Μικρό μουσικό παραδοσιακό καφενείο-τσιπουράδικο. Ανοιχτό από το πρωί κάθε μέρα. Ζωντανή μουσική τις καθημερινές το βράδυ (από ρεμπέτικα μέχρι παραδοσιακά και jazz χωρίς μικρόφωνα).

27 Μάρ 2015

Οι Θεσσαλοί έχει γίνει το αγαπημένο μου στέκι εδώ και ένα χρόνο (στον καινούργιο χώρο σε ένα παλιό σπιτάκι) λόγω αισθητικής, μουσικής και φαγητού.

Ο χώρος είναι πολύ ζεστός παραδοσιακός και παρείστικος με μουσικές επιλογές πολύ καλές από ρεμπέτικο, παραδοσιακό και έντεχνο τραγούδι.

Το φαγητό εξαιρετικό με εναλλαγές ανά τακτά χρονικά διαστήματα, με αποκορύφωμα κατά τη γνώμη μου τις πατάτες με σκόρδο και δεντρολίβανο, τα χοιρινά μπριζολάκια, το λουκάνικο Τρικάλων και πολλά άλλα που τα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς. Τα ποτά καθαρά και σχετικά οικονομικά. Η ρακή εξαιρετική!

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή ακόμη και όταν έχει πολύ κόσμο.

03 Νοε 2014

Χτες μετά από πολύ καιρό ξαναπήγα στους Θεσσαλούς, νομίζω είναι μία καλή ευκαιρία να επικαιροποιήσω την κρητική μου, πόσο μάλλον τώρα που το μαγαζί έχει πάει απέναντι από εκεί που ήταν, σε ένα μικρο όμορφο σπιτάκι του Βοτανικού.

Πήγα Παρασκευή βράδυ, με δύο φίλους, κατά τις 9.00 και βρήκαμε στην κυριολεξία το τελευταίο τραπέζι (υπήρχε άλλο ένα αλλά ήταν κλεισμένο). Στο μαγαζί γινόταν το αδιαχώρητο. Και την προηγούμενη φορά που είχα πάει μου είχε κάνει εντύπωση πόσο στριμωχτά ήταν όλα, μα ήταν απόγευμα, δεν είχε κόσμο και δεν με ενόχλησε.

Όλο αυτό συνεισφέρει στο να γίνουν οι θαμώνες μία παρέα και όντως και από δεξιά, αλλά και από αριστερά μας, σε λίγη ώρα αρχίσαμε να τα λέμε με τους διπλανούς. Εδώ έρχεται το συμπέρασμα, από τη μία ήταν μια πρόσχαρη παρέα (αντίθετου φίλου) και είχε όρεξη για χαβαλέ και επικοινωνία, όλα όμορφα ως εδώ, από την άλλη όμως ήταν δυο τύποι με προφανή διάθεση για εξυπνάδες και ειρωνικό υφάκι, έλα μου που ήμασταν τόσο κοντά που δύσκολα τους αγνοούσαμε... Τα λέω όλα αυτά για να επισημάνω το προβληματισμό μου για το στρίμωγμα.

Να επισημάνω οτι τέτοιου είδους μαγαζιά είναι 99% οι επιλογές μου, μα εκεί ένοιωσα λίγο σα να πνίγομαι. Έχω δει το καλοκαίρι οτι έχει και μια μικρή όμορφη, εσωτερική, αυλή, αλλά δεν έχει τύχει να κάτσω. Κατά γενική ομολογία, προτιμούσα τους παλιούς Θεσσαλούς, που ήταν πιο καφενές και λιγότερο μεζεδοπωλείο...

Ο κατάλογος μικρός σε φίλο τετραδίου που σημαίνει οτι το μενού αλλάζει από μέρα σε μέρα. Παραγγείλαμε χούμους που ήταν ικανοποιητικό όπως και το ταμπουλέ, πήραμε επίσης πατάτες φούρνου με δεντρολίβανο και σκόρδο, εξαιρετικές, και ρεβίθια φούρνου με λιαστές ντομάτες, πολύ νόστιμα. Ήπιαμε λευκό κρασί,

Μας σέρβιρε μια κοπέλα που ήταν πολύ ευγενική αλλά πιστεύω οτι όταν είναι τίγκα, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά χρειάζεται και δεύτερο άτομο (αρκετά αργότερα εμφανίστηκε ένας ακόμα τύπος που σέρβιρε, μάλλον από την κουζίνα).
Πληρώσαμε 24€ τιμή σχετικά καλή.

Συμπερασματικά, θα ξαναπάω αλλά δεν είναι από τις πρώτες επιλογές μου, ίσως άλλες ώρες (απόγευμα) κι οχι Παρασκευοσάββατο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη batik.

15 Μαι 2014

Φέέέταααα! Είναι ο καταλληλότερος χαρακτηρισμός κατά τη γνώμη μου για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να λέγονται και…Ικαριώτες.

