ΣΤΟΑ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ (ΡΑΚΑΔΙΚΟ)

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Καραολή & Δημητρίου 5, Πειραιάς [Χάρτης]

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Κρητικά εδέσματα, ρακή, αλλά και κρέατα της ώρας.Ζωντανή μουσική Παρασκευή-Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Στο Ρακάδικο είχα πάει πριν 2-3χρόνια περίπου και θυμάμαι ότι τότε με είχε εντυπωσιάσει o χώρος του μέσα στη στοά, τον οποίο είχα βρει πολύ αυθεντικό. Κι έτσι, όταν μια φίλη μου, σχεδόν μόνιμη κάτοικος Πειραιά πλέον, μου πρότεινε εκεί σαββατιάτικη έξοδο, δέχτηκα με χαρά.

Βρίσκεται εντός μιας μικρής στοάς, στο παλιό, ας το πούμε, εμπορικό κέντρο του Πειραιά, σε μία κάθετη μεταξύ Γούναρη και Εθνικής Αντιστάσεως. Δηλαδή μόλις δύο στενά πάνω απ' το λιμάνι. Στη στοά αυτή με πληροφόρησαν φίλοι, πως την ημέρα λειτουργούν κανονικά 1-2 καταστήματα, ενώ τα βράδια όλος σχεδόν ο χώρος, δηλαδή δύο αίθουσες, δεξιά και αριστερά και ο διάδρομος ανάμεσά τους, καταλαμβάνονται από το μεζεδοπωλείο.

Γενικά ως χώρος είναι γραφικά και ευχάριστα, διατηρεί μια αύρα από τον παλιό Πειραιά, χωρίς να λείπουν και οι μοντέρνες παρεμβάσεις. Οπως, για παράδειγμα, οι όμορφες ανοιχτές ομπρέλες που στολίζουν την οροφή της στοάς, μαζί με κάποια αναρριχητικά φυτά (αν διέκρινα καλά) και η πολυχρωμία στους τοίχους, τους πίνακες και τα τραπεζοκαθίσματα. Μάλλον πρέπει να έχει γίνει ένα φρεσκάρισμα από την τελευταία φορά που πήγα. Και σίγουρα η δεξιά αίθουσα αποτελεί νέα προσθήκη.

Το Σάββατο που το επισκεφθήκαμε εμείς, παρέα τεσσάρων ατόμων, με κράτηση την ίδια μέρα, υπήρχε ελεύθερο τραπέζι μόνο στον διάδρομο. Ανησυχήσαμε λίγο για το αγιάζι, ευτυχώς όμως η πόρτα στην είσοδο ήταν κλειστή, σχεδόν όλη την βραδιά και κάποιες σόμπες οροφής ήδη ζέσταιναν τον χώρο. Οπότε, υποθέτω πως ακόμα και όταν αρχίσουν τα κρύα, ο διάδρομος δεν θα είναι απαγορευτικός.

Γενικά έχουν διαμορφώσει τον χώρο με τέτοιο τρόπο ώστε να λειτουργεί ως ενιαίος και κανείς να μην αισθάνεται απομακρυσμένος. Η ορχήστρα βέβαια βρίσκεται τώρα στην δεξιά αίθουσα, με αποτέλεσμα, αυτοί που κάθονται στην "παλιά" αίθουσα ή στον διάδρομο, να μην έχουν οπτική, μόνο να ακούνε, ενώ, αν θέλουν να χορέψουν, πρέπει να μετακινηθούν.

Η μουσική, όπως θα υποθέτετε, κινείται σε ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά. Αν και οι περισσότεροι πηγαίνουν για το φαγητό, δεν αποκλείεται να πετύχετε και παρέες στο τσακίρ κέφι, όπως για παράδειγμα το μπάτσελορ νύφης που πετύχαμε εμείς. Κατά τ' άλλα θα δείτε κόσμο όλων των ηλικιών, με έμφαση στον νεαρόκοσμο. Πειραιώτης φίλος μας το σύστησε ως φοιτητομάγαζο, αλλά εγώ παρατήρησα μεγαλύτερη ηλικιακή γκάμα.

Εννοείται πως το κάπνισμα επιτρέπεται. Αυτό και μόνο με αναγκάζει να αφαιρέσω μια ντοματούλα απ' το χώρο, χωρίς να υπολογίσω τίποτ' αλλο.

