Νέα μοντέρνα ταβέρνα με ελληνικές γεύσεις

20 Οκτ 2017

Ο κ. Γιάννης Λουκάκος, ιδιοκτήτης και σεφ του εστιατορίου ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ (ΨΑ) είναι μια πολύπλευρη προσωπικότητα. Γεννημένος στη Βιρτζίνια των ΗΠΑ το 1973 είναι ίσως ο μοναδικός Μηχανολόγος Μηχανικός (Pennsylvania State University, 1996) που εξελίχτηκε σε πρωτοπόρο σεφ, ολοκληρώνοντας διετείς σπουδές στο Culinary Institute of America (1999), με πρακτική μάλιστα άσκηση στο Waldorf Astoria & Park Avenue Café της Νέας Υόρκης!

Απ’ το 2000-2008, εδώ σε μας, διετέλεσε σεφ στο Boschetto, στέλεχος στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ‘Le Monde’, σεφ του Semiramis, κ. λπ. Το 2009 ιδρύει το ΨΑ που έκτοτε λειτουργεί επιτυχώς για 8 χρόνια, ενώ συμμετέχει σε τηλεοπτικές παρουσιάσεις, συγγραφή βιβλίων αλλά και διοργάνωση σεμιναρίων μαγειρικής, βραβευμένος μάλιστα προ πενταετίας με το Βραβείο Χρυσοί Σκούφοι για την ελληνική κουζίνα!

Το εστιατόριο του βρίσκεται στην πιάτσα της Πλατείας Ελευθερωτών στο κέντρο του Χαλανδρίου και λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι τα μεσάνυχτα. Προσφέρει menu-brunch, μεσημεριανό και βραδινό a la carte, και βραδινό set menu, σε τιμή 25 € το άτομο, συμπεριλαμβανομένης ½ φιάλης house wine.

Σε μένα λοιπόν έλαχε ο κλήρος να γράψω στο ask4food την 150η ή 149η κριτική!! Τόσο δημοφιλές είναι το εν λόγω εστιατόριο, του οποίου το όνομα υποδηλώνει τους δεσμούς στενής φιλίας και δη σε καιρούς χαλεπούς!
Εμείς (3 άτομα) το επισκεφθήκαμε - για πρώτη φορά εγώ τουλάχιστον - το μεσημέρι της Κυριακής 15/10 στις 13.30, μετά από έγκαιρη τηλεφωνική κράτηση, που επαληθεύτηκε μάλιστα προηγουμένως, χάρη στην άψογη αμερικανική του οργάνωση και τον ορθολογικό προγραμματισμό, από την γενικότερη επαγγελματική του πείρα σεμιναρίων, κ. λπ.!
Ωστόσο, όπως θα δείτε, το σύστημα κάπου χωλαίνει, εσωτερικά, στην ίδια την οργάνωση του εστιατορίου και το προσωπικό. Θα το αναλύσω στην πορεία.

Το μεσημεριανό μενού περιλαμβάνει 9 σαλάτες και αλοιφές (5-13 €), 16 ζεστά πιάτα (5-18.50 €), 3 burgers με πατάτες και σαλάτα, στα 13-15 €, και 3 γλυκά / παγωτά (2.50-8.00 €).

Υπάρχει house wine εμφιαλωμένων κρασιών στα 13.50-14 € (λευκό Chardonnay ή Μοσχοφίλερο, κόκκινο Αγιωργίτικο ή Merlot, και ροζέ Syrah ή Αγιωργίτικο επίσης. Ακόμη, 8 μπύρες, στα 4-6 €, επιδόρπια ποτά στα 4-5 €, αποστάγματα, αναψυκτικά και καφέδες.
Βεβαίως, η κάβα περιλαμβάνει και άλλες γνωστές ετικέτες: 10 λευκά, από 21-34 €, για το Μαγικό Βουνό Λαζαρίδη, 9 κόκκινα 22-49 €, για το Μαυροτράγανο Σιγάλα και 4 ροζέ, στα 21-39 €.

Μετά τα εισαγωγικά αυτά στοιχεία (χρήσιμα για κατοπινές αναφορές μου) θα έρθω τώρα στο χώρο, ο οποίος σημειωτέον ανακαινίστηκε ριζικά, πριν από 3-4 χρόνια!
Η κυρίως αίθουσα έχει πλέον αποχρώσεις γκρι-μπεζ στους γύρω τοίχους και αναπαυτικά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα για 100 περίπου άτομα, εκ των οποίων στο άκρο, αριστερά της εισόδου, υπάρχει και πάγκος με αναπαυτικές μαξιλάρες. Απέναντι απ’ την είσοδο και προς τη δεξιά πλευρά υπάρχουν πολλά ράφια με ομοιόμορφα μπουκάλια κρασιών. Η ανοιχτή κουζίνα βρίσκεται στο βάθος της σάλας, με 5-6 μάγειρες και νεαρούς βοηθούς επί το έργον, όλοι τους με τις μαύρες στολές και τα σκουφάκια τους, όπως ακριβώς και οι ισάριθμοι σερβιτόροι του ΨΑ. Υπάρχει ακόμη ξύλινη ψευδοροφή με τα φωτιστικά. Η αίθουσα προορίζεται ολόκληρη για μη καπνίζοντες, και στο σημείο αυτό ο ιδιοκτήτης είναι δικαιολογημένα αυστηρός, κατά τα αμερικανικά πρότυπα!
Ο ενδιάμεσος χώρος που κλείνει εν μέρει, έχει καμιά 10αριά τραπέζια για 30-40 άτομα, τα οποία μπορούν ελεύθερα να καπνίσουν.
Εξωτερικά πάλι, προς την Πλατεία, υπάρχουν μερικά ακόμη τραπέζια για 10-20 θαμώνες, που προτιμούν την εξωτερική θέα.

Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν γενικά easy listening, με στοιχεία pop & jazz, στην πρέπουσα ένταση.

Εξάλλου, στο υπόγειο υπάρχουν τα 2 καθαρά WC τους.

Θα σταθώ τώρα για λίγο στο σοβαρό θέμα της εξυπηρέτησης. Είμαι της γνώμης ότι υπάρχει κάπως πλεονάζον, απρόσωπο κι αποστασιοποιημένο προσωπικό, με συνέπεια τον πλημμελή συντονισμό και τις καθυστερήσεις, για να μην θίξω το θέμα του κόστους που αφορά αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη. Παρότι η αίθουσα, ακόμη και στις 14.30 ήταν μισογεμάτη, δημιουργείτο η εντύπωση ότι ορισμένοι σερβιτόροι εναλλάσσονταν στην εκτέλεση των παραγγελιών, ούτως ώστε και οι πιο νέοι να αποκτήσουν πείρα του χώρου εστίασης…
Θα γίνω ακόμη πιο σαφής, με τρία παραδείγματα απ’ την εμπειρία μας στο ΨΑ.

Παράδειγμα 1ο: Ο νεαρός που μας παρουσίασε τα πιάτα ημέρας είχε ενδοιασμούς για τις λεπτομέρειες των πιάτων, τα συνοδευτικά, τις γαρνιτούρες, σος, κ. λπ. Είχαν 2 πιάτα ημέρας: Τις κουρκουμπίνες Καρύστου (τοπικά ζυμαρικά της Ν. Εύβοιας) με κομμάτια κοτόπουλο, σε τιμή 10 € (κατά καιρούς τα κάνουν και με κόκορα, νομίζω στα 14 €). Το άλλο πιάτο, το οποίο πήρε και μια κυρία της παρέας ήταν πόδι αρνιού, τετράγωνο και ψαχνό κομμάτι 200 γραμμαρίων, με αγκινάρες Ιεροσολύμων, δεντρολίβανο, baby σπανάκι, κέιλ (είδος πράσινου λαχανικού), καθώς και ζωμό λαχανικών. Νόστιμο πιάτο, ένα είδος πειραγμένου αρνιού φρικασέ, στα 19.00 €, ποσό όχι ευκαταφρόνητο! Ο ευγενής σερβιτόρος, ενδεχομένως ασκούμενος, όταν τον ρωτούσαμε τι είναι τι, βρισκόταν σε εμφανή αμηχανία, νιώθοντας πιθανά τρακ…

Παράδειγμα 2ο: Ρώτησα τη νεαρή σερβιτόρα αν διαθέτουν υπηρεσία delivery. Εκείνη μου απάντησε καταφατικά, οπότε της ζήτησα και τον σχετικό κατάλογο. Μετά πεντάλεπτο ερωτήσεών της, επέστρεψε απογοητευμένη, λέγοντάς μας ότι δεν έχουν delivery και καταλόγους, αλλά μόνο take away για τους ήδη πελάτες, και ότι εκείνη μπέρδεψε το delivery με τα πακέτα! Το θεωρώ σοβαρή παρερμηνεία ακόμη και για ένα παιδί του Δημοτικού!!

Παράδειγμα 3ο: Με το συνεχές αλισβερίσι παλιών και νεότερων σερβιτόρων, η ουσία είναι ότι σημειώθηκαν καθυστερήσεις στο σερβίρισμα των πιάτων. Υπολογίζω από ένα τέταρτο της ώρας για τα πρώτα, τα δεύτερα, τα επιδόρπια αλλά και τον λογαριασμό, δηλ. συνολικά περί την μία ώρα καθυστέρηση, οπότε αντί να γευματίσουμε σε μία ώρα, χρειαστήκαμε ένα γεμάτο δίωρο, σε μια σάλα που δεν ήταν γεμάτη, και κατά τη γνώμη μου διέθετε υπεράριθμο προσωπικό εξυπηρέτησης!

