ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πλ. Ελευθερωτών, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Νέα μοντέρνα ταβέρνα με ελληνικές γεύσεις
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Το Dineathens συνεχίζεται και είχα σταμπαρισμένο το Ψωμί κι Αλάτι του πασίγνωστου πλέον σεφ (λόγω και τηλεόρασης) Γιάννη Λουκάκου. Αν δεν κάνω λάθος έχει λάβει και κάποια βραβεία αν και τις εποχές του 2010 πολλά θηλυκά ήθελαν να επισκεφθούν το εστιατόριο λόγω της γοητείας του σεφ, παρά για τις μαγειρικές του επιδόσεις. Δεν είναι μομφή αυτό κάθε άλλο. Ψωμί κι Αλάτι λοιπόν με πάρα πολλές κριτικές την εποχή του Μάστερ Σεφ, στο παρόν σάιτ είχε ρεύμα... Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια το Red Elephant (που θα το προτείνω στην παρέα για έξοδο), Τη Χρύσα, τα Βράχια της Πειραϊκής... Τώρα στη μόδα είναι κρεατάδικα όπως το Tεφαρίκι (πριν 1-2 χρόνια έκανε μπαμ! ), το Base Grill και άλλο ένα που μου διαφεύγει η ονομασία του, πολύ κόντα του... Το Ψωμί κι Αλάτι όμως είναι σταθερό...

Σάββατο 4/2/2017 με κράτηση για τις 22.30,2 άτομα. Στο Χαλάνδρι βρισκόμουν από τις 21.50 άνετος και χαλαρός πως είχα αρκετό χρόνο. Όμως... όταν είσαι στην περιοχή... σε ότι και να υπολογίσεις κράτα μικρό καλάθι... Γύρω γύρω όλοι και στη μέση αυτοκίνητα παρκαρισμένα. Ζαλίστηκα να ψάχνω και τελικά κάπου βρήκα,15 λεπτά περπάτημα από το αμάξι. Μπήκα στο μαγαζί στις 23.05....

Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, χωρίς ίχνος ενόχλησης για την καθυστέρηση. Νωρίτερα το απόγευμα μου είχαν τηλεφωνήσει για να επιβεβαιώσουν την κράτηση μου. Καλοκουρδισμένη επιχείρηση, ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει να κάνει τη δουλειά του καλά. Καθόλου δουλοπρεπές και με 1-2 χαμόγελα όταν χρειάστηκε. Όπως και στο Barabicu ρώτησαν αν έχουμε την πιστωτική της Diners, δυστυχώς την είχα ξεχάσει. Μας είχαν ρωτήσει αν θέλουμε να καθίσουμε στους μη καπνίζοντες. Αυτά λοιπόν που χρειάζεται μια καλή επιχείρηση τα έχουν!

Ο χώρος είναι πολιτισμένος και με καλές αποστάσεις μεταξύ των θαμώνων. Καθαρός, το ίδιο και οι τουαλέτες. Γενικώς μου φάνηκε περιποιημένος και καθόλου παρατημένος. Τολμώ να πω πως ενδιαφέρονται για την επιχείρηση τους και διατηρεί την υστεροφημία του. Θα μου πεις... ρε μεγάλε μια φορά πήγες... τι μας λες;Παίζει με ξύλινα καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα, με τόνους σκούρου πράσινου. Καλό και φιλικό περιβάλλον.

Είχαμε συγκεκριμένο μενού που όμως ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου και με ΕΣΚΑΣΕ:

- Ξεκινήσαμε με σούπα από πατάτα και μπέϊκον σερβιρισμένη σε μπρίκι του καφέ για να την τοποθετήσεις σε κουπίτσες αυτού! Πολύ ωραία υφή που σου έδινε ξεκάθαρα τη γεύση των υλικών, χωρίς να χρειαστεί να τα νιώσεις (σε κομμάτια πχ). Εξαιρετική αρχή!

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι. Μια χαρά για να υπάρχει στο τραπέζι για ώρα ανάγκης.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι και μουστάρδα.

- Σαλάτα λάχανο, πορτοκάλι, καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες μαριναρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι και τζίντζερ.

Και οι 2 για όσους λατρεύουν τις σαλάτες είναι ικανοποιητικές. Δροσερές, φρέσκες και με καλοκομένα τα υλικά σε σωστές αναλογίες. Η πανσέτα γλύκισμα. Είμαι λάτρης των πιο γλυκών γεύσεων αλλά είναι μια χαρά!

- Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας, πατάτες τηγανιτές "άχυρο". Έρχονται σε ωραίο τηγανάκι με το αυγό να βρίσκεται στον πάτο του τηγανιού. Νόστιμη και διακριτική η κρέμα παρμεζάνας "αγκαλιάζει" το λεπτοκομένο σαλάμι και τις πατάτες. Πιάτο που έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν πολλά μαγαζιά στην Αττική, ακόμα και στη Σαλαμίνα! Χορταστικό στο μάτι και στη γεύση!

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού.2 ατομικά αραβικά πιτάκια, πολύ ζουμερά που έκαναν ωραίο συνδυασμό με το γιαούρτι. Γενικότερα υπάρχει αρμονία στα υλικά.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος με πουρέ από σελινόριζα, μπέϊκον και σταφίδες. Ωραίες μπουκίτσες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικά και εξαιρετικός πουρές, βελούδινος! Βάλσαμο για το στομάχι και καθόλου βαρύς. Νοστιμότατο πιάτο που συνδυαζόταν με τη γλύκα της σταφίδας. Σκούπισα το πιάτο. Ποσότητα ικανοποιητική.

- Μοσχάρι με πουρέ. Τρυφερό μαγειρευτό μοσχαρίσιο μάγουλο, πικάντικη σάλτσα τομάτας και βελούδινος πουρές πατάτας. Το κρέας πραγματικά ήταν λιώμα σε σημείο που το ήθελα λίγο πιο σκληρό. Ο πουρές επίσης εξαιρετικός και βελούδινος. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ίσως γιατί ήθελα περισσότερη ένταση. Στα υλικά ακόμα υπήρξαν κύβοι καρότου και λεπτοκομένες πατάτες τηγανιτές (λίγες).

- "Γλειφιτζούρι" από σοκολάτα γάλακτος με σάλτσα καραμέλα. Η κρούστα της σοκολάτας είναι από δημητριακά Cheerios! H σάλτσα καραμέλας πηχτή όσο πρέπει και νόστιμη, προσθέτει στη γεύση χωρίς να την επισκιάζει. Ωραίο επιδόρπιο χωρίς να μπουχτίζει (με μέτρο όμως! ).

