Κυρίως της ώρας αλλά και μαγειρευτά. Καθημερινά μόνο μεσημέρι.

14 Απρ 2016

Σάββατο μεσημέρι μετά τη βόλτα στο κέντρο και μετά από χρόνια στον Νικήτα. Τραπεζάκια έξω, άμεση και φιλική εξυπηρέτηση σ'αυτό το οικογενειακό μαγαζί (ο ίδιος ο Νικήτας γέρος πια αλλά κάθεται εκεί και "εποπτεύει" ενώ ο γιος και η κόρη συνεχίζουν την παράδοση από το 1967 όπως γράφει η ταμπέλα.

Με τη φίλη μου παραγγείλαμε αλμύρα (ή αλμυρίκια ή αρμυρίκια), πολύ νόστιμη, παντζάρια, πατάτες τηγανητές, συκώτι μοσχαρίσιο καλοψημένο, χοιρινή μπριζόλα ικανοποιητική σε μέγεθος και νοστιμότατη και ένα κιλό λευκό κρασί. Συνεχίσαμε με άλλο ένα συκώτι και ένα μισόκιλο ακόμη που μας το κέρασε το μαγαζί.

Γεύση πολύ καλή σε όλα τα πιάτα, μερίδες κανονικές, περίμενα λίγο περισσότερες τις πατάτες αλλά υπήρχαν και στα κυρίως πιάτα οπότε όλα καλά, χορτάσαμε και ήπιαμε αρκετά, σύνολο στα 40 ευρώ. Σίγουρα θα ξαναπάω.

22 Φεβ 2016

Ο ΝΙΚΗΤΑΣ
Μεσημέρι καθημερινής Εγώ, ο Δημοσιογράφος και ο Λογιστής βρεθήκαμε μετά από καιρό στο κέντρο για καφέ και κουβέντα … ξέρετε οι άντρες αν και δεν τους φαίνεται κουτσομπολεύουν αγρίως, απλά στο ενδιάμεσο μιλάνε και για ποδόσφαιρο και πολιτικά. Εμείς οι τρεις, πάντως, δεν μας ενδιέφερε ούτε το ποδόσφαιρο ούτε η πολίτικη! Έτσι μετά από… μερικές ώρες κοινωνικής κριτικής πεινάσαμε. Εγώ πρότεινα φαλαφελ στο χέρι, ο Λογιστής αντιπρότεινε καλύτερα να καθόμασταν κάπου και ο Δημοσιογράφος αμέσως «τι λέτε μάγκες για τον ΝΙΚΗΤΑ στου Ψυρρή?». Σε κάτι τέτοια συνεννοούμαστε με τα μάτια, στο φτερό. Και έτσι στο Νικήτα ξαναβρέθηκα μετά από καιρό.

Ο Χώρος 3/4
Μέσα δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το μαγαζί είναι επί της πλατείας ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ. Τραπεζάκια έξω λοιπόν, ο καιρός το επέτρεπε. Πιο κέντρο στην Αθήνα δεν γίνεται!

Η Εξυπηρέτηση 4/4
Όταν φτάσαμε καταλάβαμε ότι πεινούσαν και άλλοι, όλα τα –μικρά, σιδερένια -τραπεζάκια καφενείου πιασμένα από κόσμο διάφορο. Μαζί με μας και δυο ζευγαράκια έψαχναν να καθίσουν. Σε σύντομο χρόνο και χωρίς πολλά πολλά εμφανίστηκαν τραπέζια, καρέκλες και δατς ιτ, όλοι τακτοποιηθήκαμε!
Γενικά το σέρβις παρά τον κόσμο ήταν γρήγορο, φιλικό, καθόλου τσίτωμα, όπερ και οι 4 ντομάτες!

Το Φαγητό 3/4
Το μαγαζί είναι πρώην κλασικό σουβλατζίδικο και νομίζω κρατά την παράδοση, παρατήρησα πως όλα τα γειτονικά τραπεζάκια εκτός από μαγειρευτά χτυπούσαν σουβλάκια- καλαμάκια απαραιτήτως.

