Ποικιλία σε μπύρες και συνοδευτικά. Και μεσημέρι.

27 Δεκ 2016

Σαββατο βραδυ επισκεφτηκαμε το Ζυθο παρουι εχω περασει απειρες φορες απο μπροστα και ποτε δεν ετυχε να μπω. η αληθεια ειναι οτι εκμεταλλευτηκα και μια προσφορα που εβγαλε στο ιντερνετ για μια καλη εκπτωση 15 ευρω οποτε αυτο ηταν και ενα εξτρα κινητρο να το επισκεφτουμε. η περιοχη του Χαλανδριου παροτι πολυ ωραια εχει τεραστιο προβλημα στο παρκινγκ. βεβαια εμεις σταθηκαμε τυχεροι και βρικαμε αμεσως αλλα παρολα αυτα εχει τυχει και να φυγουμε απο την περιοχη λογω ελλειψης παρκινγκ.
το μαγαζι απο θεμα διακοσμησης ηταν πολυ ωραια στολισμενο αλλα ειμαστε και σε εποχη γιορτινη χριστουγεννιατικη. συνεπως δε μπορω να ξερω πως ειναι σε μια κανονικη κατασταση, αλλα οπως και να εχει ο χωρος ηταν πολυ ζεστος και φιλοξενος και επαιζε και μια νδιακριτικη μουσικη που εμενα μου αρεσε πολυ. πιθανως δεν ειναιο η μουσικη που εχουμε συνηθισει σε μπυραρια αλλα εγω θεωρω οτι οταν τρως κιολας δε χρειαζεται η μνουσικη να ειναι πολυ "βαρβαρη".
παμε στο φαγητο τωρα. δε δοκιμασαμε πολλα πιατα γιατι ηταν ολα πολυ μεγαλα σε μεριδες και πολυ χορταστικα. πηραμε λοιπον απο τα ορεκτικα ενα πιατο που λεγοταν kaskaval και το οποιο ηταν κασερι σαγανακι με σαλτρα bbq, κρουτον και ελιες. σερβιρισμενο σε ενα μεγαλο τηγανι οπως βγηκε απο τη φωτια. εξαιρετικο πιατο, παρα πολυ νοστιμο και προτοτυπο. κοστιζε 8 ευρω. για κυριως πηραμε το καραμελομενο κοτσι για 2 που κοστιζε 21 ευρω. συνοδευοταν απο λαζαχο, πατατες βραστες και μουσταρδα. ηταν ωραιο γευστικα και αρκετα μεγαλο σε ποσοτητα. απο μπυρα δοκιμασαμε 1 λιτρο βαρελισιας μπυρας WARSTEINER που κοστιζε 8 ευρω και ηταν εξαιρετικη. γενικοτερα ηταν μια καλη εμπειρια και αισθητικα και γευστικα οποτε θα ξαναπηγαινα και με μεγαλυτερη παρεα

05 Φεβ 2017

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, αρκετά χρόνια στο ίδιο σημείο του Χαλανδρίου, για κάποιο ανεξήγητο λόγο το απέφευγα συστηματικά, παρά το γεγονός ότι η αυτού του τύπου το φαγητό μπαίνει εύκολα στις επιλογές μου. Λίγο οι κακές κριτικές και λίγο τα σημάδια παρακμής που διαφαίνονται εύκολα δεν με είχαν πείσει να το βάλω στις επιλογές μου. Τελικά αυτό έγινε όταν έπεσα πάνω σε μια deal προσφορά (από αυτές που βάζει συχνά) όπου το αντίτιμο του κουπονιού των 5€ αντιστοιχούσε σε 20€.

Βράδυ Παρασκευής λοιπόν, αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο, έχοντας φυσικά κάνει κράτηση και αφού για πολλοστή φορά μας είχαν αποκλείσει το Σάββατο και την Κυριακή μεσημέρι. Μπαίνοντας στο μαγαζί μας υποδέχθηκαν και μετά τις απαραίτητες συστάσεις μας οδήγησαν σε ένα καναπεδάκι με ένα χαμηλό τραπέζι (1η κίτρινη κάρτα). Αφού τους εξηγήσαμε ότι έχουμε κάνει κράτηση για φαγητό και όχι για καφέ, μας συνέστησαν να κάνουμε υπομονή μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι.

Μισή ώρα μετά και αφού βρέθηκε τραπέζι, επιτέλους καθίσαμε και ζητήσαμε να παραγγείλουμε από τον κατάλογο, τον οποίο μελετήσαμε εξαντλητικά το χρόνο που περάσαμε στον καναπέ. Καθώς καθίσαμε, έκανα το λάθος να βγάλω το μπουφάν το οποίο πολύ γρήγορα ξαναφόρεσα, όπως όλοι οι υπόλοιποι, αφού η θερμοκρασία στον εσωτερικό χώρο δεν ξεπερνούσε τους 5 βαθμούς (έξω είχε 2).
Δεν ξέρω τι περίμεναν για να ανάψουν τις σόμπες αλλά το σίγουρο είναι ότι όλος ο κόσμος είχε παγώσει και δεν δημιουργούν τις κατάλληλες συνθήκες απόλαυσης του φαγητού (2η κίτρινη κάρτα).

Η διακόσμηση του μαγαζιού, μάλλον αλλοπρόσαλλη καθώς προσπαθούσε να μοιάσει σε μία γερμανική μπυραρία αλλά τα κάθε είδους παλαιά και αντικείμενα και τα παλιά τραπεζοκαθίσματα, έκαναν τα σημάδια της παρακμής ακόμη πιο έντονα.

Το service ανταποκρίθηκε σχετικά γρήγορα και μπορώ να πω ότι το χοιρινό κότσι και οι 2 μπύρες κατέφθασαν σχετικά γρήγορα και δε δοκίμασαν περαιτέρω την υπομονή μας. Η μερίδα, για 2 άτομα (19€) περιελάμβανε το χοιρινό κότσι, το οποίο ήταν τρυφερό, σωστά ψημένο, με τα σωστά καρυκεύματα. Γενικά άφησε καλές εντυπώσεις. Τα παρελκόμενα για κλάματα, τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα: 3 πατάτες baby, 2 φύλλα μαρούλι, λίγο ξινολάχανο και 1 κουταλιά μουστάρδα (όταν ζητήσαμε extra μας έφεραν ένα μπουκαλάκι του εμπορίου).

Γενικά μεγάλη μερίδα που 2 άτομα χορταίνουν, κυρίως από το κρέας, γεγονός που κάνει το όλο πιάτο να φαίνεται μονότονο.

Κάτι άλλο δεν παραγγείλαμε από φαγητό, αλλά αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι όλα τα πιάτα είναι υπερβολικά ακριβά (16€ - 20€), μεγάλες μερίδες μεν (από ότι είδα) αλλά σε τιμές που νομίζεις ότι τρως στο Βυζαντινό του Hilton (3η κίτρινη κάρτα). Μπύρες σε αρκετές επιλογές αλλά και πάλι στη φιλοσοφία των πολύ ακριβών τιμών.

Γενικά, η εντύπωση που έμεινε το συγκεκριμένο βράδυ, επιβεβαίωσε πλήρως τους δισταγμούς μου, καθώς το εστιατόριο βγάζει έντονα σημεία παρακμής και απελπισίας να κρατηθεί στη ζωή, αναπαυμένο στις δάφνες του παρελθόντος. Το ένστικτο του πελάτη όμως είναι αλάθητο και, δυστυχώς εάν εμείς που πληρώσαμε 5€ κουπόνι και άλλα 13€ για τα extra, είπαμε «ποτέ ξανά», φανταστείτε τι θα πουν όσοι πληρώνουν κανονικά (πάνω από 25€ / άτομο).
Εάν κάποιος από τους υπευθύνους του μαγαζιού διαβάζει τη κριτική, θα τον συμβούλευα να προχωρήσει άμεσα σε ανακαίνιση, να χρησιμοποιεί τη θέρμανση και να μειώσει τις τιμές κατά τουλάχιστον 30%. Αλλιώς, θα προσφέρει κουπόνια που σε λίγο καιρό δεν θα τα παίρνει κανείς (γιατί 2 φορές το ίδιο λάθος δεν το ξανακάνεις, ακόμη και με κουπόνι των 5€). Απόδειξη ήρθε κανονικά, χωρίς βέβαια το ποσό του κουπονιού.

19 Ιαν 2016

Έχοντας διαβάσει προηγούμενες κριτικές φίλων εδω μέσα, ήμουν λίγο αρνητικά προκατειλλημένος με το μαγαζί.
Βρήκα όμως ένα κουπόνι με προσφορά, 24,9€ για δυο άτομα, για φαγητό αξίας 40€, με απεριόριστο κρασί.
Αγόρασα και άλλο ένα και το έδωσα σε φιλικό μας ζευγάρι και έτσι βγήκαμε τετράδα.

Στην κριτική του μαγαζιού τώρα..
Το μαγαζί βρίσκεται σε πολυσύχναστη περιοχή του Χαλανδρίου, οπότε, το να παρκάρει κάποιος εκεί κοντά είναι μάλλον απίθανο.
Το μαγαζί χωρίζεται σε δυο επίπεδα, το ισόγειο που είναι η μπυραρία και το άνω επίπεδο, που είναι το μεζεδοπωλείο.
Εμείς επιλέξαμε το μεζεδοπωλείο γιατί είχε ζωντανή μουσική.
Έπαιζε ένα συγκρότημα με το όνομα "Μουσικές Δια-στροφές".

Ο χώρος, μικρός, θυμίζει παλιό σπίτι.
Στο θέμα του φαγητού τώρα..
Κατ'αρχήν, αυτό που κάνει εντύπωση, απο την ανάγνωση και μόνο του καταλόγου, είναι πως οι τιμές είναι στα ύψη.
Ενδεικτικά, μια απλή χωριάτικη έχει 8€, ενώ ένα μοσχαρίσιο φιλέτο έχει σε 20€..

Ξεκινήσαμε με μια πράσινη σαλάτα με τοματίνια, παρμεζάνα και πέστο βασιλικού.
Προσωπικά, δεν βρήκα και τόσο επιτυχημένο αυτόν τον συνδυασμό.
Το πέστο ήταν υπερβολικό και μου θύμιζε σάλτσα για πένες, ενώ τα τοματάκια ήταν ενελώς άγευστα.

Για ορεκτικά, επιλέξαμε παστουρμαδόπιτα, σαρρικοπιτάκια και φλογέρες με λιαστή τομάτα και τυρί.
Η παστουρμαδόπιτα ήταν στρογγυλή, φουσκωτή και μου θύμισε κέϊκ.
Δεν ήταν άσχημη, αλλα θα θελαμε να έχει περισσότερο παστουρμά μέσα.
Οι φλογέρες ήταν πολύ καλές, όπως και τα σαρρικοπιτάκια.

Για κυρίως πήραμε τα εξής πιάτα..
Πανσετάκια καπνιστά με τυρί..
Το σερβίρουν απευθείας, στο τηγάνι που το φτιάχνουν.
Τίγκα στο λάδι, το τυρί είχε γίνει σαν τσιχλόφουσκα, η πανσέτα όλο λίπος, τα κομμάτια ψαχνού είχαν έντονη τη γεύση της γουρουνίλας.
Σαν συνοδευτικό είχαν ρίξει μερικές προτηγανισμένες πατάτες, που είχαν απορροφήσει λάδι και είχαν ποτίσει απο τη γεύση της πανσέτας.
Μια μπουκιά έφαγα... και τέλος.
Απο τα χειρότερα πιάτα που έχω παραγγείλει ποτέ σε εστιατόριο.

Το επόμενο πιάτο ήταν η " μεθυσμένη τηγανιά κοτόπουλου"..
Το πιάτο θυμίζει σκέτο κοτόπουλο κοκκινιστό με κρασί..
Ούτε πιπεριές μέσα, ούτε κρεμμύδι, ούτε άλλο ίχνος λαχανικού.
Σαν νερόβραστο.

Πήραμε κοτόπουλο φιλέτο με ψητά λαχανικά και πατάτες τηγανιτές με γραβιέρα Κρήτης.
Το κοτόπουλο, ωραία ψημένο, αλλα εντελώς στεγνό, χωρίς να έχει καμιά ελαφριά σάλτσα, για να του δώσει κάποια γεύση.
Τα λαχανικά που το συνόδευαν, ήταν οκ.

