29 Σεπ 2017

Αυτή είναι η δεύτερη κριτική μου για το Vale- Vale. Η πρώτη γράφτηκε 4 χρόνια πριν. Δυστυχώς μετά και την τελευταία επίσκεψή μου, διαπιστώνω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει, ειδικά στο θέμα της εξυπηρέτησης.

Εξακολουθεί βέβαια να είναι γεμάτο, ειδικά τα Σαββατόβραδα, αφού η Αργυρούπολη είναι μια πολύ ζωντανή περιοχή, με αρκετό νεαρόκοσμο ικανό να γεμίσει όλα τα μαγαζιά.

Αφορμή αυτή την φορά ήταν τα γενέθλια του αδελφού μου, ο οποίος, ως λάτρης της μπύρας, την θεωρεί σιγουράκι για μπυρομαζώξεις. Η κράτηση είναι απαραίτητη το ΠΣΚ. Χωρίς κράτηση τις ώρες αιχμής δεν έχεις καμιά τύχη.

Εμφανιστήκαμε λοιπόν κατά τις 9:30. Την ώρα που φτάσαμε ήταν εκεί μόλις 3 άτομα από τους 7 καλεσμένους, με δύο ποτήρια νερό μπροστά τους. Ζητήσαμε επανειλημμένως να φέρουν ποτήρια και νερό και για τους υπόλοιπους. Τα οποία ήρθαν τελικά μετά το κυρίως και μετά από πολλές υπενθυμίσεις.

Η εξυπηρέτηση εξακολούθησε στο ίδιο στιλ όλο το βράδυ. Εξυπηρετηθήκαμε μετά από όλα τα 4ρια τραπέζια γύρω μας, που ήρθαν μετά από εμάς, ακόμα και στο απλό θέμα του σερβίτσιου και των μαχαιροπίρουνων. Η ποικιλία μας έφτασε περίπου μία ώρα μετά την παραγγελία της. Και πραγματικά, αν δεν ήμασταν μονίμως με ένα χέρι σηκωμένο (καθόμασταν και σε γωνιακό τραπέζι), αμφιβάλλω αν θα μας σέρβιραν ποτέ!

Υποθέτω ότι αντίστοιχο πρόβλημα θα αντιμετώπισαν κι άλλες παρέες και θα αντιμετωπίζουν κάθε βραδιά που η μπυραρία είναι γεμάτη.

Φυσικά όλα αυτά χωρίς κάποια απολογία, χωρίς ένα ελάχιστο κέρασμα. Οι σερβιτόροι εντελώς διεκπεραιωτικοί, τρέχουν, δεν λέω, αλλά απλά δεν προλαβαίνουν.

Κατά τα λοιπά, το φαγητό και τα ποτά είναι αυτά που μπορείς να βρεις σε διάφορες μπυραρίες ανά την Αθήνα. Μπύρα σε διάφορες γεύσεις και χρώματα και τα γνωστά πιάτα και ποικιλίες.

Εμείς πήραμε την τεράστια ποικιλία των 60 περίπου ευρώ, τον μόνο λόγο για μένα -το χω ξαναπεί- που αξίζει να πας στο Vale- Vale. Σε μια πιατέλα για γίγαντες, έχει τα πάντα σχεδόν, επιμελώς θαμμένα κάτω από στρώσεις τηγανιτής πατάτας και σαλάτας: μπριζόλα, 2-3 είδη λουκάνικων, κεμπάπ, σνίτσελ χοιρινό, σνίτσελ κοτόπουλο, φιλέτο κοτόπουλο, φτερούγες, μπιφτέκια, ντοματοκεφτέδες, τυροκροκέτες, κρεμυδοροδέλες... Δεν ξέρω αν χορταίνουν 5, πάντως 2-3 μερακλήδες μπυροπότες και καλοφαγάδες την βάζουν κάτω και παίρνουν και ταπεράκι για το σπίτι.

