ΜΗΠΩΣ

Μεζεδοπωλεία

Πλατωνος 89, Κερατσίνι [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Παρεϊστικο μεζεδοπωλείο ανοικτά μέχρι αργά το βράδυ, με γεύσεις που ανανεώνονται συχνά ανάλογα την εποχή,ακούσματα από την ελληνική παραδοσιακή και έντεχνη σκηνή, άφθονη ρακή και ρακόμελο.Ανοικτά κάθε βράδυ, Σαββατοκύριακο από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

2017

Καταρχάς να ξεκινήσω με ευχές για καλή χρονιά σε όλους. Η απουσιά μας οφείλεται στην έλευση του νέου μωρού και των αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων (με 2 μωρά τα έξοδα αυξάνονται, καταλαβαίνετε!! ). Τώρα που έρχεται η ανάπτυξη (λέμε και κανά αστείο να περνάει η ώρα) και το ότι η μικρή σχεδόν χρόνισε μπορέσαμε να βγούμε λίγο παραπάνω και να ξεκλέψουμε λίγο χρόνο να γράψουμε κριτική. Το θέμα είναι ότι κάποια ωραία εστιατόρια που επισκεφθήκαμε (πχ amici, ρακάδικο της Περσεφόνης κτλ) έκλεισαν οπότε δεν μπορούμε να γράψουμε κριτική για αυτά.

Το είχαμε σταμπάρει καιρό αλλά οι τελευταιές κριτικές ήταν λίγο αποτρεπτικές οπότε το είχαμε αφήσει στην άκρη. Μετά απο παρότρυνση φίλου που το επισκέφθηκε καθώς και η κριτική του πολύ έγκυρου φίλου Jim το έβαλα top στην λίστα.

Χώρος (2/4):

Μικρός, στενός χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στην διακόσμηση. Τα τραπεζάκια μικρά και σχεδόν κολλητά το ένα με το άλλο. Μια σκάλα οδηγεί στο πατάρι όπου βρίσκονται οι τουαλέτες και λιγοστά επιπλέον τραπέζια. Το καλοκαίρι έχει ένα φαρδύ πεζοδρόμιο που στήνει αρκετά τραπεζάκια.

Γεύση (4/4):

Πολύ νόστιμο φαγητό. Αναφέρω έν τάχει:

Σαγανάκι τυριών στον φούρνο με αυγό μάτι και σουτζούκι (9/10 βαθμολογία)

Λαχματζούν (8/10)

Σαλάτα πράσινη (8/10)

Σαλάτα Κρητική (7.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Τυρί φέτα (8/10)

Φέτα ψητή με crispy συμυγδάλι με πετιμέζι (8/10)

2 μερίδες Μπιφτέκι Μοσχαρίσιο (βαθμολογία 9/10)

Σουβλάκι κοτόπουλο μπούτι (7/10 κυρίως γιατί δεν μου αρέσει το μπούτι)

2 μερίδες φιλετάκια μοσχαρίσια με σώς τυριών και τσίπς πατάτας (9/10)

Service (3/4):

Καλή η κοπέλα, ευγενική και εξυπηρετική αλλά μια καθυστέρηση υπήρξε. Η πιο μεγάλη ήταν ανάμεσα στα κυρίως καθώς τα μπιφτέκια και το κοτόπουλο ήρθαν και μετά απο 10 λεπτά ήρθαν τα φιλετάκια.

value for money (4/4):

Και εδώ τα σπάει το μαγαζί. Μεγάλες μερίδες, καλή ποιότητα, ωραίες γεύσεις και για όλα τα παραπάνω μαζί με 7 κόκα κόλες, νερό απο βρύση, ζεστά ψωμάκι ποικιλία πληρώσαμε 105 ευρώ περιπου. Για 4 ενήλικες και 1 παιδί και με λικέρ κερασμένο καθώς και brownies με παγωτό σε σφηνοπότηρα κεραμένα, ήταν πολύ καλά.

Συμπέρασμα:

Θα ξαναπάω!! Να πάτε και εσείς!

Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Κυριακή εορταστική, πλησιάζουν Χριστούγεννα, ψώνια - δώρα από φίλη, βόλτα με άλλη φίλη, καλός καιρός, Πειραιάς πάντα μουντός και μάλιστα σε περιοχές που έχουν να μου πουν πολλά. Γιαγιά, βέρα Πειραιώτισσα – Κερατσινιώτισσα, με αρκετή περιουσία πριν την Κατοχή, τίποτα μετά. Διάθεση καλή, νοσταλγική, όρεξη αρκετή για κουβεντούλα και καλό φαγητό. Μήπως στο ‘’Μήπως’’; Και βέβαια στο ‘’Μήπως’’. Γιατί στο ‘’Μήπως’’;
‘’Ήταν ο Μήτσος που μετέφερε εκτελέσεις
Ο Τάσος που εξιδανίκευε το εμπόριο
Ο Παύλος που ροκάριζε με κουλτουρέ διαθέσεις
στα ίσα με λαϊκό ρεπερτόριο…’’
Ένα αναμνησιακό τραγουδάκι από τον ‘’πρίγκιπα’’ που έφυγε νωρίς. Αυτό μου ήρθε φίλε Τρώγων και εσείς οι rockers- groupies etc, που διαβάζετε αυτή τη στιγμή την κριτική. Ένοιωσα να μπαίνω σε χρονοκάψουλα και να μεταφέρομαι στο αγαπημένο μου rock bar ‘’Borsalino’’ της πόλης που μεγάλωσα. Αναμνησιακό μαγαζί το ‘’Μήπως’’, με semi πέτρινη τουβλένια διακόσμηση, με ισόγειο και πατάρι, με αφισούλες από διάφορες συναυλίες, με καδράκια από ροκ Έλληνες και ξένους καλλιτέχνες, κάπου εκεί ανάμεσα και ένας Χατζηδάκης να ηρεμεί τους ‘’άγριους’’, με παλιά συλλεκτικά πικάπ, κασετόφωνα, ραδιόφωνα, φωτογραφικές μηχανές με προσωπικό στα μαύρα ντυμένο, πολύ καλή έντεχνη μουσική, ένα μαγαζί με άποψη. Και θα έβαζα καρφωτό 4άρι στον χώρο, όχι γιατί είναι το τέλειο περιβάλλον για φαγητό, αλλά γιατί είναι ο ιδανικός χώρος αναμνήσεων που μπορώ να τον συνδυάσω άνετα με το φαγητό. Αλλά δυστυχώς είχε και την κάπνα του ‘’Borsalino’’, το οποίο φυσικά ήταν bar και ήταν και σε άλλες εποχές. Πολύ τσιγάρο και επειδή καθόμασταν στο πατάρι ακόμα πιο πολύ, το οποίο το καταλάβαινες και τη στιγμή του φαγητού αλλά και αργότερα όταν χρειάστηκε να αφήσουμε τα ρούχα στην βεράντα για να φύγει η μυρωδιά. Επίσης ό επάνω χώρος που καθόμασταν ήταν λίγο στενάχωρα και η αλήθεια είναι ότι δυσκολευτήκαμε στο τραπέζι. Αυτά ήταν και τα μόνα αρνητικά.
Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στην εξυπηρέτηση. Το service, αν και το μαγαζί γεμάτο, δούλευε ρολόι. Χαμογελαστοί, εξυπηρετικοί, επεξηγηματικοί, μας ενημέρωσαν αναλυτικά για τα πιάτα ημέρας, μας έφεραν τα πιάτα όπως τα ζητήσαμε, μας σταμάτησαν όταν πήγαμε να ξεφύγουμε στην παραγγελία, μας ανανέωναν συχνά πυκνά το νερό, μας έφερναν μαζί με κάθε πιάτο την απόδειξη, μας κέρασαν στο τέλος σφηνάκι brownies με παγωτό και λικεράκι για την χώνεψη.
Το μαγαζί λειτουργεί με μεζέδες, αλλά αυτό θέλει προσοχή. Όλα τα πιάτα είναι τεράστια, υπερπαραγωγή, οπότε με ρέγουλα ή με μέτρο (sic) η παραγγελία σας. Εμείς δεν το εφαρμόσαμε και πήραμε και πακέτο. 4 μεγάλοι λοιπόν και 2 τέκνα στρωθήκαμε για φαγητό.
Σαλάτες: Τις αγνοήσαμε, διότι ήταν βουνό και θα μας έκοβε την όρεξη.
Για την όρεξη: Εδώ το δώσαμε να καταλάβει. Για να μπεις στο κλίμα πρέπει να ακούσεις το ‘’Come on baby’’ των Ελληνο-Αυστραλών Templars. Garage από τα λίγα. Στη μέση λοιπόν του τραγουδιού εκεί που ο στίχος από ελληνικός γίνεται αγγλικός ακούγεται ο τραγουδιστής να λέει: ‘’Έλα Φωτάκη…’’ Τι περιμένεις; Να ρίξει το σόλο του ο Φώτης με την κιθάρα. Ε αυτό γίνεται. Έτσι και εμείς σολάραμε με ‘’χακαρισμένο’’ κατάλογο.
Τυριά δύο. Φέτα κρυμμένη μέσα σε crispy σιμιγδάλι, που κολυμπούσε σε σάλτσα από πετιμέζι. Τι να λέμε!!! Τέλεια ισορροπία αλμυρού γλυκού. Να μην λείψει από κανένα τραπέζι. Το καλύτερο σαγανάκι ever.
Χαλούμι τηγανισμένο με βούτυρο πάνω σε τραγανές πίτες. Μεριδάρα, γεύση από Κακοπετριά Κύπρου, απογειώθηκε με 3 σταγόνες λεμόνι σε κάθε κομμάτι.
Χούμους σε γαβάθα βαθιά, που στο τέλος δεν έμεινε ούτε για δείγμα. Εδώ πέραν των κλασσικών συστατικών ρεβιθιών, ταχινιού, λεμονιού περιείχε σκορδάκι που το άκουγες αρκετά στη γεύση και άρεσε. Και ναι, για να μη σας κρατάω σε αγωνία, έφαγε αρκετή ποσότητα και ο γιός ο νεώτερος.
Μεζέδες και άλλα: Συνεχίσαμε να σολάρουμε, άλλωστε για αυτό πήγαμε.
Πεϊνιρλί με χειροποίητη crispy ζύμη, γεμισμένο με πολύ καλό μοσχαρίσιο λουκάνικο, πιπεριές, καπνιστό τυρί και σάλτσα αρκετή, υπέροχη σάλτσα.
Λουκάνικο καυτερό όσο χωρίς τόσο, 2 μεγάλα κομμάτια ζουμερού καλοψημένου λουκάνικου συνοδεία δροσερής πατατοσαλάτας που ταίριαζε απόλυτα.
Γιουβέτσι με μανιτάρια και παρμεζάνα, ολίγον πιπεράτο, σερβιρισμένο απλόχερα σε βαθύ πιάτο. Σωστά χυλωμένο, ζεστό, με διαφορετικά ψιλοκομμένα μανιτάρια, γεύση εξαιρετική, όσο και να τρώγαμε δεν τελείωνε με τίποτα, οπότε φαγώθηκε άνετα και την άλλη ημέρα χωρίς να χάσει κάτι από την γεύση του.
Πιάτο ημέρας, τα κλασικά πλέον σε κάθε τραπέζι, αυγά. Εδώ σε άλλη έκδοση με μεγάλα κομμάτια σύγκλινο, πολύ τριμμένο κεφαλοτύρι –στρώμα πάνω στα μελάτα αυγά- και φανταστική κόκκινη σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Αν και θα προτιμούσα το σύγκλινο σε μικρότερα κομμάτια, απλά τέλειο.
Από τη σχάρα: Στα τελειώματα του σόλου γιατί ήδη είχαμε χορτάσει.
Μερίδες μπιφτέκια μοσχαρίσια 2 για τα παιδιά. Ήρθαν σε ξύλινο πλατό 2 μεγάλα ζουμερά κρεατένια μπιφτέκια, συνοδεία από βουνό πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες σε μεγάλους κύβους. Φάγανε τα παιδιά, δοκιμάσαμε και εμείς, πήραμε και πακέτο.
Μοσχαρίσια φιλετάκια στη σχάρα medium rare καλυμμένα από sauce καπνιστού τυριού, συνοδεία από τσιπς πατάτας. Γεύση πολύ καλή, ζουμερό το κρέας έδενε απίστευτα με το καπνιστό τυρί.
Για την δίψα πήραμε 2 σόδες, 4 μπύρες σταρένιες και ½ λευκό πολύ καλό κρασί. Δώκαμε περίπου 18 κατά κεφαλήν και φύγαμε χορτασμένοι, ευχαριστημένοι, χαμογελαστοί. Εννοείται ότι όλη η παρέα είπε στα φανερά:
‘’Θα ξανάρθουμε Μήπως’’.
Υ. Γ. Και επειδή το ‘’Μήπως’’ αποτελεί όπως φαίνεται την τελευταία κριτική αυτού του χρόνου – μιας και ησύχασε το site για κάμποσες μέρες- εύχομαι από καρδιάς σε όλη την υπέροχη παρέα του ask, boys and girls, γνωστούς και αγνώστους, έμπιστους και μη, καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος. Να περάσουν όσο το δυνατόν καλύτερα με τα αγαπημένα τους πρόσωπα, να πάρουν και να μοιράσουν αγάπη και να φορτώσουν μπαταρίες έτσι ώστε σε συνδυασμό με την κριτική τους σκέψη, να βοηθήσουν όλους εμάς να ανακαλύψουμε νέα πραγματικά και όχι fake, διαμαντάκια εστίασης.

