Νέα μοντέρνα ταβέρνα με ελληνικές γεύσεις

01 Σεπ 2019

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Αυγουστιάτικη επίσκεψη στο αγαπημένο πολλών καλοφαγάδων χαλανδριώτικο στέκι "Ψωμί και Αλάτι". Εστιατόριο με αξιόλογη γαστρονομία, ευπρεπές προσωπικό αλλά και τσουχτερές τιμές για την πολύβουη θέση του, τον χώρο, τα facilities και το βεληνεκές του κατά τα άλλα γνωστού στην εγχώρια αγορά Σεφ Γιάννη Λουκάκου ( chef - patron ). Το στήσιμο του μενού μάς άρεσε από την άποψη ότι περιέχει και κάποια στοιχεία έθνικ (Κοτόπουλο " tandoori" ή street taco ) ή και κάποια ενδιαφέροντα πιάτα από την τοπική παράδοση όπως τα Σιουφιχτά,, στα ΕΥΡΩ 14,00 παρακαλώ!!
Κατά τα άλλα, το μενού το οποίο είναι γραμμένο σε ελληνικά και αγγλικά εστιάζει στην Μεσογειακή κουζίνα. Μάλιστα, υπάρχουν επιλογές για vegans και vegeterians, όπως και άλλες με πιάτα χωρίς γλουτένη!
Θα βρείτε και set menu των ΕΥΡΩ 30,00 με ψωμί -σούπα - ορεκτικό, επιδόρπιο και δύο ποτήρια κρασί. Τα κυρίως χρεώνονται επιπλέον (από 5,00 - 12,00)....... Το μενού αυτό ισχύει γενικά ΕΚΤΟΣ από Σάββατο και Κυριακή έως τις επτά το βράδυ!!

Δεν υπάρχουν τουαλέτες ΑΜΕΑ!
Στην κάτω πλευρά της Πλατείας Ελευθερωτών υπάρχει μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ, πράγμα που θα σας χρειαστεί καθώς το πάρκινγκ στην περιοχή είναι πολύ δύσκολο.

Ο χώρος είναι απλός με πολλά απλά ξύλινα τραπέζια, ημιανοιχτή κουζίνα και μια ωραία κάβα κρασιών στο βάθος του εσωτερικού χώρου που δίνει κάποιο ξεχωριστό τόνο και στυλ. Ωστόσο, οι τουαλέτες στο υπόγειο ( χωρίς ασανσέρ ) είναι κάπως σκοτεινές και όταν βγαίνετε να προσέξετε το πολύ μικρό σκαλοπατάκι! Δίπλα στα τραπέζια υπάρχουν και μικρά βοηθητικά!
Το συγκεκριμένο μέρος χωρίζεται σε τρία τμήματα: τον τεράστιο εσωτερικό χώρο, τον μεγάλο ημιυπαίθριο χώρο και τον εντελώς εξωτερικό χώρο με τα λίγα τραπέζια επί της Πλατείας.
Στον εσωτερικό χώρο δεν λειτουργούσαν το a/c ενώ στον ημιανοιχτό χώρο που καθίσαμε μάς είπαν ότι δεν λειτουργούσε ο κοντινός ανεμιστήρας... Και καθώς τα υπόλοιπα τραπέζια ήταν κρατημένα, μετακινούμασταν συνεχώς σαν σβούρες, προκειμένου να βρούμε την σωστή θέση, εκείνη με κάποιο ρεύμα....
Ακούγεται πολύ καλή μουσική με διάσημα και μη παλιά ξένα τραγούδια ( και Elvis μεταξύ άλλων) που συμπλήρωσαν επάξια το ωραίο γεύμα μας.
Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα με ωραία σερβίτσια και μαύρα χάρτινα σουπλά και χαρτοπετσέτες.

Επισκέφθηκα το "Ψωμί και Αλάτι " μεσημέρι Κυριακής 18.08. Επιλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα με ντομάτα (12,50). Μικρή ωστόσο γευστική σαλάτα με ενδιαφέροντες συνδυασμούς υλικών!! Ο συνδυασμός της ντομάτας, με το λίγο κρεμμυδάκι, με τη μοτσαρέλα burrata και το τρίμμα από παξιμάδι χαρουπιού είναι αχτύπητος!

Μπιφτέκι σολομού (Πιάτο ημέρας ) στα 13,00. Ένα πολύ νόστιμο πιάτο συνοδεία μπόλικου μαύρου ρυζιού με τρούφα και καλλιτεχνικά σχεδιασμένες μπουκίτσες αβοκάντο. Δύο - τρία πράσινα φυλλαράκια συμπλήρωναν το εκπληκτικό ντεκόρ!

Κοτολέτα Μιλανέζε (15,00), σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο συνοδεία μεταλλικού δοχείου με τραγανές πατάτες τηγανητές, μπολάκι με σος μαγιονέζας ( δεν αισθανθήκαμε την τρούφα) και λεμονάκι καψαλισμένο! Όντως τράγανη και πεντανόστιμη!

Κλείσαμε με μία συμπαθητική και υπέρ το δέον χορταστική Πάβλοβα (8,00), στρογγυλή, σαν ατομική τούρτα, με μικρά κομμάτια φράουλας και σιρόπι συν κομματάκια κρέμας!

Ήπιαμε μπύρα Delphi Dark (6.50), που δεν μας ενθουσίασε.
Παρεμπιπτόντως, μας πληροφόρησαν ότι υπήρχαν και κοκταίηλ ημέρας στα ΕΥΡΩ 13,00.

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (2,50). Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και το αποφύγαμε.

Στην αρχή προσέφεραν σε μπουκαλάκι (για να το μοιράσουμε στα ποτήρια - σφηνάκια ) πολύ νόστιμη σούπα από ντομάτα, αγγούρι και βασιλικό!

Η παράθεση των στοιχείων δική μου, τα συμπεράσματα δικά σας...!

19 Μάρ 2019

Ψωμί με αλάτι. Και λαδάκι. Και σούπα σελινόριζας. Αυτά μας έφεραν σαν εισαγωγή. Η σούπα κερασμένη. Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και δώσαμε το κατιτί (1,5€/άτομο).

Μέχρι να φτάσουν αυτά στο τραπέζι μας, είχε ήδη έρθει το κρασί που ζητήσαμε. Το δοκίμασε αυτός που έπρεπε, για να το εγκρίνει, και μας το σέρβιραν με την απαιτούμενη προσοχή.

Κατόπιν ήρθαν τα πιάτα μας. Δεν άργησαν ιδιαίτερα. Ήρθαν με τη σωστή σειρά και στις σωστές, σχετικά, στιγμές.

Παρένθεση: Μαστερσεφικό το μαγαζί άρα ξεκινάμε από τα βαθιά. Τις γεύσεις. Υπάρχουν απαιτήσεις. Όταν μάλιστα το σάιτ του εστιατορίου έχει το όνομα του σεφ και όχι το όνομα του μαγαζιού, σοβαρεύει το πράγμα. Θα πέρναγε στην τελική πεντάδα αν ήταν στον διαγωνισμό?

Πρώτο πιάτο, η σαλάτα Λάχανο-πορτοκάλι (8,5€) με καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι & τζίντζερ, σουσάμι & καρύδι. Σχετικά όξινη γεύση, ικανοποιητική. Η πανσέτα δεν ήταν σε λεπτές φέτες αλλά σε μικρά παχιά κομμάτια. Αστοχία τίτλου που θα έλεγε και ο ΠΙ αν έκρινε έναν από τους πρώτους κριτές του μάστερσεφ. Συμπαθητική σαλάτα, όμως όχι από αυτές που θα τις ζητούσα και δεύτερη φορά.

Μαζί με αυτό ήρθαν οι «διάσημες» πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας (7€). Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να τις ανακατέψουμε, κάτι που ήταν λίγο δύσκολο στο σκεύος που μας σερβιρίστηκαν και δεν τα καταφέραμε χωρίς πατατοαπώλειες. Σίγουρα κάποιος κριτής θα αναφερόταν στο λάθος σκεύος. Γευστικά, το πατατοαυγομίγμα ήταν σχεδόν εξαιρετικό. Του έλειπε μια ελαφρώς μεγαλύτερη ένταση ίσως σε αλμυρότητα και θα έπιανε κορυφή. Πολύ καλή προσπάθεια.

Λίγο μετά ήρθαν οι μπρουσκέτες. Είχαν ψητή κολοκύθα, ανθότυρο, καβουρδισμένο βούτυρο, κολοκυθόσπορο και σιρόπι σφένδαμου (7,5€). Το ψωμί ήταν σχεδόν ολόιδιο με του κουβέρ, κάτι που το καθιστά λίγο βαρετό. Συμπαθητική γεύση, αλλά ίσως έχανε στο τεστ δημιουργικότητας, καθώς παρά τον πρωτότυπο συνδυασμό υλικών, οι γευστικοί κάλυκες αντιμετώπισαν οικείες γεύσεις, τελικά.

