Ιταλικό εστιατόριο. Ανοικτό από το πρωί για καφέ και αργότερα για φαγητό, με πολλές επιλογές.

01 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδυ και το γυναικακι δεν εχει μαγειρεψει. Θα σε βγαλω εξω σημερα της λεω και διαλεξε το μαγαζι εσυ. Μακαρονια μου λεει, επιλεγουμε ciao λοιπον καθως το ηξερε το μαγαζακι καλα. Δεν ειναι το καλυτερο μου να παραγγελνω μακαρονια αλλα οκ ας της κανω τη χαρη λεω μεσα μου μην ακουω την γκρινια της το βραδυ.

Αριβαρουμε λοιπον στο καταστημα, καθομαστε στα τραπεζια του πεζοδρομιου. Ο χωρος χαλια βεβαια πεζοδρομιο ειναι δεν περιμενα κατι καλυτερο. Τα τραπεζια στενα δεν χωρας να αφησεις ουτε την κινηταρα πανω. Τεσπα λεω. Παραγγελνουμε λοιπον. Μια πιτσα για μενα και τορτελινια αλα κρεμ για το τσικακι. Δεν εχω ξαναφαει χειροτερη πιτσα.

Οκ εχω ξαναφαει χειροτερη αλλα οχι στα 11 ευρω. Ηταν σαν να τρωω τοστ ζαμπον τυρι. Τα τορτελινια ουτε κρυο ουτε ζεστη αλλα για 8 ευρω δεν ηταν. Συνολο 25 ευρω με κατι κοακολες κλπ. Συμπεριφορα σερβιτορου κακη. Περιμενα το νερο αρκετβ ωρα και συν της αλλης δεν μου εφερνε την πιτσα που ζητησα πακετο αν δεν πληρωνα πρωτα.

Ενω του ειπα φερε το πιτσονι να σε πληρωσω μου λεει πληρωσε με να στο φερω να φυγεις. Δεν θα ξαναπαω και ειναι το μονο καλο που βγηκε απο την συγκεκριμενη βολτα.

04 Μαι 2016

Hola!!

τι κανετε καλε;; χαθηκαμε αλλα οι δουλειες ηταν πολλες και ο χρονος λιγος.. τα λεφτα ακομα πιο λιγα με τοσες γιορτες και γενεθλια που περασαν στο ενδιαμεσο για να παμε καπου.. τελος καλο ομως και ολα καλα! ειμαι παλι εδω και μαλιστα με προσφατη κριτικη, εχτες επισκεφτηκα το εν λογω μαγαζι και τωρα ξαπλωμενη στο καναπε μου σας λεω τη γνωμη μου! οσοι πιστοι διαβαστε!!

αργα εχτες λοιπον, γυρω στις 3 και κατι επισκεφτηκα το μαγαζι, υστερα απο βραδυνη βολτα..

για τη διακοσμηση λιγα θα πω: απλα ιδιαιτερη, πολυ λαμε στοιχειο, τεραστιος πολυελαιος, γενικοτερα δεν θα ελεγα οτι ταιριαζει σε μενα ή το χωρο.. αλλα οκ, καθομαι ανετα.

δωσαμε τη παραγγελια μας σε μια ευγενικη κοπελα, πολυ τυπικη και γρηγορη στο να ερθει και ναμας φερει τα στρωσιδια μας. αλλα οπως ειπα, τυπικη. μωρε να σας πω κατι; μ αρεσουν περισσοτερο τα μαγαζια που εχουν μια πιο ιδιατερη σχεση με το κοσμο, δε το χρεωνω ομως αυτο σαν μειον του μαγαζιου γιατι δεν ειναι αυτος ο χαρακτηρας του.

παραγγειλαμε μια πιτσα 4 κομματιων, με 4 τυρια, ραβιολι με σπανακι και κοκκινη σαλτσα, μακαροναδα με μανιταρια και ενα σουφλε με καιμακι παγωτο για το τελος.
τα φαγητα ηρθαν σχετικα γρηγορα, και η πιτσα ηταν καταπληκτικη! τραγανη ζυμη, οσο πρεπει λεπτη. τα μακαρονια και τα ρσβιολι ομως ηταν απογοητευση.. τα ραβιολι ηταν μαλλον καταψυγμενα και ανοστα και η μακαροναδα επλεε απο τα μανιταρια και νερο αρωματισμενο απο τη σαλτσα.. το σουφλε ηταν το κλασικο που σου σερβιρουν παντου, το καιμακι του τιποτα το ιδιαιτερο.