Ο κ. Λουκάκος πρέπει να εστιάσει στην επιλογή και επιμόρφωση του προσωπικού του, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι ο καλός σεφ και δη εξ Αμερικής ορμώμενος, δεν είναι μόνο δεξιοτέχνης μάγειρας, αλλά και επίλεκτος Διευθυντής της Ορχήστρας του εστιατορίου του!!

Εμείς λοιπόν φάγαμε:

• Αρχικά 6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδορίγανη, στα 4.50 €!!
• Αυτόματα, στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό Ζαγόρι, στα 2.50 €.
• Μία σαλάτα ντιπ avocado, με 3 στενόμακρα, κατακόρυφα κρακεράκια, κόλιανδρο, γιαούρτι, κρουτόν και λεπτές φέτες ντομάτας. Νομίσαμε ότι επρόκειτο για κέρασμα, και κακώς ο νεαρός σερβιτόρος δεν μας προέτρεψε ευθύς εξαρχής να παραγγείλουμε μιαν άλλη σαλάτα, αφού ήμασταν 3 άτομα!! Τιμή, στα 6.00 €.
• Μια μερίδα αυγά με πατάτες. Μέσα σε μαύρο τηγανάκι ήρθαν δυο αυγά μάτια, λεπτά sticks πατάτας, με κρέμα παρμεζάνας και ίχνη από σαλάμι Λευκάδας. Τιμή 7.00 €.
• Το πειραγμένο αρνί φρικασέ, ήδη το περιέγραψα στο παράδειγμα 1ο του σέρβις. Τιμή στα 19.00!!
• Εγώ δοκίμασα ένα cheeseburger γαλοπούλας, με τυρί cheddar, guacamole & pico de gallo, πάνω σε ευμεγέθη ξύλινο δίσκο, το οποίο συνοδεύονταν από τηγανιτές baby πατάτες, καθώς και σαλάτα με πράσινο και κόκκινο λάχανο. Μου άρεσε και με χόρτασε. Τιμή 12.50 €.
• Από γλυκά, πήραμε μια κρέμα πορτοκάλι με αμύγδαλα και παγωτό βανίλια, το οποίο ήρθε σε ένα πήλινο σκεύος και άρεσε. Τιμή στα 7.00 €.
• Εγώ δοκίμασα μια τάρτα σοκολάτα γκανάζ, που ήταν ορθογώνια, παχύρρευστη και καταπληκτική σε γεύση και συνοδεύονταν από παγωτό βανίλια. Ήρθε σε όμορφο πιάτο και κόστιζε 8.00 €.
• Ήπια μια μπύρα FIX DARK, σερβιρισμένη στο δικό της ποτήρι! Τιμή στα 5.00 €.

Ο λογαριασμός ανήλθε στο ποσό των 71.50 €, δηλ. κατηγορία 17/25 € έκαστος. Το θεωρώ υπερβολικά υψηλό ποσό, για ό, τι και κυρίως ό π ω ς το φάγαμε!! Φανταστείτε ότι με 75 € θα τρώγαμε τα τρία άτομα μενού βραδινό με δύο σαλάτες, δύο πρώτα, από ένα κύριο πιάτο, κι από ένα γλυκό, και επιπλέον 1 ½ μπουκάλι κρασί. Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρήστες του σάιτ μας έφαγαν βραδινό μενού και γι’ αυτό έβαλαν vfm 3-4. Αν μάλιστα μπείτε στον κόπο να κοστολογήσετε το βραδινό μενού, θα διαπιστώσετε ότι κοστίζει, σύμφωνα με τις τιμές καταλόγου, 42 €, οπότε ουσιαστικά έχει υποστεί μια έκπτωση 40% για να φτάσει το επίπεδο των 25 €!!
Εγώ, λοιπόν, ύστερα από όσα σας ανέφερα, είμαι υποχρεωμένος να βαθμολογήσω το vfm του μεσημεριανού μας γεύματος το πολύ με 2 στα 4! Στο καλό φαγητό και τον ανακαινισμένο χώρο θα βάλω 3 στα 4, στην δε εξυπηρέτηση θα βάλω ε π ι ε ι κ έ σ τ α τ α 3 στα 4 (στην ουσία το σέρβις παίρνει το πολύ 2.50 στα 4), ευελπιστώντας ότι η κατάσταση που περιέγραψα τόσο εκτενώς θα διορθωθεί απ’ τον κ. Λουκάκο άμεσα.

Προτείνω λοιπόν στους φίλους χρήστες το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ αποκλειστικά για βραδινό μενού των 25 € το άτομο με το κρασί, αν τους βγάλει φυσικά ο δρόμος!!

Προτείνω δε στον αγαπητό σεφ κ. Γιάννη Λουκάκο, που απουσίαζε και ατυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω, να συμπεριλάβει το συγκεκριμένο αυτό μενού τουλάχιστον και τα μεσημέρια του Σαββατοκύριακου, είτε κάποια απλούστερη παραλλαγή του, π. χ. με ποτήρι κρασί, σε τιμή της τάξης των 20 € κατά κεφαλήν. Πιστεύω ότι έτσι, όχι μόνο δεν θα χάσει αλλά θα αυξήσει την πελατεία και τον τζίρο του.
Άλλωστε, στα αμερικανικά ρεστοράν υπάρχει εδώ και δεκαετίες set menu Sunday Brunch, ενώ και στα γαλλικά ρεστοράν τουλάχιστον, υπάρχει συνήθως τόσο μεσημεριανό όσο και βραδινό μενού σε πολύ καλό vfm!

Είμαι βέβαιος ότι ο κ. Λουκάκος, έχοντας φάει κι αυτός στην καριέρα του ψωμί κι αλάτι με τους συνεργάτες του, για να φθάσει εδώ που έφτασε με την αξία και τις φιλοδοξίες του, θα ανταποκριθεί στην καλοπροαίρετη κριτική και τα σχόλιά μου!!

31 Οκτ 2017

Συνήθως αποφεύγω χώρους εστίασης γνωστών chef, γιατί η πλάστιγγα συνήθως γέρνει στην απογοήτευση. Για κάποιους χώρους όμως, επειδή θεωρώ άξιο τον chef έχω δώσει 2 και 3 ευκαιρίες. Και το συγκεκριμένο μαγαζί μετά από 2-3 χρονιές γευστικών πειραματισμών που δεν έδωσαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, φέτος θεωρώ ότι βρήκε τα σωστά πατήματα, για αυτό έχει αυξήσει και το φανατικό κοινό του.

Διότι ήταν κρίμα και άδικο να βλέπεις τα μαγαζιά της πλατείας Χαλανδρίου καλά ή άσχημα, να είναι γεμάτα κόσμο και το Ψωμί και Αλάτι να απολαμβάνει το Χαλανδριώτκο μεσημεριανό ραχάτι.
Μια Κυριακή γιορτή και σχόλη που σίγουρα ήταν και κοντή γιορτή, βλέποντας τον νέο κατάλογο του χώρου που πλέον χωρίζει τα μενού σε μεσημεριανό, βραδινό και menu των 25 ευρώ (-5 ευρώ κάτω από το καλοκαίρι), αποφασίσαμε να επισκεφτούμε ξανά το εστιατόριο.

Ο χώρος με αλλαγές από τις προηγούμενες επισκέψεις, κινείται στα όρια του minimal, με διακριτικό φωτισμό, άνετα με αποστάσεις μεταξύ τους ανοιχτόχρωμα τραπεζοκαθίσματα και τους πλευρικούς τοίχους σε απαλούς χρωματισμούς. Η καθαριότητα σε συνδυασμό με το γρήγορο service, που δεν αφήνει άδειο πιάτο να ραχατέψει στο τραπέζι, ξεχωρίζουν.

Εξυπηρέτηση άριστη και εδώ θα διαφωνήσω κάθετα με τον φίλτατο Pipe, τόσο που αναρωτιέμαι αν πηγαίνουμε στα ίδια μαγαζιά ή απλά τυχαίνει να πάει τη λάθος μέρα. Ο chef Λουκάκος, επισκέπτεται το μαγαζί του ανά τακτά διαστήματα πλέον, χωρίς να είναι κάθε μέρα παρών. Ο υπεύθυνος του χώρου τρέχει το μαγαζί με τον καλύτερο τρόπο, αφού και οι σερβιτόροι πριν αρχίσει να μαζεύεται ο κόσμος, περνούνε από ιερά εξέταση για να εξακριβωθεί η γνώση στα συστατικά των πιάτων και είναι υπέρ του δέοντος αρκετοί και κατάλληλα εκπαιδευμένοι έτσι ώστε να ξέρει ο καθένας ακριβώς τα καθήκοντά του, άρα δεν υπάρχουν καθυστερήσεις και σε αντιμετωπίζουν με ένα αληθινό και ουχί προσποιητό χαμόγελο. Τέλος είναι δυνατόν να πας σε γνωστό chef και να ρωτάς αν κάνουν delivery;;;; Huge mistake το λιγότερο που μπορώ να πω.

