ΤΟ ΚΟΝΑΚΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΗ

Ταβέρνες με τραγούδι

Κ. Παλαμά 18, Κερατσίνι [Χάρτης]
  210 4004611 - 698486952
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή,Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι αργά το βράδυ) Παρασκευή βράδυ,Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι ζωντανή μουσική
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το Κονάκι του Μπάμπη είναι μία παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα, η οποία βρίσκεται χρόνια στην γειτονιά. Η αγάπη για την μαγειρική και η συνεχής αναζήτηση νέων πιάτων και γεύσεων, μας έχει κρατήσει μέχρι σήμερα. Καθημερινά παρασκευάζουμε για εσάς παραδοσιακά μαγειρευτά και ορεκτικά, εκλεκτά κρέατα στη σχάρα και στην σούβλα, και δροσερές σαλάτες. Δίνουμε προτεραιότητα στη ποιότητα του φαγητού σε πολύ προσιτές τιμές, στις χορταστικές μερίδες και στην φιλική εξυπηρέτηση. Παρασκευή-Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι η ορχήστρα μας φροντίζει για την διασκέδασή σας, πάντα με διάθεση στο τέρμα!
Αναλαμβάνουμε κάθε είδους κοινωνική εκδήλωση. Σας περιμένουμε στον ζεστό μας χώρο, να φάμε, να περάσουμε καλά και να γίνουμε μία παρέα!

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Ουδέν κακό αμιγές καλού τελικά, αφού ψάχνοντας για τραπέζι και μη βρίσκοντας σε ένα συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο αμέσως θυμήθηκα το κονάκι του Μπάμπη από το οποίο είχα ξαναπεράσει χωρίς κράτηση μια Παρασκευή και ήταν γεμάτο οπότε η επίσκεψη είχε αναβληθεί μέχρι χτες 27-2-16, με την απαραίτητη κράτηση βέβαια πλέον. Τι κριτική να γράψεις σε κάτι που δε χωράει κριτικής και που το 4 στα 4 είναι λίγο και θα έπρεπε να έχει και τόνους και 2-3 αστέρια από δίπλα.

Μπαίνοντας και αφού σε οδηγεί στο τραπέζι σου μια ευγενικότατη κυρία, βρίσκεσαι σε μια από τις πιο "ζεστές" οικογενειακές ταβέρνες, η οποία ναι μεν μικρή αλλά οι ιδιοκτήτες παρόλο το μικρό του χώρου έχουν περιοριστεί σε λίγα τραπέζια και δεν έχουν θυσιάσει στο βωμό του κέρδους την άνεση των πελατών. Με το καλημέρα λοιπόν με "έφτιαξε" ο χώρος, ο οποίος βέβαια μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους η απλότητα του αλλά εμένα με κέρδισε και σε αυτό το κομμάτι, γιατί τι να κάνουμε έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι η ταβέρνα αλλιώς το λένε εστιατόριο ή ότι άλλο. Επίσης ένα ακόμα θετικό του καταστήματος ο πάρα πολύ καλός εξαερισμός.

Στο παρασύνθημα έρχεται για παραγγελία κοπέλα φουλ χαμόγελο και ευγένεια, ο κατάλογος πράγματι δεν έχει τιμές, αλλά ειλικρινά είναι και η πρώτη φορά που δε με ένοιαξε αφού η ποιότητα του φαγητού δε χωράει αμφισβήτησης. Για 2 άτομα που πήγαμε πήραμε πατάτες τηγανιτές (τραγανές και κομμένες στο χέρι φρεσκιες???? επιτέλους όχι άλλες προτηγανισμένες πατάτες), τζατζίκι ορίτζιναλ κι όχι μια αλοιφή τύπου τζατζίκι που σερβίρουν οι περισσότεροι, ένα σαγανάκι, μια φέτα σε φύλλο με μέλι (μαγευτική), μια τηγανιά κοτόπουλο με σάλτσα όνειρο και ένα μπιφτέκι γεμιστό σκέτο ποίημα το οποίο τελικά παρότι την πείνα και ανάλογα με το πόσο κάτσαμε (κλείσαμε το πρόγραμμα) δεν το καταφέραμε όλο και ήταν η πρώτη φορά που "γονάτισα" και άφησα φαγητό, με πείραξε που το άφησα σε μια ταβέρνα που έφαγα κάτι που αγγίζει το σπιτικό σε γεύση και ποιότητα.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από ψητό ψωμί με λαδορίγανη και 1,5 κιλό κρασί + μισο κιλό που μας κέρασε το κατάστημα μαζί με φρουτάκια με μέλι για το τέλος. Το κόστος έφτασε τα 40€ και το γράφω μόνο και μόνο για στατιστικούς λόγους αφού είναι το τελευταίο που σε απασχολεί στη συγκεκριμένη ταβέρνα.