- Κρέμα λεμονιού με παγωτό βανίλια και σάλτσα με φράουλες και βατόμουρο. Έρχεται σε πήλινο και μοιάζει σαν σούπα στην αρχή. Η βάση είναι η κρέμα λεμονιού. Γλυκιά και ξίνη όσο πρέπει χωρίς να δυσαρεστεί. Το τριμένο μπισκότο στην άκρη σε συνδυασμό τη σάλτσα των φρούτων δίνει πολλές διαφορετικές γεύσεις σε ένα μόνο γλυκό. Κάποιους μπορεί να τους λιγώσει, σίγουρα όμως θα τους αρέσει.

- Εμφιαλωμένο νερό.

- Μπουκάλι κόκκινο κρασί 750 μλ, Έργο Λαντίδη Αγιωργίτικο Νεμέα. Εξαιρετικό για να συνοδεύσει το δείπνο μας. Tιμή κάβας στα 10 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ και πραγματικά ΤΗΡΗΣΑΝ και εδώ ότι αναγραφόταν χωρίς έξτρα χρεώσεις και χωρίς να αισθανθούμε ότι είχαμε άνιση μεταχείρηση.

Συμπερασματικά θα πω πως:

" Μπα, έριξε τη μύτη ο Λουκάκος; Δεν το περίμενα... "

Το σχόλιο μιας φίλης!

Δεν έχω πάει άλλη φορά στο Ψωμί κι Αλάτι και γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτικός σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, ειδικά σε περιοχές που χτυπάνε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 296η θέση στο σάιτ αλλά νομίζω πως σε καμία περίπτωση η θέση του δεν είναι εκεί. Υποψιάζομαι πως οι τιμές κυμαίνονται στα 25-30 ευρώ ανά άτομο, όχι ευκαταφρόνητο ποσο. Όμως πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση που μάλλον αφουγκράζεται το εξωτερικό της περιβάλλον για να μπορεί να βελτιώσει και το δικό της εσωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά την επίσκεψη την αξίζει. Τσεκάρετε τυχόν events ή εκπτώσεις που μπορεί να έχει και κάντε την επίσκεψη σας. Μόνο... μην πάτε με αρνητική διάθεση με σκοπό να βρείτε τα κακώς κείμενα λόγω ενός γνωστού σεφ. Να πάτε να περάσετε καλά.

Και εμείς παρά την ταλαιπωρία του παρκαρίσματος το ευχαριστηθήκαμε!

2017

Όταν ήμουνα μικρός γούσταρα τον Ηρακλή που τον κυνηγούσε η Ήρα κι όχι τον Μπάτμαν, τον γκατζετάκια γιο του φραγκάτου βιομηχάνου. Γούσταρα τον Κόναν τον Βάρβαρο, το παιδί του λαού με το τρίχινο αλά Manowar βρακί, κι όχι τον Σούπερμαν που ήρθε απ' αλλού με υπερδυνάμεις για "να μας σώσει" φορώντας το βρακί του πάνω από το παντελόνι του. Γούσταρα τον Σπάιντερμαν, το παιδί της διπλανής πόρτας, κι όχι τον Αχιλλέα πούχε βύσμα τη μαμά που τον έφτιαξε –σχεδόν- αθάνατο.

Δεν κρύβω ότι πήγα στο Ψωμί κι Αλάτι αναμένοντας κάτι ολίγον τι δήθεν: θεωρητικά είμαι αρνητικά προκατειλημμένος έναντι των "διασήμων" μαγείρων, με σπουδές στις ΗΠΑ, με μαγαζιά που τα έχουν αναλάβει ντιζάινερς κτλ και γουστάρω μαγέρικα και κουτούκια με βαγένικο, ρετσινώδες κρασί. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Αλλά το νόστιμο και καλό φαΐ είναι νόστιμο και καλό κι έτσι αν μπορούσα να βάλω έναν τίτλο στην παρούσα κριτική θα ήταν

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΩΣ "ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ" (σ. σ. κατά Ιμμάνουελ Καντ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ

Με λίγα λόγια φάγαμε:

1. Κερασμένη βελουτέ σούπα αρακά.
Άψογο σερβίρισμα σε μπρίκι του ελληνικού με αντίστοιχα φλιτζανάκια πάνω σε μια τάβλα.
Γήινα αρώματα από τον αρακά. Υπέροχη υφή, η οποία δεν εξέπεφτε σε πουρέ αρακά (σύνηθες σφάλμα στις βελουτέ να είναι υπερβολικά πηχτές, το κάνω κι εγώ στην προσπάθειά μου να αποφύγω το «μπλουμ»). Γευόσουν αυτούσιο τον αρακά και όχι ζωμούς και βούτυρα. Μύριζε γη και άνοιξη.

2. Πίτα με μανιτάρι και προσούτο.
Γαστρονομικό king of the bong και must have. Umami φυσικό και άπλετο, τόσο από το μανιτάρι όσο και από το προσούτο. Ισορροπία ξινομυζήθρας και καραμελωμένου κρεμμυδιού, το οποίο θύμιζε περισσότερο hoisin sauce παρά καραμελωμένο κρεμμύδι. Το δεύτερο καλλίτερο πιάτο της βραδιάς, δι’ εμέ. Αριστοτεχνικό ψήσιμο που κράτησε υγρασία τόσο όσο. Στα 9,50 δεν είναι καθόλου φτηνό είναι όμως πολύ καλό.

3. Πατάτες με αβγά.
Πολύ καλό αλλά και cheating. Πατάτες με αβγά είναι από μόνο του καλό, ποσώ δε μάλλον όταν βάλεις τέχνη και τεχνική. Η σάλτσα παρμεζάνας δεν ήταν αλμυρή και σε κάθε περίπτωση εξισορροπείτο από την ντομάτα, η οποία γλύκαινε το πιάτο. Κυβάκια από σαλάμι λευκάδος και κρουτονάκια για το κρίτσι κρίτσι. Τα αβγουλάκια «μελίχλωρα» και η πατάτα σχολή από μόνη της. Επαναλαμβάνω: πάρα πολύ καλό πιάτο αλλά όταν βάλεις πατάτες, αβγά, σαλάμι και τυρί σε ένα πιάτο δεν γίνεται να μη βγει λαχταριστό. Στα 6,50 είναι το απόλυτο VfM έχοντας πανύψηλα το value.

4. Μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ και «πικάντικη» σάλτσα.
Αστοχία ότι η «πικάντικη» σάλτσα δεν ήταν πικάντικη. Κατά τα λοιπά ένα πολύ καλό πιάτο με αναφορές στη γαλλική κουζίνα, σχεδόν παραλλαγή του μπουργκινιόν. Με καροτάκια και πιπεριές κέρατο, υπέροχη βελούδινη από το κολλαγόνο του μοσχαριού σάλτσα. Ο πουρές πολύ καλός και σχετικά ελαφρύς, ίσως ένα τσικ λιγότερος από ότι θα έπρεπε. Ο λόγος που το πήρα ήταν διότι δεν είχα ξαναφάει μάγουλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά με βελουδένια κρεάτινη υφή. Αναμενόμενα καλό πιάτο δίχως έκπληξη στον ουρανίσκο. 14 ευρώ και λίγο άουτς.

5. Κοτόπουλο πράσινο κάρυ.
Δι’ εμέ το καλλίτερο, γαστρονομικά, πιάτο. Απίστευτο crispy πανάρισμα που η βιομηχανία των KFC δεν το έχει δει στον ύπνο της. Ελαφριά γεύση κάρυ κάτω από το πανάρισμα, η οποία ενισχυόταν από την άφθονη σάλτσα που ήταν δίπλα σε ξεχωριστό μπολάκι. Γάλα καρύδας, φρέσκος κόλιανδρος και πράσινο κάρυ: αρωματική πανδαισία. Συνοδευόταν από sticky rice και σαλάτα με ευχάριστο, ενδιαφέρον και ζωηρό (δηλ. πικάντικο/καυτερούλι) ντρέσινγκ. Στα 10 ευρώ νομίζω ότι τους κλέψαμε γι’ αυτό το πιάτο. Η καλλίτερη σχέση τεχνικής δεινότητας-γευστικής πρωτοτυπίας και τιμής.

6. Λοιπά:
Μια fix dark στα 5,00. Νερό σε γυάλινο μπουκάλι 2 ευρώ, δίχως να ρωτηθούμε. Ψωμί με λάδι και αλάτι 3 ευρώ, δίχως να ρωτηθούμε. Το ψωμί ήταν η μεγαλύτερη αστοχία της βραδιάς. Είχε την αίσθηση μπαγιάτικου και ξαναζεσταμένου. Ήταν τόσο ξερό που εξοστράκιζε το λάδι που είχε πάνω του, δεν μπορούσε να το απορροφήσει.

Γενικώς:
Χώρος ΟΚ και ελαφρώς αποστειρωμένος με εμφανή την έλλειψη του προσωπικού γούστου του ιδιοκτήτη. Είναι ένα diner προορισμένο να καθίζει όσους περισσότερους μπορεί. Κατά τα λοιπά αντικειμενικά όμορφος χώρος με αποχρώσεις καφέ, γκρι. Όμορφα φωτιστικά μέσα. Υπερβολικά πολλά τραπέζια μέσα σου δίνουν την αίσθηση μιας καλοβαλμένης έκδοσης των Καλυβίων. Συμπαθέστατος ο έξω χώρος σε υπερυψωμένο εξώστη με θέα σε μια χαλανδρέικη πλατεία (πλατεία Ελευθερωτών ή Αγίου Νικολάου, ο οποίος χτίστηκε το 1862).

Εξυπηρέτηση άριστη και ευχάριστα (για μένα) διεκπεραιωτική. Φάουλ η δυνατή (για εμένα) μουσική.

Η γεύση 4άρι στρογγυλό κι απόλυτο. Μου άρεσαν όλα πολύ.
Αν έπρεπε να βρω αρνητικά θα ήταν ένας νεαρός απέναντι που φούμερνε ακατάπαυστα και τις δυο ώρες που ήμασταν εκεί (έξω) και όσο και να το κάνεις με έκανε λίγο Πυθία από το λιβάνισμα (αλλά δεν μπορούσα να του πω κάτι καθώς ήμασταν έξω), μετά το ψωμί και στο τέλος η μουσική (με την οποία διαφωνούσα και αισθητικά αλλά αυτό είναι αβυσσαλέα υποκειμενικό: έπαιζε κάτι σαν ποπ, κάτι σαν μουσική κομμωτηρίου πριν την επικράτηση των μπουζουκιών).

Το VfM πέφτει όχι τόσο λόγω των τιμών των πιάτων όσο για το ετσιθελικό 5ευρο για ψωμί και νερό. Για να το καταστήσω σαφές για δύο άτομα (δυο ορεκτικά, δυο κυρίως) ήταν 40 ευρώ ή 20 ευρώ το άτομο. Με μια μπύρα, ψωμί και νερό 50 ευρώ ή 25 ευρώ το άτομο.
Φάε πιε κανονικά (πχ ένα φθηνό μπουκάλι κρασί) υπολογίστε 28-33 το κεφάλι.

Αν θα ξαναπάω; Δεν νομίζω. Δεν είναι το στυλ μου. Μόνο αν με πηγαίνανε. Αλλά ξέρω de facto ότι είναι καλό και δικαίως αρέσει σε πολλούς. Καλό φαγητό με ένα touch νεωτερικότητας ή φρέσκιας ματιάς. Γαστρονομικά μπράβο σε ένα μαγαζί το οποίο δε θα γίνει ποτέ στέκι μου.

------------------

Φλυαρίες δια την Φλύαν

Το Χαλάνδρι, κατά βάση ανετυμολόγητο (το επικρατέστερο εκ του τούρκικου χαλά = θείος και ντερέ = ρέμα, δηλ. η ρεματιά του θειου ή της θειας), κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν Φλύα εξού και η λέξη φλυαρία σήμερα, τίνι τρόπω; Φλυαρία = πολλή κουβέντα, οσάν το πέσιμο και αναγέννηση των φυλλωμάτων στα δέντρα. Στην αρχαία Φλύα ελατρεύετο ο Διόνυσος, θεός της ταυτόσημος με τη διττότητα, τον θάνατο και τη ζωή.

