ΣΤΟΛΟΣ Ο ΠΟΛΕΜΙΚΟΣ
Ελληνική κουζίνα

Δραπετσώνα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

19 Μαι 2014

Ημερ. Επίσκεψης 5/2/2014.

Παρότι είχαμε ακούσει τα καλύτερα γι' αυτό το κατάστημα, δυστυχώς η εμπειρία μας, δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας.

Είχαμε κάνει κράτηση για τις 8.30 της ίδιας μέρας (Τετάρτη), αν και σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη δεν χρειαζόταν, γιατί συνήθως δεν είχαν πολύ κόσμο τις καθημερινές.
Όταν φτάσαμε όμως μας στρίμωξαν (στην κυριολεξία) στο τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι δίπλα στο ταμείο. Όταν ήρθε ο ιδιοκτήτης μου εξήγησε ότι εκτάκτως είχαν μια κοπή πίτας και θα είχαν και ορχήστρα, οπότε δεν είχαν πολλά διαθέσιμα τραπέζια. Παρατηρώντας πιο προσεκτικά είδα ότι ενώ είχε 4 διαθέσιμα τραπέζια, τα έδωσε σε όσους είχαν πάει νωρίτερα από εμάς, γεγονός επιεικώς απαράδεκτο κατ' εμέ. Τελικά, μετά από απαίτησή μας, μετέφεραν το τραπέζι λίγο πιο αριστερά για να μπορέσουμε να κάτσουμε κάπως πιο άνετα.

Το περιβάλλον λιτό αλλά άχρωμο, με κάποιες πινελιές που παραπέμπουν στο ναυτικό του στυλ. (Έλεος πια με το μπεζ χρώμα στους τοίχους!!! )

Παραγγείλαμε:

- Κολοκυθάκια
- Πατάτες τηγανιτές
- Σαλάτα
- Χιώτικο μαστέλο με ψητά λαχανικά
- Ποικιλία Κρεατικών

Τα κολοκυθάκια και οι πατάτες είχαν τηγανιστεί σε λάδι από ψάρι, και είχαν τόσο έντονη τη γεύση που δεν τα φάγαμε.
Η ποικιλία κρεατικών (όπως συμβαίνει και σε άλλα καταστήματα), είχε περισσότερο πίτες και πατάτες παρά κρεατικά. Εκ των οποίων τα δύο (κοτόπουλο και μπιφτέκι) ήταν παραψημένα, ένα βήμα πριν καούν.
΄
Το σέρβις ήταν σχετικά γρήγορο, αλλά απρόσωπο.

Δεν μας κέρασαν τίποτα, ούτε καν μισό κιλό κρασί, για να εξιλεωθούν για το άσχημο τραπέζι.

Αλλά τι να περιμένεις, από κάποιον που δεν σέβεται τον πελάτη που έχει προνοήσει καθημερινή να κάνει κράτηση και τον στριμώχνει όπως-όπως, όπου να' ναι ???

Είναι το μόνο μαγαζί που δεν πρόκειται να ξαναπάμε, ομόφωνα αποφασισμένο από όλη την παρέα, αφού ούτε η εξυπηρέτηση μας ικανοποίησε αλλά ούτε και το φαγητό.

17 Δεκ 2013

1) Απαράδεκτο service, 45 λεπτά για να μας πάρει παραγγελια. Επϊσης οτιδήποτε extra και αν ζητήσαμε (π.χ. πάγο, επιπλέον ποτά,...) ήρθε τουλάχιστον μετά απο μισή ώρα. Ο σερβιτόρος επειικώς απαράδεκτος

2) Ποιότητα φαγητού πολύ μέτρια, πολύ μικρή ποικιλία φαγητών και μερίδες εξωφρενικά μικρές, θα μπορούσαν να σερβιριστούν και σε πιατάκια του καφέ.

3) Ατμόσφαιρα είχε πάρα πολυ οχλαγωγία και η ζώντανη μουσική μετα βίας ακούγονταν. Το μόνο θετικό οι 2 οργανοπαιχτες οι οποιοι όντως ηταν καλοί και κάνανε φιλότιμες προσπάθειες για να διασκεδάσει ο κόσμος

4) Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει αύτο που προσφέιρει. Πληρώσαμε 302 Ευρώ 10 άτομα (5 ζευγάρια) για ένα πολύ μέτριο φαγητό το οποίο μπορείς να το βρείς σε άλλα πολυ μέτρια μεζεδωπολεία στην μισή τιμή.

Τέλος να σημειώσω ότι παρότι παραγείλαμε σχεδόν οτι είχε ο κατάλογος (δεν ήταν και πολλά ούτος η άλλως) το μαγαζί δεν μας κέρασε όχι γλυκό αλλα ούτε μια μπύρα...Φυσικά δεν επιβάλεται το κέρασμα απλά έτσι έστω να καλυφθει για την απαράδεκτη εξυπηρέτηση και 300 Ευρώ νομίζω πως είναι ενα αξιοσέβαστο ποσό στις μέρες μας...Τουλάχιστον τα περισσότερα μεζεδωπολεία προσφέρουν ένα υποτυπώδες κέρασμα σε τραπέζια με μεγάλους λογαριασμούς.

