Θαλασσινά, ψαρικά και μεζέδες. Ανοικτά όλες τις ημέρες.

'Είμαι ο Θανάσης. Μένω Πειραιά και τρώω 30 φορές το μήνα έξω ή απ έξω! Έχω άποψη για ΟΛΑ τα μαγαζιά του Πειραιά που προσφέρουν φαγητό, μη πω και για φούρνους τυροπιτάδικα.... και ναι είμαι και τεράστιος και το απολαμβάνω! '

Λοιπόν.. ΚΡΗΤΙΚΟΣ

Το τιμώ το μαγαζί λόγω θέας κυρίως. Τα ψαρικά τα βρίσκω καλά έως μέτρια. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά οκ είπαμε, έχει καλή θέα.

Δε μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο ούτε μπορώ να πω ότι κάτι με ενθουσιάζει πάρα πολύ από το μενού του.

Μ άρεσε το λάδι όμως. Ελαιόλαδο και προσεγμένο. Σίγουρα πολύ καλής ποιότητας. Στη σαλάτα που είναι ατόφιο θα καταλάβετε τη διαφορά.

Η εξυπηρέτηση καλή και τα παιδιά προσέχουν λεπτομέρειες και είναι ευχάριστοι.

Είναι μέτριο σε όλα εκτός από τη θέα του.

06 Μαι 2014

Επισκεφθήκαμε τον Κρητικό την Κυριακή το μεσημέρι 4/5/14 (2 άτομα).

Εξυπηρέτηση: Σερβιτόροι που απλά σερβίρουν στο εσωτερικό, χωρίς καμία διάθεση να διερευνήσουν εάν ο πελάτης είναι ικανοποιημένος ή χρειάζεται κάτι παραπάνω.

4,5 ευρώ κουβέρ κι ένα μπουκάλι σφραγισμένο νερό.

Το φαγητό καλό.

24 Ιούλ 2013

Απιστευτο!!!! πηγα με τους κολλητους μου στον κρητικο στην πειραικη κ περασαμε τελεια!!!! πολυ νοστιμα μεζεδακια και το σπουδαιοτερο πολυ καλες τιμες.

φιλαρακια το χταποδακι ειναι super!!!! τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι πολυ φιλικα. εχει θεα το απεραντο γαλαζιο με θεα την αιγινα και την σαλαμινα και τα καραβια και δεν μας εκανε καρδια να φυγουμε.

Αααα μην ξεχασω και οι γαριδες σαγανακι ηταν πολυ νοστιμες παραγγειλαμε 2 μεριδες να φανταστειτε!! ειναι το καλυτερο σαγανακι που εχω φαει ever!!! ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!

11 Ιούλ 2013

Επισκεφθήκαμε τον Κρητικό την Κυριακή το μεσημέρι 7/7/13 (2 άτομα), με κουπόνι αξίας 25€. Ρίχνοντας προηγουμένως μία γρήγορη ματιά σε κάποιες κριτικές, είχα αποκομίσει θετικές εντυπώσεις. Ωστόσο επιστρέφοντας από το εστιατόριο, αναζήτησα πάλι τις κριτικές για να βεβαιωθώ ότι δεν είχα ψάξει λάθος μαγαζί.

1. Χώρος: Όχι καλαίσθητος, και σίγουρα παρατημένος. Πολλά πράγματα φωνάζουν ότι θέλουν ανανέωση, αλλά μάλλον αφού επιτελούν ακόμα τις βασικές λειτουργίες, δεν θεωρείται σκόπιμο να αντικατασταθούν ή βελτιωθούν. Εξάλλου υπάρχει η θάλασσα απέναντι που παρέχει μεγάλο άλλοθι.