Ιούλ

Επανερχομαι με μια κριτικη για το "μηπως" καθως πλεον ειναι το πιο αγαπημενο μου μαγαζι, μετα απο πολλες πολλες επισκεψεις και εχοντας δοκιμασει ολα τα πιατα του καταλογου. Εχω παει σε πολλα εστιατορια, την ποιοτητα και τις ξεχωριστες γευσεις του "μηπως"σε συνδυασμο με τις τιμες του δεν την εχω συναντησει αλλου.

Θα ξεκινησω απο το ενα και μοναδικο αρνητικο που υπαρχει και αφορα την εξυπηρετηση, που δυστυχως εχει ενα θεματακι με την καθυστερηση, που εμενα δεν με ενοχλει, καθως μεχρι να τσιμπησουμε λιγο απο τη σαλατα ή το φρεσκοψημενο ψωμακι(συνοδευεται απο ελιες αρωματισμενες με πορτοκαλι) ερχονται σιγα σιγα τα υπολοιπα. Κατα τα αλλα ολοι ειναι ευγενεστατοι, το κερασμα ειναι παντα εξαιρετικο, τους χειμερινους μηνες σουφλε σοκολατας και τωρα πειραματιζονται με διαφορες μους ολες ειναι πολυ καλες. Μαζι με το λογαριασμο ερχεται και εξαιρετικο λικερ φουντουκι. Προσεχουν μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια και ποτε δεν εχουμε φυγει με δυσαρεσκεια.

