30 Μαι 2018

Το " 'Ομικρον " είναι ένα επιβλητικό εστιατόριο Υψηλής Γαστρονομίας στην Κηφισιά, πάνω σχεδόν στη Λεωφόρο Τατοϊου. Ο Σεφ Μίλτος Αρμένης δημιουργεί ένα ρεσιτάλ γεύσεων ενώ το προσωπικό αξίζει τα εύσημα, καθώς χαρακτηρίζεται από γνήσια ευγένεια. Το όλο σκηνικό συμπληρώνει ο προσεγμένος εσωτερικός χώρος. Ο δε εξωτερικός κήπος είναι εκείνος που αποτελεί την τέλεια έξοδο κυρίως τις καλοκαιρινές μέρες και νύχτες!

To εστιατόριο ανήκει στον όμιλο Καστελόριζο και πολλές από τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι δική τους παραγωγή.
Η ιστοσελίδα του εστιατορίου πρωτοτυπεί για τα ελληνικά δεδομένα, καθότι έχουν αναρτηθεί όλα τα μενού αναλυτικά με τις τιμές τους και πράγματι αξίζει συγχαρητηρίων!!!

Η είσοδος του εστιατορίου είναι μεγαλοπρεπής και πριν καταλήξει κάποιος στην αρχοντική ξύλινη είσοδο με τις μεγάλες γλάστρες μεσολαβεί ένας μεγάλος πλακόστρωτος διάδρομος. Στη διαδρομή προς την είσοδο μπορεί κάποιος να πάρει μια ιδέα από το πλούσιο πράσινο που περιβάλλει το μέρος αυτό.
Είχα επισκεφθεί το εστιατόριο χειμώνα πριν από περίπου οχτώ χρόνια, όταν Σεφ ήταν η Ντίνα Νικολάου και, πέρα από το εξαιρετικό φαγητό που δοκίμασα, τα ζεστά χρώματα του ισογείου τεράστιου χώρου με είχαν συνεπάρει. Τώρα, ο εσωτερικός χώρος φαντάζει πιο σύγχρονος με έντονη την παρουσία του γκρι - λευκού που περιέργως δένει με το σκούρο ξύλινο πάτωμα και τις χρυσές στρογγυλές πινελιές ( τύπου Ο ) περιμετρικά του τοίχου, πάνω από τις μεγάλες τζαμαρίες. Ο τεράστιος και ενιαίος ισόγειος χώρος έχει κυκλική μορφή, ενώ στο βάθος θυμίζει κάτι από κουπαστή πλοίου καθώς χαμηλώνει και οι τεράστιες τζαμαρίες αντικαθιστώνται από πιο μικρά παράθυρα και προστίθενται και ορισμένα καδράκια. Κοντά στην ζεστή αυτή γωνιά του χώρου βρίσκεται και το τζάκι. Το πιάνο με την μεγάλη ουρά είναι τοποθετημένο σχεδόν στο κέντρο του χώρου. Τα καλοστρωμένα τραπέζια και οι κομψές γκρι πολυθρονίτσες που τα πλαισιώνουν αποπνέουν ηρεμία και κομψότητα. Ο επάνω σαφώς μικρότερος χώρος κινείται στο ίδιο μοτίβο και είναι περισσότερο private. Κοντά στην είσοδο βρίσκεται ένα απλό μπαρ, διακοσμημένο με ζωηρά κίτρινα λουλουδάκια σε μικρά λευκά κασπώ.
Εκείνο όμως που γοητεύει τον επισκέπτη είναι η πανοραμική θέα στον κατάφυτο κήπο με τους φοίνικες, τα ψηλά δένδρα και τα χρωματιστά λουλούδια. Παράλληλα, ο κατάφυτος και τεράστιος αυτός χώρος αποτελεί και το ιδανικό μέρος για το τέλειο γεύμα!!!
Στις μεγάλες και πεντακάθαρες τουαλέτες στο ισόγειο κυριαρχεί το μάρμαρο σε γκριζόμαυρες αποχρώσεις και δίπλα στις ευρύχωρες γούρνες υπάρχουν όλα τα απαραίτητα προϊόντα περιποίησης και μάλιστα με το παραπάνω!
Τα τραπέζια είναι στρωμένα με πολυτέλεια και διακριτικό σκέρτσο!