Εμείς όμως παραγγέλλαμε τα εξής
Νερό, ζητήσαμε βρύσης, αλλά μας εξήγησαν ότι τους είναι πιο οικονομικό να προσφέρουν το δικό τους εμφιαλωμένο χωρίς χρέωση. Κανένα πρόβλημα.
Μουσακάς, κατά το δικό μου κριτήριο μέτριος (πολύ μπεσαμελ, πολύ αφράτη), μερίδα ικανή. 2/4

Χοιρινό με σέλινο, το καλύτερο πιάτο, αν το σέλινο δεν ήταν παραβρασμένο θα του εδεινα 4/4 όμως πιο πραγματικό είναι 3/4.
Χόρτα «ιταλικά», οκ, μικρή μερίδα
Μπιφτεκάκια με συνοδεία τηγανητές πατάτες, κλασικά, αξιοπρεπή 3/4.
Πατάτες τηγανητές, μερίδα κανονική, κανονικές πατάτες κομμένες στο χέρι.

Η Τιμή 3/4.
Τρία άτομα δώσαμε 25 ευρώ, φάγαμε καλά, χωρίς να σκάσουμε. Θεωρώ το VFM αρκετά εντάξει.

Ρεζουμέ.
Καλή φάση ο ΝΙΚΗΤΑΣ, με αξιοπρεπές vfm για φαγητό ντάουν Τάουν!
Θετικό και μάλλον σπάνιο ένα μαγαζί να συνδυάζει αρετές ενός έμπειρου ψητοπωλείου και συγχρόνως να έχει μια αξιοπρεπή κλασική ελληνική γκάμα μαγειρευτών, πχ την μέρα που πήγαμε «έπαιζαν» ρεβίθια φούρνου, ντολμάδες, γεμιστά κολοκυθάκια αυγολέμονο και άλλα.
Όταν θα ξαναπάω όμως θα χτυπήσω σουβλάκι και κοντοσούβλι.

12 Μάρ 2015

Πηγαίνω σποραδικά εδώ και χρόνια.
Το φαγητό εξακολουθεί να είναι νόστιμο.
Οι μερίδες όμως έχουν μείνει οι μισές...
Και το value for money δεν είναι πια αυτό που ήταν.

Ντολμαδάκια, μοσχάρι με κολοκυθάκια και κοντοσούβλι, πολύ καλά.

Την τελευταία φορά το γκαρσόνι που μοιάζει του θείου Φρανκ μου έχυσε την μπύρα μου πάνω μου και μου είπε ότι ήταν λάθος μου.
Θα συνεχίσω να πηγαίνω.

21 Δεκ 2014

Ο Νικήτας θα έλεγα ότι είναι λίγο απ΄ όλα: ψησταριά, μαγειρείο, μεζεδοπωλείο. Έχει αρκετά πιάτα της ώρας αλλά έχει και μαγειρευτά και πιάτα ημέρας που εναλλάσσονται.

Τα περισσότερα είναι κρεατικά σχάρας, κλασικά ορεκτικά (πατάτες, τυροκαυτερή, φάβα κ. ά. ). Ωστόσο το μαγαζί φημίζεται για την τυρόπιτά του αλλά δεν ήμουν τυχερή τη μέρα που πήγα καθώς δεν την είχαν φτιάξει. Κορυφαίο πιάτο του είναι επίσης το κοντοσούβλι το οποίο συνοδεύεται από πατάτες και κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα.

Το φαγητό λοιπόν αν και είναι αρκετά καλό και νόστιμο ως προς την ποσότητα στις μερίδες είναι πραγματικά πολύ λίγο. Οι τιμές είναι και αυτές μικρές όπως η ποσότητα αλλά τι να το κάνω όταν δεν χορταίνω; Προσωπικά θα προτιμούσα να είναι πιο «ανεβασμένες» αλλά με μερίδες τουλάχιστον κανονικού μεγέθους.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ ωραία θέση, δίπλα στην εκκλησία των Αγίων Αναργύρων. Έχει τραπεζάκια έξω που είναι πραγματικά πολύ ωραία να καθίσει κανείς αν είναι καλός ο καιρός αλλά και κάποια στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι προσεγμένος, καθαρός, περιποιημένος.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, φιλική και πρόθυμη.

