Ιταλικό εστιατόριο. Ανοικτό από το πρωί για καφέ και αργότερα για φαγητό, με πολλές επιλογές.

01 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδυ και το γυναικακι δεν εχει μαγειρεψει. Θα σε βγαλω εξω σημερα της λεω και διαλεξε το μαγαζι εσυ. Μακαρονια μου λεει, επιλεγουμε ciao λοιπον καθως το ηξερε το μαγαζακι καλα. Δεν ειναι το καλυτερο μου να παραγγελνω μακαρονια αλλα οκ ας της κανω τη χαρη λεω μεσα μου μην ακουω την γκρινια της το βραδυ.

Αριβαρουμε λοιπον στο καταστημα, καθομαστε στα τραπεζια του πεζοδρομιου. Ο χωρος χαλια βεβαια πεζοδρομιο ειναι δεν περιμενα κατι καλυτερο. Τα τραπεζια στενα δεν χωρας να αφησεις ουτε την κινηταρα πανω. Τεσπα λεω. Παραγγελνουμε λοιπον. Μια πιτσα για μενα και τορτελινια αλα κρεμ για το τσικακι. Δεν εχω ξαναφαει χειροτερη πιτσα.

Οκ εχω ξαναφαει χειροτερη αλλα οχι στα 11 ευρω. Ηταν σαν να τρωω τοστ ζαμπον τυρι. Τα τορτελινια ουτε κρυο ουτε ζεστη αλλα για 8 ευρω δεν ηταν. Συνολο 25 ευρω με κατι κοακολες κλπ. Συμπεριφορα σερβιτορου κακη. Περιμενα το νερο αρκετβ ωρα και συν της αλλης δεν μου εφερνε την πιτσα που ζητησα πακετο αν δεν πληρωνα πρωτα.

Ενω του ειπα φερε το πιτσονι να σε πληρωσω μου λεει πληρωσε με να στο φερω να φυγεις. Δεν θα ξαναπαω και ειναι το μονο καλο που βγηκε απο την συγκεκριμενη βολτα.

18 Δεκ 2017

ΚΑλησπερα! Πρωτα απ ολα θελω να ξεκαθαρισω πως η κριτικη μου αναφερετε στο καταστημα του Παγκρατιου γιατι αυτο επισκεπτομαι απ τα παιδικα μου χρονια κατα καιρους. Στον Αγ. Σωστη εχω παει λιγες φορες.
Το μαγαζι ειναι ιδιο, ισως αλλαζει το σερβις και οι ανθρωποι αλλα οι τιμες, οι συνταγες και οι ποιοτητα ειναι ιδιες.

Το αγαπημενο μας 24ωρο CIAO στην Σπ. μερκουρη λοιπον
ειναι ενα μαγαζι που εχει περασει παρα πολλα!
παρ ολο που οι συνταγες ειναι οι ιδιες τοσα χρονια, αναλογα με το ποιος δουλευει μηνα παρα μηνα. οι γευσεις και οι ποσοτητες ειναι αμφιβολες.

Το σερβις ηταν και ειναι παντα προβληματικο.
Ευγενικοι μεν οι σρβιτοροι αλλα μπορει να κατσεις και να μην σου παρουν παραγγελια ποτε!!!! ΠΟΤΕΕΕ!!
Μας εχει τυχει 2 και 3 φορες στο παρελθον: D Τραγικο (μιλαμε τωρα να περιμενεις καμια ωρα και.. )
Τελευταια βεβαια για να ειμαι δικαιη απλα αργουν, αλλα καποτε ερχονται!!
Αλλο 1 θεματακι που προκυπτει με το σερβις ειναι στις τηλεφωνικες παραγγελιες.. διοτι συνηθως τα τηλεφωνα σηκωνουν κυριες οι οποιες δεν μιλανε πολυ καλα ελληνικα και πολλες φορες σου παιρνει ενα κλικ παραπανω για να συνενοηθεις κιολας.