Σημαντικοί αρχαίοι Χαλανδραίοι (για να φρίττει ο Σαραντάκος) ο Θεμιστοκλής κι ο Ευρυπίδης (και οι δύο καταγόμενοι και ουχί γέννημα-θρέμμα). Ο δε δεύτερος, κατά την υποκειμενική μου άποψη, ενσαρκώνει και τον σύγχρονο Χαλανδραίο, ο οποίος, πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη έτσι;, ενσαρκώνει με τη σειρά του το σημερινό νεοέλληνα (σσ με την έννοια ότι το Χαλάνδρι είναι η ραχοκοκαλιά μιας ολόκληρης αστικής γενιάς της ύστερης μεταπολίτευσης): γιος μανάβη αλλά φουλ αστός, προοδευτικός όσο δεν πάει, ο οποίος κατακεραυνώνει όλες τις παραδοσιακές αξίες αλλά είναι και λίγο γιοποπόρι, λίγο τζασλέ. Φοβούμαι μόνο μην τον φάνε τα σκυλιά στο τέλος…
Τα αμέσως ανωτέρω είναι μεν υποκειμενική άποψη αλλά είναι προϊόν γενίκευσης και αναχρονισμού. Ας πούμε και με ένα τσικ υπερβολής.

Για την ιστορία να πούμε ότι ρέμα Χαλανδρίου, ρέμα Φιλοθέης και Ποδονίφτης στα Πατήσια είναι περίπου το ίδιο πράμα.

2017

Εκμεταλλευομενη τη για δευτερη συνεχη χρονια διοργανωση του dine in ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι καθοτι ηταν πολυ ελκυστικο το μενου που εβγαλε και το κοστολογισε 30€ το ατομο. δλδ συνολο 60€ τα δυο ατομα. το μενου ηταν καθορισμενο και σου αφηνε 2 επιλογες μεταξυ σαλατας, κυριως και γλυκου. ετσι καθοτι ειμασταν 2 ατομα πηραμε και απο τις 2 προσφερομενες επιλογες ωστε να δοκιμασουμε περισσοτερες γευσεις.

καταρχην ο χωρος που ειναι εργοστασιακου τυπου μας αρεσε γενικα και το μεγαλο συν ειναι οτι ο εντος χωρος ειναι μη καπνιστων κατι που επιτελους σου επιτρεπει να απολαυσεις το φαγητο σου χωρις την καπνιλα μεσα στο χωρο. οι καπνιστες βολευονται σε εναν εξωτερικο χωρο του μαγαζιου που αυτη την εποχη ειχε αναμενες σομπες υγραεριου ωστε να θερμαινεται. επισης και το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και ο χρονος αναμονης αναμεσα στα πιατα ηταν νομιζω ο ιδανικος προκειμενου να εχεις χρονο να φας το πιατο σου και να πας στο επομενο.

απο θεμα μενου λοιπον αρχικα μας εφεραν ψητο ψωμακι μαυρο με αλατι χοντρο και λαδι σε ενα ωραιο ξηλινο σκευος. γενικοτερα επειδη εχω αδυναμια στο ψητο ψωμι ηταν μια ωραια πρωτη προσεγγιση. για καλοσωρισμα μας εφεραν μεσα σε παλιο παραδοσιακο μπρικι και σε 2 μικρα ποτηρακια ελληνικου καφε μια σουπα με πατατα με μπεικον. πολυ ευφανατστη παρουσιαση και πολυ ωραια γευση με εντονη την επιγευση του μπεικον. οι σαλατες που υπαρχαν στις επιλογες και τις παραγγειλαμε και τις 2 ηταν μαριναρισμενα σαλατικα & λαχανικα με βινεγκρετ μελιου και μουσταρδας και μια με λαχανο-πορτοκαλι και ψητη πανσετα, κρουτον, κοκκινες πιπεριες και καροτο με βινεγκρετ πορτοκαλι & τζιτζερ. ηταν και οι δυο πολυ ευγεστες και δροσερες, ξεχωριζω τη 2η που μου αρεσε λιγο περισσοτερο. επισης επιτελους μια σαλατα με λαχανικα που σερβιρεται με τσιμπιδα και σου επιτρεπει να τη βαλεις στο πιατο σου σαν ανθρωπος και να μη χανεται η μιση στο δρομο.

απο ορεκτικο η επιλογη ηταν πατατες με αυγα και σαλαμι και κρεμα παρμεζανας, ενω οι πατατες ηταν αχυρο, δλδ ουσιαστικά η πατάτα τριμενη σε τριφτη. ηταν πολυ ωραιο πιατο απλα επειδη τα αυγα ηταν μελάτα αυτο εμενα επειδη δεν ειμαι φαν του μελατου αυγου δε δοκίμασα τα αυγά. επισης σαν ορεκτικο μας εφεραν 2 τυλιχτα πιτακια με μαριναρισμενο κοτοπουλο με καρυκευματα και σαλτα γιαουρτιου.

Μικρογραφια γυρου και πολυ εύγευστο και ευφάνταστο ορεκτικό και χορταστικό. με ολα τα παραπάνω είχαμε σχεδόν χορτάσει καθώς οι μεριδες ειναι πολυ ικανοποιητικες αλλα ειχαμε φτάσει μονο μεχρι τη μεση του μενου. απο τα κυριως επιλεξαμε το μοσχαρακι με πουρε το οποιο ηταν καλομαγειρεμνεο και ο πουρες φανταστικος, απο τους πιο ωραιους που εχω φαει και Γιουβετσι απο θαλασσινα με γαριδες και καλαμαρι και κροκο κοζανης. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο για τους λατρεις των θαλασσινων. ολα αυτα τα συνοδευσαμε (μεσα στη τιμη του μενου) με ενα μπουκαλι λευκο κρασι Λαντιδη. μετα απο τελειο χορταστικοτατο και πολυ ωραιο γευμα ηρθαν και τα γλυκα να μας αποτελειωσουν τα οποια ηταν γλυφιτζουρια σοκολατας, που ηταν μπαλα παγωτου, επικαλυμενο με σοκολατα που το προσφεραν με σαλτσα καραμελας και κρεμα λεμονιου με παγωτο βανιλια και σαλτσα με φραουλες και βατομουρο. το πρωτο γλυκο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο παροτι ωραιο, το 2ο ομως ηταν απιθανο. εκπληκτικη οσο πρεπει ξινη γευση λεμονιου που πηγαινε εκπληκτικα με τη σαλτσα.
σε γενικες γραμμες μια εξαιρετικη βραδια και γευστικα και σαν εμπειρια στο χωρο. επισης να πω οτι η μουσικη ειναι διακριτικη και τα τραγουδια πειραγμενα οσο πρεπει για lounge καταστασεις

2017

Έγραψα κριτική για το Ψωμί και Αλάτι πριν από έναν χρόνο. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να την ανανεώσω, μια και υπάρχουν "νέα δεδομένα".
Το πρώτο που θα αλλάξω σχετικά με την προηγούμενη κριτική μου είναι το "το επισκεπτόμαστε συχνά, 1 φορά τον μήνα".
Πλέον το επισκεπτόμαστε 1 φορά την εβδομάδα.

