Το Κονάκι του Μπάμπη είναι μία παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα, η οποία βρίσκεται χρόνια στην γειτονιά. Η αγάπη για την μαγειρική και η συνεχής αναζήτηση νέων πιάτων και γεύσεων, μας έχει κρατήσει μέχρι σήμερα. Καθημερινά παρασκευάζουμε για εσάς παραδοσιακά μαγειρευτά και ορεκτικά, εκλεκτά κρέατα στη σχάρα και στην σούβλα, και δροσερές σαλάτες. Δίνουμε προτεραιότητα στη ποιότητα του φαγητού σε πολύ προσιτές τιμές, στις χορταστικές μερίδες και στην φιλική εξυπηρέτηση. Παρασκευή-Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι η ορχήστρα μας φροντίζει για την διασκέδασή σας, πάντα με διάθεση στο τέρμα!
Αναλαμβάνουμε κάθε είδους κοινωνική εκδήλωση. Σας περιμένουμε στον ζεστό μας χώρο, να φάμε, να περάσουμε καλά και να γίνουμε μία παρέα!

Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή,Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι αργά το βράδυ) Παρασκευή βράδυ,Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι ζωντανή μουσική

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

01 Μάρ 2016

Ουδέν κακό αμιγές καλού τελικά, αφού ψάχνοντας για τραπέζι και μη βρίσκοντας σε ένα συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο αμέσως θυμήθηκα το κονάκι του Μπάμπη από το οποίο είχα ξαναπεράσει χωρίς κράτηση μια Παρασκευή και ήταν γεμάτο οπότε η επίσκεψη είχε αναβληθεί μέχρι χτες 27-2-16, με την απαραίτητη κράτηση βέβαια πλέον. Τι κριτική να γράψεις σε κάτι που δε χωράει κριτικής και που το 4 στα 4 είναι λίγο και θα έπρεπε να έχει και τόνους και 2-3 αστέρια από δίπλα.

Μπαίνοντας και αφού σε οδηγεί στο τραπέζι σου μια ευγενικότατη κυρία, βρίσκεσαι σε μια από τις πιο "ζεστές" οικογενειακές ταβέρνες, η οποία ναι μεν μικρή αλλά οι ιδιοκτήτες παρόλο το μικρό του χώρου έχουν περιοριστεί σε λίγα τραπέζια και δεν έχουν θυσιάσει στο βωμό του κέρδους την άνεση των πελατών. Με το καλημέρα λοιπόν με "έφτιαξε" ο χώρος, ο οποίος βέβαια μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους η απλότητα του αλλά εμένα με κέρδισε και σε αυτό το κομμάτι, γιατί τι να κάνουμε έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι η ταβέρνα αλλιώς το λένε εστιατόριο ή ότι άλλο. Επίσης ένα ακόμα θετικό του καταστήματος ο πάρα πολύ καλός εξαερισμός.

Στο παρασύνθημα έρχεται για παραγγελία κοπέλα φουλ χαμόγελο και ευγένεια, ο κατάλογος πράγματι δεν έχει τιμές, αλλά ειλικρινά είναι και η πρώτη φορά που δε με ένοιαξε αφού η ποιότητα του φαγητού δε χωράει αμφισβήτησης. Για 2 άτομα που πήγαμε πήραμε πατάτες τηγανιτές (τραγανές και κομμένες στο χέρι φρεσκιες???? επιτέλους όχι άλλες προτηγανισμένες πατάτες), τζατζίκι ορίτζιναλ κι όχι μια αλοιφή τύπου τζατζίκι που σερβίρουν οι περισσότεροι, ένα σαγανάκι, μια φέτα σε φύλλο με μέλι (μαγευτική), μια τηγανιά κοτόπουλο με σάλτσα όνειρο και ένα μπιφτέκι γεμιστό σκέτο ποίημα το οποίο τελικά παρότι την πείνα και ανάλογα με το πόσο κάτσαμε (κλείσαμε το πρόγραμμα) δεν το καταφέραμε όλο και ήταν η πρώτη φορά που "γονάτισα" και άφησα φαγητό, με πείραξε που το άφησα σε μια ταβέρνα που έφαγα κάτι που αγγίζει το σπιτικό σε γεύση και ποιότητα.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από ψητό ψωμί με λαδορίγανη και 1,5 κιλό κρασί + μισο κιλό που μας κέρασε το κατάστημα μαζί με φρουτάκια με μέλι για το τέλος. Το κόστος έφτασε τα 40€ και το γράφω μόνο και μόνο για στατιστικούς λόγους αφού είναι το τελευταίο που σε απασχολεί στη συγκεκριμένη ταβέρνα.

Για το τέλος άφησα την ορχήστρα, συνήθως μικρά μουσικά μεζεδοπωλεία και ταβέρνες έχουν τριμελή ή διμελή ορχήστρα, αλλά ακόμα κι εδώ οι ιδιοκτήτες δίνουν το κάτι παραπάνω αφού την πολύ καλή φωνή της τραγουδίστριας και την επίσης ωραία φωνή του ενός νεαρού που παίζει και μπουζούκι συνόδευαν άλλος ένας κύριος που παίζει μπουζούκι και ένας πλήκτρα. Όσο για το ρεπερτόριο παλιά λαϊκά επί το πλείστον το ένα καλύτερο από το άλλο που μας κάναν να μη θέλουμε να φύγουμε, μέχρι που τέλειωσε το πρόγραμμα.

Ευχάριστη νότα στη βραδιά όταν τραγούδησε πελάτης του μαγαζιού και ερμήνευσε υπέροχα και αρκετά τραγούδια του ανεπανάληπτου ΣΤΕΛΑΡΑ. Για τη συγκεκριμένη ταβέρνα τα σχόλια περιττεύουν όποιος δεν έχει πάει και είναι λάτρεις του είδους πρέπει να πάει, και εγω αρχίζω ήδη να σκέφτομαι ότι αύριο πρέπει να κλείσω τραπέζι για την άλλη βδομάδα......