Παραδοσιακό τσιπουράδικο με ψαρικά στο τηγάνι.

03 Μάρ 2018

Αλλη μια κριτικη λοιπον, λοιπον. Μετα απο παροτρυνση πολλων θετικων κριτικων απο το ηλεκτρονικο περιοδικο σας ειπα να επισκεφτω το εν λογω μαγαζι. Αφου γανιασα να βρω παρκαρισμα πηγα περι τις 13:00 μαζι με τη γυναικα και μπαινοντας μπορω να πω οτι εμεινα εντυπωσιασμενος απο την τακτοποιηση και την καθαριοτητα που ειχε το μαγαζι.

Μεγαλο καλα οργανωμενο, καθαρες τουαλετες (πηγα και στο ανοιγμα βεβαια)διακοσμος απλος και λιτος οπως πρεπει να ειναι ενα τετοιο μαγαζι με καποιες μικρες πινελιες που σου δειχνουν οτι μπηκες σε ψαροταβερνα και οχι σε ταβερνα με κρεατικα.

Το ταβανι ειναι ανοιγωμενο αρα το καλοκαιρι θα ειναι πολυ καλυτερα και ειδικα το βραδυ. Πριν ξεκινησω την κριτικη μου θα ηθελα επισης να σας πω οτι ειμαι απο την Νεα Ιωνια του Βολου, απο εκει δηλαδη που υπαρχουν τα καλυτερα τσιπουραδικα σε ολη την επικρατεια και ειμαι και μεγαλωμενος τρωγοντας πολυ ψαρι και θαλασσινο, παρ'ολ'αυτα η κριτικη μου θα ειναι αντικειμενικη διοτι η Αθηνα δεν ειναι Βολος και δεν υπαρχει ευκολη καθημερινη προσβαση σε φρεσκα ψαρια οσο καλους και αξιοπιστους προμηθευτες εχεις.

Εχει γινει πολυ καλη προσπαθεια παντως ετσι ωστε το μαγαζι να εχει σταθερη πελατεια και δεν κοροϊδευει τον κοσμο σε καμμια περιπτωση με αυτο που προσφερει. Τι προσφερει λοιπον;Μεγαλες μεριδες που για να τις φας οπουδηποτε αλλου πρεπει να πληρωσεις τουλαχιστον τα διπλα λεφτα αλλα παντα θα υπαρχει και το αναλογο τιμημα σε αυτο και θα καταλαβεται στην συνεχεια τι εννοω.

Κατσαμε σε ενα καλο σημειο του μαγαζιου (γωνιακο) και μολις κατσαμε μας εφερε ο αρχισερβιτορος τα σερβιτσια και μπολικο για δυο ατομα, φρεσκο ψωμι. Σε οσες κριτικες εχω κανει δεν εχω αναφερθει για την σταση των σερβιτορων αλλα τωρα θα αναφερθω. Ο αρχισερβιτορος λοιπον ηταν ενας μεσηλικας, περιποιημενος και καθαρος εννοειται οπως και οι υπολοιποι σερβιτοροι που ητανε νεαροι, ειχε ενα υφος σαν να του σκοτωσαμε τη μανα.

Δεν ητανε αγενης σε κατι εννοειτε αφου εμεις πηγαμε να φαμε εκει και οχι να ανοιξουμε συζητηση. Ειχε μια αρνητικη αυρα η οποια ητανε ιδιαιτερα ενοχλητικη και διαχυτη στον χωρο. Ητανε αποτομος χωρις χαμογελο κι'εκανε συνεχως παρατηρησεις στους υπολοιπους νεαρους σερβιτορους χωρις να διαπιστωνω καποιο λαθος εκ μερους τους αφου ολοι οι πελατες ειχανε αμεση εξυπηρετηση και χωρις τις υποδειξεις του. Η εξυπηρετηση ομως ητανε αρτια. Το τραπεζι ειχε ηδη λαδι και ξυδι. Παραγγειλαμε λοιπον μια χωριατικη (5,5 €) η οποια ητανε πλουσια σε υλικα και μπολικη σε ποσοτητα και μετα την δικια μας προσθηκη ελαιολαδου που ειχε στο τραπεζι εγινε τελεια με την ηδη αρκετη φετα που ειχε.