04 Ιούλ 2014

Επίσκεψη στις 2/7/2014, 2 άτομα.

Η πρόταση ήταν να πάμε κάπου που έχει ψητά. Καθώς ήμασταν βόλτα στο κέντρο η πρόταση έγινε ακόμα πιο συγκεκριμένη και κάπως έτσι βρεθήκαμε στην ταβέρνα-ψησταριά "Νικήτας".

Καθίσαμε έξω (καλοκαιράκι). Ο χώρος έξω, ωραίος και απλός, με μικρά τραπεζάκια και αυτές τις κλασικές ψιλοψάθινες καρέκλες. Άσχετα αν σε κάθε τραπέζι έχει 4 καρέκλες, το τραπέζι είναι αποκλειστικά (και αν πάρεις λίγα παραπάνω, τότε οριακά) για 2 άτομα. Ένα ήσυχο μαγαζάκι με ωραία ατμόσφαιρα σε έναν κάποτε (φαντάζομαι, δεν ήμουν εκεί, έτσι μου είπαν) πολυσύχναστο δρόμο. Περνάει κόσμος ακόμα βέβαια, αλλά όχι τόσος που να σε ενοχλεί, αντιθέτως είναι ωραία.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή. Με το που κάτσαμε ήρθε ένας κύριος και δίνοντας μας τους καταλόγους συγχρόνως μας ενημέρωσε για το τι έχει μείνει. Είχαν μείνει μπιφτέκια, σουβλάκια (καλαμάκια), μοσχαράκι στο φούρνο και μοσχαρίσιο συκώτι.

Βλέποντας τον κατάλογο είδαμε ότι ανάμεσα σε αυτά που είχαν τελειώσει ήταν τα εξής:

- Κοντοσούβλι
- Κοτόπουλο σουβλάκι
- Κοτόπουλο σούβλας
- Χοιρινή μπριζόλα

και διάφορα άλλα ψητά.

Στο φαγητό τώρα.
Δεν πεινούσαμε πολύ (ε ναι όταν πεινάμε, 1-2 παραπάνω πιατάκια τα παίρνουμε είναι η αλήθεια) οπότε πήραμε:

1. Χωριάτικη

Καλή. Δροσερή, με ωραία φέτα. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι η φέτα ήταν σχετικά μικρή σαν κομμάτι.

2. Πατάτες τηγανητές

Πολύ καλές, κομμένες στο χέρι.

3. Συκώτι μοσχαρίσιο

Καλά ψημένο και καλό σε ποσότητα. Κάποια σημεία ήταν σκληρά (αυτές οι ίνες που έχει το συκώτι) οπότε αναγκαστικά το κόβαμε για να απομονώσουμε τα μέρη που δε μπορούσαμε να φάμε. Γευστικά ήταν όμως πολύ καλό. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

4. Μπιφτέκια

3 μικρά μπιφτέκια με λίγες πατάτες τηγανητές. Κατά την άποψη μου η μερίδα είναι μικρή. Μικρή σε φάση για παιδάκι μικρή. Τα μπιφτέκια γευστικά πολύ καλά όμως.

5. Τσίπουρο (Λαζαρίδη σε μπουκαλάκι)

Καλό το τσίπουρο, ελαφρύ. Θα προτιμούσα να είχανε χύμα.

Πληρώσαμε συνολικά 25,90 που άσχετα με το ίσως λίγο μικρό μέγεθος των μερίδων, είναι τίμια τιμή.

Θα ξαναπήγαινα; Μάλλον ναι, αλλά σίγουρα θα προτιμήσω να δοκιμάσω και κάτι άλλο πρώτα. Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο ώστε να με κάνει να θελήσω να ξαναπάω.

