23 Φεβ 2016

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζί 3-4 φορές, με γενικά θετική εικόνα.

Αυτή τη φορά πήραμε:
- χοιρινά μπριζολάκια με σος μπάρμπεκιου
- κεφτεδάκια κοτόπουλο
- μπιφτεκάκια
- σαλάτα ρόκα μαρούλι
- τηγανιτά κολοκυθάκια
- κρασί χύμα (8 ευρώ)

Για τα φαγητά δώσαμε 45 ευρώ και ήμασταν 3 άτομα.

Η σαλάτα πολύ καλή και χορταστική, και από τα κυρίως, ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνανε τα μπριζολάκια που με τη σος μπάρμπεκιου ανέβηκαν πολύ σε γεύση. Τα μπιφτεκάκια δεν πηγαίνανε πολύ πίσω, αρκετά καλά και εύγευστα.

Από την άλλη τα κεφτεδάκια κοτόπουλου ήταν πολύ ουδέτερα και άγευστα, όπως και τα κολοκυθάκια. Ίσως με λίγο αλατάκι παραπάνω και κάποια συνοδευτική σος να ανέβαιναν περισσότερο.

Οι μερίδες σχετικά μικρές, πιο πολύ σαν συνοδευτικοί μεζέδες ποτού παρά σαν κυρίως φαγητό.

Το χύμα κρασί ήταν αρκετά καλό.

Ο χώρος παρόλο που ήταν αρκετά μεγάλος, και άδειος όταν πήγαμε, τα τραπεζάκια ήταν τόσα πολλά και στριμωγμένα που ένιωθες λίγο ασφυχτικά.

Γενικά η ποιότητα του φαγητού ήταν καλή, αλλά έρχεται σαν συνοδευτική του ποτού λόγω ποσότητας….

Δεν παίρνει πιστωτική κάρτα.

06 Ιαν 2016

Μεσημέρι καθημερινής αλλά μέσα στις γιορτές και μετά από ψώνια στην τοπική αγορά, πήγαμε δύο άτομα στο Ρακοκάζανο να φάμε. Για το χώρο δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο.

Θα ξεκινήσω γράφοντας για την εξυπηρέτηση από ένα σερβιτόρο που είχε αρκετά καλή διάθεση αλλά γενικά αργούσε πολύ. Παρεμπιπτόντως, έπρεπε να ζητήσουμε από δύο φορές χαρτοπετσέτες και αλατοπίπερο που δεν υπήρχαν εξαρχής στο τραπέζι μας.

Στα του φαγητού, θα συμφωνήσω απόλυτα όσον αφορά στις ποσότητες των μερίδων: πολυ μικρές για τις τιμές τους. Από γεύση τίποτα συγκλονιστικό.

Πήραμε:
μανιτάρια γεμιστά με λαχανικά, οκ σε γεύση
μπιφτέκια με καπνιστό τυρί και λιαστή ντομάτα αν θυμάμαι καλά, το καπνιστό δεν κατάλαβα πού ήταν τυρόπιτα σχάρας, για την οποία μας είπε ο σερβιτόρος ότι είναι με δικό τους φύλλο, εμένα μου φάνηκε πως ήταν ζύμη κρέπας γεμιστή με τυρί. Καλό πιάτο πάντως.

σαλάτα με σπανάκι, σύγκλινο και ντοματίνια, με ένα κυριολεκτικά κομματάκι σύγκλινο μέσα, οπότε το κόψαμε στη μέση για να δοκιμάσουμε και οι δύο.
Ήπιαμε: μία μπύρα και ένα καραφάκι ούζο.
Στα θετικά το νερό σε κανάτα. Το ψωμί απλά αδιάφορο, δεν πρόσεξα αν χρεώθηκε.
Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα στο τέλος.

Για τα παραπάνω, όπου τα φαγητά ήταν σε πιάτα φρούτου και όχι φαγητού, πληρώσαμε αν θυμάμαι καλά 40 ευρώ. Ακριβά για την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού.
Δε νομίζω πως θα ξαναπάω. Στην περιοχή υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

21 Οκτ 2015

Ειχα επισκεφτει το μαγαζι πολλες φορες στο παρελθον και ειχα καλη εντυπωση.

Ειχε πολυ καλα ορεκτικα και καλα κυριως, οι τιμες ηταν καπως τσιμπημενες αλλα overall ηταν μια καλη επιλογη ειδικα αν ηθελες να πας για τσιπουρο/μεζεδες στο χαλανδρι καλοκαιρινη περιοδο.

Μετα απο περιπου ενα χρονο επισκεφθηκα το μαγαζι την προηγουμενη Κυριακη. Στην εισοδο υπηρχε μια ταμπελα: ανανεωμενος τιμοκαταλογος.

Ανοιγω τον τιμοκαταλογο και βλεπω τα ιδια περιπου πιατα αλλα με μειωμενες τιμες. Καλο βημα, σκεφτηκα. Θα κατάλαβαν οτι ειναι λιγο ακριβοι και θα εριξαν τιμες.

Ημασταν μεγαλη παρεα και επιλεξαμε πολλα πιατα. Για να μην τα πολυλογω το αποτελεσμα ηταν οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μειωθηκαν μονο λιγο οι τιμες, αλλα σε πολυ χειροτερο βαθμο μειωθηκε και η ποιοτητα. Πηραμε τα αγαπημενα μας πιατα ντακο, κολοκυθακια στικς, πατατες τηγανιτες σε κυβακια χωριατικες, πανσετακια, μπουτι κοτοπουλο σχαρας.

Ολα σε αρκετα μικροτερες μεριδες σε σχεση με το παρελθον, ολα λιγο αλλαγμενα προς το χειροτερο και με πολυ χειροτερα υλικα και τα κρεατα σχεδον αψητα. Το περιεργο ηταν οτι τα εφερναν και πολυ γρηγορα!!! Γιατι βιαστηκες αγαπητε ψηστη? Χρονο ειχες... αφου πριν 5 λεπτα ειχαν ερθει τα ορεκτικα!

Εννοειται οτι δεν θα ξαναπαω. Κριμα

27 Σεπ 2015

Η αλήθεια είναι οτι είχα γύρω στον ενάμιση χρόνο να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί και παρόλο που όλες τις φορές που προηγήθηκαν έφυγα ευχαριστημένος, αυτή η φορά με έσπρωξε για κριτική.

Βραδυ Τρίτης, παρέα 8 ατόμων. Το μαγαζί διατηρεί ακόμα ένα ωραίο, οικείο περιβάλλον με όμορφη μουσική και φωτισμό. Οπως ισχύει επίσης και για τις γευσεις των πιάτων, που είναι νόστιμες.

Αυτο όμως που χωράει σχολιασμό και επειδή δεν γνωρίζω με ποια κριτήρια σχεδιάζουν τις μερίδες, είναι η εικόνα των πιάτων όπως των κυρίων, σαλάτες και μεζέδων να είναι αντίστοιχες για παιδιά ηλικίας 10 χρονών παρόλο που οι τιμές κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα, όπως σε παλαιότερους καταλόγους.

Μερίδα κεφτεδάκια με έξι μικρά κεφτεδάκια και μια σως, καυτερη τηγανιά με πραγματικά λίγο χοιρινό σε τηγανάκι 10εκατοστών όσο και νόστιμα να είναι δεν λογίζονται ως μερίδα ακόμα και αν αυτο είναι μεζές και όχι κυρίως πιάτο.
Παρολαυτά όπως ανέφερα και παραπάνω το περιβάλλον και το σέρβις είναι προτεινόμενα.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι