Κυρίως της ώρας αλλά και μαγειρευτά. Καθημερινά μόνο μεσημέρι.

14 Απρ 2016

Σάββατο μεσημέρι μετά τη βόλτα στο κέντρο και μετά από χρόνια στον Νικήτα. Τραπεζάκια έξω, άμεση και φιλική εξυπηρέτηση σ'αυτό το οικογενειακό μαγαζί (ο ίδιος ο Νικήτας γέρος πια αλλά κάθεται εκεί και "εποπτεύει" ενώ ο γιος και η κόρη συνεχίζουν την παράδοση από το 1967 όπως γράφει η ταμπέλα.

Με τη φίλη μου παραγγείλαμε αλμύρα (ή αλμυρίκια ή αρμυρίκια), πολύ νόστιμη, παντζάρια, πατάτες τηγανητές, συκώτι μοσχαρίσιο καλοψημένο, χοιρινή μπριζόλα ικανοποιητική σε μέγεθος και νοστιμότατη και ένα κιλό λευκό κρασί. Συνεχίσαμε με άλλο ένα συκώτι και ένα μισόκιλο ακόμη που μας το κέρασε το μαγαζί.

Γεύση πολύ καλή σε όλα τα πιάτα, μερίδες κανονικές, περίμενα λίγο περισσότερες τις πατάτες αλλά υπήρχαν και στα κυρίως πιάτα οπότε όλα καλά, χορτάσαμε και ήπιαμε αρκετά, σύνολο στα 40 ευρώ. Σίγουρα θα ξαναπάω.

22 Φεβ 2016

Ο ΝΙΚΗΤΑΣ
Μεσημέρι καθημερινής Εγώ, ο Δημοσιογράφος και ο Λογιστής βρεθήκαμε μετά από καιρό στο κέντρο για καφέ και κουβέντα … ξέρετε οι άντρες αν και δεν τους φαίνεται κουτσομπολεύουν αγρίως, απλά στο ενδιάμεσο μιλάνε και για ποδόσφαιρο και πολιτικά. Εμείς οι τρεις, πάντως, δεν μας ενδιέφερε ούτε το ποδόσφαιρο ούτε η πολίτικη! Έτσι μετά από… μερικές ώρες κοινωνικής κριτικής πεινάσαμε. Εγώ πρότεινα φαλαφελ στο χέρι, ο Λογιστής αντιπρότεινε καλύτερα να καθόμασταν κάπου και ο Δημοσιογράφος αμέσως «τι λέτε μάγκες για τον ΝΙΚΗΤΑ στου Ψυρρή?». Σε κάτι τέτοια συνεννοούμαστε με τα μάτια, στο φτερό. Και έτσι στο Νικήτα ξαναβρέθηκα μετά από καιρό.

Ο Χώρος 3/4
Μέσα δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το μαγαζί είναι επί της πλατείας ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ. Τραπεζάκια έξω λοιπόν, ο καιρός το επέτρεπε. Πιο κέντρο στην Αθήνα δεν γίνεται!

Η Εξυπηρέτηση 4/4
Όταν φτάσαμε καταλάβαμε ότι πεινούσαν και άλλοι, όλα τα –μικρά, σιδερένια -τραπεζάκια καφενείου πιασμένα από κόσμο διάφορο. Μαζί με μας και δυο ζευγαράκια έψαχναν να καθίσουν. Σε σύντομο χρόνο και χωρίς πολλά πολλά εμφανίστηκαν τραπέζια, καρέκλες και δατς ιτ, όλοι τακτοποιηθήκαμε!
Γενικά το σέρβις παρά τον κόσμο ήταν γρήγορο, φιλικό, καθόλου τσίτωμα, όπερ και οι 4 ντομάτες!

Το Φαγητό 3/4
Το μαγαζί είναι πρώην κλασικό σουβλατζίδικο και νομίζω κρατά την παράδοση, παρατήρησα πως όλα τα γειτονικά τραπεζάκια εκτός από μαγειρευτά χτυπούσαν σουβλάκια- καλαμάκια απαραιτήτως.

Εμείς όμως παραγγέλλαμε τα εξής
Νερό, ζητήσαμε βρύσης, αλλά μας εξήγησαν ότι τους είναι πιο οικονομικό να προσφέρουν το δικό τους εμφιαλωμένο χωρίς χρέωση. Κανένα πρόβλημα.
Μουσακάς, κατά το δικό μου κριτήριο μέτριος (πολύ μπεσαμελ, πολύ αφράτη), μερίδα ικανή. 2/4

Χοιρινό με σέλινο, το καλύτερο πιάτο, αν το σέλινο δεν ήταν παραβρασμένο θα του εδεινα 4/4 όμως πιο πραγματικό είναι 3/4.
Χόρτα «ιταλικά», οκ, μικρή μερίδα
Μπιφτεκάκια με συνοδεία τηγανητές πατάτες, κλασικά, αξιοπρεπή 3/4.
Πατάτες τηγανητές, μερίδα κανονική, κανονικές πατάτες κομμένες στο χέρι.

Η Τιμή 3/4.
Τρία άτομα δώσαμε 25 ευρώ, φάγαμε καλά, χωρίς να σκάσουμε. Θεωρώ το VFM αρκετά εντάξει.

Ρεζουμέ.
Καλή φάση ο ΝΙΚΗΤΑΣ, με αξιοπρεπές vfm για φαγητό ντάουν Τάουν!
Θετικό και μάλλον σπάνιο ένα μαγαζί να συνδυάζει αρετές ενός έμπειρου ψητοπωλείου και συγχρόνως να έχει μια αξιοπρεπή κλασική ελληνική γκάμα μαγειρευτών, πχ την μέρα που πήγαμε «έπαιζαν» ρεβίθια φούρνου, ντολμάδες, γεμιστά κολοκυθάκια αυγολέμονο και άλλα.
Όταν θα ξαναπάω όμως θα χτυπήσω σουβλάκι και κοντοσούβλι.