06 Φεβ 2016

Πηγα και εγω στο μαγαζι μιας και ημουν στη γειτονια, βρηκαμε και ευκολα τραπεζι οποτε καθησαμε αλλα δυστυχως οχι τζαμαρια γιατι ηταν πιασμενα! Κριμα....

Παρουσιαση χωρου δεν κανω γιατι λιγο πολυ το ξερουμε ολοι, μπυραρια μεγαλη με απειρα διαφημιστικα μπυρας και παντου ξυλο.

2 ατομα παραγγειλαμε για να δοκιμασουμε ενα special burger με κοτοπουλο, μανιταρια με κρεμα, και 2 μπυρες.

Ηρθε η κοπελα, μας εβαλε στο τραπεζι μας και ηρθε ο σερβιτορος για την παραγγελια.

Παιδια τα φαγητα δεν ηταν καλα, ακουστε λοιπον την αποψη μου:

Τα μανιταρια ηταν κονσερβας, με αψητο μπεικον και επειδη βιαζοταν μαλλον ο μαγειρας δεν ειχε δεσει καμια σαλτσα. Για να μην το αδικησω τελειως ομως πρεπει να πω πως ηταν σερβιρισμενο σε μια φωλια αραβικης.

Το special burger με κοτοπουλο δεν ηταν special. Ηρθε μεν σ ενα μεγαλο πιατο με ρυζι, πατατες τηγανητες, ξυνολαχανο και 3 sauce διαφορετικες αλλα δεν ειχε τιποτα special. Μεσα ηταν το κοτοπουλο (αρκετα στεγνο για μενα και σκληρο) κρυμμενο κατω απο μια φετα τυριου αλλα οχι λιωμενη καλα, μια φετα τοματα, μαγιονεζα, ενα κομματι μαρουλι, νομιζω αυτα........

Ο λογος που κοβω ποντους απο το σερβις ειναι πως το παλικαρι δεν ειχε γνωσεις μπυρας και δεν μπορουσε πολυ να μας καθοδηγησει..... κατα τ αλλα ομως ηταν ευγενικος και γρηγορος.

VFM για μενα δεν ηταν καλο, 6ε τα μανιταρια, 9ε το "special" burger, η μια μπυρα 6ε και η αλλη που ηταν μικρο ποτηρι 4ε. Η τιμη των φαγητων δεν μ αρεσε γιατι δεν ηταν καταλληλη του προιοντος!

Θα ξαναπαω αλλα μονο για το περιβαλλον και για μπυρα, καλυτερα σιγουρα μπορω να φαω αλλου.

16 Σεπ 2015

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ο χώρος θυμίζει μια προσεγμένη μπυραρία με ωραίο περιβάλλον, ο κόσμος ηλικιακά είναι 25-45, έχει ωραίο φωτισμό & διαφορετικά έπιπλα (εχει με καρέκλες και τα κλασσικά τραπέζια, άλλα που θυμίζουν meeting ιπποτών, καναπέδες κλπ).

Το φαγητό όσες φορές πήγαμε (και έχουμε πάει άπειρες) είναι καταπληκτικό με χορταστικές μερίδες και θα πρότεινα κυρίως τις ποικιλίες που έχουν διάφορα (πχ. εμείς συνηθως παίρνουμε κοτόπουλου που έχει και πατάτες και σως, ξινολάχανο, πιτούλες)Οι τιμές σχετικά με αυτό που προσφέρουν θεωρώ ότι είναι πολύ καλές σε σχέση με αυτό που προσφέρουν, τρως ικανοποιητικά και χορταίνεις. Όταν πήγαμε τελευταία φορά είχαν αλλάξει τον κατάλογο και ζητήσαμε πατάτες με μπαρμπεκιου σως και μπεικον και μας είπε ο γκαρσόνι ότι δεν υπάρχει πλεον αλλά στην κουζίνα αλλά του είπαν ότι μπορούν να μας το φτιάξουν ευχαρίστως&το εκτίμησαμε πολύ!

Παλαιότερα είχε μεγαλύτερη ποικιλία μπύρας και μικρυναν το μενού σχετικά με αυτές αλλά και πάλι οι μπύρες είναι αρκετές και από διαφορετικές περιοχές, πιστεύω καλύπτουν όλα τα γούστα.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, αλλα ΠΣΚ καλύτερα να κλείσετε τραπέζι γιατί θα βρείτε δύσκολα.

