ΤΟ ΚΑΠΗΛΕΙΟ ΤΟΥ ΖΑΧΟΥ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Κομοτηνής 37, Καμίνια [Χάρτης]

Κλασική ταβέρνα με ψαρικά, θαλασσινά και κρεατικά.

2017

Εδώ και ένα χρόνο το Mega channel έχει γίνει Mouga channel. Επανάληψη μετά από επανάληψη, τους διαλόγους τους έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά. Μια πολύ πετυχημένη σειρά που απέκτησε φανατικούς φίλους (ανήκω κι εγώ σε αυτούς) ήταν το 50-50! Έχει τύχει μάλιστα να επισκεφθώ και το μαγαζί (Οινέας) που γυριζόντουσαν οι σκηνές της τρελοπαρέας και απογόητευτηκα. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Εν έτει 2017 νομίζω βρήκα το μαγαζί που θα μπορούσε στην πραγματικότητα να στηρίξει απόλυτα το ιδανικό σκηνικό με τους 3 φίλους (καλή του ώρα του Σάκη εκεί που βρίσκεται). Όπως καταλαβαίνετε. ο Ζάχος θα έπαιρνε με κάθε τιμή αυτό το χρίσμα.

Μαγαζί μιας άλλης εποχής, σε μια λαϊκή γειτονιά. Κόσμος ακομπλεξάριστος, καθόλου δήθεν, πάει εκεί για να χαλαρώσει και όχι να τον δουν. Οι θαμώνες άντρες κυρίως, κάποιες γυναίκες μα και παιδιά, συνυπάρχουν αρμονικά χωρίς να ενοχλούν ο ένας με την παρουσία του τον άλλον. Υποψιάζομαι πως πηγαίνουν για κουβεντούλα μετά φαγητού, χωρίς να είναι κακό αυτό. Η ποιότητα είναι μια χαρά. Θα δεις απλό, γνήσιο λαϊκό κοσμάκη που το έχει κάνει στέκι του. Για εμένα που ήταν η πρώτη επίσκεψη μου, είναι λογικό να με βλέπουν σαν έναν απρόσωπο πελάτη. Είδα όμως πως ο ιδιοκτήτης πηγαίνει σε κάθε αντροπαρέα και κάθεται στην καρέκλα με τους θαμώνες. Πρώτα θα πουν τα νέα τους και μετά θα παραγγείλουν. Πως ήταν ο Βασίλης στη σειρά που σας ανέφερα;Φανταστείτε κάτι ακόμα πιο οικείο.

Από τον χώρο δεν έχετε να περιμένετε πολλά διακοσμητικά. Την παράσταση πρέπει να κλέβει η καλή παρέα που έρχεται να σχολιάσει όλες τις εξελίξεις και θέλει να κάνει εκτιμήσεις για το μέλλον. Δεν είναι θεατρικός χώρος όπως η Ζωοδόχος Πηγή, ούτε έχει μεγάλες πινελιές δημιουργικότητας. Κατάλογο δεν έλαβα, όλα στο μιλητό. Ευτυχώς η απόδειξη ήρθε γραπτώς και νομίμως, είχαμε και το κερασματάκι. Αν είστε σνομπ, δεν θα ικανοποιηθείτε. Το μόνο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι ο πιθανός καπνός από το τσιγάρο. Το απεχθάνομαι. Μετά την κακή εμπειρία μου από τον VEZENE έχω αρχίσει και παρατηρώ τις τουαλέτες. Δεν με χαλάει που μπορεί να βρίσκονται δίπλα από την κουζίνα, με πειράζει να μην είναι καθαρές. Καθαρές ήταν, μπορούν να τις ανακαινίσουν όμως.

Η παραγγελία μας κυμάνθηκε σε επίπεδα που χορταίνεις αρκετά (3 άτομα):

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Πορτοκαλόχρωμη, γευστικότατη και αρκετή, με εμφανή την κόκκινη πιπεριά. Διαολεμένα δεν έκαιγε, νομίζω κατανάλωσα την περισσότερη μιας και εκμεταλλεύθηκα το γεγονός πως η q-ρια και η εγγόνα (όχι της q-ριας) ασχολήθηκαν με τη...

- Σαλάτα βραστών λαχανικών στα 5 ευρώ. Όλη η γειτονική λαχαναγορά του Ρέντη μαζεμένη σε μια πιατέλα. Πραγματικά πολύ προσεγμένη. Μπρόκολο θες;Κουνουπίδι θες;Παντζάρι θες;Και πόσα άλλα. Γευστικές και χρωματικές αντιθέσεις.... Την καταβρόχθισαν!