Για το τέλος άφησα την ορχήστρα, συνήθως μικρά μουσικά μεζεδοπωλεία και ταβέρνες έχουν τριμελή ή διμελή ορχήστρα, αλλά ακόμα κι εδώ οι ιδιοκτήτες δίνουν το κάτι παραπάνω αφού την πολύ καλή φωνή της τραγουδίστριας και την επίσης ωραία φωνή του ενός νεαρού που παίζει και μπουζούκι συνόδευαν άλλος ένας κύριος που παίζει μπουζούκι και ένας πλήκτρα. Όσο για το ρεπερτόριο παλιά λαϊκά επί το πλείστον το ένα καλύτερο από το άλλο που μας κάναν να μη θέλουμε να φύγουμε, μέχρι που τέλειωσε το πρόγραμμα.

Ευχάριστη νότα στη βραδιά όταν τραγούδησε πελάτης του μαγαζιού και ερμήνευσε υπέροχα και αρκετά τραγούδια του ανεπανάληπτου ΣΤΕΛΑΡΑ. Για τη συγκεκριμένη ταβέρνα τα σχόλια περιττεύουν όποιος δεν έχει πάει και είναι λάτρεις του είδους πρέπει να πάει, και εγω αρχίζω ήδη να σκέφτομαι ότι αύριο πρέπει να κλείσω τραπέζι για την άλλη βδομάδα......

Γευμα 6 ατομων σημερα 2/1/15

Διαβαζοντας τις 2 τελευταιες κριτικες του 2014 και γνωριζοντας το μαγαζι οτι εχει αλλαξει ιδιοκτητες τον τελευταιο καιρο αποφασισαμε να παμε για ενα οικογενειακο γευμα.
Γενικα ειμαστε της περιοχης και προσπαθουμε να εξερευνησουμε την περιοχη και πραγματικα υπαρχουν πολυ αξιολογες επιλογες.

σημερα λοιπον το μενου ηθελε κρεατικα.

Και πολυ καλα καναμε που αποφασισαμε να παμε.

Το μαγαζι μεσα ζεστο (στην κυριολεξια) και συμπαθητικο. Με τα κουρτινακια στα παραθυρα με τα κλασικα τραπεζακια ταβερνας. Τα τραπεζια με αποσταση επισης πολυ βασικο.

Εχει ζωντανη μουσικη παρασκευη σαββατο βραδυ και Κυριακή μεσημερι.

Εμεις πηραμε τα εξης

Καταρχην φερνει μια φραντζολα ψωμι μακρια κομμενη στην μεση ψημενη στα καρβουνα
με λαδι και ριγανη.

Χωριατικη αρκετα μεγαλη με καλο λαδι και μεγαλο κομματι γευστικης φετας
3 μεριδες πατατες

1 κιλο κρασι ροζε
2 εμφιαλωμενα νερα
2 κοκα κολες
συνολο 77ευρω

Νομιζω πολυ καλα αν υπολογισουμε οτι μονο η μοσχαρισια γαλακτος ειχε οπως ηταν αναμενομενο 16ευρω.
Ολα τα αλλα ηταν σε πολυ πολυ λογικες τιμες με τα χοιρινα γυρω στα 7ευρω η μεριδα.

Το βασικο ηταν οτι δεν υπηρχε πιατο που να ηταν ετσι κι ετσι, ηταν ολα καλα, δεν αφησαμε τιποτα.. αρκετες οι ποσοτητες οχι φτωχες.

