Κλασική ταβέρνα με ψαρικά, θαλασσινά και κρεατικά.

16 Ιαν 2018

Μετά απο πολλές προσπάθειες καταφέραμε να το επισκεφθούμε καθώς κάναμε κράτηση απο νωρίς.

Χώρος (3/4):,
Μου αρέσουν τα εστιατόρια με ιστορία με τις φωτογραφίες απο παλια του Πειραιά και τα βαρέλια υποτίθεται με το κρασί. Κστα τα άλλα το μαγαχι δεν ελεγε κάτι!!

Γεύση (2/4):

Κρεατικα και ψαρικά αλλά εμεις δοκιμάσαμε μονο τα πρώτα. ολα τα πιατα ειναι τα κλασσικά που βρίσκεις σε κσθε αντιστοιχη ταβέρνα. Σαλάτες χωριάτικη, μαρούλι, μπιφτέκι, κοτόπουλο φιλέτο σχάρας, μπιφτέκι σχάρας κτλ.

Δοκιμάσαμε

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Σαγανάκι τυρί (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (7/10)

Βραστά λαχανικά (7/10)

Κολοκυθάκια τηγανιτά (6.5/10)

Τζατζίκι (6.5/10)

Κεφτεδάκια (6/10)

Μπιφτέκι γεμιστό με φέτα (6/10)

Μπιφτέκι απλό (6.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (7/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (6/10)

Ενω οι μερίδες είναι μεγάλες οι γεύσεις ειναι αδιάφορες.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Χαμός στο μαγαζί αλλά το σέρβις λιγο αργό και οτι έβγαινε το. έφερναν ανεξάρτητα εσν ηταν πρωτο ή κυριως και ανεξάρτητα εαν απο τα κυρίως ηρθαν τα 2 και έλειπαν τα άλλα 2.

Value for money (2/4):

Πολύ οικονομικά αλλά εγώ οταν βγαίνω εξω δεν θελω να φαω κατι οπως θα το μαγειρευα κσι σπίτι μου. Θέλω κατι διαφορετικο!!

Το άτομο υπολογιστε στα 15 ευρώ για να φατε καλά.

Συμπέρασμα:

Ιστορία μου, αμαρτία μου! Κρίμα οι προσπάθειες για να πάμε.

10 Μαι 2017

Εδώ και ένα χρόνο το Mega channel έχει γίνει Mouga channel. Επανάληψη μετά από επανάληψη, τους διαλόγους τους έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά. Μια πολύ πετυχημένη σειρά που απέκτησε φανατικούς φίλους (ανήκω κι εγώ σε αυτούς) ήταν το 50-50! Έχει τύχει μάλιστα να επισκεφθώ και το μαγαζί (Οινέας) που γυριζόντουσαν οι σκηνές της τρελοπαρέας και απογόητευτηκα. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Εν έτει 2017 νομίζω βρήκα το μαγαζί που θα μπορούσε στην πραγματικότητα να στηρίξει απόλυτα το ιδανικό σκηνικό με τους 3 φίλους (καλή του ώρα του Σάκη εκεί που βρίσκεται). Όπως καταλαβαίνετε. ο Ζάχος θα έπαιρνε με κάθε τιμή αυτό το χρίσμα.

Μαγαζί μιας άλλης εποχής, σε μια λαϊκή γειτονιά. Κόσμος ακομπλεξάριστος, καθόλου δήθεν, πάει εκεί για να χαλαρώσει και όχι να τον δουν. Οι θαμώνες άντρες κυρίως, κάποιες γυναίκες μα και παιδιά, συνυπάρχουν αρμονικά χωρίς να ενοχλούν ο ένας με την παρουσία του τον άλλον. Υποψιάζομαι πως πηγαίνουν για κουβεντούλα μετά φαγητού, χωρίς να είναι κακό αυτό. Η ποιότητα είναι μια χαρά. Θα δεις απλό, γνήσιο λαϊκό κοσμάκη που το έχει κάνει στέκι του. Για εμένα που ήταν η πρώτη επίσκεψη μου, είναι λογικό να με βλέπουν σαν έναν απρόσωπο πελάτη. Είδα όμως πως ο ιδιοκτήτης πηγαίνει σε κάθε αντροπαρέα και κάθεται στην καρέκλα με τους θαμώνες. Πρώτα θα πουν τα νέα τους και μετά θα παραγγείλουν. Πως ήταν ο Βασίλης στη σειρά που σας ανέφερα;Φανταστείτε κάτι ακόμα πιο οικείο.

