ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πλ. Ελευθερωτών, Χαλάνδρι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Νέα μοντέρνα ταβέρνα με ελληνικές γεύσεις
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Το Dineathens συνεχίζεται και είχα σταμπαρισμένο το Ψωμί κι Αλάτι του πασίγνωστου πλέον σεφ (λόγω και τηλεόρασης) Γιάννη Λουκάκου. Αν δεν κάνω λάθος έχει λάβει και κάποια βραβεία αν και τις εποχές του 2010 πολλά θηλυκά ήθελαν να επισκεφθούν το εστιατόριο λόγω της γοητείας του σεφ, παρά για τις μαγειρικές του επιδόσεις. Δεν είναι μομφή αυτό κάθε άλλο. Ψωμί κι Αλάτι λοιπόν με πάρα πολλές κριτικές την εποχή του Μάστερ Σεφ, στο παρόν σάιτ είχε ρεύμα... Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια το Red Elephant (που θα το προτείνω στην παρέα για έξοδο), Τη Χρύσα, τα Βράχια της Πειραϊκής... Τώρα στη μόδα είναι κρεατάδικα όπως το Tεφαρίκι (πριν 1-2 χρόνια έκανε μπαμ! ), το Base Grill και άλλο ένα που μου διαφεύγει η ονομασία του, πολύ κόντα του... Το Ψωμί κι Αλάτι όμως είναι σταθερό...

Σάββατο 4/2/2017 με κράτηση για τις 22.30,2 άτομα. Στο Χαλάνδρι βρισκόμουν από τις 21.50 άνετος και χαλαρός πως είχα αρκετό χρόνο. Όμως... όταν είσαι στην περιοχή... σε ότι και να υπολογίσεις κράτα μικρό καλάθι... Γύρω γύρω όλοι και στη μέση αυτοκίνητα παρκαρισμένα. Ζαλίστηκα να ψάχνω και τελικά κάπου βρήκα,15 λεπτά περπάτημα από το αμάξι. Μπήκα στο μαγαζί στις 23.05....

Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, χωρίς ίχνος ενόχλησης για την καθυστέρηση. Νωρίτερα το απόγευμα μου είχαν τηλεφωνήσει για να επιβεβαιώσουν την κράτηση μου. Καλοκουρδισμένη επιχείρηση, ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει να κάνει τη δουλειά του καλά. Καθόλου δουλοπρεπές και με 1-2 χαμόγελα όταν χρειάστηκε. Όπως και στο Barabicu ρώτησαν αν έχουμε την πιστωτική της Diners, δυστυχώς την είχα ξεχάσει. Μας είχαν ρωτήσει αν θέλουμε να καθίσουμε στους μη καπνίζοντες. Αυτά λοιπόν που χρειάζεται μια καλή επιχείρηση τα έχουν!

Ο χώρος είναι πολιτισμένος και με καλές αποστάσεις μεταξύ των θαμώνων. Καθαρός, το ίδιο και οι τουαλέτες. Γενικώς μου φάνηκε περιποιημένος και καθόλου παρατημένος. Τολμώ να πω πως ενδιαφέρονται για την επιχείρηση τους και διατηρεί την υστεροφημία του. Θα μου πεις... ρε μεγάλε μια φορά πήγες... τι μας λες;Παίζει με ξύλινα καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα, με τόνους σκούρου πράσινου. Καλό και φιλικό περιβάλλον.

Είχαμε συγκεκριμένο μενού που όμως ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου και με ΕΣΚΑΣΕ:

- Ξεκινήσαμε με σούπα από πατάτα και μπέϊκον σερβιρισμένη σε μπρίκι του καφέ για να την τοποθετήσεις σε κουπίτσες αυτού! Πολύ ωραία υφή που σου έδινε ξεκάθαρα τη γεύση των υλικών, χωρίς να χρειαστεί να τα νιώσεις (σε κομμάτια πχ). Εξαιρετική αρχή!

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι. Μια χαρά για να υπάρχει στο τραπέζι για ώρα ανάγκης.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι και μουστάρδα.

- Σαλάτα λάχανο, πορτοκάλι, καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες μαριναρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι και τζίντζερ.

Και οι 2 για όσους λατρεύουν τις σαλάτες είναι ικανοποιητικές. Δροσερές, φρέσκες και με καλοκομένα τα υλικά σε σωστές αναλογίες. Η πανσέτα γλύκισμα. Είμαι λάτρης των πιο γλυκών γεύσεων αλλά είναι μια χαρά!

- Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας, πατάτες τηγανιτές "άχυρο". Έρχονται σε ωραίο τηγανάκι με το αυγό να βρίσκεται στον πάτο του τηγανιού. Νόστιμη και διακριτική η κρέμα παρμεζάνας "αγκαλιάζει" το λεπτοκομένο σαλάμι και τις πατάτες. Πιάτο που έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν πολλά μαγαζιά στην Αττική, ακόμα και στη Σαλαμίνα! Χορταστικό στο μάτι και στη γεύση!

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού.2 ατομικά αραβικά πιτάκια, πολύ ζουμερά που έκαναν ωραίο συνδυασμό με το γιαούρτι. Γενικότερα υπάρχει αρμονία στα υλικά.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος με πουρέ από σελινόριζα, μπέϊκον και σταφίδες. Ωραίες μπουκίτσες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικά και εξαιρετικός πουρές, βελούδινος! Βάλσαμο για το στομάχι και καθόλου βαρύς. Νοστιμότατο πιάτο που συνδυαζόταν με τη γλύκα της σταφίδας. Σκούπισα το πιάτο. Ποσότητα ικανοποιητική.

- Μοσχάρι με πουρέ. Τρυφερό μαγειρευτό μοσχαρίσιο μάγουλο, πικάντικη σάλτσα τομάτας και βελούδινος πουρές πατάτας. Το κρέας πραγματικά ήταν λιώμα σε σημείο που το ήθελα λίγο πιο σκληρό. Ο πουρές επίσης εξαιρετικός και βελούδινος. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ίσως γιατί ήθελα περισσότερη ένταση. Στα υλικά ακόμα υπήρξαν κύβοι καρότου και λεπτοκομένες πατάτες τηγανιτές (λίγες).