Ο χωρος μεσα ειναι ατμοσφαιρικος, μικρος με ομορφες πινελιες, καλο φωτισμο μεγαλα και ανετα τραπεζια με σωστες αποστασεις και πεντακαθαρες τουαλετες. Εξω ειναι σαν πεζοδρομος, οποτε ειναι συμπαθητικος, τον προσεχουν με καποια λιγα φυτα, οπως ειχα ξαναγραψει βαζουν μεχρι και φιδακια (Σε λογικες αποστασεις να μην ειναι ενοχλητικα). Εαν υπολογισουμε το ειδος ειναι τελεια.

Για τη γευση μπορω να γραψω πολλα, τιποτε δεν μπορει να σας πεισει ομως, περισσοτερο απο μια επισκεψη. Οσον αφορα τις σαλατες τους ειναι ολες γευστικες και σε μεγαλες ποσοτητες, σας προτεινω την πρασινη με τη σως μπεικον ειναι ιδιαιτερη γευση, υπαρχει ισορροπια γλυκου αλμυρου και ξινου, ακομη ομως και την τυπου χωριατικη (μιρμιζελι)που εχω δοκιμασει ειναι τελεια μαριναρισμενη και δεμενη. Απο ορεκτικα επισης ειναι πολλες οι επιλογες, η παναρισμενη φετα με πετιμεζι δε λειπει απο την παραγγελια, κατα καιρους εχω επιλεξει το χουμους (αερινο σωστα δεμενο), το σαγανακι με τυρι αυγο σουτζουκι και το λεχματζουν (χειμερινες κυριως επιλογες, για αυτους που τους αρεσουν τα καυτερα), εαν πετυχετε καποια απο τις πιτες τους (στα πιατα ημερας)οπωσδηποτε να τις επιλεξετε εξαιρετικο φυλλο.

Στα κυριως πιατα must ειναι το κριθαρακι μανιταριων(εαν σας αρεσουν τα μανιταρια ειναι απλα θεσπεσιο) και το φιλετο μοσχαριου με σαλτσα καπνιστου τυριου και τσιπς πατατας(σωστο ψησιμο, μαλακο το κρεας και μια σαλτσα που απογειωνει το πιατο) και εδω ομως οτι εχω δοκιμασει ειναι νοστιμοτατο οπως τα πιλμενια(ζυμαρικα γεμιστα με κιμα) ή τα σουτζουκακια σε φυλλο γεμιστα με τυρι και σως πιπεριας φλωρινης, πανδαισια γευσεων. Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στο μαγειρα, καθως εκτος απο τα πιατα στον καταλογο πειραματιζονται με πολλα πιατα ημερας και οτι ετοιμαζουν ειναι σε υψηλο γευστικο επιπεδο, ακομη και απλα πιατα οπως το μπιφτεκι σχαρας ειναι προσεγμενα. Μην ξεχασω τις πατατατουλες τηγανιτες, (που ειναι χοντροκομμενες αλλα τραγανες, μαλλον πρωτα βρασμενες και μετα περασμενες στο τηγανι) απαραιτητο συνοδευτικο.

Το Vfm ειναι οπως πρεπει, οι μεριδες μεγαλες και αρκετα χορταστικες. Θεωρω πως ειναι αρκετα 15 ευρω το ατομο για φαγητο και 2-3 ευρω παραπανω με συνοδεια ποτου. Το ακριβοτερο πιατο ειναι το μοσχαρι στα 14 ευρω αν θυμαμαι καλά. Για παραδειγμα δυο ατομα με 2 ορεκτικα και ενα κυριως θα φανε αρκετα καλα και δε θα ξεπερασουν τα 20-25 ευρω(συνολικα). Τα ορεκτικα κοστιζουν απο 3-7 ευρω, οι σαλατες 7-9 περιπου.