Ας πουμε λοιπον πως εχουμε παραγγειλει!: )
Οι ποσοτητες στις σαλτσες των ζυμαρικων καθε φορα ειναι διαφορετικες! Μπορει να κολυμπαει μεσα στην σαλτσα.. μπορει να ειναι και Τσιπικο.

*Την περασμενη εβδομαδα πηραμε πιτσα καθως περνουσαμε (εχουν αλλαξει την σαλτσα απ την τελευταια φορα που ειχα φαει - την εκαναν τελειως αδιαφορη. καμια γευση)

Τα ΤΡΑΓΙΚΑ:
Αν πατε ξημερωματα... αφηστε το καλυτερα! Πραγματικα οτι εχει απομεινει απο οτι ωρα να ναι και οπως να ναι!
Καθομαι και παρατηρω σερβιτορο με μαγειρα που κανουν νοηματα για το αν θα επρεπε να μου σερβιρουν ή οχι τελικα αυτο το κομματι πιτσα!! Τελικα ηρθε... ξυλο η ζυμη, σολα τα υλικα, αλλοιωμενο χρωμα.
Το ηξεραν πως αυτο δεν σερβιρεται και δεν τρωγεται ομως πονταραν πως τετοια ωρα θα μαι πιωμενη αρα θα πειναω - αρα θα το φαω και θα πω κ ευχαριστω! Το κοιταω το κανω στην ακρη ξαναφωναζω τον σερβιτορο και τον ρωταω πολυ ευγενικα αν υπαρχει κατι που θα μπορουσα να φαω τετοια ωρα.
Γιατι δεν ειναι καλη η πιτσα μου λεει ?
-Δεν ξερω.. εσας σας αρεσει δηλαδη ? του λεω
Ζητησε συγγνωμη την πηρε κ εφυγε.
Πηρα ενα κρουασαν φραουλα που μεσα πραγματικα η κρεμα πατισερι που εχει ειναι πολυ πολυ ωραια!

Αλλη φορα παραγγειλαμε γλυκο στο σπιτι, κομματια τουρτα... Ηρθαν ολα μεσα στο κουτι σε μια στρωση!!: DDD Λογικα τους επεσε το κουτι και αδιαφορησαν τι να πω. Αποδομημενα και πασαλλειμενα πανω κατω σαν να τους ειχαν βαλει βομβα! Θεουληδες και παλι!!!

Στεναχωρηθηκα ξανα και ξανα για το μαγαζι που μας φιλοξενουσε παντοτε οταν καναμε κοπανες στο Γυμνασιο: D

ΥΓ Αν βρεθειτε στο αγαπημενο Ciao και δεν ξερετε τι να φατε...
Παρτε ενα κρουασαν κρεμα + ενα αναμεικτο.
Και μια "Σαλατα με Κοτοπουλο"
Αξιζουν τα λεφτα τους με το παραπανω!!!

04 Μαι 2016

Hola!!

τι κανετε καλε;; χαθηκαμε αλλα οι δουλειες ηταν πολλες και ο χρονος λιγος.. τα λεφτα ακομα πιο λιγα με τοσες γιορτες και γενεθλια που περασαν στο ενδιαμεσο για να παμε καπου.. τελος καλο ομως και ολα καλα! ειμαι παλι εδω και μαλιστα με προσφατη κριτικη, εχτες επισκεφτηκα το εν λογω μαγαζι και τωρα ξαπλωμενη στο καναπε μου σας λεω τη γνωμη μου! οσοι πιστοι διαβαστε!!

αργα εχτες λοιπον, γυρω στις 3 και κατι επισκεφτηκα το μαγαζι, υστερα απο βραδυνη βολτα..

για τη διακοσμηση λιγα θα πω: απλα ιδιαιτερη, πολυ λαμε στοιχειο, τεραστιος πολυελαιος, γενικοτερα δεν θα ελεγα οτι ταιριαζει σε μενα ή το χωρο.. αλλα οκ, καθομαι ανετα.