Ήτοι αν είστε από τους ευτυχής ανθρώπους που σ’ αυτή τη ζωή δεν αγχώνεστε και δεν εκνευρίζεστε για τίποτα μα τίποτα, τότε είναι το κατάλληλο μέρος για να επισκεφθείτε. Ο λόγος δεν είναι ένας αλλά πολλοί, τους οποίους περιγράφω παρακάτω.

Σάββατο βράδυ και από νωρίς (περί ώρα 8:20) φίλη η οποία έχει επισκεφθεί το μαγαζί αυτό πολλάκις, περνάει από εκεί και ζητάει κράτηση για 3 άτομα αλλά για αργά, - καθώς θα βρισκόμασταν σε κοντινότατο θεατράκι και η παράσταση θα τελείωνε γύρω στις 11 παρά. Η απάντηση είναι αρνητική. Δεν μπορεί να κρατηθεί τραπέζι μέχρι τόσο αργά. Δεκτό, οπότε αποφασίσαμε να πάμε άνευ κράτησης και βλέπουμε.

Με τα πολλά, φτάνουμε στο μαγαζί γύρω στις 11:10 όπου επικρατεί λαϊκό προσκύνημα. Δε μπορεί σκέφτομαι, θα αξίζει τον κόπο. Ρωτάμε το παλικάρι που είναι στα μέσα και στα έξω στην κυριολεξία - νομίζω ότι είναι και ο ιδιοκτήτης- (δηλαδή είναι και στην κουζίνα αλλά ενίοτε και στο service, γιατί ήταν μόνο 3 άτομα όλα κι όλα και καιγόταν ο κ…ς τους), και μας λέει περιμένετε να δω τι μπορώ να κάνω.

Μετά από κανένα 5λεπτο σκάει μύτη με ένα τσίγκινο τραπεζάκι διαστάσεων καφενείου και 2 χαμηλά ξύλινα σκαμπουδάκια και τα τοποθετεί μπροστά στην βιτρίνα του ψυγείου με τα αλλαντικά, τα τυρία και τα διάφορα προϊόντα τους. Εννοείται ότι δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσουμε εκεί κι όταν του το είπαμε, έκπληκτος που αρνηθήκαμε, μας παράτησε σύξυλους και μπήκε τρέχοντας στην κουζίνα. Θεωρήσαμε ότι θα ξαναγύριζε αλλά γελαστήκαμε. Η ζωή κυλούσε κανονικά στους Θεσσαλούς κι εμείς παρότι στεκόμασταν όρθιοι, κανείς δεν συγκινούνταν έστω να μας πει, συγνώμη ρε παιδιά αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Οι φίλες μου επέμεναν ενοχλημένες να φύγουμε, αλλά εγώ από την άλλη επέμενα πριν φύγουμε να του πω απλά ότι δεν είναι καθόλου σωστός τη στιγμή που έχουμε πάει από τις 8 και δεν μας έκαναν την κράτηση, ενώ ακριβώς απέναντι υπάρχει “κρατημένο” τραπέζι και η ώρα είχε ήδη φτάσει 11:30…??? Και το έκανα. Τότε έκπληκτος πάλι μας είπε ότι δεν είχε καταλάβει ότι η ώρα είχε πάει 11:30 από την τρέλα που επικρατούσε εκεί μέσα, οπότε μας ζήτησε συγνώμη και μας έβαλε να καθίσουμε εκεί…

Αυτό καθεαυτό το σκηνικό δεν το προσμετράω στην βαθμολογία, γιατί αφενός μεν ζήτησε συγνώμη, αφετέρου προς τιμήν του, δύο φορές αφότου καθίσαμε ήρθε στο τραπέζι μας, την μια με ρακή και την άλλη με μια μπύρα κερασμένη για να επανορθώσει, οπότε δεκτό.

Δε μπορώ όμως να μην προσμετρήσω το γεγονός ότι 3 άτομα δεν φτάνουν ώστε να εξυπηρετήσουν τον κόσμο που τους επισκέπτεται συνεπώς στο σύνολό της η εξυπηρέτηση είναι ελλιπής. Διότι δε μπορεί το άτομο που μαγειρεύει να βγαίνει παράλληλα και στη σάλα για να τακτοποιεί τον κόσμο στα τραπέζια, κι αυτό ήταν δική του ευθύνη.

Πάμε στον χώρο που δεν μου άρεσε καθόλου, όχι γιατί έχει παλιά αντικείμενα παντού και παραπέμπει σε άλλα χρόνια, αλλά γιατί είναι τόοοσα πολλά και τόσο άναρχα τοποθετημένα σε κάθε σπιθαμή των τοίχων, που προσωπικά μου προκαλούν μια σύγχυση. Με λίγα λόγια αλαλούμ. Από καπέλα, μουσικά όργανα, μπουκάλια, ραδιόφωνα, σωλήνες χημείου μέχρι στέφανα είδα κρεμασμένα κάπου εκεί στο χαμό! Το πρόβλημα δεν ήταν τα αντικείμενα, αλλά ο τρόπος με τον οποίο ήταν διακοσμημένα. Μοιάζει σαν ο καθένας που μπαίνει εκεί, να καρφώνει και κάτι στον τοίχο όπου λάχει. Αλλά γούστα είναι αυτά.