Ναι ναι ειμαι ενθουσιασμενη με το "μηπως" και το επισκεπτομαι αρκετα συχνα, για πολλους λογους, αλλα κυριως για το φαγητο του. Σας συνιστω να πατε σιγουρα εαν βρισκεστε εκει κοντα, πιστευω ομως οτι αξιζει μια επισκεψη απο πιο μακρυα. Σημειωστε οτι το παρκιγκ ειναι πολυ ευκολο και η γειτονια εχει αποκτησει πολλες αξιολογες και ξεχωριστες προτασεις, "μηπως" "ρακ εν ρολ" και "ταξιδευοντας"αποτελουν ισχυρο ανταγωνισμο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Μικρος και συμπαθητικος χωρος, σχεδον ιδιος σε διακοσμηση με ολα τα "νεο-μεζεδοπωλεια", μόδα.. των τελευταιων χρονων αυτης της εποχης (φωτογραφιες εντεχνων τραγουδοποιων, μαυροπινακες με το εξτρα μενου κ. ο. κ. ). Στα θετικα του, οτι ειναι ψηλοταβανο και δεν αισθανεσαι να πνιγεσαι οταν εχει πολυ κοσμο που καπνιζει αρειμανίως! (οπως σε ολα τα μεζεδοπωλεια! - μαλλον ειναι κι αυτο μοδα της εποχης! ). Η πολυ εξυπηρετικη και χαμογελαστη κοπελα του σερβις μας εκανε να νοιωσουμε μεσως ανετα και... παραγγειλαμε... για αρχή,
Σαλατα πρασινη με σως μπεικον,
Χουμους,
Φετα πανε με πετιμεζι,
Κεφτεδες με πατατες σε σαλτσα φετας και πεστο, και... για κυριως,
Μοσχαρισια Μαγουλα με πουρε και
Μοσχαρισια Φιλετακια με πατατες τηγανιτες και σως καπνιστου τυριου.
Τα "βρεξαμε" με τρια (3) 250ml ρακομελο ζεστο.
Ξεκινησαμε φανταστικά!.. η σαλατα ηταν μια πανδαισια γευσεων, δροσερη... super! και το Χουμους απο κοντα, πολυ καλο, "σπινθιροβολο", με ισοροπια γευσης ολων των υλικων (ρεβιθι, ταχινι και σκορδο).
Η φετα που ηρθε λιγο μετα εριξε μια ιδεα τον πηχη της γευσης πιο κατω... που δυστυχως δεν... ξανασηκωθηκε για να φτασει τις κορυφαιες σε γευση σαλατα και Χουμους!
Οι κεφτεδες που ακολουθησαν ηταν λιγο "αρπαγμενοι" στο τηγανι και δεν παντρευτηκαν καλα η σαλτσα φετας με την σταγόνα(! ) πεστο που ειχε πανω σε καθε κεφτε. Η πατατουλες ομως πολυ καλες.
Τα μοσχαρισια μαγουλα προσπαθησαν να ξανασηκωσουν τον πηχη της γευσης και τα καταφεραν ως ενα σημειο, αλλα ειχαν και τα ξυγκακια τους (περιεργο για μαγουλα), ηταν ομως ωραια μαγειρεμενα και η κρασατη σαλτσουλα τους με τον πουρε εδεναν καλα.
Η πληρης απογοητευση ηταν ομως τα μοσχαρισια φιλετακια. Η παρατηρηση μου και συγχωρεστε με για το απολυτο της αποψης μου ειναι οτι, στο καλυτερο και ακριβοτερο κομματι του μοσχαρισιου κρεατος δεν "φερεσαι" ετσι. Οπως διαβασα στον καταλαγο και οπως επισης μου απαντησε η σερβιτορα επειτα απο σχετικη ερωτηση μου για το πως ειναι το πιατο, καταλαβα ότι θα παράγγελνα "μετρια ψημενα μοσχαρισια φιλετακια με πατατες τηγανιτες σε σαλτσα που φτιαχνεται με καπνιστο τυρι. Αντι γι αυτο ηρθαν πάνω σε ενα "βουνο" απο -χειροποιητα ομως ειναι η αληθεια- τσιπς, τα φιλετακια, τα οποια ηταν κρύα!!! (γιατι ???), και ηταν καλυμενα, σκεπασμενα, με λιωμενο καπνιστο τυρι (σαν να ηταν ενα πιατο ογκρατεν! ). ειλικρινα δεν πιστευω να ειχε στο μυαλο του αυτο το πιατο, ο κατα τα αλλα πολυ καλος και ευφανταστος μαγειρας.
(παρενθεση.. ολα τα τηγανιτά ηταν εξαιρετικα - κανενα ιχνος "λαδούρας" ή ταγγίσματος, μπραβο!!! )
Το συγκεκριμενο πιατο καθως και η παρεα τριων... μεγαλοκοριτσιων που καθισε στο διπλα τραπεζι και απο την ωρα που ηρθαν δεν εβαλαν γλωσσα μεσα τους (απο την κριτική στην λαϊκιστικη πολιτικη Τσιπρα... μεχρι το ποσο καλος γαμπρος πρεπει να ειναι ο... Μαραβεγιας... ) και το συνεχες χωρις διαλειμμα (ακομα κι οταν ετρωγαν!!! ) καπνισμα, μας χαλασε τελειως την διαθεση.
Ο λογαριασμος στα 63 ευρω.
Ευχαριστουμε για το κερασμα (σουφλε σοκολατας και λικερ φουντουκι).
Κυριως για την ολικη αστοχια του πιατου με τα μοσχαρισια φιλετα και του πιατου με τους κεφτεδες, θα βαλω 2 τοματουλες στην γευση (αν μπορουσα 2,5). Την επομενη φορα θα ηθελα να μου δινοταν η ευκαιρια να βαλω 4 τοματουλες!
* Μπραβο στο κοριτσι του σερβις!
* Φιλε μαγειρα αλλαξε την εικονα του φιλετου, και φτιαξε ενα πιατο που δεν θα καπελωνει αλλα αντιθετως θα αναδεικνύει το φινο αυτο κρεας!
Τα ξαναλεμε συντομα.