δωσαμε τη παραγγελια μας σε μια ευγενικη κοπελα, πολυ τυπικη και γρηγορη στο να ερθει και ναμας φερει τα στρωσιδια μας. αλλα οπως ειπα, τυπικη. μωρε να σας πω κατι; μ αρεσουν περισσοτερο τα μαγαζια που εχουν μια πιο ιδιατερη σχεση με το κοσμο, δε το χρεωνω ομως αυτο σαν μειον του μαγαζιου γιατι δεν ειναι αυτος ο χαρακτηρας του.

παραγγειλαμε μια πιτσα 4 κομματιων, με 4 τυρια, ραβιολι με σπανακι και κοκκινη σαλτσα, μακαροναδα με μανιταρια και ενα σουφλε με καιμακι παγωτο για το τελος.
τα φαγητα ηρθαν σχετικα γρηγορα, και η πιτσα ηταν καταπληκτικη! τραγανη ζυμη, οσο πρεπει λεπτη. τα μακαρονια και τα ρσβιολι ομως ηταν απογοητευση.. τα ραβιολι ηταν μαλλον καταψυγμενα και ανοστα και η μακαροναδα επλεε απο τα μανιταρια και νερο αρωματισμενο απο τη σαλτσα.. το σουφλε ηταν το κλασικο που σου σερβιρουν παντου, το καιμακι του τιποτα το ιδιαιτερο.

στο κεφαλι πληρωσαμε καπου 12€, οχι πολλα σε σχεση μ αυτα που πηραμε αλλα οταν τα 2 απο τα 4 πιατα δεν τρωγονται (και βλεπει κ ο σερβιτορος οτι ηταν σχεδον αθιικτα) θα επρεπε τουλαχιστον να ρωτησει αν κατι πηγε στραβα και κατα τη ταπεινη μου γνωμη να μην τα χρεωσουν..

θα ξαναπαω σιγουρα γιατι ειναι ενα μαγαζι σιγουρα ανοιχτο ολη την ωρα αλλα δε θα παρω ραβιολι ή οποιο αλλο ζυμαρικο σιγουρα!!

καταπληκτικοι φιλοι σας αφηνω, δοκιμαστε και εσεις να φατε εκει..
φιλια!

15 Φεβ 2016

Στο Ciao πήγαμε για πρώτη φορά πριν 2 μέρες. Απόγευμα Παρασκευής. Παραγείλαμε 2 σπαγγέτι με άγρια μανιτάρια porcini, κουκουνάρια και άλλα όμορφα όπως έγραφε ο κατάλογος και 1 πίστα με σπανάκι.

1) πρώτη αρνητική εντύπωση να μας ζητήσουν να πληρώσουμε όταν μας σέρβιραν και όχι στο τέλος του γεύματος όπως συνηθίζεται παντού. κατάλαβα το λόγο αργότερα.

2) τα ζυμαρικά: τεράστιες μερίδες αλλά δε το λέω για θετικό. μεγάλη ποσότητα σπαγγέτι βουτηγμένα στο βούτυρο με αποτέλεσμα η σάλτσα και όποια υλικά να χάνονται και να είναι παντελώς άνοστα. όλη η σάλτσα είχε πάει στο πάτο του πιάτου, πνιγμένα στο τυρί (μάλλον για να κρύψουν το άνοστο της υπόθεσης). επίσης παράξενο να βάζουν το τυρί χωρίς να σε ρωτήσουν αν θέλεις ή όχι.

3) η πίτσα με το σπανάκι απαράδεκτη. το σπανάκι αντί για φρέσκο και αμαγείρευτο ήταν πνιγμένο μέσα στο τυρί και το λάδι. η πίτσα δεν τρωγόταν.

έχω φάει σε πολλά εστιατόρια και μάλιστα αυθεντικά ιταλικά σε ελλάδα, ιταλία και αγγλία. τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδοκιμάσει. χάλια.

* πιθανολογώ πως μας ζήτησαν να πληρώσουμε πριν φάμε γιατί ξέρουν πόσο χάλια είναι η ποιότητα του φαγητού.

Λεωφόρος Συγγρού 133, Αγ. Σώστης

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