Νέα μοντέρνα ταβέρνα με ελληνικές γεύσεις

01 Σεπ 2019

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Αυγουστιάτικη επίσκεψη στο αγαπημένο πολλών καλοφαγάδων χαλανδριώτικο στέκι "Ψωμί και Αλάτι". Εστιατόριο με αξιόλογη γαστρονομία, ευπρεπές προσωπικό αλλά και τσουχτερές τιμές για την πολύβουη θέση του, τον χώρο, τα facilities και το βεληνεκές του κατά τα άλλα γνωστού στην εγχώρια αγορά Σεφ Γιάννη Λουκάκου ( chef - patron ). Το στήσιμο του μενού μάς άρεσε από την άποψη ότι περιέχει και κάποια στοιχεία έθνικ (Κοτόπουλο " tandoori" ή street taco ) ή και κάποια ενδιαφέροντα πιάτα από την τοπική παράδοση όπως τα Σιουφιχτά,, στα ΕΥΡΩ 14,00 παρακαλώ!!
Κατά τα άλλα, το μενού το οποίο είναι γραμμένο σε ελληνικά και αγγλικά εστιάζει στην Μεσογειακή κουζίνα. Μάλιστα, υπάρχουν επιλογές για vegans και vegeterians, όπως και άλλες με πιάτα χωρίς γλουτένη!
Θα βρείτε και set menu των ΕΥΡΩ 30,00 με ψωμί -σούπα - ορεκτικό, επιδόρπιο και δύο ποτήρια κρασί. Τα κυρίως χρεώνονται επιπλέον (από 5,00 - 12,00)....... Το μενού αυτό ισχύει γενικά ΕΚΤΟΣ από Σάββατο και Κυριακή έως τις επτά το βράδυ!!

Δεν υπάρχουν τουαλέτες ΑΜΕΑ!
Στην κάτω πλευρά της Πλατείας Ελευθερωτών υπάρχει μεγάλο δημοτικό πάρκινγκ, πράγμα που θα σας χρειαστεί καθώς το πάρκινγκ στην περιοχή είναι πολύ δύσκολο.

Ο χώρος είναι απλός με πολλά απλά ξύλινα τραπέζια, ημιανοιχτή κουζίνα και μια ωραία κάβα κρασιών στο βάθος του εσωτερικού χώρου που δίνει κάποιο ξεχωριστό τόνο και στυλ. Ωστόσο, οι τουαλέτες στο υπόγειο ( χωρίς ασανσέρ ) είναι κάπως σκοτεινές και όταν βγαίνετε να προσέξετε το πολύ μικρό σκαλοπατάκι! Δίπλα στα τραπέζια υπάρχουν και μικρά βοηθητικά!
Το συγκεκριμένο μέρος χωρίζεται σε τρία τμήματα: τον τεράστιο εσωτερικό χώρο, τον μεγάλο ημιυπαίθριο χώρο και τον εντελώς εξωτερικό χώρο με τα λίγα τραπέζια επί της Πλατείας.
Στον εσωτερικό χώρο δεν λειτουργούσαν το a/c ενώ στον ημιανοιχτό χώρο που καθίσαμε μάς είπαν ότι δεν λειτουργούσε ο κοντινός ανεμιστήρας... Και καθώς τα υπόλοιπα τραπέζια ήταν κρατημένα, μετακινούμασταν συνεχώς σαν σβούρες, προκειμένου να βρούμε την σωστή θέση, εκείνη με κάποιο ρεύμα....
Ακούγεται πολύ καλή μουσική με διάσημα και μη παλιά ξένα τραγούδια ( και Elvis μεταξύ άλλων) που συμπλήρωσαν επάξια το ωραίο γεύμα μας.
Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα με ωραία σερβίτσια και μαύρα χάρτινα σουπλά και χαρτοπετσέτες.

Επισκέφθηκα το "Ψωμί και Αλάτι " μεσημέρι Κυριακής 18.08. Επιλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα με ντομάτα (12,50). Μικρή ωστόσο γευστική σαλάτα με ενδιαφέροντες συνδυασμούς υλικών!! Ο συνδυασμός της ντομάτας, με το λίγο κρεμμυδάκι, με τη μοτσαρέλα burrata και το τρίμμα από παξιμάδι χαρουπιού είναι αχτύπητος!

Μπιφτέκι σολομού (Πιάτο ημέρας ) στα 13,00. Ένα πολύ νόστιμο πιάτο συνοδεία μπόλικου μαύρου ρυζιού με τρούφα και καλλιτεχνικά σχεδιασμένες μπουκίτσες αβοκάντο. Δύο - τρία πράσινα φυλλαράκια συμπλήρωναν το εκπληκτικό ντεκόρ!

Κοτολέτα Μιλανέζε (15,00), σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο συνοδεία μεταλλικού δοχείου με τραγανές πατάτες τηγανητές, μπολάκι με σος μαγιονέζας ( δεν αισθανθήκαμε την τρούφα) και λεμονάκι καψαλισμένο! Όντως τράγανη και πεντανόστιμη!

Κλείσαμε με μία συμπαθητική και υπέρ το δέον χορταστική Πάβλοβα (8,00), στρογγυλή, σαν ατομική τούρτα, με μικρά κομμάτια φράουλας και σιρόπι συν κομματάκια κρέμας!

Ήπιαμε μπύρα Delphi Dark (6.50), που δεν μας ενθουσίασε.
Παρεμπιπτόντως, μας πληροφόρησαν ότι υπήρχαν και κοκταίηλ ημέρας στα ΕΥΡΩ 13,00.

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται κατευθείαν (2,50). Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και το αποφύγαμε.

Στην αρχή προσέφεραν σε μπουκαλάκι (για να το μοιράσουμε στα ποτήρια - σφηνάκια ) πολύ νόστιμη σούπα από ντομάτα, αγγούρι και βασιλικό!