Η ηχητική επένδυση του χώρου με εξαιρετική μουσική 60' s μας ενθουσίασε!

Η επίσκεψη ΄στο εστιατόριο, τρία άτομα, έλαβε μέρος την Κυριακή 13.05, ημέρα της Μητέρας, μέρα που η " χιονάτη " μας είχε την τιμητική της!

Επιλέξαμε το Degustation μενού πέντε πιάτων στα ΕΥΡΩ 24,00 / το άτομο. Ένα τίμιο μενού με υποδειγματικές γεύσεις, χωρίς κρυφές χρεώσεις αλλά και με extra benefits!!
Μόνο το εμφιαλωμένο νερό πληρώσαμε επιπλέον (1,50).
Το μενού αυτό αφορά όλη την παρέα. Δεν μπορούν κάποιοι να επιλέξουν από το α λα καρτ και οι υπόλοιποι να πάρουν το set menu.
Επιπροσθέτως, η σαλάτα και η κοτόπιτα σερβίρονται μια μερίδα ανά δύο άτομα. Επειδή όμως ήμασταν τρία άτομα σταθήκαμε τυχεροί και μας έφεραν δύο σαλάτες και τρεις κοτόπιτες! Και όχι τίποτ' άλλο, μιλάμε για αριστουργηματικές γεύσεις!!!
Στην παραπάνω τιμή περιλαμβάνεται το ψωμί, πανέρι από φρεσκότατα ψωμιά, μαύρα και λευκά, σε πρωτότυπα σχέδια, και δύο κριτσίνια καλαμποκιού.
Ακόμη περιλαμβάνεται Λευκό, Καστελόριζο, Μοσχοφίλερο (άριστο!! ), ή Κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο, σε γεμάτα μπουκάλια! Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρουν όλοι το ίδιο. Το κρασί σερβίρεται στη σωστή θερμοκρασία και ακολουθείται όλη η ιεροτελεστία σερβιρίσματος στο έπακρο.

Στην αρχή μας καλωσόρισαν με μικρή (έως λιλιπούτεια) ποσότητα εκλεκτής σούπας πεπονιού με ένα κομμάτι προσούτο, και πέρλα βαλσάμικου. Το λευκό μπολάκι της σούπας σερβίρεται πάνω σε φίνο μακρόστενο σκεύος με ένα χρυσού χρώματος κουτάλι. ( όλα τα σερβίτσια είναι σε αυτό το χρώμα). Πρόκειται για ένα ονειρικό αποτέλεσμα γεύσης και φαντασίας.

Από δω και κάτω αρχίζει το κυρίως μενού:

Σαλάτα mix εποχής με βινεγκρέτ από χαρουπόμελο.
Φρεσκότατη, δροσερή και πλούσια σαλάτα σερβιρισμένη με κόκκους λευκού τυριού, μανούρι.

Κοτόπιτα με σος από μανούρι.
Σερβίρεται σε classy βεραμάν πιάτο, ένα στενόμακρο κομμάτι πίτας με " πραγματικά " κομματάκια κοτόπουλου και δύο διακοσμητικά μοβ φύλλα. Το πιάτο γαρνίρεται με μικρές μπουκίτσες μανουριού και πινελιές λάδι άνηθου. Εκπληκτικό πιάτο!

Ριζότο σαν γεμιστά.
Βασικά μας έφεραν κριθαρότο με απάκι, πολύ λίγα και ψιλά κομματάκια καρότου, τρεις μπουκίτσες γιαουρτιού και ένα πράσινο, μεγαλοπρεπές, κυματοειδές και τραγανό κομμάτι τσιπς σπανακιού, που με λίγη φαντασία θύμιζε πλάτη βατράχου!!

Τσιπούρα με σωτέ χόρτα.
Το μενού ηλεκτρονικά αναφέρει εναλλακτικά ή Τσιπούρα ή Μοσχάρι Σοφρίτο.
Εμάς δεν μας ρώτησαν.... μας έφεραν κατευθείαν την τσιπούρα.
Κατά τα άλλα, η τσιπούρα ήταν καταπληκτικά μαγειρεμένη και σερβίρεται με ποσότητα από πράσινα χόρτα και φυσικά φέτα λεμονιού. Το εκπληκτικό του θέματος είναι ότι το ψάρι σερβίρεται σε πιάτο που μοιάζει με μεγάλη πέτρα!

