Στα TGI Fridays bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα ή την αυθεντική Αμερικάνικη συνταγή Spinach Dip. Τις γευστικές σαλάτες, όπως τη Strawberry Fields Salad με φρέσκες φράουλες ή τη Quinoa Salad Το μοναδικό Jack Daniel's® Grill, αυθεντικές γεύσεις από το Tennessee, με τη μυστική συνταγή της Jack Daniel's sauce, αποκλειστικότητα των TGI Fridays.
Επίσης, εκτός από υπέροχα πιάτα μπορείτε να απολαύσετε απίθανα δροσιστικά cocktails όπως η Best Fridays Margarita και το Old Cuban.

Κυριακή έως Πέμπτη: 13:00 - 01:00 Παρασκευή & Σάββατο: 13:00 - 02:00

15 Ιαν 2017

Χωρίς κανένα λόγο (Χ2)
δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Χωρίς κανένα λόγο (Χ3)
να κλείσω μάτι όλη νύχτα δεν μπορώ.

Όσο κι αν προσπαθήσω, θε μου, κι ό, τι κι αν κάνω
την άκρη είναι αδύνατο να βρω.

Τραγουδούσε η γριά Πουλίκα στα 1971 στο Κύτταρο (Ο Ανεπρόκοπος), ως μέλος του Εξαδάκτυλου (για να μην αναφερθώ στην μεταγενέστερη επιτυχία «στο σούπερ μάρκετ θα βρούμε φρέσκα κατεψυγμένα και πλαστικά»).

Χωρίς περιττές εισαγωγές (θα κάνω περιττό επίλογο) λέω:
Αφής στιγμής έχει ανοίξει ο ανταγωνισμός στα burgerάδικα το Friday's φαίνεται shabby, λίγο θαμπωμένο. Αναφορικά με τις γεύσεις του that is. Οι τηγανιτές του πατάτες είναι κακές, κακού σουβλατζίδικου. Ο πουρές καλός. Τα fish and chips κακά. Τα Jack Daniel's Pork Ribs καλά (και ίσως το πιο VfM πιάτο της βραδιάς). Το burger French Dip έτσι κι έτσι. Το Sesame Jack Chicken Strips πολύ καλό και όντως πικάντικο. Τα Potato Twisters μια χαρά αλλά ακούς τις αρτηρίες σου να βουλώνουν. Οι γεύσεις συνολικά δεν είναι κακές. Είναι η κλασική αμερικανιά που βασίζεται στις σως. Γι' αυτό πας βέβαια κι όχι για να φας φρέσκο ψαράκι ή βουβαλίσιο καβουρμά.

Overall είναι τσιμπημένο plus, όχι όσο φαινόταν παλιότερα καθώς -εν μέσω κρίσης- πολλά καταστήματα της συγκεκριμένης κατηγορίας (burger-άδικα) έχουν καβαλικέψει το τραίνο του παραλογισμού. Σχεδόν όλα τα κυρίως είναι από 9,50 έως 13,50. Τα κοτόπουλα κατεψυγμένα και το γράφουν στον κατάλογο (σ. σ. την ημέρα που γράφεται η κριτική ο Βασιλόπουλος έχει προσφορά κοτόπουλο ελληνικό 2,14 ευρώ το κιλό και χθες τα Lidl φιλέτο στήθος κοτόπουλο στα 5,24 το κιλό, δεν θέλω να φανταστώ πόσο κοστίζει το κοτόπουλο των Friday's).

Το service ακροβατεί μεταξύ σκληρού εταιρικού προφίλ και, εμμ, και... Τι εννοώ; Έρχεται ο σερβιτόρος/-α και λέει "Γεια σας. Το όνομά μου είναι τάδε και θα είμαι για σας εδώ για ό, τι χρειαστείτε". Προσωπικά μιλώντας με πιάνουν τα γέλια με κάτι τέτοια. Κυρίως όταν για να σου φέρει ένα αναψυκτικό ο/η τάδε ανάβεις κερί στον Άη Φανούρη.

