25 Ιουν 2019

Ένας πολύ καλός λόγος για να επισκεφθείς το SALTY είναι αναμφίβολα η εξαιρετική θέα που προσφέρει. Ακτή Κουμουνδούρου 1 σημαίνει αριστερή άκρη του Μικρολίμανου, στο κτίριο όπου στεγάζεται ο Ναυτικός Αθλητικός Σύνδεσμος, δέκα λεπτά με τα πόδια από το σταθμό του ηλεκτρικού / τραμ στο Φάληρο. Αλλά και με το αυτοκίνητο κατά πάσα βεβαιότητα δε θα δυσκολευθείτε να παρκάρετε στο δημοτικό παρκινγκ που βρίσκεται ακριβώς δίπλα.
Τα τραπέζια παράλληλα προς τη θάλασσα είναι όλα τα λεφτά. Από τη μια μεριά ο Σαρωνικός με το συνεχές έμπα έβγα των σκαφών στη μαρίνα, από την άλλη η κακοχτισμένη αλλά πάντα συμπαθητική Καστέλα, το μυαλό ταξιδεύει αυτόματα σε Portofino και Αmalfi. Το μαγαζί μαγαζάρα, διαρρυθμισμένο έτσι ώστε να δέχεται πελάτες για ένα απλό καφέ ή ουζάκι, αλλά και κανονικές συνεστιάσεις / δεξιώσεις. Ναυτικά χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, διακόσμηση επίσης θαλασσινή χωρίς να βαραίνει, πολύ ωραία, αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα με τα κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, διακριτικά πολυτελή art de la table και πρόβλεψη για σκιά όπου κι αν κάθεσαι. Προσωπικό επαρκές και καλοδουλεμένο, υποδοχή με χαμόγελο, το τραπέζι που προληπτικά είχαμε κλείσει να μας περιμένει, νερό εμφιαλωμένο χωρίς ερώτηση μαζί με τους καταλόγους.
Η κουζίνα σε επίπεδο καλού εστιατορίου, δεν θα σε ενθουσιάσει, ούτε όμως θα σε απογοητεύσει. Αν κάτι με δυσαρέστησε, και οφείλω να το καταθέσω, είναι ότι ο μπακαλιάρος που επιλέξαμε στον κατάλογο τιμάται 40 ευρώ το κιλό, που δεν είναι λίγα για το συγκεκριμένο αλίευμα, στην απόδειξη όμως, που ήρθε εξαρχής κανονικά, χρεώνεται 49. Και για να πω την αμαρτία μου, δε νομίζω ότι το ψάρι μας ζύγιζε 800 γραμμάρια. Φάουλ, όμως καλά να πάθω, που νέος πελάτης βαρέθηκα να πάω να επιβλέψω την επιλογή και το ζύγισμα. Οι τιμές γενικά κινούνται εκεί που περιμένεις μπαίνοντας στο SALTY, μετρίως υψηλές, ειδικά αν λάβεις υπόψη και το απλά ικανοποιητικό μέγεθος των μερίδων. Δύο άτομα πληρώσαμε, μαζί με μισό κιλό καλούτσικο χύμα λευκό, κάτι πάνω από 65 ευρώ για μια σαλάτα, μια καλαμαράκια σε ροδέλες και τον περί ου ο λόγος βακαλάο.
Η ποικιλία πολύ περιορισμένη. Από ψάρι μόνο φαγκρί και μπακαλιάρος, δυο τρεις σαλάτες, άλλες τόσες αλοιφές, καλαμαράκια μόνο τηγανιτά, γαρίδες μόνο σε μακαρονάδα, τι να πω, για Κυριακή μεσημέρι τα βρίσκω λίγα. Πάντως ό, τι πήραμε ήτανε καλοφτιαγμένο και το τηγάνι σωστό. Μαζί με το νερό ψωμί σε φέτες φρυγανισμένο, για κλείσιμο, μαζί με το υγρό μαντηλάκι, ραβανί με παγωτό.
Επίλογος: Αν θέλεις να χαρείς θέα, έλα στο SALTY χωρίς κανένα ενδοιασμό. Αν θέλεις να περιποιηθείς κάποιον ξένο, επίσης. Αν θέλεις να απολαύσεις ψαροφαγία, μάλλον προσπέρασέ το. Για να μην το αδικήσω όμως, επιφυλάσσομαι για μια δεύτερη επίσκεψη, χειμωνιάτικη αυτή τη φορά. Ένα μαγαζί τέτοιου μεγέθους παρουσιάζεται συχνά πολύ διαφορετικό σε συνθήκες φόρτου πελατείας. Προχθές ήμασταν, Κυριακή μεσημέρι, εμείς κι εμείς.

Ακτη Κουμουνδουρου 1, Μικρολίμανο