Δεν υπηρξε καταλογος κατι που το ειχα διαβασει και σε αλλες κριτικες αλλα ολα τα ατομα της ταβερνας ηταν ιδιαιτερα φιλικοι. Να φανταστειτε οτι βγηκε και ο ψηστης να μας πει οτι του ξεφυγε λιγο η μοσχαρισια στο ψησιμο. Κατι που δεν καταλαβαμε καθολου αφου ηταν μαλακη και για εμας τελεια ψημενη. Μονο το κοκκαλο αφησαμε.

Φευγοντας στα 2 πιτσιρικια εδωσαν συσκευασμενες βασιλοπιτες κεικ μεγαλα κομματια, πολυ ωραια κινηση και μαλιστα φρεσκοτατες γιατι ηταν αεροστεγως κλεισμενες.

Σιγουρα θα ξαναπαμε και βραδια ή μεσημερι με μουσικη καθως το στησιμο του μαγαζιου ειναι ετσι, φανταστειτε ενα ορθογωνια και στο κεντρο οι μουσικοι. Αν ειναι και καλοι νομιζω θα ειναι ακομα καλυτερα γιατι συνηθως το περιβαλλον σε μια ταβερνα ή εστιατοριο δειχνει ακομα καλυτερο.

2Η Φορα φαγητο Αποκριες

1 παιδακια κοτοπουλο χωρις κοκκαλο
1 κοκα κολα
2 πορτοκαλαδες

4 ατομα 46ευρω
Φαγαμε παρα πολυ καλα και το απολαυσαμε...

Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Καλησπέρα σας! Σε αυτήν την πολύ συμπαθητική ταβέρνα βρέθηκα το Σάββατο, καλεσμένη σε ένα τραπέζι φίλου που μένει προς τα εκεί και σκέφτηκα ότι αξίζει να γράψω για αυτήν εδώ, δεδομένου ότι έχει μόνο 2 παλιές κριτικές από οτι είδα.

Για να πάω εκεί, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα λιγάκι αρχικά χωρις το gps, γιατί δεν τα ξέρω τα μέρη προς τα κει. Αλλά το έβαλα μετά από λίγη ωρα ψάξιμο και το βρήκα αμέσως. Είναι σε ένα ήσυχο στενάκι, γωνιακό. Το πάρκινγκ πολύ εύκολο σε αυτή την γειτονιά.

Μόλις μπήκα μέσα κατά τις 10 και μισή, είδα ένα πολύ ζεστό, οικογενειακό μαγαζί σε σχήμα γάμμα, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, με άσπρα κουρτινάκια στα ξύλινα παράθυρα κατα μήκος της πρόσοψης και σε έναν τοίχο κάποια βαρέλια. Ο φωτισμός ζεστός, όχι αυτό το ψυχρό άσπρο που έχουν συνήθως αυτές οι ταβέρνες. Τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Στην ακρη του μαγαζιου φαίνονται και τα κλασσικα ψυγεια με αναψυκτικα. Δεν είναι κάτι το φοβερό ή το πρωτότυπο, αλλά σου βγαζει μία καλή αύρα με το που μπεις. Εβαλα 2 στην βαθμολογία γιατί για το είδος του θεωρώ ότι είναι αρκετά όμορφο, δεν το συγκρίνω με άλλου είδους εστιατόρια που έχουν εντελώς άλλο στυλ. Παρασκευές και Σάββατα έχουν και ζωντανή μουσική, με την οποία περάσαμε φοβερά όλο το βράδυ, γιατί δεν παίζουν στην διαπασών και μπορείς να μιλήσεις άνετα. Στην μέση του μαγαζιού είναι η ορχήστρα,3 άτομα που παίζουν λαϊκά και τους βλέπεις από παντού.

Ήμασταν 6 άτομα, καλεσμένοι του φίλου μου που είχε γιορτή την επόμενη μέρα, άρα έδωσε αυτός την παραγγελία των φαγητών. Ενα μικρό αρνητικό είναι ότι ο κατάλογος σου απαγγέλεται από μια κοπέλα προφορικά, αλλά αυτό γίνεται γιατί είναι οικογενειακή ταβέρνα και κάθε μέρα έχει συγκεκριμένα φαγητά και κρέατα και είναι όλα φρέσκα, τίποτα τυποποιημένο, τουλάχιστον από αυτά που δοκίμασα εγώ. Αλλά έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία πάντως. Δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα.

Συνήθως το πρόβλημα σε αυτή την τακτική είναι ότι δεν ξέρεις τις τιμές από πριν, αλλά σε αυτό το μαγαζί πραγματικά αυτό δεν είναι καθόλου θέμα, όπως διαπίστωσα όταν μου είπε ο φίλος μου μετά πόσο πλήρωσε!

Ο φίλος μου λοιπόν πήρε αρκετους μεζέδες και 2 κυρίως πιάτα κρεατικά στην μέση:

-Χωριάτικη σαλάτα, σε γενναία ποσότητα, με πολύ φρέσκα λαχανικά και μια υπέροχη φέτα σε μεγάλο κομμάτι από πάνω.

-Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανητές. Ωραία, σε ικανοποιητική μερίδα και τα δυο, με τριμμένο τυρί από πάνω και στα δύο. Τραγανά, με καλό κουρκούτι αλλά θα ήθελα λίγο λιγότερη λαδίλα.

-Τηγανιά χοιρινή και τηγανιά κοτόπουλο. Πολύ ωραίες και οι 2, με πολύ λίγο ξίγκι. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στις περισσότερες τηγανιές βάζουν τόσα κομμάτια με λίπος, ενώ μπορούν να τις κάνουν νόστιμες με πολλούς τρόπους, όπως αυτές εδώ που ήταν πολύ γευστικές.

-Μπεκρή μεζέ με μοσχάρι. Ήρθε σε πήλινο, με μια φοβερή πηχτή, μαμαδίστικη σάλτσα ντομάτας και κομμάτια φέτας από πάνω. Υπέροχο πιάτο και το μοσχάρι λουκούμι χωρίς ίνες, θα ήθελα λίγο περισσότερο κρέας όμως, γιατί ήταν τόσο νόστιμο. Εξαφανίσαμε την σάλτσα με ένα πολύ ωραίο μαλακό ψωμάκι που σου φέρνουν στην αρχή, ψημένο με λάδι και ρίγανη στα κάρβουνα. Φρατζόλα στην μέση ανοιγμένη ήταν βασικά.

-Λουκάνικο χωριάτικο, αρκετά καλό. Εμένα γενικά δεν με ενθουσιάζουν τα λουκάνικα, αλλά αυτο είχε καλή γεύση και ήταν καλοψημενο και μαλακό.

-Φλογέρες με τυρί και ζαμπόν, καλές, όχι κάτι το φοβερό.

-Πατάτες τηγανητές φρέσκιες και πολύ ωραία τηγανισμένες, καθόλου λαδίλα και σε καλή ποσότητα.

-Τζατζίκι, πολύ καλό, σε γενναιόδωρη ποσότητα, λίγο δυνατό βέβαια αλλά εμένα μου αρέσει έτσι.

-Φέτα σε φύλλο με μέλι, φανταστική. Αυτή η φέτα που έχουν είναι το κάτι άλλο πραγματικά.

-Μία μερίδα μπιφτέκι γεμιστό με τυριά, ντοματα και πιπεριές, υπέροχο. Τα μπιφτέκια έξω τα αποφεύγω πάντα, αλλά τα παράγγειλαν, οπότε δοκίμασα. Πολύ νόστιμο κρέας χωρίς καθόλου λίπη, ωραία αλατισμένο και σωστά μπαχαρικά. Συνοδευόταν με αρκετές πατάτες τηγανητές και ντομάτα και κρεμμύδι.

-Μία μερίδα καλαμάκια κοτόπουλο. Ήρθαν 4 καλαμάκια πάνω σε πίτες και αυτά συνοδευόμενα με πατάτες τηγανητές, μια σως μαγιονέζα -μουστάρδα στο πλαι και ντομάτα-κρεμμύδι. Πολύ καλά και αυτά, πρέπει να ήταν από μπούτι γιατί είχαν και λίγο λιπάκι ανάμεσα, αλλά πολύ μαλακό και ζουμερό κρέας.

Πήραμε κόκκινο ξηρό κρασί, πολύ καλό και παγωμένο επιτέλους! Ξέρω ότι το σωστό είναι να είναι σε θερμοκρασία δωματίου το κόκκινο, αλλα τι να κάνουμε που μου αρέσει παγωμένο με το φαγητό!