Κατόπιν, έφτασαν τα Agnolotti με τυρί Fontina, crumble φουντούκι, πουρέ από κάστανο & σελινόριζα (15€). Τέσσερα τεμάχια, ενώ ήμασταν 5 άτομα. Και να το δεχτώ στις τυροκροκέτες και τους κολοκυθοκεφτέδες, σε άλλα μαγαζιά, αλλά τέσσερα τεμάχια σε πιάτο ζυμαρικών? Δεν είχε κομμάτια από χρυσάφι το ζυμάρι, το έλεγξα. Η ποιότητά τους ήταν πολύ καλή - και στο μαγείρεμα και στα υλικά. Η γεύση τους ουδέτερη. Η πλειοψηφία συμφώνησε σε αυτό, ενώ στη μειοψηφία φάνηκαν υπέροχα. Αν ήταν πιάτο σε οντισιόν, κανείς δεν ξέρει αν θα πέρναγε στα bootcamps.

Στη συνέχεια ήρθαν τα Μανιτάρια (king oyster) με σπαράγγι, σάλτσα τεριγιάκι, μελάτο κρόκο, παρμεζάνα & λάδι λευκής τρούφας (14€). Πιάτο για τελικό. Και σε εμφάνιση και σε γεύση και σε εκτέλεση. Ο κρόκος ήταν σαν ψεύτικος. Τόσο καλά είχε απομονωθεί από το ασπράδι, τόσο καλά διατηρούνταν ζουμερός και τόσο ωραία έσπασε όταν ήρθε η στιγμή του. Αυτό το πιάτο θα έβαζε δύσκολα στους περισσότερους αντιπάλους.

Τέλος, το Κοτόπουλο tandoori, δηλαδή μπούτι φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο & σάλτσα γιαουρτιού (12,5€). Ήταν λίγο πιο κρύο από ότι θα έπρεπε, όμως κέρδισε τις εντυπώσεις χάρη στις ισορροπίες του. Ιδιαίτερα εξελληνισμένο, δεν έκαιγε όπως όλοι θα περίμεναν. Καλή επιλογή αν και αρκετά απλή και safe. Θα πέρναγε στα bootcamps μόνο και μόνο για να βλέπαμε τον κ. Λουκάκο να διαγωνίζεται σε κάτι πιο δύσκολο.

Στο τέλος το πόρισμα ήταν εύκολο να βγει. Αν ήταν παίκτης του Masterchef, o γνωστός σεφ θα «έμπαινε» σχετικά εύκολα στο σπίτι, όμως, λογικά, θα έφευγε λίγο πριν τα ημιτελικά. Είχε πιάτα και γεύσεις για τη νίκη, όμως δεν ήταν συστηματικό το ξάφνιασμα γλώσσας που προκάλεσε.

Το μαγαζί του είναι ευρύχωρο, άνετο και ικανό να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο, έχει εξαιρετικό σέρβις και όλες οι πρώτες ύλες είναι προσεκτικά διαλεγμένες. Με 25-30€ μπορείς να απολαύσεις ένα αρκετά νόστιμο γεύμα. Ένα σταθερό 8-8,5/10. Δεν είναι κι άσχημο, απλώς σίγουρα μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο.

ΥΓ. Έκοψα μισή μονάδα από τη γεύση (3,5/4) και τη χρωστάω την επόμενη φορά.

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ, πριν από την 25η Μαρτίου, και καλός φίλος, λάτρης της "γευστικής πιάτσας" του Χαλανδρίου οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στο "Ψωμί & Αλάτι" του γνωστού σεφ Γιάννη Λουκάκου. Είχαμε αρκετά χρόνια να επισκεφτούμε το εστιατόριο αυτό και οφείλω να αναφέρω, ότι, σε γενικές γραμμές, μας άφησε καλές εντυπώσεις, κινούμενος στη λογική της πρόσφατης κριτικής του αγαπητού Vaggg.

Ξεκινώ από τον εσωτερικό χώρο, στον οποίο καθίσαμε: Άνετα τραπέζια, καλή διαρρύθμιση, λιτό στυλ νεοταβέρνας, ωραίοι χρωματικοί συνδυασμοί, σωστός απαλός φωτισμός, σωστή θέρμανση και καλός εξαερισμός. Τις μέρες που έχει καλό καιρό λειτουργεί και ο συμπαθητικός εξωτερικός χώρος, στον οποίο αναφέρθηκε σε παλαιότερη κριτική της η αξιόπιστη Ucook.

Μόνο θετικά έχω να αναφέρω και για την ευγενική και ταχύτατη εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι που μας εξυπηρέτησαν συμπεριφέρονταν με ευγένεια, αντικαθιστούσαν χωρίς καθυστερήσεις το (εμφιαλωμένο) νερό, ρωτούσαν αν θέλουμε επιπλέον κρασί ή ψωμί (φέτες χωριάτικου ψωμιού πολύ νόστιμου), έφεραν γρήγορα τους καταλόγους και για την αρχική παραγγελία και για το επιδόρπιο, σέρβιραν με ταχύτητα και σε σωστούς χρόνους. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άριστη! Να προσθέσω και ότι προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα (σερβιρισμένη από χάλκινο μπρίκι σε φλιτζανάκι του ελληνικού καφέ) νοστιμότατη σούπα λαχανικών.

Ας περάσουμε στα του φαγητού. Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτες και ορεκτικά:
- Σαλάτα Caesar με κλασική σάλτσα Caesar, παρμεζάνα, αβοκάντο, πράσινα λαχανικά, τραγανό κοτόπουλο, κρουτόν και δυόσμο. Πραγματικά πολύ νόστιμη η σαλάτα αυτή με φρεσκοκομμένα λαχανικά και φρεσκοψημένο στήθος κοτόπουλου. Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη!

- Σαλάτα σπανάκι baby με τριμμένη φέτα, σάλτσα φέτας, τραγανό φύλλο, άνηθο & σουσάμι. Αρκετά νόστιμη, με φρέσκα λαχανικά, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει όσο η Ceasar's.

- Arancini και μανιτάρια: Τραγανές κροκέτες μανιταριών με θυμάρι και κρέμα παρμεζάνας. Συμπαθητικές, αν και κάπως ουδέτερες στη γεύση.

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (παραγγείλαμε ένα για τον καθένα μας) και πραγματικά, άρεσαν πολύ σε όλους μας! Ιδανικός γευστικά ο συνδυασμός μαριναρισμένου κοτόπουλου και γευστικότατης σάλτσας γιαουρτιού!

Κυρίως πιάτα:
- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα, θυμάρι & λάδι λευκής τρούφας. Σωστά χυλωμένο, με πολύ νόστιμα μανιτάρια και το λάδι της τρούφας να προσδίδει τη γευστική ένταση που απαιτείται.

- Σολομός μαριναρισμένος σε σόγια, αρωματικό ρύζι, κρέμα αβοκάντο (παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας). Σωστά ψημένος, να κρατά τη γεύση του και σερβιρισμένος με πολύ νόστιμο αρωματικό ρύζι.

- Κοτόπουλο «Tandoori»: Μπούτι κοτόπουλου φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο και σάλτσα γιαούρτι (κι αυτό παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας, μεταξύ των οποίων και από μένα). Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Vaggg, δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, ήταν όμως πολύ νόστιμο και πραγματικά εξαιρετικά νόστιμη η σάλτσα γιαουρτιού.

- Κοτόπουλο και Quinoa: Στήθος κοτόπουλου σχάρας, σαλάτα κουσκούς- quinoa, σάλτσα τζίντζερ, σόγια & λάιμ (για την πάντα μετρημένη και προσεκτική με τη διατροφή της φίλη). Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτό το πιάτο.

Δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό και μοιραστήκαμε τρία επιδόρπια:
- Κρέμα πορτοκάλι: Ψημένη κρέμα πορτοκαλιού, γλυκό πορτοκάλι, καραμελωμένη ζάχαρη, φουντούκια και παγωτό βανίλια. Πολύ νόστιμο επιδόρπιο, πέρα από την κρέμα πορτοκαλιού, ήταν πολύ νόστιμο και το παγωτό.

- Προφιτερόλ γεμισμένα με κρέμα σοκολάτας, παγωτό βανίλια και σάλτσα σοκολάτας. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα τα επιδόρπια, χάρη στη γευστική αντίθεση της ζεστής σάλτσας σοκολάτας με το εύγευστο παγωτό βανίλια.

- "Ανάποδη" μηλόπιτα: Φουρνιστή μηλόπιτα με φύλλο σφολιάτας, σταφίδες, σάλτσα καραμέλας και παγωτό βανίλια. Σερβίρεται φρεσκοψημένη, σε ειδικό σκεύος. Αρκετά νόστιμο γλυκό, χωρίς όμως, κάτι το ξεχωριστό στη γεύση του.

Με τούτα και με 'κείνα ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 28-30 ευρώ το άτομο, χωρίς το κρασί και τα ποτά, ποσό αρκετά αλμυρούτσικο για την εποχή που ζούμε. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι οι γεύσεις που απολαύσαμε μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εξυπηρέτηση και τον καλόγουστο χώρο, το "Ψωμί & Αλάτι" κέρδισε τις εντυπώσεις! Σίγουρα, λόγω τιμών, δεν είναι ένας χώρος που μπορεί κάποιος να τον επισκέπτεται συχνά, ωστόσο η πολυκοσμία δείχνει ότι έχει σταθερή πελατεία και σίγουρα, ως παρέα το βάλαμε στα υπόψη για μελλοντικές επισκέψεις με κάποια ευκαιρία για συνάντηση σε ένα καλό εστιατόριο ελληνικής -και όχι μόνο- κουζίνας.