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Χεράτες, καυτές και νόστιμες. Ότι πρέπει για να υπάρχουν πάνω στο τραπέζι. Αν ήταν και πιο λεπτοκομμένες θα ήταν ακόμη καλύτερες. Χρυσαφένιες, αξίζουν.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε ροδέλες,3.5 ευρώ. Δεν με κέρδισαν λόγω αρκετής κρούστας, ενώ ούτε για τη γλυκύτητα τους ξεχώρισαν. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερα αν και δεν είναι και του πεταματού. Θα τα απέφευγα όμως σε επόμενη επίσκεψη.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Νόστιμο, μοιάζει με της Αθηνάς στη Δραπετσώνα.3 τεμάχια με τραγανή κρούστα που μου φάνηκε αλάδωτη. Μόλις την έκοβες, έσκαγε και το λιωμένο τυράκι. Ρίξτε και λεμόνι! Θα ζωντανέψει!

- Μοσχαρίσια μπριζόλα από προϊστορικό ζώο, στα 9.5 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής. Υπεραρκετή για 2 άτομα. Τώρα σε καπηλείο δεν μπορείς να περιμένεις και άψητη. Εγώ πάντως ικανοποιήθηκα. Ζουμερή και καρυκευμένη όσο έπρεπε για να είναι γευστική.

- Tηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα στα 8 ευρώ. Φρέσκο κοτόπουλο, διακριτική σάλτσα μουστάρδας αλλά το τελικό αποτέλεσμα κακό. Καταστρέφεται η πρώτη ύλη μιας και ήρθε στεγνό, ενώ και η σάλτσα ήταν λίγη για να καλύψει το κρέας. Θα απέφευγα να το παραγγείλω ξανα. Ποσότητα αρκετή αλλά τι να το κάνω.

- Γεμιστό μπιφτέκι με φέτα στα 8 ευρώ. Το ψήσιμο του μου άρεσε μιας και αναδεικνυόταν το κρέας. Υπεραρκετό αν και ένα τεμάχιο, προτιμήστε το στη μέση μαζί με άλλους μεζέδες για να αλλάζετε γεύσεις. Το τυρί θα το ήθελα πιο απλωμένο στη γέμιση και όχι μόνο στο κέντρο. Πάντως το λιμπίστηκα με το που το είδα.

- Σόδα στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ το λίτρο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, χωρίς να βαράει στο κεφάλι. Ότι πρέπει για να αράξεις με τις ώρες και να πιάσεις την κουβέντα με τους φίλους σου.

* Κέρασμα μήλο κομμένο σε φέτες, συνοδεία από κεράσια μαρασκίνο που πότιζαν με το σιρόπι τους το φρούτο. Λίγος χαλβας ταχινένιος, ότι πρέπει για να αλλάξεις τη γεύση σου αν και δεν μας απέτρεψαν μετά να συνεχίσουμε αλλού για γλύκο!

Θα ξαναέκανα επίσκεψη στον Ζάχο για να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του που κυριαρχούσαν εκείνο το μεσημέρι, ακόμα θυμάμαι την κριτική της ΤΟΜΙΕ για τις γαρίδες σαγανάκι!

Και μπορεί η διακόσμηση να έχει βαρέλια μόνο και να μοιάζει καταθλιπτική αλλά ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ και οι διάφορες φωτογραφίες που είναι κρεμασμένες θυμίζουν τη δική μου γειτονιά, με ντόμπρους και ειλικρινείς ανθρώπους της διπλανής πόρτας. Επενδύει στις διαπροσωπικές σχέσεις που ξέρουν ότι ο Μήτσος θα πάει κάθε Παρασκεύη για να φάει το ψαράκι του και θα πει 2 κουβέντες με τα φιλαράκια του.

Άλλοι επενδύουν σε διακοσμητές... Στον Ζάχο οι πελάτες επενδύουν στον κάπελα.... Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε στις 15.10, φύγαμε 3 ώρες αργότερα αλλά το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ...

Φέρε μας, κάπελα, κρασί με δυό ποτήρια και μισή...

2017

Το καπηλειό του Ζάχου είναι ένα από τα πιο παλιά και δημοφιλή μαγαζιά της περιοχής των Καμινίων.
Το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν αλλά τον τελευταίο καιρό το στοχευαμε συχνά με τις συμπαίκτριες και φίλες αλλά δεν τα είχαμε κατάφερει να βρούμε τραπέζι, είμαστε και πολλές...

Το σημείο που βρίσκεται εάν δε γνωρίζει κάποιος την περιοχή ειναι δύσκολο να το βρει, εμείς πήγαμε συστημένες οπότε φτάσαμε πολύ εύκολα. Να σημειώσω ότι πολλές είχαν ήδη πάει αρκετές φορές στο παρελθόν!
Το παρκάρισμα δε ήταν πάρα πολύ εύκολο, καθώς βρίσκεται σε μία ήσυχη γειτονιά βγαλμένη από άλλες δεκαετίες.