Προς τιμήν τους όταν είδαν ότι τα fish n' chips δεν αγγίχθηκαν από δύο μέλη της παρέας τα αφαίρεσαν από το λογαριασμό και κεράσαν παγωτό και καφέ. Πράγμα αδιανόητο σε ένα μαγαζί ελληνάρα (δηλ. εκεί που απουσιάζει το εταιρικό προφίλ), ο οποίος πολύ πιθανό να την έλεγε και στον πελάτη, όπως κάνουν και κάποιοι εκπρόσωποι καταστημάτων εδώ που θυμώνουν όταν τολμάς να πεις ότι κάτι δεν σου άρεσε (πράγμα που είναι σχεδόν τόσο κορυφαίο και τόσο ελληνικό όσο και οι τσακωμοί στα σχόλια του youtube, από Pantera μέχρι Ανέστο Δελιά).

Κι ένα τελευταίο για το service που δεν φταίνε καθόλου τα παιδιά που δουλεύουν εκεί: γιατί τους ντύνουν έτσι; Ο Χριστός κι η Παναγία. Δηλαδή αν πάω σε greek taverna στο Νιου Γιορκ πρέπει να έρθουν με φουστανέλα για να μου πάρουν παραγγελία;

Ο χώρος είναι όμορφος και καλοβαλμένος. Λίγο too much για το γούστο μου αλλά σίγουρα έχει μια σαφή και συμπαγή αισθητική. Μοναδική παραφωνία ότι παίζει τσιγάρο στο μισό μαγαζί. Ελλάδα θα μου πεις είμαστε. Δεν είμαστε και Τουρκία που απαγορεύτηκε με τη μία...

Εν κατακλείδι και αναφορικά με την εκεί παραμονή: ελαφρώς ακριβούλια (άνετα 18-20 το κεφάλι), ωραίος χαλαρωτικός χώρος (ό, τι πρέπει για after work), γεύσεις που δύσκολα βρίσκουν αντίλογο (ποιος έχει πρόβλημα με την Jack Daniel's σως;) αλλά χωρίς να είναι τίποτα που να σε συνεπαίρνει, service εκτός ελληνικών (ή έστω δικών μου) ειωθότων. Το τελευταίο έχει και καλά και κακά.

Εν γένει το μαγαζί θα το χαρακτήριζα "too much ado about nothing" ή επί το ελληνικότερον (πουλικακότερον) "χωρίς κανένα λόγο". Περίπου αυτό που λέει ο mihos στην πρώτη κριτική του μαγαζιού το 2008...

ΠΕΡΙΤΤΟΣ ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Φίλε οδηγέ και φίλη οδηγή,
Είσαι κλεισμένος/-η στην κίνηση της Κηφισίας και θες να στρίψεις δεξιά στην Αλεξάνδρας. Κοιτάς την ταμπέλα των Friday's. Τι κοιτάς στην πραγματικότητα;
Κοιτάς τα απομεινάρια του κτήματος Θων.

Εν τάχει:
Ο Νικόλαος Θων (1850-1906) ήταν υιός υπασπιστού του Όθωνα και του ανήκε αυτό το οικοπεδάκι 8 στρεμμάτων. Το 1880 χτίζει την έπαυλή του (η οποία ήταν πρακτικώς μία γλυπτοθήκη της εποχής) και ένα εκκλησάκι (τον Άγιο Νικόλαο) και τα δύο σε σχέδια Τσίλλερ. Δεκέμβρη του 1944 -και στα πλαίσια του μαινόμενου εμφυλίου- ανατινάζεται η έπαυλις. Μετά από πολλές περιπέτειες του ακινήτου το 1979 το δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας χαρακτηρίζει τον χώρο ως χώρο πρασίνου. Αλλά το ΥΠΕΧΩΔΕ (!! ) διαφωνεί. Μην τα πολυλογούμε από το 1979 μέχρι το 2004 μπαίνει η οριστική ταφόπλακα στο όνειρο ενός πάρκου στο πολύπαθο κέντρο της Αθήνας. Βωβάθηκαν όλοι όταν το ΣτΕ (Ε' Τμ. αρ. αποφ. 3117-3118/2004) έκρινε αυθαίρετο (όπως είχε γίνει και με το Mall) το 8όροφο κτήριο γραφείων με τις υπόγειες θέσεις στάθμευσης και το ελικοδρόμιο που είχε εν τω μεταξύ ανεγερθεί αλλά έσπευσαν -φεύ- ο Δήμος Αθηναίων κι η Πολεοδομία του με τον τότε Υπουργό Πολιτισμού να στέρξουν, να φροντίσουν και -εν τέλει- να νομιμοποιήσουν ένα οικοδομικό τετράγωνο τσιμέντου ακόμα. Ήταν η εποχή που η οικοδομή ήταν "η ατμομηχανή της ελληνικής οικονομίας". Τινές των υπερμάχων αυτής της λογικής θρασύνονται λέγοντας ότι ένα τμήμα του οικοπέδου όντως έχει καταστεί χώρος πρασίνου...