- "Γλειφιτζούρι" από σοκολάτα γάλακτος με σάλτσα καραμέλα. Η κρούστα της σοκολάτας είναι από δημητριακά Cheerios! H σάλτσα καραμέλας πηχτή όσο πρέπει και νόστιμη, προσθέτει στη γεύση χωρίς να την επισκιάζει. Ωραίο επιδόρπιο χωρίς να μπουχτίζει (με μέτρο όμως! ).

- Κρέμα λεμονιού με παγωτό βανίλια και σάλτσα με φράουλες και βατόμουρο. Έρχεται σε πήλινο και μοιάζει σαν σούπα στην αρχή. Η βάση είναι η κρέμα λεμονιού. Γλυκιά και ξίνη όσο πρέπει χωρίς να δυσαρεστεί. Το τριμένο μπισκότο στην άκρη σε συνδυασμό τη σάλτσα των φρούτων δίνει πολλές διαφορετικές γεύσεις σε ένα μόνο γλυκό. Κάποιους μπορεί να τους λιγώσει, σίγουρα όμως θα τους αρέσει.

- Εμφιαλωμένο νερό.

- Μπουκάλι κόκκινο κρασί 750 μλ, Έργο Λαντίδη Αγιωργίτικο Νεμέα. Εξαιρετικό για να συνοδεύσει το δείπνο μας. Tιμή κάβας στα 10 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ και πραγματικά ΤΗΡΗΣΑΝ και εδώ ότι αναγραφόταν χωρίς έξτρα χρεώσεις και χωρίς να αισθανθούμε ότι είχαμε άνιση μεταχείρηση.

Συμπερασματικά θα πω πως:

" Μπα, έριξε τη μύτη ο Λουκάκος; Δεν το περίμενα... "

Το σχόλιο μιας φίλης!

Δεν έχω πάει άλλη φορά στο Ψωμί κι Αλάτι και γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτικός σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, ειδικά σε περιοχές που χτυπάνε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 296η θέση στο σάιτ αλλά νομίζω πως σε καμία περίπτωση η θέση του δεν είναι εκεί. Υποψιάζομαι πως οι τιμές κυμαίνονται στα 25-30 ευρώ ανά άτομο, όχι ευκαταφρόνητο ποσο. Όμως πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση που μάλλον αφουγκράζεται το εξωτερικό της περιβάλλον για να μπορεί να βελτιώσει και το δικό της εσωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά την επίσκεψη την αξίζει. Τσεκάρετε τυχόν events ή εκπτώσεις που μπορεί να έχει και κάντε την επίσκεψη σας. Μόνο... μην πάτε με αρνητική διάθεση με σκοπό να βρείτε τα κακώς κείμενα λόγω ενός γνωστού σεφ. Να πάτε να περάσετε καλά.

Και εμείς παρά την ταλαιπωρία του παρκαρίσματος το ευχαριστηθήκαμε!

2017

Εκμεταλλευομενη τη για δευτερη συνεχη χρονια διοργανωση του dine in ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι καθοτι ηταν πολυ ελκυστικο το μενου που εβγαλε και το κοστολογισε 30€ το ατομο. δλδ συνολο 60€ τα δυο ατομα. το μενου ηταν καθορισμενο και σου αφηνε 2 επιλογες μεταξυ σαλατας, κυριως και γλυκου. ετσι καθοτι ειμασταν 2 ατομα πηραμε και απο τις 2 προσφερομενες επιλογες ωστε να δοκιμασουμε περισσοτερες γευσεις.

καταρχην ο χωρος που ειναι εργοστασιακου τυπου μας αρεσε γενικα και το μεγαλο συν ειναι οτι ο εντος χωρος ειναι μη καπνιστων κατι που επιτελους σου επιτρεπει να απολαυσεις το φαγητο σου χωρις την καπνιλα μεσα στο χωρο. οι καπνιστες βολευονται σε εναν εξωτερικο χωρο του μαγαζιου που αυτη την εποχη ειχε αναμενες σομπες υγραεριου ωστε να θερμαινεται. επισης και το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και ο χρονος αναμονης αναμεσα στα πιατα ηταν νομιζω ο ιδανικος προκειμενου να εχεις χρονο να φας το πιατο σου και να πας στο επομενο.

απο θεμα μενου λοιπον αρχικα μας εφεραν ψητο ψωμακι μαυρο με αλατι χοντρο και λαδι σε ενα ωραιο ξηλινο σκευος. γενικοτερα επειδη εχω αδυναμια στο ψητο ψωμι ηταν μια ωραια πρωτη προσεγγιση. για καλοσωρισμα μας εφεραν μεσα σε παλιο παραδοσιακο μπρικι και σε 2 μικρα ποτηρακια ελληνικου καφε μια σουπα με πατατα με μπεικον. πολυ ευφανατστη παρουσιαση και πολυ ωραια γευση με εντονη την επιγευση του μπεικον. οι σαλατες που υπαρχαν στις επιλογες και τις παραγγειλαμε και τις 2 ηταν μαριναρισμενα σαλατικα & λαχανικα με βινεγκρετ μελιου και μουσταρδας και μια με λαχανο-πορτοκαλι και ψητη πανσετα, κρουτον, κοκκινες πιπεριες και καροτο με βινεγκρετ πορτοκαλι & τζιτζερ. ηταν και οι δυο πολυ ευγεστες και δροσερες, ξεχωριζω τη 2η που μου αρεσε λιγο περισσοτερο. επισης επιτελους μια σαλατα με λαχανικα που σερβιρεται με τσιμπιδα και σου επιτρεπει να τη βαλεις στο πιατο σου σαν ανθρωπος και να μη χανεται η μιση στο δρομο.

απο ορεκτικο η επιλογη ηταν πατατες με αυγα και σαλαμι και κρεμα παρμεζανας, ενω οι πατατες ηταν αχυρο, δλδ ουσιαστικά η πατάτα τριμενη σε τριφτη. ηταν πολυ ωραιο πιατο απλα επειδη τα αυγα ηταν μελάτα αυτο εμενα επειδη δεν ειμαι φαν του μελατου αυγου δε δοκίμασα τα αυγά. επισης σαν ορεκτικο μας εφεραν 2 τυλιχτα πιτακια με μαριναρισμενο κοτοπουλο με καρυκευματα και σαλτα γιαουρτιου.