Και αυτό προέκυψε ως εξής:
Το ΣΚ, όπου είναι οι standard μέρες που θα βγούμε για φαγητό, εφαρμόζουμε το εξής: Το Σάββατο δοκιμάζουμε ένα εστιατόριο στο οποίο δεν έχουμε ξαναπάει, για "Crash Test" και την Κυριακή καταλήγουμε στο Ψωμί και Αλάτι. Και αυτό γιατί από τις δοκιμές έχει προκύψει ότι είναι το μόνο το οποίο μας καλύπτει σε βασικούς τομείς (γεύση, εξυπηρέτηση, VfM και απαγόρευση καπνίσματος).
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν έχουμε φάει κάπου καλύτερα στα ίδια χρήματα.

Από πέρισυ έχουν αλλάξει πράγματα στο μενού, με κορυφαία τα εξής:

Τραγανό μπρόκολο και κουνουπίδι με μπέικον, σταφίδες, τρίμμα καβουρδισμένου φουντουκιού και κρέμα γιαουρτιού (9€). Απίστευτη σαλάτα (τι σαλάτα δηλαδή, πλήρες γεύμα είναι), δροσερή, τραγανή, με απόλυτα ισορροπημένες τις γεύσεις της και το μπρόκολο και το κουνουπίδι κομμένο σε μικρά μικρά "δεντράκια". Πραγματικά εξαιρετική!

Σαλάτα με λάχανο και πορτοκάλι, καρότο, κοκκινές πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ, πορτοκάλι & τζίντζερ (8€). Επίσης δροσερή σαλάτα, με την πανσέτα να ισορροπεί με την οξύτητα του πορτοκαλιού και το τζίντζερ να εμφανίζεται διακριτικά.

Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (5€). Δύο πιτάκια με λεπτή τραγανή πιτούλα, ζουμερό κοτόπουλο, σως γιαουρτιού στην κορυφή, τα οποία τρώγονται σε δύο μπουκιές και άνετα θα έτρωγα 5-6!

Πουρές πατάτας με τραγανές φλούδες και σχοινοπρασο (4,5€). Θα σκεφτεί κανείς "μα τι το φοβερό μπορεί να έχει ένας πουρές πατάτας;" Και όμως, μπορεί! Εκτός από την γεύση του, είναι απίστευτη η υφή του. Βελούδινη, ελαφριά και αφράτη!

Κοτόπουλο πράσινο κάρυ, με στήθος πανέ, πικάντικη σάλτσα από πράσινο κάρι και "sticky rice" (10€). Απλό πιάτο, αλλά εάν αρέσει σε κάποιον το πράσινο κάρυ, εύγευστο και ελαφρύ. Ίσως να το "έπαιρνε" να γίνει λίγο πιο καυτερό.

PICANHA, black angus Αυστραλίας (200 γρ. ), κομμένο σε λεπτές φέτες & τραγανές πατάτες (18,5€). Εξαιρετικό ψήσιμο, ακριβώς όπως θα ζητηθεί. Ζουμερό παρά το λεπτό κόψιμό του και με τις τραγανές πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα.

Υπάρχουν και το κοτόπουλο με quinoa και ο σολομός, για πιο light γεύμα.

Στα γλυκά κερδίζει τις εντυπώσεις το apple crumble, αλλά αυτό που κυριολεκτικά "δεν υπάρχει" είναι το γλυφιτζούρι με butterschotch!!! Εμφανίζεται περιστασιακά ως "γλυκό ημέρας" και είναι μους σοκολάτας με επικάλυψη σοκολάτας με τραγανά δημητριακά, το οποίο βουτάς στη σως butterschotch! Σκέτη κ ό λ α σ η!

Πέραν όμως του φαγητού, αυτό που μας κέρδισε κυρίως είναι η συμπεριφορά όλου του προσωπικού και των ιδιοκτητών. Επαγγελματίες σε όλα τους. Πάντα πρόθυμοι να ακούσουν κριτική, όχι απλώς για να ακούσουν, αλλά για να την λάβουν υπ όψιν τους, το προσωπικό ενημερωμένο, χαμογελαστό και πρόθυμο, σε περίπτωση λάθους άμεση αποκατάσταση και κυρίως δίνουν στον πελάτη την αίσθηση ανθρώπων που κάνουν ό, τι κάνουν με μεράκι και αγάπη!

Επίσης βασικό (για εμένα τουλάχιστον), είναι το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται στο κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο. Αυτό δείχνει ότι σέβονται όχι μόνο τον πελάτη, αλλά και το εστιατόριο, γιατί πραγματικά χάνεται η ουσία του φαγητού όταν αυτό τρώγεται μέσα σε καπνούς τσιγάρων.

Πολλοί φίλοι μου το χαρακτηρίζουν ακριβό, αλλά πραγματικά θα ξαναπώ ότι έχουμε φάει ουκ ολίγες φορές ακριβότερα και χειρότερα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mariger3.

Long time no see...

Για χρόνια απέρριπτα το "Ψωμί κι αλάτι" λόγω... τηλεοπτικής φόρας (και ανάλογων τιμών) και κάπως στριμωχτού& μη ελκυστικού χώρου με άβολες ψάθινες καρέκλες. Η τηλεοπτική φόρα έπεσε πια (πέρασαν χρόνια από το Masterchef) και το εστιατόριο ανακαινίστηκε εδώ και 1-2 χρόνια, με λιγότερο στρίμωγμα, πιο όμορφα και πιο άνετα τραπεζοκαθίσματα.

Το είχα στο νου μου λοιπόν να πάμε και το πήρα απόφαση όταν είδα το καλό (και vfm) μενού που προσέφερε για την εβδομάδα "dineathens": ένα σετ από τα κανονικά πιάτα του καταλόγου σε πλήρεις μερίδες και στα 20€/άτομο (υπολόγισα ότι η έκπτωση ήταν ~10€). Ο κατάλογος φαγητού και ποτών είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα τους και πραγματικά οι τιμές έχουν μειωθεί σε όλα!

