Παρεϊστικο μεζεδοπωλείο ανοικτά μέχρι αργά το βράδυ, με γεύσεις που ανανεώνονται συχνά ανάλογα την εποχή,ακούσματα από την ελληνική παραδοσιακή και έντεχνη σκηνή, άφθονη ρακή και ρακόμελο.Ανοικτά κάθε βράδυ, Σαββατοκύριακο από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

26 Δεκ 2018

Γιορτινές μέρες επιτέλους! Οι έξοδοι πολλές και το φαγητό ακόμα περισσότερο.
Χρόνια Πολλά σε όλους!

Στο Μήπως γευματίσαμε πριν 10 ημέρες περίπου - εφόσον οι κριτικές ανεβαίνουν άμεσα, μπορείτε να υπολογίσετε, αρκετά πρόσφατα. Είναι από τα μεζεδοπωλεία που είχα γράψει μια από τις παλαιότερες κριτικές μου, πριν 5 χρόνια. Και είχα πολύ καιρό να ξαναπάω. Αυτή τη φορά με εξέπληξε πολύ ευχάριστα.

1ον επειδή μου φάνηκε ότι ο χώρος έχει ανακαινιστεί ή διακοσμηθεί με μεγαλύτερη επιμέλεια κι έχει αποκτήσει έναν πιο ζεστό χαρακτήρα.

2ον επειδή επιτέλους, απαγορεύεται το κάπνισμα! Για μένα αυτό είναι μεγάλο ατού και πάντα το επιβραβεύω.

Η κουζίνα του Μήπως είναι σταθερά καλή, με ωραίες προτάσεις μεζέδων και πιάτων, πρωτοτυπία στην εκτέλεση και στο σερβίρισμα, και κυρίως, όλα νόστιμα. Ορισμένα πιάτα παραμένουν σταθερά στον κατάλογο για χρόνια (βλ. λαχματζούν, πεϊνιρλί), άλλα ανανεώνονται, υπάρχουν και τα πιάτα ημέρας που αναγράφονται στον μεγάλο μαυροπίνακα στον τοίχο. Ορισμένα πιάτα θα σας παραπέμψουν στην Ανατολή π. χ. πεϊνιρλί, τα πιλμένια (ζυμαρικά γεμιστά, παρόμοια με τα μαντί) κτλ. Ο κατάλογος είναι αρκετά απλός, δεν σε προδιαθέτει για τις όμορφες γεύσεις που θα γευτείς, αλλά ό, τι και να πάρεις, είναι ανώτερο των προσδοκιών.

Αυτή τη φορά, σχεδόν αφήσαμε την παραγγελία στους φίλους, που το επισκέπτονται πιο συχνά. Κάποια από τα πιάτα δεν θα ήταν στην πρώτη επιλογή μου, αν διάλεγα εγώ (που συνήθως πάω στα πιο "πειραγμένα") αλλά κι έτσι μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι:

Στην αρχή μας έφεραν ένα πανεράκι με δύο φανταστικά καρβελάκια, κομμένα στα τέσσερα. Τραγανά απέξω, αφράτα- αφρός από μέσα. Τόσο ωραίο, φρέσκο ψωμί είχα πολύ καιρό να φάω. Μαζί με ελίτσες, κυριολεκτικά το εξαφανίσαμε μέσα σε λίγη ώρα.

Η αλήθεια είναι ότι πεινούσαμε και ότι καθυστέρησαν πολύ να φέρουν το φαγητό, περιμέναμε ίσως πάνω από 45 λεπτά. Και όταν πλέον είχαμε εξαντλήσει τα περισσότερα νέα μας με τους φίλους που είχαμε καιρό να δούμε (τρώγοντας ψωμί και πίνοντας ημίγλυκο κόκκινο και τσίπουρα, σε σημείο που εγώ άρχισα να ζαλίζομαι), άρχισαν να φτάνουν και τα φαγητά... Αυτός είναι και ο λόγος που αφαιρώ μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση.

Από τα ορεκτικά επιλέξαμε:

- Το χαλούμι. Ήρθε κομμένο σε φετούλες. Μια χαρά.