Από τον χώρο δεν έχετε να περιμένετε πολλά διακοσμητικά. Την παράσταση πρέπει να κλέβει η καλή παρέα που έρχεται να σχολιάσει όλες τις εξελίξεις και θέλει να κάνει εκτιμήσεις για το μέλλον. Δεν είναι θεατρικός χώρος όπως η Ζωοδόχος Πηγή, ούτε έχει μεγάλες πινελιές δημιουργικότητας. Κατάλογο δεν έλαβα, όλα στο μιλητό. Ευτυχώς η απόδειξη ήρθε γραπτώς και νομίμως, είχαμε και το κερασματάκι. Αν είστε σνομπ, δεν θα ικανοποιηθείτε. Το μόνο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι ο πιθανός καπνός από το τσιγάρο. Το απεχθάνομαι. Μετά την κακή εμπειρία μου από τον VEZENE έχω αρχίσει και παρατηρώ τις τουαλέτες. Δεν με χαλάει που μπορεί να βρίσκονται δίπλα από την κουζίνα, με πειράζει να μην είναι καθαρές. Καθαρές ήταν, μπορούν να τις ανακαινίσουν όμως.

Η παραγγελία μας κυμάνθηκε σε επίπεδα που χορταίνεις αρκετά (3 άτομα):

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Πορτοκαλόχρωμη, γευστικότατη και αρκετή, με εμφανή την κόκκινη πιπεριά. Διαολεμένα δεν έκαιγε, νομίζω κατανάλωσα την περισσότερη μιας και εκμεταλλεύθηκα το γεγονός πως η q-ρια και η εγγόνα (όχι της q-ριας) ασχολήθηκαν με τη...

- Σαλάτα βραστών λαχανικών στα 5 ευρώ. Όλη η γειτονική λαχαναγορά του Ρέντη μαζεμένη σε μια πιατέλα. Πραγματικά πολύ προσεγμένη. Μπρόκολο θες;Κουνουπίδι θες;Παντζάρι θες;Και πόσα άλλα. Γευστικές και χρωματικές αντιθέσεις.... Την καταβρόχθισαν!

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Χεράτες, καυτές και νόστιμες. Ότι πρέπει για να υπάρχουν πάνω στο τραπέζι. Αν ήταν και πιο λεπτοκομμένες θα ήταν ακόμη καλύτερες. Χρυσαφένιες, αξίζουν.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε ροδέλες,3.5 ευρώ. Δεν με κέρδισαν λόγω αρκετής κρούστας, ενώ ούτε για τη γλυκύτητα τους ξεχώρισαν. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερα αν και δεν είναι και του πεταματού. Θα τα απέφευγα όμως σε επόμενη επίσκεψη.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Νόστιμο, μοιάζει με της Αθηνάς στη Δραπετσώνα.3 τεμάχια με τραγανή κρούστα που μου φάνηκε αλάδωτη. Μόλις την έκοβες, έσκαγε και το λιωμένο τυράκι. Ρίξτε και λεμόνι! Θα ζωντανέψει!

- Μοσχαρίσια μπριζόλα από προϊστορικό ζώο, στα 9.5 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής. Υπεραρκετή για 2 άτομα. Τώρα σε καπηλείο δεν μπορείς να περιμένεις και άψητη. Εγώ πάντως ικανοποιήθηκα. Ζουμερή και καρυκευμένη όσο έπρεπε για να είναι γευστική.

- Tηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα στα 8 ευρώ. Φρέσκο κοτόπουλο, διακριτική σάλτσα μουστάρδας αλλά το τελικό αποτέλεσμα κακό. Καταστρέφεται η πρώτη ύλη μιας και ήρθε στεγνό, ενώ και η σάλτσα ήταν λίγη για να καλύψει το κρέας. Θα απέφευγα να το παραγγείλω ξανα. Ποσότητα αρκετή αλλά τι να το κάνω.

- Γεμιστό μπιφτέκι με φέτα στα 8 ευρώ. Το ψήσιμο του μου άρεσε μιας και αναδεικνυόταν το κρέας. Υπεραρκετό αν και ένα τεμάχιο, προτιμήστε το στη μέση μαζί με άλλους μεζέδες για να αλλάζετε γεύσεις. Το τυρί θα το ήθελα πιο απλωμένο στη γέμιση και όχι μόνο στο κέντρο. Πάντως το λιμπίστηκα με το που το είδα.