02 Δεκ 2014

Το εχουμε επισκεφτεί πολλες φορες με την παρεα

Φαγητο:

Πανσετακια
Πατατες
Πολυ ωραια πιτα
Σαλατικο
και αλλα που δεν τα θυμαμαι!

Εξυπηρέτηση:

Τα παιδια ειναι μια χαρα στο μαγαζι!

Χώρος:

Κλασικο χωρος μπυραριας με ξυλινα τραπεζακια αλλα πολυ ωραιος σε σχεση με αλλα μαγαζια του είδους!

Μουσικη:

Κλασικη μουσικη των μαγιαζιων αυτων ροκ και τετοια!

Τιμη:

Για την ποικιλία mix grill 2 ατομων που γραφω και πιο πανω 16 ευρω και 20 ευρω 3 λιτρα βαρελι Vale Vale Lager!

Το συνιστούμε!

08 Οκτ 2014

Σαββατο βραδυ 4/10/14, παρεα 6 ατομων, πηγαμε κατα τις 11 το βραδυ
και εφοσων ειχα κλεισει τραπεζι απο το πρωι γιατι τετοια ωρα ειναι παντα γεματο.... και δυσκολα θα βρεις.... (καθονταν ακομα και εξω.... ) και οντως...
την ωρα που πηγαμε ηταν το μονο τραπεζι αδειο.....

Εχω ξαναπαει και αλλες φορες οπως και στις αλλες μπυραριες της περιοχης,
αλλα με διαφορα απο τις καλυτερες....

Στο φαγητο τωρα, φυσικα και πηραμε την ποικιλια 6 ατομων VALE...
Και 5 μπυρες..... Την εχω ξαναπαρει την ποικιλια αυτη και οπως καθε φορα το ιδιο νοστιμη και καλοψημενη.... εχω διαβασει και ακουσει αρνητικα σχολια περι φαγητου αλλα προσωπικα οσες φορες εχω παει ειναι φοβερα και το ιδιο ευχαριστημένοι και οι υπολοιποι της παρεας.....

Η εξυπηρετηση ηταν λιγο αργη αλλα λογικο με τετοια δουλεια.... η ποικιλια αργησε να ερθει λιγο αλλα αξιζε..... οι μπυρες ηρθαν αμεσως..... με το προσωπικο ευδιάθετο, πραγμα πολυ καλο...

Ο χωρος πραγματικα πολυ ωραιος, το ολο στυλ, η μουσικη, καμια φορα λιγο δυνατη αλλα ενταξει μιλας με τα ατομα του τραπεζιου χωρις προβλημα. Το μονο κακο ειναι η καπνα απο τα τσιγαρα.... αλλα τι να κανουμε.......

Τωρα οσο για την τιμη, ολα αυτα (η ποικιλια, 5 μπυρες, κουβερ, νερο) δωσαμε
90 ευρω και πραγματικα σκασαμε..... 15 ευρω το ατομο.... τπτ για τοσο φαγητο και καλη ποιοτητα....

Στο τελος παντα προσφερουν σφηνάκια...... αξιζουν.....

Σιγουρα θα ξαναπαμε......

07 Μάρ 2014

To μαγαζι ειναι πολυ καλο για ελληνικου τυπου μπυραρια..
Διακοσμηση με μπυρες μεν, ποικιλιες με λουκανικα κλπ αλλα συνηθως δεν βρισκεις να κατσεις ουτε στο μπαρ γιατι εχει εξελιχθει σε ταβερνα με πιτσιρικια κλπ.
Ωραιος χωρος οταν δεν γινεται χαμος.

Τιμες ενω στο φαγητο ειναι νορμαλ, εγω θεωρω οτι ειναι υπερβολη να χρεωνεις μια 330μλ μπυρα 6 ευρω. Ο,τι κι αν ειναι. Φαγητο χρεωσε το οσο θες αλλα οταν ο αλλος θα σου κανει λογαριασμο με μεριδες και ποικιλιες που κοστιζουν 9-10Ε+ πρεπει να του τα παρεις κι απο τα ποτα?

Δεν ειναι το πιο ακριβο στις μπυρες παντως απο οσα εχω παει στην Αθηνα και γι' αυτο παω συχνα. Δεν το συγκρινω καν με καποιες αλυσιδες..