Εχω επισκεφτει αλλες 3 φορες το μαγαζι αλλα πρωτη φορα γραφω για αυτο
Τελευταια φορα πηγαμε 8/11/16 μια παρεα 5 ατομων βραδακυ μετα απο κρατηση.
Χωρος
Πεντακαθαρος αν κ μικρος, υπαρχει κ παταρι, η διακοσμηση απλη, με φιγουρες που κοσμουν τους τοιχους κ ο μαυρος πινακας που αναγραφει ενα μεγαλο μερος του μενου. Ξυλινα τραπεζια κ αναπαυτικες ευρυχωρες καρεκλες με φωτισμος αρκετα καλο.
Εξυπηρετηση: μια ευγενεστατη κ προθυμη κοπελα μαζι με εναν νεαρο
Μενου:
Πηραμε μια υπεροχη κ πλουσια σαλατα που δεν θυμαμαι πως λεγεται, αλλα επειδη εχω δοκιμασει αρκετες απ αυτες ειναι εξαιρετικες σε γευση, ποσοτητα κ εμφανηση.
Θεσπεσιο χουμους!!!!! δεν εχω λογια.....
Καταπληκτηκη ρεβυθοσαλατα!!!!!
Πατατες τηγανιτες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κομμενες σε κυβους χωρις λαδιλα κ γενναια μεριδα
Χοιρινα πανσετακια με καραμελωμενα κρεμμυδια πανω σε ξερωψημενη πιτουλα κ κυββακια τοματας πανω σε ενα ολοστρογγυλο ξυλινο δισκο(απλα υπεροχα)
Μοσχαρισια φιλετακια με κρεμα τυριου κ τσιπς πατατες(ξετρελαθηκαμε!!!! )
Μαγουλα μοσχαρισια συνοδευμενα απο πουρε..... ΠΟΙΗΜΑ!!!!!
Κριθαρωτο μανιταριων.... Υπεροχο!!!!
1 μπυρα
3 αναψυκτικα
1/2kg ροζε(εξαιρετικο)
Κ μας κερασαν υπεροχο σουφλε σοκολατας!!!!!
Συνολο:76€
Οταν ολα συνδιαζονται τοσο υπεροχα.......
ΜΗΠΩΣ!!!!!!!!!!!

Ιούλ

Σάββατο βράδυ 2 Ιουλίου πήγαμε απρογραμμάτιστα στο ΜΗΠΩΣ.
Είχε προηγηθεί επίσκεψη πριν 2 χρόνια περίπου, στο μέσα μικρό χώρο και είχαμε επίσης ευχαριστηθεί το φαγητό.
Έξω επίσης δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, τα τραπεζοκαθίσματα είναι λίγο στριμωγμένα μεταξύ τους λόγω περιορισμένου χώρου, τα τραπέζια στρωμένα με τακτοποιημένα σερβίτσια περιμένουν τους πελάτες.

Μόλις καθίσαμε 4 άτομα, ένας νεαρός μας έφερε ψημένο ψωμάκι, κανάτα με κρύο νερό και το μενού και μας είπε και τα πολλά πιάτα εκτός καταλόγου.
Μέχρι να επιλέξουμε τι θα φάμε παραγγείλαμε λευκό κρασί χύμα, το οποίο σερβιρίστηκε στη σωστή θερμοκρασία και ήταν αξιοπρεπές.
Παραγγείλαμε:
Μία σαλάτα μιρμιτζέλι, η οποία ήρθε σε σύντομο χρόνο, σε μεγάλη σαλατιέρα (το βίτσιο μου είναι οι πλούσιες σαλάτες και με χαλάει απίστευτα όταν μου σερβίρουν σαλάτα σε πιατάκι φρούτου... ) δροσερότατη με φρέσκα υλικά -βασικό συστατικό η αγαπημένη ντομάτα- χορταστικότατη. Μόνο για αυτή τη σαλάτα ξαναπάω!

Δυστυχώς, τα υπόλοιπα πιάτα άρχισαν να έρχονται με σημαντική καθυστέρηση, με αποτέλεσμα να έχουμε σχεδόν χορτάσει με τη σαλάτα...
Λοιπόν όπως είπα, με μεγάλη χρονοκαθυστέρηση ήρθαν στο τραπέζι:
Ένα σαγανάκι τυρί με αυγό-το οποίο ανακατεύεις τη στιγμή που προσγειώνεται στο τραπέζι- συνοδεύεται με μινιόν φρυγανισμένες φετούλες ψωμί, πάρα πολύ νόστιμο πιάτο. Μας ενθουσίασε τόσο πολύ που επαναλάβαμε την γεύση αυτή ακόμη μία φορά.
Μία -διαφορετικά- σουτζουκάκια, ουσιαστικά είναι γεμισμένα με τυρί και τυλιγμένα σε τραγανή ζύμη, συνοδεύονται με μπολ σάλτσας ολίγον καυτερής, απίθανη γεύση.
Τέλος, ήρθε το κοντοσούβλι κα-τα-πλη-κτι-κό, ζουμερό, τέλεια ψημένο ξαπλωμένο πάνω σε πιτούλες.... στεναχωρήθηκα που είχα πια χορτάσει τόσο πολύ που δεν μπορούσα να απολαύσω αυτή τη γεύση σε όλο της το μεγαλείο.

Μπορώ να πω ότι οι γεύσεις του είναι απίθανες, δεν το βάζει ο νους σου ότι σ' ένα μαγαζάκι σε μία γωνιά στο Κερατσίνι μπορείς να απολαύσεις τέτοιες γεύσεις...

Μικρό φάουλ η καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων......