Ο χώρος ειναι νοσταλγικός, με τα βαρέλια γύρω γύρω, τους ανθρώπους της γειτονιάς που γίνονται μία παρεα, τα κλασικά τράπεζια και καρέκλες (που πλέον τα συναντάς σε καφενεία). Στα αρνητικά είναι οι μυρωδιές της κουζινας και το κάπνισμα που επιτρέπεται.

Η εξυπηρέτηση είναι ταχύτατη με εμπειρία, ο σερβιτόρος που ανέλαβε την παραγγελία μας, έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας σταματήσει αλλά πραγματικά ήταν αδύνατο! Ειμασταν 15 άτομα μετά από προπονηση, τελικά όμως ειχε δίκιο καθώς οι μερίδες είναι τεράστιες. ( Να σημειώσω εδώ ότι υπήρχε μία προσωπική γνωριμία με το ένα άτομο της παρέας, αλλά και πάλι δεν είδα μεγάλη διαφορά από τα γύρω τραπεζια)

Δοκιμασαμε σχεδόν τα πάντα και σε μεγάλες ποσότητες.
- ψημένο ψωμάκι για αρχή με λάδι και ρίγανη απαραίτητο στη συνέχεια
-Τζατζικι και τυροκαυτερη μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν χειροποίητα
-Πατατες τηγανιτές φρεσκοκομμένες και ζεστές
-Σαλατα χωριάτικη πλούσια καλή για την εποχή
-παντζαρια με το σκορδακι τους ταιριαξαν, καλό συνοδευτικό
-σαγανακι(τυρί) ωραίο τυρί και δεν κρατούσε καθόλου περιττό λάδι
-Κολοκυθοκεφτεδες μεγάλοι και γευστικοι.
-Χταποδι ξυδατο με καπαρι του ταίριαζε πολύ, μαλακό ωραιότατο.
-Γαριδες σαγανάκι, σε αυτό το πιάτο υποκλίθηκα, σωστά δεμένη σάλτσα, μεγάλα κομμάτια τυριού πολλές γαριδες, πιάτο για το οποίο αξίζει να επιστρέψω.
-Καλαμαρακια τηγανιτά τραγανά και μαλάκα ταυτόχρονα, σωστο τηγάνι και εδώ.
-μπιφτεκι γεμιστό με πατάτες, καλής ποιότητας ο κιμάς
-Τηγανια χοιρινη με πιπεριές καθαρό το κρέας
-Τηγανια κοτόπουλο, άλλο ένα πιάτο για το οποίο υποκλίνομαι με μία πολύ ωραία μουστάρδας σάλτσα
-Πανσετουλες χοιρινες δε δοκίμασα
Όπως καταλαβαίνετε φάγαμε πολύ, εάν συνυπολογίσετε και το γεγονός ότι οι μερίδες ήταν τεράστιες θα καταλάβετε το λόγο που πήραμε και δύο πακέτα για το σπίτι.

Τα παραπάνω τα παραγγείλαμε από δύο ή τρεις φορές. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι και χαλβά σιμιγδαλένιο. Τα οποία τα φάγαμε ευχαριστα.
Λόγω της προσωπικής γνωριμίας μας κέρασαν και τα ποτά.
Όλα αυρακόστισαν 10€ το ατομο, δε χρειάζεται να πω ότι ήταν υπερβολικά καλά για όσα φαγαμε! Βέβαια στις μεγάλες παρέες συνήθως συμβαίνει αυτό, οπότε εάν είστε λιγότεροι υπολογιστε κάτι παραπάνω, σε καμία περίπτωση όμως δε θα σας φανεί ακριβό.

Προφανώς εγώ θα ξαναπάω, είναι λίγα τα μαγαζιά που προσφέρουν τόσο αυθεντικές γεύσεις σε καλές τιμές.

Δεν είναι το μαγαζί που θα πας να φας κάτι γκουρμέ αλλά αυτό που θα πιεις το κρασάκι σου και θα δοκιμάσεις παραδοσιακες γεύσεις σωστά εκτελεσμένες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

2017

Κατω στον Πειραια, στα Καμίνια, φτώχεια, καλη καρδια, μα και γκρινια. Αυτη ειναι η μοναδικη σχεση που ειχα ως τωρα με την εν λογω συνοικια, και καλα να ειναι ο Μπιθικωτσης που τα τοποθετησε γεωγραφικα στον εσωτερικο μου χαρτη, γιατι ειδαλλως, οταν με ενημερωσαν οτι παμε Καμινια, με μια φυσικοτητα λες και μου ειπαν "παμε Μυκονο", θα ρωτουσα αν εννοουσαν αυτα της κολασης.

Καμινια, λοιπον, ο προορισμος, και μαλιστα σε καπηλειο. Ωσπου να φτασω εκει, με το ματι κολλημενο στο gps και το βλεμμα του ροφου σε λειτουργια, επιβεβαιωθηκαν ολα τα σκελη του τραγουδιου. Τη φτωχεια, δυστυχως, τη βλεπεις παντου γυρω σου, και ειναι κριμα να αφηνουν μια τοσο ομορφη συνοικια να ρημαζει. Την γκρινια την προκαλει η απειρη κινηση ως εκει, αλλα, δε βαριεσαι; Καλη καρδια.