2. Εξυπηρέτηση: Διαθέτει εκείνο το είδος εξυπηρέτησης που προσωπικά απεχθάνομαι περισσότερο σε ένα μαγαζί: αμιγώς τουριστική. Παρκαδόρος-κράχτης στην είσοδο (αυτό από μόνο του για μένα είναι αρκετό για να μην ξαναπάω), σερβιτόροι που απλά σερβίρουν στο εσωτερικό, χωρίς καμία διάθεση να διερευνήσουν εάν ο πελάτης είναι ικανοποιημένος ή χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Καταρχήν, ενώ όταν μπήκαμε στο μαγαζί υπήρχαν πάρα πολλά άδεια τραπέζια, μας υποδείχτηκε κατευθείαν το πρώτο τραπέζι που έτυχε να βρίσκεται μπροστά μας, χωρίς να ερωτηθούμε εάν μας αρέσει ή εάν θα θέλαμε να καθίσουμε κάπου αλλού. Κατά δεύτερον, δεν μπήκαν στον κόπο όχι απλά να μας ρωτήσουν εάν είχαμε κάποια προτίμηση ως προς τα πιάτα της προσφοράς (έστω για όσα είχαμε το δικαίωμα της επιλογής), αλλά ούτε να μας ανακοινώσουν τι είχαν σκοπό να επιλέξουν αυτοί για εμάς. Κάτι το οποίο ανακαλύπταμε τελικά μετά από ώρα, όταν τα πιάτα προσγειώνονταν στο τραπέζι.

Και αν αυτό το είδος εξυπηρέτησης μας είναι κάπως γνώριμο από την επαφή μας με την “τουριστική” πλευρά της Ελλάδας, αυτό που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί πουθενά είναι το να ζητάς απόδειξη και αντί να σου ζητούν συγγνώμη για την παράλειψη, να σου επιτίθενται από πάνω. Συγκεκριμένα, τη στιγμή που εμφανώς στραβωμένοι μας έδιναν την απόδειξη που εμείς ζητήσαμε, μας είπαν με εξαιρετικά αγενές ύφος ότι αν είναι ο καθένας που δέχεται την προσφορά να μην εκτιμά το πλούσιο γεύμα που του προσφέρουν σε αυτή την τιμή και να ζητά και απόδειξη από επάνω, θα το κλείσουν το μαγαζί.

Να σημειωθεί ότι η απόδειξη για την οποία έγινε λόγος ήταν συνολικής αξίας 34ευρώ, δηλαδή όσο η αξία του κουπονιού (25ευρώ) και η αξία των ποτών που καταναλώσαμε (2 μπύρες και 1 νερό - 9ευρώ).

3. Φαγητό: Επίσης τουριστικό. Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα θαλασσινών (καλαμαράκια, μαριδάκι, μύδια κλπ, όχι ψάρι), κανένα δεν έκανε τρελή εντύπωση. Όλα τα τηγανιτά ήταν πνιγμένα στο λάδι, αφήνανε την αίσθηση του βραστού, χωρίς καμία τραγανάδα. Η σαλάτα ήταν στην ουσία λαχανικά που διανύανε μάλλον προχωρημένη ηλικία, κομμένα σε τέταρτα. Η ντομάτα έμοιαζε επίσης με βραστή τόσο που είχε ωριμάσει. Το ψωμί μπαγιάτικο.

Συμπέρασμα: Με την πληθώρα επιλογών που ευτυχώς διαθέτει η χώρα μας στον τομέα της εστίασης, και δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας, θεωρώ ότι καλό είναι να επιβραβεύονται με την επιλογή μας εστιατόρια που εστιάζουν περισσότερο στην ποιότητα, την καλή εξυπηρέτηση και την ικανοποίηση του πελάτη. Τουλάχιστον αυτά που δείχνουν να προσπαθούν.

11 Ιουν 2013

Ήλθαν τα πεθερικά μου από την Γερμανία και είπα να τους πάω κάπου να τους κεράσω αυθεντική ελληνική κουζίνα και ειδικότερα ψάρι. Ξέρω ότι οι Γερμανοί τρελένονται για θαλασσινά και για παραδοσιακή ατμόσφαιρα. Επειδή όμως οι καιροί είναι δύσκολοι κοίταξα πρώτα εάν υπάρχει κάτι τέτοιο σε προσφορά με το Dinersclub.

Έτσι έπεσα πάνω στον Κρητικό. Στην σελίδα του Dinersclub έγραφε ότι η προσφορά με 50% έκπτωση ισχύει καθημερινά για δείπνο, πράγμα σπάνιο συνήθως είναι για ένα δύο βράδια μέσα στην εβδομάδα και αυτό μεσοβδόμαδα. Έκλεισα τραπέζι για Σάββατο βράδυ.

Ο ΧΩΡΟΣ ήταν λίγο παλιού στυλ αλλά κανείς μας δεν κοίταγε μέσα λόγω της φανταστικής θέας στην θάλασσα. Το μόνο αρνητικό - που δεν το έλαβα υπόψιν στην κριτική μου επειδή φαντάζομαι ότι ήταν μοναδικό γεγονός - είναι ότι υπήρχε πολύ κάπνα από την κουζίνα επάνω που ήμασταν εμείς. Ρώτησα το σερβιτόρο και μου είπε ότι υπήρχε ένα πρόβλημα με τον εξαερισμό της κουζίνας, τέλος πάντων άνοιξε τα παράθυρα και η ατμόσφαιρα καθάρισε σημαντικά.

ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ήταν καλό σε γενικές γραμμές. Οι σερβιτόροι ήταν ευγενικοί και χαμογελαστοί και έδειχναν ότι παρόλο που ήμασταν σε μια απλή ταβέρνα ότι ξέρουν την δουλεία τους. Άφηναν τα πιάτα πάντα στο τραπέζι μόνοι τους χωρίς να στα δίνουν στο χέρι όπως κάνουν άλλοι απαράδεκτοι και επίσης έπαιρναν τα άδεια πιάτα επίσης μόνοι τους και χωρίς να σου ζητάνε να τους τα δώσεις εσύ στο χέρι.

Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω σχετικά αρνητικά είναι ότι τα πιάτα έρχονταν αρκετά γρήγορα και δεν μπορούσες να απολαύσεις τα ωραία ορεκτικά.

ΤΟ ΚΡΑΣΙ χύμα αλλά κατά τα άλλα νόστιμο ωραίο λευκό κρασάκι ξηρό αλλά με φρουτώδη “χωριάτικη” την λέω εγώ γεύση να σου θυμίζει ότι παράγεται από σταφύλι και όχι από κοτσάνια. Με τα θαλασσινά ταίριαζε απόλυτα. Δεν ξέρω εάν ήταν από Κρήτη και δεν ρώτησα κιόλας αφού και να μην ήταν πάλι από Κρήτη θα έλεγαν ότι είναι, αλλά αυτός που το διάλεξε για το μαγαζί κάτι ξέρει.

ΤΑ ΟΡΕΚΤΙΚΑ όλα με λογικές τιμές (περίπου 5 ευρώ/μερίδα)ήταν πολύ καλά μαγειρεμένα και περίτεχνα τηγανισμένα Παραγγείλαμε διάφορα ορεκτικά όπως κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια, γάυρο , μαριδάκια, πατάτες και διάφορες σαλάτες για να απλώσεις στο ψωμί όπως τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, τζατζίκι όπως επίσης μία χωριάτικη.

Όλα ήταν τηγανισμένα σε ελαιόλαδο με μεγάλη τέχνη ούτως ώστε και να είναι και έτοιμα αλλά και να μη πάρουν πολύ λάδι μέσα τους όπως συνήθως γίνεται στις κακές ταβέρνες που σου λένε στα νησιά (μαγειρεύει η μάνα μου με δικό μας λάδι) και η μόνη γεύση που καταλαβαίνεις είτε τρώς ψάρι είτε τρώς κρέας είναι το σπορέλαιο της μάνας του.

