Μικρό Εστιατόριο πόλεως στό κέντρο τού εμπορικού και ιστορικού Αθηναικού τριγώνου τό οποίο από τό 2002 μαγειρεύει καθημερινά
8-10 μαγειρευτά μέ βάση Ελληνικές καί Μεσογειακές Συνταγές καθώς καί ωρισμένα τής ώρας (κρέατα καί θαλασσινά) αναλόγως τής Εποχής.
Τά πιάτα εναλλάσονται σέ ημερήσια βάση καί επίσης προσφέρονται σέ πιάτα τής μισής μεριδας στήν μισή τιμή .Μεγαλη ποικιλία από μπύρες , κυρίως προιόντα από Ελληνικές μικροζυθοποιίες ,οπως καί εισαγωγής. Επίσης Κρασίσέ καράφα , τσίπουρο , ούζο καί τσικουδιά.
Μία οικονομική καί εύγευστη πρόταση γιά τά μεσημέρια σας!!!

Καθημερινά 1230-1900 . Κυριακές 1230-1730.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

21 Φεβ 2017

Τσαντισμένος και τσακισμένος από την εξυπηρέτηση στα κεντρικά γνωστής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας στο Σύνταγμα και επειδή η ώρα είχε πάει ήδη 2, αποφάσισα να πάω στην Μινιατούρα, απόφαση που αποδείχθηκε σωστή.

Μικρό μενού με 4 - 5 ορεκτικά, 4 - 5 κύρια και 3 - 4 σαλάτες. Μου έστρωσαν σε τραπέζι τηε επιλογής μου με καινούργιο πεντακάθαρο τραπεζομάντηλο και αμέσως μου έφεραν νερό βρύσης. Διάλεξα κριθαράκι με χταπόδι στο φούρνο που ήρθε αμέσως ζεστό κι ολόφρεσκο, με ικανοποιητική μερίδα, πολύ νόστιμο και άριστα χυλωμένο.

Μαζί με ένα ποτήρι λευκό κρασί, ψωμί και νερό συνολικό κόστος 11 ευρώ. Έφαγα εξαιρετικά και μετά βεβαιότητας θα ξαναπάω, ο δε ηλικιωμένος κύριος που με υποδέχθηκε ήταν υπόδειγμα ευγένειας.

Συνολικά μια πολύ ωραία εμπειρία καθότι είχαν και πολύ όμορφη γαλλική μουσική! Γενικά το μέρος αποπνέει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και σίγουρα είναι όαση δίπλα στα τουριστικά συναφή μαγαζιά του κέντρου της Αθήνας.
Εύγε!

08 Μάρ 2016

Ψάχνοντας στο askforfood κάτι για να τσιμπήσουμε στο κέντρο βρήκαμε την Μινιατούρα, η οποία λόγω της καλής της βαθμολογίας, μας κέρδισε κι είπαμε να τη δοκιμάσουμε.

Ο χώρος είναι μικρός, decent μεν - αδιάφορος δε, καθώς πρόκειται για ένα μαγειρείο οπότε εκ των πραγμάτων δε θα κάτσεις πολύ.

Η εξυπηρέτηση καλή και γρήγορη, αλλά επαναλαμβάνω πως καθώς πρόκειται για μαγειρείο όλα τα φαγητά είναι προμαγειρεμένα και άρα λογικό να είναι γρήγορη η εξυπηρέτηση.

Στα του φαγητού τώρα, το πρώτο που θέλω να πω είναι πως τα πιάτα είναι πολύ ακριβά για την ποιότητα- γεύση - ποσότητά τους, Μία μερίδα έχει γύρω στα 9 ευρώ τα οποία για μαγειρείο είναι πολλά, μιας κ συνήθως οι τιμές τους κυμαίνονται στα 5-6 ευρώ/ μερίδα.

Πιο συγκεκριμένα, ήμασταν δύο άτομα και πήραμε:
Σουτζουκάκια με πουρέ (άγευστα, κάπως κρύα - 1/4, 9 ευρώ)
Χοιρινό στο φούρνο με πατατοσαλάτα (πολύ στεγνό κρέας και μικρή ποσότητα πατατοσαλάτας, επίσης κρύο, 1/4, 9 ευρώ)

Επιπλέον, υπάρχει χρέωση κουβέρ 0,50/ άτομο στο οποίο περιλαμβάνεται ψωμί, που όμως ήταν μπαγιάτικο.