10 Οκτ 2019

Τα τελευταία δύο χρόνια το έχουμε σαν παράδοση να το επισκεπτόμαστε κάθε Δεκαπενταύγουστο (εν μέρει επειδή είναι από τα λίγα ανοιχτά εστιατόρια στην Αθήνα εκείνη τη μέρα).

Ημερομηνία επίσκεψης: Πέμπτη 15 Αυγούστου 2019, 4 ενήλικες και ένα παιδί, με κράτηση

Ο χώρος:
Μεγάλη σάλα που αποπνέει προσιτή πολυτέλεια, με περιορισμένη θέα στην κουζίνα. Λίγο σκοτεινός το βράδυ στα τραπέζια της βεράντας.

Το μενού:
Με αρκετές επιλογές σε κρέας, ψάρι, ζυμαρικά και χορτοφαγικά πιάτα.

Από το φετινό μενού δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε κάποιο από αυτά.

-- Σαλάτα Ντοματίνια & Burrata. Είχε την ενδιαφέρουσα πινελιά της βινεγκρέτ από passion fruit, την οποία το ένα από τα άτομα της παρέας δεν σταμάτησε να εκθιάζει, αλλά εγώ τη βρήκα αδιάφορη. (12,50€)
-- Πιτάκια με κοτόπουλο, σαν μίνι τυλιχτό σουβλάκι. Το πιάτο αυτό υπήρχε και πέρσι στον κατάλογο, προφανώς έχει σουξέ. Φέτος μου άρεσαν λιγότερο, ίσως λόγω της υπερβολικής σάλτσας γιαουρτιού. (5€ τα δύο τεμάχια)
-- To Street taco με την ασιατική γέμιση της ημέρας (με γαρίδες) δεν είχε την ένταση που φανταζόμουν. Το περίμενα καυτερογλυκό, αλλά ήταν μόνο γλυκό, τελικά.
-- Τηγανητές πατάτες με πάπρικα και ντιπ λευκής τρούφας. Πολύ καλές. (6,50€)
-- Ορικιέτε με λαχανικά, φέτα και σάλτσα αβοκάντο. Δεν είχαν ούτε γεύση, ούτε ένταση, ούτε κάποιο ενδιαφέρον. (13,50€)
-- Κοτόπουλο με καλαμπόκι, μπέιμπι πατάτες και μπέικον. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, ούτε το καλαμπόκι πρόσθετε κάτι ιδιαίτερο. Εξάλλου, ήταν ελάχιστο. (14€)
-- Ένα vegan μπέργκερ από ρεβύθια, κινόα και βρώμη, με αβοκάντο, κέιλ και τσιπς καρότου. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν μεγάλη και χορτοαστική. (12€)
-- Για επιδόρπιο επιλέξαμε μια vegan τάρτα σοκολάτας με γάλα καρύδας, φυστικοβούτυρο και σορμπέ μάνγκο, που μου έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα στο τελείωμα και, συγκρινόμενη με την *υπερπαραγωγή* του παγωτού με μπράουνι που είχαμε φάει πέρσι, έχανε οπτικά και γευστικά κατά κράτος. (8,50€)

Το σέρβις:
Ευγενικό, με καλούς χρόνους. Η κοπέλα που έκανε PR μου φάνηκε κάπως ψυχρή.

Θα ξαναπάω;
Πρόκειται για εστιατόριο που ενδείκνυται για μια πιο ξεχωριστή έξοδο, με πιάτα εμφανώς προσεγμένα και εκτελεσμένα με ιδιαίτερες τεχνικές, συμπαθητικά ως προς τη γεύση, αλλά όχι πραγματικά αξιομνημόνευτα. Από την άλλη, το έχουμε κάνει παράδοση πια, οπότε... φαντάζομαι εξαρτάται από το τι άλλο θα είναι ανοιχτό εκείνη την ημέρα. (Και ήδη έχουμε κάποιες ιδέες. )

11 Ιούλ 2018

Η συζήτηση είχε ήδη ξεκινήσει μέσα στο αεροπλάνο της επιστροφής περνώντας πάνω από την Αδριατική. Με τα ρέστα του ταξιδιού θα πάμε Λουκάκο χωρίς άλλη αναβολή. Χρειάστηκαν 3 ρεζερβέ και 2 αναβολές ανωτέρας βίας για να το πετύχουμε τελικά, ένα απογευματάκι καθημερινής μέσα στον Ιούνιο, αλλά... μας έκανε τη χάρη να μην βρέχει.

Το καλοστημένο site του αγαπητού σεφ Γ. Λουκάκου αξίζει τα συχνά μου κλικαρίσματα - πάντα ενημερωμένο με τα εποχιακά του μενού και όλες τις χρεώσεις αναλυτικά, συνταγές του, βίντεο, σεμινάρια, how to, cooking guide... το συμβουλεύομαι συχνά και εκεί βρήκα το καλοκαιρινό μενού που αμέσως με (μας) γοήτευσε για να πάμε. Γενικά με τους γνωστούς και μεγάλους σεφ δεν τρελαίνομαι, εκτός από τις περιπτώσεις μεγάλης συμπάθειας, που είναι πολύ λίγες.
Μέσα σε αυτούς τώρα ανήκει και ο κ. Λουκάκος, γιατί νόμιζα ότι θα φύγω ντεμί ευχαριστημένη και τελικώς ενθουσιάστηκα. Στη βαθμολογία μου οι μισοί πόντοι πάνε υπέρ του μαθητή για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Η θέση του πάνω στη γνωστή πλατεία του Χαλανδρίου σίγουρα το ευνοεί. Για το παρκάρισμα ας δώσω ένα τιπ: εμείς πάντα βρίσκουμε θέσεις από την πλευρά του Portofino κι από εκεί μόλις σε 5 λεπτά με τα πόδια είμαστε στο κέντρο.

Στην υποδοχή / εξυπηρέτηση / σέρβις, άριστα καθαρό. Ο μετρ (διαχείριση κράτησης, ακούραστη επεξήγηση του μενού 25 και του a la carte, τοποθέτησή μας σε άνετο 4άρι τραπέζι της αρεσκείας μας στην υπερυψωμένη βεράντα), η κοπέλα (καλωσόρισμα, σέρβις, wine tasting) και ένας νεαρός σερβιτόρος (σέρβις, εναλλαγή και μάζεμα πιάτων) όλοι με τον πρέποντα επαγγελματισμό με χαμόγελο όσο χρειάζεται - όχι δουλικό όχι παγερό, και με όλους τους κατάλληλους χρόνους ανάμεσα στα πιάτα, μας έκαναν να απολαύσουμε στο 100% το γεύμα μας.

Τον εσωτερικό χώρο, εντελώς μέσα στα γούστα μου, xρωματικά αισθητικά και χωροταξικά, θα τον τιμήσω και το χειμώνα, μιας και τηρείται αυστηρά το non smoking ενώ η τριζάτη καθαριότητα ήταν παντού εμφανής, ακόμη και στα wc στο υπόγειο, με τα όμορφα είδη περιποίησης για τις κυρίες και τις υφασμάτινες πετσετούλες μιας χρήσης για τα χέρια.
Δεν αναφέρομαι καν στα σερβίτσια, που όλα έτριζαν από καθαριότητα και έλαμπαν ή στο γλαστράκι σε κάθε τραπέζι.
Η βεράντα στην οποία καθήσαμε, ενδείκνυται για χαλάρωση, δροσιά και ιδιωτικότητα από βλέμματα και περαστικούς, κάτι που δεν ισχύει για τα τραπέζια στο επίπεδο της πλατείας και δεν θα επέλεγα κάποιο από αυτά ούτε σε ώρα αιχμής.

Ψάχνοντας λοιπόν την εξίσωση: απόλυτο vfm σε ένα εστιατόριο μεσαίο προς ακριβό, δημιουργική ελληνική κουζίνα γνωστού σεφ, ολοκληρωμένο και χορταστικό σετ μενού, με δοκιμή πολλών γεύσεων, η επιλογή είναι το μενού 25, που αλλάζει 2 φορές το χρόνο για να πας και να ξαναπάς. Έμενε να δούμε κιόλας αν οι γεύσεις αξίζουν και αν θα χορτάσουμε. Έ, ήταν υπέροχες και σκάσαμε στο φαί!

Μεμονωμένα αυτά που δοκιμάσαμε, όπως φαίνονται στην απόδειξη που έχω μπροστά μου, θα κόστιζαν 72,50 ευρώ. Όμως λόγω μενού, κόστισαν 25 ευρώ/ άτομο, δηλαδή 50 ευρώ. Αν βαθμολογούσα έτσι, θα ήταν κι εδώ 4άρι. Αλλά κόβω έναν βαθμό, για τις περιπτώσεις που κάποιος θα κινηθεί εκτός σετ μενού. Αν και εδώ που τα λέμε, δεν έχει λόγο να το κάνει και δεν συμφέρει κιόλας. Δείτε στο site αναλυτικά το μενού και τις επιλογές!