Κολοκυθακια τηγανιτα, χωρις λαδιλα, πολυ καλα και αρκετα μεγαλη ποσοτητα ψιλοκομμενα (3,5 € νομιζω). Τζατζικι διπλασια απο το κανονικο ποσοτητα αλλα μετριο, μαλλον δηλαδη ηταν ετοιμο και οχι χειροποιητο (2,5 € νομιζω). Κρασι λευκο καλο και ελαφρυ χυμα μισο κιλο (3,5 € νομιζω). Καλαμαρακια κατεψυγμενα στο τηγανι μπολικη ποσοτητα, μετρια σε γευση. δεν μπορεις ομως να περιμενεις κατι καλυτερο απο κατεψηγμενα θαλασσινα (7 € αν θυμαμαι καλα). Σαρδελα ψητη η οποια σερβριστηκε σε μεγαλη νικελ πιατελα οπως και ολα τα φαγητα, πολυ μεγαλη ποσοτητα, ακεφαλες σωστα ψημενες αλλα μετριες σε γευση ισως επειδη δεν ητανε ημερας, ουτε μαλλον και της προηγουμενης (8 € νομιζω).

Οι σαρδελες επισης συνοδευοντουσταν με λαδολεμονο σε ενα μπουκαλακι. Τελος μας ειπανε αν θελουμε πανακοτα ή χαλβα σιμιγδαλενιο για το γλυκο-κερασμα του μαγαζιου. Εμεις προτιμησαμε χαλβα ο οποιος ητανε καλουτσικος αλλά απο την στιγμη που ειναι κερασμενος φυσικα δεν υπαρχουν απαιτησεις. Για ολα αυτα πληρωσαμε 33 € και χορτασαμε, πραγμα δυσκολο απο μια ψαροταβερνα, με τοσα λιγα λεφτα διοτι οι μεριδες ητανε ολες μεγαλες, αλλα οχι και τοσο ποιοτικες.

Περι τις 15:00 που φυγαμε το μαγαζι ειχε γεμισει και ητανε και καθημερινη. Εν κατακλειδι λοιπον το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι ενα μαγαζι το οποιο σου προσφερει εναν ωραιο και καθαρο χωρο, γρηγορο σερβις, μεγαλες μεριδες, μετριες ομως ποιοτικα σε πολυ καλες τιμες. Δεν ξερω αν θα ξαναπαω. Στην γευση επισης θα προτιμουσα να βαλω 2,5 και οχι 2.

18 Μαι 2017

Επίσκεψη στην ΑΝΤΩΝΙΑ απόγευμα Μεγάλης Τετάρτης για ουζάκι και ψαροφαγία. Βρίσκεται στις Τζιτζιφιές και μόνο, εάν πας συστημένος, θα το εντοπίσεις, καθώς εξωτερικά δεν υπάρχει κάποιο διακριτικό στοιχείο. Εγώ σε παλαιότερη επίσκεψή μου στη γειτονική ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ το είχα εντοπίσει, διάβασα σχετικά και τις πολύ καλές κριτικές στο site, οπότε η Μεγάλη Εβδομάδα αποτέλεσε ιδανική αφορμή για να την επισκεφθούμε.

Το παρκάρισμα αρκετά εύκολο. Πάρκαρα σχεδόν απέξω, ενώ υπήρχαν γενικότερα αρκετές κενές θέσεις. Αν και καθημερινή το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο (σίγουρα πιστεύω έπαιξε το ρόλο του και το γεγονός της Μεγάλης εβδομάδας), παρόλα αυτά βολευτήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι. Ο χώρος τυπικός ψαροταβέρνας, με τις αναγκαίες (με τέντες και τζαμαρίες) επεκτάσεις, με άνετα τραπέζια, δεν σε ενθουσίαζε, ούτε όμως και σε αποθάρρυνε. Το αρνητικό σημείο που με ενόχλησε ωστόσο και θα ρίξει τη βαθμολογία μου είναι το εξής: η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά αποπνικτική, ενδεχομένως και λόγω κόσμου, καθώς, μολονότι θεωρητικά υπήρχε χώρος καπνιστών, δεν υπήρχε κάποιο διαχωριστικό από τον υπόλοιπο χώρο, οπότε η βαριά ατμόσφαιρα του χώρου ήταν το φυσικό επακόλουθο.

Το service, από το πολυπληθές προσωπικό, ικανοποιητικό, χωρίς προβλήματα. Νερό σε κανατούλα, απόδειξη και πληρωμή με κάρτα, συν κέρασμα γλυκό στο τέλος (χαλβάς και πανακότα). Κάποιες καθυστερήσεις προς το τέλος δεν χάλασαν τη συνολικά καλή εικόνα της εξυπηρέτησης,

Η παραγγελία δύο ατόμων (αν και άνετα με αυτήν θα χόρταιναν 3 άτομα) περιελάμβανε τα εξής:
- Φρέσκο ψωμί, σε μπόλικη ποσότητα (1,60 €)
- Χωριάτικη σαλάτα (5,50 €), νοστιμότατη με ωραία ντομάτα και φέτα, ωραία λαδάκι, μεγάλη μερίδα, όλα καλά.
- Πατάτες τηγανητές (2,50 €), πολύ ωραία τηγανισμένες, τραγανές εξωτερικά, μας ικανοποίησαν.
- Ψητό χταπόδι (9,50 €), πλούσια μερίδα (τουλάχιστον διπλάσια ή τριπλάσια από ότι σερβίρεται αλλού), πολύ ωραία ψημένο, πεντανόστιμο.
- Γαριδάκι τηγανητό (7,50 €). Επίσης τεράστια μερίδα, ωραία τηγανισμένη, η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του πιάτου το καταναλώσαμε την επόμενη ημέρα, καθώς είχαμε ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα πιάτα. Πάντως και την επόμενη μέρα το φάγαμε με μεγάλη ευχαρίστηση.
- Καλαμαράκια τηγανητά (7,00 €), κατεψυγμένα μεν, αλλά καλής ποιότητας, ωστόσο δεν με ξετρέλαναν. Δεν ξέρω, ενδεχομένως, να μην τα πολυπέτυχαν στο τηγάνισμα, καθώς θα τα προτιμούσα σίγουρα πιο τραγανά. Και εδώ η μερίδα πάντως, πληθωρικότατη.
- Ένα καραφάκι ούζο μίνι (6,00 €) για μένα και μια μπύρα φιξ (2,50 €) για τη σύζυγο συνόδευσαν το φαγητό μας, ενώ και τα γλυκάκια που ήρθαν για κέρασμα στο τέλος έκλεισαν ιδανικά την έξοδό μας.

Συνολικά από τις γεύσεις μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, καθώς δεν θα συναντήσεις εξεζητημένα πιάτα αλλά απλές θαλασσινές γεύσεις που σίγουρα έχεις ξαναφάει, αλλά δεν πρόκειται να σε απογοητεύσουν. Για την επόμενη επίσκεψη ήδη σκοπεύω να παραγγείλω και τις μεγάλες γαρίδες που είδα να κυκλοφορούν στα διπλανά τραπέζια και μου φάνηκαν αρκετά λαχταριστές. Να αναφέρω απλώς ότι το «4» στη γεύση χάθηκε στις λεπτομέρειες (με τα καλαμαράκια να έχουν μερίδιο ευθύνης σε αυτό), ένα «3,5» για μένα θα ήταν πιο δίκαιο.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 42,10 €. Σε πρώτο άκουσμα ίσως δείχνουν πολλά, ωστόσο εάν αφαιρέσεις τα ποτά και ένα πιάτο (που άνετα θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει από την παραγγελία μας), ο λογαριασμός θα έπεφτε σε τέτοιο βαθμό που, για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, η βαθμολογία στη σχέση ποιότητας/τιμής πρέπει να είναι η υψηλότερη δυνατή.

Να πάτε...

04 Απρ 2017

ΚΠΙΣΝ. Άραγε θα αποδειχθεί ένα ακόμη φιάσκο κακοδιαχείρισης και ρεμούλας από την πλευρά του κράτους (βλέπε Ολυμπιακά Ακίνητα, Α/Δ Ελληνικού και τόσα άλλα) ή μήπως θα έχουμε για πρώτη φορά ένα success story;

Ένα ερώτημα το οποίο σε μικρό ή μεγάλο βαθμό, εκτιμώ ότι απασχολεί όλους αυτούς, οι οποίοι είχαν την τύχη να επισκεφθούν έως και σήμερα αυτό το κατασκευαστικό διαμάντι. 630 million Euros κόστισε η κατασκευή του, ένα ποσό που μόνο αμελητέο δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί.

Το τελευταίο διάστημα έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές το ΚΠΙΣΝ. Ωραία και χαλαρωτική βόλτα θα την χαρακτήριζα, ψαρώνεις όταν αντικρίζεις αυτό το μεγαθήριο. Οι βόλτες έχουν βεβαίως και το ‘’θεματάκι’’ τους, και αυτό δεν είναι άλλο από το να σου ανοίγουν την όρεξη. Τα σιγουράκια μας στην ευρύτερη περιοχή πάνω κάτω τα έχουμε εξαντλήσει και η επιθυμία για κάτι καινούργιο πάντα τριγυρνάει στο πίσω μέρος του εγκεφάλου.

-Γιατί δεν πάμε σε κάποιο δοκιμασμένο Ρώσικο εδώ κοντά; Είμαι σίγουρη ότι οι φίλοι μας θα το εκτιμήσουν δεόντως, τοποθετήθηκε η φωνή της λογικής προσέγγισης (aka σύζυγος).