Εν τέλη, για τα παραπάνω δώσαμε 19 ευρώ και σίγουρα όχι με ευχαρίστηση.

Είναι η πρώτη φορά που απόρησα τόσο πολύ με βαθμολογία καταστήματος στο site.
Δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση.

16 Οκτ 2015

Η ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ: ένα ακόμη μικρό γαστρονομικό 'κομψοτέχνημα' - όνομα και πράγμα- στην καρδιά της Αθήνας, στην οδό Ρόμβης, δυο μόλις βήματα απ' την Ερμού. Την επισκέφθηκα με μια φίλη το απομεσήμερο της 6/10.

Λειτουργεί εδώ και 13 χρόνια, από 12.30-19.00 καθημερινά, εκτός απ' τις Κυριακές του καλοκαιριού (θα ανοίξει τώρα την Κυριακή 25/10). Τη λειτουργούν δύο άτομα προερχόμενα από εντελώς διαφορετικές γωνιές της χώρας μας. Άλλωστε, όπως είναι γνωστό, τα αντίθετα έλκονται και μάλιστα από αυτά προέρχεται η καλύτερη αρμονία, για να θυμηθούμε λίγο τον Εφέσειο Πατριάρχη της σκέψης, Ηράκλειτο, και το όγδοο απόσπασμά του! Η Δικαία, λοιπόν, η καθ' όλα άξια μαγείρισσα της ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑΣ, προέρχεται απ' τη Σύμη των Δωδεκανήσων, ενώ ο Παναγιώτης (Τάκης) είναι βέρος Ηπειρώτης, από ένα χωριουδάκι δυτικά των Ιωαννίνων.

Την ώρα που πήγαμε, γύρω στις 4 μ. μ. επικρατούσε σχετική ησυχία (έτρωγαν 2-3 παρέες μόνο) και έτσι τους δόθηκε η ευκαιρία να μας κατατοπίσουν ευγενικά για το μαγαζί, τις εμπειρίες και τις συνήθειές τους. Ο Τάκης, ειδήμων περί τα γαστρονομικά, είναι ένα άτομο ώριμο και πολυταξιδεμένο και μάλιστα απ' τα φοιτητικά του χρόνια, οπότε και σπούδασε στην Αγγλία τη δεκαετία του 70. Μας εξιστορούσε κάποια βιώματά του, ενώ η Δικαία μαγείρευε για μας επιμελώς, και μας ανέφερε ότι η Μεγάλη Παρασκευή με τη συνάντηση των κεντρικών επιταφίων είναι και η Μεγάλη Βραδιά της ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑΣ, με τα νηστίσιμα και τα θαλασσινά!

Το μενού τους, που παραλλάσσεται καθημερινά, είναι αναρτημένο ηλεκτρονικά στο διαδύκτιο (στο site του μαγαζιού), τα δε περισσότερα από τα εδέσματά τους προσφέρονται και σε μισές μερίδες (στη μισή τιμή της μερίδας συν 0.50 €), δίνοντας έτσι την ευκαιρία να δοκιμαστούν ακόμη πιο πολλά σπιτικά φαγητά!

Ο εσωτερικός χώρος αποτελείται από δύο μικρές αίθουσες που εξυπηρετούν συνολικά περί τα 25 άτομα, ενώ στο πεζοδρόμιο της Ρόμβης μπορεί να φάνε μέχρι 20 άτομα περίπου. Το εσωτερικό του μαγαζιού θυμίζει παλιές εποχές, με την όλη επίπλωση και τη διακόσμηση με τις παλιές φωτογραφίες και τις αφίσες, τα δε σκαλάκια προς το πατάρι οδηγούν στην κοινή και καθαρή τουαλέτα τους.

Εξωτερικά, στην πρόσοψη -εκτός απ' την επωνυμία του εστιατορίου- βλέπει κανείς δυο Γάλλους, λίαν γκουρμέ, που ρουφάνε τα στρείδια τους πίνοντας κρασάκι. Η εικόνα αυτή, όπως μας εξήγησε ο Τάκης, προέρχεται από λεύκωμα γαλλικού μουσείου του 1880!

Και τώρα, έρχομαι στο κυρίως θέμα μας, που αφορά το γαστρονομικό σκέλος της ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑΣ.
Δοκιμάσαμε λοιπόν τα ακόλουθα κατά σειράν εδέσματα:

-Στην αρχή τα ζυμωτά ψωμάκια τους με προζύμι (0.50 € έκαστο).