Επίσης τα πιάτα ήταν στεγνά, τα ορεκτικά δεν κολυμπούσαν στα λάδια. Οι πατάτες ήταν στο χέρι κομμένες και επίσης χωρίς πολύ λάδι. Οι σαλάτες επίσης νόστιμες και η τυροσαλάτα φαινόταν σπιτική και όχι από βάζο. Η δε χωριάτικη ήταν μια απλή σαλάτα σαν να την τρως σπίτι σου με ωραίες κόκκινες ντομάτες και πολύ νόστιμο ελαιόλαδο (καταγωγή από Κορώνη και ξέρω πραγματικά από καλό λαδάκι)

ΤΑ ΨΑΡΙΑ
Παραγγείλαμε μπαρμπούνια (55 ευρώ το κιλό) τα οποία για ψαροταβέρνα στην Πειραϊκη είναι σχετικά καλή τιμή βέβαια αυτό που παίζει ρόλο σήμερα είναι εάν έχει ποια ο κόσμος χρήματα για τέτοια. Τα μπαρμπούνια που ήλθαν ήταν όντος μπαρμπούνια και όχι κουτσομούρες όπως κοροϊδεύουν τον κόσμο αλλού.

Επίσης η πιατέλα είχε ως επί το πλείστον μεγάλα μπαρμπούνια και μερικά μικρά και όχι το ανάποδο που κάνουν αλλού. Τα μεγάλα ήταν καλά τηγανισμένα όπως ότι τηγανιτό παραγγείλαμε τα μικρά όμως ήταν δυστυχώς παρατηγανισμένα και είχαν πάρει λαδίλα, είτε έτρωγες ψάρι είτε έτρωγες πατάτες ένα και το αυτό.

Εικάζω ότι τα έβαλε μικρά μεγάλα μαζί και τα μεν βγήκαν εντάξει τα δε όχι. Τα μεγάλα ήταν νόστιμα πάντως, τώρα κατεψυγμένα ή φρέσκα δεν κατάλαβα. Επίσης παραγγείλαμε γαρίδες σαγανάκι προς 45Ευρώ η μερίδα που ήταν τσουχτερό κατά την γνώμη μου αφού είχε 10 με 12 μετρίου μεγέθους κατεψυγμένες γαρίδες, επίσης η σάλτσα τους δεν είχε δέσει αρκετά και είχε πολλά νερά.

Εν κατακλείδι μείναμε όλοι ευχαριστημένοι από το φαγητό, χορτάσαμε, περάσαμε καλά και πληρώσαμε τα μισά λόγω Diners. Το προτείνω ανεπιφύλακτα και από τιμές δεν είναι πιο ακριβό από άλλα μαγαζιά αλλά ούτε και πιο φθηνό, εγώ είμαι σίγουρος ότι θα ξαναπάω με προσφορά ή χωρίς.

16 Ιουν 2012

Όντας κάτοικοι της διπλανής γειτονιάς, είπαμε μετά από καιρό να κατέβουμε στην παραλία για ούζάκι και ψαρομεζέ. Καθώς οι 2 ταβέρνες που συχνάζουμε δεν ήταν διαθέσιμες (η μία δεν είχε ελεύθερα τραπέζια ως συνήθως και η άλλη είχε κλείσει), καταλήξαμε στον Κρητικό καθώς οι κριτικές που είχα διαβάσει εδώ δεν ήταν κακές.

Απο θέα στη θάλασσα σκίζει. Βέβαια καθήσαμε σε ένα μπροστινό τραπέζι οπου έχεις τη θάλασσα πιάτο, όμως και τα πιο πίσω τραπέζια δεν έχουν άσχημη θέα, καθώς η αμφιθεατρική διάταξη βοηθάει, όπως έχει αναφερθεί και σε άλλες κριτικές. Ο χώρος φροντισμένος χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Όπως είπα πήγαμε για ψαρομεζέ και όχι για ψάρι, όμως είπαμε να χτυπήσουμε τα φρέσκα έτσι κι αλλιώς. Δεν είμαι ειδικός στα θαλασσινά αλλά λογικά ήταν, για κατεψυγμένα πάντως δεν ρωτήσαμε καν. Διαλέξαμε λοιπόν τις πρώτες ύλες και αναμείναμε το ψήσιμο, το τηγάνισμα και το μαγείρεμα...