Σήμερα, εκτός από τα Friday's, μπορείς να καμαρώσεις τον Άγιο Νικόλαο. Διατηρητέο μνημείο σχεδιασμένο από τον Τσίλλερ (εδώ πάει αυτό που λέει «εκεί που έχτιζε ο Τσίλλερ φύτρωνε ο Βωβός»). Είναι ένα μπιζουδάκι. Είναι ό, τι σώθηκε από το κτήμα Θων. Μην το χάσεις. Φέρνει μυρωδιά γαζίας και γιασεμιού απ' το παρελθόν. Σήμερα μυρίζει ολίγον τι νεοελληνική αδιαφορία -ή και (συν)ενοχή- αλλά παραμένει ένα μπιζουδάκι...

31 Οκτ 2015

Επισκεφθήκαμε χθες (27/10) το TGI Friday's και μας άρεσε πολύ. Είχε αρκετό κόσμο και σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα. Είχαμε κάνει κράτηση, οπότε δεν περιμέναμε για τραπέζι.

Πήραμε τα παρακάτω (2 άτομα):
Chopped Salad: είναι πράσινη σαλάτα, με μπέικον, κύβους κοτόπουλου, κρεμμύδι, κρουτόν, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαιντανό και dressing (αν θυμάμαι καλά ήταν ιταλικό). Πολύ νόστιμη σαλάτα!

Appetizer: (δεν θυμάμαι το όνομα του πιάτου) Πήραμε δύο μικρά burgerακια με ψιλοκομμένο χοιρινό & barbeque sauce. Συνοδεύοταν από κόκκινο λάχανο. Πολύ νόστιμα.

Spicy Jalapeno Cheeseburger με πατάτες: το burger (μοσχαρίσιο) ήταν πολύ καλά ψημένο και η jalapenos cheese sauce το έκανε ακόμα νοστιμότερο. Είναι ένα πολύ ωραίο πικάντικο burger. Οι πατάτες ήταν απλά οκ (όπως οι πατάτες σε Goody's, KFC κλπ). Θα μπορούσαν αντί για πατάτες να το συνοδεύσουν με πουρέ ή με κάτι άλλο.

Jack Daniel's Glazed Ribs: το πιάτο αυτό είναι εξαιρετικό. Τα παιδάκια ''έλιωναν'' στο στόμα! Δένουν εξαιρετικά με την Jack Daniel's sauce. Επίσης, συνοδευόταν με πατάτες τηγανιτές.

Πήραμε και μία κανάτα μπύρα και την μοιραστήκαμε.

Για όλα τα παραπάνω, πληρώσαμε περίπου 55€. Οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά αναμενόμενο για τέτοιου είδους μαγαζί.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό και φιλικό.

29 Οκτ 2015

Fridays..
Ενα ονομα μια ιστορια!!!

Πρωτο πηγα στα fridays στο Παγκρατι (που δυστυχως εκλεισαν)εδω κ αρκετα χρονια οποτε ξεκινησε το ψαξιμο για αλλο σημειο..