- Σόδα στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ το λίτρο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, χωρίς να βαράει στο κεφάλι. Ότι πρέπει για να αράξεις με τις ώρες και να πιάσεις την κουβέντα με τους φίλους σου.

* Κέρασμα μήλο κομμένο σε φέτες, συνοδεία από κεράσια μαρασκίνο που πότιζαν με το σιρόπι τους το φρούτο. Λίγος χαλβας ταχινένιος, ότι πρέπει για να αλλάξεις τη γεύση σου αν και δεν μας απέτρεψαν μετά να συνεχίσουμε αλλού για γλύκο!

Θα ξαναέκανα επίσκεψη στον Ζάχο για να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του που κυριαρχούσαν εκείνο το μεσημέρι, ακόμα θυμάμαι την κριτική της ΤΟΜΙΕ για τις γαρίδες σαγανάκι!

Και μπορεί η διακόσμηση να έχει βαρέλια μόνο και να μοιάζει καταθλιπτική αλλά ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ και οι διάφορες φωτογραφίες που είναι κρεμασμένες θυμίζουν τη δική μου γειτονιά, με ντόμπρους και ειλικρινείς ανθρώπους της διπλανής πόρτας. Επενδύει στις διαπροσωπικές σχέσεις που ξέρουν ότι ο Μήτσος θα πάει κάθε Παρασκεύη για να φάει το ψαράκι του και θα πει 2 κουβέντες με τα φιλαράκια του.

Άλλοι επενδύουν σε διακοσμητές... Στον Ζάχο οι πελάτες επενδύουν στον κάπελα.... Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε στις 15.10, φύγαμε 3 ώρες αργότερα αλλά το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ...

Φέρε μας, κάπελα, κρασί με δυό ποτήρια και μισή...

28 Μάρ 2017

Το καπηλειό του Ζάχου είναι ένα από τα πιο παλιά και δημοφιλή μαγαζιά της περιοχής των Καμινίων.
Το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν αλλά τον τελευταίο καιρό το στοχευαμε συχνά με τις συμπαίκτριες και φίλες αλλά δεν τα είχαμε κατάφερει να βρούμε τραπέζι, είμαστε και πολλές...

Το σημείο που βρίσκεται εάν δε γνωρίζει κάποιος την περιοχή ειναι δύσκολο να το βρει, εμείς πήγαμε συστημένες οπότε φτάσαμε πολύ εύκολα. Να σημειώσω ότι πολλές είχαν ήδη πάει αρκετές φορές στο παρελθόν!
Το παρκάρισμα δε ήταν πάρα πολύ εύκολο, καθώς βρίσκεται σε μία ήσυχη γειτονιά βγαλμένη από άλλες δεκαετίες.

Ο χώρος ειναι νοσταλγικός, με τα βαρέλια γύρω γύρω, τους ανθρώπους της γειτονιάς που γίνονται μία παρεα, τα κλασικά τράπεζια και καρέκλες (που πλέον τα συναντάς σε καφενεία). Στα αρνητικά είναι οι μυρωδιές της κουζινας και το κάπνισμα που επιτρέπεται.

Η εξυπηρέτηση είναι ταχύτατη με εμπειρία, ο σερβιτόρος που ανέλαβε την παραγγελία μας, έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας σταματήσει αλλά πραγματικά ήταν αδύνατο! Ειμασταν 15 άτομα μετά από προπονηση, τελικά όμως ειχε δίκιο καθώς οι μερίδες είναι τεράστιες. ( Να σημειώσω εδώ ότι υπήρχε μία προσωπική γνωριμία με το ένα άτομο της παρέας, αλλά και πάλι δεν είδα μεγάλη διαφορά από τα γύρω τραπεζια)