Η παράθεση των στοιχείων δική μου, τα συμπεράσματα δικά σας...!

19 Μάρ 2019

Ψωμί με αλάτι. Και λαδάκι. Και σούπα σελινόριζας. Αυτά μας έφεραν σαν εισαγωγή. Η σούπα κερασμένη. Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και δώσαμε το κατιτί (1,5€/άτομο).

Μέχρι να φτάσουν αυτά στο τραπέζι μας, είχε ήδη έρθει το κρασί που ζητήσαμε. Το δοκίμασε αυτός που έπρεπε, για να το εγκρίνει, και μας το σέρβιραν με την απαιτούμενη προσοχή.

Κατόπιν ήρθαν τα πιάτα μας. Δεν άργησαν ιδιαίτερα. Ήρθαν με τη σωστή σειρά και στις σωστές, σχετικά, στιγμές.

Παρένθεση: Μαστερσεφικό το μαγαζί άρα ξεκινάμε από τα βαθιά. Τις γεύσεις. Υπάρχουν απαιτήσεις. Όταν μάλιστα το σάιτ του εστιατορίου έχει το όνομα του σεφ και όχι το όνομα του μαγαζιού, σοβαρεύει το πράγμα. Θα πέρναγε στην τελική πεντάδα αν ήταν στον διαγωνισμό?

Πρώτο πιάτο, η σαλάτα Λάχανο-πορτοκάλι (8,5€) με καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι & τζίντζερ, σουσάμι & καρύδι. Σχετικά όξινη γεύση, ικανοποιητική. Η πανσέτα δεν ήταν σε λεπτές φέτες αλλά σε μικρά παχιά κομμάτια. Αστοχία τίτλου που θα έλεγε και ο ΠΙ αν έκρινε έναν από τους πρώτους κριτές του μάστερσεφ. Συμπαθητική σαλάτα, όμως όχι από αυτές που θα τις ζητούσα και δεύτερη φορά.

Μαζί με αυτό ήρθαν οι «διάσημες» πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας (7€). Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να τις ανακατέψουμε, κάτι που ήταν λίγο δύσκολο στο σκεύος που μας σερβιρίστηκαν και δεν τα καταφέραμε χωρίς πατατοαπώλειες. Σίγουρα κάποιος κριτής θα αναφερόταν στο λάθος σκεύος. Γευστικά, το πατατοαυγομίγμα ήταν σχεδόν εξαιρετικό. Του έλειπε μια ελαφρώς μεγαλύτερη ένταση ίσως σε αλμυρότητα και θα έπιανε κορυφή. Πολύ καλή προσπάθεια.

Λίγο μετά ήρθαν οι μπρουσκέτες. Είχαν ψητή κολοκύθα, ανθότυρο, καβουρδισμένο βούτυρο, κολοκυθόσπορο και σιρόπι σφένδαμου (7,5€). Το ψωμί ήταν σχεδόν ολόιδιο με του κουβέρ, κάτι που το καθιστά λίγο βαρετό. Συμπαθητική γεύση, αλλά ίσως έχανε στο τεστ δημιουργικότητας, καθώς παρά τον πρωτότυπο συνδυασμό υλικών, οι γευστικοί κάλυκες αντιμετώπισαν οικείες γεύσεις, τελικά.

Κατόπιν, έφτασαν τα Agnolotti με τυρί Fontina, crumble φουντούκι, πουρέ από κάστανο & σελινόριζα (15€). Τέσσερα τεμάχια, ενώ ήμασταν 5 άτομα. Και να το δεχτώ στις τυροκροκέτες και τους κολοκυθοκεφτέδες, σε άλλα μαγαζιά, αλλά τέσσερα τεμάχια σε πιάτο ζυμαρικών? Δεν είχε κομμάτια από χρυσάφι το ζυμάρι, το έλεγξα. Η ποιότητά τους ήταν πολύ καλή - και στο μαγείρεμα και στα υλικά. Η γεύση τους ουδέτερη. Η πλειοψηφία συμφώνησε σε αυτό, ενώ στη μειοψηφία φάνηκαν υπέροχα. Αν ήταν πιάτο σε οντισιόν, κανείς δεν ξέρει αν θα πέρναγε στα bootcamps.

Στη συνέχεια ήρθαν τα Μανιτάρια (king oyster) με σπαράγγι, σάλτσα τεριγιάκι, μελάτο κρόκο, παρμεζάνα & λάδι λευκής τρούφας (14€). Πιάτο για τελικό. Και σε εμφάνιση και σε γεύση και σε εκτέλεση. Ο κρόκος ήταν σαν ψεύτικος. Τόσο καλά είχε απομονωθεί από το ασπράδι, τόσο καλά διατηρούνταν ζουμερός και τόσο ωραία έσπασε όταν ήρθε η στιγμή του. Αυτό το πιάτο θα έβαζε δύσκολα στους περισσότερους αντιπάλους.

Τέλος, το Κοτόπουλο tandoori, δηλαδή μπούτι φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο & σάλτσα γιαουρτιού (12,5€). Ήταν λίγο πιο κρύο από ότι θα έπρεπε, όμως κέρδισε τις εντυπώσεις χάρη στις ισορροπίες του. Ιδιαίτερα εξελληνισμένο, δεν έκαιγε όπως όλοι θα περίμεναν. Καλή επιλογή αν και αρκετά απλή και safe. Θα πέρναγε στα bootcamps μόνο και μόνο για να βλέπαμε τον κ. Λουκάκο να διαγωνίζεται σε κάτι πιο δύσκολο.

Στο τέλος το πόρισμα ήταν εύκολο να βγει. Αν ήταν παίκτης του Masterchef, o γνωστός σεφ θα «έμπαινε» σχετικά εύκολα στο σπίτι, όμως, λογικά, θα έφευγε λίγο πριν τα ημιτελικά. Είχε πιάτα και γεύσεις για τη νίκη, όμως δεν ήταν συστηματικό το ξάφνιασμα γλώσσας που προκάλεσε.