Οι γαρίδες σαγανάκι ήταν πολύ καλά μαγειρεμένες, καθαρισμένες, η μερίδα μεγάλη (αν θυμάμαι καλά 7 τεμάχια μεγέθους 3) και με γεμάτη γεύση. Σάλτσα μια μικρή γεύση πρόλαβα να πάρω μόνο, καθώς σε δευτερόλεπτα το πιάτο είχε καθαριστεί με τα ψωμιά!
Το ψιλό γοπάκι επίσης πολυ καλό, η καλή τεχνική στο τηγάνι (καυτό, μπλούμ-τσις-έξω) φάνηκε και στην υφή και στη γεύση. Το ψητό καλαμάρι αφρός, ίσως ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα αλλά είναι και λίγο θέμα προτίμησης.

Το χταπόδι σχάρας ήταν απογοήτευση. Σε καμία περίπτωση φρέσκο, ο ψήστης έκανε φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν το έσωσε, επίσης κόστιζε και πολύ παραπάνω από παραπλήσιες ταβέρνες.

Για τα παραπάνω συν μια σαλάτα και ένα καραφάκι ούζο πληρώσαμε 68€. Την απόδειξη μάλλον την είχαν βάλει μέσα στο καλαμάρι και τη φάγαμε, γιατί πάνω στο τραπέζι δεν βρισκόταν. Νομίζω οτι για παλιότερες εποχές η τιμή αυτή θα ήταν καλή για την ποιότητα του φαγητού, ωστόσο με τον ανταγωνισμό και τις τιμές που κυκλοφορούν εκει έξω θα πρότεινα τη συγκεκριμένη ταβέρνα για μια στο (πολύ) τόσο.

15 Οκτ 2011

Αξιοπρεπεστερο απο αλλα γειτονικα του μαγαζια, καθαρο με φροντισμενο χωρο και γρηγορο και ευγενικο σερβις.

Βεβαια δεν αποφευγει την πεπατημενη της Πειραικης (πλην λιγων φωτεινων εξαιρεσεων) στο φαγητο και σερβιρει αρκετα κατεψυγμεν θαλασσινα και αρκετο εισαγωγικο ψαρι, οπως και μεγαλες τσιπουρες και λαβρακια ιχθυοτροφειου, χωρισ να αναφερει προελευση. Ξερω πολυ καλυτερα μαγαζια για ψαρι φρεσκα ελληνικα ψαρια και θαλασσινα και η θεα ποσως με ενδιαφερει.

Παντως, επειδη περι γουστου κολοκυθοπιτα, εσεις αμα θελετε ... ΦΑΤΕ ΘΕΑ.

30 Ιουν 2011

Τίμια και αξιοπρεπέστατη ψαροταβέρνα σε πολύ όμορφο σημείο με εξαιρετική θέα στη θάλασσα. Ο χώρος είναι λιτός αλλά αρκετά καλαίσθητος, το σέρβις φιλικό και εξυπηρετικό, ιδιαίτερα ευγενής και ο ιδιοκτήτης. Το φαγητό κινείται σε υψηλό επίπεδο: αρκετά καλή η ανάμικτη σαλάτα, νόστιμη η ταραμοσαλάτα, άψογο το χταπόδι.

Εκπληκτικό και το ψάρι, φάγαμε μια ολόφρεσκη, άριστα ψημένη και αρτυσμένη τσιπούρα. Καλό και ζουμερό το ραβανί εκ των γλυκών. Πολύ καλές τιμές.

22 Απρ 2011

Πολύ καλη θέα. μέτριο φαγητο και λίγο ακριβούτσικο αλλα αξίζει τον κοπο για ένα ουζάκι.

15 Ιούλ 2010

Ένα εστιατόριο που δεν θα το πρότεινα ούτε στον εχθρό μου. Η ποιότητα των πιάτων ήταν από τις χειρότερες που έχω βρει (τα περισσότερα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν στην κυριολεξία άψητα, στον αντίποδα, το χταποδάκι τους ήταν εντελώς καμένο). Σχέση ποιότητας- τιμής 2/10. Σέρβις 8/10.