Δοκιμασαμε σχεδόν τα πάντα και σε μεγάλες ποσότητες.
- ψημένο ψωμάκι για αρχή με λάδι και ρίγανη απαραίτητο στη συνέχεια
-Τζατζικι και τυροκαυτερη μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν χειροποίητα
-Πατατες τηγανιτές φρεσκοκομμένες και ζεστές
-Σαλατα χωριάτικη πλούσια καλή για την εποχή
-παντζαρια με το σκορδακι τους ταιριαξαν, καλό συνοδευτικό
-σαγανακι(τυρί) ωραίο τυρί και δεν κρατούσε καθόλου περιττό λάδι
-Κολοκυθοκεφτεδες μεγάλοι και γευστικοι.
-Χταποδι ξυδατο με καπαρι του ταίριαζε πολύ, μαλακό ωραιότατο.
-Γαριδες σαγανάκι, σε αυτό το πιάτο υποκλίθηκα, σωστά δεμένη σάλτσα, μεγάλα κομμάτια τυριού πολλές γαριδες, πιάτο για το οποίο αξίζει να επιστρέψω.
-Καλαμαρακια τηγανιτά τραγανά και μαλάκα ταυτόχρονα, σωστο τηγάνι και εδώ.
-μπιφτεκι γεμιστό με πατάτες, καλής ποιότητας ο κιμάς
-Τηγανια χοιρινη με πιπεριές καθαρό το κρέας
-Τηγανια κοτόπουλο, άλλο ένα πιάτο για το οποίο υποκλίνομαι με μία πολύ ωραία μουστάρδας σάλτσα
-Πανσετουλες χοιρινες δε δοκίμασα
Όπως καταλαβαίνετε φάγαμε πολύ, εάν συνυπολογίσετε και το γεγονός ότι οι μερίδες ήταν τεράστιες θα καταλάβετε το λόγο που πήραμε και δύο πακέτα για το σπίτι.

Τα παραπάνω τα παραγγείλαμε από δύο ή τρεις φορές. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι και χαλβά σιμιγδαλένιο. Τα οποία τα φάγαμε ευχαριστα.
Λόγω της προσωπικής γνωριμίας μας κέρασαν και τα ποτά.
Όλα αυρακόστισαν 10€ το ατομο, δε χρειάζεται να πω ότι ήταν υπερβολικά καλά για όσα φαγαμε! Βέβαια στις μεγάλες παρέες συνήθως συμβαίνει αυτό, οπότε εάν είστε λιγότεροι υπολογιστε κάτι παραπάνω, σε καμία περίπτωση όμως δε θα σας φανεί ακριβό.

Προφανώς εγώ θα ξαναπάω, είναι λίγα τα μαγαζιά που προσφέρουν τόσο αυθεντικές γεύσεις σε καλές τιμές.

Δεν είναι το μαγαζί που θα πας να φας κάτι γκουρμέ αλλά αυτό που θα πιεις το κρασάκι σου και θα δοκιμάσεις παραδοσιακες γεύσεις σωστά εκτελεσμένες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

Κατω στον Πειραια, στα Καμίνια, φτώχεια, καλη καρδια, μα και γκρινια. Αυτη ειναι η μοναδικη σχεση που ειχα ως τωρα με την εν λογω συνοικια, και καλα να ειναι ο Μπιθικωτσης που τα τοποθετησε γεωγραφικα στον εσωτερικο μου χαρτη, γιατι ειδαλλως, οταν με ενημερωσαν οτι παμε Καμινια, με μια φυσικοτητα λες και μου ειπαν "παμε Μυκονο", θα ρωτουσα αν εννοουσαν αυτα της κολασης.

Καμινια, λοιπον, ο προορισμος, και μαλιστα σε καπηλειο. Ωσπου να φτασω εκει, με το ματι κολλημενο στο gps και το βλεμμα του ροφου σε λειτουργια, επιβεβαιωθηκαν ολα τα σκελη του τραγουδιου. Τη φτωχεια, δυστυχως, τη βλεπεις παντου γυρω σου, και ειναι κριμα να αφηνουν μια τοσο ομορφη συνοικια να ρημαζει. Την γκρινια την προκαλει η απειρη κινηση ως εκει, αλλα, δε βαριεσαι; Καλη καρδια.

Μπαινοντας στο μικρο μαγαζι μου ρθε να βαλω τα γελια. Συγνωμη, αλλα ο συνδυασμος βαρελια στον τοιχο απ τη μια και δαχτυλιδια ορατα απ τη στρατοσφαιρα της φιλης που καθοταν ευθυτενης και ολο ποζα απο την αλλη, ειναι υλικο για να στρωσεις κοιλιακους απ το γελιο. Ευτυχως που ο αρρεν της παρεας ηταν πιο καζουαλ, γιατι θα ημουν σα τη μπαμια μες τα βλητα παλι. Παντως, καλο ειναι να γνωριζετε που πατε και να αφησετε τη Λουι Βιττον στο σπιτι.