Μπαινοντας στο μικρο μαγαζι μου ρθε να βαλω τα γελια. Συγνωμη, αλλα ο συνδυασμος βαρελια στον τοιχο απ τη μια και δαχτυλιδια ορατα απ τη στρατοσφαιρα της φιλης που καθοταν ευθυτενης και ολο ποζα απο την αλλη, ειναι υλικο για να στρωσεις κοιλιακους απ το γελιο. Ευτυχως που ο αρρεν της παρεας ηταν πιο καζουαλ, γιατι θα ημουν σα τη μπαμια μες τα βλητα παλι. Παντως, καλο ειναι να γνωριζετε που πατε και να αφησετε τη Λουι Βιττον στο σπιτι.

Και για να επιστρεψουμε στα του χωρου, ειναι κουτουκι με οτι αυτο συνεπαγεται. Σε μπεζοκαφε αποχρωσεις τα παντα, τα προαναθερθεντα βαρελια δινουν μια αισθηση απο κελαρι, μικρα ξυλινα τραπεζια με λαδοκολλα και απο δω παν και οι αλλοι. Το μονο που θα ηθελα ειναι λιγο καλυτερες τουαλετες, και ειμαι καλυμμενη. Οχι οτι ειναι κατι ιδιαιτερο, αλλα το σκοπο του τον επιτελει: φτωχος διακοσμος, φτιαγμενος με καλοκαρδοσυνη, που προκαλει μια σχετικη γκρινια για το μεγεθος των τραπεζιων. Καμινιωτικο 100%, λοιπον.

Στην εξυπηρετηση μπερδευτηκα αρκετα. Δεν καταλαβα ποσοι ειχαν αναλαβει το σερβις, ειδα κανα δυο τρεις κυριους, με ετεροκλητα ρουχα για να περνανε αναμεσα απ τα τραπεζια ινκογκνιτο μαλλον, να κουβαλανε πραγματα, αλλα σε ενα πολυ χυμα κλιμα, με αποτελεσμα να μη τους δινεις ιδιαιτερη σημασια. Καταλογος δεν υπαρχει, ή, αν υπαρχει, δεν τον ειδαμε, μας απαριθμησαν, ομως, τα κυρια πιατα τους στα κρεατικα, οπου προσανατολιστηκαμε, και τα επανελαβαν προθυμα, οταν, αναμενομενα, μπλεξαμε τα μπουτια μας. Παντως, καλο ειναι να εχετε κανει απο πριν την ερευνα σας, για να μη σας ξεφυγουν εξαιρετικα πρωτα, πραγμα που κοντεψαμε να παθουμε και μεις στον τομεα σαλατα.

Κατα τα αλλα, ό, τι ζητησεις ερχεται αμεσα, απλως πρεπει να ζητησεις και τα αυτονοητα, οπως το νερο. Τα πιατα καταφθανουν γρηγορα, ισως πιο γρηγορα απο οσο θα μου ταιριαζε, γιατι ειμαι και λιγο της αργης κινησης, ενω οι γνωστες γυφτιες με την αποδειξη Χουντινι, εδω δεν υφιστανται.

Μετα απο διαβουλευση του ζευγαριου απεναντι και ελαχιστη δικη μου συμμετοχη, γιατι ως γνωστον ειμαι ζωο παμφαγον αλλα ουχί φαναροκρατον, και στους δυο τριτος δε χωρει, πηραμε:

-Σαλάτα βραστων λαχανικων (5€), που εντυπωσιαζει με την ποικιλια, την ποσοτητα και το μερακι της. Μπροκολο, κουνουπιδι, πατατες, κολοκυθακια, παντζαρια, χορτα και μαυροματικα με το μαιντανο, την πιπερια και το κρεμμυδακι τους, ολα καλοβρασμενα και ποτισμενα με ωραιο λαδι. Δε το συζητω, η ναυαρχιδα των σαλατων τους.

- Τυροκαυτερη, (3€) βελουδινη και ανεπαισθητα τυρενια, μετριως καυτερη, και με ενα κοκκινωπο πιπερενιο χρωμα. Αξια συντροφος του πολυ αφρατου, σουσαμενιου ψωμιου που μου θυμησε εντονα κουλουρι θεσσαλονικης. (2€)

-Αμα σας τελειωσει το ψωμι, βουτατε μεσα χερατες, τραγανες τηγανιτες πατατες (3€) ή, αν ειστε σαν εμενα, ροδελες τραγανοτηγανισμενων κολοκυθιων (3.5€), τα οποια ηταν στεγνα και νοστιμα, απλως με λιγο παραπανω αλευρατη γευση απο όσο χρειαζεται. Με λιγα μπαχαρικα νομιζω το προβλημα λυνεται.