- Το σαγανάκι με αυγά. Ένα από τα πιάτα που δεν σε προδιαθέτουν για το τι είναι. Μέσα σε πυρίμαχο σκεύος, ένα τηγανιτό αυγό- μάτι, ανάμεσα σε μείγμα από τυριά και κάποιο αλλαντικό, τα ανακατεύεις όλα μαζί και γίνεται κόλαση. Ως ιδέα δεν είναι πολύ του γούστου μου - όχι ότι δεν έφαγα βέβαια- αλλά αν σας αρέσουν αυτού του είδους τα πιάτα, θα το ευχαριστηθείτε!

- ψητή πατάτα (από τα πιάτα ημέρας). Ένα ακόμα πιάτο που δεν ξέραμε τι να περιμένουμε. Πήλινο σκεύος, με σιγοψημένη πατάτα φούρνου, λίγη κρέμα γάλακτος, τυρί και μυρωδικά.
Πολύ καλό!

- Το λαχματζούν: τραγανή βάση, ψιλοκομμένος κιμάς, κρεμυδάκι, μέτρια καυτερό, στο συνόλο θα το χαρακτήριζα άψογο! Από τα πιάτα που πάντα δοκιμάζω στο Μήπως.

- Γιουβέτσι με μανιτάρια. Πολύ πολύ νόστιμο! Όταν το παραγγέλναμε, εγώ δεν είχα και πολλή όρεξη για ένα ακόμα κριθαρώτο. Οι φίλοι μας όμως επέμεναν για το πιάτο αυτό. Και δεν είχαν άδικο. Καταπληκτικό άρωμα και καταπληκτική γεύση, σωστή υφή στο κριθαράκι, που δεν χύλωσε, αλλά το είχαμε στη μέση και τσιμπολογούσαμε μέχρι που μάζεψαν το τραπέζι.

Γενικά οι μερίδες είναι μεγάλες και, στο τέλος, προτείνουν και οι ίδιοι να ετοιμάσουν πακετάκι για το σπίτι.

Από τις μερίδες κρεάτων μοιράσαμε μία πανσέτα και μία μερίδα μπριζολάκια.
- Η πανσέτα ήρθε βουνό- κομμένη σε κομματάκια πάνω σε ένα ξύλινο "τελάρο", με καραμελωμένα κρεμύδια από πάνω και πιτούλες, αν θυμάμαι καλά. Φαινόταν λαχταριστή και ξεροψημένη. Παρόλο που δεν τρώω πανσέτα, δοκίμασα ένα κομματάκι και ήταν νόστιμο. Οι υπόλοιποι βέβαια δεν άφησαν τίποτα.

- Τα μοσχαρίσια μπριζολάκια ήταν πιο κοντά στα γούστα μου, χωρίς κάτι το συγκλονιστικό. Με πατατούλες τηγανιτές. Κι αυτά πάνω στη ξύλινη βάση- τελάρο.

Να πω επί τη ευκαιρία, γενική παρένθεση, ότι όλη αυτή η τάση με τα ανορθόδοξα "σερβίτσια" πάνω στα οποία φέρνουν το φαγητό έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας. Ξεκίνησε από τα μοντέρνα εστιατόρια κι έχει περάσει και στα μεζεδοπωλεία, όμως δεν είναι πάντα επιτυχημένη, ούτε εξυπηρετική και δεν ξέρω αν είναι και υγιεινή σε τελική ανάλυση. Προσωπικά πλέον διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις όταν βλέπω ξύλινες βάσεις, ξύλα κοπής, καλαθάκια, μαρμάρινες πλάκες και ειδικά αυτές τις μαύρες πλάκες παντού, αν και προορίζονται για να σερβίρουμε το σούσι και μόνο. Τι απέγιναν τα ωραία σερβίτσια μας, τα πλέον κατάλληλα για να σερβίρουμε το φαγητό; Αυτό ως μία γενική παρατήρηση.