Πήγαμε Τετάρτη βράδυ (για το Σάββατο έκλεισε από πολύ νωρίς) και ήταν σχεδόν γεμάτο. Όμορφο, περιποιημένο, με εκπαιδευμένο προσωπικό (κάπως τυπικό, αλλά πολύ καλό), το σεφ Γιάννη Λουκάκο παρών, την ανοιχτή κουζίνα να προσφέρει θέαμα με τις φωτιές κ. λ. π. και να λειτουργεί άψογα (όχι καβγάδες, παρεξηγήσεις και τέτοια)...

Ένα θεματάκι με την παραγγελία (αναφέραμε από την αρχή ότι ήμαστε με το μενού Diners, αλλά ο νεαρός σερβιτόρος έφερε το συνήθη κατάλογό τους και πουθενά το ειδικό μενού, για το οποίο προσέξαμε ότι δεν ενημέρωναν γενικώς, φαντάζομαι δεν ήταν υποχρέωσή τους και δεν μπορώ να το κατακρίνω) λύθηκε άμεσα και με ευγένεια, ήρθε και το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό (2€) αλλά και το καλωσόρισμά τους με τη νόστιμη σουπίτσα φασολάδας βελουτέ με μέλι και δεντρολίβανο σε παραδοσιακό μπρίκι και φλιτζανάκια πάνω σε ξύλινο πλατώ με μίνι αλμυρά κεκάκια (πολύ γευστικά και αυτά). Το καλωσόρισμα δεν το χρέωσαν!

Παραγγείλαμε ένα μπουκάλι "Μικρή Κιβωτό" Λαντίδη ερυθρό (20€, καλή τιμή), υπάρχει και χύμα κρασί και δικές τους εμφιαλώσεις σε διαφορετικές ποικιλίες λευκού και κόκκινου κρασιού στα 13€/φιάλη (αυτά σερβίρονται και σε ποτηρι 3€) και μπύρες/ούζο/τσίπουρο φυσικά.

Πήραμε σαλάτα ασιατική (με αρκετό κόλιανδρο, σόγια και γλυκό τσίλι) που πια κοστίζει 7€ και σαλάτα με φακές-πλιγούρι-γλυκοπατάτα-ξινομυζήθρα 6,5€ και τα ορεκτικά ήταν μανούρι παναρισμένο σε ψίχουλα πάνκο+σουσάμι και γλυκόξινη σαλτσούλα από πάνω (6,5€) και τα φημισμένα τους πιτάκια με τρυφερό κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά και γιαούρτι τα οποία μας άρεσαν πολύ!!! Παρουσίαση εξαιρετική καθώς έστησαν όρθια τα χωνάκια σε ξύλο και γεύση τέλεια! 5,5€ τα 2 τεμάχια στον κανονικό κατάλογο.

Τα κύρια ήταν γιουβέτσι με γαρίδες-καλαμάρι (τόσο μαλακό! ) με τον κρόκο Κοζάνης να ξεχωρίζει πάνω από το λάιμ και το βασιλικό (13€ και καλή ποσότητα) και "βάσκικο χοιρινό" σε φετάκια (σαν καπνιστά, δεν καλοκατάλαβα αν ήταν μπούτι ή λαιμός που ανέφεραν άλλοι) πάνω από πουρέ σαν πατατοσαλάτα με πολλές κόκκινες πιπεριές στη σαλτσούλα που είχε μπαλσάμικο και βασιλικό, καλό πιάτο (11€) αλλά δε με ενθουσίασε και τόσο γευστικά.

Τα γλυκά τέλος, γκανάζ σοκολάτας γάλακτος με παγωτό πραλίνα και τρίμμα μπισκότου συν apple crumble με παγωτό βανίλια ήταν φρεσκότατα και καλοφτιαγμένα, αλλά τα 8-8,5€ τα βρήκα τσιμπημένα.

Φάγαμε πολύ καλά, πληρώσαμε λογικά, ο χώρος είχε μια ζωντάνια (νέοι και μεσήλικες ο πληθυσμός) χωρίς βαβούρα και ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ (οι καπνιστές βολεύονται στον κλεισμένο εξωτ. χώρο) άρα περάσαμε καλά και μπορούμε να ξαναπάμε όποτε μας ξαναβγάλει ο δρόμος...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πρώτη φορά στο εστιατόριο, χρόνια αφού άνοιξε, μιά Τρίτη βράδυ.

Ευχάριστη πρώτη εντύπωση, με τον χώρο απλό και ζεστό, και -σημαντικό για την ημέρα- γεμάτο.

Η εξυπηρέτηση φιλική και αποτελεσματική, χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Το φαγητό σωστό, αλλά όχι πραγματικά ξεχωριστό. Συγκεκριμένα:
- ξεκίνημα με κέρασμα σούπα, εύγευστη, συνοδευόμενη από φρυγανισμένο ψωμί.
- ανατολίτικη σαλάτα, ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς
- μανούρι σε κρούστα, ικανοποιητικό
- κανελόνια γεμιστά, με γεύση βαριά, και μάλλον απωθητική.
- μοσχαρίσια μάγουλα με κριθαράκι. Γεύση σωστή, αλλά τα μάγουλα ψιλοκομμένα κάτι που άλλαζε την υφή και την συνολική εικόνα.

Η παρουσία του Γιάννη Λουκάκου στο μαγαζί, μεσοβδόμαδα, ιδιαίτερα θετικό σημάδι.

Θα ξαναπάμε; Ναι. Αξίζει περαιτέρω διερεύνησης

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω ξαναεπισκευτεί πριν από τρία χρόνια περίπου όπου οι εντυπώσεις που μου είχε αφήσει ήταν πολύ καλές.

Θέλοντας να κάνω το τραπέζι σε κάποιον φίλο μου θεώρησα ότι ήταν μια πολύ καλή επιλογή, δυστυχώς έκανα λάθος. Ο νέος χώρος είναι εντελώς αφιλόξενος και σου θυμίζει εστιατόριο ξενοδοχείου. Στα του φαγητού τώρα'τα αυγά με τσιπς πατάτας εντελώς αδιάφορο πιάτο 2/2, καρμπονάρα με ποσέ αυγό ατυχής επιλογή(καμια σχέση με καρμπονάρα)1/4, πιτούλες με κιμά κοτόπουλου μίνι νόστιμο αλλά τόσο μικρό που ήταν σαν μικρό κορνεδάκι!!!!!!!3/4.