Παγωτό μπακλαβάς,
Σε μεγάλο μαύρο πιάτο με πινελιές λευκής κρέμας παρουσιάζεται μια μπάλα παγωτού με γεύση μπακλαβά και δύο τσιπς. Κάτω από το παγωτό υπάρχει τραγανή ποσότητα μπισκότου. Εξαιρετικό και το επιδόρπιο!!

Το " Όμικρον " ουσιαστικά δικαιούται και έναν άσσο μπροστά και έτσι παίρνει επάξια το άριστα 10!!

06 Ιουν 2018

Ύστερα από τηλεφωνική κράτηση Κυριακή μεσημέρι. Τραπέζι έξω στην ωραία αυλή αλλα ο μισός και παραπάνω χώρος εκεί που μαζί με τα δέντρα και τις ομπρέλες κάνουν ωραία δροσιά είχαν τραπέζι βάπτισης, οπότε εμείς βολευτήκαμε σε ένα τραπέζι κάτω από μια ομπρέλα μόνο που λειτουργούσε σαν θερμοκήπιο, το κλιματιστικό μέσα δεν λειτουργούσε οπότε σκέφτηκα οκ φαΐ και σάουνα μαζί θα γλυτώσουμε καμιά θερμίδα.
Έρχεται ο σερβιτόρος μας εξηγεί τα μενού μας φέρνει το εμφιαλωμένο νερό και μας γεμίζει τα ποτήρια αλλά είχαμε ένα μικρό ατύχημα ο μικρός δεν πρόσεξε πως έπιασε το ποτήρι με συνέπεια να χύσει το νερό στο τραπέζι και το τραπεζομάντιλο να γίνει μούσκεμα από άκρη σε άκρη, και ακούω έκπληκτος τον σερβιτόρο να με ρωτάει αν θέλουμε να μας αλλάζει τραπεζομάντιλο!!! Βγάζει το βρεγμένο να φέρει στεγνό απο μέσα, το τραπέζι “γυμνό” ένα σίχαμα κουτσουλιές, σκόνες …
Έρχεται το κέρασμα του σεφ κρύα σούπα σε μικρό φλιτζάνι, ήμασταν 3 άτομα μας φέρνουν 2 σούπες και ρωτάει να φέρω και 3η σούπα ?

Λοιπόν η παραγγελία μας

Γαρίδες κανταΐφι με γλυκόξινη σάλτσα
Άνοστη γαρίδα μόνο γλυκιά σάλτσα ασύνδετα μεταξύ τους.

Χταπόδι καρπάτσο με πέρλες βαλσάμικου και αγουρίδα με λάδι τρούφας
Το χταπόδι πολύ λεπτά κομμένο σε φέτες και αυτό από τα λίγα που ξέρω πετυχαίνεται μόνο αν παγώσεις το χταπόδι και το κόψεις άλλα δεν πρέπει να περάσουν λίγα λεπτά μέχρι να σερβιριστεί ώστε να ξεπαγώσει ? Το να έρθει στο τραπέζι παγωτό χταπόδι είναι μεγάλο φάουλ. Πάντως και αυτό ήταν άνοστο, πολύ κακό. Οι πέρλες τι να ήταν άραγέ ?

Γύρος προβατίνα «αλλιώς»
Το αλλιώς δεν το κατάλαβα. Στο πιάτο υπήρχε μια τετράγωνη πίτα με τζατζίκι ντοματίνια και κομμάτια στεγνού παραψημένο κρέατος. Πολύ μέτριο

Σαλάτα mix εποχής με βινεγκρέτ από χαρουπόμελο
Αδιάφορη. 3-4 μαρούλια με κάτί πέρλες που δεν καταλάβαινές τι ήταν. Αν καταλάβω οτι ήταν τιποτα σφαιροποιήσις μοριακή κουζίνα θα πεθάνωωωωω

Μοσχαρίσιο σοφρίτο με υφές πατάτας
Ερωτηθήκαμε κατά την παραγγελία το ψήσιμο που θέλαμε και ενημερωθήκαμε για το ψήσιμο που προτείνει ο σεφ. Είχαμε και εμείς την ίδια άποψη με τον σεφ οποτε το παραγγείλαμε μέτρια ψημένο. Άλλα ήρθε κακοψημένο, στεγνό και σκληρό. Για τις υφές δεν θα μιλήσω μιας και η πατάτα δεν μου αρέσει.