Κατά τ΄άλλα, το γεύμα μας ήταν άψογο, γι' άλλη μια φορά. Ο λογαριασμός σε καλά επίπεδα, περίπου 35 ευρώ το ζευγάρι, μαζί με τα ποτά. Δηλαδή 17- 20 ευρώ το άτομο το πολύ. Στο τέλος μας κέρασαν ένα σφηνάκι λικέρ. Η κοπελίτσα που μας σέρβιρε, πρότεινε να μας κεράσουν και κάποιο γλυκάκι, brownies νομίζω, αλλά δεν αντέχαμε να φάμε άλλο. Θυμάμαι όμως ότι πάντα κερνούν ατομικά γλυκάκια (κάποτε σουφλέ), τα οποία εκτιμώνται ιδιαίτερα.

Στο Μήπως είναι σίγουρο πως θα φάτε καλά, γι΄αυτό μην αμελήσετε να το επισκεφθείτε ακόμα κι αν ο δρόμος δεν σας βγάζει προς Κερατσίνι. Όχι για την τοποθεσία, όχι για τον χώρο, σίγουρα όμως για το φαγητό. Είναι από τα μεζεδοπωλεία αυτά, όπως το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή, η Φυσαρμόνικα (όπου δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάω) κ. α. που αποτελούν προορισμό γεύσης από μόνα τους.

Καλή Χρονιά σε όλους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

29 Ιουν 2017

Μήπως έγινε ο κόσμος, μήπως, ένας παγωμένος κήπος και χαμόγελο ν’ ανθίσει στην καρδιά του δε μπορεί;; …Είπε η Γαλάνη σκεπτόμενη (όχι αδίκως) το χάλι στο οποίο βαδίζουμε.

Βάζοντας λοιπόν την καλύτερη μου διάθεση κι ας έριχνε καρεκλίδια εκείνο το Σάββατο του Ιουνίου (17/6/17) που δεν έλεγε να καλοκαιριάσει, ακούγοντας Γαλάνη σκέφτηκα… βρε Μήπως να κατέβω κατά Κερατσίνι μεριά που έχω κάτι (γευστικές )εκκρεμότητες;; H φίλη TOMIE έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολύ ask4foodιανό κόσμο εκεί. Έπεσαν λοιπόν τα απαραίτητα τηλέφωνα και κανονίσματα… και τσουπ… 4 άτομα φτάσαμε στο εσωτερικό του συμπαθέστατου Μήπως.

Ο χώρος εσωτερικά, είναι μια σούδα στην κυριολεξία. Στενόμακρος με λίγα τραπεζάκια εντός αλλά απόλυτα του γούστου μου και της παρέας, καθώς με το που μπήκαμε, οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες αγαπημένων μας τραγουδοποιών επί τω έργω μαρτυρούσαν πως οι μουσικές επιλογές που θα μας συντρόφευαν κατά τη διάρκεια του δείπνου μας, θα ήταν οι ιδανικές για μας. Έτσι κι έγινε. Εξαιρετικά έντεχνα ακούσματα. Το ευχαριστηθήκαμε.

Οι υπόλοιποι ίσως να μην ενθουσιαστείτε τόσο, πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι δυσάρεστο το περιβάλλον. Πέτρα σε κάποια σημεία και μια γωνιά κάτω από τη σκάλα που οδηγεί στο πατάρι, με παλιά βινύλια, ένα μεγάλο ραδιοκασετόφωνο, ένα παλιό τηλέφωνο, μια φωτογραφική μηχανή και άλλα αντικείμενα φωτισμένα κατάλληλα… ταξιδεύουν για λίγο το μυαλό πολλά χρόνια πίσω.

Εξωτερικά στον φαρδύ πεζόδρομο υπάρχουν περισσότερα τραπέζια, προστατευμένα ευτυχώς από τη βροχή και το κρύο τον χειμώνα, με νάυλον. Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά για καλοκαιράκι σίγουρα εκεί θα αράξετε.

Εξυπηρέτηση χωρίς παράπονο ως προς τη συμπεριφορά των παιδιών που είχαν αναλάβει το τραπέζι μας. Μόνο ως προς τον χρόνο μεταξύ παραγγελίας και πρώτων πιάτων που αφίχθησαν στο τραπέζι μας. Αλλά όταν φτάνεις Σάββατο βράδυ 10:15 και μέχρι ν’ αποφασίσεις έχει πάει και μισή έντεκα παρά… δεν έχεις πολλές απαιτήσεις. Απλά περιμένεις καρτερικά.