Άλλωστε βλέποντας την κριτική της φίλης tettis της οποίας την άποψη εκτιμώ και σέβομαι, μπορεί εύκολα να κατανοήσει κάποιος τη διαφορετική ματιά με την οποία μπορεί να δει κάποιος έναν ίδιο χώρο με τα ίδια δεδομένα. Κι έχει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον το γεγονός ότι παρά την διαφορετική προσέγγιση, η συνολική βαθμολογία που έχουμε δώσει τελικά είναι στην κλίμακα του 2. Αυτός είναι και ο σκοπός των κριτικών που γράφουμε, ο άνθρωπος ο οποίος θα διαβάσει μια σειρά απόψεων για έναν χώρο, να συμπεράνει εάν ταιριάζει με τα γούστα του και να επιλέξει αν τελικά θα τον επισκεφτεί ή όχι.

Προχωράμε λοιπόν στην εξυπηρέτηση. Είπαμε…Φέέέτααα! Η εμπειρία μας σε αυτήν την κατηγορία, ολοκληρώθηκε σε τέσσερεις ενότητες:

Πρώτον: Ήρθε πρώτο απ’ όλα το μανούρι με το μέλι στο κέντρο σέντρα, χωρίς σερβίτσια και χωρίς ψωμί. Το είχαμε εκεί μπροστά μας κανένα δεκάλεπτο και μας έτρεχαν τα σάλια, χωρίς να μπορούμε να το αγγίξουμε. Και η συμπαθέστατη κατά τα άλλα σερβιτόρα πηγαινοερχόταν μπροστά από το τραπέζι μας το οποίο ήταν κοντά στην κουζίνα, χωρίς να έχει πάρει μυρωδιά, μέχρι τη στιγμή που την βρήκαμε μπόσικη και της το είπαμε.

Δεύτερον: Ρωτήσαμε το ψηλό παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία (που εδώ θα ταυτιστούν απόλυτα οι απόψεις μας με την tetti και θα βγει και το συμπέρασμα ότι, όχι, δεν έφταιγε η μέρα φίλη tetti, το παλικάρι είναι έτσι all season) αν τα κεφτεδάκια έχουν μέσα σκόρδο και μας είπε βέβαια, οπότε τα απορρίψαμε. Εσείς τι θα καταλαβαίνατε από αυτό; Ότι δεν θέλουμε το σκόρδο. Εύκολο. Μας έφερε λοιπόν μετά τις πατάτες με το δεντρολίβανο που καλύτερα να παραγγέλναμε σκέτα σκόρδα με λίγη τριμμένη πατάτα από πάνω, παρά αυτό που ήρθε…
Γιατί άνθρωπε του Θεού δεν μας εξηγείς ότι έχουν και οι πατάτες σκόρδο;;; Αφού βλέπεις ότι το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι…

Τρίτον: Μαχαίρι καθ’ όλη τη διάρκεια της βραδιάς είχαμε ΕΝΑ, αυτό που ζητήσαμε για να κόψουμε την πρασόπιτα, να τεμαχίσουμε το μανούρι, να κόψουμε τα πλευρώτους…, αφού να φανταστείτε και τα μπριζολάκια τα κόψαμε με αυτό, ένας-ένας ξεχωριστά.

Τέταρτον: Το αποκορύφωμα της βραδιάς ήταν όταν αφού είχαμε φάει όλα μας τα φαγητά και δεν είχε έρθει ακόμα ένα πιάτο με ομελέτα και σουτζούκι, όταν το είπαμε στην κοπέλα μας απάντησε ότι τελείωσε. Ζητήσαμε να μας φέρει καγιανά και μας είπε ότι κι αυτό τελείωσε, γιατί βασικά τελείωσαν τ’ αυγά…κάθεστε; Ακριβώς απέναντί μας, στο ψυγείο βρισκόταν μια λεκάνη με τουλάχιστον 15 αυγά μέσα…Δεν μπήκαμε καν στη διαδικασία να το σχολιάσουμε.

Πάμε στο φαγητό που ούτε αυτό μας ενθουσίασε.

- Μανούρι με μέλι, αρκετά καλό. Ίσως το ωραιότερο πιάτο

- Πατάτες (σκορδάτες) με δεντρολίβανο, που σημειωτέον δεν αναφέρεται στον κατάλογο ότι είναι bady οπότε νομίζαμε ότι θα ήταν οι κλασσικές τηγανιτές, ούτε βεβαίως ότι έχουν σκόρδο. Ασχολίαστες. Είναι βρασμένες και ενδεχομένως περασμένες από λίγο από το τηγάνι, σερβιρισμένες με χοντρό αλάτι.

- Πρασόπιτα αδιάφορη, με φύλλο καθόλου τραγανό, αντιθέτως μαλακωμένο.

- Μανιτάρια πλευρώτους, αδιάφορα. Ούτε καν χρωματάκι δεν είχαν πάρει

- Χοιρινή τηγανιά αδιάφορη

- Μπριζολάκια χοιρινά (με ένα μαχαίρι), απλά καλά, τίποτα το ενδιαφέρον…

Ήπιαμε 3 μπύρες (μαζί με την κερασμένη) και γλυκό δεν μπήκαμε στον κόπο να παραγγείλουμε για ευνόητους λόγους.

Για τα παραπάνω 3 άτομα πληρώσαμε 35€ (στο μιλητό) χωρίς απόδειξη που επίσης δεν μπήκαμε καν στον κόπο να ζητήσουμε, γιατί το μόνο που θέλαμε ήταν να φύγουμε.

Συμπέρασμα: Από εκείνο το βράδυ λοιπόν το μόνο που έχουμε να θυμόμαστε είναι η “πνιγμονή”…το εξαιρετικό έργο που είδαμε.

Ωραία λοιπόν (για κάποιους) στους Θεσσαλούς, αλλά δεν είναι για τα νεύρα μας…Το ξέρω θα πεθάνουμε γρήγορα, αλλά τουλάχιστον ας πάμε χορτασμένοι βρε αδερφέ!!!

Στους Θεσσαλούς έχω πάει πολλές φορές τα τελευταία 2-3 χρόνια, με τελευταία χθες το βράδυ. Αρχικά πρέπει να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο έχει μεταφερθεί στο ακριβώς απέναντι κτήριο με σημαντικά μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο και έξτρα πίσω όμορφη αυλή (για τους καλοκαιρινούς μήνες).

Επίσης είναι σημαντικό να αναφέρω ότι έχει αλλάξει εν μέρει διεύθυνση (κάποια άτομα έχουν φύγει κάποια έχουν προστεθεί) και αυτό έχει ανεβάσει κατά πολύ τη βαθμολογία στην εξυπηρέτηση, καθώς στους παλιούς Θεσσαλούς κάποιοι είχαν το ύφος ''εμείς εδώ είμαστε για την πάρτη μας και χάρη σου κάνουμε που σε σερβίρουμε".

Το φαγητό ήταν πάντα σε καλό επίπεδο, αλλά τον τελευταίο χρόνο μαζί με όλα τα υπόλοιπα έχουν ''ανέβει'' και τα πιάτα. Ξεχωρίζω τα κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα, το μανούρι με μέλι, το σπετσοφάι ( σε πιο ανάλαφρη βερσιόν) και τα πιάτα με μανιτάρια.

Η εξυπηρέτηση όπως προανέφερα έχει κάνει στροφή 180 μοιρών. Αν έγραφα πριν 2 χρόνια θα έπρεπε να είχα βάλει 1 επειδή δεν υπάρχει 0. Πλέον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, οι κοπέλες που εξυπηρετούν είναι ευγενικές και το σέρβις χθες ήταν ιδιαίτερα γρήγορο.

Ο εσωτερικός χώρος είναι ζεστός και όμορφος, με παλιά τραπεζάκια, χώρος cozy με χαρακτήρα. Η αυλή επίσης είναι όμορφη, αν και τα πράγματα εκεί είναι λίγο πιο στριμωγμένα. Θαμώνες όλων των ηλικιών.

Οι τιμές για τα πιάτα (σε ικανοποιητικό μέγεθος) κυμαίνονται στα 4-6 ευρώ και το αλκοόλ επίσης είναι φθηνό. Στα + των νέων Θεσσαλών ότι χθες μας έφεραν απόδειξη.

Οι νέοι Θεσσαλοί λοιπόν είναι μια επιλογή για ρακή/τσίπουρο/κρασί και γενναίους μεζέδες που αξίζει να επισκεφθείτε!

12 Νοε 2013

Ψάχνεις ένα ουζερί με χαλαρή ατμόσφαιρα, χαλαρό κόσμο, αξιοπρεπή μεζεδάκια και τιμές που συνάδουν με την εποχή και την παραγγελία σου στην ευρύτερη περιοχή Κεραμεικού - Γκαζιού - Βοτανικού;
Τότε "οι Θεσσαλοί" είναι ταμάμ, που λένε και οι φίλοι μας οι Τούρκοι, για την περίπτωσή σου!