Κυριακη μεσημερι στα Fridays Αμπελοκηπων

Το προσωπικο ευγενεστατο (σε σημειο υπερβολικο!! )
Σε αντιθεση με το αντιστοιχο μαγαζι στο Κολωνακι..

Πηραμε για πρωτα
Αγαπημενες πατατες twisters με σως τσενταρ
Μοτσαρελα παναρισμενη με μπαχαρια (μας εξεπληξε ευχαριστα)

Burger τζακ ντανιελς σταθερη αξια πολυ νοστιμο με τις ζεστες του τις πατατες
French burger αρκετα καλο αλλα λιγο βαρυ γιατι εχει κ κρεμμυδια τηγανιτα κ εκτος απο μπιφτεκι κ κομματακια απο μοσχαρι.

Οι τιμες ειναι τσουχτερες..

12 Μάρ 2015

Σάββατο 7 Μαρτίου επισκεφθήκαμε τα Fridays Αμπελοκήπων. Πηγαίνουμε κάποιες φορές το χρόνο αλλά αποφάσισα τώρα να γράψω κριτική. Στο μεγάλο του μείον είναι το πάρκιν, που απλά είναι αδύνατον να βρείς σε ακτίνα χιλιομέτρου.

Επίσης, όταν πας Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ να είσαι προετοιμασμένος να περιμένεις ένα μισάωρο όρθιος στην είσοδο μέχρι να αδειάσει τραπέζι. Δίνεις το όνομά σου κ περιμένεις να σε φωνάξουν. Όπως στο ΙΚΑ δηλαδή. Θα μπορούσαν ενώ περιμένεις να σε κεράσουν έναν καφέ, ένα αναψυκτικό ή έστω ένα νεράκι. Τέλοσπάντων..

Ο τεράστιος χώρος προσωπικά μ'αρέσει πολύ. Όχι πως είμαι φαν των Αμερικάνικων fast food, αλλα είναι κάτι διαφορετικό, με ωραίους καναπέδες κ ξύλινα τραπέζια. Έχει κ πολύ καλή μουσική, ροκ απο όλες τις δεκαετίες κ ποπ δεκαετίας του '80 κυρίως. Οι τουαλετες πολύ καλές, καθαρές, άνετες κ με μουσική στο χώρο.

Αφού επιτέλους κάτσαμε, μας ανέλαβε ένας σερβιτόρος κ μας πρότεινε τι να πάρουμε. Ήμασταν 3 άτομα κ παραγγείλαμε italian salad, δηλ μαρούλι με καρύδια, φλοίδες παρμεζάνας, μπαλσάμικο κ ρόκα. Barbeque salad, δηλ κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα grill, μαρούλι, τυρί τσένταρ, τομάτα κ ραντίτσιο. Επίσης, πατάτες τηγ με ρίγανη, τις οποίες στείλαμε πίσω γιατί ήταν ολόϊδιες σαν τα πατατάκια κ μας έφεραν κάτι άλλες με σάλτσα τσένταρ.

Για κυρίως πήραμε ταλιατέλες με κοτόπουλο κ ψητό κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα παρμεζάνας. Πήραμε μεγάλα αναψυκτικά τα οποία μας τα ξαναγέμιζαν δωρεάν. Σαν γεύση, οι σαλάτες ήταν πολύ καλές, ίσως αν έκοβαν πιο ψιλά τα λαχανικά να ήταν καλύτερα. Τα κυρίως μας άρεσαν πολύ κ δεν έχουμε κάποιο παράπονο. Η μουσική δεν σε ξεκουφαίνει κ συζητάς άνετα.

Συνολικά πληρώσαμε 54€. Ο λογαριασμός θα ήταν υψηλότερος αν το τρίτο άτομο της παρέας δεν νήστευε κ έπαιρνε κανονική μερίδα κ αν το γλυκό που πήραμε δεν ήταν δώρο, λόγω γενεθλίων ενός ατόμου της παρέας. Κοινώς, είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Θα ξαναπαμε όμως γιατί έχει πολύ καλό φαγητό.