-Σαγανακι αγνωστων λοιπων στοιχειων (3.5€) που αξιζει ειδικη μνεια, τιμητικη πλακετα και το κλειδι της πολης. 3 θεοχοντρα κομματια μαστιχωτο τυρι σε μια θεικη κρουστα, σε μεριδα να το χαρει το ματι και το στομαχι. Ηταν αριστο, και εχω παρα πολυ καιρο να πετυχω τοσο καλοφτιαγμενο σαγανακι που δεν γινεται στουπετσι πριν καν αγγιξει το τραπεζι.

-Μοσχαρισια (9.5€) και δη αψητη ζητησε η μαρκησια και, οπως ολοι εκτος απο την ιδια καταλαβαινετε, της ηρθε μια πολυ καλοψημενη, διοτι σε κουτουκι ειστε μανταμ, οχι στο Maison Pic, να σας φερουν τον ημιονο με το αιμα να σταζει. Παρα την, εντελως κατανοητη για το χωρο, αστοχια στο ψησιμο, το κρεας ηταν ζουμερο, χυμωδες, ωραια καρυκευμενο και ευγεστο.

-Μπιφτεκι γεμιστο (8€) με φετα. Ενας παχουλοκομψος μπογος κιμα, με γενναιο πυρηνα τυριου, εν μεσω τηγανιτης πατατας. Για τα γουστα μου, οπως παντα, σηκωνε λιγοτερο ψησιμο, εντουτοις και ετσι ηταν παρα πολυ νοστιμο και αφρατο.

-Τηγανια κοτοπουλο (8€) με μεγαλα κομματια καθαρου, απαχου φιλετου κοτοπουλο, μεσα σε μια σαλτσα λαδιου-μουσταρδας. Παροτι κοτοπουλοφαγος δεν ειμαι, πρεπει να αναγνωρισω την αριστη ποιοτητα στα κομματια που επιλεχθηκαν, ουτε λιπακια, ουτε πετσακια, ουτε αλλες μουρνταριες. Ενταξει, η σαλτσα δεν ηταν ακριβως δεμενη, και οι κυβοι κοτοπουλο ειναι καπως στεγνοι, αλλα αν ειστε φιλοι των πουλερικων, της υγειινης διατροφης ή προσεχετε λιγο τη σιλουεττα σας, ιδου η τηγανια- δικαιωση.

Καπου εδω τελειωνει η παραγγελια του Σιντλερ, και παλι καλα, γιατι ολα τα πιατα σερβιρονται σε ποσοτητες απο τιμιες ως παλικαρισιες, που απαιτουν πολλη ορεξη, πολλες ωρες και πολλα κουτσομπολια για να ολοκληρωθουν. Συνοδευτηκαν απο ενα κιλο (6€) καλο ημιγλυκο, οπως ειπαν ο Μπολεκ και η Λολεκ που το ηπιανε, και μια σοδα (1.5€),

Με το λογαριασμο μας εφεραν ευγενεστατα ενα πιατο με μηλα σε φετουλες με κανελα, χαλβα και κερασακια μαρασκινο με το σιροπι να εχει ποτισει τα παντα, με αποτελεσμα ολα να ειναι σιροπατα και γλυκα. Το συνολο εκλεισε στα 53€, αλλα ειχαμε ηδη ξεφυγει αρκετα στην παραγγελια, και ενα πιατο λιγοτερο δεν θα μας ελειπε.

Να πω επισης οτι παλι ημασταν το γαλα μες τις μυγες, αφου ολοι οι αλλοι θαμωνες τρωγαν θαλασσινα. Και αν πω οτι δεν καλοβλεφαριασα τη σκαφη με τα αχνιστα μυδια και περνιοταν για μια μεριδα που πηραν κατι δερβισηδες πισω μου, θα πω μεγαλο ψεμα. Οπως, προφανως, καταλαβαινετε, θα γυρισουμε στο Ζαχο με την τεταρτη της παρεας, που μας την εσκασε και ελειψε απο το τραπεζι, να χωθουμε ως τον αγκωνα μεσα στη σκαφη, και ως τοτε ελπιζω η αλλη η τρελη να εβαλε μυαλο και να χει βγαλει τα δαχτυλιδια, ειδαλλως θα φαμε μυδι με μαργαριταρι. Το συμφωνησαμε με ενα νοημα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Στο καπηλιο του Ζάχου πηγαίνω αρκετά χρόνια και αν όχι όλες τις φορές τις περισσότερες εχω ευχαριστηθεί οτι και να έχω φάει.