Για την έναρξη λοιπόν, έρχεται εξτρά παγωμένο εμφιαλωμένο Ζαγόρι 750 ml σε γυάλινο μπουκάλι (έχει κι αυτό τη σημασία του) και το καλωσόρισμα, μια παγωμένη τύπου gazpacho σούπα, από ντομάτα - αγγούρι και μυρωδικά, νομίζω δυόσμος ή βασιλικός, σε μικρή μποτίλια για να σερβιριστεί σε μικρά σφηνοπότηρα ( 2 γεμίσματα έκαστος ). Πολύ δροσερή και νόστιμη. Refreshing η λέξη που αποδίδει τη γεύση άψογα.
Ταυτόχρονα, σε ξύλινη τάβλα 4 χοντρούτσικες φέτες ψημένου λαδοριγανάτου ψωμιού με χοντρό αλάτι, λίγο παραπάνω τραγανές/ παξιμαδωτές αλλά πολύυυ νόστιμες. Οι πιο τολμηροί, βουτήξτε μια ακρούλα ψωμιού στο gazpacho (are u talking to me?). Ίσως ως ψωμί ακούγεται λίγο, αλλά με τόσο φαγητό, περίσσεψε στο τέλος.

Αμφότερες οι επιλογές μας σε σαλάτες ήταν ισάξιες γευστικά. Φρέσκια crispy γεύση η πράσινη passion, με ανάμεικτες πρασινάδες, ραπανάκι, φύτρες, ντοματίνια, καλαμπόκι, αβοκάντο και δροσερή πολύ ιδιαίτερη βινεγκρέτ με passion fruit. Το φρέσκο lime στο πλάι την απογείωσε.
Πιο παραδοσιακά ελληνική αυτή με τα καλοβρασμένα ρεβύθια και τη φέτα αλλά κι εδώ ένα touch διαφορετικό: ντοματίνια και λεμονάτη βινεγκρέτ που έδωσαν οξύτητα και δροσιά στο όσπριο, και φύλλα δυόσμου που του χάρισαν άρωμα.

Στα ορεκτικά, φυσικά, το σταθερό στο μενού πιτάκι κοτόπουλο, σε όμορφη παρουσίαση στον μικρό ξύλινο πάγκο του. 2 τεμάχια λεπτής αραβικής πίτας τυλιγμένης σαν χωνάκι, με ζουμερό μαριναρισμένο σε μπαχαρικά κοτόπουλο και σάλτσα γιαουρτιού επάνω. Γεύση απλή και επιτυχημένη που δυστυχώς τελειώνει σε 2 μόλις μπουκιές.
Δεύτερο ορεκτικό η τριλογία αλοιφών, εξαιρετικά παρουσιασμένη και αυτή σε ξύλινο πλατώ. 3 γυάλινα μπωλ που το καθένα γαρνίρεται με τραγανές μακρόστενες κρουτόν - μπρουσκέτες, περιλαμβάνουν ντιπ αβοκάντο με μια ιδέα γιαουρτιού (νόστιμο, απαλό, ελαφρύ, αρωματισμένο με κόλιανδρο), φάβα με κάπαρη, καραμελωμένα κρεμμύδια και πικάντικη ψητή ντομάτα (ιδιαίτερη) και μελιτζανοσαλάτα με balsamico, φέτα, βασιλικό, καρύδια και φέτα, αρκετά σκορδάτη (μου άρεσε πάρα πολύ).

Καθώς προχωράγαμε στις γεύσεις, ήδη απολαμβάναμε και το κρασί μας, πολύ δροσερό όπως μου αρέσει μέσα στην παγωνιέρα του, το λευκό Chardonnay Ψ&Α δικής τους ετικέτας. Βλέπω στο κινητό μου τώρα την φωτο " Προστατευόμενη γεωγραφική ένδειξη Πελοπόννησος, με αρώματα φρέσκων κίτρινων φρούτων, αμυγδαλιάς και μοσχολέμονου". Ένα πολύ ευχάριστο και μαλακό κρασί, που χωρίς πλάκα, το ήπιαμε όλο.

Στα κυρίως, επιλέξαμε το επίσης γνωστό κοτόπουλο tandoori (τιμή καταλόγου 12,50) με το κους κους. Άρεσε πολύ το μαρινάρισμά του σε πληθώρα μπαχαρικών, το άψογο φιλετάρισμά του (μπούτι), το άψογο ψήσιμο (τραγανό και με τους χυμούς του) αλλά και η γαρνιτούρα του (κουσκουσάκι με αποξηραμένα φρούτα και γιαούρτι). Όπως σχολιάστηκε, μια πετυχημένη εκτέλεση ινδικού πιάτου στα ελληνικά κυβικά για κάποιον που δεν συμπαθεί τα καυτερά.

Το δικό μου πιάτο - με αναπόφευκτη σύγκριση με το original στην γενέτειρά του - οι ταλιατέλες ραγού (bolognese) με μοσχαρίσιο κοκκινιστό κιμά, θυμάρι, πεκορίνο και κολοκυθάκια (τιμή καταλόγου 12, τιμή έξω 6 ευρώ! ).
Θα αφαιρέσω μισό βαθμό μόνο για την υπερβολική ποσότητα σάλτσας που λίγο το έπνιξε και έμεινε στο πιάτο. Αλλιώς, η μερίδα μεγάλη, το ζυμαρικό σωστά βρασμένο, χωρίς να ορκίζομαι μου φάνηκε φρέσκο ή τελωσπάντων όχι τυποποιημένο. Ο κιμάς αρωματικός, το κολοκυθάκι και οι μεγάλες φλοίδες πεκορίνο έδωσαν το κάτι παραπάνω.

Έχοντας ήδη ξεπεράσει το όριο του κορεσμού, κρατήσαμε λίγο ακόμη χώρο στα μετόπισθεν για την γευστική κορύφωση, με το γλυκό που ήταν μια θεότητα. Δεν υπήρχε καλύτερο κλείσιμο από αυτό και ευτυχώς που προορίζεται για sharing 2 ατόμων διότι ήταν τεράστιο.
Και το όνομα αυτού Ice cream sundae, με 3 γεύσεις παγωτού (φυστίκι, βανίλια και καραμέλα-κανέλα! ), σάλτσα καραμέλα και σοκολάτα, καραμελωμένοι ξηροί καρποί και σαντιγύ και μικρά κυβάκια ζουμερού μαστιχωτού κέικ σοκολάτας, που άφηναν όλο το γκρο πλαν στο παγωτό. Δροσερό και ανεπανάληπτο... δεν έχω άλλα λόγια πραγματικά...

Οι τελικές μας εντυπώσεις από το Ψ&Α; Διθύραμβος. Μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία από το εγχείρημα του κ. Λουκάκου, η συγκεκριμένη πρώτη φορά κύλησε άψογα σε όλους τους τομείς και εγγυάται άμεση επιστροφή.
Δεν έχω κανέναν λόγο να γκρινιάξω για οτιδήποτε αφού ήταν όλα σε επίπεδο πολύ υψηλό και οι ποσότητες των πιάτων έτσι μελετημένες που δύσκολα θα φύγεις νηστικός ή παραπονεμένος.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι δεν ένιωσα καμία δηθενιά ή αίσθημα ότι κάποιος παρακολουθεί τις μπουκιές μου, όπως φοβόμουν. Attitude μηδενικό.

Σε ένα μαγαζί που γεμίζει και αδειάζει από κόσμο, είναι σημαντικό στις (δύσκολες και απαιτητικές) μέρες μας να μην βλέπεις πουθενά παρκαρισμένο το καλάμι.
Οπότε... (και) από εμένα προτείνεται, και θα μας ξαναδεί σύντομα.

20 Οκτ 2017

Ο κ. Γιάννης Λουκάκος, ιδιοκτήτης και σεφ του εστιατορίου ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ (ΨΑ) είναι μια πολύπλευρη προσωπικότητα. Γεννημένος στη Βιρτζίνια των ΗΠΑ το 1973 είναι ίσως ο μοναδικός Μηχανολόγος Μηχανικός (Pennsylvania State University, 1996) που εξελίχτηκε σε πρωτοπόρο σεφ, ολοκληρώνοντας διετείς σπουδές στο Culinary Institute of America (1999), με πρακτική μάλιστα άσκηση στο Waldorf Astoria & Park Avenue Café της Νέας Υόρκης!

Απ’ το 2000-2008, εδώ σε μας, διετέλεσε σεφ στο Boschetto, στέλεχος στον Εκπαιδευτικό Όμιλο ‘Le Monde’, σεφ του Semiramis, κ. λπ. Το 2009 ιδρύει το ΨΑ που έκτοτε λειτουργεί επιτυχώς για 8 χρόνια, ενώ συμμετέχει σε τηλεοπτικές παρουσιάσεις, συγγραφή βιβλίων αλλά και διοργάνωση σεμιναρίων μαγειρικής, βραβευμένος μάλιστα προ πενταετίας με το Βραβείο Χρυσοί Σκούφοι για την ελληνική κουζίνα!

Το εστιατόριο του βρίσκεται στην πιάτσα της Πλατείας Ελευθερωτών στο κέντρο του Χαλανδρίου και λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι τα μεσάνυχτα. Προσφέρει menu-brunch, μεσημεριανό και βραδινό a la carte, και βραδινό set menu, σε τιμή 25 € το άτομο, συμπεριλαμβανομένης ½ φιάλης house wine.