Στα του φαγητού τώρα, που είναι και η ουσία του πράγματος.
Φρυγανισμένο ψωμί στην τάβλα την ξύλινη με ρίγανη, αλάτι χοντρό και λάδι. Θυμήθηκα την προγιαγιά μου την Αλεξάνδρα, που όταν πήγαινα να τη δω με περίμενε με παρόμοιες φέτες ψωμιού που τις έλεγε καψάλα. Απίθανες και τότε και τώρα. Τώρα συνοδεία ντοματόσουπας με μυρωδικά, σερβιρισμένης σε μπρίκι και φλιτζάνια για να τη γευτούμε. Δροσερή, γευστική, ξεχωριστή, ακόμα και αν δεν σ’ αρέσει το ντοματόζουμο όπως εμένα.

Σαλάτες 2, εμπειριών συνέχεια.
Παντζάρι σε κυβάκια, λεπτοκομμένες φέτες πράσινου μήλου, καρυδάκια, άνηθος, κρεμμυδάκι και πιτσιλιές γιαουρτιού. Δροσερή, της μάνας γης, χορταστική και ελάχιστα όξινη, δια εμέ που το παντζάρι δεν είναι στα must μου.

Αρμύρα με slices δροσερού κολοκυθιού, ντοματίνια, τρίματα φέτας και αποθεωτική μέντα. Ένα επίπεδο πιο πάνω σε όλα της, ειδικά αν είσαι fun του συγκεκριμένου φυτού.

Ορεκτικά γαστρονομικά και εγκεφαλικά.

Πατάτες με αυγά. Αν κοιτάξεις τα γύρω τραπέζια βρίσκεται σε όλα. Εδώ φαίνεται η μαεστρία του Λουκάκου του chef, παρόμοια με αυτή του Lukaku της Εθνικής Βελγίου. Τηγάνι με αυγά τηγανιτά στη βάση, slices από σαλάμι Λευκαδίτικο, κρέμα παρμεζάνας, μυρωδικά, ντομάτα και λόφο από πατάτες αχυρένιες. Δεν ξέρω αν ήταν ο πρώτος διδάξας, σίγουρα είναι από τις καλύτερες εκτελέσεις αυτού του απλού αλλά συνάμα μαεστρικά εκτελεσμένου γιαγιαδίστικου πιάτου.
Πιτάκια σε ξύλινο πλατό, μικρά αλλά ‘’γεμάτα’’ γευστικά, με κοτόπουλο, μπαχάρια, και sauce γιαουρτιού. Ωραία, ζουμερά, μυρωδάτα, έγιναν μόδα και αυτά στην Αθήνα.

Λιγκουΐνι με πέστο βασιλικού, κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου και ψητά ντοματίνια. Ωραίο το ζυμαρικό, όπως και η σάλτσα του, έδενε όλο το σύνολο με παραφωνία τα ντοματίνια που δεν έδιναν το κάτι τις στο πιάτο. Ερωτήθημεν για τριμμένο τυρί και έφτασε τριμμένο κεφαλοτύρι άμεσα.
Μοσχάρι που έλιωνε στο στόμα, με κόκκινη σάλτσα μελιτζάνες, ντομάτα, μυρωδικά, τρίματα φέτας, όλα αραγμένα πάνω σε κρέμα γιαουρτιού. Ζητήθηκε έξτρα ψωμί γιατί θυμηθήκαμε την καταγωγή μας και είπαμε να απολαύουμε διεξοδικά την σάλτσα. Tres bien.
Έξτρα πιάτο και εκτός του συγκεκριμένου μενού, το burger γαλοπούλας του υιού μου του μικρού. Ήρθε η γνωστή πλέον τάβλα με ένα αξιοπρεπέστατο ζουμερό μπιφτέκι από πουλί, ψωμάκι brioche, λιωμένο cheddar και δόσεις Mexico αποτελούμενες από σάλτσα guacamole και δροσερή Pico de Gallo σαλάτα. Συνοδευόταν με μπολάκι μαρουλιού και τρυπητό σκεύος με ξεροψημένες country style πατάτες.
Κλείσαμε με δροσιστική peanut butter mousse, με εύγευστο παγωτό βανίλιας και τριμμένο κέικ σοκολάτας. Το μενού των 25 συνοδεύεται από εμφιαλωμένο νερό και ένα μπουκάλι λευκό ή κόκκινο κρασί. Προτιμήσαμε ένα μυρωδάτο sauvignon blanc (έργο Λαντίδη).
Η προσπάθεια αλλαγής φιλοσοφίας, νοοτροπίας αλλά και τιμών φαίνεται ξεκάθαρα στον συγκεκριμένο χώρο. Αυτό είπα και στον μετρ που με ρώτησε.

Ξεκάθαρα προτείνεται και θα ξαναγίνει repeat, διότι πλέον δικαιώνει το όνομά του, κινείται σε σωστά και όχι δύσβατα μονοπάτια και σε αποζημιώνει η κάθε επίσκεψη.

18 Φεβ 2017

Το Dineathens συνεχίζεται και είχα σταμπαρισμένο το Ψωμί κι Αλάτι του πασίγνωστου πλέον σεφ (λόγω και τηλεόρασης) Γιάννη Λουκάκου. Αν δεν κάνω λάθος έχει λάβει και κάποια βραβεία αν και τις εποχές του 2010 πολλά θηλυκά ήθελαν να επισκεφθούν το εστιατόριο λόγω της γοητείας του σεφ, παρά για τις μαγειρικές του επιδόσεις. Δεν είναι μομφή αυτό κάθε άλλο. Ψωμί κι Αλάτι λοιπόν με πάρα πολλές κριτικές την εποχή του Μάστερ Σεφ, στο παρόν σάιτ είχε ρεύμα... Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια το Red Elephant (που θα το προτείνω στην παρέα για έξοδο), Τη Χρύσα, τα Βράχια της Πειραϊκής... Τώρα στη μόδα είναι κρεατάδικα όπως το Tεφαρίκι (πριν 1-2 χρόνια έκανε μπαμ! ), το Base Grill και άλλο ένα που μου διαφεύγει η ονομασία του, πολύ κόντα του... Το Ψωμί κι Αλάτι όμως είναι σταθερό...

Σάββατο 4/2/2017 με κράτηση για τις 22.30,2 άτομα. Στο Χαλάνδρι βρισκόμουν από τις 21.50 άνετος και χαλαρός πως είχα αρκετό χρόνο. Όμως... όταν είσαι στην περιοχή... σε ότι και να υπολογίσεις κράτα μικρό καλάθι... Γύρω γύρω όλοι και στη μέση αυτοκίνητα παρκαρισμένα. Ζαλίστηκα να ψάχνω και τελικά κάπου βρήκα,15 λεπτά περπάτημα από το αμάξι. Μπήκα στο μαγαζί στις 23.05....

Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, χωρίς ίχνος ενόχλησης για την καθυστέρηση. Νωρίτερα το απόγευμα μου είχαν τηλεφωνήσει για να επιβεβαιώσουν την κράτηση μου. Καλοκουρδισμένη επιχείρηση, ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει να κάνει τη δουλειά του καλά. Καθόλου δουλοπρεπές και με 1-2 χαμόγελα όταν χρειάστηκε. Όπως και στο Barabicu ρώτησαν αν έχουμε την πιστωτική της Diners, δυστυχώς την είχα ξεχάσει. Μας είχαν ρωτήσει αν θέλουμε να καθίσουμε στους μη καπνίζοντες. Αυτά λοιπόν που χρειάζεται μια καλή επιχείρηση τα έχουν!

Ο χώρος είναι πολιτισμένος και με καλές αποστάσεις μεταξύ των θαμώνων. Καθαρός, το ίδιο και οι τουαλέτες. Γενικώς μου φάνηκε περιποιημένος και καθόλου παρατημένος. Τολμώ να πω πως ενδιαφέρονται για την επιχείρηση τους και διατηρεί την υστεροφημία του. Θα μου πεις... ρε μεγάλε μια φορά πήγες... τι μας λες;Παίζει με ξύλινα καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα, με τόνους σκούρου πράσινου. Καλό και φιλικό περιβάλλον.

Είχαμε συγκεκριμένο μενού που όμως ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου και με ΕΣΚΑΣΕ:

- Ξεκινήσαμε με σούπα από πατάτα και μπέϊκον σερβιρισμένη σε μπρίκι του καφέ για να την τοποθετήσεις σε κουπίτσες αυτού! Πολύ ωραία υφή που σου έδινε ξεκάθαρα τη γεύση των υλικών, χωρίς να χρειαστεί να τα νιώσεις (σε κομμάτια πχ). Εξαιρετική αρχή!

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι. Μια χαρά για να υπάρχει στο τραπέζι για ώρα ανάγκης.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι και μουστάρδα.

- Σαλάτα λάχανο, πορτοκάλι, καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες μαριναρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι και τζίντζερ.

Και οι 2 για όσους λατρεύουν τις σαλάτες είναι ικανοποιητικές. Δροσερές, φρέσκες και με καλοκομένα τα υλικά σε σωστές αναλογίες. Η πανσέτα γλύκισμα. Είμαι λάτρης των πιο γλυκών γεύσεων αλλά είναι μια χαρά!

- Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας, πατάτες τηγανιτές "άχυρο". Έρχονται σε ωραίο τηγανάκι με το αυγό να βρίσκεται στον πάτο του τηγανιού. Νόστιμη και διακριτική η κρέμα παρμεζάνας "αγκαλιάζει" το λεπτοκομένο σαλάμι και τις πατάτες. Πιάτο που έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν πολλά μαγαζιά στην Αττική, ακόμα και στη Σαλαμίνα! Χορταστικό στο μάτι και στη γεύση!

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού.2 ατομικά αραβικά πιτάκια, πολύ ζουμερά που έκαναν ωραίο συνδυασμό με το γιαούρτι. Γενικότερα υπάρχει αρμονία στα υλικά.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος με πουρέ από σελινόριζα, μπέϊκον και σταφίδες. Ωραίες μπουκίτσες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικά και εξαιρετικός πουρές, βελούδινος! Βάλσαμο για το στομάχι και καθόλου βαρύς. Νοστιμότατο πιάτο που συνδυαζόταν με τη γλύκα της σταφίδας. Σκούπισα το πιάτο. Ποσότητα ικανοποιητική.

- Μοσχάρι με πουρέ. Τρυφερό μαγειρευτό μοσχαρίσιο μάγουλο, πικάντικη σάλτσα τομάτας και βελούδινος πουρές πατάτας. Το κρέας πραγματικά ήταν λιώμα σε σημείο που το ήθελα λίγο πιο σκληρό. Ο πουρές επίσης εξαιρετικός και βελούδινος. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ίσως γιατί ήθελα περισσότερη ένταση. Στα υλικά ακόμα υπήρξαν κύβοι καρότου και λεπτοκομένες πατάτες τηγανιτές (λίγες).

- "Γλειφιτζούρι" από σοκολάτα γάλακτος με σάλτσα καραμέλα. Η κρούστα της σοκολάτας είναι από δημητριακά Cheerios! H σάλτσα καραμέλας πηχτή όσο πρέπει και νόστιμη, προσθέτει στη γεύση χωρίς να την επισκιάζει. Ωραίο επιδόρπιο χωρίς να μπουχτίζει (με μέτρο όμως! ).

- Κρέμα λεμονιού με παγωτό βανίλια και σάλτσα με φράουλες και βατόμουρο. Έρχεται σε πήλινο και μοιάζει σαν σούπα στην αρχή. Η βάση είναι η κρέμα λεμονιού. Γλυκιά και ξίνη όσο πρέπει χωρίς να δυσαρεστεί. Το τριμένο μπισκότο στην άκρη σε συνδυασμό τη σάλτσα των φρούτων δίνει πολλές διαφορετικές γεύσεις σε ένα μόνο γλυκό. Κάποιους μπορεί να τους λιγώσει, σίγουρα όμως θα τους αρέσει.

- Εμφιαλωμένο νερό.

- Μπουκάλι κόκκινο κρασί 750 μλ, Έργο Λαντίδη Αγιωργίτικο Νεμέα. Εξαιρετικό για να συνοδεύσει το δείπνο μας. Tιμή κάβας στα 10 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ και πραγματικά ΤΗΡΗΣΑΝ και εδώ ότι αναγραφόταν χωρίς έξτρα χρεώσεις και χωρίς να αισθανθούμε ότι είχαμε άνιση μεταχείρηση.

Συμπερασματικά θα πω πως:

" Μπα, έριξε τη μύτη ο Λουκάκος; Δεν το περίμενα... "

Το σχόλιο μιας φίλης!

Δεν έχω πάει άλλη φορά στο Ψωμί κι Αλάτι και γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτικός σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, ειδικά σε περιοχές που χτυπάνε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 296η θέση στο σάιτ αλλά νομίζω πως σε καμία περίπτωση η θέση του δεν είναι εκεί. Υποψιάζομαι πως οι τιμές κυμαίνονται στα 25-30 ευρώ ανά άτομο, όχι ευκαταφρόνητο ποσο. Όμως πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση που μάλλον αφουγκράζεται το εξωτερικό της περιβάλλον για να μπορεί να βελτιώσει και το δικό της εσωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά την επίσκεψη την αξίζει. Τσεκάρετε τυχόν events ή εκπτώσεις που μπορεί να έχει και κάντε την επίσκεψη σας. Μόνο... μην πάτε με αρνητική διάθεση με σκοπό να βρείτε τα κακώς κείμενα λόγω ενός γνωστού σεφ. Να πάτε να περάσετε καλά.

Και εμείς παρά την ταλαιπωρία του παρκαρίσματος το ευχαριστηθήκαμε!

21 Αυγ 2017

Το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ δεν ήταν στις προτεραιότητές μου για επίσκεψη, κυρίως επειδή μια σχετική προκατάληψη την έχω για χώρους εστίασης γνωστών τηλεοπτικών σεφ. Κάτι ωστόσο οι τελευταίες κριτικές στο site, κάτι μια ανάρτηση που πήρε το μάτι μου για συγκεκριμένο μενού σε σχετικά προνομιακή τιμή και φυσικά η επιθυμία της συζύγου, όλα αυτά οδήγησαν στο να πάρω την απόφαση να το επισκεφθούμε.

Δύο άτομα, λοιπόν, βραδάκι καθημερινής του Ιουλίου, φθάσαμε στο ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, αφού παραδόξως, βρήκαμε θέση στάθμευσης σχεδόν αμέσως και σε κοντινή απόσταση. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, που αποδείχτηκε αναγκαία, καθώς, αν και καθημερινή (Τρίτη αν θυμάμαι καλά), ο εξωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, δεν θα σε απαγοητεύσει ωστόσο. Καθαρός, περιποιημένος, με το καφέ χρώμα να κυριαρχεί. Η νύχτα ήταν δροσερή, οπότε προτιμήσαμε την εξωτερική υπερυψωμένη βεράντα με θέα στην πλατεία. Όλα καλά, λοιπόν, με μοναδική ένστασή μου τον αριθμό των τραπεζιών που ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο.

Τo service ευγενικό και τυπικό, όχι και το φιλικότερο που θα συναντήσεις, απόλυτα επαγγελματικό, ωστόσο. Συγκεκριμένα, πολύ θετική εντύπωση μου έκανε που παρά το γεγονός ότι τα κυρίως πιάτα άργησαν αρκετά να έρθουν, μόλις αντιλήφθηκαν τη συγκεκριμένη αστοχία τους, μας ζήτησαν επανειλημμένως συγγνώμη για την καθυστέρηση, ενώ στο τέλος, είχαν στο νου τους να μας κεράσουν ένα επιπλέον γλυκό, πέρα από αυτό που ήδη είχαμε παραγγείλει. Οπότε το «άριστα» εδώ θα το κερδίσουν δίχως δεύτερη σκέψη.

Το μενού προσφέρει αρκετές επιλογές που δείχνουν αρκετά λαχταριστές και δύσκολα θα αφήσουν κάποιον ασυγκίνητο, είναι δε διαθέσιμο και σε αναλυτική ηλεκτρονική μορφή στο site του εστιατορίου, για όποιον επιθυμεί να ανατρέξει. Πληροφοριακά, να αναφέρω, ότι προσφέρονται 4-5 σαλάτες (7-9 ευρώ), 6-7 κρύα ορεκτικά (5-13,5 ευρώ για τα μαρινάτο μυλοκόπι), περίπου 20 ζεστά πιάτα, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι κυρίως (με ενδεικτικές τιμές από 9.5 ευρώ για το καλαμάρι ή το μπιφτέκι έως τα 22 ευρώ για το φιλέτο μυλοκόπι) ενώ υπάρχουν και ορισμένα ζεστά ορεκτικά (5-9,5 ευρώ), ενώ υπάρχουν και 3 γλυκά (6,5-8 ευρώ). Επιπλέον, εκτός του βραδινού μενού, υπάρχει και ειδικό μενού για μεσημεριανό (με ελαφρώς διαφοροποιημένες και κάπως πιο περιορισμένες επιλογές), καθώς και ειδικό μενού brunch.

Κατά την ημέρα της επίσκεψής μας, προσφερόταν συγκεκριμένο μενού 2 ατόμων που περιελάμβανε: 2 ατομικές σαλάτες, 2 συγκεκριμένα ορεκτικά, 2 κυρίως (μεταξύ 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπουκάλι κρασί Chardonnay που έφερε ετικέτα με το όνομα του εστιατορίου, στην αρκετά συμφέρουσα τιμή των 25 ευρώ/ανά άτομο. Να σημειώσω επιπλέον, ότι δεν υπήρχαν έξτρα χρεώσεις, καθώς στη συγκεκριμένη τιμή περιλαμβανόταν, τόσο ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό όσο και το ψωμί. Κατά σειρά λοιπόν δοκιμάσαμε:

- Για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με αλάτι και ελαιόλαδο, η μοναδική παραφωνία της βραδιάς, καθώς ήταν υπερβολικά ξερό. Παράλληλα προσφέρθηκε ως κέρασμα κρύα σούπα ντομάτας, ιδανική για το ξεκίνημα.

