Μια Στοά του 1897 στο Κέντρο του Πειραιά με αίθριο όπου μπορείτε να δοκιμάσετε από Fingerfood μέχρι Premium και Βιολογικά κρέατα.

Καθημερινα 12.00 με 24.00 Κυριακη 12.00 -- 23.00 Ζωντανή μουσική κάθε Σάββατο βράδυ.

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

12 Δεκ 2017

Σάββατο μεσημέρι επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Εξωτερικά δεν του φαίνεται αλλά όταν μπεις μέσα θα ενθουσιαστεις. Μια στοά εμπορικό κέντρο (πρόγονος του mall) καλυμμένη στην οποία βέβαια μπαίνει φώς. Διαφορετικα μαγαζάκια που παλιά στεγαζαν αληθινές επιχειρήσεις πλέον είναι μαγαζί με λουκουμάδες, ειδή πλεκτου, παραδοσιακό καφενείο και όλα τα υπόλοιπα στεγάζουν τραπέζια του εστιατορίου. Γενικά ο χώρος καθαρός και πολύ εντυπωσιακός.

Γεύση (2/4):

Ο χώρος σε προδιαθέτει θετικά και το μενού Επίσης πολύ θετικά (σε σημείο να μην ξέρουμε τι να διαλέξουμε) αλλά το αποτέλεσμα δεν μας ενθουσίασε. Πηραμε

Ψωμί πολύ ωραίο σε γατούλες μικρές με 2 ντιπακια πολύ νόστιμα

Σαλάτα Ελληνική (7/10)

Πατάτες τηγανιτές Στοάς με φλούδα και σως (7/10)

Τυροκροκετες 3 τυριών με τσατνευ πορτοκάλι (6/10)

Πιτακι με μαύρο κοτόπουλο (5/10)

Πιτακι με μοσχάρι και τυριά (5.5/10)

Στις μαύρο κοτόπουλο με κοτούλες και 2 σως σε σούβλα (6/10)

Στις ρολακια black Angus με τυρί (5.5/10)

Κοκαρακι κρασατο σιγομαγειρεμενο (το πιο νόστιμο πιάτο,8/10)

Εάν υπήρχε τέτοια βαθμολογία θα του έβαζα 2.5/4 για να είμαι πιο δίκαιος.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατος, άμεσος και εξυπηρετικος ο σερβιτόρος και γρήγορη και η κουζίνα.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1/4 κόκκινο κρασί πληρώσαμε 45 ευρώ χονδρικά με την έκπτωση του 20% του etable. Καλα λεφτά για τον αριθμό των πιάτων και τον εξαιρετικό χώρο και σέρβις, ίσως και για τις πρώτες ύλες αλλά το φαγητό δεν μας άρεσε γευστικά ως επί το πλείστον.

Συμπέρασμα:

Φοβερός χώρος, ωραία εμπειρία φαντάζομαι με ζωντανή μουσική λογικά λεφτά, ωραία ποικιλία στο μενού αλλά ίσως πήγαμε σε λάθος στιγμή και σε κακή μέρα και δεν μας άρεσε το φαγητό.

14 Νοε 2016

Στο Ρακάδικο είχα πάει πριν 2-3χρόνια περίπου και θυμάμαι ότι τότε με είχε εντυπωσιάσει o χώρος του μέσα στη στοά, τον οποίο είχα βρει πολύ αυθεντικό. Κι έτσι, όταν μια φίλη μου, σχεδόν μόνιμη κάτοικος Πειραιά πλέον, μου πρότεινε εκεί σαββατιάτικη έξοδο, δέχτηκα με χαρά.

Βρίσκεται εντός μιας μικρής στοάς, στο παλιό, ας το πούμε, εμπορικό κέντρο του Πειραιά, σε μία κάθετη μεταξύ Γούναρη και Εθνικής Αντιστάσεως. Δηλαδή μόλις δύο στενά πάνω απ' το λιμάνι. Στη στοά αυτή με πληροφόρησαν φίλοι, πως την ημέρα λειτουργούν κανονικά 1-2 καταστήματα, ενώ τα βράδια όλος σχεδόν ο χώρος, δηλαδή δύο αίθουσες, δεξιά και αριστερά και ο διάδρομος ανάμεσά τους, καταλαμβάνονται από το μεζεδοπωλείο.

Γενικά ως χώρος είναι γραφικά και ευχάριστα, διατηρεί μια αύρα από τον παλιό Πειραιά, χωρίς να λείπουν και οι μοντέρνες παρεμβάσεις. Οπως, για παράδειγμα, οι όμορφες ανοιχτές ομπρέλες που στολίζουν την οροφή της στοάς, μαζί με κάποια αναρριχητικά φυτά (αν διέκρινα καλά) και η πολυχρωμία στους τοίχους, τους πίνακες και τα τραπεζοκαθίσματα. Μάλλον πρέπει να έχει γίνει ένα φρεσκάρισμα από την τελευταία φορά που πήγα. Και σίγουρα η δεξιά αίθουσα αποτελεί νέα προσθήκη.

Το Σάββατο που το επισκεφθήκαμε εμείς, παρέα τεσσάρων ατόμων, με κράτηση την ίδια μέρα, υπήρχε ελεύθερο τραπέζι μόνο στον διάδρομο. Ανησυχήσαμε λίγο για το αγιάζι, ευτυχώς όμως η πόρτα στην είσοδο ήταν κλειστή, σχεδόν όλη την βραδιά και κάποιες σόμπες οροφής ήδη ζέσταιναν τον χώρο. Οπότε, υποθέτω πως ακόμα και όταν αρχίσουν τα κρύα, ο διάδρομος δεν θα είναι απαγορευτικός.

Γενικά έχουν διαμορφώσει τον χώρο με τέτοιο τρόπο ώστε να λειτουργεί ως ενιαίος και κανείς να μην αισθάνεται απομακρυσμένος. Η ορχήστρα βέβαια βρίσκεται τώρα στην δεξιά αίθουσα, με αποτέλεσμα, αυτοί που κάθονται στην "παλιά" αίθουσα ή στον διάδρομο, να μην έχουν οπτική, μόνο να ακούνε, ενώ, αν θέλουν να χορέψουν, πρέπει να μετακινηθούν.

Η μουσική, όπως θα υποθέτετε, κινείται σε ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά. Αν και οι περισσότεροι πηγαίνουν για το φαγητό, δεν αποκλείεται να πετύχετε και παρέες στο τσακίρ κέφι, όπως για παράδειγμα το μπάτσελορ νύφης που πετύχαμε εμείς. Κατά τ' άλλα θα δείτε κόσμο όλων των ηλικιών, με έμφαση στον νεαρόκοσμο. Πειραιώτης φίλος μας το σύστησε ως φοιτητομάγαζο, αλλά εγώ παρατήρησα μεγαλύτερη ηλικιακή γκάμα.

Εννοείται πως το κάπνισμα επιτρέπεται. Αυτό και μόνο με αναγκάζει να αφαιρέσω μια ντοματούλα απ' το χώρο, χωρίς να υπολογίσω τίποτ' αλλο.

Στην φαγητό τώρα. Καθίσαμε και μας έφεραν αμέσως εμφιαλωμένο νερό και πανεράκι με ψωμάκι λαδωμένο- ριγανάτο. Το μπουκάλι νερού ανανεώθηκε 2 φορές, αλλά προς έκπληξή μας, δεν χρεώθηκε καθόλου στον λογαριασμό. Η μόνη "κρυφή" χρέωση ήταν 4 ευρώ για τα άτομα (ως ψωμί). Συχνά-πυκνά μάλιστα, βλέπαμε σερβιτόρους με φιάλες νερού στο χέρι, να μοιράζουν στα τραπέζια, χωρίς να έχει ζητηθεί.

O κατάλογος με ενθουσίασε, ανοίγοντάς τον, γιατί είχε πολλή ποικιλία σε μικρά μεζεδάκια, σε καλές τιμές και αρκετά άλλα εδέσματα, όπως μερίδες κρεατικών, σαλάτες κτλ. Ό, τι επρεπε για χαλαρό βράδυ με παρέα. Παραγγείλαμε:

- τυροκαυτερή (4 ευρώ)
- τηγανιά (6)
- κοτομπουκιές με μια γλυκιά σάλτσα μουστάρδας (6)
- απάκι με ξινομυζήθρα (6)
- κεμπαπάκια μίνι (3)
- διαβολομεζές (3)
- φέτα πανέ με σουσάμι και μαρμελάδα ντομάτας (4)
- πατάτες τηγανιτές χ 2 (3,5)
- πανσέτα μαύρου χοίρου (9)

Ολα ήταν αρκετά νόστιμα, ανάλογα τα γούστα του καθενός βέβαια... Πάντως η τυροκαυτερή, το απάκι και ο διαβολομεζές (κοκκινιστό λουκάνικο με λαχανικά) ήταν πολύ καυτερά για τα δικά μου γούστα. Για κάποιον όμως που αρέσκεται στα καυτερά μπορεί να τα βρει απλά οκ. Η φέτα με την χρυσαφιά κρούστα της και την μαρμελάδα μου άρεσε πολύ, οι κοτομπουκιές ήταν αρκετά καλές. Τα κεμπαπάκια παραήταν μίνι: τέσσερα κομμάτια δέκα εκατοστών το καθένα μέσα σε ένα μπολάκι, μαζί με γιαούρτι και ροδέλες κρεμυδιού. Δείγμα θα το χαρακτήριζα, δεν φάγαμε όλοι. Η πανσέτα μαύρου χοίρου, ως κυρίως, ήρθε με τις πίτες της και την γαρνιτούρα της και ενθουσίασε αυτούς που τρώνε πανσέτα. Όχι όμως εμένα. Η τηγανιά είχε τις λιπαρές μπουκιές της, οι πατάτες ήταν κομμένες ροδέλες, νόστιμες και τραγανιστές.