31 Δεκ 2013

Κλασσική μπυραρία σε χώρο και φαγητό
ατμοσφαιρικός χώρος, τσιμπημένες τιμές όπως πάντα σε τέτοια μέρη χωρίς κανένα κίνητρο να καταναλώσεις παραπάνω μπύρα.. κρίμα γιατί το κέρδος είναι από την μπύρα και όχι από το φαγητό που έχει και φύρα...

16 Δεκ 2013

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

Δεν είναι η πρώτη φορά που πάω σ αυτή την μπυραρία. Αλλά αυτή την φορά θα ξεκινήσω από την τιμή: 38 ευρώ για μια πατατοσαλάτα Βαυαρίας, μια μικρή ποικιλία λουκάνικων και δύο μπύρες. Μάλλον ακριβά για έξοδο καθημερινής.

Και από ποιότητα επιεικώς μέτρια. Η σαλάτα κολυμπούσε στην κρέμα, με κάτι χοντροπατάτες που έπρεπε να τις κόβουμε με το μαχαίρι για να τις φάμε και η ποικιλία λουκάνικων περιλάμβανε 6 διαφορετικά λουκάνικα, το ένα πιο αδιάφορο από το άλλο, με λίγες πατάτες τηγανιτές.

"Εξυπηρέτηση" τώρα (σε εισαγωγικά): Κατ αρχήν πήγαμε στις 8. Το λέω γιατί έχει την σημασία του, μια ώρα δλδ που δεν είχε κόσμο. Μας σέρβιρε μία κοπέλα ροκ- μαυροντυμένη. Μας πήρε ξεχωριστά παραγγελία για τις μπύρες, τις οποίες τελικά έφερε λάθος. Ξανθιά Grimbergen και κόκκινη La Trappe ζητήσαμε, κόκκινη Grimbergen και ξανθιά La Trappe μας έφερε. Και προτού το καταλάβουμε τις είχε βάλει στο τραπέζι και τις είχε ανοίξει. Είπαμε να μην το κάνουμε θέμα και ήπιαμε ό,τι μας έφερε. Νερό δεν έφερε ποτέ, μόνο αφότου το ζητήσαμε 2 φορές σε έναν άλλο σερβιτόρο. Ενώ ανά τακτά διαστήματα πήγαινε στη γωνίτσα της πίσω απ' το μπαρ κι έκανε και μια τζούρα από το τσιγάρο της. Αυτά για την σερβιτόρα (Οκ, προφανώς δεν είναι όλοι οι σερβιτόροι έτσι, αλλά εμάς αυτή μας έτυχε).

Ο χώρος τώρα, ζεστός και ξύλινος, όπως σε όλες τις μπυραρίες. Ωραία μουσικούλα, άνετα τραπέζια, νεαρόκοσμος. Και έξτρα τιπ το ωραίο μπαρ. Μετά τις 9-9.30 δεν πέφτει καρφίτσα. Και τις καθημερινές. Κατά τ άλλα καπνός παντού. Γι άλλη μια φορά αυτός ήταν ο λόγος που την κάναμε με ελαφρά νωρίς-νωρίς.

Έχω πάει και άλλες φορές, όπως είπα, και είχα σχηματίσει λίγο καλύτερη εντύπωση. Το φαγητό είναι γενικά καλό, χωρίς να ξεχωρίζει κάτι. Κλασικό ελληνικής μπυραρίας. Μάλλον αν πας με μεγάλη παρέα το βλέπεις πιο χαλαρά το θέμα γιατί παίρνεις το βαρελάκι και την ποικιλία-θηρίο των 10-15 ατόμων και καθαρίζεις. Βέβαια όταν έρχεται η λυπητερή, (ποτέ κάτω των 18-20 ευρώ) αρχίζεις τους υπολογισμούς και αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά. Αλλά τουλάχιστον έχεις κάνει τον χαβαλέ σου.

Εν ολίγοις, θα ξαναπάω μόνο αν παίζει τέτοια φάση χαβαλέ με μεγάλη παρέα.

12 Νοε 2013

Επισκέφθηκα την εν λόγω μπυραρία για πρώτη φορά την Παρασκευή στις 01/11/2013 με το σύζηγό μου και άλλο ένα ζευγάρι. Ο σύζηγός μου και το άλλο ζευγάρι είχαν ξαναπάει και είχα ακούσει καλές κριτικές. Είχαμε κάνει κράτηση οπότε μόλις φτάσαμε μας οδήγησαν στο τραπέζι μας.