14 Φεβ 2015

Αν και αμπελοκηπιωτης πρωτη φορα εκατσα στο συγκεκριμενο εστιατοριο...
Γενικα αποφευγω τα τρεντομαγαζα.
Αλλα ειχε ενας φιλος μου ενα κουπονι και μου λεει παμε γιατι το κουπονι λεει οτι θα εχουμε 50% εκπτωση....
Παμε κι εμεις οι κακομοιροι...
μας βαλαν να κατσουμε διπλα στην τζαμαρια οπου εμπαζε ενω ειχε καναπεδες αδειους

Παραγγειλαμε απο ενα μπεργκερ
ενα brave texan και ενα jack daniels...
το Brave texan ηταν αναξιο αναφορας...
To jack daniels σχετικα καλο...
πηραμε και τις τρεις βαφλες στο τελος για γλυκο...
αυτες ηταν αρκετα καλες.

Το σοου ξεκινησε οταν πηγαμε να πληρωσουμε...
Δωσαμε το κουπονι και μας ειπαν οτι επρεπε να το ειχαμε πει απο την αρχη...
και οτι δεν ισχυει για ολα τα πιατα...
Οποτε πληρωσαμε τα παντα κανονικα...
Πρωτη και τελευταια φορα...

15 Σεπ 2014

Μένοντας στην περιοχή των Αμπελοκήπων οι επιλογές είναι περιορισμένες όσο αφορά την έξοδο για φαΐ πέρα από τα συνηθισμένα ταβερνάκια-σουβλατζίδικα. Το Fridays προσφέρει (ή μάλλον πρόσφερε μέχρι πρόσφατα) μια ωραία εμπειρία αμερικάνικου diner στην Ελλάδα σε "λογικές τιμές".

Εν τούτοις, σε διαδοχικές επισκέψεις μας παρατηρήσαμε ότι η ποιότητα και η ποσότητα στο φαΐ... "βαίνουν μειούμενες". Αρχικά το αγνοήσαμε αφού ήταν για καιρό αγαπημένος προορισμός.

Επισκεφτήκαμε το Fridays την περασμένη βδομάδα, Τετάρτη μεσημέρι. Παραγγείλαμε chicken burritos και cheese burger το οποίο ζητήσαμε να είναι ψημένο medium rare. Συνηθισμένα πιάτα, τα έχουμε φάει αρκετές φορές.

Μεσημεράκι, χωρίς πολλούς θαμώνες παρόλαυτα εξυπηρετηθήκαμε με πολλή καθυστέρηση. Ουσιαστικά ήμασταν μόνοι στο μαγαζί!

Όταν ήρθαν τα πιάτα απορήσαμε που η κουζίνα καταδέχτηκε να τα βγάλει έξω: το burrito ήταν ΑΘΛΙΟ, η πίτα και το κρέας ήταν καμμένα (πώς γίνεται να κάψεις το κοτόπουλο;), η υπόλοιπη γέμιση ήταν άνοστη, σχεδόν αποκρουστική. Το μπιφτέκι το ζητήσαμε medium rare, ήρθε καμένο και ο πουρές ήταν μια ενιαία κρύα μάζα.

Ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Συγκρίνοντάς το με τα άλλα Fridays (ειδικά της Κηφισιάς που οι μερίδες είναι τεράστιες και η ποιότητα ασύγκριτη) μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τα Fridays Αμπελοκήπων απευθύνονται σε παιδιά ενός άλλου Θεού ή ότι θα έπρεπε να φρεσκάρουν λίγο τα στελέχη της κουζίνας!

02 Ιαν 2014

Επισκεφθήκαμε πρόσφατα τα TGI Fridays μια παρέα τεσσάρων ατόμων. Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι οπαδός αυτής της κουζίνας, αλλά θελήσαμε να απολαύσουμε κάτι διαφορετικό.

Όταν φτάσαμε στο μαγαζί μας περίμενε μια πρόσχαρη κοπέλα (hostess), η οποία αμέσως ζήτησε από μια άλλη ευγενέστατη υπάλληλο να μας οδηγήσει σε ένα τραπέζι για 4. Έτσι και έγινε. Το τραπέζι στρώθηκε γρήγορα και αμέσως εμφανίστηκε ένας άλλος σερβιτόρος, για να ακούσει την παραγγελία μας. Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και όλοι οι σερβιτόροι ήταν πρόθυμοι, χαμογελαστοί και ιδιαιτέρως ευγενικοί.

Ο χώρος ήταν αρκετά μεγάλος, ζεστός, καθαρός και έξυπνα διακοσμημένος. Σε όλο το μαγαζί απαγορευόταν το κάπνισμα και οι καπνιστές βρίσκονταν μόνο γύρω από το μπαρ.

Παραγγείλαμε 1 Ceasar's, 1 BACON CHEESEBURGER, 1 BARBECUE BURGER και 2 JACK DANIEL’S BURGER, 2 μπύρες 300ml και 2 ποτήρια Coca Cola, τις οποίες ξαναγέμιζαν κάθε φορά που τελείωναν. Όλα τα πιάτα συνοδεύονταν από πατάτες, καλά αλατισμένες(και αυτό έχει σημασία). Τα μπιφτέκια ήταν όλα ανάλατα και το δικό μου ήταν κακά ψημένο, με αποτέλεσμα στη μέση να φαίνεται ο ωμός κιμάς. Οι υπόλοιποι της παρέας δεν αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα. Συνεπώς, εικάζω πως κάποιος στην κουζίνα βιάστηκε να παραδώσει την παραγγελία.

Στα θετικά συγκαταλέγεται η Jack Daniel’s Glaze(γλυκόξινη σάλτσα) που εμένα με εξέπληξε με τη φοβερή γεύση της, ενώ στα αρνητικά τα onion rings που δεν δικαιολόγησαν κατ' εμέ τη φήμη τους, γιατί δεν ήταν ιδιαίτερα γευστικά.

Οι τιμές ήταν τσουχτερές. Για την παραγγελία που περιέγραψα παραπάνω πληρώσαμε 60 ευρώ (15 ο καθένας).

ΥΓ. Είναι σίγουρο πως με μία φορά δεν μπορείς να κρίνεις, αλλά νομίζω ότι θα ήταν πιο φρόνιμο να μειωθούν οι τιμές και να αποφεύγονται λάθη στο ψήσιμο. Σίγουρα μια δεύτερη φορά θα μπορώ να πω περισσότερα.

27 Νοε 2013

Το προτιμούσα αρκετές φορές λόγω περιοχής και μιας προσφοράς που είχε (ή έχει ακόμη), με την οποία όταν πήγαινες σινεμά στο Αθήναιον ή για φαγητό στα Friday's σου έδιναν κουπόνι για 50% έκπτωση ή ένα δωρεάν εισιτήριο.

Πέρα από αυτό μου αρέσει αρκετά ο χώρος του (σε σχέση με άλλα Friday's) και το προσωπικό είναι αρκετά νεανικό και ευχάριστο. Το φαγητό, όπως και σε όλα τα Friday's είναι ποιοτικό και ειδικά τα burgers είναι αρκετά γευστικά, δεν παύουν όμως να είναι υπερτιμημένα.

Όλα τα ποτά (με εξαίρεση τις μπύρες) είναι πολύ μέτρια και επίσης ακριβά, οπότε αυτό που συμφέρει στις περισσότερες περιπτώσεις είναι το refill με Coca Cola. Μερικά ορεκτικά είναι αρκετά ενδιαφέροντα (όπως οι twisted potatoes), ενώ το μενού γίνεται πολύ πιο οικονομικό όταν συνδυαστεί με προσφορά.