Και εξηγούμαι:

Παρασκευή βράδυ (8/11), με ένα πολύ αγαπημένο μου φιλικό ζευγάρι, αποφασίσαμε να κατηφορίσουμε προς Βοτανικό, έχοντας συμβουλευτεί το συνήθως αλάνθαστο αγαπημένο μου site, ήτοι τους συνήθως αλάνθαστους αγαπημένους καλοφαγάδες, και θέλοντας, βεβαίως, ένα χαλαρό μέρος, κυρίως να τα πούμε μετά από καιρό, να τα πιούμε για να πάνε τα "φαρμάκια" κάτω και γενικά να περάσουμε ένα όμορφο βράδυ. Πλησιάζοντας στο μαγαζί, και ξέροντας ότι είναι στη δεξιά μεριά της μελενίκου όπως την ανεβαίνεις, είδα με μεγάλη έκπληξη σκοτάδια εκεί όπου βρισκόταν, ωστόσο τελικά μεταφέρθηκε (το καλοκαίρι, απ΄ό,τι μας πληροφόρησαν στη συνέχεια) ακριβώς απέναντι.

Ο χώρος με το που μπαίνεις σου δημιουργεί μια οικειότητα, στα δεξιά ένας ψηλος πάγκος, σαν μπάρα, με ψηλά σκαμπώ, για όποιον αρέσκεται σε... "αφ' υψηλού" τσιμπολογήματα, στη μέση διάδρομος που οδηγεί σε μικρή αυλίτσα με τραπεζάκια, και στα αριστερά ο κυρίως χώρος, με δύο μικρές αίθουσες, και αρκετά απλά, μεταλλικά, παλιακά τραπεζάκια, με ξύλινες καρέκλες, ενίοτε σε πολύ κοντινή απόσταση, ωστόσο δεν σε πολυενοχλεί, γιατί δεν πας για ρομαντικό δείπνο εκεί.

Στους τοίχους και σε κάποια ράφια περιμετρικά, κλασικά πια, παλιές φωτογραφίες και παλιά αντικείμενα, όπως ένα όμορφο ραδιόφωνο (ίσως άκουγαν από εκεί τον παράνομο ραδιοφωνικό σταθμό των φοιτητών του Πολυτεχνείου, ποιος ξέρει;;), γενικώς πάντως η ατμόσφαιρα σε χαλαρώνει αρκετά και σε βοηθάει να περάσεις ένα όμορφο βράδυ...

Στα του φαγητού, ενώ οι προηγούμενοι χρήστες ανέφεραν την ύπαρξη 2 - 3 πιάτων, ό,τι έβγαζε κάθε μέρα η κουζίνα, πλέον να ενημερώσω ότι υπάρχει και κατάλογος, όχι βέβαια 10 σελίδων, μίας, ωστόσο έχει αρκετές επιλογές, όπως 2 - 3 σαλάτες, 2 - 3 κρεατικά και μετά διάφορα μεζεδάκια, ενίοτε έχουν και κάποια πιάτα ημέρας.

Τιμήσαμε δεόντως:

- Σαλάτα πολίτικη, αρτυμένη ως έπρεπε και πολύ - πολύ νόστιμη

- Καγιανά, ψιλοκομμένη ομελέττα στην ουσία, με κομματάκια φέτας, ντομάτας και πιπεριάς, αρκετά καλό πιάτο

- Μπουγιουρντί στο πήλινο, με δύο μεγάλα κομμάτια φέτας, ντομάτα, πιπεριά και μπούκοβο, θα το προτιμούσα ενιαίο, και με λίγη σαλτσούλα ντομάτας, καλό πάντως

- Κεφτεδάκια φούρνου, στην πραγματικότητα 3 μεγάλα μπιφτέκια θα τα έλεγα, συνοδεία πολίτικης σαλάτας

- Χορτόπιτα, νόστιμη, ωστόσο με "παπαριασμένα" και όχι τραγανά φύλλα

- Φάβα, μπόλικη ποσότητα, κρύα, αλλά αρκετά νόστιμη

- Πατάτες με δεντρολίβανο, πολύ ωραίο πιάτο, κομμένες κυβάκια, με τη φλούδα τους, ψητές (ίσως ελάχιστα περασμένες απο το τηγάνι), με μπόλικο δεντρολίβανο, που τους πήγαινε πολύ

Γενικά, οι ποσότητες ήταν αρκετά ικανοποιητικές, και οι τιμές κυμαίνονταν, αν θυμάμαι καλά, περί τα 3,50 - 5,00 ή 6,00 ευρώ, και τα πιάτα ήρθαν αρκετά γρήγορα (προφανώς τα περισσότερα είναι ήδη έτοιμα). Και στην περίπτωση αυτή, στην ποιότητα θα έβαζα 2,5 - κρίμα να μην υπάρχει αυτή η επιλογή... Ακούει κανείς;;; :P

Μαζί με αρκετά (τι αρκετά, περίπου 750 ml) καραφάκια ρακή (1 100αράκι κεράστηκε στο τέλος), και 1 lt κρασί λευκό χύμα, ο λογαριασμός (δια στόματος ιδιοκτήτη ΜΟΝΟ) ανήλθε στα 55 ευρώ (από 59, όπως μας είπε), ήτοι περί τα 18 ευρώ έκαστος, δεν τα λες και λίγα, ειδικά αν αναλογιστείς την έλλειψη απόδειξης, ωστόσο θεωρώ ότι γι΄ αυτά που πήραμε, και ιδίως τις ποσότητες αλκοόλ, είναι αρκετά καλά.