-Ναι, βεβαίως και θα συμφωνούσα μαζί σου, αν η σύνθεση της παρέας ήταν γευσιγνωστικά λίγο πιο ‘’all around’’. Όμως, όπως ξέρεις, η συγκεκριμένη παρέα κινείται γευστικά μόνο σε ‘’κλασικά μονοπάτια’’ και δεν είμαι ιδιαίτερα διατεθειμένος να ρισκάρω. Άσε που έχω αξιόλογη πρόταση, επιπέδου walking distance (βρισκόμασταν στο ΚΠΙΣΝ). ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ ΑΝΤΩΝΙΑ.

-Τι είναι πάλι αυτό; Σε κουτούκι με ρεμπέτικα θα μας πας;

-Relax, κάπου καλύτερα. Στα ‘’Καλύβια’’ των ψαροταβερνών!!

Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017, ώρα 18:00, άτομα 4, χωρίς κράτηση, η οποία ίσως κρίνεται αναγκαία ακόμη και τις καθημερινές. Το μαγαζί φαίνεται ότι έχει σταθερή και πιστή πελατεία, με την πληρότητα την ώρα άφιξης μας να κυμαίνεται περίπου στο 60 με 70%. Εντυπωσιακό σε σχέση με την ώρα!!

Βρίσκεται στην διασταύρωση των οδών Ισμήνης και Ξενοφώντος στις Τζιτζιφιές, περίπου στο ήμισυ της απόστασης που χωρίζει το ΚΠΙΣΝ με την Λ. Ελευθερίου Βενιζέλου, πριν αυτή συναντήσει την Ποσειδώνος. Το παρκάρισμα, μιας και δεν γνωρίζω καλά την περιοχή και έτυχε να βρω θέση σχεδόν μπροστά, εκτιμώ ότι είναι μέτριας δυσκολίας. Απέξω δεν υπάρχει κάποια επιγραφή-ταμπέλα και ο μόνος ασφαλής τρόπος για να βεβαιωθείτε ότι είστε στο σωστό μέρος είναι το τεράστιο χαλάκι εισόδου με την ονομασία της επιχείρησης.

Ο εσωτερικός χώρος είναι το τυπικό ‘’προϊόν’’ επεκτάσεων, που πιθανόν έλαβαν χώρα κάποια στιγμή στο παρελθόν. Πολύ απλά, the Greek way, όλη η αυλή της μονοκατοικίας που στεγάζει την ψαροταβέρνα σκεπάσθηκε με κουφώματα και στέγαστρο. Έχει τα υπέρ και τα κατά του. Ας αρχίσω από τα πρώτα. Είναι σχήματος Γάμμα, ευρύχωρος και λειτουργικός, φιλοξενώντας αρκετά τραπέζια, με άνεση μεταξύ τους. Είναι απομονωμένος από τα ‘’αδιάκριτα’’ βλέμματα των περαστικών, διότι έχουν τοποθετηθεί περιμετρικά γλάστρες με πρασινάδες-μικρά δενδρύλλια, τα οποία φαίνεται ότι κάνουν καλή δουλειά. Στα πλην θα βάλω την έλλειψη μιας στοιχειώδους διακόσμησης, που να σου θυμίζει ότι είσαι σε μια ψαροταβέρνα και το γεγονός ότι το κάπνισμα πρακτικά επιτρέπεται παντού. Δίπλα, πίσω, στο βάθος, μια παρέα ‘’θεριακλήδων’’ Κινέζων πελατών, περίπου το 50% των τραπεζιών κάπνιζε. Ακόμη και μια κυρία που βγήκε (πιθανόν για διάλειμμα) από την κουζίνα, το έκανε το τσιγαράκι της μπροστά στο πάσο. Την κατάσταση φαίνεται να ψιλοσώζει ο επαρκής εξαερισμός, όμως θα φανώ αυστηρός. Δύο ντοματούλες στο χώρο και μάλλον είναι πολλές.

Η εξυπηρέτηση είναι πολυπληθής και φαίνεται καλά οργανωμένη. Ο συμπαθέστατος κύριος που πήρε την παραγγελία μας ήταν αρκούντως επικοινωνιακός, μας ρώτησε αν έχουμε ξαναπάει και ζήτησε την κατανόηση μας, αναφορικά με την δυσχέρεια χρήσης του pda παραγγελιοληψίας, που μόλις πριν λίγες μέρες είχε ξεκινήσει να χρησιμοποιεί. Η ροή των πιάτων από την κουζίνα κρίνεται φυσιολογική, αν και τα πρώτα πιάτα έφτασαν οριακά εντός αυτού που χαρακτηρίζεται ως αποδεκτός χρόνος. Ανεφοδιασμός σε νερό, κρασί, ψωμί, έκδοση λογαριασμού, προσφορά κεράσματος και τα λοιπά που συνήθως απασχολούν ένα πελάτη, κυμάνθηκαν επίσης σε αποδεκτούς και νορμάλ χρόνους. Κατά τα λοιπά, δεν ανακαλώ από το service κάτι ιδιαίτερα θετικό ή αρνητικό.