- Η μία σαλάτα ήταν πατζαροσαλάτα με γιαούρτι, πράσινο μήλο και καρύδια, ενώ η δεύτερη περιείχε αλμύρα, κολοκύθι, ντοματίνια, φέτα και μέντα. Και οι δύο γευστικότατες και δροσερές, με τη σαλάτα με την αλμύρα να ξεχωρίζει για μένα, καθώς πρόκειται για ένα υλικό που μου αρέσει πολύ, ενώ και η φέτα με τη μέντα έδιναν μια ιδιαίτερη γεύση στο πιάτο. Η παντζαροσαλάτα επίσης νόστιμη, πιο οικεία ως γεύση πάντως.

- Το πρώτο ορεκτικό ήταν 2 πιτάκια τυλιχτά με κοτόπουλο μαριναρισμένα με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού, σερβιρισμένο με έναν πολύ όμορφό τρόπο σε δύο ξύλινα χωνάκια. Εξαιρετικό πιάτο, ενθουσίασε και τους 2 μας. Κρίμα που το κάθε πιτάκι ήταν τόσο μικρό (κυριολεκτικά μια μπουκιά), αυτό εξάλλου αποτέλεσε και το μοναδικό παράπονό μου για αυτό το πιάτο

- Το δεύτερο ορεκτικό ήταν «πατάτες με αυγά», σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας. Όπως πολύ εύστοχα έχει αναφέρει ο φίλος Τρώγων σε πρόσφατη κριτική του για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, ένα πιάτο με πατάτες και αυγά είναι «καταδικασμένο» σε επιτυχία, πόσο μάλλον όταν η εκτέλεση της εκδοχής που δοκιμάσαμε άγγιζε το άριστα. Πατάτες σε στικς, με τα υπόλοιπα υλικά να δένουν απόλυτα και να καταλήγουν σε ένα εξαιρετικό γευστικό αποτέλεσμα. Προτιμήστε το οπωσδήποτε.

- Από κυρίως εγώ επέλεξα κοτόπουλο tandoori μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, quinoa & γιαούρτι. Το κοτόπουλο πολύ ωραία μαριναρισμένο, ζουμερό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά, ενώ και τα συνοδευτικά του ήταν πολύ νόστιμα. Η γυναίκα μου προτίμησε παπαρδέλες με φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις.

- Για γλυκό, το μενού προέβλεπε μους φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλια και κέικ σοκολάτας, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Ως επιπλέον κέρασμα, όπως προανέφερα, ήρθε κρέμα με μπαχαρικά, μαριναρισμένα φρούτα εποχής, τριμμένο μπισκότο βρώμης και καβουρδισμένα αμύγδαλα. Η κρέμα είχε μια ιδιαίτερη γεύση που προσωπικά μου άρεσε, ένα γευστικό επίπεδο κάτω ωστόσο σε σχέση με το πρώτο γλυκό.

Όπως εύλογα αντιλαμβάνεστε, οι γεύσεις συνολικά με ικανοποίησαν απόλυτα, σε τέτοιο βαθμό που το «4» μπαίνει χωρίς δεύτερη σκέψη, ενώ και για τη σχέση ποιότητας/τιμής η βαθμολογία μου θα ήταν η ίδια. Δύο σαλάτες (έστω ατομικές), δύο ορεκτικά, δύο κυρίως, 1 γλυκό (δεν συμπεριλαμβάνω για ευνόητους λόγους το επιπλέον που κεραστήκαμε) και ένα μπουκάλι κρασί, στη συνολική τιμή των 50 € αποτελούν εξαιρετικό value for money. Για να είμαι δίκαιος ωστόσο, αν αναλογιστεί κανείς ότι, υπό κανονικές συνθήκες, το αντίτιμο για τα εν λόγω πιάτα θα ήταν περίπου 70 € (σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς), θα του στερήσω με βαριά καρδιά έναν βαθμό.

Συμπερασματικά, η προκατάληψη μου για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ αποδείχθηκε παντελώς αδικαιολόγητη. Οπότε, σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάω.

22 Μαι 2017

Όταν ήμουνα μικρός γούσταρα τον Ηρακλή που τον κυνηγούσε η Ήρα κι όχι τον Μπάτμαν, τον γκατζετάκια γιο του φραγκάτου βιομηχάνου. Γούσταρα τον Κόναν τον Βάρβαρο, το παιδί του λαού με το τρίχινο αλά Manowar βρακί, κι όχι τον Σούπερμαν που ήρθε απ' αλλού με υπερδυνάμεις για "να μας σώσει" φορώντας το βρακί του πάνω από το παντελόνι του. Γούσταρα τον Σπάιντερμαν, το παιδί της διπλανής πόρτας, κι όχι τον Αχιλλέα πούχε βύσμα τη μαμά που τον έφτιαξε –σχεδόν- αθάνατο.

Δεν κρύβω ότι πήγα στο Ψωμί κι Αλάτι αναμένοντας κάτι ολίγον τι δήθεν: θεωρητικά είμαι αρνητικά προκατειλημμένος έναντι των "διασήμων" μαγείρων, με σπουδές στις ΗΠΑ, με μαγαζιά που τα έχουν αναλάβει ντιζάινερς κτλ και γουστάρω μαγέρικα και κουτούκια με βαγένικο, ρετσινώδες κρασί. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Αλλά το νόστιμο και καλό φαΐ είναι νόστιμο και καλό κι έτσι αν μπορούσα να βάλω έναν τίτλο στην παρούσα κριτική θα ήταν

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΩΣ "ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ" (σ. σ. κατά Ιμμάνουελ Καντ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ

Με λίγα λόγια φάγαμε:

1. Κερασμένη βελουτέ σούπα αρακά.
Άψογο σερβίρισμα σε μπρίκι του ελληνικού με αντίστοιχα φλιτζανάκια πάνω σε μια τάβλα.
Γήινα αρώματα από τον αρακά. Υπέροχη υφή, η οποία δεν εξέπεφτε σε πουρέ αρακά (σύνηθες σφάλμα στις βελουτέ να είναι υπερβολικά πηχτές, το κάνω κι εγώ στην προσπάθειά μου να αποφύγω το «μπλουμ»). Γευόσουν αυτούσιο τον αρακά και όχι ζωμούς και βούτυρα. Μύριζε γη και άνοιξη.

2. Πίτα με μανιτάρι και προσούτο.
Γαστρονομικό king of the bong και must have. Umami φυσικό και άπλετο, τόσο από το μανιτάρι όσο και από το προσούτο. Ισορροπία ξινομυζήθρας και καραμελωμένου κρεμμυδιού, το οποίο θύμιζε περισσότερο hoisin sauce παρά καραμελωμένο κρεμμύδι. Το δεύτερο καλλίτερο πιάτο της βραδιάς, δι’ εμέ. Αριστοτεχνικό ψήσιμο που κράτησε υγρασία τόσο όσο. Στα 9,50 δεν είναι καθόλου φτηνό είναι όμως πολύ καλό.

3. Πατάτες με αβγά.
Πολύ καλό αλλά και cheating. Πατάτες με αβγά είναι από μόνο του καλό, ποσώ δε μάλλον όταν βάλεις τέχνη και τεχνική. Η σάλτσα παρμεζάνας δεν ήταν αλμυρή και σε κάθε περίπτωση εξισορροπείτο από την ντομάτα, η οποία γλύκαινε το πιάτο. Κυβάκια από σαλάμι λευκάδος και κρουτονάκια για το κρίτσι κρίτσι. Τα αβγουλάκια «μελίχλωρα» και η πατάτα σχολή από μόνη της. Επαναλαμβάνω: πάρα πολύ καλό πιάτο αλλά όταν βάλεις πατάτες, αβγά, σαλάμι και τυρί σε ένα πιάτο δεν γίνεται να μη βγει λαχταριστό. Στα 6,50 είναι το απόλυτο VfM έχοντας πανύψηλα το value.

4. Μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ και «πικάντικη» σάλτσα.
Αστοχία ότι η «πικάντικη» σάλτσα δεν ήταν πικάντικη. Κατά τα λοιπά ένα πολύ καλό πιάτο με αναφορές στη γαλλική κουζίνα, σχεδόν παραλλαγή του μπουργκινιόν. Με καροτάκια και πιπεριές κέρατο, υπέροχη βελούδινη από το κολλαγόνο του μοσχαριού σάλτσα. Ο πουρές πολύ καλός και σχετικά ελαφρύς, ίσως ένα τσικ λιγότερος από ότι θα έπρεπε. Ο λόγος που το πήρα ήταν διότι δεν είχα ξαναφάει μάγουλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά με βελουδένια κρεάτινη υφή. Αναμενόμενα καλό πιάτο δίχως έκπληξη στον ουρανίσκο. 14 ευρώ και λίγο άουτς.

5. Κοτόπουλο πράσινο κάρυ.
Δι’ εμέ το καλλίτερο, γαστρονομικά, πιάτο. Απίστευτο crispy πανάρισμα που η βιομηχανία των KFC δεν το έχει δει στον ύπνο της. Ελαφριά γεύση κάρυ κάτω από το πανάρισμα, η οποία ενισχυόταν από την άφθονη σάλτσα που ήταν δίπλα σε ξεχωριστό μπολάκι. Γάλα καρύδας, φρέσκος κόλιανδρος και πράσινο κάρυ: αρωματική πανδαισία. Συνοδευόταν από sticky rice και σαλάτα με ευχάριστο, ενδιαφέρον και ζωηρό (δηλ. πικάντικο/καυτερούλι) ντρέσινγκ. Στα 10 ευρώ νομίζω ότι τους κλέψαμε γι’ αυτό το πιάτο. Η καλλίτερη σχέση τεχνικής δεινότητας-γευστικής πρωτοτυπίας και τιμής.