Μόνο "μελανό" σημείο (πέραν της μη έκδοσης απόδειξης, βέβαια), το σέρβις αρχικά από έναν νεαρό σχετικά δύσθυμο, που δεν του έπαιρνες πολλά - πολλά, που δεν σε καλωσόριζε με χαμόγελο, που δεν ταίριαζε γενικά με το κλίμα του μαγαζιού... Στο τέλος, βέβαια, "λύθηκε" κάπως, και έσκασε και κανά - δυο χαμόγελα, αλλά, κατά τον τίτλο γνωστού βιβλίου: "Χαμογέλα ρε! Τι σου ζητάνε"; Τσάμπα είναι ρε φίλε, από τα λίγα που είναι ακόμη τσάμπα, τι το τσιγκουνεύεσαι;; Για να μην τον αδικώ, ίσως δεν ήταν η μέρα του, τι να πω... Ίσως...

Εν κατακλείδι, συστήνεται για τσιμπολόγημα, αξιοπρεπούς έως καλού επιπέδου σε κάποια πιάτα, άφθονο αλκοόλ και γενικά χαλαρό και απαλλαγμένο από οποιαδήποτε "δηθενιά" περιβάλλον.

27 Μάρ 2013

Καλά τα λέει ο karmaboxer. ενα απο τα καλύτερα ρεμπέτικα live κάθε Πέμπτη (παίζουν και στην καπνικαρεα τα μεσημερια).

φαγητο τίμιο, οι τιμές πάλι ειναι ότι να ναι, την μια φτηνά την άλλη μέτρια προς ακριβά.

το στυλ των εργαζομένων δεν χρειάζεται να αλλάξει έχει πλάκα, αλλά γενικά κάτω απο το πέπλο της χαλαρότητας και δήθεν εναλλακτικό να κάνεις λογαριασμό 60 ευρώ και στο τραπέζι να έχει μείνει απόδειξη απο μια μπύρα με έχει κουράσει.

18 Φεβ 2013

Πριν από λίγο καιρό πέρασα απο το μαγαζάκι αυτό, αλλά διαπίστωσα κάποιες αλλαγές που μου έκαναν εντύπωση. Προτιμώ να μην τρώω χρόνο σε κριτικές αρνητικές αλλά όταν γνωρίζω, θέλω να έχω γνώμη.

Τίμια προσπάθεια δεν το λες αυτό με τις τιμές! Ανάλογα με τη διάθεση του καταστηματάρχη να εξαρτάται το πόσο θα φάμε και θα πιούμε, μάλλον πονηριά το βρίσκω. Καμία σχέση με καλή συμπεριφορά, ειδικά σε λαϊβ που φύγαμε γρήγορα μη μας δείρουν γιατί είχε φασαρία!

Μου άρεσε πως ξεκίνησαν οι θεσσαλοί, και τους προτιμούσα απο άλλα μαγαζιά του είδους. Κάτι άλλαξε όμως... ο χώρος, η συμπεριφορά και γενικά ο αέρας χάλασε.

Θυμάμαι τους θεσσαλούς Αποστόλη και Αλέξη και έμαθα πως έμεινε μονο ο 2ος... Ίσως να φταίει και η απουσία του 1ου... Δεν θα το πρότεινα πάντως γιατί με τα δείγματα συμπεριφοράς κάτι μου βρωμάει.

Και τα λεφτά αυτή την εποχή δεν είναι για να κάνεις μάγκα τον κάθε έναν που πουλάει τρελίτσα εις βάρος μας. Μάλλον θέλει λίγη προσοχή παραπάνω το εν λόγω κατάστημα.

12 Φεβ 2013

Έχω πάει αρκετές φορές Θεσσαλούς και τελευταία στις 11-2-2013. Οι Θεσσαλοί είναι ιδιαίτερο μέρος και σαν τέτοιο πρέπει να βαθμολογηθεί. Καταλαβαίνω και δέχομαι ότι κάποια πράγματα στους Θεσσαλούς θα φαίνονται περίεργα και πρόχειρα σε κάποιους. Αλλά για μένα πρόκεται για πραγματικά αυθεντικό μέρος.

Ο χώρος
Βρίσκεται στον Βοτανικό σε περίεργο μέρος από άποψη συγκοινωνίας και γειτονιάς. Το ίδιο το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο αλλά ζεστό και όμορφο, φορτωμένο (ίσως υπερβολικά) με διακοσμητικές λεπτομέρειες (χάρτες, παλιές διαφημίσεις). Μικρά τραπεζάκια και καρέκλες σε στυλ καφενείου.