- 1 μπουγιουρντί (ψητή φέτα και ξηρό κρητικό ανθότυρο με πιπεριές και ντοματα), που ήταν πιο σφιχτοδεμένο απ' το αντίστοιχο μακεδονίτικο πιάτο, και ήρθε σε ένα πήλινο βαθύ σκεύος. Μας εντυπωσίασε με τη νοστιμιά του, μας άνοιξε την όρεξη και φυσικά το καταβροχθίσαμε! (βαθμολογία 8.50 στα 10). Τιμή 6.50 €.

- 1/2 μερίδα φακές με κομμάτια πορτοκαλιού, μανιτάρια και λουκάνικα: ένα εξαίρετο δείγμα της τέχνης τους. (9 στα 10) και τιμή 4.50 €.

-1/2 μερίδα σαλάτα νισουάζ (μαρούλι, ντομάτα, αυγό, τόνος, βραστή πατάτα, φασολάκια, κόκκινη πιπεριά και αντζούγια), σε ένα πετυχημένο συνδυασμό των υλικών αυτών! (9 στα 10) και τιμή 4.50 € επίσης.

Ήπια μια μεστή Χιώτικη μπύρα (Smoked Robust Porter), με βαθύ χρώμα και 6.20 βαθμούς περιεκτικότητας οινοπνεύματος. Ό, τι καλύτερο για τη στιγμή! Τιμή 4.50 €

Ο λογαριασμός, στα 21 €, άξιζε 100% για το βίωμα του ουρανίσκου μας!!

Στα συν, το νερό σε κανάτα, ενώ στα πλην, η έλλειψη κεράσματος....

Εκτός απ' τα συγκεκριμένα φαγητά, υοπάρχουν στο μενού περί τις 8-10 σαλάτες (~5-8 €), διάφορα λουκάνικα (6-6 €), συνήθως μια χωριάτικη πίτα, 2-3 κρεατικά (8-10 €) και 2-3 ψψαροθαλασσινά (8-10 €, επίσης).

Υπάρχουν ακόμα τα βασικά αναψυκτικά, ενώ οι μπύρες τους είναι όλες ψαγμένες και προέρχονται από μικροζυθοποίιες (Septem, Chios.. ). Προσφέρουν σπιτικό τσίπουρο Καβάλας, καθώς και βιολογικά κρασιά χύμα. Ανάμεσά τους, κόκκινο Αγιωργήτικο Νεμέας (8 € το λίτρο) και απ' την Άσκρη της Θήβας, λευκό στα 8 €, ροζέ στα 9 € και κόκκινο στα 10 €, διαφόρων ποικιλιών. Εδώ επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω προσεχώς τις επιλογές του Τάκη...

Από άλλες σπεσιαλιτέ τους, τώρα: αν τυχόν πετύχετε 'τυρί της φωτιάς', με βάση τη μεσσηνιακή σφέλα, μην το παραλείψετε (6.50 €)! Επίσης, ρεβύθια με μελιτζάνα (7 €) και την πατροπαράδοτη αθηναϊκή μαγιονέζα (~ 10 €).

Εξάλλου, απ' τον Δεκέμβρη και μετά ξεκινάνε τα χειμερινά τους καλούδια, όπως η ιταλική πορκέτα (χοιρομέρι), διάφορα ιταλικά σαλάμια, καθώς και αγελαδινό τυρί Πυρηναίων (εφόσον υπάρχει στην αγορά) με πιπεριές.

Μας είπαν ότι τον χειμώνα προμηθεύονται, κάποιες φορές, γλυκά απ' το γαλλικό ζαχαροπλαστείο του Π. Φαλήρου, Nouvelle! (Φοβερό mille-feuille κ. λπ. )...

Μην παραλείψετε να συμβουλευθείτε καθημερινά το μενού τους απ' το διαδίκτυο και να τους τηλεφωνήσετε για τα περαιτέρω.

Θεωρώ ότι οι τιμές βαθμολογήθηκαν δίκαια, με 3 στα 4, γιατί αξίζει τον κόπο να συνεκτιμηθεί τόσο η φαντασία των ιδιοκτητών όσο και η προσπάθεια και ο χρόνος παρασκευής, αφού πολλά εδέσματα αλλά και σαλάτες (όπως η δική μας Νισουάζ) παρασκευάζονται εκεί απ' την αρχή!!