Και για να επιστρεψουμε στα του χωρου, ειναι κουτουκι με οτι αυτο συνεπαγεται. Σε μπεζοκαφε αποχρωσεις τα παντα, τα προαναθερθεντα βαρελια δινουν μια αισθηση απο κελαρι, μικρα ξυλινα τραπεζια με λαδοκολλα και απο δω παν και οι αλλοι. Το μονο που θα ηθελα ειναι λιγο καλυτερες τουαλετες, και ειμαι καλυμμενη. Οχι οτι ειναι κατι ιδιαιτερο, αλλα το σκοπο του τον επιτελει: φτωχος διακοσμος, φτιαγμενος με καλοκαρδοσυνη, που προκαλει μια σχετικη γκρινια για το μεγεθος των τραπεζιων. Καμινιωτικο 100%, λοιπον.

Στην εξυπηρετηση μπερδευτηκα αρκετα. Δεν καταλαβα ποσοι ειχαν αναλαβει το σερβις, ειδα κανα δυο τρεις κυριους, με ετεροκλητα ρουχα για να περνανε αναμεσα απ τα τραπεζια ινκογκνιτο μαλλον, να κουβαλανε πραγματα, αλλα σε ενα πολυ χυμα κλιμα, με αποτελεσμα να μη τους δινεις ιδιαιτερη σημασια. Καταλογος δεν υπαρχει, ή, αν υπαρχει, δεν τον ειδαμε, μας απαριθμησαν, ομως, τα κυρια πιατα τους στα κρεατικα, οπου προσανατολιστηκαμε, και τα επανελαβαν προθυμα, οταν, αναμενομενα, μπλεξαμε τα μπουτια μας. Παντως, καλο ειναι να εχετε κανει απο πριν την ερευνα σας, για να μη σας ξεφυγουν εξαιρετικα πρωτα, πραγμα που κοντεψαμε να παθουμε και μεις στον τομεα σαλατα.

Κατα τα αλλα, ό, τι ζητησεις ερχεται αμεσα, απλως πρεπει να ζητησεις και τα αυτονοητα, οπως το νερο. Τα πιατα καταφθανουν γρηγορα, ισως πιο γρηγορα απο οσο θα μου ταιριαζε, γιατι ειμαι και λιγο της αργης κινησης, ενω οι γνωστες γυφτιες με την αποδειξη Χουντινι, εδω δεν υφιστανται.

Μετα απο διαβουλευση του ζευγαριου απεναντι και ελαχιστη δικη μου συμμετοχη, γιατι ως γνωστον ειμαι ζωο παμφαγον αλλα ουχί φαναροκρατον, και στους δυο τριτος δε χωρει, πηραμε:

-Σαλάτα βραστων λαχανικων (5€), που εντυπωσιαζει με την ποικιλια, την ποσοτητα και το μερακι της. Μπροκολο, κουνουπιδι, πατατες, κολοκυθακια, παντζαρια, χορτα και μαυροματικα με το μαιντανο, την πιπερια και το κρεμμυδακι τους, ολα καλοβρασμενα και ποτισμενα με ωραιο λαδι. Δε το συζητω, η ναυαρχιδα των σαλατων τους.

- Τυροκαυτερη, (3€) βελουδινη και ανεπαισθητα τυρενια, μετριως καυτερη, και με ενα κοκκινωπο πιπερενιο χρωμα. Αξια συντροφος του πολυ αφρατου, σουσαμενιου ψωμιου που μου θυμησε εντονα κουλουρι θεσσαλονικης. (2€)

-Αμα σας τελειωσει το ψωμι, βουτατε μεσα χερατες, τραγανες τηγανιτες πατατες (3€) ή, αν ειστε σαν εμενα, ροδελες τραγανοτηγανισμενων κολοκυθιων (3.5€), τα οποια ηταν στεγνα και νοστιμα, απλως με λιγο παραπανω αλευρατη γευση απο όσο χρειαζεται. Με λιγα μπαχαρικα νομιζω το προβλημα λυνεται.