στο κεφαλι πληρωσαμε καπου 12€, οχι πολλα σε σχεση μ αυτα που πηραμε αλλα οταν τα 2 απο τα 4 πιατα δεν τρωγονται (και βλεπει κ ο σερβιτορος οτι ηταν σχεδον αθιικτα) θα επρεπε τουλαχιστον να ρωτησει αν κατι πηγε στραβα και κατα τη ταπεινη μου γνωμη να μην τα χρεωσουν..

θα ξαναπαω σιγουρα γιατι ειναι ενα μαγαζι σιγουρα ανοιχτο ολη την ωρα αλλα δε θα παρω ραβιολι ή οποιο αλλο ζυμαρικο σιγουρα!!

καταπληκτικοι φιλοι σας αφηνω, δοκιμαστε και εσεις να φατε εκει..
φιλια!

13 Φεβ 2016

εχω επισκεπτεί πολλές φορες το συγκεκριμένο μαγαζί και έχω δοκιμάσει αρκετά από τα προιόντα του. οι πίτσες και οι μακαρονάδες που έχω δοκιμάσει έιναι νόστιμες αλλά όχι κάτι ιδιαιτερο. επιλέγω συνήθως τις μπαγκέτες του όπου είναι νοστιμες και χορταστικές αν θέλεις να φας κατι γρήγορο! αυτο όμως που πιστεύω πως πρέπει να φαει κάποιος από το ciao είναι τα κρουασάν με τη κρέμα και τις φράουλες πραγματικά υπέροχο!

οι τιμές του είναι προσιτές!
θετικό είναι πως βρίσκεται είναι σε κεντρικό σημειο αν και δεν ξετρελαίνομαι με τον χώρο.
η εξυπηρέτηση είναι αρκετά καλή!

07 Φεβ 2016

Τελευταια φορα εφαγα πριν μια βδομαδα στο συγκεκριμενο μαγαζι. Ειμαι αρκετα συχνος πελατης και αρκετα ικανοποιημενος.

Για αλλη μια φορα ο δρομος μου με εστειλε στο Ciao για φαγητο. Οταν ειμαι εξω για διασκεδαση η για σινεμα το Ciao ειναι σχεδον στανταρακι μετα.

Ας τα παρουμε με την σειρα.

Απο γευση θεωρω οτι εχει ισως μια απο τις καλυτερες πιτσες που εχω φαει εξω με δυνατο χαρακτηριστικο την σαλτσα ντοματας την οποια δεν βαζουν με το σταγονομετρο λογικα και ετσι οι πιτσες τους δεν σερβιροντε στεγνες. Εκεινη την ημερα (και βασικα επειδη τον λατρευω αυτον τον απλο συνδυασμο τις πιο πολλλες φορες) πηρα τη μπεικον + μανιταρια. Παντα + μανιταρια λογω της κοπελας μου που τρελενεται. Αντιθετως τωρα οι μακαροναδες και τα τορτελινια αρκετα ικανοποιητικα απο γευση αλλα απο εμφανιση πρεπει να διορθωθει λιγο το θεμα με την υφη της σαλτσας στο πιατο (νερουλες και αδετες) οταν σερβιροντε. Την τελευταια φορα πηρα τα τορτελινια με την παρμεζανα κ ηταν λες κ μου ειχαν ριξει σκετο γαλα μεσα το χω παρατηρησει σε πολλες μακαροναδες αυτο και με διαφορες σαλτσες.

Απο εξυπηρετηση τωρα, με το που καθεσαι σου ερχεται νερο αμεσα και αν δεν χρειαζεσαι καταλογο σου παιρνουν παραγγελια και επιτοπου. Δεν εχω να παρατηρησω κατι το ιδιαιτερο πανω σε αυτο το κομματι.

Ο χωρος παλι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο κατα την γνωμη μου και εδω θα κολλησω και το αιωνιο παραπονο μου γι'αυτο το μαγαζι.. ΤΙ τραπεζια ειναι αυτα??? 4 ατομων στημενο πχ και με μια πιτσα μια μακαροναδα και τα 2 ποτηρια του νερου κυριολεκτικα τρως στο χερi.

Στα λεφτα τωρα. Το φαγητο που τρως αναλογικα με το τι πληρωνεις παραπανω απο ικανοποιητικο. Την τελευταια φορα μια μεγαλη μπεικον στα 10ευρω περιπου τα τορτελινια με παρμεζανα στα 8,5ευρω περιπου και μια fisher και ενα ποτηρι κρασι σε μπουκαλακι ατομικο περιπου 24ευρω. Κατα την γνωμη μου παρα πολυ καλα.

