Ελληνική κουζίνα, κυρίως μαγειρευτά αλλά και της ώρας στο κέντρο της Γλυφάδας.Μόνο μεσημέρι ανοιχτό.

01 Μάρ 2018

Για τις "Προκομένες" έχω ξαναγράψει κριτική και παλιότερα, αλλά θέλω και πάλι η σημερινή να προσμετρηθεί θετικά, προκειμένου αυτό το εστιατόριο να διατηρήσει την ούτως ή άλλως υψηλή του βαθμολογία.

Το έθιμο της Καθαρής Δευτέρας καλούσε και πάλι τους πιστούς (και μη) στις παραδόσεις, σε ανελέητο φαγοπότι, έστω και με νηστίσιμα. Γι αυτό τον λόγο και προς αποφυγή του μαγειρέματος και της επερχόμενης λάντζας στο σπίτι, αποφασίσαμε να κλείσουμε τραπέζι στις Προκομένες, κράτηση η οποία συμπεριελάμβανε την ευρεία έκδοση της οικογένειας (πεθερικά, κουνιάδα, κουμπάρα, μπατζανάκη κλπ). Και ήμαστε σίγουροι ΄εκ των προτέρων ότι όλοι μα όλοι θα απολάμβαναν το μεσημεριανό τσιμπούσι τούτης της σχόλης με περίσσεια όρεξη. Και ναι, τελικά αποδείχτηκε πως και οι εκ του ασφαλούς αποφάσεις έχουν καλά αποτελέσματα. Δεν θα συνεχίσω με όμως το φιλοσοφικό μου αμόκ και θα μπω στην ουσία του θέματος, που δεν είναι άλλο από το φαγητό.

Η παραγγελία που δόθηκε από 7 ενήλικες αλλά μεριμνούσε και για δυό ανήλικα παιδιά ήταν:

-Ταραμοσαλάτες (η μόνη μου ένσταση γιατί δεν ήταν πιο αλμυρή, αλλά είναι γνωστό τοις πάσοι ότι τα πεθερικά προσέχουν την πίεση τους!!! )
-Καλαμαράκια τηγανιτά (καλοτηγανισμένα, τιμήθηκαν δεόντως από τα παιδιά)
-Χόρτα (όπως ακριβώς τα τρώμε σπίτι)
-Τουρσί (πανδαισία, αυτη η λέξη μου έρχεται, όταν ανακαλώ την γεύση του από την μνήμη μου)
-Γαριδούλα τηγανιτή ψιλή (άρτια τηγανισμένη)
-Σουπιές με σπανάκι (με λίγο παραπάνω ζουμί)
-Μυδοπίλαφο (χορταστικό πιάτο)
-Φασολάκια πιαζ (δεν πρόλαβα να δοκιμάσω δυστυχώς)
και ένα παστίτσιο, γιατί στην παρέα υπήρχε και ένας που δεν του αρέσουν τα σαρακοστιανά...

Μαζί με ένα καραφάκι ούζο, άφθονο κρασί και αμέτρητα αναψυκτικά, αλλά να μην λησμονήσω και την λαγάνα-κουβέρ, ο λογαριασμός έφτασε το ποσό των 120 ευρώ, που μου φάνηκε λίαν οικονομικός.

Τα σέβη μου λοιπόν στις "προκομένες", που μετά από αρκετά χρόνια παραμένουν προκομένες και τίποτα μα τίποτα δεν φαίνεται να τις πτοεί.
Καλή Σαρακοστή και του χρόνου με υγεία (και όρεξη)!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη classic2012.

04 Σεπ 2017

Επισκεψη στις Προκομενες, ενα συγχρονο μαγειρείο που βρισκεται κοντα στο Hondos Center. Σε ωρες και ημερες αιχμες, δεν θα βρειτε ευκολα parking.

O χωρος αν και δεν εχει αλλαξει δραματικα οσο καιρο επισκεπτομαι το μαγαζι (ειχα πολυ καιρο να παω), εχει φρεσκαριστει και παραμενει ευχαριστος, δεν ειναι καποιο μιζερο μαγερικο με κιτρινους τοιχους και ελλειπή φωτισμο.

Δοκιμασαμε γιουβετσι με αρνι (ανευ τοματας) και γεμιστα, συνοδεια μια σαλατα μαρουλι. Μας ηρθε εμφιαλωμενο νερο και ψωμι, λιγο απο ολα τα ειδη, ασυνηθιστα ποιοτικο για τετοιου ειδους μαγαζι.

Το γιουβετσι ηταν το καλυτερο που εχω φαει ποτε. Ειναι απο αυτες τις σπανιες φορες που εκπλησσεσαι ευχαριστα. Ο ζωμος ηταν ονειρο, το κριθαρακι δεν ειχε λασπωσει, το κρεας τρυφερο.
Τα γεμιστα ηταν συμπαθητικα, με τα αρωματικα τους, με το λιγο σκορδο τους, σιγουρα καλυτερα απο οτι θα βρισκατε σε αναλογο μαγαζι.

Η εξυπηρετηση ηταν πολυ επαγγελματικη και ευγενικη, γενικοτερα το μαγαζι εχει αλλαξει κατηγορια σε ολα τα θεματα, ειναι σε ολα ενα κλικ πιο πανω απο οτι ηταν πριν λιγα χρονια. Μπραβο τους και μακαρι να συνεχισουν ετσι.

Αν ψαχνετε ενα μαγειρειο πολυτελειας (αυτη η περιγραφη νομιζω του αρμοζει) με ολα τα θετικα του μαγειρειου και κανενα απο τα αρνητικα, τοτε αξιζει να κανετε μια σταση.
Η πολυ καλη βαθμολογια εχει μπει με αυτο το σκεπτικο, οτι υπερβαινει την κατηγορια του.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ballbreaker.