12 Ιαν 2014

Την εβδομάδα μετά τις εορτές περνώντας από την περιοχή θυμήθηκα τα καλά λόγια που μου είχε πει ένας φίλος μου για το μαγαζί και έκατσα να τσιμπήσω κάτι. Μεσημέρι με καλό καιρό το μαγαζί ήταν μισογεμάτο.

Έχοντας την περιέργεια για την ελληνική κουζίνα παρήγγειλα μια μερίδα λαχανοντολμάδες και 2 καλαμάκια έτσι και συμπλήρωμα. Μια τυπική μερίδα υποθέτει κάνεις έχει 5-6 σε νορμάλ μέγεθος, άλλωστε το κόστος ήταν 6,5 Euro. Και τα καλαμάκια τα περιμένεις τουλάχιστον όπως αυτά σε ένα σουβλατζίδικο. Παιδιά τι να πω. Σοκ και δέος.

Οι μερίδες του μου θύμισαν το κουλουράκι που σερβίρουν τον τελευταίο καιρό τα public στον καφέ εάν καταλαβαίνετε.. Οι λαχανοντολμάδες ήταν 2!!! Και τα καλαμάκια ήταν νάνοι. Σα να έπαιζα στο Hobbit.. Λέω στη σερβιτόρα μήπως κατάλαβε ότι ζήτησα ορεκτικό αλλά μου είπε πως αυτή είναι η μερίδα. Αναγκάστηκα και πήρα άλλα 2 καλαμάκια για να διασκεδάσω τον πόνο μου.

Πληρώνοντας είπα στον σερβιτόρο πως η μερίδα με τους λαχανοντολμάδες ήταν μικρή και με κοίταξε με έκπληξη λες και ήμουνα ο Γκιούλιβερ. ΗΜΑΡΤΟΝ. Το κόστος ήταν 13,2 Euro και είχα φάει δεκατιανό. Ρε παιδιά κρίση δεν λέω αλλά μάλλον έχουν μπερδέψει την ταβέρνα με γκουρμέ εστιατόριο. Μακριαααά εκτός και αν είστε μερακλήδες.

18 Νοε 2013

Βρε πως αλλάζουν οι καιροί...
Ο Έλληνας έχει την μανία να «ανυψώνει» περιοχές, να τις κάνει «της μόδας», να τις ονομάζει «must» και «in».
Και μετά από λίγο, να τις ξεχνάει και να τις θεωρεί ξεπεσμένες...

Κάτι τέτοιο συνέβη και με το Ψυρρή. Ακόμα θυμάμαι τις βόλτες μου εκεί, Κυριακή πρωί. Όταν κατά τις 11-12 τα στενά του παρέμεναν ακόμα ήσυχα από διαβάτες. Η μόνη κίνηση που έβλεπες ήταν αυτή στα ταβερνάκια και εστιατόριά τους. Σερβιτόροι στρώναν τα τραπεζονάντιλα, βάζαν φρέσκα λουλούδια στα τραπέζια. Όλα ετοιμάζονταν στην πένα και δούλευαν σαν καλοδουλεμένο ρολόι. Και μετά περίμεναν...

Και αν ήταν η πρώτη φορά που διάβαινες τους δρόμους του, τίποτα δε σε είχε προετοιμάσει γι αυτό που θα ακολουθούσε. Όταν κατά τις 2 όλο αυτό αυτό άλλαζε πρόσωπο. Όταν γέμιζε ο τόπος από παρέες, όταν άκουγες παντού ζωντανή μουσική, όταν πολλές φορές έπρεπε να φέρεις γύρα πάνω από 5-6 φορές για να βρεις ένα ελεύθερο τραπεζάκι και να νιώσεις κι εσύ μέρος αυτού του πανηγυριού.