Μικρογραφια γυρου και πολυ εύγευστο και ευφάνταστο ορεκτικό και χορταστικό. με ολα τα παραπάνω είχαμε σχεδόν χορτάσει καθώς οι μεριδες ειναι πολυ ικανοποιητικες αλλα ειχαμε φτάσει μονο μεχρι τη μεση του μενου. απο τα κυριως επιλεξαμε το μοσχαρακι με πουρε το οποιο ηταν καλομαγειρεμνεο και ο πουρες φανταστικος, απο τους πιο ωραιους που εχω φαει και Γιουβετσι απο θαλασσινα με γαριδες και καλαμαρι και κροκο κοζανης. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο για τους λατρεις των θαλασσινων. ολα αυτα τα συνοδευσαμε (μεσα στη τιμη του μενου) με ενα μπουκαλι λευκο κρασι Λαντιδη. μετα απο τελειο χορταστικοτατο και πολυ ωραιο γευμα ηρθαν και τα γλυκα να μας αποτελειωσουν τα οποια ηταν γλυφιτζουρια σοκολατας, που ηταν μπαλα παγωτου, επικαλυμενο με σοκολατα που το προσφεραν με σαλτσα καραμελας και κρεμα λεμονιου με παγωτο βανιλια και σαλτσα με φραουλες και βατομουρο. το πρωτο γλυκο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο παροτι ωραιο, το 2ο ομως ηταν απιθανο. εκπληκτικη οσο πρεπει ξινη γευση λεμονιου που πηγαινε εκπληκτικα με τη σαλτσα.
σε γενικες γραμμες μια εξαιρετικη βραδια και γευστικα και σαν εμπειρια στο χωρο. επισης να πω οτι η μουσικη ειναι διακριτικη και τα τραγουδια πειραγμενα οσο πρεπει για lounge καταστασεις

Long time no see...

Για χρόνια απέρριπτα το "Ψωμί κι αλάτι" λόγω... τηλεοπτικής φόρας (και ανάλογων τιμών) και κάπως στριμωχτού& μη ελκυστικού χώρου με άβολες ψάθινες καρέκλες. Η τηλεοπτική φόρα έπεσε πια (πέρασαν χρόνια από το Masterchef) και το εστιατόριο ανακαινίστηκε εδώ και 1-2 χρόνια, με λιγότερο στρίμωγμα, πιο όμορφα και πιο άνετα τραπεζοκαθίσματα.

Το είχα στο νου μου λοιπόν να πάμε και το πήρα απόφαση όταν είδα το καλό (και vfm) μενού που προσέφερε για την εβδομάδα "dineathens": ένα σετ από τα κανονικά πιάτα του καταλόγου σε πλήρεις μερίδες και στα 20€/άτομο (υπολόγισα ότι η έκπτωση ήταν ~10€). Ο κατάλογος φαγητού και ποτών είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα τους και πραγματικά οι τιμές έχουν μειωθεί σε όλα!

Πήγαμε Τετάρτη βράδυ (για το Σάββατο έκλεισε από πολύ νωρίς) και ήταν σχεδόν γεμάτο. Όμορφο, περιποιημένο, με εκπαιδευμένο προσωπικό (κάπως τυπικό, αλλά πολύ καλό), το σεφ Γιάννη Λουκάκο παρών, την ανοιχτή κουζίνα να προσφέρει θέαμα με τις φωτιές κ. λ. π. και να λειτουργεί άψογα (όχι καβγάδες, παρεξηγήσεις και τέτοια)...

Ένα θεματάκι με την παραγγελία (αναφέραμε από την αρχή ότι ήμαστε με το μενού Diners, αλλά ο νεαρός σερβιτόρος έφερε το συνήθη κατάλογό τους και πουθενά το ειδικό μενού, για το οποίο προσέξαμε ότι δεν ενημέρωναν γενικώς, φαντάζομαι δεν ήταν υποχρέωσή τους και δεν μπορώ να το κατακρίνω) λύθηκε άμεσα και με ευγένεια, ήρθε και το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό (2€) αλλά και το καλωσόρισμά τους με τη νόστιμη σουπίτσα φασολάδας βελουτέ με μέλι και δεντρολίβανο σε παραδοσιακό μπρίκι και φλιτζανάκια πάνω σε ξύλινο πλατώ με μίνι αλμυρά κεκάκια (πολύ γευστικά και αυτά). Το καλωσόρισμα δεν το χρέωσαν!

Παραγγείλαμε ένα μπουκάλι "Μικρή Κιβωτό" Λαντίδη ερυθρό (20€, καλή τιμή), υπάρχει και χύμα κρασί και δικές τους εμφιαλώσεις σε διαφορετικές ποικιλίες λευκού και κόκκινου κρασιού στα 13€/φιάλη (αυτά σερβίρονται και σε ποτηρι 3€) και μπύρες/ούζο/τσίπουρο φυσικά.

Πήραμε σαλάτα ασιατική (με αρκετό κόλιανδρο, σόγια και γλυκό τσίλι) που πια κοστίζει 7€ και σαλάτα με φακές-πλιγούρι-γλυκοπατάτα-ξινομυζήθρα 6,5€ και τα ορεκτικά ήταν μανούρι παναρισμένο σε ψίχουλα πάνκο+σουσάμι και γλυκόξινη σαλτσούλα από πάνω (6,5€) και τα φημισμένα τους πιτάκια με τρυφερό κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά και γιαούρτι τα οποία μας άρεσαν πολύ!!! Παρουσίαση εξαιρετική καθώς έστησαν όρθια τα χωνάκια σε ξύλο και γεύση τέλεια! 5,5€ τα 2 τεμάχια στον κανονικό κατάλογο.

Τα κύρια ήταν γιουβέτσι με γαρίδες-καλαμάρι (τόσο μαλακό! ) με τον κρόκο Κοζάνης να ξεχωρίζει πάνω από το λάιμ και το βασιλικό (13€ και καλή ποσότητα) και "βάσκικο χοιρινό" σε φετάκια (σαν καπνιστά, δεν καλοκατάλαβα αν ήταν μπούτι ή λαιμός που ανέφεραν άλλοι) πάνω από πουρέ σαν πατατοσαλάτα με πολλές κόκκινες πιπεριές στη σαλτσούλα που είχε μπαλσάμικο και βασιλικό, καλό πιάτο (11€) αλλά δε με ενθουσίασε και τόσο γευστικά.

Τα γλυκά τέλος, γκανάζ σοκολάτας γάλακτος με παγωτό πραλίνα και τρίμμα μπισκότου συν apple crumble με παγωτό βανίλια ήταν φρεσκότατα και καλοφτιαγμένα, αλλά τα 8-8,5€ τα βρήκα τσιμπημένα.

Φάγαμε πολύ καλά, πληρώσαμε λογικά, ο χώρος είχε μια ζωντάνια (νέοι και μεσήλικες ο πληθυσμός) χωρίς βαβούρα και ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ (οι καπνιστές βολεύονται στον κλεισμένο εξωτ. χώρο) άρα περάσαμε καλά και μπορούμε να ξαναπάμε όποτε μας ξαναβγάλει ο δρόμος...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πρώτη φορά στο εστιατόριο, χρόνια αφού άνοιξε, μιά Τρίτη βράδυ.

Ευχάριστη πρώτη εντύπωση, με τον χώρο απλό και ζεστό, και -σημαντικό για την ημέρα- γεμάτο.

Η εξυπηρέτηση φιλική και αποτελεσματική, χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Το φαγητό σωστό, αλλά όχι πραγματικά ξεχωριστό. Συγκεκριμένα:
- ξεκίνημα με κέρασμα σούπα, εύγευστη, συνοδευόμενη από φρυγανισμένο ψωμί.
- ανατολίτικη σαλάτα, ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς
- μανούρι σε κρούστα, ικανοποιητικό
- κανελόνια γεμιστά, με γεύση βαριά, και μάλλον απωθητική.
- μοσχαρίσια μάγουλα με κριθαράκι. Γεύση σωστή, αλλά τα μάγουλα ψιλοκομμένα κάτι που άλλαζε την υφή και την συνολική εικόνα.

Η παρουσία του Γιάννη Λουκάκου στο μαγαζί, μεσοβδόμαδα, ιδιαίτερα θετικό σημάδι.

Θα ξαναπάμε; Ναι. Αξίζει περαιτέρω διερεύνησης

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω ξαναεπισκευτεί πριν από τρία χρόνια περίπου όπου οι εντυπώσεις που μου είχε αφήσει ήταν πολύ καλές.

Θέλοντας να κάνω το τραπέζι σε κάποιον φίλο μου θεώρησα ότι ήταν μια πολύ καλή επιλογή, δυστυχώς έκανα λάθος. Ο νέος χώρος είναι εντελώς αφιλόξενος και σου θυμίζει εστιατόριο ξενοδοχείου. Στα του φαγητού τώρα'τα αυγά με τσιπς πατάτας εντελώς αδιάφορο πιάτο 2/2, καρμπονάρα με ποσέ αυγό ατυχής επιλογή(καμια σχέση με καρμπονάρα)1/4, πιτούλες με κιμά κοτόπουλου μίνι νόστιμο αλλά τόσο μικρό που ήταν σαν μικρό κορνεδάκι!!!!!!!3/4.

Πίτα-ίτσα δεν έχω σχόλια και σαν ποσότητα και σαν ιδέα ενός καταξιωμένου σεφ. Έχω την εντύπωση ότι ο σεφ δεν ήταν στα κέφια του όταν έκανε τον νέο κατάλογο του μαγαζιού. ΔΕΝ ΜΑς άρεσε και φυσικά δεν θα ξαναπάω γιατι όταν πληρώνεισ 70ευρώ για αυτά που προανέφερα μαζι με 1 μπουκάλι κρασί που πήραμε δεν αξίζει.

Είχα όλη την διάθεση να τα δώσω αλλά να γευθώ και κάτι ωραίο από έναν σεφ σαν τον Λουκάκο. Κρίμα αλλά το όνομα μόνον δεν φτάνει.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τετάρτη 27/01/2015 - τα γεννεθλια της μανουλας μου.
Οποτε λέμε ας παμε να φαμε καπου ομορφα και τα σχετικα.
Επεμενα να πάμε σε ενα εξαιρετικό Ιταλικό στο Χαλάνδρι, αλλα την τελική αποφαση την είχε η εορτάζουσα που ήθελε ντε και καλα να παμε "στου Λουκάκου".
Και ετσι και έγινε...

Ο χώρος ανακαινισμένος, καλαίσθητος, με απαλή ωραία μουσική από πίσω, καθαρά.
Το προσωπικό, ήταν εξαιρετικό. Σχεδόν δεν τους καταλαβαινες οτι υπήρχαν γύρω σου. Διακριτικοί, γρήγοροι και εξυπηρετικοί.

Για καλοσώρισμα μας προσέφεραν να δοκιμάσουμε "ενα σφηνάκι εσπρέσσο'' σούπας βελουτέ με ρεβύθι και αρωματικα συνοδεμένα με μια μικρή μπουκιά που ήταν σαν "ψωμακι-κέηκ" με παρμεζάνα & μπέικον.
(3/4)
Αρκετά συμπαθητικά σαν γεύση και η σούπα & το ψωμο-κεκακι.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

-1 Σαλάτα ΑΝΑΜΕΙΚΤΗ-μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά και βινεγκρέτ με μέλι και μουστάρδα. (7e) - (3/4)
Δροσερή σαλατα με διάφορα λαχανικά τα οποία ήταν φρεσκότατα και γευστικά.
Τίποτα το εξτριμ ιδιαιτερο σαν γευση. Μια απλη σαλατα. Οπως πρεπει να ειναι - φρεσκια & δροσερη!