Πίτα-ίτσα δεν έχω σχόλια και σαν ποσότητα και σαν ιδέα ενός καταξιωμένου σεφ. Έχω την εντύπωση ότι ο σεφ δεν ήταν στα κέφια του όταν έκανε τον νέο κατάλογο του μαγαζιού. ΔΕΝ ΜΑς άρεσε και φυσικά δεν θα ξαναπάω γιατι όταν πληρώνεισ 70ευρώ για αυτά που προανέφερα μαζι με 1 μπουκάλι κρασί που πήραμε δεν αξίζει.

Είχα όλη την διάθεση να τα δώσω αλλά να γευθώ και κάτι ωραίο από έναν σεφ σαν τον Λουκάκο. Κρίμα αλλά το όνομα μόνον δεν φτάνει.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η επίσκεψη μας (2 άτομα) στο "Ψωμί και αλάτι" έλαβε χώρα αρκετό καιρό πριν, πριν ακόμη δηλαδή ο διάσημος πλέον σεφ γίνει ιδιαίτερα γνωστός σπό το ευρύ κοινό και η γεύση που μας άφησε ήταν τουλάχιστον απογοητευτική....

Παραγείλλαμε δύο κυρίως πιάτα (ένα κοτόπουλο και μια μπριζόλα) τα οποία έφτασαν μπροστά μας χωρίς ίχνος γαρνιτούρας, μόνο με το ζουμί που είχαν από το μαγείρεμά τους. Οπότε, αναγκαστηκαμε να παραγήλλουμε μια μερίδα πατατες τηγανητές τις οποίες και χρυσοπληρώσαμε.

Ακριβό ήταν και το ορεκτικό (πιτούλες με χοιρινό) αλλά ήταν γευστικό τουλάχιστον, σε σύγκριση με τα κυρίως πιάτα που δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό από γευστικής άποψης. Αυτά μαζί με μια σαλάτα και δύο ποτήρια κρασί μας κόστισαν 70 ευρώ!!!!!! Υ. γ:

Παρατηρήσαμε ότι ο κατάλογος είχε άλλες τιμές για μεσημέρι και άλλες για τα ίδια πιάτα το βράδυ (πιο ακριβά)-τρομερή γυφτιά!!!

Αναφορικά με τον χώρο, τίποτα το ιδιαίτερο (στην Πλατεία του Χαλανδρίου). Σημειωτέον, ήταν καλοκαιράκι και έτσι κάτσαμε έξω.
Δε θα ξαναπήγαινα.....

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τετάρτη 27/01/2015 - τα γεννεθλια της μανουλας μου.
Οποτε λέμε ας παμε να φαμε καπου ομορφα και τα σχετικα.
Επεμενα να πάμε σε ενα εξαιρετικό Ιταλικό στο Χαλάνδρι, αλλα την τελική αποφαση την είχε η εορτάζουσα που ήθελε ντε και καλα να παμε "στου Λουκάκου".
Και ετσι και έγινε...

Ο χώρος ανακαινισμένος, καλαίσθητος, με απαλή ωραία μουσική από πίσω, καθαρά.
Το προσωπικό, ήταν εξαιρετικό. Σχεδόν δεν τους καταλαβαινες οτι υπήρχαν γύρω σου. Διακριτικοί, γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

Για καλοσώρισμα μας προσέφεραν να δοκιμάσουμε "ενα σφηνάκι εσπρέσσο'' σούπας βελουτέ με ρεβύθι και αρωματικα συνοδεμένα με μια μικρή μπουκιά που ήταν σαν "ψωμακι-κέηκ" με παρμεζάνα & μπέικον.
(3/4)
Αρκετά συμπαθητικά σαν γεύση και η σούπα & το ψωμο-κεκακι.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

-1 Σαλάτα ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ-μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά και βινεγκρέτ με μέλι και μουστάρδα. (7e) - (3/4)
Δροσερή σαλατα με διάφορα λαχανικά τα οποία ήταν φρεσκότατα και γευστικά.
Τίποτα το εξτριμ ιδιαιτερο σαν γευση. Μια απλη σαλατα. Οπως πρεπει να ειναι - φρεσκια & δροσερη!

Ορεκτικα:

-ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΑΥΓΑ με σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας και πατάτες «άχυρο»
(6.50e) - (3/4) - Ιδιαιτερο σαν γευση, αρκετα συμπαθητικο, πατατες "αχυρο" δεν ειχα ξαναδοκιμασει και μπορω να πω οτι μου αρεσε, αν και δεν θα το ξανα επελεγα.
Πικαντικο και γευστικο.

-ΚΡΟΚΕΤΕΣ από διάφορα τυριά με γλυκοκαυτερή σάλτσα (5.0e) - (2/4)
Τίποτα το ιδιαιτερο - waste of money.

Κυρίως Πιάτα:

-ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ “TANDOORI” με μπαχαρικά, κουσκούς και σάλτσα
γιαούρτι-τζίντζερ (9.0e) - (1/4)
Aυτο το πιάτο το διάλεξα επίτειδες! Ήταν πρόκληση από όποια σκοπια κι αν το έβλεπα! Λατρεύω το Tandoori Chicken και την Ινδικη κουζίνα γενικότερα - Σιχαίνομαι το κουσκους. Ηθελα να δω λοιπόν πόσο μπορεί να με κερδίσει.
Και έγινε κάτι εντελώς αναπάντεχο. Το κουσκους ήταν Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο.
Το κοτοπουλου μια σκέτη απογοήτευση. Τρομερά αλμυρό. Τρυφερό μεν. Αλλα δεν τρωγότανε. Ηταν τοσο αλμυρό που χανόταν εντελώς η αισθηση των μπαχαρικών. Κακο!

-ΜΠΙΦΤΕΚΙ «ΣΠΙΤΙΚΟ» με σπαστές πατάτες και λεμονάτη σάλτσα(9.50e) - (2/4)
Το μπιφτέκι ήταν μεγάλο, αφράτο, ζουμερό και νόστιμο, συνοδευόταν απο εναν πατατοσαλατοπουρε που δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα-βασικα δεν μου αρεσε!

-ΠΑΠΑΡΔΕΛΕΣ φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι(13.0e) - (1/4)
Είμαι λάτρης του Ιταλικού και εχω υψηλότερα κριτήρια για τα ζυμαρικά. Και αυτο το πιάτο ήταν απογοητευτικο. Κρίμα.