Σε μένα λοιπόν έλαχε ο κλήρος να γράψω στο ask4food την 150η ή 149η κριτική!! Τόσο δημοφιλές είναι το εν λόγω εστιατόριο, του οποίου το όνομα υποδηλώνει τους δεσμούς στενής φιλίας και δη σε καιρούς χαλεπούς!
Εμείς (3 άτομα) το επισκεφθήκαμε - για πρώτη φορά εγώ τουλάχιστον - το μεσημέρι της Κυριακής 15/10 στις 13.30, μετά από έγκαιρη τηλεφωνική κράτηση, που επαληθεύτηκε μάλιστα προηγουμένως, χάρη στην άψογη αμερικανική του οργάνωση και τον ορθολογικό προγραμματισμό, από την γενικότερη επαγγελματική του πείρα σεμιναρίων, κ. λπ.!
Ωστόσο, όπως θα δείτε, το σύστημα κάπου χωλαίνει, εσωτερικά, στην ίδια την οργάνωση του εστιατορίου και το προσωπικό. Θα το αναλύσω στην πορεία.

Το μεσημεριανό μενού περιλαμβάνει 9 σαλάτες και αλοιφές (5-13 €), 16 ζεστά πιάτα (5-18.50 €), 3 burgers με πατάτες και σαλάτα, στα 13-15 €, και 3 γλυκά / παγωτά (2.50-8.00 €).

Υπάρχει house wine εμφιαλωμένων κρασιών στα 13.50-14 € (λευκό Chardonnay ή Μοσχοφίλερο, κόκκινο Αγιωργίτικο ή Merlot, και ροζέ Syrah ή Αγιωργίτικο επίσης. Ακόμη, 8 μπύρες, στα 4-6 €, επιδόρπια ποτά στα 4-5 €, αποστάγματα, αναψυκτικά και καφέδες.
Βεβαίως, η κάβα περιλαμβάνει και άλλες γνωστές ετικέτες: 10 λευκά, από 21-34 €, για το Μαγικό Βουνό Λαζαρίδη, 9 κόκκινα 22-49 €, για το Μαυροτράγανο Σιγάλα και 4 ροζέ, στα 21-39 €.

Μετά τα εισαγωγικά αυτά στοιχεία (χρήσιμα για κατοπινές αναφορές μου) θα έρθω τώρα στο χώρο, ο οποίος σημειωτέον ανακαινίστηκε ριζικά, πριν από 3-4 χρόνια!
Η κυρίως αίθουσα έχει πλέον αποχρώσεις γκρι-μπεζ στους γύρω τοίχους και αναπαυτικά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα για 100 περίπου άτομα, εκ των οποίων στο άκρο, αριστερά της εισόδου, υπάρχει και πάγκος με αναπαυτικές μαξιλάρες. Απέναντι απ’ την είσοδο και προς τη δεξιά πλευρά υπάρχουν πολλά ράφια με ομοιόμορφα μπουκάλια κρασιών. Η ανοιχτή κουζίνα βρίσκεται στο βάθος της σάλας, με 5-6 μάγειρες και νεαρούς βοηθούς επί το έργον, όλοι τους με τις μαύρες στολές και τα σκουφάκια τους, όπως ακριβώς και οι ισάριθμοι σερβιτόροι του ΨΑ. Υπάρχει ακόμη ξύλινη ψευδοροφή με τα φωτιστικά. Η αίθουσα προορίζεται ολόκληρη για μη καπνίζοντες, και στο σημείο αυτό ο ιδιοκτήτης είναι δικαιολογημένα αυστηρός, κατά τα αμερικανικά πρότυπα!
Ο ενδιάμεσος χώρος που κλείνει εν μέρει, έχει καμιά 10αριά τραπέζια για 30-40 άτομα, τα οποία μπορούν ελεύθερα να καπνίσουν.
Εξωτερικά πάλι, προς την Πλατεία, υπάρχουν μερικά ακόμη τραπέζια για 10-20 θαμώνες, που προτιμούν την εξωτερική θέα.

Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν γενικά easy listening, με στοιχεία pop & jazz, στην πρέπουσα ένταση.

Εξάλλου, στο υπόγειο υπάρχουν τα 2 καθαρά WC τους.

Θα σταθώ τώρα για λίγο στο σοβαρό θέμα της εξυπηρέτησης. Είμαι της γνώμης ότι υπάρχει κάπως πλεονάζον, απρόσωπο κι αποστασιοποιημένο προσωπικό, με συνέπεια τον πλημμελή συντονισμό και τις καθυστερήσεις, για να μην θίξω το θέμα του κόστους που αφορά αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη. Παρότι η αίθουσα, ακόμη και στις 14.30 ήταν μισογεμάτη, δημιουργείτο η εντύπωση ότι ορισμένοι σερβιτόροι εναλλάσσονταν στην εκτέλεση των παραγγελιών, ούτως ώστε και οι πιο νέοι να αποκτήσουν πείρα του χώρου εστίασης…
Θα γίνω ακόμη πιο σαφής, με τρία παραδείγματα απ’ την εμπειρία μας στο ΨΑ.

Παράδειγμα 1ο: Ο νεαρός που μας παρουσίασε τα πιάτα ημέρας είχε ενδοιασμούς για τις λεπτομέρειες των πιάτων, τα συνοδευτικά, τις γαρνιτούρες, σος, κ. λπ. Είχαν 2 πιάτα ημέρας: Τις κουρκουμπίνες Καρύστου (τοπικά ζυμαρικά της Ν. Εύβοιας) με κομμάτια κοτόπουλο, σε τιμή 10 € (κατά καιρούς τα κάνουν και με κόκορα, νομίζω στα 14 €). Το άλλο πιάτο, το οποίο πήρε και μια κυρία της παρέας ήταν πόδι αρνιού, τετράγωνο και ψαχνό κομμάτι 200 γραμμαρίων, με αγκινάρες Ιεροσολύμων, δεντρολίβανο, baby σπανάκι, κέιλ (είδος πράσινου λαχανικού), καθώς και ζωμό λαχανικών. Νόστιμο πιάτο, ένα είδος πειραγμένου αρνιού φρικασέ, στα 19.00 €, ποσό όχι ευκαταφρόνητο! Ο ευγενής σερβιτόρος, ενδεχομένως ασκούμενος, όταν τον ρωτούσαμε τι είναι τι, βρισκόταν σε εμφανή αμηχανία, νιώθοντας πιθανά τρακ…

Παράδειγμα 2ο: Ρώτησα τη νεαρή σερβιτόρα αν διαθέτουν υπηρεσία delivery. Εκείνη μου απάντησε καταφατικά, οπότε της ζήτησα και τον σχετικό κατάλογο. Μετά πεντάλεπτο ερωτήσεών της, επέστρεψε απογοητευμένη, λέγοντάς μας ότι δεν έχουν delivery και καταλόγους, αλλά μόνο take away για τους ήδη πελάτες, και ότι εκείνη μπέρδεψε το delivery με τα πακέτα! Το θεωρώ σοβαρή παρερμηνεία ακόμη και για ένα παιδί του Δημοτικού!!

Παράδειγμα 3ο: Με το συνεχές αλισβερίσι παλιών και νεότερων σερβιτόρων, η ουσία είναι ότι σημειώθηκαν καθυστερήσεις στο σερβίρισμα των πιάτων. Υπολογίζω από ένα τέταρτο της ώρας για τα πρώτα, τα δεύτερα, τα επιδόρπια αλλά και τον λογαριασμό, δηλ. συνολικά περί την μία ώρα καθυστέρηση, οπότε αντί να γευματίσουμε σε μία ώρα, χρειαστήκαμε ένα γεμάτο δίωρο, σε μια σάλα που δεν ήταν γεμάτη, και κατά τη γνώμη μου διέθετε υπεράριθμο προσωπικό εξυπηρέτησης!

Ο κ. Λουκάκος πρέπει να εστιάσει στην επιλογή και επιμόρφωση του προσωπικού του, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι ο καλός σεφ και δη εξ Αμερικής ορμώμενος, δεν είναι μόνο δεξιοτέχνης μάγειρας, αλλά και επίλεκτος Διευθυντής της Ορχήστρας του εστιατορίου του!!