Η κάρτα του menu είναι λογικού μεγέθους και είναι αυτή που συνήθως περιμένεις να βρεις σε μια old school ψαροταβέρνα. Δυστυχώς δεν την φωτογράφισα, ούτε και μπόρεσα να την ''ξετρυπώσω'' on line (σε κάποια αξιόπιστη version), οπότε θα αρκεστώ να πω ότι η δομή της είναι η κλασική χωρίς εκπλήξεις και γκουρμεδιές και οι τιμές καλύτερες και από ''φιλικές''.

Στο τραπέζι μας παρέλασαν τα παρακάτω πιάτα:
-Άφθονο συμπαθητικό φρέσκο ψωμάκι.

-Τζατζίκι αρκούντως ‘’δροσερό’’, ως προς το σκορδάκι.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τηγανιτά κολοκυθάκια σε ποσότητα extra large.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ τηγανιτές πατάτες, σίγουρα χεράτες, επίσης σε ποσότητα extra large.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ψητές σαρδέλες. Μερίδα πολύ παραπάνω από extra large, στα όρια του γίγας. Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι άλλοι ‘’μίζεροι’’ εστιάτορες, που σερβίρουν 8 σαρδέλες στην μερίδα με τιμή τα 8€!! Μήπως θεωρούν ότι μας κάνουν και χάρη; Η κ. Αντωνία φαίνεται να έχει τελείως διαφορετική προσέγγιση.

-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ (κατεψυγμένες) ψητές γαρίδες Ατλαντικού νούμερο 1. Για όσους γνωρίζουν, πρόκειται για τις καλύτερες γαρίδες παγκοσμίως και ας είναι κατεψυγμένες. Ενδεικτικά για να έχετε μια τάξη μεγέθους, ο Βασιλόπουλος τις πουλά τυποποιημένες περίπου στα 32€ το κιλό. Ζητήσαμε 8 γαρίδες, με κόστος γύρω στα 30€. Απαγορεύεται να απουσιάζουν από την παραγγελία σας, διότι είναι το benchmark της επιχείρησης!!

-1 κιλό ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ψητές κουτσομούρες, στις οποίες φάνηκε καθαρά η μαστοριά του ψήστη.

-Ένα κιλό αποδεκτό χύμα λευκό κρασί.

-Πλούσιο κέρασμα στο τέλος 4 κομμάτια χαλβά σιμιγδαλένιο και 4 κομμάτια πανακότα, νομίζω με σιρόπι βύσσινο.

Check please
Με απόδειξη και αναλυτικό δελτίο παραγγελίας, λίγο πιο πάνω από τα 90€. Δεν θυμάμαι αναλυτικά τις τιμές του κάθε πιάτου, διότι ο αφηρημένος φίλος μας, ο οποίος και πλήρωσε με πιστωτική κάρτα, δυστυχώς φεύγοντας ξέχασε πάνω στο τραπέζι την απόδειξη και το δελτίο παραγγελίας.

Συνοψίζοντας:

-Μήπως είναι trendy;

-Τι λες τώρα; Για να συμβεί κάτι τέτοιο, απαιτείται μια ονομασία του τύπου Kalamarakia kai Xtapodakia, η οποία να βγάζει την απαραίτητη ''trendίλα''!!

-Πως είναι οι μερίδες;

-Οι ιδιοκτήτες φαίνονται άνθρωποι ‘’large’’ και νομίζω ότι είπα και παραπάνω ότι εδώ είναι τα ''Καλύβια'' των ψαροταβερνών!! Να συνεχίσω ή σας κάλυψα;

-Δεν θα μας πεις τίποτε για το food styling των πιάτων;

-Ωχ πολύ κουραστικός είσαι βρε αδερφάκι μου. Στους ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ ΑΝΤΩΝΙΑ ήρθες να φας, αν θέλεις gourmet πήγαινε στον Λαζάρου!!

-Και από ποιότητα όλα καλά;

-Φαίνεται ότι έχω μπλέξει με απρόσεκτους. Πέντε φορές χρησιμοποίησα τη λέξη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ, δεν είναι αρκετές;

-Πως φάνηκε στους φίλους σου;

-Ξαναπήγαν την μεθεπόμενη μέρα!!

-Θα το πρότεινες;

-Με σφαίρες!!

Υ. Γ ΚΠΙΣΝ (Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος)

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην evi και PP_TINA που δημοσιεύοντας την κριτική τους για τους Ψαρομεζέδες της Αντωνίας με παρότρυναν να το ανακαλύψω!

Εν μέσω αποκριάς και έχοντας μπουχτίσει από την κρεατοφαγία σκέφτηκα τι καλή ιδέα θα ήταν να πάμε για θαλασσινά, ιδέα που ασπάστηκε η υπόλοιπη παρέα.
Σε flash back που έκανα ως προς το που θα πάμε, σκέφτηκα την Πειραϊκή η οποία προσφέρεται για τέτοιες γεύσεις και -σε μεγάλο βαθμό- έχει εναρμονίσει τις τιμές της με τη σημερινή πραγματικότητα.
Από την άλλη σκέφτηκα να ρίξω μία γρήγορη ματιά στο a4f, μήπως κάτι μου κάνει ¨κλικ¨.
Και μου έκανε το Ψαρομεζέδες της Αντωνίας γιαυτό η απόφαση και η τηλεφωνική κράτηση έγιναν άμεσα.

Το parking εύκολο, η περιοχή ήσυχη, περνώντας έξω από τους Ψαρομεζέδες της Αντωνίας δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις έρθει σωστά αφού δεν υπάρχει επιγραφή, μόνο το χαλάκι της εισόδου....

Ο χώρος είναι μια μεγάλη αίθουσα, τακτοποιημένη και νοικοκυρεμένη με όλα τα τραπέζια στρωμένα σε πλήρη ετοιμότητα να περιμένουν τους πελάτες.
Το μοναδικό αρνητικό η ¨βαβούρα" που επικρατεί λόγω της έκτασης του χώρου, αλλά ΟΚ., μπορώ να ζήσω με αυτό για λίγη ώρα.

Άμεση και ευγενική εξυπηρέτηση, μας τακτοποίησαν στο τραπέζι μας, έφεραν την κανατούλα με το νερό και το ψωμάκι μαζί με τα μαχαιροπήρουνα.

Πήραμε 1 κιλό λευκό κρασάκι ξερό, ικανοποιητικό.
Επιλέξαμε μία σαλάτα ανάμεικτη (στο μικρό μέγεθος το οποίο μας έκανε να αναρωτηθούμε πόσο είναι δηλαδή το μεγάλο!! ) η οποία περιέχει όλα τα σαλατικά της γης όπως λάχανο, καρότο, ντομάτα, φασόλια μαυρομάτικα, βραστή πατάτα, κάπαρη κλπ., φρεσκότατη, συνοδεύεται με λεμόνι, ξύδι και ελαιόλαδο τα οποία ο καθένας προσθέτει κατά βούληση.
Μία χταπόδι ψητό, εξαιρετικό, μαλακό και ζουμερό.
Μία σαρδέλα ψητή, καταπληκτική γεύση, πολύ μεγάλη μερίδα.
Μία κουτσομούρες τηγανιτές, εδώ φάνηκε η "μαγκιά" του τηγανιού, αφροτηγανισμένο το ψαράκι, χωρίς καμία λαδίλα, πάρα πολύ καλό μέγεθος και των σερβιριζόμενων ψαριών και της μερίδας.
Μύδια αχνιστά (αγαπημένο πιάτο) στο οποίο η αλήθεια είναι ότι κάτι του έλειπε για να το απογειώσει. Ικανοποιητική μεν γεύση-ίσως θα προτιμούσα να είχε πιο έντονη τη γεύση λευκού κρασιού, μουστάρδας και επιπλέον μυρωδικών στο ζουμί, από την εσανς του ούζου που επικρατούσε. Εδώ λοιπόν θα έπρεπε να βάλω 3 1/2 ντομάτας αλλά ήταν όλα τόσο εξαιρετικά που δεν μου έκανε καρδιά να αφαιρέσω ντομάτα από τη βαθμολογία της γεύσης....

Στο τέλος, ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε να μας μαζέψουν τα -άδεια- πιάτα μας και να κεράσουν γλυκό. Πως να αρνηθείς σε τέτοια πρόταση?
Πολύ γρήγορα, έφτασε στο τραπέζι χαλβάς και πανακότα, θεικές γεύσεις και οι δύο, τόσο γλυκά όσο πρέπει, τόσο ελαφρά όσο να "ξεπλύνεις" τον ουρανίσκο σου από την ψαροφαγία.

Λογαριασμός έκπληξη στα euro 50,00 για 3 άτομα, vfm πιστεύω για ψαροφαγία η οποία προσφέρεται με ποιότητα, ποσότητα και άψογη εξυπηρέτηση.

Μπήκε ήδη στα αγαπημένα, τίμια μαγαζιά!

23 Νοε 2017

Επίσκεψη στην Αντωνία, 18/11, παρέα 4 ατόμων.

Η κράτηση έγινε μια μέρα νωρίτερα και φτάσαμε στο χώρο στις 20:30.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό μας υποδέχθηκε χαμογελαστό παρά τον όγκο της δουλειάς που ήδη υπήρχε.