Το μαγαζί ειναι στα Καμίνια σε ένα στενάκι, ένα παλιό καπηλιο με ξύλινα βαρέλια και τραπεζάκια και καρέκλες παλιάς ταβέρνας. στο φαγητό μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε κρέας και ψάρι. οι μερίδες ειναι χορταστικές και το φαγητό πολυ νόστιμο. καποιες φορές λόγω δουλειάς τα τηγανητά ψάρια έρχονται με πολυ λαδίλα. το μαγαζί εχει λίγα τραπεζάκια και χρειάζεται κράτηση.

Μπυρα πάντα στους -4 και κρασί χύμα όχι κακό. οι τιμές πολυ οικονομικές. σε σχέση με αυτό που τρως. αξιζει σίγουρα να πάτε. πολυ καλή επιλογή

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* απαρτιζόμενη από 8 επέλεξε το Καπηλειό του Ζάχου.
Είχαμε απαρτία και μεγάλη όρεξη να ανακαλύψουμε κάτι νέο, μιας και δεν είχαμε ξαναπάει στο μαγαζί. Η πρώτη εντύπωση μια χαρά για την παρέα μας και έτσι περάσαμε το κατώφλι του Ζάχου!

Με το που μπήκαμε ομως άρχισαν τα παρατράγουδα! Μια η φασαρία που σου έσπαγε το κεφάλι, δυο η συμπεριφορά των σερβιτόρων που ήθελαν 8 άτομα να κάτσουμε σε 6αρι τραπέζι και μονο με την απειλή της αποχώρησης μας μας έφτιαξαν 8αρι! Ακόμα ηταν εντυπωσιακό πως ενώ το τραπέζι μας ηταν μπροστά σε μια δίφυλλη ανοιχτή πόρτα, ακόμα και εκεί σου ερχόταν η μυρωδιά από την κουζίνα! Για τα βαρέλια για διακόσμηση ουτε λόγος! Χώρος λοιπον 2/4.

Για την εξυπηρετηση πραγματικά το μαγαζί μας εντυπωσίασε! 2015 με την κρίση σε ολο της το μεγαλείο της και οι κύριοι μαλλον έχουν μπαούλα με λεφτά! Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τέτοια συμπεριφορά, κρίμα πραγματικά. Όταν φτάνεις στο σημείο να πεις οτι θα φύγεις, τι να πουμε? εξυπηρετηση 1/4

Και παμε στο σημαντικότερο όλων σε μαγαζί εστίασης, τη γεύση. Οπως πάντα πηραμε τα πάντα αλλα μονο κρεας!

Χόρτα: 3€ εξαιρετικά, τεράστια μερίδα 4/4

Χωριάτικη: 5€ ωραια, αρκετή με παρα πολυ φέτα! 3/4

Φάβα: 3,5€ καλή και αυτη, ωραια 3/4

Τυροκαυτερή: 2,5€ ηταν τυροσαλατα μιας και δεν έκαιγε! 2,5/4

Φέτα ψητή: 3,5€ αδιάφορο τελειως, απλά είχε βάλει φέτα σε αλουμινόχαρτο! 2/4

Πατάτες: 2,5€ μιλάμε οι καλύτερες έβερ πατάτες, φανταστικές! 4/4

Τηγανιά χοιρινή: 8,5€ άσχημο πιατο, δεν μας άρεσε 2/4

Μπιφτέκι γεμιστό: 7€ φουσκωμένο λες με τρόμπα! Απίστευτα χοντρό και μαλακό που σε ξένιζε με το τι έχουν βάλει για να γινει έτσι! Από γεύση μάπα, πράγμα παράξενο για ταβερνα! 1,5/4

Μοσχαρίσια: 8,5€ δίχασε! Σε άλλους άρεσε πολυ, σε άλλους οχι. Τεράστια. 2,5/4

Δοκιμάσαμε τσιπουρο δικό του ΤΡΑΓΙΚΟ -1/4 και ηπιαμε τελικά μπύρες.

Σύνολο με διάφορες ποσότητες 120€ / 15€ το άτομο.
Στο τέλος κέρασε φρούτο, αδιάφορο τελειως.
Με ολα τα παραπάνω και ολα τα κυρίως στο 2 νομιζω οτι κατι παραπάνω θα ηταν λάθος!
Γεύση λοιπον 2/4

Στο value for money δεν μπορούμε να βάλουμε καλο βαθμό μιας και η εμπειρία μας ηταν πολυ κατω του μετρίου και δεν το συνηθίζουμε! Να πουμε ομως οτι ολοι στο συγκεκριμένο μαγαζί τρώγανε ψαρικά! Φυσικά και δεν θα ξαναπαμε να τα δοκιμάσουμε, κρίμα και μας ειχαν πενέψει το μαγαζί! Value 2/4

*η παρέα της Δευτέρας αποτελείται από 3 έως 9 νέους, πάντα με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό!

Ιούλ

ο χωρος ισως απο τους χειροτερους που εχω συναντησει ποτε.

στα ΣΥΝ οτι απαγορευεται το καπνισμα (παρολο που ειμαι καπνιστής ο ίδιος)

οι μεριδες καλες και οι γευσεις ανω του μετριου.

εξυπηρετηση απλα ΟΚ.
τρως γρηγορα.

μην πατε αργια/εθνικη εορτη χωρις να εχετε κλεισει τραπεζι. (κι ομως ΝΑΙ)

δυνατο του σημειο το value for money (δυσκολα θα ξεπερασεις τα 15€ μαζι με ποτα ανα ατομο)

αδυνατο του σημειο πως ειναι λιγο "ξεχασιάρης" στο θέμα των αποδείξεων.
Ακομη κι αν τη ζητησεις (που θα στη φερει... δε λέω) τσεκάρισε μηπως ειναι αποδείξεις από άλλα τραπέζια.

Πάντως θα ξαναπήγαινα. Πολύ "τίμιο" μαγαζί σε γενικές γραμμές

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Μέτα από πολλές απόπειρες να κλείσουμε κάποιο ΠαρασκευοΣαββατο, τραπέζι, τα καταφέραμε να πάμε στο Καπηλειό, ημέρα καθημερινή και μη χαρακτηριζόμενη ως ημέρα καθολικής εφόδου ορδών πεινασμένων συμπολιτών.

Τον λόγο που δεν μπορούσαμε να κλείσουμε τις άλλες φορές τραπέζι, τον αντιληφθήκαμε όταν φτάσαμε εκεί.. Μετρίου μεγέθους το μαγαζί, από τις 9μμ που πήγαμε, μέχρι τις 12.30πμ που αποχωρήσαμε, ήταν ασφυκτικά γεμάτο.
Φτάσαμε οι δυο από τους πέντε της παρέας, ζητήσαμε τσιπουράκι και μεζέ, για την προθέρμανση! την ώρα της αναμονής.

Κατέφθασε ένα τεράστιο πιάτο με νοστιμότατο γαύρο μαρινάτο και δυο ολόγιομα με τσίπουρο, ποτήρια ουζου. Μας πληροφόρησαν ότι είναι κερασμένα. Δικαιολογημένη νομίζω η θετική μας έκπληξη.

Με την άφιξη των υπολοίπων, ο σερβιτόρος μας απαρίθμησε ατελείωτη λίστα με φρεσκα ψαρικά. Κυριολεκτικά ατελείωτη. Εντυπωσιαστήκαμε.. Ευτυχως, οι γνωστες περι ψαρικων της παρεας, αποφάσισαν μαζί με την ευγενή συνδρομή του εξυπηρετικότατου Θωμά,

Ξεκινήσαμε με μαριδάκια και γαριδάκια τηγανητά.. Και τα δυο πιάτα-πιατέλες τεράστια ποσότητα, καλοτηγανισμένα, χωρίς ίχνος λαδίλας, εύγευστα.
Σαλάτα με ποικιλία βραστών λαχανικών. Χορταστική, με τα λαχανικά/όσπρια, φρεσκοβρασμένα και σερβιρισμένα με καλό ελαιόλαδο.

Συνεχίσαμε με σαργούς και σκαθάρια ψητά. Μας τα έφεραν σε πιατέλες, καθαρισμένα, κάτασπρα, ολόφρεσκα, καλοψημένα, κανείς μας δεν άγγιξε το λαδολέμονο που τα συνόδευε, δεν θέλαμε να καλύψουμε την απίστευτη γεύση τους.

Γλυκό ατομικό και νοστιμότατο (καζαν ντιπι) και φρούτα κερασμένα στο τέλος.
Το ένα ζευγάρι της παρέας μας, είναι Πειραιώτες και τακτικοί πελάτες της ταβέρνας.

Δεν ξέρω αν αυτό επηρέασε επιπλέον την συμπεριφορά και την γενικότερη εξυπηρέτηση του προσωπικού, όμως ήταν άψογη.

Ο χώρος συμπαθητικός με διακόσμηση προσαρμοσμένη στο ύφος του μαγαζιού. Οι θαμώνες, άτομα όλων των ηλικιών. Η ατμόσφαιρα με τον αρκετό κόσμο και την μουσική- σε ανεκτά επίπεδα- ζωντανή αν και κάπως φασαρόζικη.
Δεν μπορώ να πω τι ακριβώς κόστισε η βραδιά, διότι μας "τραπέζωσε" ο Πειραιώτης φίλος μας, όμως όπως κατάλαβα ότι το value for money είναι πολύ ψηλο..
Στο συμπέρασμα τώρα..

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Θα πάω ξανά. Συγκεκριμένα, αυτό το Σάββατο. Μόλις έκλεισα τραπέζι-είναι Τέταρτη σήμερα. Και κάποια επομένη φορά για να δοκιμάσω και τα κρεατικα τα όποια εκθειάζουν όλοι η σχεδόν όλοι εδώ.
Επαναλαμβάνω ότι η έγκαιρη κράτηση είναι απαραίτητη, και το παρκινκ εύκολο.