Θετικό το ότι φέρνουν νερό σε κανάτα και στο ανανεώνουν. Το ψωμί νομίζω δεν χρεώνεται, αλλά δεν είμαι και σίγουρη... Η εξυπηρέτηση πολύ καλη και γρήγορη από 2 νέα παιδιά, απλά 1-2 φορές δεν ήρθαν γρήγορα όταν θέλαμε κάτι αλλά αυτό οφείλεται στο ότι είχε αρκετό κόσμο εκείνο το βράδυ. Ο φίλος μου που είναι συχνός θαμώνας εκεί, μου είπε ότι για Σάββατο αλλά και την Παρασκευή κάνει κράτηση σχεδόν πάντα, ειδικά το χειμώνα που έχει και ζωντανή μουσική.

Στον λογαριασμό λοιπόν! Είχα το θάρρος λόγω οικειότητας να ρωτήσω τον φίλο μου μετά πόσο έδωσε και μου είπε 95 ευρώ! Δηλαδή περίπου 15,5 ευρώ το άτομο, αλλά με πολύ κρασί, πρέπει να πήραμε 7 ή 8 μισόκιλα. Και σκάσαμε στο φαγητό, πολλά από αυτά που πήραν έμειναν. Α, μας εφεραν και χαλβα σιμιγδελενιο στο τελος για κερασμα.

Πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να φάει και να χορτάσει μια χαρά με 11-12 ευρώ το άτομο. Ο φίλος μου που τον ρώτησα γενικά για τις τιμές εκεί, μου είπε ότι οι μερίδες του κυμαίνονται στα 6,5-8,5 ευρω, οι μεζέδες περίπου στα 3,5-5,5 ευρω και οι σαλάτες στα 5-7 ευρώ. Και στα συν ότι έχει και ζωντανή μουσική με αυτές τις τιμές. Εχω πάει σε ουκ ολίγα μαγαζιά που σου χρεώνουν έξτρα το ότι τρως συνοδεία ζωντανής μουσικής, σε πολλά από αυτά το έγραφε και ο κατάλογος!

Θεωρώ ότι είναι ένα πολύ τίμιο, οικογενειακό μαγαζάκι και για το είδος του έχει πολύ καλό φαγητό. Δεν υπάρχουν οι εξεζητημένες γκουρμεδιές, αλλά καλής ποιότητας κρέατα απλά ψημένα και μαγειρεμένα σωστά και νόστιμοι, σπιτικοί μεζέδες.

Το 4/4 στην ποιοτητα φαγητου το εβαλα γιατι οι πρωτες υλες που δοκιμασα εγω τουλαχιστον, ηταν πολυ καλες, δεδομενου παντα το ειδος του μαγαζιου. Είναι μία περίπτωση σαν αυτές που λένε συχνά πολλοί εδώ μέσα, ότι υπάρχουν τόσα πολλά κρυμμένα συνοικιακά μαγαζάκια στη Αθήνα που αξίζουν, αλλά δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Πήγαμε στο κονάκι το περασμένο σαββατο 4 άτομα. Το φαγητο ηταν πολυ καλό, ξεχωρισαμε τα ψητα μπιφτέκια και τους πολύ ωραίους μεζέδες οπως μπεκρή μεζές, τηγανια κοτοπουλο και πολυ Νοστιμο τζατζίκι.

Πολυ θετικό το νεράκι που δεν χρεώνεται και το ψητό ψωμί στην αρχή. είναι μια πολύ οικονομική ταβέρνα,4 ατομα δώσαμε 13,5 ευρώ ο καθένας με πολύ Κράσι και φαγητό που έμεινε κιόλας.

Είχε και ζωντανη μουσική και γενικά ειχε πολυ ευχάριστο κλιμα και λόγω της καλής εξυπηρέτησης απο τα παιδιά. Το συστηνω και εμείς θα το κάνουμε στέκι τώρα που το ανακαλύψαμε!

Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Γειά σας! Αποφάσισα να μπω και γώ στην παρέα σας για να γράψω για αυτό το πολύ αξιόλογο μαγαζί που επισκέφτηκα και πιστεύω ότι δεν έχει την προβολή που του αξίζει λόγω της περιοχής που βρίσκεται, δεν είναι δηλαδή σε πολύ κεντρικό σημείο, αλλά το αντισταθμίζει με τα φαγητά του, την ποιότητά του και την πολύ καλή του ατμόσφαιρα.