Η μουσική πάντα καλή και σε ένταση που να την ακούς ευχάριστα, αν και γενικά όταν έχει κόσμο μπορεί να έχει πολύ φασαρία! Αυτό δεν είναι πάντα κακό, αλλά σίγουρα δεν πας για ρομαντικό δείπνο. Στα plus, η προσβασιμότητα και ο συνδυασμός φαγητού και σινεμά (ειδικά αν έχεις το κουπόνι).

06 Οκτ 2013

Πηγαίνω πού και πού στα Fridays Αμπελοκήπων, και αφού διάβασα τις προηγούμενες κριτικές είπα να γράψω και την δική μου.
Ο χώρος είναι μεγάλος και καθαρός, αλλά αμερικανιά σκέτη, γεμάτος memorabilia από ταινίες, μουσικούς κλπ.

Η μουσική αρκετά εκκωφαντική και συνήθως πολύ κεφάτη. Εαν είναι ζεστός ο καιρός να καθήσετε οπωσδήποτε έξω στον πίσω κήπο.

Το προσωπικό είναι κάπως αργό και συχνά κάνει λαθάκια στους λογαριασμούς, αλλά τόσο εξυπηρετικό και τυπικό σύμφωνα με τα αμερικανικά πρότυπα που τρομάζουμε από την οικειότητά τους και νιώθουμε αμήχανα όταν πρέπει να παραγγείλουμε...(Ίσως έχουν οδηγίες να πιάνουν την κουβέντα στους πελάτες, τί να πω.

Α, και αν κάποιος δηλώσει ότι έχει γενέθλια, μαζεύεται όλο το προσωπικό και τραγουδά δυνατά χτυπώντας παλαμάκια και προσφέροντας δωρεάν γλυκάκι στον εορταζόμενο...είναι πολύ παράξενη και αστεία σκηνή!)

Κάθε φορά παραγγέλνουμε ως ορεκτικό το Potato Twisters που είναι γευστικότατο και χορταστικό. Στην συνέχεια, οι επιλογές ποικίλλουν, από κάποιο burger ή κάποιο πιάτο με κοτόπουλο, έχω δοκιμάσει τα περισσότερα, δεν συγκράτησα τις ονομασίες τους, όμως όλα είναι γευστικά και κυρίως χορταστικά. Να σημειωθεί ότι κατά καιρούς έχουν καλές προσφορές, και είναι υπέρ τους το ότι ενημερώνουν για αυτές τον κόσμο πριν παραγγείλει.

Για επιδόρπιο, επιλέγουμε συνήθως το Death by Chocolate που είναι πραγματικά τέλειο, και ό,τι πρέπει για 2 άτομα. Έχουμε δοκιμάσει και από τα άλλα επιδόρπια που ήταν ικανοποιητικά.

Στα συν να προσθέσω το δωρεάν refill στα αναψυκτικά, καθώς και τα εκπτωτικά κουπόνια που δίνουν για τον κινηματογράφο ''Αθήναιον'' που βρίσκεται απέναντι.

Στα πλην, βρίσκονται, βέβαια, οι τιμές, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ακριβές, σχεδόν απαγορευτικές (γι' αυτό και δεν πάω τόσο συχνά όσο θα ήθελα).

Καταλαβαίνουμε πως τα Fridays είναι αλυσίδα καταστημάτων από την Αμερική, συμφωνούμε πως η ποιότητα του φαγητού είναι καλή, όμως θα μπορούσαν να κάνουν προσπάθειες για να προσγειωθούν στην ελληνική πραγματικότητα.

20 Απρ 2013

Κλασσικό αμερικάνικο εστιατόριο. Πολύ καλή εξυπηρέτηση από όλους, με χαμόγελο και καλή ποιότητα φαγητού.

Αξίζει η σαλάτα ceasar's, η χοιρινή μπριζόλα με σος jack daniel's, ο πουρές και το potato twister's τα οποία είναι φρέσκα πατατάκια με λαχανικά σε κύβους. Επίσης δοκιμάστε το Perfect Ten που ειναι:Χυμός πορτοκαλιού και ανανά, μέλι, καρύδια, ροδάκινο, half & half και sherbet πορτοκάλι,είναι απλά υπέροχο!!!