6. Λοιπά:
Μια fix dark στα 5,00. Νερό σε γυάλινο μπουκάλι 2 ευρώ, δίχως να ρωτηθούμε. Ψωμί με λάδι και αλάτι 3 ευρώ, δίχως να ρωτηθούμε. Το ψωμί ήταν η μεγαλύτερη αστοχία της βραδιάς. Είχε την αίσθηση μπαγιάτικου και ξαναζεσταμένου. Ήταν τόσο ξερό που εξοστράκιζε το λάδι που είχε πάνω του, δεν μπορούσε να το απορροφήσει.

Γενικώς:
Χώρος ΟΚ και ελαφρώς αποστειρωμένος με εμφανή την έλλειψη του προσωπικού γούστου του ιδιοκτήτη. Είναι ένα diner προορισμένο να καθίζει όσους περισσότερους μπορεί. Κατά τα λοιπά αντικειμενικά όμορφος χώρος με αποχρώσεις καφέ, γκρι. Όμορφα φωτιστικά μέσα. Υπερβολικά πολλά τραπέζια μέσα σου δίνουν την αίσθηση μιας καλοβαλμένης έκδοσης των Καλυβίων. Συμπαθέστατος ο έξω χώρος σε υπερυψωμένο εξώστη με θέα σε μια χαλανδρέικη πλατεία (πλατεία Ελευθερωτών ή Αγίου Νικολάου, ο οποίος χτίστηκε το 1862).

Εξυπηρέτηση άριστη και ευχάριστα (για μένα) διεκπεραιωτική. Φάουλ η δυνατή (για εμένα) μουσική.

Η γεύση 4άρι στρογγυλό κι απόλυτο. Μου άρεσαν όλα πολύ.
Αν έπρεπε να βρω αρνητικά θα ήταν ένας νεαρός απέναντι που φούμερνε ακατάπαυστα και τις δυο ώρες που ήμασταν εκεί (έξω) και όσο και να το κάνεις με έκανε λίγο Πυθία από το λιβάνισμα (αλλά δεν μπορούσα να του πω κάτι καθώς ήμασταν έξω), μετά το ψωμί και στο τέλος η μουσική (με την οποία διαφωνούσα και αισθητικά αλλά αυτό είναι αβυσσαλέα υποκειμενικό: έπαιζε κάτι σαν ποπ, κάτι σαν μουσική κομμωτηρίου πριν την επικράτηση των μπουζουκιών).

Το VfM πέφτει όχι τόσο λόγω των τιμών των πιάτων όσο για το ετσιθελικό 5ευρο για ψωμί και νερό. Για να το καταστήσω σαφές για δύο άτομα (δυο ορεκτικά, δυο κυρίως) ήταν 40 ευρώ ή 20 ευρώ το άτομο. Με μια μπύρα, ψωμί και νερό 50 ευρώ ή 25 ευρώ το άτομο.
Φάε πιε κανονικά (πχ ένα φθηνό μπουκάλι κρασί) υπολογίστε 28-33 το κεφάλι.

Αν θα ξαναπάω; Δεν νομίζω. Δεν είναι το στυλ μου. Μόνο αν με πηγαίνανε. Αλλά ξέρω de facto ότι είναι καλό και δικαίως αρέσει σε πολλούς. Καλό φαγητό με ένα touch νεωτερικότητας ή φρέσκιας ματιάς. Γαστρονομικά μπράβο σε ένα μαγαζί το οποίο δε θα γίνει ποτέ στέκι μου.

------------------

Φλυαρίες δια την Φλύαν

Το Χαλάνδρι, κατά βάση ανετυμολόγητο (το επικρατέστερο εκ του τούρκικου χαλά = θείος και ντερέ = ρέμα, δηλ. η ρεματιά του θειου ή της θειας), κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν Φλύα εξού και η λέξη φλυαρία σήμερα, τίνι τρόπω; Φλυαρία = πολλή κουβέντα, οσάν το πέσιμο και αναγέννηση των φυλλωμάτων στα δέντρα. Στην αρχαία Φλύα ελατρεύετο ο Διόνυσος, θεός της ταυτόσημος με τη διττότητα, τον θάνατο και τη ζωή.

Σημαντικοί αρχαίοι Χαλανδραίοι (για να φρίττει ο Σαραντάκος) ο Θεμιστοκλής κι ο Ευρυπίδης (και οι δύο καταγόμενοι και ουχί γέννημα-θρέμμα). Ο δε δεύτερος, κατά την υποκειμενική μου άποψη, ενσαρκώνει και τον σύγχρονο Χαλανδραίο, ο οποίος, πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη έτσι;, ενσαρκώνει με τη σειρά του το σημερινό νεοέλληνα (σσ με την έννοια ότι το Χαλάνδρι είναι η ραχοκοκαλιά μιας ολόκληρης αστικής γενιάς της ύστερης μεταπολίτευσης): γιος μανάβη αλλά φουλ αστός, προοδευτικός όσο δεν πάει, ο οποίος κατακεραυνώνει όλες τις παραδοσιακές αξίες αλλά είναι και λίγο γιοποπόρι, λίγο τζασλέ. Φοβούμαι μόνο μην τον φάνε τα σκυλιά στο τέλος…
Τα αμέσως ανωτέρω είναι μεν υποκειμενική άποψη αλλά είναι προϊόν γενίκευσης και αναχρονισμού. Ας πούμε και με ένα τσικ υπερβολής.

Για την ιστορία να πούμε ότι ρέμα Χαλανδρίου, ρέμα Φιλοθέης και Ποδονίφτης στα Πατήσια είναι περίπου το ίδιο πράμα.

19 Οκτ 2017

Καθημερινή βραδάκι στο Χαλάνδρι βόλτα με τα μικρά και λόγω μιας ιδιαίτερης μέρας αποφασίζουμε να πάμε να φάμε σε ένα μεζεδοπωλείο. Αρχικά δεν βρήκαμε τραπέζι για εκεί που θέλαμε και αναζητώντας για κάποια προσφορά στο e-table, που να συνδυάζει και παιδικά καθισματάκια βέβαια, αποφασίσαμε το εν λόγω εστιατόριο που λόγω του γνωστού ως σεφ ιδιοκτήτη, πάντα ήθελα να δοκιμάσω.
Χώρος μοντέρνος, νεανικός, λιτός, επάνω ακριβώς στην κεντρική πλατεία.

Φιλικό προς οικογένειες καθότι διαθέτει και χώρο μη καπνιστών και παιδικά καθισματάκια. Το προσωπικό νεανικό και χαμογελαστό, με μία μικρή ωστόσο καθυστέρηση στην παραγγελιοληψία.

Μας ρώτησαν εάν θέλαμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης καθώς και για τα ποτά μας και για ψωμί. Το νερό χρεώθηκε 2.50 Ευρώ και το κουβέρ 1.50 Ευρώ για τον κάθε ενήλικα. Πάνω σε ξύλο ήρθε καψαλισμένο ψωμί και σε ένα μικρό βαζάκι, χυμός ντομάτας με ρίγανη και κάτι άλλο όξινο, που δεν μπορούσα να προσδιορίσω τι ακριβώς ήταν.
Για πρώτα πιάτα πήραμε: 1) Ντάκο σαλάτα (9,00 Ευρώ), μια πραγματικά δροσερή σαλάτα με πεντανόστιμα ντοματίνια, τριμμένο παξιμάδι, ξινομυζύθρα και βασιλικό. Το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.
2) Ντιπ αβοκάντου (6,00 Ευρώ), με γιαούρτι, φρέσκο κόλιανδρο και κρουτόν. Δεδομένου ότι λατρεύουν τα μικρά το αβοκάντο, το επιλέξαμε κυρίως ως συνοδευτικό που όμως είχε αρκετό λάιμ και δεν άρεσε στα μικρά. Εμείς το τιμήσαμε δεόντως.

3) Ταντούρι κοτόπουλο (10,00 Ευρώ) για εμένα, που λατρεύω και την Ανατολίτικη κουζίνα. Μερίδα μικρή, 2 μικρά σουβλάκια κοτόπουλου, με τα απαραίτητα μπαχαρικά για ταντούρι, κινόα και γιαούρτι. Νόστιμο το κινόα, του έλειπε όμως σαν πιάτο η ένταση. Σου άφηνε στο τέλος μια ιδέα Μαροκινού, όπως σε πολύ μικρό ποσοστό.
4) Χοιρινό με ρεβύθια (11,50 Ευρώ). Μία αποτυχία. Η μπριζόλα λαιμού, που δεν φαινόταν και να ήταν λαιμού, ήταν ουσιαστικά βραστή, και όχι σωτέ όπως αναφερόταν, συνοδείας άνοστης σαλάτης ρεβυθιών. Τα ελάχιστα φασολάκια είχαν το ντρέσινγκ λάιμ και τσίλι που αναφερόταν στο κατάλογο, όμως η επίγευση που σου άφηνε το όλο πιάτο ήταν λίπους από το χοιρινό.