Το μαγαζί του είναι ευρύχωρο, άνετο και ικανό να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο, έχει εξαιρετικό σέρβις και όλες οι πρώτες ύλες είναι προσεκτικά διαλεγμένες. Με 25-30€ μπορείς να απολαύσεις ένα αρκετά νόστιμο γεύμα. Ένα σταθερό 8-8,5/10. Δεν είναι κι άσχημο, απλώς σίγουρα μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο.

ΥΓ. Έκοψα μισή μονάδα από τη γεύση (3,5/4) και τη χρωστάω την επόμενη φορά.

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ, πριν από την 25η Μαρτίου, και καλός φίλος, λάτρης της "γευστικής πιάτσας" του Χαλανδρίου οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στο "Ψωμί & Αλάτι" του γνωστού σεφ Γιάννη Λουκάκου. Είχαμε αρκετά χρόνια να επισκεφτούμε το εστιατόριο αυτό και οφείλω να αναφέρω, ότι, σε γενικές γραμμές, μας άφησε καλές εντυπώσεις, κινούμενος στη λογική της πρόσφατης κριτικής του αγαπητού Vaggg.

Ξεκινώ από τον εσωτερικό χώρο, στον οποίο καθίσαμε: Άνετα τραπέζια, καλή διαρρύθμιση, λιτό στυλ νεοταβέρνας, ωραίοι χρωματικοί συνδυασμοί, σωστός απαλός φωτισμός, σωστή θέρμανση και καλός εξαερισμός. Τις μέρες που έχει καλό καιρό λειτουργεί και ο συμπαθητικός εξωτερικός χώρος, στον οποίο αναφέρθηκε σε παλαιότερη κριτική της η αξιόπιστη Ucook.

Μόνο θετικά έχω να αναφέρω και για την ευγενική και ταχύτατη εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι που μας εξυπηρέτησαν συμπεριφέρονταν με ευγένεια, αντικαθιστούσαν χωρίς καθυστερήσεις το (εμφιαλωμένο) νερό, ρωτούσαν αν θέλουμε επιπλέον κρασί ή ψωμί (φέτες χωριάτικου ψωμιού πολύ νόστιμου), έφεραν γρήγορα τους καταλόγους και για την αρχική παραγγελία και για το επιδόρπιο, σέρβιραν με ταχύτητα και σε σωστούς χρόνους. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άριστη! Να προσθέσω και ότι προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα (σερβιρισμένη από χάλκινο μπρίκι σε φλιτζανάκι του ελληνικού καφέ) νοστιμότατη σούπα λαχανικών.

Ας περάσουμε στα του φαγητού. Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτες και ορεκτικά:
- Σαλάτα Caesar με κλασική σάλτσα Caesar, παρμεζάνα, αβοκάντο, πράσινα λαχανικά, τραγανό κοτόπουλο, κρουτόν και δυόσμο. Πραγματικά πολύ νόστιμη η σαλάτα αυτή με φρεσκοκομμένα λαχανικά και φρεσκοψημένο στήθος κοτόπουλου. Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη!

- Σαλάτα σπανάκι baby με τριμμένη φέτα, σάλτσα φέτας, τραγανό φύλλο, άνηθο & σουσάμι. Αρκετά νόστιμη, με φρέσκα λαχανικά, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει όσο η Ceasar's.

- Arancini και μανιτάρια: Τραγανές κροκέτες μανιταριών με θυμάρι και κρέμα παρμεζάνας. Συμπαθητικές, αν και κάπως ουδέτερες στη γεύση.

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (παραγγείλαμε ένα για τον καθένα μας) και πραγματικά, άρεσαν πολύ σε όλους μας! Ιδανικός γευστικά ο συνδυασμός μαριναρισμένου κοτόπουλου και γευστικότατης σάλτσας γιαουρτιού!

Κυρίως πιάτα:
- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα, θυμάρι & λάδι λευκής τρούφας. Σωστά χυλωμένο, με πολύ νόστιμα μανιτάρια και το λάδι της τρούφας να προσδίδει τη γευστική ένταση που απαιτείται.

- Σολομός μαριναρισμένος σε σόγια, αρωματικό ρύζι, κρέμα αβοκάντο (παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας). Σωστά ψημένος, να κρατά τη γεύση του και σερβιρισμένος με πολύ νόστιμο αρωματικό ρύζι.

- Κοτόπουλο «Tandoori»: Μπούτι κοτόπουλου φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο και σάλτσα γιαούρτι (κι αυτό παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας, μεταξύ των οποίων και από μένα). Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Vaggg, δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, ήταν όμως πολύ νόστιμο και πραγματικά εξαιρετικά νόστιμη η σάλτσα γιαουρτιού.

- Κοτόπουλο και Quinoa: Στήθος κοτόπουλου σχάρας, σαλάτα κουσκούς- quinoa, σάλτσα τζίντζερ, σόγια & λάιμ (για την πάντα μετρημένη και προσεκτική με τη διατροφή της φίλη). Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτό το πιάτο.

Δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό και μοιραστήκαμε τρία επιδόρπια:
- Κρέμα πορτοκάλι: Ψημένη κρέμα πορτοκαλιού, γλυκό πορτοκάλι, καραμελωμένη ζάχαρη, φουντούκια και παγωτό βανίλια. Πολύ νόστιμο επιδόρπιο, πέρα από την κρέμα πορτοκαλιού, ήταν πολύ νόστιμο και το παγωτό.

- Προφιτερόλ γεμισμένα με κρέμα σοκολάτας, παγωτό βανίλια και σάλτσα σοκολάτας. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα τα επιδόρπια, χάρη στη γευστική αντίθεση της ζεστής σάλτσας σοκολάτας με το εύγευστο παγωτό βανίλια.

- "Ανάποδη" μηλόπιτα: Φουρνιστή μηλόπιτα με φύλλο σφολιάτας, σταφίδες, σάλτσα καραμέλας και παγωτό βανίλια. Σερβίρεται φρεσκοψημένη, σε ειδικό σκεύος. Αρκετά νόστιμο γλυκό, χωρίς όμως, κάτι το ξεχωριστό στη γεύση του.

Με τούτα και με 'κείνα ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 28-30 ευρώ το άτομο, χωρίς το κρασί και τα ποτά, ποσό αρκετά αλμυρούτσικο για την εποχή που ζούμε. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι οι γεύσεις που απολαύσαμε μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εξυπηρέτηση και τον καλόγουστο χώρο, το "Ψωμί & Αλάτι" κέρδισε τις εντυπώσεις! Σίγουρα, λόγω τιμών, δεν είναι ένας χώρος που μπορεί κάποιος να τον επισκέπτεται συχνά, ωστόσο η πολυκοσμία δείχνει ότι έχει σταθερή πελατεία και σίγουρα, ως παρέα το βάλαμε στα υπόψη για μελλοντικές επισκέψεις με κάποια ευκαιρία για συνάντηση σε ένα καλό εστιατόριο ελληνικής -και όχι μόνο- κουζίνας.

10 Οκτ 2019

Τα τελευταία δύο χρόνια το έχουμε σαν παράδοση να το επισκεπτόμαστε κάθε Δεκαπενταύγουστο (εν μέρει επειδή είναι από τα λίγα ανοιχτά εστιατόρια στην Αθήνα εκείνη τη μέρα).

Ημερομηνία επίσκεψης: Πέμπτη 15 Αυγούστου 2019, 4 ενήλικες και ένα παιδί, με κράτηση

Ο χώρος:
Μεγάλη σάλα που αποπνέει προσιτή πολυτέλεια, με περιορισμένη θέα στην κουζίνα. Λίγο σκοτεινός το βράδυ στα τραπέζια της βεράντας.

Το μενού:
Με αρκετές επιλογές σε κρέας, ψάρι, ζυμαρικά και χορτοφαγικά πιάτα.

Από το φετινό μενού δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε κάποιο από αυτά.

-- Σαλάτα Ντοματίνια & Burrata. Είχε την ενδιαφέρουσα πινελιά της βινεγκρέτ από passion fruit, την οποία το ένα από τα άτομα της παρέας δεν σταμάτησε να εκθιάζει, αλλά εγώ τη βρήκα αδιάφορη. (12,50€)
-- Πιτάκια με κοτόπουλο, σαν μίνι τυλιχτό σουβλάκι. Το πιάτο αυτό υπήρχε και πέρσι στον κατάλογο, προφανώς έχει σουξέ. Φέτος μου άρεσαν λιγότερο, ίσως λόγω της υπερβολικής σάλτσας γιαουρτιού. (5€ τα δύο τεμάχια)
-- To Street taco με την ασιατική γέμιση της ημέρας (με γαρίδες) δεν είχε την ένταση που φανταζόμουν. Το περίμενα καυτερογλυκό, αλλά ήταν μόνο γλυκό, τελικά.
-- Τηγανητές πατάτες με πάπρικα και ντιπ λευκής τρούφας. Πολύ καλές. (6,50€)
-- Ορικιέτε με λαχανικά, φέτα και σάλτσα αβοκάντο. Δεν είχαν ούτε γεύση, ούτε ένταση, ούτε κάποιο ενδιαφέρον. (13,50€)
-- Κοτόπουλο με καλαμπόκι, μπέιμπι πατάτες και μπέικον. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, ούτε το καλαμπόκι πρόσθετε κάτι ιδιαίτερο. Εξάλλου, ήταν ελάχιστο. (14€)
-- Ένα vegan μπέργκερ από ρεβύθια, κινόα και βρώμη, με αβοκάντο, κέιλ και τσιπς καρότου. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν μεγάλη και χορτοαστική. (12€)
-- Για επιδόρπιο επιλέξαμε μια vegan τάρτα σοκολάτας με γάλα καρύδας, φυστικοβούτυρο και σορμπέ μάνγκο, που μου έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα στο τελείωμα και, συγκρινόμενη με την *υπερπαραγωγή* του παγωτού με μπράουνι που είχαμε φάει πέρσι, έχανε οπτικά και γευστικά κατά κράτος. (8,50€)

Το σέρβις:
Ευγενικό, με καλούς χρόνους. Η κοπέλα που έκανε PR μου φάνηκε κάπως ψυχρή.

Θα ξαναπάω;
Πρόκειται για εστιατόριο που ενδείκνυται για μια πιο ξεχωριστή έξοδο, με πιάτα εμφανώς προσεγμένα και εκτελεσμένα με ιδιαίτερες τεχνικές, συμπαθητικά ως προς τη γεύση, αλλά όχι πραγματικά αξιομνημόνευτα. Από την άλλη, το έχουμε κάνει παράδοση πια, οπότε... φαντάζομαι εξαρτάται από το τι άλλο θα είναι ανοιχτό εκείνη την ημέρα. (Και ήδη έχουμε κάποιες ιδέες. )

11 Ιούλ 2018

Η συζήτηση είχε ήδη ξεκινήσει μέσα στο αεροπλάνο της επιστροφής περνώντας πάνω από την Αδριατική. Με τα ρέστα του ταξιδιού θα πάμε Λουκάκο χωρίς άλλη αναβολή. Χρειάστηκαν 3 ρεζερβέ και 2 αναβολές ανωτέρας βίας για να το πετύχουμε τελικά, ένα απογευματάκι καθημερινής μέσα στον Ιούνιο, αλλά... μας έκανε τη χάρη να μην βρέχει.