01 Ιαν 2016

Κυριακή βράδυ μετά απο νυχτερινή διασκέδαση επισκεφτήκαμε το κατάστημα CIAO παρέα 3 ατόμων! Σαν χώρος δν ειχε τίποτα το ιδιαίτερο αρκετή βαβούρα αλλα καλό σερβις γι αυτο και το 3/4! Ο κατάλογος αρκετά πλούσιος!

παραγγείλαμε μια μακαρονάδα με 4 τυριά μια μπολονεζ, και μια με αγρια μανιτάρια και μια σαλάτα του σεφ και δυο αναψυκτικά!!!

Ειλικρινά κοιταζόμασταν μεταξύ μας και προσπαθούσαμε να καταλάβουμε τι τρώμε δοκιμάζοντας η μια το πιατο της άλλης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΟΛΑ!!!
Για ολα αυτα πληρώσαμε 39, οο εuro.............

13 Σεπ 2015

Το Ciao επί της Συγγρού βρίσκεται κοντά στην εκκλησία του Αγίου Σώστη. Είναι μαγαζί που λειτουργεί 24 ώρες το 24ώρο και λειτουργεί ταυτόχρονα ως καφέ και ως “ιταλικό εστιατόριο”. Στη διάρκεια του 24ώρου περνούν από αυτό κάθε είδους άνθρωποι: από συνταξιούχοι της γειτονιάς, φοιτητές και εργαζόμενοι στα παρακείμενα γραφεία μέχρι ξενύχτηδες και εργαζόμενες στα “πολιτιστικά κέντρα” της αμαρτωλής λεωφόρου. Τα πρωινά ο περισσότερος κόσμος πάει για καφέ/ρόφημα ενώ αργότερα μεγαλώνει το ποσοστό αυτών που τρώει.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των τραπεζιών βρίσκονται μέσα στο μαγαζί, όμως υπάρχουν και μερικά έξω. Τα τραπέζια έχουν σχετικά επαρκές μέγεθος αν η παρέα πάει για καφέ, όμως μερικά (όχι όλα) από αυτά αποδεικνύονται μικρά έως πολύ μικρά αν η παρέα αποφασίσει να φάει. Οι καρέκλες εξαιρετικά αναπαυτικές και καλόγουστες. Υπάρχει σχεδόν πάντα πολύς κόσμος και η βαβούρα είναι αναπόφευκτη -δεν συνίσταται για “ρομαντικό ραντεβού”. Επίσης για όσους ενοχλούνται από τον καπνό, να πω ότι το μαγαζί είναι χωρισμένο σε δύο ζώνες, καπνιστών και μη καπνιστών (κάτι που είναι παράνομο γιατί υποτίθεται ότι στους κλειστούς χώρους εστίασης απαγορεύεται το κάπνισμα παντού).

Αν καθίσεις στη ζώνη καπνιστών και ζητήσεις τασάκι σού φέρνουν κάτι σαν μεγαλούτσικο σφηνοπότηρο με νερό και κάνεις τη δουλειά σου. Πάντως ο εξαερισμός πρέπει να είναι αρκετά καλός γιατί παρ' όλο που είναι σεβαστό το ποσοστό των θαμώνων που καπνίζει, ο χώρος δύσκολα ντουμανιάζει. Χωρίς να είναι βρώμικο το μαγαζί, η καθαριότητα θα μπορούσε να είναι καλύτερη -είναι τόσο πολύς ο κόσμος που το μαγαζί θα έπρεπε να καθαρίζεται πιο συχνά, ειδικά τις βραδινές ώρες.

Στο Ciao έχω πάει πολλές φορές τόσο για καφέ όσο και για φαγητό.

Οι καφέδες και τα ροφήματα είναι σε πολύ καλό επίπεδο και σε καλές τιμές (π. χ. 1.7 ευρώ ο καπουτσίνο, 3.8 ευρώ το milk shake).

Στα του φαγητού τώρα. Έχω κατά καιρούς δοκιμάσει τα εξής:

Σαλάτα του σεφ (6 ευρώ). Μεγάλη ποσότητα, ανεκτή ποιότητα, όμως μερικές φορές είναι φανερό ότι τα υλικά δεν είναι φρεσκοκομμένα.