5) Μία μερίδα ψητά μπιφτέκια για τα μικρά μας (8,50 Ευρώ). Ένα ωραίο πιάτο, νόστιμο, με σπιτικές πατάτες και μία λεμονάτη σούπερ σάλτσα. Θα τα προτιμούσα πιο καλά ψημένα μόνο τα μπιφτέκια, λόγω του ότι προορίζονταν και για τα μικρά κυρίως.

6) Τέλος, για τη μέση, πήραμε πανσέτα τεριγιάκι (7,00 Ευρώ). Μία μικρή μερίδα, η κλασσική τηγανιά. Η πανσέτα μου θύμισε κυρίως τις τσιγαρίδες, όπως τις λέμε στο χωριό μου, με έντονη τη γεύση και την οσμή του λίπους. Οι πίκλες και το ντιπ με γιαούρτι και τσίλι που το συνόδευαν, δεν κατάφεραν να μειώσουν την έντονη αυτή γεύση.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ποτήρια κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα 65.50 Ευρώ και μετά και την έκπτωση στα 55,50 Ευρώ.

Οι πρώτες ύλες φαίνονταν πραγματικά πολύ καλής ποιότητας που όμως στα τελικά πιάτα χανόταν η ισορροπία και το αποτέλεσμα ήταν πολύ επίπεδο. Καλή προσπάθεια που θέλει πολύ βελτίωση ωστόσο κατά τη γνώμη μου.

06 Οκτ 2017

Ένα μαγαζί που έχω πάει και εγώ όπως πολλοί άλλοι όταν ο σεφ - ιδιόκτητης του έγινε γνωστός από το μαστερσεφ. Θυμάμαι οτι την πρώτη φορά που πήγαμε Σάββατο βράδυ εντυπωσιαστήκαμε τόσο πολύ που την επόμενη μέρα Κυριακή μεσημέρι ήμασταν ξανά εκεί... Από τότε το έχουμε επισκεφτεί πάρα πολλές φορές και ποτέ μα ποτέ δεν φύγαμε δυσαρεστημένοι. Έχουμε δοκιμάσει όλα τα πιάτα χωρίς υπερβολή απλά δεν έτυχε από τότε που γράφω στο σάιτ να πάμε.
Κυριακή μεσημέρι ύστερα από τηλεφωνική κράτηση για 4 άτομα φτάσαμε στο μαγαζί που ήταν γεμάτο. Εμφιαλωμένο νερό χωρις ερώτηση κατάλογοι και πιάτα ημέρας …

Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι

τοματοσουπα κρύα για καλωσόρισμα

ΑΝΆΜΕΙΚΤΗ | μαριναρισμένα σαλατικά &
λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι -μουστάρδα

ΦΑΒΑ | πικάντικη ψητή ντομάτα, καραμελωμένα
κρεμμύδια, κάπαρη- κρουτόν 5.00 €

ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΑΥΓΑ | σαλάμι Λευκάδος, κρέμα
παρμεζάνα, τηγανητές πατάτες«άχυρο»

ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ ΜΑΓΟΥΛΑ | σιγό-μαγειρεμένο
μοσχάρι, μελιτζάνες με ντομάτα, κρέμα γιαουρτιού
και ψητή φέτα

ΜΥΛΟΚΟΠΙ
φιλέτο μυλοκόπι σοτέ, μεσογειακή πατατοσαλάτα, αλμύρα, λεμονάτη σάλτσα

ΣΤΡΙΦΤΑΔΙΑ
με πέστο βασιλικού, στήθος κοτόπουλου και ψητά ντοματίνια

ΑΦΡΑΤΗ ΚΡΕΜΑ | κρέμα με μπαχαρικά, μαριναρισμένα
φρούτα εποχής, τριμμένο μπισκότο βρώμης,
καβουρδισμένα αμύγδαλα

ΜΟΥΣ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ
μους φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλια και κέικ σοκολάτας

Και 2 εσπρεσακια

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 100 ευρώ
Όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε και αυτήν την φορά ήταν νοστιμότατα, τέλεια εκτελεσμένα, σωστές ισορροπίες από το πιο απλό πιάτο μέχρι το πιο πολύπλοκο πιάτο. Σε αυτό το μαγαζί τους αρέσει να “παίζουν” με το μενού βάζουν πιάτα βγάζουν πιάτα γενικά είναι σε μια δημιουργική ανησυχία.
Ένα μαγαζί κόσμημα

21 Νοε 2017

Το Ψ και Α θα το είχα επισκεφθεί πολύ νωρίτερα αν δεν ανηκέ σε διάσημο τηλεμάγειρα. Είχα ακούσει καλά λόγια από φίλους, είναι και χρόνια σε κεντρικό σημείο στο Χαλάνδρι πιθανοτατα θα είχα πάει νωρίτερα.
Μια Πέμπτη μεσημέρι αποφάσισα να το επισκεφθώ λοιπόν. ό χώρος είναι καπώς ουδέτερος για τα γούστα μου, ωστόσο προσεγμένος και πολύ χαλαρωτικός. Ο λόγος που βάζω τεσσερις ντοματούλες ειναι για να ισοβαθμίσω με τα υπόλοιπα που ιδεατά θα έβαζα 3,5. Στο ίντερνετ είχα δει οτι είχε μενου με 25 ευρώ που συμπεριλαμβανε κρασί και τα παρελκόμενα(νερό, ψωμί κτλ. )

Στην αρχή ήρθε ωραίο μαύρο ψωμάκι και κεράστηκε μια ψιλόαδιάφορη πατατοσουπά. Στην συνέχεια άρχισαν να παρελαύνουν τα πιάτα του μενού. Η πρώτη σαλάτα με καροτο λάχανο, ντρέσσινγκ πορτοκαλιού και ζεστή πανσέτα ηταν καλή. Η δεύτερη με φακές κινόα, ρόκα και κατι σε κατσικίσιο τυρί ήταν πλήρως αδιάφορη. Στην συνέχεια ήρθαν πιτάκια τύπου δύο μίνι χωνάκια με κιμά και υπερβολικό γιαούρτι. Αυτά ήταν νόστιμα. Τα αυγά πάλι με πατατάκια και σως παρμεζάνας ήταν πιάτο που το έχω φάει σε πολύ καλύτερες βερσιόν. Μέχρι εδώ ήμουν ψιλοαπογοητευμένη. Ως κυρίως πήρα κοτόπουλο ταντούρι το οποίο ήταν εξαίσιο! Πραγματικά υπέροχο πιάτο, έβαζα κάτω όλα τα ινδικά της Αθήνας με άνεση. Το έτερο κυρίως ήταν ρεβύθια που ήταν πεντανόστιμα με χοιρινό λαιμό ο οποίος ήταν σχετικά άψητος. Δεδομένου οτι είχε πολύ λίπος ισως θα βοηθούσε να ήταν λίγο πιο ψημένο. Για επιδόρπιο, έφερε ένα απερίγραπτό σαν κρέμα με πορτοκάλι το οποίο ήταν κάτι που μου έχει μείνει στην μνήμη. Πραγματικα πεντανόστιμο. Το κρασί που είχε με το μενού ήταν δικής τους εμφιάλωσης και ήταν επίσης πολύ καλό.

Το σέρβις του ήταν υποδειγματικό. Τόσο φιλικοί όσο πρέπει, ενημερωμένοι για το τι σεφβίρουν και οι χρόνοι που έρχονταν τα πιάτα ήταν ώστε να μην μείνουμε χωρίς κάτι να τσιμπολογάμε μπροστά μας.
Συνολικά ήταν ένα άνισο γεύμα. Θεωρώ όμως οτι ειναι ένα εστιατόριο που αξίζει τον κόπο να το επισκεφθείς. Εγώ θα ξαναπάω, απλά πιθανώς θα εστιάσω στα κυρίως και οπωσδήποτε στα γλυκά.

14 Φεβ 2017

Εκμεταλλευομενη τη για δευτερη συνεχη χρονια διοργανωση του dine in ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι καθοτι ηταν πολυ ελκυστικο το μενου που εβγαλε και το κοστολογισε 30€ το ατομο. δλδ συνολο 60€ τα δυο ατομα. το μενου ηταν καθορισμενο και σου αφηνε 2 επιλογες μεταξυ σαλατας, κυριως και γλυκου. ετσι καθοτι ειμασταν 2 ατομα πηραμε και απο τις 2 προσφερομενες επιλογες ωστε να δοκιμασουμε περισσοτερες γευσεις.

καταρχην ο χωρος που ειναι εργοστασιακου τυπου μας αρεσε γενικα και το μεγαλο συν ειναι οτι ο εντος χωρος ειναι μη καπνιστων κατι που επιτελους σου επιτρεπει να απολαυσεις το φαγητο σου χωρις την καπνιλα μεσα στο χωρο. οι καπνιστες βολευονται σε εναν εξωτερικο χωρο του μαγαζιου που αυτη την εποχη ειχε αναμενες σομπες υγραεριου ωστε να θερμαινεται. επισης και το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και ο χρονος αναμονης αναμεσα στα πιατα ηταν νομιζω ο ιδανικος προκειμενου να εχεις χρονο να φας το πιατο σου και να πας στο επομενο.