Εμείς λοιπόν φάγαμε:

• Αρχικά 6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδορίγανη, στα 4.50 €!!
• Αυτόματα, στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό Ζαγόρι, στα 2.50 €.
• Μία σαλάτα ντιπ avocado, με 3 στενόμακρα, κατακόρυφα κρακεράκια, κόλιανδρο, γιαούρτι, κρουτόν και λεπτές φέτες ντομάτας. Νομίσαμε ότι επρόκειτο για κέρασμα, και κακώς ο νεαρός σερβιτόρος δεν μας προέτρεψε ευθύς εξαρχής να παραγγείλουμε μιαν άλλη σαλάτα, αφού ήμασταν 3 άτομα!! Τιμή, στα 6.00 €.
• Μια μερίδα αυγά με πατάτες. Μέσα σε μαύρο τηγανάκι ήρθαν δυο αυγά μάτια, λεπτά sticks πατάτας, με κρέμα παρμεζάνας και ίχνη από σαλάμι Λευκάδας. Τιμή 7.00 €.
• Το πειραγμένο αρνί φρικασέ, ήδη το περιέγραψα στο παράδειγμα 1ο του σέρβις. Τιμή στα 19.00!!
• Εγώ δοκίμασα ένα cheeseburger γαλοπούλας, με τυρί cheddar, guacamole & pico de gallo, πάνω σε ευμεγέθη ξύλινο δίσκο, το οποίο συνοδεύονταν από τηγανιτές baby πατάτες, καθώς και σαλάτα με πράσινο και κόκκινο λάχανο. Μου άρεσε και με χόρτασε. Τιμή 12.50 €.
• Από γλυκά, πήραμε μια κρέμα πορτοκάλι με αμύγδαλα και παγωτό βανίλια, το οποίο ήρθε σε ένα πήλινο σκεύος και άρεσε. Τιμή στα 7.00 €.
• Εγώ δοκίμασα μια τάρτα σοκολάτα γκανάζ, που ήταν ορθογώνια, παχύρρευστη και καταπληκτική σε γεύση και συνοδεύονταν από παγωτό βανίλια. Ήρθε σε όμορφο πιάτο και κόστιζε 8.00 €.
• Ήπια μια μπύρα FIX DARK, σερβιρισμένη στο δικό της ποτήρι! Τιμή στα 5.00 €.

Ο λογαριασμός ανήλθε στο ποσό των 71.50 €, δηλ. κατηγορία 17/25 € έκαστος. Το θεωρώ υπερβολικά υψηλό ποσό, για ό, τι και κυρίως ό π ω ς το φάγαμε!! Φανταστείτε ότι με 75 € θα τρώγαμε τα τρία άτομα μενού βραδινό με δύο σαλάτες, δύο πρώτα, από ένα κύριο πιάτο, κι από ένα γλυκό, και επιπλέον 1 ½ μπουκάλι κρασί. Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι χρήστες του σάιτ μας έφαγαν βραδινό μενού και γι’ αυτό έβαλαν vfm 3-4. Αν μάλιστα μπείτε στον κόπο να κοστολογήσετε το βραδινό μενού, θα διαπιστώσετε ότι κοστίζει, σύμφωνα με τις τιμές καταλόγου, 42 €, οπότε ουσιαστικά έχει υποστεί μια έκπτωση 40% για να φτάσει το επίπεδο των 25 €!!
Εγώ, λοιπόν, ύστερα από όσα σας ανέφερα, είμαι υποχρεωμένος να βαθμολογήσω το vfm του μεσημεριανού μας γεύματος το πολύ με 2 στα 4! Στο καλό φαγητό και τον ανακαινισμένο χώρο θα βάλω 3 στα 4, στην δε εξυπηρέτηση θα βάλω ε π ι ε ι κ έ σ τ α τ α 3 στα 4 (στην ουσία το σέρβις παίρνει το πολύ 2.50 στα 4), ευελπιστώντας ότι η κατάσταση που περιέγραψα τόσο εκτενώς θα διορθωθεί απ’ τον κ. Λουκάκο άμεσα.

Προτείνω λοιπόν στους φίλους χρήστες το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ αποκλειστικά για βραδινό μενού των 25 € το άτομο με το κρασί, αν τους βγάλει φυσικά ο δρόμος!!

Προτείνω δε στον αγαπητό σεφ κ. Γιάννη Λουκάκο, που απουσίαζε και ατυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω, να συμπεριλάβει το συγκεκριμένο αυτό μενού τουλάχιστον και τα μεσημέρια του Σαββατοκύριακου, είτε κάποια απλούστερη παραλλαγή του, π. χ. με ποτήρι κρασί, σε τιμή της τάξης των 20 € κατά κεφαλήν. Πιστεύω ότι έτσι, όχι μόνο δεν θα χάσει αλλά θα αυξήσει την πελατεία και τον τζίρο του.
Άλλωστε, στα αμερικανικά ρεστοράν υπάρχει εδώ και δεκαετίες set menu Sunday Brunch, ενώ και στα γαλλικά ρεστοράν τουλάχιστον, υπάρχει συνήθως τόσο μεσημεριανό όσο και βραδινό μενού σε πολύ καλό vfm!

Είμαι βέβαιος ότι ο κ. Λουκάκος, έχοντας φάει κι αυτός στην καριέρα του ψωμί κι αλάτι με τους συνεργάτες του, για να φθάσει εδώ που έφτασε με την αξία και τις φιλοδοξίες του, θα ανταποκριθεί στην καλοπροαίρετη κριτική και τα σχόλιά μου!!

31 Οκτ 2017

Συνήθως αποφεύγω χώρους εστίασης γνωστών chef, γιατί η πλάστιγγα συνήθως γέρνει στην απογοήτευση. Για κάποιους χώρους όμως, επειδή θεωρώ άξιο τον chef έχω δώσει 2 και 3 ευκαιρίες. Και το συγκεκριμένο μαγαζί μετά από 2-3 χρονιές γευστικών πειραματισμών που δεν έδωσαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, φέτος θεωρώ ότι βρήκε τα σωστά πατήματα, για αυτό έχει αυξήσει και το φανατικό κοινό του.

Διότι ήταν κρίμα και άδικο να βλέπεις τα μαγαζιά της πλατείας Χαλανδρίου καλά ή άσχημα, να είναι γεμάτα κόσμο και το Ψωμί και Αλάτι να απολαμβάνει το Χαλανδριώτκο μεσημεριανό ραχάτι.
Μια Κυριακή γιορτή και σχόλη που σίγουρα ήταν και κοντή γιορτή, βλέποντας τον νέο κατάλογο του χώρου που πλέον χωρίζει τα μενού σε μεσημεριανό, βραδινό και menu των 25 ευρώ (-5 ευρώ κάτω από το καλοκαίρι), αποφασίσαμε να επισκεφτούμε ξανά το εστιατόριο.

Ο χώρος με αλλαγές από τις προηγούμενες επισκέψεις, κινείται στα όρια του minimal, με διακριτικό φωτισμό, άνετα με αποστάσεις μεταξύ τους ανοιχτόχρωμα τραπεζοκαθίσματα και τους πλευρικούς τοίχους σε απαλούς χρωματισμούς. Η καθαριότητα σε συνδυασμό με το γρήγορο service, που δεν αφήνει άδειο πιάτο να ραχατέψει στο τραπέζι, ξεχωρίζουν.

Εξυπηρέτηση άριστη και εδώ θα διαφωνήσω κάθετα με τον φίλτατο Pipe, τόσο που αναρωτιέμαι αν πηγαίνουμε στα ίδια μαγαζιά ή απλά τυχαίνει να πάει τη λάθος μέρα. Ο chef Λουκάκος, επισκέπτεται το μαγαζί του ανά τακτά διαστήματα πλέον, χωρίς να είναι κάθε μέρα παρών. Ο υπεύθυνος του χώρου τρέχει το μαγαζί με τον καλύτερο τρόπο, αφού και οι σερβιτόροι πριν αρχίσει να μαζεύεται ο κόσμος, περνούνε από ιερά εξέταση για να εξακριβωθεί η γνώση στα συστατικά των πιάτων και είναι υπέρ του δέοντος αρκετοί και κατάλληλα εκπαιδευμένοι έτσι ώστε να ξέρει ο καθένας ακριβώς τα καθήκοντά του, άρα δεν υπάρχουν καθυστερήσεις και σε αντιμετωπίζουν με ένα αληθινό και ουχί προσποιητό χαμόγελο. Τέλος είναι δυνατόν να πας σε γνωστό chef και να ρωτάς αν κάνουν delivery;;;; Huge mistake το λιγότερο που μπορώ να πω.

Στα του φαγητού τώρα, που είναι και η ουσία του πράγματος.
Φρυγανισμένο ψωμί στην τάβλα την ξύλινη με ρίγανη, αλάτι χοντρό και λάδι. Θυμήθηκα την προγιαγιά μου την Αλεξάνδρα, που όταν πήγαινα να τη δω με περίμενε με παρόμοιες φέτες ψωμιού που τις έλεγε καψάλα. Απίθανες και τότε και τώρα. Τώρα συνοδεία ντοματόσουπας με μυρωδικά, σερβιρισμένης σε μπρίκι και φλιτζάνια για να τη γευτούμε. Δροσερή, γευστική, ξεχωριστή, ακόμα και αν δεν σ’ αρέσει το ντοματόζουμο όπως εμένα.

Σαλάτες 2, εμπειριών συνέχεια.
Παντζάρι σε κυβάκια, λεπτοκομμένες φέτες πράσινου μήλου, καρυδάκια, άνηθος, κρεμμυδάκι και πιτσιλιές γιαουρτιού. Δροσερή, της μάνας γης, χορταστική και ελάχιστα όξινη, δια εμέ που το παντζάρι δεν είναι στα must μου.

Αρμύρα με slices δροσερού κολοκυθιού, ντοματίνια, τρίματα φέτας και αποθεωτική μέντα. Ένα επίπεδο πιο πάνω σε όλα της, ειδικά αν είσαι fun του συγκεκριμένου φυτού.

Ορεκτικά γαστρονομικά και εγκεφαλικά.