Αν θα ξαναπάμε ;; Μα θέλει και ρώτημα ;;

Πώς αλλιώς θα δοκιμάσουμε τόσες και τέτοιες λιχουδιές, από 2 μαστόρους του είδους, που ήταν αδύνατο να προλάβουμε στην παρθενική μας επίσκεψη!!

25 Μαι 2015

Καθως δεν κατοικοεδρευω στην Αθηνα δεν ειναι ευκολο να γνωριζω εστιατορια σαν τη «Μινιατουρα». Για αυτο φροντιζει -μεταξυ αλλων- το ask4food. Ευτυχως!
Τεταρτη, νωρις απογευμα, μετα απο επαγγελματικο ραντεβου στο κεντρο, επιλεχθηκε το εν λογω καταστημα ως μια καλη περιπτωση "αξιολογου σπιτικου φαγητου σε φιλοξενο χωρο με χορταστικες μεριδες και καλες τιμες". Αυτο ειναι εν ολιγοις το concept της Μινιατουρας -ονομα και πραμα για το λιλιπουτειο μαγαζι της Ρομβης-.

Ο χωρος λιτος, προτιμησαμε να καθισουμε σε ενα απο τα λιγοστα τραπεζακια εξω στον πεζοδρομο. Καθομαστε και η ευγενεστατη και φιλοξενη κυρια Δικαια (μαγειρισσα και ιδιοκτητρια) μας καλοσωριζει και κατοπιν στρωνει τα δαντελωτα τραπεζομαντηλα. Ο καταλογος περιλαμβανει 6-10 μαγειρευτα-πιατα ημερας (κατσαρολας-φουρνου και κρεατικα-ψαρικα), που ανανεωνονται καθημερινα, αρκετες σαλατες, ορισμενα ορεκτικα, καθως και μπιρες και χυμα κρασι.

Εμεις παραγγειλαμε για σαλατα φακες με τοννο αγγουρι ντοματα κρεμμυδι και μαϊντανο. Ενδιαφερουσα επιλογη ετεροκλητων γευσεων αν και το αποτελεσμα ειναι μαλλον γευστικα αδιαφορο. Οσο για φαγητα, και εδω περιλαμβανεται το πιο ενδιαφερον κομματι που αφορα στην προσφορα μισων μεριδων στη μιση τιμη + 0,5€, δοκιμασαμε: μιση μεριδα μπιφτεκι με μοσχαρισιο κιμα και συνοδευτικο πατατες τηγανητες, αρκετα ευγευστο, μιση μεριδα ταρτα λαχανικων (αμφοτερες οι «μισες» ηταν ικανοποιητικοτατες μεριδες), απλα καλη και μια μεριδα (ενα μεγαλο) μπεργκερ απο Black Angus, νοστιμο και χορταστικο. Τα φαγητα συνοδευσαμε με δυο μπιρες μπουκαλια.

Δυο ατομα χορτασαμε τρωγοντας και πινοντας μια χαρα και πληρωσαμε μολις 30,50€. Η αποδειξη ειχε ερθει εξαρχης, μαζι με το νερο βρυσης (εννοειται) και το ψωμι. Το γεγονος μαλιστα οτι η ευγενεστατη Δικαια μας «εκοψε» τα 0,5€ με ωθησε στο να αφησω ενα γενναιοδωρο φιλοδωρημα ως ανταποδοση της ζεστης φιλοξενιας και της απολαυσης ενος ωραιοτατου λιτου σπιτικου γευματος.

Η «Μινιατουρα» λειτουργει καθημερινα 12:30-19:00, ο, τι πρεπει δηλαδη για μεσημεριανο φαγητο μετα απο βολτα στο κεντρο ή lunch break και τα φαγητα ανανεωνονται καθημερινα ωστε να την επισκεφθεις ξανα, συντομα. Το αυτο θα κανω και εγω. Σχετικα με τη βαθμολογηση, ακριβεστερα θα εβαζα 2,5 τοσο στη γευση (σιγουρα θα πρεπει να δοκιμασω και αλλα πιατα) οσο και στο σερβις (φιλοξενο αλλα λιγο αργο).

26 Απρ 2015

Από τα μαθητικά, μέχρι τα φοιτητικά και τα μετά-φοιτητικά μου χρόνια, ήμουν παιδί του κέντρου. Εκεί με πήγαινε η γιαγιά για γλυκό, εκεί με πήγαινε η μαμά για ψώνια, εκεί με πήγαινε ο μπαμπάς για παιχνίδια, εκεί σπούδασα, εκεί έβγαινα... Τέλος πάντων το πιάσατε το νόημα.