Μακαρονάδες (από 5.5 μέχρι 8.5 ευρώ). Μεγάλες μερίδες, καμιά σχέση όμως με τον ιταλικό τρόπο μαγειρέματος (π. χ. ξεχάστε το al dente, η καρμπονάρα είναι το γνωστό εξελληνισμένο πιάτο, κλπ). Τρώγονται άνετα πάντως, αν κάποιος θέλει απλά να γεμίσει το στομάχι του (κάτι που δεν είναι πάντα αυτονόητο -βλέπε π. χ. παλαιότερη απολαυστική κριτική της Tzia για το palmier bistro). Τίποτα παραπάνω από αυτό όμως.

Πίτσες. Το μεγάλο ατού του μαγαζιού. Σερβίρει την καλύτερη πίτσα που έχω φάει σε χώρο μαζικής ψευδο-ιταλικής εστίασης τύπου αλυσίδας στην Αθήνα. Η λέξη “ψευδο-ιταλική” δικαιολογήθηκε ήδη εν μέρει από όσα έγραψα πριν για τις μακαρονάδες. Οι πίτσες λοιπόν είναι greek-style: χοντρή ζύμη και πλούσιες σε υλικά. Δεν είναι όπως τις τρώνε οι Ιταλοί -είναι όπως τις μάθαμε στην Ελλάδα στα 70s, τα 80s και τα 90s. Είναι όμως πολύ νόστιμες και δεν βαραίνουν το στομάχι. Τιμές από 9 μέχρι 12 ευρώ (αναφέρομαι στα μεγάλα μεγέθη τα οποία είναι υπεραρκετά για δύο άτομα).

Γλυκά. Έχω δοκιμάσει το κρουασάν σοκολάτας (2.5-3 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή), Πολυδιαφημισμένο το κρουασάν του Ciao σε life-style έντυπα (“κολασμένη απόλαυση” και άλλες παρόμοιες περιγραφές) εμένα όμως δεν με εντυπωσίασε. Το θεωρώ εξαιρετικά λιγωτικό, όμως η ποσότητα είναι τεράστια.

Εξυπηρέτηση: Συνήθως πηγαίνω Παρασκευή βράδυ ή Σάββατο βράδυ. Παρ' όλο που οι σερβιτόροι τρέχουν και είναι φιλότιμοι, είναι εμφανές πως ο αριθμός τους δεν είναι επαρκής με όλη αυτή την κοσμοσυρροή που υπάρχει. Έχει τύχει να περιμένω πάνω από 1 ώρα για να σερβιριστεί η πίτσα μου από τότε που έδωσα την παραγγελία μου. Απαράδεκτο!

Συμπέρασμα: Εξελληνισμένη ιταλική κουζίνα με δυνατό ατού την πολύ καλή πίτσα. Τα άλλα πιάτα σαφώς πιο μέτρια. Συνολικά, εξαιρετικό value for money.

15 Φεβ 2016

Στο Ciao πήγαμε για πρώτη φορά πριν 2 μέρες. Απόγευμα Παρασκευής. Παραγείλαμε 2 σπαγγέτι με άγρια μανιτάρια porcini, κουκουνάρια και άλλα όμορφα όπως έγραφε ο κατάλογος και 1 πίστα με σπανάκι.

1) πρώτη αρνητική εντύπωση να μας ζητήσουν να πληρώσουμε όταν μας σέρβιραν και όχι στο τέλος του γεύματος όπως συνηθίζεται παντού. κατάλαβα το λόγο αργότερα.

2) τα ζυμαρικά: τεράστιες μερίδες αλλά δε το λέω για θετικό. μεγάλη ποσότητα σπαγγέτι βουτηγμένα στο βούτυρο με αποτέλεσμα η σάλτσα και όποια υλικά να χάνονται και να είναι παντελώς άνοστα. όλη η σάλτσα είχε πάει στο πάτο του πιάτου, πνιγμένα στο τυρί (μάλλον για να κρύψουν το άνοστο της υπόθεσης). επίσης παράξενο να βάζουν το τυρί χωρίς να σε ρωτήσουν αν θέλεις ή όχι.

3) η πίτσα με το σπανάκι απαράδεκτη. το σπανάκι αντί για φρέσκο και αμαγείρευτο ήταν πνιγμένο μέσα στο τυρί και το λάδι. η πίτσα δεν τρωγόταν.

έχω φάει σε πολλά εστιατόρια και μάλιστα αυθεντικά ιταλικά σε ελλάδα, ιταλία και αγγλία. τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδοκιμάσει. χάλια.

* πιθανολογώ πως μας ζήτησαν να πληρώσουμε πριν φάμε γιατί ξέρουν πόσο χάλια είναι η ποιότητα του φαγητού.

Λεωφόρος Συγγρού 133, Αγ. Σώστης