Ορεκτικα:

-ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΑΥΓΑ με σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας και πατάτες «άχυρο»
(6.50e) - (3/4) - Ιδιαιτερο σαν γευση, αρκετα συμπαθητικο, πατατες "αχυρο" δεν ειχα ξαναδοκιμασει και μπορω να πω οτι μου αρεσε, αν και δεν θα το ξανα επελεγα.
Πικαντικο και γευστικο.

-ΚΡΟΚΕΤΕΣ από διάφορα τυριά με γλυκοκαυτερή σάλτσα (5.0e) - (2/4)
Τίποτα το ιδιαιτερο - waste of money.

Κυρίως Πιάτα:

-ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ “TANDOORI” με μπαχαρικά, κουσκούς και σάλτσα
γιαούρτι-τζίντζερ (9.0e) - (1/4)
Aυτο το πιάτο το διάλεξα επίτειδες! Ήταν πρόκληση από όποια σκοπια κι αν το έβλεπα! Λατρεύω το Tandoori Chicken και την Ινδικη κουζίνα γενικότερα - Σιχαίνομαι το κουσκους. Ηθελα να δω λοιπόν πόσο μπορεί να με κερδίσει.
Και έγινε κάτι εντελώς αναπάντεχο. Το κουσκους ήταν Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο.
Το κοτοπουλου μια σκέτη απογοήτευση. Τρομερά αλμυρό. Τρυφερό μεν. Αλλα δεν τρωγότανε. Ηταν τοσο αλμυρό που χανόταν εντελώς η αισθηση των μπαχαρικών. Κακο!

-ΜΠΙΦΤΕΚΙ «ΣΠΙΤΙΚΟ» με σπαστές πατάτες και λεμονάτη σάλτσα(9.50e) - (2/4)
Το μπιφτέκι ήταν μεγάλο, αφράτο, ζουμερό και νόστιμο, συνοδευόταν απο εναν πατατοσαλατοπουρε που δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα-βασικα δεν μου αρεσε!

-ΠΑΠΑΡΔΕΛΕΣ φρέσκα μανιτάρια, τσορίθο, ψητά ντοματίνια και θυμάρι(13.0e) - (1/4)
Είμαι λάτρης του Ιταλικού και εχω υψηλότερα κριτήρια για τα ζυμαρικά. Και αυτο το πιάτο ήταν απογοητευτικο. Κρίμα.

- ΚΡΑΣΙ CHATEAUJULIAMERLOT ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ-Merlot (32.0e) - Ωραιο κρασί. (4/4)

Επιδόρπιο:

-ΤΑΡΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ με κρέμα αμυγδάλου και παγωτό καραμέλα -κανέλα(8e) - (2/4)
Tρομερά μπουχτιστικό γλυκό - κρέμα αμυγδάλου ΚΑΙ μπανάνα - ΚΑΙ σιροπιαστή ταρτα - ΚΑΙ παγωτο καραμέλα-κανέλα. Υπερβολή διχως αυριο. Μεχρι και εγω που είμαι γλυκατζού δεν μπορουσα να φάω μπουκια που είχε λίγο απο όλα. Δύσπεπτο. (-το παγωτο ηταν ωραιο παρ ολα αυτα, αλλα το ανοιξε η ταρτα με κρεμα αμυγδαλου και το καταπιε)

Η μανουλα μου ηταν κατενθουσιασμενη, και για να μην την απογοητευσω της ειπα οτι ηταν ενα εξαιρετικο εστιατόριο. Ελπίζω να μην διαβασει εστω και τυχαια αυτην την κριτικη - αλλα μεταξύ μας καλοφαγάδες, δεν ηταν τίποτα το διαίτερο.
Ένα μέτριο εστιατόριο με εναν πολυ γνωστο στα ενχώρια executive chef! Nothing more nothing less! Δεν ειναι το εστιατοριο που θα σας κανει να δειτε το φως το αληθινο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η επίσκεψη μας (2 άτομα) στο "Ψωμί και αλάτι" έλαβε χώρα αρκετό καιρό πριν, πριν ακόμη δηλαδή ο διάσημος πλέον σεφ γίνει ιδιαίτερα γνωστός σπό το ευρύ κοινό και η γεύση που μας άφησε ήταν τουλάχιστον απογοητευτική....

Παραγείλλαμε δύο κυρίως πιάτα (ένα κοτόπουλο και μια μπριζόλα) τα οποία έφτασαν μπροστά μας χωρίς ίχνος γαρνιτούρας, μόνο με το ζουμί που είχαν από το μαγείρεμά τους. Οπότε, αναγκαστηκαμε να παραγήλλουμε μια μερίδα πατατες τηγανητές τις οποίες και χρυσοπληρώσαμε.

Ακριβό ήταν και το ορεκτικό (πιτούλες με χοιρινό) αλλά ήταν γευστικό τουλάχιστον, σε σύγκριση με τα κυρίως πιάτα που δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό από γευστικής άποψης. Αυτά μαζί με μια σαλάτα και δύο ποτήρια κρασί μας κόστισαν 70 ευρώ!!!!!! Υ. γ:

Παρατηρήσαμε ότι ο κατάλογος είχε άλλες τιμές για μεσημέρι και άλλες για τα ίδια πιάτα το βράδυ (πιο ακριβά)-τρομερή γυφτιά!!!

Αναφορικά με τον χώρο, τίποτα το ιδιαίτερο (στην Πλατεία του Χαλανδρίου). Σημειωτέον, ήταν καλοκαιράκι και έτσι κάτσαμε έξω.
Δε θα ξαναπήγαινα.....

2017

Έγραψα κριτική για το Ψωμί και Αλάτι πριν από έναν χρόνο. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να την ανανεώσω, μια και υπάρχουν "νέα δεδομένα".
Το πρώτο που θα αλλάξω σχετικά με την προηγούμενη κριτική μου είναι το "το επισκεπτόμαστε συχνά, 1 φορά τον μήνα".
Πλέον το επισκεπτόμαστε 1 φορά την εβδομάδα.

Και αυτό προέκυψε ως εξής:
Το ΣΚ, όπου είναι οι standard μέρες που θα βγούμε για φαγητό, εφαρμόζουμε το εξής: Το Σάββατο δοκιμάζουμε ένα εστιατόριο στο οποίο δεν έχουμε ξαναπάει, για "Crash Test" και την Κυριακή καταλήγουμε στο Ψωμί και Αλάτι. Και αυτό γιατί από τις δοκιμές έχει προκύψει ότι είναι το μόνο το οποίο μας καλύπτει σε βασικούς τομείς (γεύση, εξυπηρέτηση, VfM και απαγόρευση καπνίσματος).
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν έχουμε φάει κάπου καλύτερα στα ίδια χρήματα.

Από πέρισυ έχουν αλλάξει πράγματα στο μενού, με κορυφαία τα εξής:

Τραγανό μπρόκολο και κουνουπίδι με μπέικον, σταφίδες, τρίμμα καβουρδισμένου φουντουκιού και κρέμα γιαουρτιού (9€). Απίστευτη σαλάτα (τι σαλάτα δηλαδή, πλήρες γεύμα είναι), δροσερή, τραγανή, με απόλυτα ισορροπημένες τις γεύσεις της και το μπρόκολο και το κουνουπίδι κομμένο σε μικρά μικρά "δεντράκια". Πραγματικά εξαιρετική!

Σαλάτα με λάχανο και πορτοκάλι, καρότο, κοκκινές πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ, πορτοκάλι & τζίντζερ (8€). Επίσης δροσερή σαλάτα, με την πανσέτα να ισορροπεί με την οξύτητα του πορτοκαλιού και το τζίντζερ να εμφανίζεται διακριτικά.

Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (5€). Δύο πιτάκια με λεπτή τραγανή πιτούλα, ζουμερό κοτόπουλο, σως γιαουρτιού στην κορυφή, τα οποία τρώγονται σε δύο μπουκιές και άνετα θα έτρωγα 5-6!

Πουρές πατάτας με τραγανές φλούδες και σχοινοπρασο (4,5€). Θα σκεφτεί κανείς "μα τι το φοβερό μπορεί να έχει ένας πουρές πατάτας;" Και όμως, μπορεί! Εκτός από την γεύση του, είναι απίστευτη η υφή του. Βελούδινη, ελαφριά και αφράτη!

Κοτόπουλο πράσινο κάρυ, με στήθος πανέ, πικάντικη σάλτσα από πράσινο κάρι και "sticky rice" (10€). Απλό πιάτο, αλλά εάν αρέσει σε κάποιον το πράσινο κάρυ, εύγευστο και ελαφρύ. Ίσως να το "έπαιρνε" να γίνει λίγο πιο καυτερό.

PICANHA, black angus Αυστραλίας (200 γρ. ), κομμένο σε λεπτές φέτες & τραγανές πατάτες (18,5€). Εξαιρετικό ψήσιμο, ακριβώς όπως θα ζητηθεί. Ζουμερό παρά το λεπτό κόψιμό του και με τις τραγανές πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα.

Υπάρχουν και το κοτόπουλο με quinoa και ο σολομός, για πιο light γεύμα.

Στα γλυκά κερδίζει τις εντυπώσεις το apple crumble, αλλά αυτό που κυριολεκτικά "δεν υπάρχει" είναι το γλυφιτζούρι με butterschotch!!! Εμφανίζεται περιστασιακά ως "γλυκό ημέρας" και είναι μους σοκολάτας με επικάλυψη σοκολάτας με τραγανά δημητριακά, το οποίο βουτάς στη σως butterschotch! Σκέτη κ ό λ α σ η!

Πέραν όμως του φαγητού, αυτό που μας κέρδισε κυρίως είναι η συμπεριφορά όλου του προσωπικού και των ιδιοκτητών. Επαγγελματίες σε όλα τους. Πάντα πρόθυμοι να ακούσουν κριτική, όχι απλώς για να ακούσουν, αλλά για να την λάβουν υπ όψιν τους, το προσωπικό ενημερωμένο, χαμογελαστό και πρόθυμο, σε περίπτωση λάθους άμεση αποκατάσταση και κυρίως δίνουν στον πελάτη την αίσθηση ανθρώπων που κάνουν ό, τι κάνουν με μεράκι και αγάπη!

Επίσης βασικό (για εμένα τουλάχιστον), είναι το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται στο κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο. Αυτό δείχνει ότι σέβονται όχι μόνο τον πελάτη, αλλά και το εστιατόριο, γιατί πραγματικά χάνεται η ουσία του φαγητού όταν αυτό τρώγεται μέσα σε καπνούς τσιγάρων.

Πολλοί φίλοι μου το χαρακτηρίζουν ακριβό, αλλά πραγματικά θα ξαναπώ ότι έχουμε φάει ουκ ολίγες φορές ακριβότερα και χειρότερα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mariger3.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πρωτομαγιά σήμερα και πιάσαμε τον Μάη στο εστιατόριο Ψωμί και Αλάτι και αυτοί μας πιάσανε κάτι άλλο.. Η παρέα (10 άτομα) το πρότεινε οπότε και εγώ ακολούθησα με τις αμφιβολίες μου να δικαιώνονται.

Λόγω ημέρας το πάρκινγκ στην περιοχή ήταν εύκολο, όταν φτάσαμε ήμασταν εμείς και άλλες 3 παρέες αλλά μέσα στο επόμενο μισάωρο γέμισε. Το μαγαζί είναι ωραίο με το ξύλο να επικρατεί στον χώρο, η κουζίνα είναι ανοιχτή και η διάταξη των τραπεζιών σωστή, πολύ καλό art de la table όπως αρμόζει σε ένα τέτοιο μαγαζί. Εμείς κάτσαμε έξω μιας και έσκαγε ο τζίτζικας.

Το σέρβις ήταν άριστο απ όλα τα παιδιά, όλοι ήταν πολύ ευγενικοί, γρήγοροι και με άριστη γνώση των πιάτων.

Όλα καλά μέχρι τώρα, από δω και πέρα ξεκινάει το ωραίο. Μόλις κάτσαμε μας φέρανε 2 μπουκάλια νερό εμφιαλωμένο 5€, κλαίω αν είναι δυνατόν.. και φυσικά μας το φέρανε χωρίς να ρωτήσουν ή να μας δώσουν την επιλογή αυτού της βρύσης και έχει και συνέχεια.. έπειτα μας φέρανε ψωμί ψημένο με ελιά θρούμπα (καθίστε) 3€ το άτομο τραγικοοοοοοο, τουτέστιν 30€ κουβέρ. Αν και νιώθω τα χέρια μου να παραλύουν και το τσαούλι μου να μετακομίζει πίσω απ το αφτί θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα. Και πριν συνεχίσω σχετικά με τα φαγητά να τονίσω ότι οι ποσότητες των φαγητών ήταν απίστευτα δυσανάλογες με την τιμή τους.

-2 σαλάτες σπανάκι με ταλαγάνι, μανιτάρια, λιαστές ντομάτες και βινεγκρέτ μπέικον, νόστιμες και δροσερές (4/4) (12€)

-1 ανάμεικτα σαλατικά με μαριναρισμένα λαχανικά και βινεγκρέτ με μέλι και μουστάρδα, καλή ήταν αλλά δεν πέθανα κιόλας (2/4) (9,50€)

-Ταλαγάνι ψητό με σάλτσα από αποξηραμένα φρούτα, μπέικον και κουκουνάρι, το τυρί ήταν σκληρό, η σάλτσα συμπαθητική (2/4) (9,50€)

-Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνα, δεν μου άρεσε που την πατάτα την είχαν κόψει σαν λεπτό μακαρόνι και δεν καταλάβαινες γεύση πατάτας, το μόνο ωραίο ήταν το αυγό (2/4) (7,00€)

-Τσιπς πατάτας με μαγιονέζα με λάδι τρούφας και παρμεζάνα, αυτές ήταν πραγματικά πολύ νόστιμες και η μαγιονέζα πολύ ιδιαίτερη γεύση (4/4) (6,50)

-3 Χοιρινός λαιμός (250γρ) στη σχάρα «λεμονάτος» με κάππαρη, σταφίδες
και πατατοσαλάτα, (ήμουν και γω μέσα σε αυτούς τους 3), νόστιμο πιάτο, φυσικά ήταν γκουρμέ ψημένο, είχε κρατήσει το αιματάκι του (κανείς μας δεν ρωτήθηκε πως το θέλουμε ψημένο) (2.5/4) (14€)

Για όλα τα υπόλοιπα πιάτα δεν έχω άποψη έκτος απ το μπιφτέκι της κοπέλας μου που τσίμπησα λιγάκι, πάντως απ ότι μου είπαν όλοι ήταν ικανοποιημένοι με μόνη παρατήρηση το ψήσιμο (είμαστε βλέπετε όλοι από βουνό και λάτρεις του κάρβουνου.. ) ζήτησα απ όλους να βάλουν μια βαθμολογία μέχρι το 4.

-1 Μπιφτέκι γαλοπούλας (250γρ) με σαλάτα λάχανο και σάλτσα με σόγια, τζίντζερ και μέλι (2.5/4) (13.00 €)

-1 Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος (200γρ) με πουρέ από σελινόριζα, μπέικον και σταφίδες (3/4) (13.00 €)

-3 Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (250γρ) στη σχάρα με δροσερή σαλάτα λάχανο-γιαούρτι-μουστάρδα, απ αυτό όπως είπα και πιο πάνω τσίμπησα, καλό ήταν δεν μπορώ να πω, εύγευστο αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο (2/4) (13.00 €)

-2 Κουρκουμπίνες Καρύστου με κόκορα κοκκινιστό, ντοματίνια και ξινομυζήθρα, εδώ οι απόψεις διίστανται, επειδή δοκίμασαν αρκετοί απ αυτό το πιάτο, άλλοι είπαν ότι ήθελαν κι άλλο βράσιμο, άλλοι ότι είχε πολύ αλάτι και άλλοι ότι ήταν ωραίο, αλλά κανείς δεν ξετρελάθηκε (2.5/4) (14.00 €)

Ήπιαμε 1 σουρωτή (3,00€), 4 βεργίνα weiss (20.00€), 1 coca cola light (3,00€) και ένα μπουκάλι κρασί δικό τους μοσχοφίλερο (14,00€)

Φυσικά για να συνεχιστεί η τραγωδία δεν μας κεράσανε τίποτα στο τέλος (α στην αρχή μας κεράσανε σούπα αρακά βελουτέ με ένα μικρό "πολύ μικρό" κέικ παρμεζάνας).

Και στο τέλος ήρθε η λυπητερή για όλα αυτά 266,50€, ε τι να πω, εγώ δεν θα ξαναπάω σίγουρα και ας με πληρώνανε, γιατί θεωρώ ότι τέτοια μαγαζιά είναι κοροϊδία, τα φαγητά αυτά μπορώ να τα φάω και αλλού πολύ πιο νόστιμα και πολύ πιο οικονομικά. Ειλικρινά δεν είναι τα χρήματα τόσο κατασταλτικός παράγοντας στο να ξαναπάω αλλά ότι δεν έφαγα τίποτα που να με ενθουσιάσει και να αντιστοιχεί στην τιμή του.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είναι από τις σπάνιες φορές που αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω και να προσπαθήσω να αποτυπώσω σε λέξεις αυτή τη μοναδική εμπειρία που βίωσα!
Δεν ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμασταν με το σύζυγό μου το "Ψωμί και αλάτι".

Η πρώτη ήταν πριν περίπου 1,5 χρόνο! Πριν από την ανακαίνισή του δηλαδή και η αλήθεια είναι ότι τότε είχα μάλλον ανάμεικτα συναισθήματα για αυτό το εστιατόριο. Μετά από παρότρυνση όμως του συζύγου το επισκευθήκαμε εκ νέου το Σάββατο 13/6 προκειμένου να γιορτάσουμε την 6η επέτειο του γάμου μας!