Πλέον, λόγω του ότι ανήκω σε αυτή την ταπεινή μειοψηφία που δεν δουλεύουν στο κέντρο, πηγαίνω εκεί πιο σπάνια. Όποτε όμως βρεθώ downtown -που λένε και στο χωριό μου- μεσημέρι και με στομάχι να γουργουρίζει πιο πολύ κι από τη γάτα μου, τραβάω "ντουγρού" στη Μινιατούρα.

Η Μινιατούρα μου αρέσει για 3 λόγους:

1. Με υποδέχονται όπως η μαμά μου όταν γυρνούσα από το σχολείο. Η καλή κυρία που "τρέχει" το μαγαζί θα με ρωτήσει πως ήταν η μέρα μου, τι καλό ψώνισα, γιατί είμαι κουρασμένη? Μετά θα μου πει τι καλό έχει για φαγητό και μέχρι να πάω να πλύνω τα χέρια μου το τραπέζι θα έχει στρωθεί.

2. Μαγειρεύουν φαγητά παλιομοδίτικα. Που αλλού θα βρεις Αθηναϊκή συναγρίδα? Εγώ από τότε που "έφυγε" η θεία μου η Αφροδίτη το 199κάτι έχω να φάω.

3. Μπορείς να παραγγείλεις μισές μερίδες. Οι οποίες... μόνο μισές δεν είναι! Βάλε τρία τέταρτα και είσαι μέσα.

Ο χώρος μέσα είναι μικρός και υπέροχος. Τόσο μα τόσο ζεστός... Σα στο σπίτι σου! Έξω δεν λέει και πολλά μεν, αλλά έτσι και έχει λίγο ήλιο ποιος μας μαζεύει μέσα? Κανείς!

Τα φαγητά είναι ΟΛΑ καλομαγειρεμένα και σερβιρισμένα γενναιόδωρα. Κάθε μέρα θα έχει κάτι απ'όλα. Κρέας, ψάρι, λαχανικό, πίττα, ζυμαρικά, λαχανικά, σαλάτα, όσπρια. Έχουν επίσης εξαιρετικό ψωμάκι και πολύ, πολύ, πάρα πολύ καλό χύμα κρασί. Ένα ροζέ... ποίημα!

Αν πετύχετε την Αθηναϊκή συναγρίδα, τα ρεβύθια, το λουκάνικο κεφτέ, τα σπαγγέτι με καπνιστή πέστροφα, το ρολό χοιρινό και την κρεατόπιττα, δοκιμάστε τα με κλειστά μάτια!!! Όχι πως τα υπόλοιπα δεν είναι καλά, απλά αυτά τα έχω ξεχωρίσει ως αγαπημένα.

Από τιμές δεν το συζητώ. Πας δυο άτομα, τρως 6-7 μισές (μισό είναι το μάτι μου) μερίδες, τσακίζεις και 1,5 κιλό ροζέ και δίνεις με το ζόρι ένα 30άρι.

Αν βρεθείτε στο κέντρο πεινασμένοι για μαμαδίστικο φαγητό και μαμαδίστικη προσοχή, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σημειώστε μόνο πως είναι ανοιχτό μόνο για μεσημεριανό φαγητό. Το απόγευμα, εκεί κατά τις 7, κλείνει.

16 Μάρ 2015

Τα δυο τελευταία χρόνια τρώω κάθε Τετάρτη μεσημέρι στο κέντρο της πόλης και είμαι σε συνεχή αναζήτηση καλού Ελληνικού φαγητού σε λογικές τιμές. Για τους αναγνώστες που ενδιαφέρονται για τέτοια μαγαζιά, συστήνω ανεπιφύλακτα τον "Τάκη" στη Βερανζέρου, το "Παραδοσιακό Οινομαγειρίο" στην Απόλλωνος, το "Τριαντάφυλλο της Νοστιμιάς" στη Λέκκα, τη "Μπούκα" στη Σολωμού και το "Μπάρμπα Γιάννη" στην Εμμ. Μπενάκη.