Ο χώρος όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες, δυστυχώς μας άφησε παγερά αδιάφορους. Μια μεγάλη αίθουσα σε σχήμα Γ που δεν έχει ούτε ένα διακοσμητικό που να θυμίζει ταβέρνα.

Πάμε στο φαγητό.
*Για να μην το αναφέρω συνέχεια, οι μερίδες είναι τεράστιες και πραγματικά διπλάσιες από άλλες ψαροταβέρνας.

Φάβα: Κάτω του μετρίου. Όχι κακή αλλά σίγουρα δεν μας ενθουσίασε.
Χωριάτικη: Μια χαρά και με ποιοτικά υλικά
Γαύρος Μαρινάτος: Συμπαθητικός αλλά έλειπε στοιχείο που θα το κάνει μοναδικό. Είμαι φαν του σκόρδου στη συγκεκριμένη συνταγή, κάτι που έλειπε.
Γαριδάκι τηγανητό: Καλά τηγανισμένο αλλα πραγματικά ά-νο-στο. Συνοδεύεται από σως μαγιονέζα - κέτσαπ που μου χτύπησε άσχημα για παραδοσιακό τσιπουράδικο
Καλαμαράκι τηγανητό: Κατεψυγμένο και με πολύ αλμυρό κουρκούτι
Μύδια αχνιστά: Από τα καλύτερα πιάτα του τραπεζιού αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο
Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νοστιμα, καλοτηγανισμένα αλλά τόσο λεπτές φέτες που ήταν σαν τσιπς. Περι ορέξεως.

Ένα Αποστολάκη, ένα Βαρβαγιάννη και κλείσαμε στα 58 ευρώ με κέρασμα πανακότα- χαλβά.

Αν ξαναπήγαινα θα έπαιζα όπως είδα ότι παίξανε πιο έμπειροι με γαρίδα νο1 σχάρα (κατ. ) και μύδια και σαλάτα. Απλώς στα 35 ευρώ το κιλό την κατεψυγμένη γαρίδα, δεν μου πήγε η καρδιά να την παραγγείλω.

Καλές μάσες σύντροφοι.

17 Ιούλ 2017

Μετά από πολλά χρόνια σταθερής προτίμησης της ψαροταβέρνας αυτής για τις γαστριμαργικές εξορμήσεις μας.. δυστυχώς δεν έχω πια να λέω καλά λόγια κι ούτε φυσικά να τη ξανασυστήσω ποτέ σε κανέναν.
Σήμερα ήταν η τελευταία φορά που την επισκεφτήκαμε.
Τα φαγητά ήταν επιεικώς απαράδεκτα, τα μύδια είχαν αχνιστεί από ώρες πριν και ήταν σαν λάστιχο απο το ζέσταμα και λύσσα στο αλάτι. (σημειώνω πως παρακάλεσα να μη προσθέσουν extra αλάτι σε κανένα πιάτο γιατί λαμβάνω κορτιζόνη)
Το χταπόδι σκληρό και σε ποσότητα παμφτωχο(2 πλοκάμια ένα περίπου 10 cm κι ένα στα 6 περίπου, λεπτά και τα 2) το ένα τόσο σκληρό που το μασούσαν λεπτά για να το καταπιούν.

Ο γαύρος επίσης μια μεσαία προς μικρή μερίδα όχι όμως ημέρας σε καμμία περίπτωση. Τα καλαμαράκια 10 μικρά και κακοτηγανισμένα. Το μόνο που ήταν όπως συνήθως ήταν τα χόρτα (βλήτα) που ήταν μεν μέτρια μερίδα αλλά ήταν φρεσκότατα. Αμέσως με τη πρώτη μπουκιά ρώτησα ευγενικά αν άλλαξε διεύθυνση το κατάστημα και ο σερβιτόρος απόρησε και μου απάντησε πως όχι.

Εγω φυσικά του είπα πως μόνο τη ψαροταβέρνα που εμείς ξέρουμε τόσα χρόνια δε θυμίζει ούτε σε ποιότητα ούτε σε ποσότητα και στην ουσία ούτε στην εξυπηρέτηση μια και το αλάτι εγώ που είχα πρόβλημα δε μπορούσα να το αφαιρέσω και έφαγαν μόνο οι υπόλοιποι.

Παρόλο που κάναμε παράπονα σε 2 σερβιτόρους, ουδείς είχε την ευγένεια η την ευθιξία να καλέσει τον υπεύθυνο η έστω να πουν ένα συγνώμη. Φέρθηκαν σα να μη τους ένοιαζε που νιώσαμε σα να μας τάισαν αποφάγια.

Πλήρωσαμε αφήσαμε το καθιερωμένο tip και πραγματικά δε πρόκειται να ξαναπατήσουμε το πόδι μας!