Η σερβοτόρα άφησε καταλόγους και μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι, (θέλαμε) ενώ δε μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και τελικά δεν έφερε καθόλου νερό παρά μόνο όταν ζήτησε η άλλη κοπέλα, έφερε μόνο ένα ποτήρι...!!!!!!

Στο διαταύτα λοιπόν, πλούσιος κατάλογος με μπίρες, νορμάλ τιμές μπυραρίας. Παραγγείλαμε σύνολο 4 μπίρες και 2 ποτήρια κρασί.

Φαγητό: Επίσης κλασσικός κατάλογος μπυραρίας, σχετικά ακριβά τα πιάτα.

Παραγγείλαμε λοιπόν:
Σαλάτα σε φωλιά πατάτας: Επιεικώς κακή, η φωλιά πατάτας είχε γεύση τηγανιτής πατάτας η οποία είχε μείνει στο ψυγείο 2 μέρες και η σως ήταν όλη από πάνω με αποτέλεσμα όσο και να προσπαθήσαμε να την ανακατέψουμε η μισή ήταν πνιγμένη στη σως και λιγωτική και η άλλη μισή ήταν στεγνή.

Ποικιλία λουκάνικων: Κλασσικό πιάτο μπυραρίας στην εμφάνιση αλλά τα λουκάνικα εκτός από το γεμιστό μας φάνηκαν άνοστα

Σνίτσελ γεμιστό με τυρί: Πλαστικοποιημένο και από το πανάρισμα μύριζε πολύ αβγουλίλα, δε φαγώθηκε καθόλου
Φτερούγες κοτόπουλο: Πικάντικες, ίσως το πιο συμπαθητικό πιάτο χωρίς να τρελαθούμε κιόλας

Η ατμόσφαιρα επίσης ήταν αποπνιστική από την κάπνα...
Εν τέλει πληρώσαμε περί τα 40 ευρώ το ζευγάρι, πολλά χρήματα για αυτή την ποιότητα φαγητού και τη γενικά ατμόσφαιρα του μαγαζιού.

15 Σεπ 2013

Για 2 χρονια ειναι η καλυτερη μπυραρια της Αθηνας οσον αφορα το value for money.

Πλουσιος καταλογος σε μπηρες, παρα πολυ ανταγωνιστικες τιμες σε σχεση με αλλες μπυραριες, ωραιος χωρος και ευγενικο σερβις, ειναι η μπυραρια που επισκεφτομαστε οταν θελουμε να βγουμε.

03 Ιουν 2013

Vale vale, η μπυραρία στην αργυρούπολη που τιμαει καθε ευρω σου.

Παρεα 6 ατόμων επισκεφθήκαμε το μαγαζι Σαββατο βραδυ, μετα απο κρατηση βεβαια, η οποια χρειάζεται ακομα και δευτερα, για να καταφερεις να βρεις τραπεζι.

Με λιγα λογια:

Παρκινγκ δυσκολο εως αδυνατο.

Χορος -ατμοσφαιρα κλασσικης μπυραρίας, με ρουστικ - ξυλινο country ντεκορ και σημαιακια - τροπαια μαρκών μπυρών, με ωραια ροκ υπόκρουση.

Καταλογος μπυρας πληρεστατος, με τιμες γυρω στα 6 ευρω μ.ο., καθε μπυρα στο ποτηρι της.

Φαγητο εξαιρετικο (για μπυραρία). Δοκιμασαμε κοτοπουλο με τυρι και μπεικον, κοτοπουλο με μανιταρια, μπριζολα καπνιστη και χοιρινο με τυρι μπεικον, ολες οι μεριδες παραπανω από χορταστικες, νοστιμα, ζουμερα κρεατα και οπως ειπα καλη ποιοτητα για μπυραρια, τα τηγανιτα προτηγανισμενα ομως νοστιμότατα.

Οι τιμες των μεριδων 8-10 ευρω.
Σερβις ευγενεστατο, προθυμο, χαμογελαστο, ενημερωμενο.

Στον επιλογο, τιμιοτατη επιλογη, με 15 ευρω/ατομο τρως αρκετα καλα και δοκιμαζεις και μια πιο σπανια μπυρα, ο,τι πρεπει για καλη παρεα και διαθεση.

Αλεξιουπόλεως 26 και Ηπείρου, Αργυρούπολη