Πίτσα, μπέργκερς και μακαρονάδες. Ανοιχτό καθημερινά από το απόγευμα.

18 Οκτ 2017

Παρόλο που συγκαταλέγεται σε διάφορα τοπ 10 με τις καλύτερες πίτσες στην Αθήνα, η προσωπική εμπειρία είναι πολύ διαφορετική. Κυριακή βράδυ και επίσκεψη στο εν λόγω μαγαζί από αρκετά μακριά, με συγκεκριμένο σκοπό: να δοκιμάσουμε μία από τις φημολογούμενες 10 καλύτερες πίτσες στην Αθήνα.

Ο χώρος: τυπικός, νεανικός, σε πεζοδρόμιο με τραπεζάκια. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Την εξυπηρέτηση θα την αφήσω στο τέλος για συγκεκριμένο λόγο, που θα εξηγήσω στην πορεία.

Γεύση και κυρίως ποιότητα: (καθώς η γεύση είναι υποκειμενική αλλά η καημένη η ποιότητα αντικειμενική). Επειδή η εντύπωσή μου είναι πολύ αρνητική, θα προσπαθήσω να είμαι πολύ συγκεκριμένος

1. Τα ζυμάρι της πίτσας σκληρό και με κακή γεύση. Καμία σχέση με ιταλικό ζυμάρι. Δεν είναι λεπτό, είναι ένα πολύ συνηθισμένο, χοντρό σχετικά, και άγευστο ζυμάρι.
2. Τα υλικά - τυρί και σάλτσες - με υπερβολικό αλάτι, από αυτές που σε πιάνει μετά όλο το βράδυ να ξυπνάς για να πιείς νερό.
4. Η κόκκινη σάλτσα της πίτσας, μάλλον πρόκειται για κάτι προκάτ και δεν έχει καμία σχέση με σπιτική κόκκινη σάλτσα.
3. Το καλύτερο για το τέλος: Τα μακαρόνια, βγαίνουν προβρασμένα από μία κατάψυξη και βράζονται ξανά! Η κουζίνα του μαγαζιού φαίνεται κανονικά, όπως και η συγκεκριμένη πρακτική.

Γενικά μιλάμε για χαμηλής ποιότητας πλαστικό φαγητό. Τίποτα που να το ξεχωρίζει από μια μέτρια προς κακή πιτσαρία και σίγουρα πολύ μακριά από το δικό μου τοπ 10.

Value for Money: Αν σου αρέσει αυτό που θα φας, τότε οι τιμές είναι λογικές. Η χαμηλή βαθμολογία είναι επειδή για αυτήν την ποιότητα δεν αξίζει να πληρώσω τίποτα.

Εξυπηρέτηση: Όλοι στο μαγαζί ήταν φιλικοί και μας εξυπηρέτησαν. Δεν μπορώ όμως να βάλω καλή κριτική, όταν δεν με σέβονται με το να μου σερβίρουν τόσο κακής ποιότητας φαγητό. Άρα, η κακή μου βαθμολογία σε αυτό το σημείο έχει να κάνει μόνο με τον ουσιαστικό σεβασμό στον πελάτη και όχι με την συμπεριφορά των σερβιτόρων, η οποία ήταν καθόλα τυπική και ευγενική.

22 Οκτ 2015

Το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι γεμίζει και ξαναγεμίζει. Το προτιμούν αρκετές οικογένειες. Είμασταν 2 και (ευτυχώς) μας έφτιαξαν ένα τραπέζι στην άκρη του εξωτερικού χώρου, δίπλα στο παγκάκι. Οι επόμενοι περίμεναν να αδειάσει κάποιο... Βέβαια μετά παραλάβαμε τον λογαριασμό και τα ρέστα από το... διπλανό τραπέζι, δεν ήθελε η κοπέλα μάλλον να κάνει 10 βήματα παραπάνω. Ο εξωτερικός χώρος είναι ωραιότατος μιας και υπάρχουν δέντρα. Ο εσωτερικός είναι μικρός. Δουλεύει ΠΟΛΥ delivery.

Δεν δοκίμασα κάποιο από το μπέργκερ, αυτό θα γίνει την επόμενη φορά. Η σαλάτα blue cheese ήταν ικανοποιητικότατη (και δεν έψαχνες το τυρί). Η πίτσα δεν είναι η κλασσική ελληνική (καλύτερα), η ζύμη είναι λεπτή και το τυρί στην πίτσα με prosciutto δεν είναι ψημένο (οπότε βλέπεις πως δεν είναι gouda). Να προσθέσω πως στο prosciutto δεν κάνουν οικονομία. Γευστικά η πίτσα ήταν καλή. Το μενού περιλαμβάνει και μακαρονάδες τις οποίες δεν είδα να προτιμά ο κόσμος, αντιθέτως τα μπέργκερ είχαν την τιμητική τους.

Το σέρβις είναι λίγο αργό, χρειάζεται ακόμα ένα άτομο. Γενικά ήταν μια καλή εμπειρία. Θα ξαναπάω.