Στη "Μινιατούρα" βρέθηκα εντελώς τυχαία χθες το μεσημέρι και έφυγα ενθουσιασμένος γιατί βρήκα ένα ακόμα μαγαζί που μοιράζεται τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, καλό φαγητό σε λογικές τιμές. Ίσως οι τιμές του να είναι λίγο πιο ακριβές από τα άλλα μου στέκια, αλλά τα ξύλινα τραπέζια με το φρεσκοστρωμένο βαμβακερό τραπεζομάντηλο έχουν αξία και συνεπώς κόστος.

Το ζυμωτό ψωμί ήταν τέλειο και μόλις 50 λεπτά ανά πελάτη, η σαλάτα φακές με κρεμμυδάκι, αποφλοιωμένη ντομάτα, τόνο, αγγούρι, μαιντανό και άνηθο, ήταν εξαιρετικές και 4 € για μισή μερίδα και ο τηγανιτός γαύρος με χόρτα, φρεσκότατος, χωρίς περιττό λάδι, αλλά κάπως λίγος στο πιάτο. Θα μπορούσε η μερίδα να περιελάμβανε και κάτι άλλο που χρησιμοποιείς το χέρι σου όπως π. χ καρότο.

Το ντεκόρ του εστιατορίου είναι cozy με παλιές φωτογραφίες και επίσης εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι το site της "Μινιατούρας" έχει καθημερινά το μενού της ημέρας. Είμαι ευχαριστημένος που πρόσθεσα ένα ακόμα "τίμιο" μαγαζί στη λίστα μου και ελπίζω η κριτική μου να φανεί χρήσιμη σε κάποιους fans του ask4food.

16 Οκτ 2014

Αποφασίσαμε να κάτσουμε γιατί ατμοσφαιρικά είναι αρκετά καλό.
Επίσης μέτρησε και ότι είχαμε ακούσει εξαιρετικές κριτικές.

Η εξυπηρέτηση ήταν λίγη από την αρχή με ανθρώπους όχι επαγγελματίες και με διάθεση να είναι σα το σπίτι σου ήταν αργή και μερικές φορές απαράδεκτη.

Αρχίσαμε με μια σαλάτα, περιμένοντας να ολοκληρωθεί η παρέα, και μπύρα από τον πραγματικά αρκετά πλήρη κατάλογο.
Η σαλάτα ήταν αδιάφορη χωρίς καμία ένταση.

Διαβάζοντας τον κατάλογο υπήρχαν ενδιαφέρουσες περιγραφές πιάτων που πραγματικά ζηλέψαμε να δοκιμάσουμε.
Η σαλάτα από φακές και πλιγούρι ήταν παντελώς αδιάφορη.

Το κοτόπουλο γκιούλμπαση ήταν μέτριο και λίγο σε σχέση με τη τιμή του

ένα πιάτο επίσης με μακαρόνια που πήραμε ήταν χειρότερο και από μερίδα πλοίου. Λασπωμένο στο βράσιμο με άνηθο (που δε το ανέφερε στην περιγραφή) και λίγο τυρί τριμμένο........................ α και ένα ντοματίνι.

Γενικά το φαγητό ήταν πλοίου και πολύ πιο ακριβοπληρωμένο.

11 Απρ 2014

Η Μινιατούρα είναι καταρχάς αυτό που αναφέρει η επωνυμία: μινιατούρα! Ένα μινιόν μαγαζάκι στη Ρόμβης που, αν δεν το γνωρίζεις, το προσπερνάς γιατί "δεν το πιάνει το μάτι σου". Ανήκει στην ομάδα εκείνη των μαγαζιών (βλ. Υπερωκεάνιο, Τριαντάφυλλο της νοστιμιάς) που βρίσκονται χωμένα στο κέντρο της Αθήνας και έχουν το εξής κοινό: θα φάει κάποιος παραδοσιακό ελληνικό μαμαδίστικο φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές και θα ευχαρισητθεί.

Η Μινιατούρα έχει μείνει "ξεχασμένη" από το χρόνο με την καλή έννοια: στο εσωτερικό της σου θυμίζει ελληνικό σπίτι της δεκαετίας του ΄50 με ΄60 με τα τραπεζάκια, τους καναπέδες, τις καρέκλες και τα σεμεδάκια, όλα ρετρό. Γενικά είναι πολύ ζεστό και προσιτό μαγαζί με ποικιλία από ψητά, της ώρας, μαγειρευτά, θαλασσινά και σαλάτες, ορεκτικά που όμως αλλάζει καθημερινά το μενού.