Το φαγητό…. ακριβώς όπως το περίμενα κι ακόμα καλύτερο! Όπως έλεγα και στην Βάσω, η οποία ένα άγχος το είχε εδώ που τα λέμε για το αν θα ταυτιστούν οι απόψεις μας (το παθαίνω κι εγώ όπως και όλοι μας νομίζω, όταν προτείνω εστιατόριο σε φίλο και μάλιστα χρήστη) δύο πράγματα μπορεί να συμβούν:
1. Να μην συμμεριστείς στο 100% τον ενθουσιασμό του ατόμου που σου πρότεινε, γιατί περιμένεις περισσότερα και σίγουρα τα καλά σχόλια αυξάνουν πάντα τις προσδοκίες σου και
2. Να φύγεις το ίδιο, περισσότερο, ή και λίγο λιγότερο ικανοποιημένος.

Ένα πράγμα όμως θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί. Να πάω κάπου που έχει προτείνει έμπιστος χρήστης και να φάω χάλια. Και θεωρώ μετά από τόσα χρόνια γευστικής αναζήτησης και ασχολίας πάνω στο θέμα, πως ξεχωρίζουμε τα γούστα του καθενός και το κατά πόσο ταιριάζουν με τα δικά μας. Οπότε δύσκολα θ’ απογοητευτούμε.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

Ψωμάκια ζεστά στρογγυλά σε καλαθάκι με ελίτσες χ 2,80€ (0,70 έκαστος)

- Φέτα τηγανιτή σε κρούστα από σιμιγδάλι και πετιμέζι χ 6,50€

Τραγανή ωραία κρούστα σε μια λίμνη στην κυριολεξία από πετιμέζι. Πολύ καλή επιλογή σε μεγάλη μερίδα, πλην όμως, κάτι που δε μπορώ να προσδιορίσω, δεν με απογείωσε όπως την υπόλοιπη παρέα. Ίσως η επιλογή φέτας; Ίσως. Ίσως το πετιμέζι που θα προτιμούσα να είναι μέλι ή μαρμελάδα; Ίσως. Κάτι νομίζω πως μου άφηνε όξινη επίγευση στο τέλος παρά την μεγάλη ποσότητα πετιμεζιού.

- Πεϊνιρλί χειροποίητο με λουκάνικο μοσχαρίσιο, πιπεριές & καπνιστό τυρί Μετσόβου χ 8€

Μπόμπα. Διαφορετικό από τα συνηθισμένα παρόλα αυτά πολύ καλό. Με πολύ αφράτο ζυμάρι και γεμάτο υλικό, κι όταν λέω υλικό δεν εννοώ μόνο το τυρί, μέχρι την τελευταία σπιθαμή ζυμαριού στις γωνίες, ήταν τίγκα στο λουκάνικο. Πολύ καλό. Έπαιξε και για πρωινό την άλλη μέρα. Μεγάλη μερίδα και αυτό (σας προειδοποιώ… αυτή η φράση θα σας κουράσει να τη βλέπετε να επαναλαμβάνεται).

- Φέτα χτυπητή χ 4€

Σαν τυροκαυτερή. Και όταν λέμε καυτερή ψιλοπύραυλος! Με χοντρά κομμάτια τυριού μέσα, πιπεριά πράσινη και χειροποίητο μπούκοβο. Πολύ καλή.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Σε κύβους με μυρωδικά, τραγανές και χρυσαφένιες… τα απαραίτητα χαρακτηριστικά μιας τηγανιτής πατάτας. Πολύ ωραίες, ειδικά σε συνδυασμό με τη χτυπητή.