Το καλοστημένο site του αγαπητού σεφ Γ. Λουκάκου αξίζει τα συχνά μου κλικαρίσματα - πάντα ενημερωμένο με τα εποχιακά του μενού και όλες τις χρεώσεις αναλυτικά, συνταγές του, βίντεο, σεμινάρια, how to, cooking guide... το συμβουλεύομαι συχνά και εκεί βρήκα το καλοκαιρινό μενού που αμέσως με (μας) γοήτευσε για να πάμε. Γενικά με τους γνωστούς και μεγάλους σεφ δεν τρελαίνομαι, εκτός από τις περιπτώσεις μεγάλης συμπάθειας, που είναι πολύ λίγες.
Μέσα σε αυτούς τώρα ανήκει και ο κ. Λουκάκος, γιατί νόμιζα ότι θα φύγω ντεμί ευχαριστημένη και τελικώς ενθουσιάστηκα. Στη βαθμολογία μου οι μισοί πόντοι πάνε υπέρ του μαθητή για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Η θέση του πάνω στη γνωστή πλατεία του Χαλανδρίου σίγουρα το ευνοεί. Για το παρκάρισμα ας δώσω ένα τιπ: εμείς πάντα βρίσκουμε θέσεις από την πλευρά του Portofino κι από εκεί μόλις σε 5 λεπτά με τα πόδια είμαστε στο κέντρο.

Στην υποδοχή / εξυπηρέτηση / σέρβις, άριστα καθαρό. Ο μετρ (διαχείριση κράτησης, ακούραστη επεξήγηση του μενού 25 και του a la carte, τοποθέτησή μας σε άνετο 4άρι τραπέζι της αρεσκείας μας στην υπερυψωμένη βεράντα), η κοπέλα (καλωσόρισμα, σέρβις, wine tasting) και ένας νεαρός σερβιτόρος (σέρβις, εναλλαγή και μάζεμα πιάτων) όλοι με τον πρέποντα επαγγελματισμό με χαμόγελο όσο χρειάζεται - όχι δουλικό όχι παγερό, και με όλους τους κατάλληλους χρόνους ανάμεσα στα πιάτα, μας έκαναν να απολαύσουμε στο 100% το γεύμα μας.

Τον εσωτερικό χώρο, εντελώς μέσα στα γούστα μου, xρωματικά αισθητικά και χωροταξικά, θα τον τιμήσω και το χειμώνα, μιας και τηρείται αυστηρά το non smoking ενώ η τριζάτη καθαριότητα ήταν παντού εμφανής, ακόμη και στα wc στο υπόγειο, με τα όμορφα είδη περιποίησης για τις κυρίες και τις υφασμάτινες πετσετούλες μιας χρήσης για τα χέρια.
Δεν αναφέρομαι καν στα σερβίτσια, που όλα έτριζαν από καθαριότητα και έλαμπαν ή στο γλαστράκι σε κάθε τραπέζι.
Η βεράντα στην οποία καθήσαμε, ενδείκνυται για χαλάρωση, δροσιά και ιδιωτικότητα από βλέμματα και περαστικούς, κάτι που δεν ισχύει για τα τραπέζια στο επίπεδο της πλατείας και δεν θα επέλεγα κάποιο από αυτά ούτε σε ώρα αιχμής.

Ψάχνοντας λοιπόν την εξίσωση: απόλυτο vfm σε ένα εστιατόριο μεσαίο προς ακριβό, δημιουργική ελληνική κουζίνα γνωστού σεφ, ολοκληρωμένο και χορταστικό σετ μενού, με δοκιμή πολλών γεύσεων, η επιλογή είναι το μενού 25, που αλλάζει 2 φορές το χρόνο για να πας και να ξαναπάς. Έμενε να δούμε κιόλας αν οι γεύσεις αξίζουν και αν θα χορτάσουμε. Έ, ήταν υπέροχες και σκάσαμε στο φαί!

Μεμονωμένα αυτά που δοκιμάσαμε, όπως φαίνονται στην απόδειξη που έχω μπροστά μου, θα κόστιζαν 72,50 ευρώ. Όμως λόγω μενού, κόστισαν 25 ευρώ/ άτομο, δηλαδή 50 ευρώ. Αν βαθμολογούσα έτσι, θα ήταν κι εδώ 4άρι. Αλλά κόβω έναν βαθμό, για τις περιπτώσεις που κάποιος θα κινηθεί εκτός σετ μενού. Αν και εδώ που τα λέμε, δεν έχει λόγο να το κάνει και δεν συμφέρει κιόλας. Δείτε στο site αναλυτικά το μενού και τις επιλογές!

Για την έναρξη λοιπόν, έρχεται εξτρά παγωμένο εμφιαλωμένο Ζαγόρι 750 ml σε γυάλινο μπουκάλι (έχει κι αυτό τη σημασία του) και το καλωσόρισμα, μια παγωμένη τύπου gazpacho σούπα, από ντομάτα - αγγούρι και μυρωδικά, νομίζω δυόσμος ή βασιλικός, σε μικρή μποτίλια για να σερβιριστεί σε μικρά σφηνοπότηρα ( 2 γεμίσματα έκαστος ). Πολύ δροσερή και νόστιμη. Refreshing η λέξη που αποδίδει τη γεύση άψογα.
Ταυτόχρονα, σε ξύλινη τάβλα 4 χοντρούτσικες φέτες ψημένου λαδοριγανάτου ψωμιού με χοντρό αλάτι, λίγο παραπάνω τραγανές/ παξιμαδωτές αλλά πολύυυ νόστιμες. Οι πιο τολμηροί, βουτήξτε μια ακρούλα ψωμιού στο gazpacho (are u talking to me?). Ίσως ως ψωμί ακούγεται λίγο, αλλά με τόσο φαγητό, περίσσεψε στο τέλος.