Στην φαγητό τώρα. Καθίσαμε και μας έφεραν αμέσως εμφιαλωμένο νερό και πανεράκι με ψωμάκι λαδωμένο- ριγανάτο. Το μπουκάλι νερού ανανεώθηκε 2 φορές, αλλά προς έκπληξή μας, δεν χρεώθηκε καθόλου στον λογαριασμό. Η μόνη "κρυφή" χρέωση ήταν 4 ευρώ για τα άτομα (ως ψωμί). Συχνά-πυκνά μάλιστα, βλέπαμε σερβιτόρους με φιάλες νερού στο χέρι, να μοιράζουν στα τραπέζια, χωρίς να έχει ζητηθεί.

O κατάλογος με ενθουσίασε, ανοίγοντάς τον, γιατί είχε πολλή ποικιλία σε μικρά μεζεδάκια, σε καλές τιμές και αρκετά άλλα εδέσματα, όπως μερίδες κρεατικών, σαλάτες κτλ. Ό, τι επρεπε για χαλαρό βράδυ με παρέα. Παραγγείλαμε:

- τυροκαυτερή (4 ευρώ)
- τηγανιά (6)
- κοτομπουκιές με μια γλυκιά σάλτσα μουστάρδας (6)
- απάκι με ξινομυζήθρα (6)
- κεμπαπάκια μίνι (3)
- διαβολομεζές (3)
- φέτα πανέ με σουσάμι και μαρμελάδα ντομάτας (4)
- πατάτες τηγανιτές χ 2 (3,5)
- πανσέτα μαύρου χοίρου (9)

Ολα ήταν αρκετά νόστιμα, ανάλογα τα γούστα του καθενός βέβαια... Πάντως η τυροκαυτερή, το απάκι και ο διαβολομεζές (κοκκινιστό λουκάνικο με λαχανικά) ήταν πολύ καυτερά για τα δικά μου γούστα. Για κάποιον όμως που αρέσκεται στα καυτερά μπορεί να τα βρει απλά οκ. Η φέτα με την χρυσαφιά κρούστα της και την μαρμελάδα μου άρεσε πολύ, οι κοτομπουκιές ήταν αρκετά καλές. Τα κεμπαπάκια παραήταν μίνι: τέσσερα κομμάτια δέκα εκατοστών το καθένα μέσα σε ένα μπολάκι, μαζί με γιαούρτι και ροδέλες κρεμυδιού. Δείγμα θα το χαρακτήριζα, δεν φάγαμε όλοι. Η πανσέτα μαύρου χοίρου, ως κυρίως, ήρθε με τις πίτες της και την γαρνιτούρα της και ενθουσίασε αυτούς που τρώνε πανσέτα. Όχι όμως εμένα. Η τηγανιά είχε τις λιπαρές μπουκιές της, οι πατάτες ήταν κομμένες ροδέλες, νόστιμες και τραγανιστές.

Ήπιαμε ρακόμελα και ροζέ κρασί.

Για επιδόρπιο πήραμε δύο μπολ λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με παγωτό καϊμάκι. Κατέφθασαν δύο μπακιρένια μπολ με τουλάχιστον δέκα τραγανιστούς λουκουμάδες το καθένα, σε ακανόνιστα σχήματα. Φαίνονταν πλούσιοι και χορταστικοί. Αρχίσαμε τις βουτιές στη σοκολάτα, αλλά φτάνοντας στο βάθος του μπολ, διαπιστώσαμε ότι το λάδι είχε στραγγίσει μέσα και η χαρά μας κόπηκε απότομα... Πάντως τα γλυκά είναι κάτι που διαφημίζουν πολύ στο Ρακάδικο με ειδικό έντυπο σε πλαστική θήκη πάνω στα τραπέζια, ενώ σταντ- καροτσάκι με διάφορες γεύσεις παγωτού βρίσκεται στην είσοδο.

Αν βαθμολογούσα εντελώς υποκειμενικά το φαγητό της βραδιάς εκείνης, θα έβαζα 2/4 (καυτερά δεν προτιμώ, πανσέτα δεν τρώω... ). Αλλά επειδή δεν μπορώ να πω ότι δεν έφαγα καλά και επειδή ο κατάλογος έχει τόσες επιλογές, που σε μια επόμενη επίσκεψη θα μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο, θα του βάλω προς το παρόν 3/4.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη. Το προσωπικό είναι αρκετό και τρέχει ακατάπαυστα. Απλά από την βιασύνη, συχνά προκαλούσαν μικροατυχήματα και θόρυβο. Πιάτα έσπαγαν (όχι από το κέφι), μπουκάλια τους έπεφταν... Αυτοί πια οι ακουμπισμένοι δίσκοι δίπλα στο σταντ με τα σερβίτσια πρέπει να έπεσαν τουλάχιστον 10 φορές όσο ήμασταν εκεί.

Στο vfm, όταν είδα τόσους μεζέδες στα 3-5 ευρώ, είχα την σιγουριά ότι το 4/4 ήταν εγγυημένο. Στη τελική αποτίμηση όμως πληρώσαμε στρογγυλό ένα 20ευρο ο καθένας, δηλαδή κοντά στα 80ευρώ σύνολο. Θα μου πεις μαζί με ποτά και δυο μπολ λουκουμάδες. Σωστό κι αυτό...

Αλλά και πάλι, οι μερίδες είναι κάπως μικρούτσικες, για να δικαιολογούν την τιμή τους, ενώ και οι κυρίως μερίδες κρεατικών δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικές, κινούνται περίπου στα 9ευρώ, για μέτριες ποσότητες (αν κρίνω απ' την πανσέτα). Από την άλλη, θα μου πεις, πληρώνεις και την ζωντανή μουσική. Σωστό και αυτό...

Αν το προτείνω;

Το προτείνω. Για την αυθεντική ατμόσφαιρα, για να ακούσετε ωραία μουσική και να φάτε τα μεζεδάκια σας ευχάριστα. Έστω για μια δοκιμή, δεν είναι άσχημη ιδέα εξοδου στον Πειραιά. Αλλά μην ξεχάσετε να κάνετε κράτηση!

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 4 ατόμων.
Ο χώρος είναι πολύ ωραίος μέσα σε μια στοά με παλιά μαγαζιά. Εκπληκτική διακόσμηση, που σε προδιαθέτει ευχάριστα. Το μαγαζί είχε ζωντανή μουσική.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό καλή.

Παραγγείλαμε:

Κοτομπουκιές ριγανάτες με σος μουσταρδα (μέτριες) 7€

κρασι κόκκινο 1/2 (καλό) 5,8 €
ρακί 1/4 (νορμαλ) 6 €

Επιπλέον 1€/άτομο το ψωμί

Γενικά οι μερίδες τόσο από ποσότητα όσο και από γεύση δεν δικαιολογούν τις τιμές. Ειδικά η σαλάτα ψητών λαχανικών με (4 φετες κολοκύθι, 4 μελιτζάνα, 2 πιπεριά και μισή ντομάτα) είναι απαράδεκτα λίγη για 8 ευρώ. Οι υπόλοιπες μερίδες επίσης μικρές.

Το μαγαζί έχει πολύ όμορφο χώρο αλλά θα πρέπει να ρίξει τις τιμές. Για να φάει και να πιει μια παρέα θα ξεπεράσει τα 25€/άτομο. Εμείς δώσαμε 12 αλλά αμφιβάλω αν με τα διπλά θα είχαμε φύγει χορτασμένοι.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκεφτηκα το εστιατορειο την 28η Οκτωβριου 2014. Το μαγαζι ειναι παρα πολυ ατμοσφαιρικο.
Παραγγειλαμε τα παρακατω φαγητα:

Πατατες της στοας
Ντακος με κοπανιστη και ξυνομυζηθρα
Κομος ναξιωτικος
Πιτα ανοιχτη μακεδονικη
Φαβα με λιαστη ντοματα
Ζυγουρι στη λαδοκολλα
Συκωτι μοσχαρισιο
Μακαρονες σιουφιχτες

Γενικως τα φαγητα ηταν απο μετρια ως καλα με εξαιρεση τον ντακο και την φαβα που ηταν παρα πολυ καλα και το συκωτι το οποιο ηταν κατα την γνωμη μας χαλασμενο. Και η υφη του αλλα και η μυρωδια του εδειχναν οτι επροκειτο για αλλοιωμενο.

Το δειξαμε στο σερβιτορο και ζητησαμε να το παρει πισω.

Βεβαιως ουτε δεχτηκαν να το αφαιρεσουν απο τον λογαριασμο αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν ζητησαν ουτε ενα συγγνωμη

Γεγονος απαραδεχτο που σε συνδυασμο με τις καπως ακριβες τιμες μας αφησε κακη τελικη εντυπωση