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια και σταφίδες χ 7,50€

Πιάτο ημέρας που θα πρέπει να μπει στον κατάλογο αλλά… είχε μια αστοχία βασική. Ήταν πάρα πολύ ψημένο το συκώτι, συνεπώς σκληρό. Θέλω να πιστεύω πως έτυχε. Θα το επιλέξω ξανά αυτό το πιάτο γιατί και η πρώτη ύλη αλλά και οι υπόλοιπες που το συνοδεύουν μου αρέσουν πολύ και ταιριάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους, αλλά πάντα με τη συγκεκριμένη διευκρίνιση. Μεγάλη μερίδα για να μην ξεχνιόμαστε…

- Γιουβέτσι μανιταριών με παρμεζάνα χ 8,50€

Εξαιρετικό πιάτο, με σωστό χύλωμα και υπέροχη γεύση!!! Το λάτρεψα. Οπωσδήποτε στην παραγγελία.

- Κοτόπουλο μπουκίτσες με λιαστή ντομάτα, χαλούμι και γιαούρτι χ 9,50€

Ένα εξίσου θαυμάσιο πιάτο (Βάσω ευχαριστώ για την επιμονή, ομολογώ ότι δεν θα το επέλεγα διαφορετικά γιατί οι πειρασμοί ήταν πολλοί). Παρότι αρκετά σκορδάτο για το γούστο μου, το τελικό γευστικό αποτέλεσμα ήταν άριστο. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξεχώρισα, ούτε τη λιαστή ντομάτα, ούτε χαλούμι παρά μόνο κοτόπουλο στις μπουκιές μου. Ίσως έτυχε, εκτός αν είχαν πολτοποιηθεί μαζί με το γιαούρτι, δεν ξέρω. Την παράσταση έτσι κι αλλιώς έκλεψε η ροζέ σάλτσα γιαουρτιού με την μπόλικη πάπρικα, στην οποία ήταν βουτηγμένο το κοτόπουλο και ήταν σκέτη αμαρτία. Να το ξαναπω; Επίσης μεγάλη μερίδα.

- Πιλμένια με κιμά χ 8,50€

Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Πιάτο ημέρας που πρέπει πάση θυσία να μπει μόνιμα στον κατάλογο. Ζυμαρικό γεμισμένο με κιμά, με φρέσκο βούτυρο κι από πάνω γενναιόδωρη ποσότητα γιαουρτιού πασπαλισμένο με πάπρικα… Θεός! Δεν ξέρω αν έχουν διαφορά από τα γνωστά μαντί, πάντως αν έχουν είναι ελάχιστη γιατί μοιάζουν πάρα πολύ! Ξέχασα κάτι; Α, ναι… και μεγάλη μερίδα!

Ήπιαμε μόνο νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε πολλάκις και στο τέλος μας κέρασαν από ένα κομμάτι σοκολατένιο γλυκό τύπου brownie με σαντιγύ, αξιοπρεπέστατο κλείσιμο και σφηνάκια λικέρ μανταρίνι.

Το παραπάνω τερατώδες δείπνο (όχι σε αριθμό πιάτων αλλά σε ποσότητα και ποιότητα), κόστισε συνολικά 58,80€ ήτοι 14,70€/άτομο…ούτε καν 15€ και θεωρώ πως πιο value for money πεθαίνεις! Μήπως θα ξαναπάμε;; Εννοείται.

Συμπερασματικά το Μήπως αποτελεί μια τιμιότατη -σε όλους τους τομείς- επιλογή και η μεγαλύτερη επιτυχία του έγκειται στο γεγονός ότι συζητάμε ακόμα πόσο ωραία φάγαμε και σχεδιάζουμε ήδη την επόμενη επίσκεψή μας, παρά την απόσταση που μας χωρίζει. Στον μαυροπίνακα άλλωστε με τα πιάτα ημέρας αλλά και στον κυρίως κατάλογο, υπάρχουν πολλοί λογαριασμοί που έμειναν ανοιχτοί…

Τρία στα τρία λοιπόν στην περιοχή και μάλιστα σε απόσταση βολής μεταξύ τους. TΟΜΙΕ… περιμένουμε την επόμενη πρόταση, ο ενθουσιασμός σου με βρήκε απόλυτα σύμφωνη.

Είναι περιττό νομίζω να αναφέρω ότι ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ.