CROSS
Ιταλία

Ιλίσια - Χίλτον

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: CROSS, Μοντέρνα κουζίνα, Ιλίσια - Χίλτον

Πίτσες και κλασικές ιταλικές συνταγές. Ανοιχτό από το μεσημέρι.

02 Αυγ 2012

Είναι να απορείς τους καιρούς αυτούς πώς διατηρούν τέτοιες τιμές ορισμένα μέρη και χάνουν την πελατεία που τους τιμούσε χρόνια.

Δεκαετία '90 που είχε ανοίξει ήταν ένα εξαιρετικό ιταλικό εστιατόριο, στην πορεία όμως διαχειρίστηκε τελείως λάθος κατ'εμέ το θέμα των τιμών και κατέληξε ένα πανάκριβο μέρος με μέτρια ποιότητα.

Σε πολύ ωραίο χώρο με τραπέζια δίπλα στα δέντρα της πλατείας στη συμβολή Παπαδιαμαντοπούλου και Μιχαλακοπούλου στα Ιλίσια. Πάντα μου άρεσαν οι καρέκλες που ήταν από βαρύ ξύλο και τα τραπέζια επίσης.

Το ευγενέστατο σέρβις του πάντα μας άφηνε ικανοποιημένους και θυμάμαι τα άτομα που εργάζονταν στις αρχές να είναι πρόσχαρα, διαχυτικά και με υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης προς τους πελάτες.

Στον κατάλογο μεγάλη ποικιλία ιταλικών πιάτων, μακαρονάδες, ριζότα, πίτσες και διάφορα κυρίως πιάτα αρκετά ψαγμένα. Πάντα ξεχώριζα την καρμπονάρα αλλά όσες φορές δοκίμασα άλλα πιάτα, ήταν πάντα πολύ πετυχημένα. Επίσης τα ζυμωμένα ψωμάκια με ντιπ στην αρχή ήταν πάντα πεντανόστιμα και τα περίμενα πώς και πώς να έρθουν.

Για την τότε εποχή το 'Cross' ήταν μία πολύ καλή επιλογή. Επί δραχμής θυμάμαι πως η καρμπονάρα κόστιζε 2.100 και στην πορεία πήγε στις 2.700, το θυμάμαι τόσο καλά γιατί πάντα έπαιρνα αυτό το πιάτο. Όταν ήρθε το ευρώ (€) στη ζωή μας οι τιμές εκτοξεύτηκαν και το πιάτο μου πήγε γύρω στα 10€ και σε λίγα χρόνια, μέσα δεκατίας '00 δηλαδή, όλα τα κυρίως πιάτα και η καρμπονάρα μου μαζί έφτασαν στα 13-15€.

Και έτσι άρχισε να μειώνεται ο κόσμος και τις τελευταίες φορές που πήγαμε θυμάμαι πως και τα φαγητά δεν ήταν τόσο καλά όσο παλιότερα. Κι έτσι εγκαταλείψαμε την παλιά αγαπημένη γωνία.

Γιατί να καταφέρεις να χαλάσεις μία τόσο όμορφη εικόνα που για χρόνια υπήρχε στη γωνία αυτή με τέτοια αύξηση τιμών και μείωση ποιότητας; Είναι κρίμα..

27 Οκτ 2011

Πολύ ακριβό για την σημερινή εποχή.

Σαλάτα φωλία, κοτόπουλο και ζυμαρικά με μια μπύρα και ένα αναψυκτικό
γύρω στα 45 Ευρω.
Από γεύσεις...όχι και άσχημες αλλά ο χώρος παλαιομοδίτικος και απευθύνεται σε υπερήλικες και παιδάκια. Μενού με λίγες πίτσες και χωρίς καινοτομίες.

Παλαιότερα ήταν πολύ καλό ιταλικό. Είχε τρομερό τιραμισού το οποίο δεν δοκίμασα αυτή τη φορά.

Το μόνο εξαιρετικό ήταν το πολύ όμορφο πρόσωπο της σερβιτόρας! ;)

16 Μαι 2011

Ομολογω οτι δεν περίμενα με τίποτα ότι θα ήταν τόσο ακριβό. Και αυτό γιατί ξέρω ότι 14 ευρώ η μερίδα έχει στη Χρυσα και στο Αλάτσι και δεν περίμενα κάτι τέτοιο από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Καθώς πεινούσαμε κάπως και θέλαμε κάτι πρόχειρο να φάμε, είπαμε να πάμε σε αυτήν την πιτσαρία-έτσι φαίνεται εξωτερικά- και να τσιμπήσουμε κάτι. Δυστυχώς, οι τιμές ήταν υψηλότατες και η γεύση δεν ανταποκρινόταν σε αυτές.

Πήραμε μία σαλάτα Ceasar's με μπεικον (!!!!!!!) αντί για κοτόπουλο (ή αντζούγια, για τους πιο ψαγμένους), η οποία στοίχιζε 10,5 ευρώ και ήταν πολύ μικρή μερίδα.

Αποφασίσαμε να πάρουμε πίτσα, μιας και οι τιμές των λοιπών πιάτων ηταν απαγορευτικές. Η τιμή της ελληνικής ήταν στα 13,5 ευρώ, μόνο που η πιτσα δε θυμιζε σε τίποτα ελληνική, παρά μόνο στην ελιά. Η γεύση της γενικώς ηταν μετριοτατη.

Ημαστε τρια ατομα και το ενα δηλωσε εξ αρχης οτι δε θα φαει -ηρθε παραδοξως μαχαιροπιρουνο, αλλά οχι και ψωμακι-, αλλά το κουβερ χρεωθηκε κανονικά.

Για τα παραπάνω και ενα αναψυκτικο η τιμη ηταν 30 ευρώ, που μου φανηκε ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ για τα δεδομένα του μαγαζιού.

Η εξυπηρετηση ηταν αριστη. Και αυτο οσον αφορα τη συμπεριφορα του σερβιτορου, γιατι η πιτσα καθυστερησε 35 λεπτά από την αφιξη της σαλάτας.

27 Απρ 2010

- Πιο παλιά, πιο καλά -

Μέχρι και πριν από 2 χρόνια που άλλαξε κατάλογο το επισκεφθόμουν ανελλιπώς. Αν βρεθείτε όμως στην περιοχή (εκεί στη Μιχαλακοπούλου πίσω από το Αιγινήτειο και τα μαιευτήρια Αρεταίειο και Αλεξάνδρα), αποτελεί πολύ καλή επιλογή για brunch. Διαθέτει φρέσκιες και ωραίες σαλάτες, καθώς και νόστιμα μπιφτέκια και φιλέτα. Η μακαρονάδα με τους σπόρους παραρούνας προτείνεται, μέτριες πίτσες, βαριά ριζότα.

Βρίσκεται πίσω από ένα μικρό παρκάκι της περιοχής και τα τραπέζια έξω λένε πολύ. Το μέσα αδιάφορο. Παλιά, κορυφαίες επιλογές αποτελούσαν οι μπρουσκέτες και η σαλάτα Diva με τη μοτσαρέλα και το πέστο, αλλά δυστυχώς μας τελείωσαν. Σήμερα το πρώτο πιάτο δεν υπάρχει, ενώ το δεύτερο συρρικνώθηκε. Οι τιμές τσιμπάνε (25-30 ευρώ μες το νερό).

Παπαδιαμαντοπούλου 24Β, Ιλίσια