Τόνος σε κρούστα μάραθου, παπαρουνόσπορο, τσίλι και ξύσμα λεμονιού με ταμπουλέ
Το μόνο πιάτο που άξιζε αν και αυτό δεν ήρθε στο ψήσιμο που ζητήσαμε. Μέτριο το θέλαμε και αυτό, κακοψημένο ήρθε και λίγο στεγνό αλλά τρωγόταν.

Ήπιαμε 2 san peligrino μεγάλα πληρώσαμε 107 ευρω.

Φυσικά δεν το προτείνω.

Υγ1 ευχαριστώ πολύ την PP_TINA για την καταπληκτική τις περιγραφή για το μαγαζί οπότε με έβγαλε από τον κόπο

Υγ2 Τις 3 ντοματουλες στον χώρο το βάζω γιατί αντικειμενικά είναι ωραίο μαγαζί και το κτήριο και ο κήπος. Αλλά άλλο ένα φάουλ ήταν στην τηλεφωνική μας κράτηση θα έπρεπε να μας ενημερώσουν ότι στο μαγαζί την ίδια ώρα θα διεξαγόταν δεξίωση … και ότι τα τραπέζια τα υπόλοιπα θα ήταν σε συγκεκριμένο χώρο

27 Ιουν 2017

Επισκεφτήκαμε το Όμικρον μια χαλαρή Παρασκευή το βράδυ. Οι πρώτες εντυπώσεις μας από το χώρο πολύ θετικές. Πρόκειται για ένα κτίριο ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής και στο εξωτερικό και στο εσωτερικό του. Καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι στο βάθος του μαγαζιού κοντά στο τζάκι. Ο φωτισμός του ήταν χαμηλός και υπήρχε και ένα πιάνο αλλά δυστυχώς εκείνο το βράδυ δεν είχε μουσική. Ακούγονταν ωστόσο μια πολύ ωραία και χαλαρωτική μουσική από τα ηχεία.

Αν και ο χώρος που καθίσαμε ήταν για καπνίζοντες, λόγω του ότι το μαγαζί είναι αρκετά ψηλοτάβανο δε μας ενόχλησε ο καπνός.

Παραγγείλαμε:
Ορεκτικά: Μανιτάρια Πλευρώτους τα οποία ήταν εξαιρετικά λόγω μιας ιδιαίτερης σάλτσας με την οποία ήταν περιχυμένα και Σαλάτα Όμικρον που τη βρήκαμε αρκετά δροσερή και νόστιμη,

Κυρίως πιάτα: Τσιπούρα με σπαράγγια που ήταν πολύ νόστιμο πιάτο αλλά μικρή σχετικά μερίδα και Χοιρινιά φιλετάκια με ρύζι basmati που ήταν μαλακά και νόστιμα.
Επιδόρπια: Banofee και Σουφλέ σοκολάτας με το πρώτο να ξεχωρίζει. Το σουφλέ ήταν καλό χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αλλά αργήσανε πολύ να μας το φέρουν καθώς το ψήνουν εκείνη τη στιγμή.

Το service πολύ καλό. Ο σερβιτόρος ήταν πάντα τριγύρω πρόθυμος να εξυπηρετήσει και ο υπεύθυνος ήρθε στο τέλος του γεύματός μας να ρωτήσει αν μείναμε ικανοποιημένοι.

Γενικώς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το συγκεκριμένο εστιατόριο και το προτείναμε και σε φίλους να το επισκεφτούν. Πληρώσαμε κοντά στα 80€ (τα 2 άτομα) που θεωρήσαμε λογικό ποσό δεδομένης της ποιότητας του φαγητού αλλά και του χώρου. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα κάποια στιγμή το καλοκαίρι για να καθίσουμε στον όμορφο κήπο του αυτή τη φορά.