Αμφότερες οι επιλογές μας σε σαλάτες ήταν ισάξιες γευστικά. Φρέσκια crispy γεύση η πράσινη passion, με ανάμεικτες πρασινάδες, ραπανάκι, φύτρες, ντοματίνια, καλαμπόκι, αβοκάντο και δροσερή πολύ ιδιαίτερη βινεγκρέτ με passion fruit. Το φρέσκο lime στο πλάι την απογείωσε.
Πιο παραδοσιακά ελληνική αυτή με τα καλοβρασμένα ρεβύθια και τη φέτα αλλά κι εδώ ένα touch διαφορετικό: ντοματίνια και λεμονάτη βινεγκρέτ που έδωσαν οξύτητα και δροσιά στο όσπριο, και φύλλα δυόσμου που του χάρισαν άρωμα.

Στα ορεκτικά, φυσικά, το σταθερό στο μενού πιτάκι κοτόπουλο, σε όμορφη παρουσίαση στον μικρό ξύλινο πάγκο του. 2 τεμάχια λεπτής αραβικής πίτας τυλιγμένης σαν χωνάκι, με ζουμερό μαριναρισμένο σε μπαχαρικά κοτόπουλο και σάλτσα γιαουρτιού επάνω. Γεύση απλή και επιτυχημένη που δυστυχώς τελειώνει σε 2 μόλις μπουκιές.
Δεύτερο ορεκτικό η τριλογία αλοιφών, εξαιρετικά παρουσιασμένη και αυτή σε ξύλινο πλατώ. 3 γυάλινα μπωλ που το καθένα γαρνίρεται με τραγανές μακρόστενες κρουτόν - μπρουσκέτες, περιλαμβάνουν ντιπ αβοκάντο με μια ιδέα γιαουρτιού (νόστιμο, απαλό, ελαφρύ, αρωματισμένο με κόλιανδρο), φάβα με κάπαρη, καραμελωμένα κρεμμύδια και πικάντικη ψητή ντομάτα (ιδιαίτερη) και μελιτζανοσαλάτα με balsamico, φέτα, βασιλικό, καρύδια και φέτα, αρκετά σκορδάτη (μου άρεσε πάρα πολύ).

Καθώς προχωράγαμε στις γεύσεις, ήδη απολαμβάναμε και το κρασί μας, πολύ δροσερό όπως μου αρέσει μέσα στην παγωνιέρα του, το λευκό Chardonnay Ψ&Α δικής τους ετικέτας. Βλέπω στο κινητό μου τώρα την φωτο " Προστατευόμενη γεωγραφική ένδειξη Πελοπόννησος, με αρώματα φρέσκων κίτρινων φρούτων, αμυγδαλιάς και μοσχολέμονου". Ένα πολύ ευχάριστο και μαλακό κρασί, που χωρίς πλάκα, το ήπιαμε όλο.

Στα κυρίως, επιλέξαμε το επίσης γνωστό κοτόπουλο tandoori (τιμή καταλόγου 12,50) με το κους κους. Άρεσε πολύ το μαρινάρισμά του σε πληθώρα μπαχαρικών, το άψογο φιλετάρισμά του (μπούτι), το άψογο ψήσιμο (τραγανό και με τους χυμούς του) αλλά και η γαρνιτούρα του (κουσκουσάκι με αποξηραμένα φρούτα και γιαούρτι). Όπως σχολιάστηκε, μια πετυχημένη εκτέλεση ινδικού πιάτου στα ελληνικά κυβικά για κάποιον που δεν συμπαθεί τα καυτερά.

Το δικό μου πιάτο - με αναπόφευκτη σύγκριση με το original στην γενέτειρά του - οι ταλιατέλες ραγού (bolognese) με μοσχαρίσιο κοκκινιστό κιμά, θυμάρι, πεκορίνο και κολοκυθάκια (τιμή καταλόγου 12, τιμή έξω 6 ευρώ! ).
Θα αφαιρέσω μισό βαθμό μόνο για την υπερβολική ποσότητα σάλτσας που λίγο το έπνιξε και έμεινε στο πιάτο. Αλλιώς, η μερίδα μεγάλη, το ζυμαρικό σωστά βρασμένο, χωρίς να ορκίζομαι μου φάνηκε φρέσκο ή τελωσπάντων όχι τυποποιημένο. Ο κιμάς αρωματικός, το κολοκυθάκι και οι μεγάλες φλοίδες πεκορίνο έδωσαν το κάτι παραπάνω.

Έχοντας ήδη ξεπεράσει το όριο του κορεσμού, κρατήσαμε λίγο ακόμη χώρο στα μετόπισθεν για την γευστική κορύφωση, με το γλυκό που ήταν μια θεότητα. Δεν υπήρχε καλύτερο κλείσιμο από αυτό και ευτυχώς που προορίζεται για sharing 2 ατόμων διότι ήταν τεράστιο.
Και το όνομα αυτού Ice cream sundae, με 3 γεύσεις παγωτού (φυστίκι, βανίλια και καραμέλα-κανέλα! ), σάλτσα καραμέλα και σοκολάτα, καραμελωμένοι ξηροί καρποί και σαντιγύ και μικρά κυβάκια ζουμερού μαστιχωτού κέικ σοκολάτας, που άφηναν όλο το γκρο πλαν στο παγωτό. Δροσερό και ανεπανάληπτο... δεν έχω άλλα λόγια πραγματικά...

Οι τελικές μας εντυπώσεις από το Ψ&Α; Διθύραμβος. Μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία από το εγχείρημα του κ. Λουκάκου, η συγκεκριμένη πρώτη φορά κύλησε άψογα σε όλους τους τομείς και εγγυάται άμεση επιστροφή.
Δεν έχω κανέναν λόγο να γκρινιάξω για οτιδήποτε αφού ήταν όλα σε επίπεδο πολύ υψηλό και οι ποσότητες των πιάτων έτσι μελετημένες που δύσκολα θα φύγεις νηστικός ή παραπονεμένος.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν ότι δεν ένιωσα καμία δηθενιά ή αίσθημα ότι κάποιος παρακολουθεί τις μπουκιές μου, όπως φοβόμουν. Attitude μηδενικό.