Εμείς, 8 άτομα (μην φανταστείτε τίποτα πολυφαγάδες) την βάλαμε κάτω για γενναίο τσιμπολόγημα και σ' ένα μισαωράκι την είχαμε καθαρίσει. Ποιότητα κρεατικών μέτρια, τίποτα αξιομνημόνευτο, τίποτα που να μην έχεις ξαναδοκιμάσει. Απλά η φάση με την τεράστια ποικιλία, σε συνδυασμό με 3κιλο ή 5κιλο φλαμίγκο (όχι το μοδάτο ροζ πτηνό) είναι κάτι που ενθουσιάζει κάθε μπυροπότη.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Και στις μπύρες και στα κυρίως. Κατά την γνώμη μου ούτε η ποικιλία γίγας αξίζει πάνω από 50 ευρώ, κρίνοντας από τα κρεατικά που περιέχει, αλλά καθένας κρίνει ανάλογα.

Δυστυχώς, επαναλαμβάνω, η εξυπηρέτηση πάσχει σε ανησυχητικό βαθμό. Χρειάζονται περισσότερο προσωπικό τουλάχιστον τα Παρασκευοσάββατα. Αλλά εφόσον τόσα χρόνια δεν τους νοιάζει, μιας και το μαγαζί τους είναι γεμάτο, μάλλον δεν σέβονται αρκετά τους πελάτες τους.

Προτείνεται μόνο σε ζα μαν φου μπυροπότες, παροικούντες την Αργυρούπολη καθώς και σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν ποικιλία- γίγας και φλαμίγκο.

Εμένα πάντως δύσκολα θα με ξαναδούν.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

06 Φεβ 2016

Πηγα και εγω στο μαγαζι μιας και ημουν στη γειτονια, βρηκαμε και ευκολα τραπεζι οποτε καθησαμε αλλα δυστυχως οχι τζαμαρια γιατι ηταν πιασμενα! Κριμα....

Παρουσιαση χωρου δεν κανω γιατι λιγο πολυ το ξερουμε ολοι, μπυραρια μεγαλη με απειρα διαφημιστικα μπυρας και παντου ξυλο.

2 ατομα παραγγειλαμε για να δοκιμασουμε ενα special burger με κοτοπουλο, μανιταρια με κρεμα, και 2 μπυρες.

Ηρθε η κοπελα, μας εβαλε στο τραπεζι μας και ηρθε ο σερβιτορος για την παραγγελια.

Παιδια τα φαγητα δεν ηταν καλα, ακουστε λοιπον την αποψη μου:

Τα μανιταρια ηταν κονσερβας, με αψητο μπεικον και επειδη βιαζοταν μαλλον ο μαγειρας δεν ειχε δεσει καμια σαλτσα. Για να μην το αδικησω τελειως ομως πρεπει να πω πως ηταν σερβιρισμενο σε μια φωλια αραβικης.

Το special burger με κοτοπουλο δεν ηταν special. Ηρθε μεν σ ενα μεγαλο πιατο με ρυζι, πατατες τηγανητες, ξυνολαχανο και 3 sauce διαφορετικες αλλα δεν ειχε τιποτα special. Μεσα ηταν το κοτοπουλο (αρκετα στεγνο για μενα και σκληρο) κρυμμενο κατω απο μια φετα τυριου αλλα οχι λιωμενη καλα, μια φετα τοματα, μαγιονεζα, ενα κομματι μαρουλι, νομιζω αυτα........

Ο λογος που κοβω ποντους απο το σερβις ειναι πως το παλικαρι δεν ειχε γνωσεις μπυρας και δεν μπορουσε πολυ να μας καθοδηγησει..... κατα τ αλλα ομως ηταν ευγενικος και γρηγορος.

VFM για μενα δεν ηταν καλο, 6ε τα μανιταρια, 9ε το "special" burger, η μια μπυρα 6ε και η αλλη που ηταν μικρο ποτηρι 4ε. Η τιμη των φαγητων δεν μ αρεσε γιατι δεν ηταν καταλληλη του προιοντος!

Θα ξαναπαω αλλα μονο για το περιβαλλον και για μπυρα, καλυτερα σιγουρα μπορω να φαω αλλου.

Αλεξιουπόλεως 26 και Ηπείρου, Αργυρούπολη