Παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα.

27 Νοε 2016

Βραδυ καθημερινης δυο ατομα και ψαχναμε κατι να τσιμπησουμε καπου κοντα μας. Πηραμε το αυτοκινητο καναμε μια βολτα στα γνωστα της Δραπετσωνας, ψαχνοντας κατι που να μην το εχουμε δοκιμασει.
Το μοναδικο μαγαζι που ειχε λιγο κοσμο ηταν ο Κατσογιαννος, θυμηθηκα οτι καπου ειχα διαβασει ενα θετικο αρθρο και ειπαμε να μπουμε.

Ειναι ενα απο τα παλαιοτερα ταβερνακια της Δραπετσωνας. Ο χωρος ειναι βγαλμενος απο το παρελθον. Δυστυχως, ομως δεν μου φανηκε τοσο αυθεντικος. Το βασικο αρνητικο ηταν οι μυρωδιες της κουζινας και του τσιγαρου.

Η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες ηταν σχετικα καλη κατα τη διαρκεια του δειπνου, μας προτεινε πιατα, μας εβαλε σε μεγαλο τραπεζι. Ειχε ομως δυο βασικα μειονεκτηματα πρωτον δεν μου αρεσει η εικονα του σερβιτορου(ισως και ιδιοκτητη) που καθοταν χαλαρα σε ενα τραπεζι και καπνιζε. Δευτερον, το θεωρω μεγαλο λαθος το κερασμα να γινεται επιλεκτικα, στα γυρω μας τραπεζια πηγε γλυκο του ταψιου με παγωτο και σε εμας οχι, προφανως λογω χαμηλου λογαριασμου.

Δοκιμασαμε:
-μελιτζανοσαλατα (γευστικη, ισως λιγο εντονο το σκορδο, προσωπικα μου αρεσε)
-κολοκυθακια τηγανιτα (μεγαλη μεριδα, αλλα λιγο αλευρι ή κουρκουτι, θα τα εκανε γευστικα)
-πατατες τηγανιτες (τραγανες και φρεσκοκομμενες)
-κεφτεδακια τηγανιτά με πατατες (κρεατενια και νοστιμα)
-φλογερες με παστουρμα (αψογη εκτελεση)
Το φαγητο μας αφησε ικανοποιημενες αρκετα. Ο γνωστος ειδημων της περιοχης, μου ειπε οτι μαγαζι φημιζεται για το συκωτι του, οποτε εαν πατε δοκιμαστε το. Οι επιλογες σε κρεατικα της ωρας ειναι πολλες, οπως και τα ορεκτικα, που ειναι ως επι το πλείστον χειροποίητα.

Tα παραπανω μας κοστισαν περιπου 25 ευρω, ηταν καλα για την ποσοτητα και την ποιοτητα, αλλα ο χωρος και η εξυπηρετηση δεν με αφησαν ικανοποιημενη. Συνολικα η επισκεψη μας δεν μπορω να την κρινω επιτυχημενη και παροτι βρισκεται αρκετα κοντα μου δε θα επιδιώξω εκ νεου δοκιμη. Η περιοχη ευτυχως, εχει πλεον πληθωρα επιλογων.

11 Ιαν 2017

Αλλη μια απο τις πολλες φορες που επισκεφτηκαμε τον χωρο.

Οι γευσεις ειναι παρα πολυ καλες σπιτικες για τα γουστα μου
θα τις αναλυσω παρακατω

η εξυπηρετηση απο δυο κοπελες πολυ γρηγορη

ο χωρος απλος παραδοσιακος μικρος οχι πολλα τραπεζια αλλα με αρωμα
αλλης εποχης. Με αφισες και καδρα απο παλιες διαφημισεις που σε ταξιδευουν σε αλλη εποχη. Εμενα προσωπικα μου αρεσει

οι τιμες προσιτες γι αυτο που σου προσφερει.

Πηραμε μια σαλατα μαρουλι
μια μεριδα πατατες φρεσκιες κομμενες στο χερι και αρκετα καλη ποσοτητα
ενα σαγανακι
μια φετα ψητη στο αλουμινοχαρτο με πιπερια και ντοματουλα
μια κεφτεδες κοκκινιστους με ουζο (ειναι το καλυτερο μου πιατο)
μια μπεκρι μεζε επισης πολυ ωραια ελαφρως πικαντικη με ωραια σαλτσουλα
ενα λεμονατο
και μια μπριζολα μαλακη και μεγαλη

3 αναψυκτικα και 1μπουκαλι νερο
μας κερασαν μπακλαβα και καρυδοπιτα με παγωτο

πληρωσαμε 58.00ευρω και πηραμε αποδειξη.

μας εφεραν 3 φορες ψωμι για ατελειωτες βουτιες στην σαλτσα καθως ηταν σιγουρα
ζυμωτο.

δεν υπηρχε κατι που δεν ηταν καλο!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ

Έκπτωση μέχρι 20%