Πραγματικά λυπάμαι που κάνω μια τέτοια κριτική αλλά όταν είσαι πελάτης χρόνια και δε σε σέβονται.. στην ουσία δε σέβονται ούτε την επιχείρηση τους.

10 Απρ 2017

Μετα απο επιμονη μιας φιλης και λογω των σχολιων που διαβασε εδω, πηγαμε για ψαρομεζεδες στην Αντωνια. Δεν ειχαμε κανει κρατηση και βρηκαμε το μαγαζι γεματο.

Παρ ολα αυτα οι ανθρωποι μας βολεψαν σε ενα τραπεζι μεχρι τις 14:00 (ηταν 12:45 περιπου οταν φτασαμε). Ο χωρος ειναι μεγαλος, περισσοτερο για παρεες, κι επικρατουσε πολλη φασαρια. Το σερβις ηταν γρηγορο αλλα μαλλον αγχωτικο, κι εξηγουμε.

Τα παιδια ευγενικα μεν και προθυμα αλλα ετρεχαν πανω κατω περισσοτερο δινοντας την αισθηση της ασυνεννοησιας και του αγχους να προλαβουν παρα της σβελταδας. Δεν νομιζω να ηταν επαγγελματιες, αν τους αδικω ζητω συγνωμη.

Οτι παραγγειλαμε με εξαιρεση τη τυροκαυτερη μπορει να συνοψιστει στο τριπτυχο αλευρι-τηγανι-μεγαλη ποσοτητα. Μιλαω για καλαμαρακια, γαριδες γονος η καπως ετσι αν και ο γονος εχει ομοιογενεια στο μεγεθος, κολοκυθακι.

Τωρα θες λογω βιασυνης θες που επρεπε να φυγουμε στις 2, μαζευτηκαν εν τω μεταξυ κι αλλα τραπεζια με αυτον τον περιορισμο, το αλευρι δεν ειχε ψηθει κι ενοιωθα διαρκως την ιδια γευση: κατι μισοτηγανισμενο...... οι γαριδες συνοδευονταν με μια ετοιμη μαλλον ροζε σως που δεν δοκιμασαμε ενω ασχημη εντυπωση μου εκανε το λαδολεμονο που ηρθε σε μικρο μπουκαλακι χωρις να μπορεις να προσθεσεις λιγη ριγανη αλατι η εξτρα λεμονι..... η δε φιλη μου πηρε σαρδελες ψητες κι αυτες μεγαλη ποσοτητα αλλα εφαγε μονο δυο, εγω δεν δοκιμασα δεν μου αρεσουν.

Ναι σιγουρα η ποσοτητα ειναι μεγαλη και ευγενικα στο τελος μας προτειναν να μας κανουν πακετο αλλα δεν δεχτηκαμε. Μας ρωτησαν αν θελαμε για κερασμα χαλβα η πανακοτα, για τον χαλβα δεν εχω αποψη αλλα για την πανακοτα θα ηθελα να θερμοπαρακαλεσω τους απανταχου Ελληνες εστιατορες να ακουσουν την παρακληση μια ταλαιπωρης Ιταλιδας να μην ονομαζουν πανακοτα αυτο το ετοιματζιδικο γλυκισμα που συχνα προσφερουν.

Συμπερασμα: καλο vfm οπως λεμε κι εδω στην Ελλαδα: -) αλλα μαλλον ως προς την ποσοτητα κι οχι ως προς την τεχνη των ψαρικων. Α! Κανονικη αποδειξη πληρωσαμε με μετρητα, αν θυμαμαι καλα 43 ευρω τρια ατομα και ηπιαμε μια μπυρα και νερο. Θα το προτεινα μονο σε οποιον δεν εχει προβλημα με τον αρκετα περορισμενο καταλογο και το φουλ τηγανιτο!

10 Μάρ 2017

Επειδή και τα καλά αξίζει να τα λέμε, είπα να γράψω δυο λόγια για την εμπειρία μου στην Αντωνία.

Πήγαμε οικογενειακά την Τσικνοπέμπτη. Καθώς είχα πάει και πιο παλιά, ο χώρος είναι εμφανώς ανακαινισμένος και αρκετά εναρμονισμένος με αυτό που προσφέρει το μαγαζί.

Το φαγητό του είναι πολύ καλό και προσεγμένο και έρχεται αρκετά γρήγορα και ζεστό. Από τα καλαμαράκια και τις γαρίδες μέχρι το μπρόκολο και τον χαλβά (κέρασμα στο τέλος) έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Το δικό του κρασί χύμα είναι πολύ καλό και σε πολύ λογικές τιμές.
Σίγουρα θα ξαναπάω και σίγουρα θα το προτείνω και σε φίλους.