Πατάτες με αυγά. Αν κοιτάξεις τα γύρω τραπέζια βρίσκεται σε όλα. Εδώ φαίνεται η μαεστρία του Λουκάκου του chef, παρόμοια με αυτή του Lukaku της Εθνικής Βελγίου. Τηγάνι με αυγά τηγανιτά στη βάση, slices από σαλάμι Λευκαδίτικο, κρέμα παρμεζάνας, μυρωδικά, ντομάτα και λόφο από πατάτες αχυρένιες. Δεν ξέρω αν ήταν ο πρώτος διδάξας, σίγουρα είναι από τις καλύτερες εκτελέσεις αυτού του απλού αλλά συνάμα μαεστρικά εκτελεσμένου γιαγιαδίστικου πιάτου.
Πιτάκια σε ξύλινο πλατό, μικρά αλλά ‘’γεμάτα’’ γευστικά, με κοτόπουλο, μπαχάρια, και sauce γιαουρτιού. Ωραία, ζουμερά, μυρωδάτα, έγιναν μόδα και αυτά στην Αθήνα.

Λιγκουΐνι με πέστο βασιλικού, κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου και ψητά ντοματίνια. Ωραίο το ζυμαρικό, όπως και η σάλτσα του, έδενε όλο το σύνολο με παραφωνία τα ντοματίνια που δεν έδιναν το κάτι τις στο πιάτο. Ερωτήθημεν για τριμμένο τυρί και έφτασε τριμμένο κεφαλοτύρι άμεσα.
Μοσχάρι που έλιωνε στο στόμα, με κόκκινη σάλτσα μελιτζάνες, ντομάτα, μυρωδικά, τρίματα φέτας, όλα αραγμένα πάνω σε κρέμα γιαουρτιού. Ζητήθηκε έξτρα ψωμί γιατί θυμηθήκαμε την καταγωγή μας και είπαμε να απολαύουμε διεξοδικά την σάλτσα. Tres bien.
Έξτρα πιάτο και εκτός του συγκεκριμένου μενού, το burger γαλοπούλας του υιού μου του μικρού. Ήρθε η γνωστή πλέον τάβλα με ένα αξιοπρεπέστατο ζουμερό μπιφτέκι από πουλί, ψωμάκι brioche, λιωμένο cheddar και δόσεις Mexico αποτελούμενες από σάλτσα guacamole και δροσερή Pico de Gallo σαλάτα. Συνοδευόταν με μπολάκι μαρουλιού και τρυπητό σκεύος με ξεροψημένες country style πατάτες.
Κλείσαμε με δροσιστική peanut butter mousse, με εύγευστο παγωτό βανίλιας και τριμμένο κέικ σοκολάτας. Το μενού των 25 συνοδεύεται από εμφιαλωμένο νερό και ένα μπουκάλι λευκό ή κόκκινο κρασί. Προτιμήσαμε ένα μυρωδάτο sauvignon blanc (έργο Λαντίδη).
Η προσπάθεια αλλαγής φιλοσοφίας, νοοτροπίας αλλά και τιμών φαίνεται ξεκάθαρα στον συγκεκριμένο χώρο. Αυτό είπα και στον μετρ που με ρώτησε.

Ξεκάθαρα προτείνεται και θα ξαναγίνει repeat, διότι πλέον δικαιώνει το όνομά του, κινείται σε σωστά και όχι δύσβατα μονοπάτια και σε αποζημιώνει η κάθε επίσκεψη.

18 Απρ 2018

Τετάρτη μετά το Πάσχα λοιπόν και ακόμη σε χαλαρό mood διακοπών οπότε και είπαμε να επισκεφτούμε το Ψωμί και αλάτι. To εστιατόριο βρίσκεται σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία του Χαλανδρίου, μια περιοχή πολύ ζωντανή με δεκάδες εστιατόρια, ταβέρνες, μπαράκια. Στα αρνητικά της περιοχής είναι η δυσκολία του παρκαρίσματος. Τετάρτη βράδυ και με το ζόρι βρήκαμε θέση η οποία μάλιστα ήταν και σχετικά μακρυά. Ο χώρος είναι καθαρός και ωραίος και η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το δείπνο μας ξεκίνησε λοιπόν αφού πρώτα μας σέρβιραν αυτόματα εμφιαλωμένο νερό (2,5 €) και κατόπιν μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί οπότε και μας ήρθε ψωμί λαδορίγανη στα κάρβουνα συνοδευόμενο από ζουμί φασολάδας, το οποίο ήταν πολύ γευστικό. (1,5 € κατά άτομο). Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Λάχανο Πανσέτα (2/4): Η κλασική σαλάτα λάχανο καρότο χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Εξαίρεση η πανσέτα, η οποία ήταν καλά ψημένη και γευστική. Η σαλάτα ήταν το χειρότερο πιάτο απο όσα δοκιμάσαμε (9,5€)
- Αυγά Πατάτες (3/4): Λεπτοκομμένες πατάτες πάνω σε τηγανιτά αυγά. Γευστικό πιάτο που θυμίζει την παιδική μου ηλικία (7€)
- Συκώτι γάλακτος τεριγιάκι (4+/4): Το πήραμε σαν ορεκτικό και ήταν καταπληκτικό. Ότι και να πω είναι λίγο. Αφρός, μαλακό, ιδανικά ψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Ίσως το καλύτερο συκώτι που έχω φάει ever! (8€)
- Ριγκατόνι με μοσχαρίσια μάγουλα (3/4): Είναι η δεύτερη φορά που δοκιμάζω μάγουλα από μοσχάρι. Το κρέας ήταν μαλακό και γευστικότατο. Η σάλτσα ήταν από τομάτα και μανιτάρια και τα ριγκατόνι al dente. Ωραίο πιάτο αν και νομίζω θα ήταν καλύτερο με περισσότερη ποσότητα μοσχαριού να προσδίδει πιο έντονη γεύση στο σύνολο. (15€)
- Burger γαλοπούλας (2,5/4): Καλό μπιφτέκι με γευστική guacamole sauce και συνοδευτική σαλάτα coleslaw. (13,5€)
-Burger black angus (3/4): Πολύ καλό μπεργκερ με το μπιφτέκι ψημένο όπως το ζήτησα (medium-rare), σος παρμεζάνας, μανιτάρια και κατσικίσιο τυρί. (15€)
- Εφόσον είχαμε σκάσει για επιδόρπιο πήραμε ένα Apple Crumble (3/4) για να το μοιραστούμε και οι 4. Παγωτό βανίλια με καραμελωμένα μήλα και μπισκότο με σος butterscotch.

Συνολικά για όλα αυτά και ένα Μερλό κόκκινο κρασί δική τους εμφιάλωσης (14€) πληρώσαμε 84€ με την έκπτωση 15% γνωστού site. Τιμή θαρρώ καλή για το ύφος του μαγαζιού και τις γεύσεις του. Βέβαια χωρίς την έκπτωση θα πήγαινε στα 25 ευρώ/άτομο.

21 Αυγ 2017

Το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ δεν ήταν στις προτεραιότητές μου για επίσκεψη, κυρίως επειδή μια σχετική προκατάληψη την έχω για χώρους εστίασης γνωστών τηλεοπτικών σεφ. Κάτι ωστόσο οι τελευταίες κριτικές στο site, κάτι μια ανάρτηση που πήρε το μάτι μου για συγκεκριμένο μενού σε σχετικά προνομιακή τιμή και φυσικά η επιθυμία της συζύγου, όλα αυτά οδήγησαν στο να πάρω την απόφαση να το επισκεφθούμε.

Δύο άτομα, λοιπόν, βραδάκι καθημερινής του Ιουλίου, φθάσαμε στο ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, αφού παραδόξως, βρήκαμε θέση στάθμευσης σχεδόν αμέσως και σε κοντινή απόσταση. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, που αποδείχτηκε αναγκαία, καθώς, αν και καθημερινή (Τρίτη αν θυμάμαι καλά), ο εξωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος.

Ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, δεν θα σε απαγοητεύσει ωστόσο. Καθαρός, περιποιημένος, με το καφέ χρώμα να κυριαρχεί. Η νύχτα ήταν δροσερή, οπότε προτιμήσαμε την εξωτερική υπερυψωμένη βεράντα με θέα στην πλατεία. Όλα καλά, λοιπόν, με μοναδική ένστασή μου τον αριθμό των τραπεζιών που ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο.

Τo service ευγενικό και τυπικό, όχι και το φιλικότερο που θα συναντήσεις, απόλυτα επαγγελματικό, ωστόσο. Συγκεκριμένα, πολύ θετική εντύπωση μου έκανε που παρά το γεγονός ότι τα κυρίως πιάτα άργησαν αρκετά να έρθουν, μόλις αντιλήφθηκαν τη συγκεκριμένη αστοχία τους, μας ζήτησαν επανειλημμένως συγγνώμη για την καθυστέρηση, ενώ στο τέλος, είχαν στο νου τους να μας κεράσουν ένα επιπλέον γλυκό, πέρα από αυτό που ήδη είχαμε παραγγείλει. Οπότε το «άριστα» εδώ θα το κερδίσουν δίχως δεύτερη σκέψη.