Με το που φτάσαμε στο εστιατόριο εντυπωσιάστηκα με την ανακαίνιση! Το γκρι και το καφέ του ξύλου μαζί με το μαύρο στο στρώσιμο των τραπεζιών κυριαρχούσαν στο χώρο και έδιναν μια υπέροχη αίσθηση! Ο χώρος ξαφνικά λες και είχε μεγαλώσει και είχε γίνει πιο φιλικός και οικείος. Το απόλυτο 4άρι λοιπόν για το χώρο, για τον οποίο δεν μπορώ να πω πολλά γιατί απλούστατα δεν έχω λόγια! Μαγεία σκέτη...!!!!

Το σέρβις άψογο, σχεδόν υποδειγματικό! Φιλικό και άνετο, όσο χρειαζόταν για να αισθανόμαστε ότι βρισκόμαστε σε κάποιο φιλικό σπίτι και όχι σε εστιατόριο, βρισκόταν παντού γρήγορα και άμεσα φροντίζοντας να μη λείπει τίποτα! Τότε όμως γιατί το 3άρι στην εξυπηρέτηση; Για δύο λόγους: Ο πρώτος είναι προφανής και ακούει στο όνομα "εμφιαλωμένο νερό"! Με χρέωση μάλιστα 2,5 ευρώ!!! Μα γιατί βρε παιδιά; Νεράκι είναι! Ο δεύτερος λόγος επίσης προφανής: Δεν κέρασαν τίποτα στο τέλος! Εντάξη δεν είπαμε πολλά πράγματα αλλά ένα σοκολατάκι επιβάλλεται έστω και για λόγους ευγένειας και μόνο! Κατά τα άλλα ουδέν μεμπτόν! Όλα υποδειγματικά και άψογα!

Στα του φαγητού τώρα. Εδώ ήταν η πλήρης αποκάλυψη! Το μενού ανανεωμένο και φρέσκο σε καλοκαιρινή διάθεση με τα θαλασσινά, τα ψάρια και τον καθιερωμένο σολομό να κυριαρχούν, χωρίς όμως να λείπει και το κρέας για τους αμετανόητους του είδους! Ο κατάλογος μικρός αλλά επαρκής τόσος ώστε να καλύπτει τους πάντες αλλά και να μην κουράζει. Στα συν η προσθήκη του πιάτου ημέρας που δείχνει ξεκάθαρα τη διάθεση του chef να εξελίσσεται και να να μην κουράζει!

Μας κέρασαν για αρχή μία κρύα σούπα με ντομάτα, αγγούρι και βασιλικό που ήταν υπέροχη και δροσερή και μελιτζανοσαλάτα με φέτα που ήταν ίσως λίγο αδύναμη με έντονη την επίγευση του σκόρδου αλλά συγχωρείται γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια!
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ξεφλουδισμένη ντομάτα και τοματίνια, κάππαρη, ξινομυζήθρα και παξιμάδια, υπέροχη και ελαφριά. Ιδανικό ξεκίνημα!

Στη συνέχεια ήρθαν τα τυλιχτά πιτάκια με κοτόπουλο, μπέικον και σως γιαουρτιού, αρωματισμένα με κάρυ! Εδώ τα λόγια σταματούν και οι γευστικοί κάλυκες παίρνουν φωτιά ενώ το "βρώμικο" συναντά την "καθαρή" εκδοχή του! Άριστα!

Για κυρίως πήραμε: 1) Παπαρδέλες με τσορίθο, τοματίνια και φρέσκα μανιτάρια, για το σύζυγο, από το μενού που ήταν υπέροχα! Τέλεια βρασμένα με υπέροχη ισορροπημένη γεύση! 2) Το πιάτο ημέρας για εμένα, το οποίο ήταν λιγκουϊνι με καλαμάρι και πέστο βασιλικού! Τι να πω τώρα για αυτό το πιάτο! Απλά συγκλονιστικό!

Το καλαμάρι πολύ ψιλοκομμένο τόσο ώστε να καταλαβαίνεις τη γεύση του αλλά να μην μπερδεύονται τα κομμάτια του με τα ζυμαρικά! Όσο για το πέστο αυτό ήταν σκέτο ποίημα! Και να σκεφτεί κανείς ότι δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης σάλτσας, απλά είμαι αμετανόητη στο να δοκιμάζω! Και αυτή τη φορά δικαιώθηκα πανηγυρικά!

Φυσικά και πήραμε γλυκό για το τέλος! Αντιστάθηκα τη υπέροχη γκανάζ την οποία είχα ήδη δοκιμάσει στην προηγούμενη επίσκεψή μου και για την οποία έχουν γραφτεί τόσα πολλά και τίμησα την κρέμα λεμονιού. Και εδώ τα λόγια είναι περιττά! Υπέροχη κρέμα λεμονιού με μπισκότο τριμμένο, συνοδευόμενα από φράουλες, βατόμουρα και παγωτό βανίλια! Υπέροχος συνδυασμός! Η τέλεια ολοκλήρωση ενός υπέροχου δείπνου!

Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι Μοσχοφίλερο δικό τους καλό και χωρίς παρενέργειες και μία σόδα.
Τεσσάρι για την γεύση μόνο και μόνο γιατί δε μπορώ να βάλω περισσότερο!

Και πάμε στο σκέλος value for money! Φυσικά και αξίζει τα λεφτά του, εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 75 ευρώ. Και με το παραπάνω! Αλλά οι εποχές είναι δύσκολες και θα ήταν χρήσιμο ένα κλικ πιο κάτω στις τιμές σε συνδυασμό με τις δύο παρατηρήσεις που έκανα στο σκέλος της εξυπηρέτησης! 'Όλα αυτά μαζί μας δίνουν ένα αυστηρό 3άρι ελπίζοντας σε βελτίωση!

Να επισημάνω βεβαίως ότι ο ιδιοκτήτης και γνωστό τηλεοπτικός chef ήταν πανταχού παρόν στο χώρο δουλεύοντας ακατάπαυστα σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς και βοηθώντας συνεχώς σε όλα τα πόστα προκειμένου όλα να κυλούν ρολόι! Άριστα και εδώ!
Αν θα ξαναπάμε; Μετά από αυτή την εμπειρία; Φυσικά! Μπορεί να μην είναι για κάθε μέρα αλλά για ιδιαίτερες περιστάσεις όπως αυτή είναι ιδανικό!