Λογαριασμός στα euro 60,00, κέρασμα ατομικό γλυκάκι (δε δοκίμασα-δεν έχω άποψη) και λικέρ φουντούκι.

Νομίζω θα ξαναπάω -μακάρι να μπορούσε να μεγαλώσει το χώρο του (εκ των πραγμάτων στο συγκεκριμένο σημείο αδύνατον), ο ρυθμός που βγαίνουν τα πιάτα πρέπει σαφώς να βελτιωθεί.
Τίμιο μαγαζάκι, καταπληκτικό φαγητό!

Ιούλ

Ειπα να γραψω και μια πιο προσφατη κριτικη για να ενημερωσω τον κοσμο που θελει να το επισκεφτει

Για μενα το μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι αργουν πολυ τα πιατα. Το ειχα γραψει και στην προηγουμη κριτικη γιατι με ενοχλει πραγματικα. Ο δε αντρας μου πολλες φορες δεν το προτιμαει για αυτο ακριβως τον λογο.
Το θεμα ειναι οτι αν θελεις να πας παρειτσα χαλαρα και να κατσεις ωρα ειναι τελειο.

Τελειο επισης ειναι οτι ειναι σε πεζοδρομο με τα πιτσιρικια να εχουν χωρο πανω κατω να παιξουν. Μεγα προβλημα για καποιους χωρους που αναγκαζονται τα παιδια να ειναι καρφωμενα σε μια καρεκλα.

Η τελευταια μας επισκεψη ηταν 3ενηλικες + 2παιδια μια καθημερινη Ιουνιου που δεν ειχε κοσμο.

Πηραμε λοιπον

Σαλατα πρασινη με βαλσαμικο και μελι και μαστελο νομιζω
Προτειμω τον ντακο

κεφτεδακια δυοσμου με σως φετας πανω σε πατατες τηγανιτες

Μια μεριδα με πατατες φουρνου στρογγυλες και χοιρινο σαν μπριζολα, ηταν πιατο ημερας και ηταν υπεροχο

Και το γιουβετσι μανιταριων.

Πεινιρλι γεμιστο με τυρια, σαλτσα ντοματας και λουκανικο.

Μια μπυρα και 2 νερα και πληρωσαμε κοντα στα 50ευρω

μας κερασε σφηνακια πανακοτας σοκολατας. Ευτυχως γιατι δεν θα αντεχα την αναμονη μισης ωρας για το σουφλε που κερνουσαν.

Σε ολα βαζω 3. Στην γευση γιατι ειναι παραπανω πειραγμενη μερικες φορες, η εξυπηρετηση για την αργοπορια, οχι για την ευγενεια των παιδιων, 3 για τον χωρο μεσα και 4 για τον εξω και συνολικα 3.

Αν οι χρονοι ηταν διαφορετικοι ολα θα ηταν 4.
Οι μεριδες μεγαλες ιδιαιτερα οι σαλατες και οι μεγαλες μεριδες οπως λεει

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη GIOMA.

Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Είχα γράψει παλιότερα για το Μήπως, πόσο καλό φαγητό έχει, τόσο που ήμασταν ικανοί να φύγουμε από την άλλη άκρη της Αθήνας για να πάμε να φάμε στο Κερατσίνι μια φορά το μήνα.
Μετά όμως από την τελευταία μου επίσκεψη (Απρίλιο 2015), έχω να πω τα εξής:

Φτάσαμε στο μαγαζί κ καθισαμε έπειτα από κράτηση, στις 10.10μμ
11.10μμ ήρθε το ψωμί, το νερό και το κρασί
11.40μμ ήρθε το πρώτο πιάτο, το μπουγιουρντί
12.00πμ ήρθε το δεύτερο πιάτο, το σαγανάκι
εν τέλει ως τις 12.30πμ είχαν έρθει όλα

Χρειάζεται να πω κάτι άλλο?
Το μαγαζί είχε άλλα 8 τραπέζια γεμάτα. Αλλά και 25 τραπέζια γεμάτα να είχε, δεν θα το δικαιολογούσα. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω. Ας είχε και όλους τους σκούφους του κόσμου.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ankyr.

Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Το επισκεφθήκαμε Σαββατόβραδο μετά από κράτηση. Είχα διαβάσει τις κριτικές στο Ask4food και το είχα στα must. Ευτυχώς δεν έπεσα έξω.

Ας αρχίσουμε όμως από τα αρνητικά μιας και ο χώρος έχει τεράστιο θέμα με το τσιγάρο. Δεν ξέρω αν εγώ έχω ξεσυνηθίσει επειδή πολλά μαγαζιά τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο (ακόμα και σε Wine bar εφαρμόζεται πια) ή αν έτυχε να πέσουμε σε βραδιά με θεριακλίδες, πάντως από την είσοδο ακόμα στο μαγαζί βλέπεις το χώρο μέσα από ένα σύννεφο καπνού.