Το μενού προσφέρει αρκετές επιλογές που δείχνουν αρκετά λαχταριστές και δύσκολα θα αφήσουν κάποιον ασυγκίνητο, είναι δε διαθέσιμο και σε αναλυτική ηλεκτρονική μορφή στο site του εστιατορίου, για όποιον επιθυμεί να ανατρέξει. Πληροφοριακά, να αναφέρω, ότι προσφέρονται 4-5 σαλάτες (7-9 ευρώ), 6-7 κρύα ορεκτικά (5-13,5 ευρώ για τα μαρινάτο μυλοκόπι), περίπου 20 ζεστά πιάτα, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι κυρίως (με ενδεικτικές τιμές από 9.5 ευρώ για το καλαμάρι ή το μπιφτέκι έως τα 22 ευρώ για το φιλέτο μυλοκόπι) ενώ υπάρχουν και ορισμένα ζεστά ορεκτικά (5-9,5 ευρώ), ενώ υπάρχουν και 3 γλυκά (6,5-8 ευρώ). Επιπλέον, εκτός του βραδινού μενού, υπάρχει και ειδικό μενού για μεσημεριανό (με ελαφρώς διαφοροποιημένες και κάπως πιο περιορισμένες επιλογές), καθώς και ειδικό μενού brunch.

Κατά την ημέρα της επίσκεψής μας, προσφερόταν συγκεκριμένο μενού 2 ατόμων που περιελάμβανε: 2 ατομικές σαλάτες, 2 συγκεκριμένα ορεκτικά, 2 κυρίως (μεταξύ 4 επιλογών), 1 γλυκό και 1 μπουκάλι κρασί Chardonnay που έφερε ετικέτα με το όνομα του εστιατορίου, στην αρκετά συμφέρουσα τιμή των 25 ευρώ/ανά άτομο. Να σημειώσω επιπλέον, ότι δεν υπήρχαν έξτρα χρεώσεις, καθώς στη συγκεκριμένη τιμή περιλαμβανόταν, τόσο ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό όσο και το ψωμί. Κατά σειρά λοιπόν δοκιμάσαμε:

- Για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με αλάτι και ελαιόλαδο, η μοναδική παραφωνία της βραδιάς, καθώς ήταν υπερβολικά ξερό. Παράλληλα προσφέρθηκε ως κέρασμα κρύα σούπα ντομάτας, ιδανική για το ξεκίνημα.

- Η μία σαλάτα ήταν πατζαροσαλάτα με γιαούρτι, πράσινο μήλο και καρύδια, ενώ η δεύτερη περιείχε αλμύρα, κολοκύθι, ντοματίνια, φέτα και μέντα. Και οι δύο γευστικότατες και δροσερές, με τη σαλάτα με την αλμύρα να ξεχωρίζει για μένα, καθώς πρόκειται για ένα υλικό που μου αρέσει πολύ, ενώ και η φέτα με τη μέντα έδιναν μια ιδιαίτερη γεύση στο πιάτο. Η παντζαροσαλάτα επίσης νόστιμη, πιο οικεία ως γεύση πάντως.

- Το πρώτο ορεκτικό ήταν 2 πιτάκια τυλιχτά με κοτόπουλο μαριναρισμένα με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού, σερβιρισμένο με έναν πολύ όμορφό τρόπο σε δύο ξύλινα χωνάκια. Εξαιρετικό πιάτο, ενθουσίασε και τους 2 μας. Κρίμα που το κάθε πιτάκι ήταν τόσο μικρό (κυριολεκτικά μια μπουκιά), αυτό εξάλλου αποτέλεσε και το μοναδικό παράπονό μου για αυτό το πιάτο

- Το δεύτερο ορεκτικό ήταν «πατάτες με αυγά», σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας. Όπως πολύ εύστοχα έχει αναφέρει ο φίλος Τρώγων σε πρόσφατη κριτική του για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, ένα πιάτο με πατάτες και αυγά είναι «καταδικασμένο» σε επιτυχία, πόσο μάλλον όταν η εκτέλεση της εκδοχής που δοκιμάσαμε άγγιζε το άριστα. Πατάτες σε στικς, με τα υπόλοιπα υλικά να δένουν απόλυτα και να καταλήγουν σε ένα εξαιρετικό γευστικό αποτέλεσμα. Προτιμήστε το οπωσδήποτε.

- Από κυρίως εγώ επέλεξα κοτόπουλο tandoori μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, quinoa & γιαούρτι. Το κοτόπουλο πολύ ωραία μαριναρισμένο, ζουμερό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά, ενώ και τα συνοδευτικά του ήταν πολύ νόστιμα. Η γυναίκα μου προτίμησε παπαρδέλες με φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις.

- Για γλυκό, το μενού προέβλεπε μους φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλια και κέικ σοκολάτας, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Ως επιπλέον κέρασμα, όπως προανέφερα, ήρθε κρέμα με μπαχαρικά, μαριναρισμένα φρούτα εποχής, τριμμένο μπισκότο βρώμης και καβουρδισμένα αμύγδαλα. Η κρέμα είχε μια ιδιαίτερη γεύση που προσωπικά μου άρεσε, ένα γευστικό επίπεδο κάτω ωστόσο σε σχέση με το πρώτο γλυκό.

Όπως εύλογα αντιλαμβάνεστε, οι γεύσεις συνολικά με ικανοποίησαν απόλυτα, σε τέτοιο βαθμό που το «4» μπαίνει χωρίς δεύτερη σκέψη, ενώ και για τη σχέση ποιότητας/τιμής η βαθμολογία μου θα ήταν η ίδια. Δύο σαλάτες (έστω ατομικές), δύο ορεκτικά, δύο κυρίως, 1 γλυκό (δεν συμπεριλαμβάνω για ευνόητους λόγους το επιπλέον που κεραστήκαμε) και ένα μπουκάλι κρασί, στη συνολική τιμή των 50 € αποτελούν εξαιρετικό value for money. Για να είμαι δίκαιος ωστόσο, αν αναλογιστεί κανείς ότι, υπό κανονικές συνθήκες, το αντίτιμο για τα εν λόγω πιάτα θα ήταν περίπου 70 € (σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς), θα του στερήσω με βαριά καρδιά έναν βαθμό.

Συμπερασματικά, η προκατάληψη μου για το ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ αποδείχθηκε παντελώς αδικαιολόγητη. Οπότε, σε πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάω.

06 Οκτ 2017

Ένα μαγαζί που έχω πάει και εγώ όπως πολλοί άλλοι όταν ο σεφ - ιδιόκτητης του έγινε γνωστός από το μαστερσεφ. Θυμάμαι οτι την πρώτη φορά που πήγαμε Σάββατο βράδυ εντυπωσιαστήκαμε τόσο πολύ που την επόμενη μέρα Κυριακή μεσημέρι ήμασταν ξανά εκεί... Από τότε το έχουμε επισκεφτεί πάρα πολλές φορές και ποτέ μα ποτέ δεν φύγαμε δυσαρεστημένοι. Έχουμε δοκιμάσει όλα τα πιάτα χωρίς υπερβολή απλά δεν έτυχε από τότε που γράφω στο σάιτ να πάμε.
Κυριακή μεσημέρι ύστερα από τηλεφωνική κράτηση για 4 άτομα φτάσαμε στο μαγαζί που ήταν γεμάτο. Εμφιαλωμένο νερό χωρις ερώτηση κατάλογοι και πιάτα ημέρας …

Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι

τοματοσουπα κρύα για καλωσόρισμα

ΑΝΆΜΕΙΚΤΗ | μαριναρισμένα σαλατικά &
λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι -μουστάρδα

ΦΑΒΑ | πικάντικη ψητή ντομάτα, καραμελωμένα
κρεμμύδια, κάπαρη- κρουτόν 5.00 €

ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΑΥΓΑ | σαλάμι Λευκάδος, κρέμα
παρμεζάνα, τηγανητές πατάτες«άχυρο»

ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ ΜΑΓΟΥΛΑ | σιγό-μαγειρεμένο
μοσχάρι, μελιτζάνες με ντομάτα, κρέμα γιαουρτιού
και ψητή φέτα

ΜΥΛΟΚΟΠΙ
φιλέτο μυλοκόπι σοτέ, μεσογειακή πατατοσαλάτα, αλμύρα, λεμονάτη σάλτσα

ΣΤΡΙΦΤΑΔΙΑ
με πέστο βασιλικού, στήθος κοτόπουλου και ψητά ντοματίνια

ΑΦΡΑΤΗ ΚΡΕΜΑ | κρέμα με μπαχαρικά, μαριναρισμένα
φρούτα εποχής, τριμμένο μπισκότο βρώμης,
καβουρδισμένα αμύγδαλα

ΜΟΥΣ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ
μους φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλια και κέικ σοκολάτας

Και 2 εσπρεσακια

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 100 ευρώ
Όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε και αυτήν την φορά ήταν νοστιμότατα, τέλεια εκτελεσμένα, σωστές ισορροπίες από το πιο απλό πιάτο μέχρι το πιο πολύπλοκο πιάτο. Σε αυτό το μαγαζί τους αρέσει να “παίζουν” με το μενού βάζουν πιάτα βγάζουν πιάτα γενικά είναι σε μια δημιουργική ανησυχία.
Ένα μαγαζί κόσμημα