Τι άλλαξε όμως? Απλά η μόδα? Εμφανίστηκαν πιο καλοδιαφημισμένα στέκια? Μήπως ο κόσμος γύρισε τη πλάτη του στους εκεί επιχειρηματίες γιατί κάπου ένιωσε ότι γίνονταν «θύμα», όταν οι τιμές του είχαν πάρει την ανηφόρα ενώ η εξυπηρέτηση και η ποιότητα είχε πάρει πλέον την άκρως διαφορετική κατεύθυνση? Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς ιστορία, που όλοι μας την είδαμε να επαναλαμβάνεται και στο Γκάζι, αφού ο Έλληνας δύσκολα μαθαίνει από τα λάθη του...

Βόλτα λοιπόν Κυριακή μεσημεράκι στο Ψυρρή που ήταν το φάντασμα μόνο αυτού που θυμόμουνα, ήξερα και είχα αγαπήσει. Κλειστά μαγαζιά και σκισμένες αφίσες. Παρ όλα αυτά, ακόμα κρατάει την γοητία του, μακριά από την εφήμερη προβολή και τη χρυσόσκονη.
Αξία σταθερή, κάποια ταβερνάκια του, που άντεξαν και ίσως να βγήκαν και πιο δυνατά απ όλο αυτό.

Ανάμεσά τους κι ο Νικήτας.
Ποιος διαβάτης, Έλληνας ή τουριστάκος, δεν θα λιώσει στην ιδέα να κάτσει στα τραπεζάκια που έχει παρατάξει στο πεζοδρόμιο και να χαρεί από εκεί τον Κυριακάτικο ήλιο και την κουβεντούλα με την παρέα του.

Με το που κάτσαμε, ήρθε η γλυκήτατη κυρία που μας εξυπηρέτησε. Χαμογελαστή και άμεση, σα φίλη από παλιά που χάρηκε που μας είδε. Μας έφερε νερό σε κανάτα και τη ψωμιέρα μας. Έκανε ότι ήταν δυνατό για να νιώσουμε άνετα. Για να βολευτούμε. Για να συμβάλει κι αυτή στο να περάσουμε όμορφα την ώρα μας εκεί. Για να τιμήσει το ότι πήγαμε εκεί και για να φανεί επάξια οικοδέσποινα.

Ο κατάλογος μικρός, αλλά απ ότι μας είπε, είναι όλα «δικά» τους. Προσφέρουν μόνο ότι μπορούν να φτιάξουν. Ότι καλύτερο...

Παραγγείλαμε και ζητήσαμε πληροφορίες για τη σπανακοτηγανιά που είδαμε ότι υπήρχε στα πιάτα ημέρας. Παρ όλο που ήταν δελεαστηκότατη η παρουσίαση της, δεν την επιλέξαμε ανάμεσα σε αυτά που ζητήσαμε να μας φέρει.

Όμως, μας «τιμώρησε» γλυκά για αυτή την άτυχη στιγμή μας και μας έφερε και μας κέρασε ένα πιατάκι από σπανακοτηγανιά. Πως μπορεί κάποιος να μην εκτιμήσει μία τέτοια κίνηση. Πόσο μάλλον, όταν ήταν νοστιμότατη. Σπανάκι και φέτα, αγαπημένος συνδιασμός. Ζουμερό, να μην σε αφήνει σε ησυχία αν δε γυαλίσεις πρώτα το πιάτο με μπουκίτσες από ψωμί. Θα πρέπει να γέλασε όταν πήρε πίσω το πιάτο. Από τις βούτες θα πρέπει να φαινότανε σαν αχρησιμοποίητο...

Πήραμε επίσης τυρόπιτα ταψιού. Με τη δική της αλμύρα, από τη πλούσια γέμιση σε τυρί. Προσγειώθηκε στο τραπέζι μας καυτή, μαρτυρόντας ότι είχε βγει πριν μερικά λεπτά από τον φούρνο. Όσο κι αν προσπαθήσαμε να επιδείξουμε δείγματα αυτοσυγκράτησης και να τη φάμε αφού κρυώσει, αυτό στάθηκε αδύνατο μετά τη πρώτη μπουκιά που δοκιμάσαμε. Θεική!