Στόλο πάντως δεν το λες, λάντζα μπορεί να ταιριάζε καλύτερα σαν τίτλος.

24 Ιαν 2013

Παρα πολυ ομορφο μαγαζι σε μια περιοχη που πραγματικα δε το περιμενεις.Εχουμε δωσει το παρον τρεις φορες και οι εντυπωσεις που μας αφησε παραπανω απο ικανοποιητικες.Παντα προτιμουμε ψαρομεζεδες με κορυφαιο πιατο το γιουβετσι θαλασσινων.

Οι οικοδεσποτες ευγενεστατοι(καθαροαιμοι πειραιωτες)θελουν να σε κανουν να νιωσεις ανετα και ενδιαφερονται για το αν τα πιατα τους,αρεσαν. Τα κρεατικα δεν τα εχω δοκιμασει και δεν μπορω να εχω αποψη. Σιγουρα πολυ καλη επιλογη.

11 Ιαν 2013

Λοιπόν ο Στόλος είναι το αδερφάκι του Υπερωκεάνιου στο Χατζηκυριάκειο. Η διαφορά είναι πως έχει μεγάλη ποικιλία σε κρεατικά ενώ και τα θαλασσινά του δεν υστερούν σε τίποτα. Το προτιμώ γιατί έχει μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο και καλύτερο εξαερισμό.

Θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες επιλογές στον Πειραιά για ψιλό ψαράκι και μεζέδες, με τιμές απόλυτα λογικές. Για 1 αθερίνα, 1 γαρίδες τηγανιτές, 1 μελιτζανοσαλάτα, 1 μπακαλιάρο σκορδαλιά, 1 τσίπουρο χύμα (200ml, άψογο) δώσαμε 32 ευρώ. Τα γλυκά κέρασμα.

24 Οκτ 2010

Επισκευθηκα προσφατα το μεζεδοπωλειο για πρωτη φορα, ξεκινωντας απο την αλλη ακρη της Αθηνας για να παω να το δοκιμασω. Σημειωνω οτι το μαγαζι ειναι κοντα στη παλια μου γειτονια και στη δουλεια μου.

Ο χωρος μετριος, λιτος, μικρος(και ψιλοαδειος αν και Σαββατο βραδυ), αλλα με ευχαριστες διακοσμητικες πινελιες που παραπεμπουν στο ναυτικο και τον παλαιο ελληνικο στολο.Η εξυπηρετηση ηταν αρκετα καλη απο το τηλεφωνο που πηρα για να κλεισω τραπεζι μεχρι που φυγαμε απο το μαγαζι.

Ο καταλογος του περιλαμβανει λιγα πιατα, θαλασσινα και κρεατικα, γεγονος που με προβληματισε ποια κατηγορια να επιλεξω. Ριχνοντας μια ματια στα γυρω τραπεζια και 'ψαρευοντας' το σερβιτορο, αποφασισαμε να παρουμε κρεατικα. Για αρχη δεν πηραμε πολλα, μια σαλατα, μια πατατες και μια κολοκυθακια και ενα ακομη ορεκτικο που μου διαφευγει(μεριδες μεζεδοπωλειου). Για κυριως μια ποικιλια κρεατικων για 2, ενα ζυμαρικο και ψαρονεφρι με μαυροδαφνη. Τιποτα δεν ηταν εξαιρετικο. Απλες γευσεις, καλη ποιοτητα αλλα μεχρι εκει.

Πληρωσαμε 90 ευρω, πινοντας 1 κιλο χυμα κρασι και χωρις να παρουμε ή να μας κερασουν γλυκο. Η τιμη για την περιοχη ειναι εξωφρενικη. Εχει δεκαδες μαγαζακια σε ακτινα ενος χιλιομετρου που τρως μεχρι σκασμου, πινεις πολυ, ακους ζωντανη μουσικη και δεν πληρωνεις πανω απο 15 ευρω το ατομο.

Εμενα δεν με νοιαζει αν το μαγαζι εχει ετος ιδρυσης το 1821, ουτε ποιος παει εκει και αν η περιοχη εχει γινει in τωρα τελευταια. Απλα πραγματα: Αξιζει το φαγητο που τρως τα χρηματα που δινεις; Στο 'Στολο' δεν νομιζω..

24 Ιουν 2010

Εξαιρετικά σικάτο περιβάλλον που θυμίζει τον παλιό ωραίο Πειραιά. Με θαλασσογραφίες στους τοίχους, λουλούδια στα τραπέζια, ιδιαίτερα ποτήρια του κρασιού, ναυτικό καπέλο για ψωμιέρα και καταπληκτική μουσική (όχι ζωντανή), παλιό πλακάκι στο πάτωμα.

Τα πιάτα του προσεγμένα με τοπ γεύσης την γαριδομακαρονάδα του, τις ψητές σαρδέλες και τα μύδια με το ρύζι. Το προσωπικό πρόθυμο και εξυπηρετικό αλλά υπήρξαν καθυστερήσεις. Το κόστος ανά άτομο με αρκετό κρασί και γλυκά ήταν γύρω στα 25 ευρώ, αλλά πραγματικά το αξίζει. Έχω πάει αρκετές φορές και είναι το αγαπημένο μου.

Eθνικής Αντιστάσεως 29-31, Δραπετσώνα