-Σαγανακι αγνωστων λοιπων στοιχειων (3.5€) που αξιζει ειδικη μνεια, τιμητικη πλακετα και το κλειδι της πολης. 3 θεοχοντρα κομματια μαστιχωτο τυρι σε μια θεικη κρουστα, σε μεριδα να το χαρει το ματι και το στομαχι. Ηταν αριστο, και εχω παρα πολυ καιρο να πετυχω τοσο καλοφτιαγμενο σαγανακι που δεν γινεται στουπετσι πριν καν αγγιξει το τραπεζι.

-Μοσχαρισια (9.5€) και δη αψητη ζητησε η μαρκησια και, οπως ολοι εκτος απο την ιδια καταλαβαινετε, της ηρθε μια πολυ καλοψημενη, διοτι σε κουτουκι ειστε μανταμ, οχι στο Maison Pic, να σας φερουν τον ημιονο με το αιμα να σταζει. Παρα την, εντελως κατανοητη για το χωρο, αστοχια στο ψησιμο, το κρεας ηταν ζουμερο, χυμωδες, ωραια καρυκευμενο και ευγεστο.

-Μπιφτεκι γεμιστο (8€) με φετα. Ενας παχουλοκομψος μπογος κιμα, με γενναιο πυρηνα τυριου, εν μεσω τηγανιτης πατατας. Για τα γουστα μου, οπως παντα, σηκωνε λιγοτερο ψησιμο, εντουτοις και ετσι ηταν παρα πολυ νοστιμο και αφρατο.

-Τηγανια κοτοπουλο (8€) με μεγαλα κομματια καθαρου, απαχου φιλετου κοτοπουλο, μεσα σε μια σαλτσα λαδιου-μουσταρδας. Παροτι κοτοπουλοφαγος δεν ειμαι, πρεπει να αναγνωρισω την αριστη ποιοτητα στα κομματια που επιλεχθηκαν, ουτε λιπακια, ουτε πετσακια, ουτε αλλες μουρνταριες. Ενταξει, η σαλτσα δεν ηταν ακριβως δεμενη, και οι κυβοι κοτοπουλο ειναι καπως στεγνοι, αλλα αν ειστε φιλοι των πουλερικων, της υγειινης διατροφης ή προσεχετε λιγο τη σιλουεττα σας, ιδου η τηγανια- δικαιωση.

Καπου εδω τελειωνει η παραγγελια του Σιντλερ, και παλι καλα, γιατι ολα τα πιατα σερβιρονται σε ποσοτητες απο τιμιες ως παλικαρισιες, που απαιτουν πολλη ορεξη, πολλες ωρες και πολλα κουτσομπολια για να ολοκληρωθουν. Συνοδευτηκαν απο ενα κιλο (6€) καλο ημιγλυκο, οπως ειπαν ο Μπολεκ και η Λολεκ που το ηπιανε, και μια σοδα (1.5€),

Με το λογαριασμο μας εφεραν ευγενεστατα ενα πιατο με μηλα σε φετουλες με κανελα, χαλβα και κερασακια μαρασκινο με το σιροπι να εχει ποτισει τα παντα, με αποτελεσμα ολα να ειναι σιροπατα και γλυκα. Το συνολο εκλεισε στα 53€, αλλα ειχαμε ηδη ξεφυγει αρκετα στην παραγγελια, και ενα πιατο λιγοτερο δεν θα μας ελειπε.

Να πω επισης οτι παλι ημασταν το γαλα μες τις μυγες, αφου ολοι οι αλλοι θαμωνες τρωγαν θαλασσινα. Και αν πω οτι δεν καλοβλεφαριασα τη σκαφη με τα αχνιστα μυδια και περνιοταν για μια μεριδα που πηραν κατι δερβισηδες πισω μου, θα πω μεγαλο ψεμα. Οπως, προφανως, καταλαβαινετε, θα γυρισουμε στο Ζαχο με την τεταρτη της παρεας, που μας την εσκασε και ελειψε απο το τραπεζι, να χωθουμε ως τον αγκωνα μεσα στη σκαφη, και ως τοτε ελπιζω η αλλη η τρελη να εβαλε μυαλο και να χει βγαλει τα δαχτυλιδια, ειδαλλως θα φαμε μυδι με μαργαριταρι. Το συμφωνησαμε με ενα νοημα.