Τυροκαυτερή. Θα την προτιμούσα και θα της πήγαινε να είναι ακόμα πιο πικάντικη.
Λαχανοκαροτοσαλάτα. Εντάξει, δεν έκρυβε καμιά έκπληξη. Απλώς λάχανο, καροτάκι και λεμόνι. Όμως ήταν επίσης απόλυτα φρέσκια. Σε αντίθεση με άλλα εστιατόρια που κόβουν τις σαλάτες από το πρωί και στο βωμό της ευκολίας τους, θυσιάζουν την φρεσκάδα και τη γεύση των λαχανικών.

Απο κυρίως πήραμε 2 μερίδες μπιφτεκάκια και κοντοσούβλι. Στα μπιφτέκια του, ήξερα ότι είναι μάστορες. ‘Οσες φορές κι αν τα είχα πάρει, ήταν πάντα πετυχημένα. Και 6 ευρώ η μερίδα για 3 μπιφτέκια και τηγανητές πατατούλες, θεωρώ ότι είναι μια χαρά τιμή.

Για το κοντοσούβλι δεν ήξερα τι μας περίμενε. Αυτό το πιάτο έχει το ίδιο όνομα σε κάθε μεριά της Ελλάδας αλλά παντού σχεδόν το κάνουν διαφορετικό. Από το Μετσοβίτικο (Το κοντοσούβλι που έχω φάει στην πλατεία του χωριού από τα «7 αδέρφια», πάνω σε λαδόκολλα, πασπαλισμένο από κόκκινο γλυκό πιπέρι, είναι από τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω φάει στη ζωή μου), μέχρι αυτό που έχω φάει στην Καστοριά και είναι περασμένο σε μεγάλη σούβλα, πολύ πιο πικάντικο και δυνατό.

Αυτό που μας ήρθε ήταν της μορφής του «εξοχικού», χοιρινό μαγειρεμένο με ντομάτα και πιπεριά. Έλιωνε στο στόμα. Θα μπορούσα να φάω διπλή και τριπλή μερίδα. Επίσης σερβιρισμένο με τηγανητές πατατούλες.

Δεν θα πω ότι οι μερίδες ήταν τεράστειες, αλλά ήταν όσο ακριβώς έπρεπε αν πάρεις υπόψη σου και τις τιμές που όσα δοκιμάσαμε είχαν.

Ο λογαριασμός είχε έρθει εξ αρχής στο τραπέζι μας (μαζί με ότι είχαμε πιει, 33 ευρώ για 3 άτομα) και όταν κάναμε νόημα για να πληρώσουμε, η «οικοδέσποινα» μας άργησε 2-3 λεπτάκια μόνο και μόνο για να μας φέρει για κέρασμα γλυκό μωσαικό.

Μας είπε ένα εγκάρδιο και χαμογελαστό «ευχαριστώ» και λίγο αργότερα αποχωρούσαμε έχοντας φάει πολύ καλά, φθηνά και υπό μία γλυκυτατη εξυπηρέτηση. Ότι καλύτερο για την Κυριακή μεσημεράκι...

27 Ιουν 2013

Μας άρεσε η τοποθεσία, και θέλαμε να αποφύγουμε την πολυκοσμία αλλού.

Παραγγείλαμε μόνο πατάτες τηγανιτές, σουβλάκια χοιρινά καλαμάκι, μία τυροκαυτερή και μπύρες. Δεν ζητήσαμε κάτι παραπάνω γιατί είχα διαβάσει τις παρακάτω κριτικές κάποια στιγμή νωρίτερα. Μείναμε ευχαριστημένοι με την ποιότητα στο σουβλάκι, οι πατάτες κομμένες με μηχάνημα αλλά φρεσκοτηγανισμένες.

Συμφωνώ ότι στο σέρβις έχουν κάποιο πρόβλημα, δεν ήταν πολύ οργανωμένοι για Σάββατο μεσημέρη. Κατάλογο δεν έφεραν στο τραπέζι.

Σαν εναλλακτική των σουβλατζίδικων της Πλ. Μοναστηρακίου είναι καλή επιλογή. Ίσως σε άλλη επίσκεψη να δοκιμάσουμε από τα μαγειρευτά, θα δούμε.

26 Μάρ 2013

Απογοήτευση.
Την Κυριακή 24/03 σταματήσαμε στο μαγαζί αυτό για ένα ουζάκι, σχετικά νωρίς και ενώ υπήρχαν αρκετά κενά τραπέζια.

Οι απαιτήσεις μας, παρότι δεν ήταν μεγάλες δεν ικανοποιήθηκαν.
Το σέρβις μέτριο προς κακό, εξυπηρετηθήκαμε από 2 διαφορετικά άτομα, γρήγορα αλλά απρόσωπα αγέλαστα και κοφτά. Παρότι δεν υπήρξε κάποια συγκεκριμένη αγενής συμπεριφορά το ύφος και η αδιαφορία τους, μας έκανε να νιώθουμε ως υποχρεωμένοι που επιλέξαμε το συγκεκριμένο κατάστημα.

Από τους μεζέδες που επιλέξαμε διακρίναμε την τυρόπιτα που ήταν ικανοποιητική και το μοσχαρίσιο κοντοσούβλι το οποίο δεν έπρεπε καν να σερβίρεται (στεγνό, υπερβολικά ψημένο και με υπερβολικό πιπέρι σε βαθμό που δεν ένιωθες πλέον καμία άλλη γεύση).

Αντιθέτως αυτό το κοντοσούβλι μας προωθήθηκε ως φρεσκοψημένο - της ώρας και πολύ καλή επιλογή.

Το μόνο που αξίζει στο κατάστημα αυτό είνα τα τραπεζάκια σε ένα παραδοσιακό πολυσύχναστο πεζόδρομο.

Οι τιμές δεν αντέχουν κριτική.
Προσωπικά, όταν η εξυπηρέτηση και το φαγητό είναι του επιπέδου που προσπάθησα να περιγράψω, ακόμα και δωρεάν να έτρωγα δεν θα ξαναπήγαινα σε αυτό το κατάστημα.

Είναι δυσάρεστο, σε μια τέτοια εποχή κρίσης με περιορισμένη ζήτηση να εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοιου επιπέδου μαγαζιά.
Εύχομαι να ήταν όλα τυχαία.

12 Μαι 2012

έχω κάτσει στο συγκεκριμένο μαγαζί δύο φορές, μία πέρσι και μία φέτος τον απρίλιο. πέρσι έμεινα αρκετά ευχαριστημένος και έφυγα με τη σκέψη ότι βρήκα μια ωραία ταβερνα και σε ωραία τοποθεσία και σίγουρα θα ξαναέρθω.

φέτος απογοητεύτηκα εντελώς, κακώς δεν κάναμε παράπονα και δυστυχώς καταλήξαμε να φύγουμε με νεύρα. απαράδεκτες "μερίδες" και με θράσος το κόστος τους.

μερίδα κολοκυθάκια παπουτσάκια θεωρείται ένα κολοκυθάκι ανοιχτό στη μέση με μία κουταλιά κιμά κι άνοστη αφυδατωμένη μπεσαμέλ, με κόστος 7 ευρώ!! ούτε για ορεκτικό δεν κάνει και ήταν γραμμένο στις μερίδες. τζατζίκι δύο κουταλιές στο πιάτο, που το απλώνουν κιόλας στο μικρο πιατάκι μήπως και φανεί περισσότερο. θα σκέφτηκαν μία κουταλιά για κάθε μισό κολοκυθάκι.. επίσης, μερίδα κοντοσούβλι με συνοδεία 10 πατάτες που δεν άξιζε σε καμία περίπτωση τα λεφτά της αλλά τρωγόταν. η σαλάτα λάχανο καρότο ικανοποιητική.

δε θα ξαναπάμε και δεν την προτείνω. όσοι έχουν συνηθίσει και δεν τους χαλάει η διάθεση και δεν τους κόβεται η όρεξη όταν έρχονται σε επαφή με τέτοιου είδους πρακτικές, πηγαίνετε. εμένα με προσβάλλουν.