Το θέμα του χώρου είναι ότι είναι απίστευτα ζεστός και όταν έχει κόσμο πολύ παρεΐστικος. Η ατμόσφαιρα στο μαγαζί είναι από τα πολύ δυνατά του σημεία. Τα παιδιά που του έχουν και το δουλεύουν είναι ευγενέστατοι και ανοιχτοί. Μόνο αρνητικό όταν είναι γεμάτο, ο εξαερισμός είναι ανεπαρκής και μπορεί ο αέρας να γίνει ενοχλητικός, αν υπάρχει πολύ κάπνα.

Διοργανώνονται συχνά πολύ όμορφα live, που μπορείτε να δείτε στην σελίδα του facebook. Πρέπει να ζήσετε ένα live στους Θεσσαλούς, αξίζει. Το μαγαζί γεμίζει βραδάκι (τα μεσημέρια έχει από λίγο έως καθόλου κόσμο. Υπάρχει και αυτή η λάθος αντίληψη στην Αθήνα ότι το τσίπουρο πίνεται βράδυ). Λόγω του εξαερισμού και μόνο βάζω 2.8 στο χώρο, κατα τα άλλα μου αρέσει πολύ.

Φαγητό
Ένα από τα πράγματα που με τρελαίνουν στο μαγαζί, είναι ότι δεν έχει κατάλογο. Διαλέγεις το ποτό σου (τσίπουρο από το Μουζάκι καταπληκτικό και κρασί εξίσου καλό, έχει και άλλα απλά δεν έτυχε να δοκιμάσουμε) και σου φέρνουν να τσιμπήσεις ανάλογα με την μέρα και το τι υπάρχει. Σου λένε "έχω λίγο κιμά να σου φτιάξω μια κεφτεδάκια?" Σου φέρνουν μια σαλάτα λίγο γραβιέρα και πάει έτσι.

Ξέρω ότι σε πολλούς αυτό θα φαίνεται κάπως. Επίσης έτσι δεν μπορείς να υπολογίσεις τις τιμές. Κάποιοι θα πούνε ότι γίνεται από προχειρότητα, "μπακαλίστικα". Εγώ δεν είμαι από αυτούς. Αυτή είναι η τακτική του καταστήματος, γιατί αυτό είναι το ύφος που διάλεξαν τα παιδιά να έχει το μαγαζί.

Παρεΐστικο, χύμα, παλιακό. Επιπλέον το φαγητό είναι πάντα καλό, φρέσκο και σε γενναίες μερίδες.

Συγκεκριμένα χτες μεσημέρι πήραμε δυο καραφάκια τσίπουρο, εξαιρετικό και μας έφεραν (αφού μας είπανε τι έχει) πατάτες βραστές και ύστερα ελαφρώς τηγανισμένες με δεντρολίβανο, (πολύ καλές και πολύ μεγάλη μερίδα) ένα σαγανάκι φέτα (επίσης καλή μερίδα και σωστά τηγανισμένο, αλλά έβγαλε πολύ λάδι) και μια ομελέτα με μανιτάρια, τυρί και σουτζούκι (πεντανόστιμη και μεγάλη.)

Στο τέλος μας κέρασαν και ένα τρίτο καραφάκι. Ήμασταν 3 άτομα και δεν είχαμε πάει για πολλά, αλλά το φαγητό ήταν αρκετό ώστε να αφήσουμε και κάτι μπουκιές στο τέλος. Για αυτά πληρώσαμε 18 ευρώ και αυτό με φέρνει στις τιμές.

Λόγω της ιδιαιτερότητας στην παραγγελία, δεν έχω καταφέρει ποτέ να υπολογίσω σωστά, πόσο έχει τι. Από ό,τι έχω καταλάβει δεν υπάρχουν και στάνταρ τιμές για κάτι. Τα 18 ευρώ για αυτά που πήραμε είναι οριακά φτηνά. Δηλαδή αν με 36 ευρώ παίρναμε 4-5 καραφάκια και 4-5 πιάτα (υπολογίζοντας και την ποιότητα-ποσότητα) είναι 12 ευρώ το άτομο. Πολύ καλά.

Κάποιες άλλες φορές έχουμε πληρώσει κάτι παραπάνω από αυτά αναλογικά. Δηλαδή οι τιμές κυμαίνονται από φτηνά έως μέτρια. Ποτέ δεν έχουμε πληρώσει κάτι που να θεωρήσουμε πολύ. Λίγες φορές πληρώσαμε κάτι που θεωρήσαμε ότι θα μπορούσε να είναι και καλύτερο. Στο φαγητό βάζω 3 και στις τιμές επίσης 3.

Όπως προείπα τα παιδιά είναι εξαιρετικά, χαβαλετζήδες και ευγενικοί. Όταν έχει κίνηση μπορεί να υπάρξει μικρή καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση. Λογικό από τη μια, αλλά δεν είσαι και αναγκασμένος να το υποστείς και το καταλαβαίνω. Βέβαια δεν μιλάμε και για τρομερές καθυστερήσεις, μιας και το μαγαζί είναι μικρό. 3 στην εξυπηρέτηση.