15 Φεβ 2018

Το μέρος γνώριμο, παλιά γειτονιά, νοσταλγία, μυρωδιές.
Είχα χρόνια να επισκεφθώ το "Καπηλειό του Ζάχου", αλλά με τη μια ένοιωσα την ίδια γνώριμη ζεστασιά. Το παρκάρισμα πολύ άνετο στη γειτονιά, ήταν Παρασκευή, κλείσαμε τραπέζι από το μεσημέρι βέβαια, γιατί το μαγαζί ήταν πάλι γεμάτο!

Ο χώρος δεν είναι μεγάλος, αλλά είναι ατμοσφαιρικός και φιλόξενος, ένα μέρος είναι σκεπαστό με βαρέλια και τραπέζια από κάτω, στους τοίχους παλιές φωτογραφίες, "λιμάνι και Ολυμπιακός".

Με την πρώτη ματιά στα πιάτα τα μηνύματα ήταν θετικά. Μειονέκτημα ήταν η βουή από τον κόσμο, μαζί με την μουσική που ήταν καλή, αλλά λίγο πιο δυνατή απ' ό, τι έπρεπε.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή παρά το πλήθος του κόσμου, αποτελεσματική, με τον σωστό τρόπο και ύφος... πειραιώτικα.

Δοκιμάσαμε στην αρχή εξαίσια ταραμοσαλάτα, η σκορδαλιά παρά το ότι αγαπώ πολύ το σκόρδο, παραήταν δυνατή. Η σαλάτα με τα βραστά λαχανικά πολύ καλή και σε ποιότητα και σε ποσότητα, καλή και αυτή με το σταμναγκάθι. Ο παστός μπακαλιάρος καλοτηγανισμένος και η ποσότητα γενναία. Ο γαύρος εξαιρετικός και ως προς την γεύση και ως προς την μερίδα.

Τα καλαμαράκια καλοτηγανισμένα και το ψητό καλαμάρι αρκετά καλό.
Οι τηγανιτές πατάτες ήταν γευστικές αλλά όχι τραγανές, μάλλον είχαν πιει περισσότερο λάδι και ήταν μαλακές.

Οι μαρίδες ήταν μεγάλη ως μερίδα αλλά δεν μας ικανοποίησαν ιδιαίτερα, ο γαύρος ήταν σαφώς νοστιμότερος.

Η τσικουδιά αρκετά καλή, το χύμα λευκό κρασί ευκολόπιοτο, αξιοπρεπές, ήπιαμε και μερικές μπύρες.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό κεράσι με μήλο, εξαιρετικό και "χαλβά του μπακάλη".
Είμαστε μια παρέα 7 ατόμων, ο λογαριασμός ήταν 123 ευρώ, δηλαδή περίπου 17 ευρώ/άτομο.

Σίγουρα θα το πρότεινα και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις και να το χαρούμε πάλι.

26 Ιούλ 2016

ο χωρος ισως απο τους χειροτερους που εχω συναντησει ποτε.

στα ΣΥΝ οτι απαγορευεται το καπνισμα (παρολο που ειμαι καπνιστής ο ίδιος)

οι μεριδες καλες και οι γευσεις ανω του μετριου.

εξυπηρετηση απλα ΟΚ.
τρως γρηγορα.

μην πατε αργια/εθνικη εορτη χωρις να εχετε κλεισει τραπεζι. (κι ομως ΝΑΙ)

δυνατο του σημειο το value for money (δυσκολα θα ξεπερασεις τα 15€ μαζι με ποτα ανα ατομο)

αδυνατο του σημειο πως ειναι λιγο "ξεχασιάρης" στο θέμα των αποδείξεων.
Ακομη κι αν τη ζητησεις (που θα στη φερει... δε λέω) τσεκάρισε μηπως ειναι αποδείξεις από άλλα τραπέζια.

Πάντως θα ξαναπήγαινα. Πολύ "τίμιο" μαγαζί σε γενικές γραμμές

29 Ιούλ 2016

Προθυμοι και εξυπηρετικοι.

Κακος διακοσμος με παλαιους πρωταγωνιστες του Ελληνικου κινηματογραφου, στενη διαμορφωση τραπεζιων, κακος εξαερισμος -ψαριλα που μενει για μερες.

Φαγητο ανοστο. Λαδιλα στα ψαρικα-θρυψαλα και γαριδες τηγανιτες, μετριο λαδι στην αριστη σαλατα λαχανικων. Σαρδελλες με βαρια μυρουδια, μεγαλες και θρυμματισμενες.
Κρασι κατω του μετριου.