Σε ένα μαγαζί που γεμίζει και αδειάζει από κόσμο, είναι σημαντικό στις (δύσκολες και απαιτητικές) μέρες μας να μην βλέπεις πουθενά παρκαρισμένο το καλάμι.
Οπότε... (και) από εμένα προτείνεται, και θα μας ξαναδεί σύντομα.

18 Απρ 2018

Τετάρτη μετά το Πάσχα λοιπόν και ακόμη σε χαλαρό mood διακοπών οπότε και είπαμε να επισκεφτούμε το Ψωμί και αλάτι. To εστιατόριο βρίσκεται σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία του Χαλανδρίου, μια περιοχή πολύ ζωντανή με δεκάδες εστιατόρια, ταβέρνες, μπαράκια. Στα αρνητικά της περιοχής είναι η δυσκολία του παρκαρίσματος. Τετάρτη βράδυ και με το ζόρι βρήκαμε θέση η οποία μάλιστα ήταν και σχετικά μακρυά. Ο χώρος είναι καθαρός και ωραίος και η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το δείπνο μας ξεκίνησε λοιπόν αφού πρώτα μας σέρβιραν αυτόματα εμφιαλωμένο νερό (2,5 €) και κατόπιν μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί οπότε και μας ήρθε ψωμί λαδορίγανη στα κάρβουνα συνοδευόμενο από ζουμί φασολάδας, το οποίο ήταν πολύ γευστικό. (1,5 € κατά άτομο). Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Λάχανο Πανσέτα (2/4): Η κλασική σαλάτα λάχανο καρότο χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Εξαίρεση η πανσέτα, η οποία ήταν καλά ψημένη και γευστική. Η σαλάτα ήταν το χειρότερο πιάτο απο όσα δοκιμάσαμε (9,5€)
- Αυγά Πατάτες (3/4): Λεπτοκομμένες πατάτες πάνω σε τηγανιτά αυγά. Γευστικό πιάτο που θυμίζει την παιδική μου ηλικία (7€)
- Συκώτι γάλακτος τεριγιάκι (4+/4): Το πήραμε σαν ορεκτικό και ήταν καταπληκτικό. Ότι και να πω είναι λίγο. Αφρός, μαλακό, ιδανικά ψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Ίσως το καλύτερο συκώτι που έχω φάει ever! (8€)
- Ριγκατόνι με μοσχαρίσια μάγουλα (3/4): Είναι η δεύτερη φορά που δοκιμάζω μάγουλα από μοσχάρι. Το κρέας ήταν μαλακό και γευστικότατο. Η σάλτσα ήταν από τομάτα και μανιτάρια και τα ριγκατόνι al dente. Ωραίο πιάτο αν και νομίζω θα ήταν καλύτερο με περισσότερη ποσότητα μοσχαριού να προσδίδει πιο έντονη γεύση στο σύνολο. (15€)
- Burger γαλοπούλας (2,5/4): Καλό μπιφτέκι με γευστική guacamole sauce και συνοδευτική σαλάτα coleslaw. (13,5€)
-Burger black angus (3/4): Πολύ καλό μπεργκερ με το μπιφτέκι ψημένο όπως το ζήτησα (medium-rare), σος παρμεζάνας, μανιτάρια και κατσικίσιο τυρί. (15€)
- Εφόσον είχαμε σκάσει για επιδόρπιο πήραμε ένα Apple Crumble (3/4) για να το μοιραστούμε και οι 4. Παγωτό βανίλια με καραμελωμένα μήλα και μπισκότο με σος butterscotch.

Συνολικά για όλα αυτά και ένα Μερλό κόκκινο κρασί δική τους εμφιάλωσης (14€) πληρώσαμε 84€ με την έκπτωση 15% γνωστού site. Τιμή θαρρώ καλή για το ύφος του μαγαζιού και τις γεύσεις του. Βέβαια χωρίς την έκπτωση θα πήγαινε στα 25 ευρώ/άτομο.

21 Νοε 2017

Το Ψ και Α θα το είχα επισκεφθεί πολύ νωρίτερα αν δεν ανηκέ σε διάσημο τηλεμάγειρα. Είχα ακούσει καλά λόγια από φίλους, είναι και χρόνια σε κεντρικό σημείο στο Χαλάνδρι πιθανοτατα θα είχα πάει νωρίτερα.
Μια Πέμπτη μεσημέρι αποφάσισα να το επισκεφθώ λοιπόν. ό χώρος είναι καπώς ουδέτερος για τα γούστα μου, ωστόσο προσεγμένος και πολύ χαλαρωτικός. Ο λόγος που βάζω τεσσερις ντοματούλες ειναι για να ισοβαθμίσω με τα υπόλοιπα που ιδεατά θα έβαζα 3,5. Στο ίντερνετ είχα δει οτι είχε μενου με 25 ευρώ που συμπεριλαμβανε κρασί και τα παρελκόμενα(νερό, ψωμί κτλ. )

Στην αρχή ήρθε ωραίο μαύρο ψωμάκι και κεράστηκε μια ψιλόαδιάφορη πατατοσουπά. Στην συνέχεια άρχισαν να παρελαύνουν τα πιάτα του μενού. Η πρώτη σαλάτα με καροτο λάχανο, ντρέσσινγκ πορτοκαλιού και ζεστή πανσέτα ηταν καλή. Η δεύτερη με φακές κινόα, ρόκα και κατι σε κατσικίσιο τυρί ήταν πλήρως αδιάφορη. Στην συνέχεια ήρθαν πιτάκια τύπου δύο μίνι χωνάκια με κιμά και υπερβολικό γιαούρτι. Αυτά ήταν νόστιμα. Τα αυγά πάλι με πατατάκια και σως παρμεζάνας ήταν πιάτο που το έχω φάει σε πολύ καλύτερες βερσιόν. Μέχρι εδώ ήμουν ψιλοαπογοητευμένη. Ως κυρίως πήρα κοτόπουλο ταντούρι το οποίο ήταν εξαίσιο! Πραγματικά υπέροχο πιάτο, έβαζα κάτω όλα τα ινδικά της Αθήνας με άνεση. Το έτερο κυρίως ήταν ρεβύθια που ήταν πεντανόστιμα με χοιρινό λαιμό ο οποίος ήταν σχετικά άψητος. Δεδομένου οτι είχε πολύ λίπος ισως θα βοηθούσε να ήταν λίγο πιο ψημένο. Για επιδόρπιο, έφερε ένα απερίγραπτό σαν κρέμα με πορτοκάλι το οποίο ήταν κάτι που μου έχει μείνει στην μνήμη. Πραγματικα πεντανόστιμο. Το κρασί που είχε με το μενού ήταν δικής τους εμφιάλωσης και ήταν επίσης πολύ καλό.