Αυτά. Προσπάθησα να είμαι αναλυτικός για να ξέρετε τι να περιμένετε. Ακόμα και αν δεν σας αρέσει σαν στυλ, αξίζει να πιείτε ένα τσιπουράκι και να δείτε ένα live. Πραγματικά το κλίμα είναι απίστευτο και το φαγητό καλό.

22 Νοε 2012

Τρίτη απογευματάκι και πήγαμε στους Θεσσαλούς, σκόπιμα νωρίς για να αποφύγουμε τη κάπνα του μαγαζιού. Αν και ο χώρος είναι μικρός, εμένα μου αρέσει, με τη γνωστή βέβαια ένσταση του εξαερισμού. Τουλάχιστον στη κουζίνα θα μπορούσε να υπάρχει αποροφητήρας για το τηγάνι.

Στο δια ταύτα τώρα, το φαγητό ήταν πολύ καλό και οι ποσότητες ικανοποιητικές (μεζέδες). Πήραμε 3 πιάτα (2 κρεατικά και 1 μανιτάρια τηγανιτά) συν 2 καραφάκια τσίπουρο, σύνολο 20 ευρώ. Σίγουρα θα ξαναπάω προτιμώντας απογευματινές ώρες που είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Οι βαθμολογίες θάπρεπε νανε κατά κατηγορίες .

τί βαθμολογία νά βάλω σέ ενα καφενεδάκι φοιτητικό χωρίς εξαερισμό καί κλιματισμό με 1 σερβιτόρο σέ ώρα αιχμής καί τί βαθμολογία σέ ένα πολυτελές εστιατόριο καφετέρια κατηγορίας ζόναρς στήν πανεπιστημίου πουχει πολλαπλάσιους σερβιτόρους καί σχεδόν τά πάντα???
αυτό το ελληνικό τουρλουμπύκι δέν μου αρέσει .τέλος πάντων

αλλο πράμα κύριοι διαχειριστές τού σαίτ ένα εστιατόριο α κατηγορίας μέ ελλειπή εξαερισμό, εξυπηρέτιση κλπ.., αλλο το παραδοσιακό καφενείο αλλο τα σαντουιτσάδικα τύπου everest, guarantee...κλπ αγαπητοί κύριοι τελεία και παύλα
συγνώμη κύριοι..αλλά σαιτ κριτικής είστε...επομένως επιτρέψτε νά σάς κριτικάρω καλοπροέρετα πρός θεού...
δέν ειναι στήν ίδια κατηγορία η μερσεντές μέ την φίατ.....

το συγκεκριμένο μαγαζάκι είναι πολύ καλύτερο από πολλά άλλα των Εξαρχείων, περιοχής ψυρή, του μεταξουργείου καί τής περιοχής..τού βοτανικού κλπ

τό φαγητό κανονικές μερίδες, σπιτικό αλλά θά μπορούσε νάχε 2 με 3 πιάτα πάρα πάνω με μεγαλύτερη κουζίνα είς βάρος τού χώρου . βάζω στην ποιοτητα του φαγητού 3

ο αλέξανδρος ο ιδιοκτήτης πάντα με το χαμόγελο κάνει ότι μπορεί με τον συνετερό του γί αυτό βάζω 3 στήν εξυπηρέτιση

ο χώρος θυμίζει περισσότερο παραδοσιακό καφενείο χωριού παρά φοιτητικό καφενείο φυσικά υπάρχουν ανορθογραφίες όπως αυτές οι φτηνιάρικες διαφημιστικές αφίσες που σέ παραπέμπουν σε φωτοτυπίες καί οι περισσότερες φωτογραφίες είναι από αυτές που πουλάνε 3 ευρώ στό μοναστηράκι μέ αυτές τίς φτηνοκορνίζες ...
στα θετικά κάτι παλιά σκεύη χωριού στά ράφια καί η μουσική πού είναι καλή όπως καί τά γκρουπάκια πού παίζουν ρεμπέτικα.

θά βάλω 2 στόν χώρο διότι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα εξαερισμού τόν χειμώνα κυριολεκτικά πνιγίκαμε στην τσιγαρίλα και καθόλου θέρμανση μέ αποτέλεσμα νά κρυώνουμε..
το καλοκαίρι πούχει ανοιχτές τίς πόρτες φτιάχνει τό πράμα κατά πολύ....

έχει πιάσει τό νόημα των καιρών ο ιδιοκτήτης δηλαδή με 8 έως 10 ευρώ τό πολύ πίνεις μισό κιλό μέτριο κρασί καί κανένα πιάτο σπετσοφάι η ότι υπάρχει καί ακούς καί την μουσικούλα σου . βάζω 4 επομένως στο άν αξίζει τά λεφτά του.