- ΚΡΑΣΙ CHATEAUJULIAMERLOT ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ-Merlot (32.0e) - Ωραιο κρασί. (4/4)

Επιδόρπιο:

-ΤΑΡΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ με κρέμα αμυγδάλου και παγωτό καραμέλα -κανέλα(8e) - (2/4)
Tρομερά μπουχτιστικό γλυκό - κρέμα αμυγδάλου ΚΑΙ μπανάνα - ΚΑΙ σιροπιαστή ταρτα - ΚΑΙ παγωτο καραμέλα-κανέλα. Υπερβολή διχως αυριο. Μεχρι και εγω που είμαι γλυκατζού δεν μπορουσα να φάω μπουκια που είχε λίγο απο όλα. Δύσπεπτο. (-το παγωτο ηταν ωραιο παρ ολα αυτα, αλλα το ανοιξε η ταρτα με κρεμα αμυγδαλου και το καταπιε)

Η μανουλα μου ηταν κατενθουσιασμενη, και για να μην την απογοητευσω της ειπα οτι ηταν ενα εξαιρετικο εστιατόριο. Ελπίζω να μην διαβασει εστω και τυχαια αυτην την κριτικη - αλλα μεταξύ μας καλοφαγάδες, δεν ηταν τίποτα το διαίτερο.
Ένα μέτριο εστιατόριο με εναν πολυ γνωστο στα ενχώρια executive chef! Nothing more nothing less! Δεν ειναι το εστιατοριο που θα σας κανει να δειτε το φως το αληθινο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σάββατο, 29/10/2016 αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το αγαπημένο μας εστιατόριο. Κατά την προσωπική μου άποψη το Ψωμί και Αλάτι είναι το ιδανικό εστιατόριο για να απολαύσει κανείς νόστιμα, απολύτως ισορροπημένα, ασυνήθιστα και εξαιρετικά καλομαγειρεμένα πιάτα σε πάρα πολύ λογικές τιμές.

Οπωσδήποτε δεν πρόκειται για ένα φθηνό εστιατόριο, αλλά δεν θα μπορούσε με τίποτα ένα εστιατόριο τέτοιου επιπέδου να είναι φθηνό. Πάμε στο προκείμενο.

Φαγητό + Τιμές
-----------------
Μας καλωσόρισαν με μία υπέροχη βελουτέ σούπα. Πάρα πολύ νόστιμη και αρωματική ζεστή σούπα από φασόλια. Δεν μπορώ να φανταστώ νοστιμότερο καλωσόρισμα. Η σούπα σερβίρεται σε φλυτζάνια με μπρίκι, πράγμα το οποίο καθιστά την εμφάνιση του πιάτου ενδιαφέρουσα και πρακτικότατη! Φυσικά η ποσότητα (όσο ένα φλυτζάνι του καφέ) είναι η κατάλληλη για να "γνωρίσεις" το εστιατόριο και να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Εν συνεχεία παραγγείλαμε τα εξής:

1. Σαλάτα "Τραγανό Μπρόκολο και Κουνουπίδι". Δεν ξέρω αν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω τη γεύση της σαλάτας αυτής. Εξαιρετική, με τραγανιστά μπουκετάκια από μπρόκολο και κουνουπίδι, μία γεύση γλυκιά και δροσερή και καταπληκτική και μία καπνιστή επίγευση που δεν περιγράφεται. - 9 ευρώ

2. Μανούρι - τυρί παναρισμένο, τηγανητό σερβιρισμένο με μία μαρμελάδα και σταφίδες. Πάρα πολύ καλό - 6,5 ευρώ

3. Συκώτι μοσχαρίσιο - Πολύ νόστιμο, κομμένο σε κομμάτια, με μία πολύ νόστιμη σάλτσα και συνοδευμένο από πουρέ σελινόριζας, το καλύτερο συκώτι που έφαγα ποτέ. 10 ευρώ

4. Πικάνια - από Black Angus, τέλεια ψημένη (ζητήσαμε medium) σερβιρισμένη με αλάτι, μία σάλτσα μυρωδικών και πατάτες τηγανητές. Το κρέας απλά δεν υπήρχε. Νόστιμο, τρυφερότατο, βουτυράτο, ήταν ένα τέλειο πιάτο. - 18 ευρώ.

5. Ήπιαμε μία μπύρα (4,50 ευρώ), ένα ποτήρι κρασί (4 ευρώ) και το νερό μας (2,50 ευρώ).

Άλλα πιάτα που έχουμε δοκιμάσει άλλοτε είναι:
- το "Γιουβέτσι από Θάλασσα" - ένα εξαιρετικό πιάτο με θαλασσινά και κριθαράκι, πολύ πλούσιο και νοστιμότατο΄
- το burger - τέλειο
- τα μπιφτεκάκια που ήταν ωραία
- διάφορα άλλα που πάντα κινούνται στο εύρος από ποιοτικά και νόστιμα πιάτα μέχρι πιάτα που η γεύση τους τυπώνεται στο μυαλό σου και δεν είσαι ποια ο ίδιος άνθρωπος μετά το πιάτο αυτό.

Service
---------
Επαγγελματικότατο, ταχύτατο, ευγενέστατο, όπως πάντα

-------
Χώρος λιτός, φωτεινός, απέριττος, βοηθάει στο να αφοσιωθείς και να απολαύσεις το φαγητό σου. Δεν μπορώ να πω ότι ο χώρος ο ίδιος γεννά κάποια συναισθήματα ή ότι έχει κάτι το ιδιαίτερα ζεστό και όμορφο. Είναι μία αίθουσα ωραία, προσεγμένη, άνετη, σοβαρή, κατάλληλη για όλους. Ούτε πρόχειρη, ούτε trendy, ούτε δήθεν, ούτε βαριά. Contemporary, minimal design. Επιτρέπει άνεση σε κάθε θέση και άνετο έλεγχο της αίθουσας από το service. Εδώ η βαθμολογία είναι 8 στα 10.

Value for Money
------------------
Το Σάββατο πληρώσαμε 58 ευρώ τα 2 άτομα.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσε να κάνει το εστιατόριο αυτό προκειμένου να δώσει και άλλο value για τα χρήματα που δίνει ο πελάτης. Πρόκειται για τεράστιο value for money. Εξαιρετικό service, πρωτότυπες γεύσεις, και εξαιρετικά εκτελεσμένες συνταγές.