Πήγαμε 5 άτομα Σάββατο βράδυ κατά τις 10 κα μισή. Μας πήγε ένας φίλος που μένει εκεί κοντά και έχει ξαναπάει 3-4 φορές. Είχε κάνει κράτηση γιατί έχει ζωντανή μουσική Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι και δεν ήταν σίγουρος αν βρίσκαμε λόγω Σαββατόβραδου.

Ο χώρος είναι καλός, απλός, ότι περιμένει κανείς από ένα οικογενειακό, συνοικιακό ταβερνάκι. Είχε μερικά βαρέλια σε έναν τοίχο, κουρτινάκια άσπρα στην τζαμαρία κατά μήκος του μαγαζιού, και γενικά υπήρχε πολύ ζεστή και φιλόξενη ατμόσφαιρα.

Είχε ζωντανή μουσική,4 άτομα και περάσαμε πολύ καλά όλο το βράδυ γιατί δεν έπαιζαν τόσο δυνατά και μπορούσες να μιλήσεις με τον διπλανό σου. Όσο πέρναγε η ώρα, σηκώθηκαν και χόρευαν διπλανές παρέες και είχε πολύ ευχάριστο κλίμα!

Στο πιο σημαντικό λοιπόν, στο φαγητό!! Παραγγείλαμε:

-Χωριάτικη σαλάτα, σε καλή ποσότητα και με φρέσκα υλικά.

-Μπεκρή μεζέ, ένα τέλειο πιάτο! Μοσχαράκι σε κόκκινη σάλτσα με κομμάτια φέτας από πάνω, φανταστικό. Το εξαφανίσαμε με το ψωμί που μας έφεραν στην άρχη, ψημένο και μαλακό με ρίγανη και λάδι στα κάρβουνα σε πολύ μεγάλη ποσότητα.

-Τζατζίκι χειροποίητο, δυνατό όσο έπρεπε, φανταστικό.

-1 μερίδα μπιφτέκι γεμιστό με φέτα, πιπεριά και ντομάτα. Ήρθε ένα μεγάλο μπιφτέκι μαζί με πατάτες, ντομάτα και κρεμμύδι από το οποίο δοκίμασα λίγο και ήταν υπέροχο. Συνήθως δεν παιρνω έξω κιμάδες και μπιφτέκια αλλά αυτό ήταν πολύ καλό, ήταν χειροποίητο μάλιστα γιατί ρώτησα την κοπέλα.

-3 χοιρινές μπριζόλες, οι οποίες ήταν πολύ νόστιμες και μαλακές. Και αυτές μαζί με πατάτες τηγανητές.

-1 μοσχαρίσια μπριζόλα, την οποία πήρα εγω και ήταν το κάτι άλλο! Ζουμερή και πολύ καλής ποιότητας κρέας, μπορείς να τους πεις πως την θες ψημένη.

-2 κιλά κρασί χύμα λευκό, πολύ καλό και δεν μας πείραξε καθόλου.

Μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο όταν ζητήσαμε την απόδειξη, καλή κίνηση.

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν δώσαμε 64,50 ευρω, δηλαδή 12,9 το άτομο μαζί με το κρασί και στην κυριολεξία σκάσαμε γιατί πήραμε πολλά! Πήραμε και τα 5 άτομα μερίδες! Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή αναλογία ποσότητας-τιμής, χορταίνεις και με το παραπάνω. Η κοπέλα που μας σέρβιρε, μας πληροφόρησε ότι κάθε Παρασκευή έχει προσφορά 13 ευρώ το άτομο, τρως και πίνεις όσο θες!!

Κατά την γνώμη μου, είναι ένα πολύ καλό και τίμιο ταβερνάκι και έχει πολύ καλής ποιότητας υλικά. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο. Μιλησαμε λίγο με την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και μας είπε ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση, ο μπαμπάς της ψήνει και αυτή, η μητέρα της και τα αδέρφια της βοηθάνε στο σέρβις.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, ότι ζητούσαμε το είχαμε αμέσως. Τέτοιες προσπάθειες αξίζει να ανταμείβονται γιαυτό και θα το επισκεφτούμε ξανά σύντομα, τώρα που το μάθαμε!