Οι πατάτες με τη γραβιέρα ήταν οι γνωστές προτηγανισμένες, με τριμμένο τυρί για μακαρόνια πάνω τους.
Τις είχαν βάλει σε στενό πιάτο και έτσι, όλο το τυρί ήταν πάνω-πάνω, με αποτέλεσμα, να απλώνουμε το τυρί για να πάει παντού..

Συνοδεύσαμε το φαγητό με λευκό ημίγλυκο κρασί και δυο λίτρα φρέσκια απαστερίωτη μπύρα, ελληνικής παραγωγής, οπου την σερβίρουν σε πλαστικό μπουκάλι του λίτρου.
Κοστίζει 9,5€ και ήταν αρκετά καλή.
Το κρασί δεν μου άρεσε καθόλου, αλλα οι γυναίκες της παρέας ενθουσιάστηκαν με αυτό.
Μου φάνηκε πολύ γλυκό για το γούστο μου.

Κέρασμα στο τέλος δεν είχε.
Η απόδειξη κόπηκε κανονικά, αλλα δέχονται μετρητά μόνον, γιατί, όπως μας ενημέρωσαν, " έχει χαλάσει το μηχάνημα για τις κάρτες"..
Η εξυπηρέτηση, πολύ καλή, απο έναν νέο σε ηλικία σερβιτόρο, ο οποίος έτρεχε πάνω κάτω, σχεδόν μόνος του.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 100€, αλλα λόγω της προσφοράς, πληρώσαμε, με τα κουπόνια μαζί, 63€.

Αν θα ξαναπηγαίναμε;
Δεν το νομίζω...

ΥΓ 1.. Το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά και μάλιστα διατίθεται και ναργιλές για όποιον το ζητήσει.
Χρέωση 7€..

ΥΓ 2.. Οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί και ίσως είναι και ο πιο σημαντικός λόγος για να επισκεφτεί κάποιος το μεζεδοπωλείο.

02 Φεβ 2017

Πήγαμε εχθές το βράδυ επειδή είχαμε αγοράσει 3 κουπόνια για 6 άτομα. Έχουμε
ξαναπάει στο Χαλάνδρι σε άλλο μεζεδοπωλείο, πάλι με κουπόνια και είχαμε περάσει
υπέροχα.

Το χθεσινό ήταν πρωτόγνωρο συναίσθημα. Όταν φτάσαμε δεν ξέραμε από
που είναι η είσοδος. Νόμιζαμε ότι ήταν εγκαταλελειμμένο το μαγαζί. Η κοπέλα στην
είσοδο μας υποδέχτηκε θερμά, ενώ φεύγοντας δεν μας είπε ούτε καληνύχτα.
Το μαγαζί ήταν σκοτεινό για να μην φαίνονται κάποια πράγματα, όπως η
καθαριότητα. Η μουσική ήταν καλή, απάλη. Ζητήσαμε burger για τα παιδιά και
μας είπε οτι μόλις τελείωσαν ενώ η ώρα ήταν 8:00μμ. και το μαγαζί ανοίγει στις
6:00μμ.

Παραγγείλαμε 1 σπαλομπριζόλα (ο θεός να την κάνει),1 ψαρονέφρι με
Μετσοβόνε(το οποίο ήταν χοιρινή μπριτζόλα με γραβιέρα), 1 μπιφτέκι γεμιστό με
φέτα (κυριολεκτικά 1 μπιφτεκάκι με δείγμα φέτας),1 κοτόπουλο αλα κρεμ και 1
μπιφτέκια πικάντικα Μεξικάνικα(πολύ ωραία),4 μπύρες βαρελίσιες μικρές και 2
πορτοκαλάδες.

Σύνολο 90 ευρώ (πήραμε 5 πιάτα ενώ ήμασταν 6). Μας φάνηκε υπερβολικό το
ποσό σε σχέση με την ποσότητα και την ποιότητα του φαγήτου. Όλα τα πιάτα
είχαν 2 μαρούλια από κάτω για γαρνιτούρα και 5 πατάτες προτηγανισμένες.

Δεν πρόκειται να ξαναπατήσουμε το πόδι μας στον ΖΥΘΟ.

Κολοκοτρώνη 8, Χαλάνδρι