απο θεμα μενου λοιπον αρχικα μας εφεραν ψητο ψωμακι μαυρο με αλατι χοντρο και λαδι σε ενα ωραιο ξηλινο σκευος. γενικοτερα επειδη εχω αδυναμια στο ψητο ψωμι ηταν μια ωραια πρωτη προσεγγιση. για καλοσωρισμα μας εφεραν μεσα σε παλιο παραδοσιακο μπρικι και σε 2 μικρα ποτηρακια ελληνικου καφε μια σουπα με πατατα με μπεικον. πολυ ευφανατστη παρουσιαση και πολυ ωραια γευση με εντονη την επιγευση του μπεικον. οι σαλατες που υπαρχαν στις επιλογες και τις παραγγειλαμε και τις 2 ηταν μαριναρισμενα σαλατικα & λαχανικα με βινεγκρετ μελιου και μουσταρδας και μια με λαχανο-πορτοκαλι και ψητη πανσετα, κρουτον, κοκκινες πιπεριες και καροτο με βινεγκρετ πορτοκαλι & τζιτζερ. ηταν και οι δυο πολυ ευγεστες και δροσερες, ξεχωριζω τη 2η που μου αρεσε λιγο περισσοτερο. επισης επιτελους μια σαλατα με λαχανικα που σερβιρεται με τσιμπιδα και σου επιτρεπει να τη βαλεις στο πιατο σου σαν ανθρωπος και να μη χανεται η μιση στο δρομο.

απο ορεκτικο η επιλογη ηταν πατατες με αυγα και σαλαμι και κρεμα παρμεζανας, ενω οι πατατες ηταν αχυρο, δλδ ουσιαστικά η πατάτα τριμενη σε τριφτη. ηταν πολυ ωραιο πιατο απλα επειδη τα αυγα ηταν μελάτα αυτο εμενα επειδη δεν ειμαι φαν του μελατου αυγου δε δοκίμασα τα αυγά. επισης σαν ορεκτικο μας εφεραν 2 τυλιχτα πιτακια με μαριναρισμενο κοτοπουλο με καρυκευματα και σαλτα γιαουρτιου.

Μικρογραφια γυρου και πολυ εύγευστο και ευφάνταστο ορεκτικό και χορταστικό. με ολα τα παραπάνω είχαμε σχεδόν χορτάσει καθώς οι μεριδες ειναι πολυ ικανοποιητικες αλλα ειχαμε φτάσει μονο μεχρι τη μεση του μενου. απο τα κυριως επιλεξαμε το μοσχαρακι με πουρε το οποιο ηταν καλομαγειρεμνεο και ο πουρες φανταστικος, απο τους πιο ωραιους που εχω φαει και Γιουβετσι απο θαλασσινα με γαριδες και καλαμαρι και κροκο κοζανης. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο για τους λατρεις των θαλασσινων. ολα αυτα τα συνοδευσαμε (μεσα στη τιμη του μενου) με ενα μπουκαλι λευκο κρασι Λαντιδη. μετα απο τελειο χορταστικοτατο και πολυ ωραιο γευμα ηρθαν και τα γλυκα να μας αποτελειωσουν τα οποια ηταν γλυφιτζουρια σοκολατας, που ηταν μπαλα παγωτου, επικαλυμενο με σοκολατα που το προσφεραν με σαλτσα καραμελας και κρεμα λεμονιου με παγωτο βανιλια και σαλτσα με φραουλες και βατομουρο. το πρωτο γλυκο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο παροτι ωραιο, το 2ο ομως ηταν απιθανο. εκπληκτικη οσο πρεπει ξινη γευση λεμονιου που πηγαινε εκπληκτικα με τη σαλτσα.
σε γενικες γραμμες μια εξαιρετικη βραδια και γευστικα και σαν εμπειρια στο χωρο. επισης να πω οτι η μουσικη ειναι διακριτικη και τα τραγουδια πειραγμενα οσο πρεπει για lounge καταστασεις

21 Φεβ 2017

Έγραψα κριτική για το Ψωμί και Αλάτι πριν από έναν χρόνο. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να την ανανεώσω, μια και υπάρχουν "νέα δεδομένα".
Το πρώτο που θα αλλάξω σχετικά με την προηγούμενη κριτική μου είναι το "το επισκεπτόμαστε συχνά, 1 φορά τον μήνα".
Πλέον το επισκεπτόμαστε 1 φορά την εβδομάδα.

Και αυτό προέκυψε ως εξής:
Το ΣΚ, όπου είναι οι standard μέρες που θα βγούμε για φαγητό, εφαρμόζουμε το εξής: Το Σάββατο δοκιμάζουμε ένα εστιατόριο στο οποίο δεν έχουμε ξαναπάει, για "Crash Test" και την Κυριακή καταλήγουμε στο Ψωμί και Αλάτι. Και αυτό γιατί από τις δοκιμές έχει προκύψει ότι είναι το μόνο το οποίο μας καλύπτει σε βασικούς τομείς (γεύση, εξυπηρέτηση, VfM και απαγόρευση καπνίσματος).
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν έχουμε φάει κάπου καλύτερα στα ίδια χρήματα.

Από πέρισυ έχουν αλλάξει πράγματα στο μενού, με κορυφαία τα εξής:

Τραγανό μπρόκολο και κουνουπίδι με μπέικον, σταφίδες, τρίμμα καβουρδισμένου φουντουκιού και κρέμα γιαουρτιού (9€). Απίστευτη σαλάτα (τι σαλάτα δηλαδή, πλήρες γεύμα είναι), δροσερή, τραγανή, με απόλυτα ισορροπημένες τις γεύσεις της και το μπρόκολο και το κουνουπίδι κομμένο σε μικρά μικρά "δεντράκια". Πραγματικά εξαιρετική!

Σαλάτα με λάχανο και πορτοκάλι, καρότο, κοκκινές πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ, πορτοκάλι & τζίντζερ (8€). Επίσης δροσερή σαλάτα, με την πανσέτα να ισορροπεί με την οξύτητα του πορτοκαλιού και το τζίντζερ να εμφανίζεται διακριτικά.

Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (5€). Δύο πιτάκια με λεπτή τραγανή πιτούλα, ζουμερό κοτόπουλο, σως γιαουρτιού στην κορυφή, τα οποία τρώγονται σε δύο μπουκιές και άνετα θα έτρωγα 5-6!

Πουρές πατάτας με τραγανές φλούδες και σχοινοπρασο (4,5€). Θα σκεφτεί κανείς "μα τι το φοβερό μπορεί να έχει ένας πουρές πατάτας;" Και όμως, μπορεί! Εκτός από την γεύση του, είναι απίστευτη η υφή του. Βελούδινη, ελαφριά και αφράτη!

Κοτόπουλο πράσινο κάρυ, με στήθος πανέ, πικάντικη σάλτσα από πράσινο κάρι και "sticky rice" (10€). Απλό πιάτο, αλλά εάν αρέσει σε κάποιον το πράσινο κάρυ, εύγευστο και ελαφρύ. Ίσως να το "έπαιρνε" να γίνει λίγο πιο καυτερό.

PICANHA, black angus Αυστραλίας (200 γρ. ), κομμένο σε λεπτές φέτες & τραγανές πατάτες (18,5€). Εξαιρετικό ψήσιμο, ακριβώς όπως θα ζητηθεί. Ζουμερό παρά το λεπτό κόψιμό του και με τις τραγανές πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα.

Υπάρχουν και το κοτόπουλο με quinoa και ο σολομός, για πιο light γεύμα.

Στα γλυκά κερδίζει τις εντυπώσεις το apple crumble, αλλά αυτό που κυριολεκτικά "δεν υπάρχει" είναι το γλυφιτζούρι με butterschotch!!! Εμφανίζεται περιστασιακά ως "γλυκό ημέρας" και είναι μους σοκολάτας με επικάλυψη σοκολάτας με τραγανά δημητριακά, το οποίο βουτάς στη σως butterschotch! Σκέτη κ ό λ α σ η!

Πέραν όμως του φαγητού, αυτό που μας κέρδισε κυρίως είναι η συμπεριφορά όλου του προσωπικού και των ιδιοκτητών. Επαγγελματίες σε όλα τους. Πάντα πρόθυμοι να ακούσουν κριτική, όχι απλώς για να ακούσουν, αλλά για να την λάβουν υπ όψιν τους, το προσωπικό ενημερωμένο, χαμογελαστό και πρόθυμο, σε περίπτωση λάθους άμεση αποκατάσταση και κυρίως δίνουν στον πελάτη την αίσθηση ανθρώπων που κάνουν ό, τι κάνουν με μεράκι και αγάπη!

Επίσης βασικό (για εμένα τουλάχιστον), είναι το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται στο κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο. Αυτό δείχνει ότι σέβονται όχι μόνο τον πελάτη, αλλά και το εστιατόριο, γιατί πραγματικά χάνεται η ουσία του φαγητού όταν αυτό τρώγεται μέσα σε καπνούς τσιγάρων.

Πολλοί φίλοι μου το χαρακτηρίζουν ακριβό, αλλά πραγματικά θα ξαναπώ ότι έχουμε φάει ουκ ολίγες φορές ακριβότερα και χειρότερα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mariger3.