Κλασική ταβέρνα με ψαρικά, θαλασσινά και κρεατικά.

16 Ιαν 2018

Μετά απο πολλές προσπάθειες καταφέραμε να το επισκεφθούμε καθώς κάναμε κράτηση απο νωρίς.

Χώρος (3/4):,
Μου αρέσουν τα εστιατόρια με ιστορία με τις φωτογραφίες απο παλια του Πειραιά και τα βαρέλια υποτίθεται με το κρασί. Κστα τα άλλα το μαγαχι δεν ελεγε κάτι!!

Γεύση (2/4):

Κρεατικα και ψαρικά αλλά εμεις δοκιμάσαμε μονο τα πρώτα. ολα τα πιατα ειναι τα κλασσικά που βρίσκεις σε κσθε αντιστοιχη ταβέρνα. Σαλάτες χωριάτικη, μαρούλι, μπιφτέκι, κοτόπουλο φιλέτο σχάρας, μπιφτέκι σχάρας κτλ.

Δοκιμάσαμε

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Σαγανάκι τυρί (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (7/10)

Βραστά λαχανικά (7/10)

Κολοκυθάκια τηγανιτά (6.5/10)

Τζατζίκι (6.5/10)

Κεφτεδάκια (6/10)

Μπιφτέκι γεμιστό με φέτα (6/10)

Μπιφτέκι απλό (6.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (7/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (6/10)

Ενω οι μερίδες είναι μεγάλες οι γεύσεις ειναι αδιάφορες.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Χαμός στο μαγαζί αλλά το σέρβις λιγο αργό και οτι έβγαινε το. έφερναν ανεξάρτητα εσν ηταν πρωτο ή κυριως και ανεξάρτητα εαν απο τα κυρίως ηρθαν τα 2 και έλειπαν τα άλλα 2.

Value for money (2/4):

Πολύ οικονομικά αλλά εγώ οταν βγαίνω εξω δεν θελω να φαω κατι οπως θα το μαγειρευα κσι σπίτι μου. Θέλω κατι διαφορετικο!!

Το άτομο υπολογιστε στα 15 ευρώ για να φατε καλά.

Συμπέρασμα:

Ιστορία μου, αμαρτία μου! Κρίμα οι προσπάθειες για να πάμε.

15 Φεβ 2018

Το μέρος γνώριμο, παλιά γειτονιά, νοσταλγία, μυρωδιές.
Είχα χρόνια να επισκεφθώ το "Καπηλειό του Ζάχου", αλλά με τη μια ένοιωσα την ίδια γνώριμη ζεστασιά. Το παρκάρισμα πολύ άνετο στη γειτονιά, ήταν Παρασκευή, κλείσαμε τραπέζι από το μεσημέρι βέβαια, γιατί το μαγαζί ήταν πάλι γεμάτο!

Ο χώρος δεν είναι μεγάλος, αλλά είναι ατμοσφαιρικός και φιλόξενος, ένα μέρος είναι σκεπαστό με βαρέλια και τραπέζια από κάτω, στους τοίχους παλιές φωτογραφίες, "λιμάνι και Ολυμπιακός".

Με την πρώτη ματιά στα πιάτα τα μηνύματα ήταν θετικά. Μειονέκτημα ήταν η βουή από τον κόσμο, μαζί με την μουσική που ήταν καλή, αλλά λίγο πιο δυνατή απ' ό, τι έπρεπε.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή παρά το πλήθος του κόσμου, αποτελεσματική, με τον σωστό τρόπο και ύφος... πειραιώτικα.

Δοκιμάσαμε στην αρχή εξαίσια ταραμοσαλάτα, η σκορδαλιά παρά το ότι αγαπώ πολύ το σκόρδο, παραήταν δυνατή. Η σαλάτα με τα βραστά λαχανικά πολύ καλή και σε ποιότητα και σε ποσότητα, καλή και αυτή με το σταμναγκάθι. Ο παστός μπακαλιάρος καλοτηγανισμένος και η ποσότητα γενναία. Ο γαύρος εξαιρετικός και ως προς την γεύση και ως προς την μερίδα.

Τα καλαμαράκια καλοτηγανισμένα και το ψητό καλαμάρι αρκετά καλό.
Οι τηγανιτές πατάτες ήταν γευστικές αλλά όχι τραγανές, μάλλον είχαν πιει περισσότερο λάδι και ήταν μαλακές.

Οι μαρίδες ήταν μεγάλη ως μερίδα αλλά δεν μας ικανοποίησαν ιδιαίτερα, ο γαύρος ήταν σαφώς νοστιμότερος.

Η τσικουδιά αρκετά καλή, το χύμα λευκό κρασί ευκολόπιοτο, αξιοπρεπές, ήπιαμε και μερικές μπύρες.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό κεράσι με μήλο, εξαιρετικό και "χαλβά του μπακάλη".
Είμαστε μια παρέα 7 ατόμων, ο λογαριασμός ήταν 123 ευρώ, δηλαδή περίπου 17 ευρώ/άτομο.

Σίγουρα θα το πρότεινα και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις και να το χαρούμε πάλι.