Ήπιαμε ρακόμελα και ροζέ κρασί.

Για επιδόρπιο πήραμε δύο μπολ λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με παγωτό καϊμάκι. Κατέφθασαν δύο μπακιρένια μπολ με τουλάχιστον δέκα τραγανιστούς λουκουμάδες το καθένα, σε ακανόνιστα σχήματα. Φαίνονταν πλούσιοι και χορταστικοί. Αρχίσαμε τις βουτιές στη σοκολάτα, αλλά φτάνοντας στο βάθος του μπολ, διαπιστώσαμε ότι το λάδι είχε στραγγίσει μέσα και η χαρά μας κόπηκε απότομα... Πάντως τα γλυκά είναι κάτι που διαφημίζουν πολύ στο Ρακάδικο με ειδικό έντυπο σε πλαστική θήκη πάνω στα τραπέζια, ενώ σταντ- καροτσάκι με διάφορες γεύσεις παγωτού βρίσκεται στην είσοδο.

Αν βαθμολογούσα εντελώς υποκειμενικά το φαγητό της βραδιάς εκείνης, θα έβαζα 2/4 (καυτερά δεν προτιμώ, πανσέτα δεν τρώω... ). Αλλά επειδή δεν μπορώ να πω ότι δεν έφαγα καλά και επειδή ο κατάλογος έχει τόσες επιλογές, που σε μια επόμενη επίσκεψη θα μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο, θα του βάλω προς το παρόν 3/4.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη. Το προσωπικό είναι αρκετό και τρέχει ακατάπαυστα. Απλά από την βιασύνη, συχνά προκαλούσαν μικροατυχήματα και θόρυβο. Πιάτα έσπαγαν (όχι από το κέφι), μπουκάλια τους έπεφταν... Αυτοί πια οι ακουμπισμένοι δίσκοι δίπλα στο σταντ με τα σερβίτσια πρέπει να έπεσαν τουλάχιστον 10 φορές όσο ήμασταν εκεί.

Στο vfm, όταν είδα τόσους μεζέδες στα 3-5 ευρώ, είχα την σιγουριά ότι το 4/4 ήταν εγγυημένο. Στη τελική αποτίμηση όμως πληρώσαμε στρογγυλό ένα 20ευρο ο καθένας, δηλαδή κοντά στα 80ευρώ σύνολο. Θα μου πεις μαζί με ποτά και δυο μπολ λουκουμάδες. Σωστό κι αυτό...

Αλλά και πάλι, οι μερίδες είναι κάπως μικρούτσικες, για να δικαιολογούν την τιμή τους, ενώ και οι κυρίως μερίδες κρεατικών δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικές, κινούνται περίπου στα 9ευρώ, για μέτριες ποσότητες (αν κρίνω απ' την πανσέτα). Από την άλλη, θα μου πεις, πληρώνεις και την ζωντανή μουσική. Σωστό και αυτό...

Αν το προτείνω;

Το προτείνω. Για την αυθεντική ατμόσφαιρα, για να ακούσετε ωραία μουσική και να φάτε τα μεζεδάκια σας ευχάριστα. Έστω για μια δοκιμή, δεν είναι άσχημη ιδέα εξοδου στον Πειραιά. Αλλά μην ξεχάσετε να κάνετε κράτηση!

28 Οκτ 2015

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 4 ατόμων.
Ο χώρος είναι πολύ ωραίος μέσα σε μια στοά με παλιά μαγαζιά. Εκπληκτική διακόσμηση, που σε προδιαθέτει ευχάριστα. Το μαγαζί είχε ζωντανή μουσική.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό καλή.

Παραγγείλαμε:

Κοτομπουκιές ριγανάτες με σος μουσταρδα (μέτριες) 7€

κρασι κόκκινο 1/2 (καλό) 5,8 €
ρακί 1/4 (νορμαλ) 6 €

Επιπλέον 1€/άτομο το ψωμί

Γενικά οι μερίδες τόσο από ποσότητα όσο και από γεύση δεν δικαιολογούν τις τιμές. Ειδικά η σαλάτα ψητών λαχανικών με (4 φετες κολοκύθι, 4 μελιτζάνα, 2 πιπεριά και μισή ντομάτα) είναι απαράδεκτα λίγη για 8 ευρώ. Οι υπόλοιπες μερίδες επίσης μικρές.

Το μαγαζί έχει πολύ όμορφο χώρο αλλά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές. Για να φάει και να πιει μια παρέα θα ξεπεράσει τα 25€/άτομο. Εμείς δώσαμε 12 αλλά αμφιβάλω αν με τα διπλά θα είχαμε φύγει χορτασμένοι.

Καραολή & Δημητρίου 5, Πειραιάς