Θα είναι αρκετά τα πιάτα που θα βρει κάποιος να του αρέσουν και να μην ξέρει τι να πρωτοπάρει. Ένα πολύ θετικό που έχει επίσης και που όμως μου είπε -προφανώς η ιδιοκτήτρια- είναι ότι το μαγαζί και προ κρίσης είχε εφαρμόσει την "πολιτική" της μισής μερίδας. Αν, δηλαδή, θέλει κάποιος να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα, μπορεί να τα παραγγείλει σε μισή μερίδα με αντίστοιχη χρέωση.
Εξυπηρέτηση ζεστή και πολύ φιλική, σαν να πας σε συγγενικό σου σπίτι.

Ως προς το φαγητό: ψωμί παραδοσιακό ζυμωτό, μύδια κριθαρώτο σε μισή μερίδα (ίσως το μόνο πιάτο που θα προτιμούσα το κριθαρώτο πιο σπιρωτό, πιο al dente), θράψαλο γεμιστό με ρύζι, καλαμάρι και χταπόδι (επίσης σε μισή μερίδα) που ήταν όλα τα λεφτά, πραγματικά πρωτότυπο, δεν το έχω ξαναφάει με αυτή τη γέμιση, πατάτες τηγανιτές, αρκετά καλές. Νερό σε κανάτα και όλα αυτά με χαμόγελο και ζεστασιά. Σύνολο 13 ευρώ.

Το συστήνω, ίσως γιατί έχω μια αδυναμία σε παλιά παραδοσιακά μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας που αποπνέουν κάτι από την αθωότητα που έχει χαθεί και σε μεταφέρουν σε άλλες εποχές.

27 Φεβ 2014

Διαβάσαμε τις κριτικές και ένα μεσημέρι, πήγαμε.
Ως χώρος καταρχάς είναι όνομα και πράγμα. Μικρός!

Κυρίως υπάρχουν φαγητά ημέρας. Κρέατα, πίτες, ψάρια Κοιτάς και διαλέγεις
Ικανοποιητικά τα περισσότερα πιάτα(και δοκιμάσαμε αρκετά) αρκετά καλό και το χύμα κρασί του

Το σερβις μάλλον αργό, αν υπήρχε ένας πιτσιρικάς να τρέχει θα ήταν καλύτερα.
Περίπου στα 16-17 ευρώ χωρίς το κρασί
Αξιοπρεπές !

25 Νοε 2013

Προερχόμενοι από επαρχία βρεθήκαμε με τη γυναίκα μου στο κέντρο το σάββατο 23/11. Αφού κάναμε τα ψωνάκια μας είπαμε κάτι να τσιμπήσουμε εκεί κοντά. Διαβάζοντας κάποιες καλές κριτικές καθισαμε στη ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ. Καλός ο καιρός διαλέξαμε τραπέζι έξω. Κατάλογος μικρός αλλά με πειραγμένες γεύσεις.

Ο χώρος έτσι κι έτσι, δεν με ενθουσίασε αλλά οκ. Η εξυπηρέτηση άμεση αν και ημασταν 4 παρέες μόνο. Καλή όμως και ήλθαν όλα στην ώρα τους. Νεράκι βρύσης και απόδειξη χωρίς να ζητηθεί. Πήραμε μια σαλάτα με αγκιναράκια, σελινόριζα, παντζαρόφυλλα και σως ροδιού όχι κάτι ιδιαίτερο 2/4 στα 6,5 Ε, ένα καλαμάρι για εμένα, γεμιστό με ρύζι, γαρίδες, μύδια, χταπόδι αρκετά καλό 3/4 στα 9.5 Ε και ένα μιλφέιγ μελιτζάνας με χοιρινό για τη σύζυγο και αυτό καλό 3/4 στα 9.5 Ε.

Το ψωμάκι τους καλό 1Ε και μία μπύρα νέδα 330 μλ 2.5Ε. Όλα καλά μέχρι εδώ. Οι μερίδες ήταν μικρές. Μάλιστα αναρωτηθήκαμε αν το όνομα του μαγαζιού δεν βγαίνει από τον μικρό χώρο αλλά από τις μικρές μερίδες. Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάπως ... Αυτά που πήραμε περισσότερο με μεζεδάκια έμοιαζαν παρά με κυρίως. Όποιος πεινάει λοιπόν μην πάει, δε θα χορτάσει με φυσιολογικές τιμές. Λογαριασμός στα 29Ε.