Η εξυπηρέτηση είναι ευχάριστη. Καλή στους χρόνους και τα κορίτσια πολύ πρόσχαρα. Όταν κάποια στιγμή μας ρώτησαν πώς μας φαίνονται τα πιάτα (είπαμε τα καλύτερα) επισημάναμε το πρόβλημα με το τσιγάρο και η απάντηση ήταν ότι ο εξαερισμός είναι στο full. ΟΚ, δε θα μπορούσαν να "δικαιολογηθούν" διαφορετικά εδώ που τα λέμε.

Το φαγητό είναι πολύ καλό. Τόσο καλό που νομίζω ότι αξίζει κάποιος να παρακάμψει το θέμα της τσιγαρίλας και να πάει στο μαγαζί τουλάχιστον μία φορά. Πήραμε μια πατζαροσαλάτα με αγιολί που ήταν κα-τα-πλη-κτι-κή, τα μανιτάρια σαγανάκι με παρμεζάνα (καλό πιάτο) και την παναρισμένη φέτα με το πετιμέζι (πολύ καλό, πιο καλό από το σαγανάκι).

Για κύρια πήρε ο φίλος μου τα μπιφτέκια που του άρεσαν πολύ και εγώ το γιουβετσάκι με τα μανιτάρια που κανονικά έπρεπε να το λένε γιουβετσάρα (τεράστια μερίδα). Στο τέλος ήρθε για κέρασμα ένα συμπαθητικό ρακόμελο και από ένα σουφλέ σοκολάτας αξιοπρεπέστατο. Στην αρχή μου φάνηκε παραψημένο αλλά έκανα λάθος. Μέσα ήταν όσο ρευστό έπρεπε.

Γενικότερα το φαγητό ήταν εξαιρετικό και το μαγαζί αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Με ένα λίτρο χύμα κρασί δώσαμε 20 ευρώ το άτομο και σκάσαμε.

Σίγουρα θα ξαναπάω με την ελπίδα να γίνει κάτι με το κάπνισμα. Και να μην έχει γίνει όμως μια πατζαροσαλάτα θα τη χτυπήσω σίγουρα.

Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Στι 12/11/16 μεσημερι ηταν η επισκεψη μου στο μαγαζι και οχι για πρωτη φορα.
Ομως με 10 ατομα παρεα για πρωτη.
Θεωρω λοιπον κατάλληλη τη στιγμη να εκφρασω τη γνωμη μου για το μαγαζι.
Το καλωσόρισμα ενθερμο απο την κοπελα που μας υποδέχτηκε και αργοτερα σερβιρισε. Καθισαμε στο τραπέζι που ειχαμε κανει κράτηση και που ηταν ετοιμο και προσεγμενο. Ολα καθαρα και τακτοποιημένα.
Η μουσική του είδους έντεχνο έπαιζε σε ευχάριστη ενταση και το ολο στήσιμο του μαγαζιου ηταν ζεστο νεανικό με φωτογραφίες καλλιτεχνών στους τοίχους να προκαλούν ευχαριστα συναισθήματα.
Μας δοθηκαν καταλογοι και μετα απο λιγα λεπτα ερωτηθηκαμε αν θα θελαμε να πιουμε κατι μέχρι να παραγγείλουμε.
Παραγγείλαμε κρασί κοκκινο ημιγλυκο, το οποιο ειναι ευγευστο και ελαφρύ.
Στην συνέχεια ήρθε το κρασί και η κοπέλα μας ενημέρωσε για τα "πιάτα ημέρας" που αναγράφονταν στον ξύλινο μαυροπίνακα του μαγαζιού. Μας ενημέρωσε για όλα τα πιάτα στον κατάλογο που ρωτήσαμε πως είναι μαγειρεμένα, προκειμένου να καλύψουμε τις γαστρονομικές μας απορίες. Ηταν κατατοπιστική επαρκώς. Σημειωτέον πως ειχε τη διάθεση να μας εξηγήσει και ολο τον κατάλογο αν θέλαμε.
Αφου παραγγείλαμε ήρθε το κουβερ και στη συνέχεια τα πιάτα με πολύ σωστή σειρά και σε χρόνους εξ ίσου σωστούς θεωρώ.
Οι ποσότητες ικανοποιητικές χωρις να ειναι υπερμεγέθη ή μικροσκοπικές.
Απο τις σαλάτες ξεχώρισα την πρασινάδα με διάφορα φρέσκα λαχανικά, ζωηροχρωμα, πεντανόστιμα και το κυριοτερο; Χυμωδη!
Ακολούθησαν τα ορεκτικά εκ των οποίων, παστουρμακλι και φετα με κρούστα σιμιγδάλι μεσα σε πραγματικό πετιμέζι ηταν εκπληκτικά. Επίσης το γιουβετσακι μανιταριών άρτιο σε γεύση εικόνα και αρώματα.
Απο τα κυρίως ξεχώρισα τα πανσετακια με πολύ σωστά καραμελωμένο κρεμμύδι απο πάνω και το φοβερό με αρνισιο κιμα μπιφτέκι τους.
Κάπου εδω έχω να σημειώσω οτι οι θερμοκρασίες των πιάτων ηταν Επίσης πολύ σωστές και οι γεύσεις αυτών, ολες ξεχωριστές.
Ολοκληρώθηκε το γεύμα με κέρασμα γλυκού απο το μαγαζί και λικερ φουντουκιου.