Το σέρβις του ήταν υποδειγματικό. Τόσο φιλικοί όσο πρέπει, ενημερωμένοι για το τι σεφβίρουν και οι χρόνοι που έρχονταν τα πιάτα ήταν ώστε να μην μείνουμε χωρίς κάτι να τσιμπολογάμε μπροστά μας.
Συνολικά ήταν ένα άνισο γεύμα. Θεωρώ όμως οτι ειναι ένα εστιατόριο που αξίζει τον κόπο να το επισκεφθείς. Εγώ θα ξαναπάω, απλά πιθανώς θα εστιάσω στα κυρίως και οπωσδήποτε στα γλυκά.

04 Δεκ 2017

Επανέρχομαι στις κριτικές εστιατορίων, μετά από καιρό αποχής, για να σας περιγράψω την υπέροχη εμπειρία που μας χάρισε η χθεσινή μας έξοδος. Σάββατο βράδυ, 6 άτομα κατόπιν τηλεφωνικής κράτησης φτάνουμε στο εστιατόριο το οποίο βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο του Χαλανδρίου, κατόπιν σχετικής δυσκολίας παρκαρίσματος. Ένας από εμάς είχε την καλή ιδέα να χρησιμοποιήσει κοντινό πάρκινγκ (υπάρχουν 1-2 φτηνά στη γύρω περιοχή). Μετά από ένα θερμό καλωσόρισμα, οδηγηθήκαμε στο τραπέζι μας, όπου μας παρουσιάστηκαν το α λα καρτ και το μενού των 25 το άτομο καθώς και τα πιάτα της ημέρας.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι ικανοποιητικός. Έχει πολλά τραπέζια, αρκετό κόσμο και θόρυβο, ίσως να τον ήθελα λίγο πιο ζεστό. Τις καθημερινές που έχει λιγότερο κόσμο, είναι σαφώς καλύτερα.
Το σέρβις είναι επαγγελματικό και αυτό φάνηκε από την αρχή, από τον πολύ φιλικό και ταυτόχρονα τυπικό τρόπο που μας μίλαγε ο σερβιτόρος. Το πιο σωστό είναι να υπάρχει μία ισορροπία ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Οτιδήποτε ζητήσαμε από το καλωσόρισμα έως τον λογαριασμό, έγινε σχεδόν άμεσα παρόλο που ήταν ώρα αιχμής και γινόταν το αδιαχώρητο.

Ας περάσουμε στο κυρίως πιάτο, το φαγητό, που κατ’εμέ είναι και το δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Παραγγείλαμε μενού των 25 ευρώ το άτομο τα οποία περιέχουν (ανα δύο άτομα): 2 σαλάτες, 2 ορεκτικά, επιλογή από 1 κυρίως, επιδόρπιο και μια φιάλη κρασί εμφιαλωμένο και νερό εμφιαλωμένο συν την σούπα κοτόπουλου σε φλυτζανάκι καφέ για καλωσόρισμα και χωριάτικο ψωμί ψητό με λαδορίγανη. Όσον αφορά τις σαλάτες δοκιμάσαμε 3 διαφορετικές: Φακές-κινόα 8/10, λάχανο-πορτοκάλι 8/10, μπρόκολο-κουνουπιδι-σταφίδες 9,5/10. Η τελευταία σαλάτα ήταν ένα από τα αστέρια του μενού, πραγματικά υπέροχη, τραγανιστη, ισορροπημένη. Τα ορεκτικά: μανούρι πανέ 7/10 και πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο 9/10. Το πιτάκι καταπληκτικό επίσης ένα από τα δυνατά πιάτα. Τα κυρίως: Συκώτι μοσχαρίσιο με πουρέ 9/10 τρυφερό, πεντανόστιμο, μπριζόλα λαιμού σοτέ 8/10, κοτόπουλο tandoori 8/10, κουρκουμπίνες Καρύστου 8/10. Επίσης όλα εξαιρετικά. Μας φέρανε ψημένη κρέμα πορτοκαλιού 9/10 και τάρτα σοκολάτας 9/10 για επιδόρπιο. Η κρέμα ήταν ελαφριά, αέρινη, δροσιστική, γλυκιά όσο πρέπει ενώ η τάρτα ήταν μια συμπαγής έκρηξη σοκολάτας στο στόμα. Τέλος το κρασί ήταν ένα άριστο Merlot το οποίο συνόδευε υπέροχα τις έντονες γεύσεις – εμφιαλωμένο με τη δική τους ετικέτα παρακαλώ.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 6 άτομα 150 ευρώ και κάτι ψιλά, τα οποία είναι άριστο Value for money. Εννοείται ότι θα ξαναπάμε, αλλά αυτή τη φορά θα προτιμήσουμε καθημερινή, όχι μόνο για το πιό εύκολο πάρκινγκ και λιγότερο κόσμο, αλλά και για την έκπτωση που σου δίνει επί του τελικού λογαρισμού, αν κάνεις κράτηση από το γνωστό σάιτ.