Ιούλ

Σάββατο μεσημέρι παρέα 4 ατόμων, επισκεφτήκαμε το Καπηλειό του Ζάχου στα Καμίνια. Οι πολλές ώρες στη δουλειά με υποχρεώνουν να τρώω έξω αρκετά συχνά. Επιλέγω χώρους κυρίως παραδοσιακούς και διαφημισμένους απο στόμα σε στόμα. Ένα τέτοιο μαγαζί λόγω της φήμης του, με έκανε να το επισκεφτώ.

Αν και ξεκινήσαμε για να φάμε ψάρι, όταν είδαμε τα κρεατικά στη διπλανή παρέα, αλλάξαμε γνώμη. Πήραμε 2 μπιφτέκια γεμιστά με τυρί, (μεγάλες μερίδες) 2 μερίδες κεφτέδες με πατάτες τηγανιτές, φέτα ψητή, χόρτα και κρασί κόκκινο.

Όσον αφορά τα μπιφτέκια ήταν καλά ψημένα αλλά η γεύση δε μας δημιούργησε κάτι το ξεχωριστό αλλά κάτι αρκετά συνηθισμένο. Οι κεφτέδες, αφράτοι αλλά επίσης χωρίς κάμία ιδιαίτερη γέυση και προσωπικότητα.

Οι πατάτες οι τηγανιτές, αν και χειροποίητες, το λάδι ήταν υπερ αρκετό! Η ψητή φέτα, επίσης μεγάλη μερίδα, αλλά αρκετά πικρή.. το κρασί θέλει κι αυτό, οπωσδήποτε βελτίωση!! Φτηνές τιμές λοιπόν. ΟΜΩΣ οι πρώτες ύλες χρειάζονται βελτίωση ως προς την ποιότητα.

Επίσης ανύπαρκτος εξαερισμός! ακόμα και ο χώρος χρειάζεται περιποίηση.. όσο αναφορά το σέρβις ήταν αρκετά φιλικό αλλά ιδιαίτερα αργό.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Στον Ζάχο πήγαμε μετά από παρότρυνση φίλων για φτηνά και φρέσκα θαλασσινά σε ατμόσφαιρα κουτουκιού. Η πρώτη εντύπωση εξωτερικά μόνο κουτούκι δεν θύμιζε με την αλουμινένια τζαμαρία. Είναι ένα μέτριο ταβερνάκι, με φτηνή διακόσμηση και χαμηλές τιμές. Το επισκεφθήκαμε καθημερινή μεσημέρι και ήταν γεμάτο. Μετά από συνεννόηση και αρκετή ώρα αναμονή βολευτήκαμε.

3 άτομα και ο ένας δεν έτρωγε θαλασσινά έτσι παραγγείλαμε μια σαλάτα με βραστά λαχανικά πολύ καλή και μεγάλη, φάβα καλή, χόρτα που ήταν παραβρασμένα και πατάτες τηγανιτές. Από ψαρικά πήραμε σαρδέλες καλές και φρέσκες, καλαμαράκι τηγανιτό (εν γνώση μας κατεψυγμένο) καλό και ο τρίτος της παρέας πήρε μπιφτέκια κι απ’ ότι μας είπε ήταν μέτρια. Οι μερίδες ήταν όντως μεγάλες αλλά εγώ θα προτιμούσα να υπερτερεί η ποιότητα της ποσότητας. Ήπιαμε ένα κιλό λευκό κρασί, μετριότατο, αν ήταν καλύτερο θα πίναμε σίγουρα παραπάνω.

Τέλος το σέρβις ήταν πλήρως αδιάφορο από την παραγγελία (μου αρέσει να προτείνουν ή να παινεύουν κάποια πιάτα) μέχρι τον λογαριασμό, ίσως να έφταιγε η πολυκοσμία της ημέρας.

Σε γενικές γραμμές φάγαμε φτηνά, πληρώσαμε 13 ευρώ το άτομο, χωρίς να σκάσουμε, όμως οι προσδοκίες μου για την κουζίνα και το χώρο δεν επαληθεύτηκαν πλήρως.
Αν θα ξαναπάω; Ίσως του δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Προθυμοι και εξυπηρετικοι.

Κακος διακοσμος με παλαιους πρωταγωνιστες του Ελληνικου κινηματογραφου, στενη διαμορφωση τραπεζιων, κακος εξαερισμος -ψαριλα που μενει για μερες.

Φαγητο ανοστο. Λαδιλα στα ψαρικα-θρυψαλα και γαριδες τηγανιτες, μετριο λαδι στην αριστη σαλατα λαχανικων. Σαρδελλες με βαρια μυρουδια, μεγαλες και θρυμματισμενες.
Κρασι κατω του μετριου.