γονος η καπως ετσι αν και ο γονος εχει ομοιογενεια στο μεγεθος, κολοκυθακι.

Τωρα θες λογω βιασυνης θες που επρεπε να φυγουμε στις 2, μαζευτηκαν εν τω μεταξυ κι αλλα τραπεζια με αυτον τον περιορισμο, το αλευρι δεν ειχε ψηθει κι ενοιωθα διαρκως την ιδια γευση: κατι μισοτηγανισμενο...... οι γαριδες συνοδευονταν με μια ετοιμη μαλλον ροζε σως που δεν δοκιμασαμε ενω ασχημη εντυπωση μου εκανε το λαδολεμονο που ηρθε σε μικρο μπουκαλακι χωρις να μπορεις να προσθεσεις λιγη ριγανη αλατι η εξτρα λεμονι..... η δε φιλη μου πηρε σαρδελες ψητες κι αυτες μεγαλη ποσοτητα αλλα εφαγε μονο δυο, εγω δεν δοκιμασα δεν μου αρεσουν.

Ναι σιγουρα η ποσοτητα ειναι μεγαλη και ευγενικα στο τελος μας προτειναν να μας κανουν πακετο αλλα δεν δεχτηκαμε. Μας ρωτησαν αν θελαμε για κερασμα χαλβα η πανακοτα, για τον χαλβα δεν εχω αποψη αλλα για την πανακοτα θα ηθελα να θερμοπαρακαλεσω τους απανταχου Ελληνες εστιατορες να ακουσουν την παρακληση μια ταλαιπωρης Ιταλιδας να μην ονομαζουν πανακοτα αυτο το ετοιματζιδικο γλυκισμα που συχνα προσφερουν.

Συμπερασμα: καλο vfm οπως λεμε κι εδω στην Ελλαδα: -) αλλα μαλλον ως προς την ποσοτητα κι οχι ως προς την τεχνη των ψαρικων. Α! Κανονικη αποδειξη πληρωσαμε με μετρητα, αν θυμαμαι καλα 43 ευρω τρια ατομα και ηπιαμε μια μπυρα και νερο. Θα το προτεινα μονο σε οποιον δεν εχει προβλημα με τον αρκετα περορισμενο καταλογο και το φουλ τηγανιτο!

10 Μάρ 2017

Επειδή και τα καλά αξίζει να τα λέμε, είπα να γράψω δυο λόγια για την εμπειρία μου στην Αντωνία.

Πήγαμε οικογενειακά την Τσικνοπέμπτη. Καθώς είχα πάει και πιο παλιά, ο χώρος είναι εμφανώς ανακαινισμένος και αρκετά εναρμονισμένος με αυτό που προσφέρει το μαγαζί.

Το φαγητό του είναι πολύ καλό και προσεγμένο και έρχεται αρκετά γρήγορα και ζεστό. Από τα καλαμαράκια και τις γαρίδες μέχρι το μπρόκολο και τον χαλβά (κέρασμα στο τέλος) έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Το δικό του κρασί χύμα είναι πολύ καλό και σε πολύ λογικές τιμές.
Σίγουρα θα ξαναπάω και σίγουρα θα το προτείνω και σε φίλους.