19 Νοε 2016

Στην πρώτη μας, απογευματινή, επίσκεψη, όπου η παραγγελία μας κινήθηκε στα πλαίσια των απολύτως απαραιτήτων, για να πιούμε αξιοπρεπώς το ουζάκι μας, μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και την ποιότητα του φαγητού, αλλά και οι ποσότητες δεν υπήρξαν ευκαταφρόνητες..

Συγκεκριμένα παραγγείλαμε ψητά λαχανικά, γαριδάκι μαρινάτο, σαρδέλες στα κάρβουνα και υπέροχες πατατούλες τηγανιτές, που συνόδευσαν ευχάριστα τα 2 καραφάκια μπλε Βαρβαγιάννη που προτιμήσαμε.

Το σέρβις και η παραγγελία, έγιναν σε ευχάριστο κ φιλικότατο κλίμα και στο τέλος ήλθε γλυκό κερασμένο!
Όλα αυτά μαζί, στοίχισαν γύρω στα 37 ευρώ κ η απόδειξη ήλθε στο τραπέζι κανονικότατα!
Ο μέσα χώρος μας άρεσε πολύ, ενώ και η αυλή που προτιμήσαμε να καθίσουμε ήταν χαριτωμένη.
Ασφαλώς και θα ξαναπάμε!!

11 Νοε 2016

Η Ψαροπούλα είναι μια συνοικιακή ταβέρνα που μου κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον μόλις την είδα και που έιπα οτι θα την επισκεφθώ μόλις τελειώσει η βόλτα μου στην γύρω περιοχή και ετσι έγινε.

Το περιβάλλον απλό και λιτό αλλά ο χώρος άνετος και ήρεμος. Ο εξωτερικός χώρος είναι ότι πρέπει για ζεστές μέρες, ενώ μέσα τα πράγματα έιναι πιο στριμωγμένα.

Η εξυπηρέτηση πολύ ανθρώπινη από τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού χωρίς φαμφάρες και υπερβολές, αλλά με χαμόγελο και σεβασμό στον πελάτη.

Το φαγητό κινείται αμιγώς στα ψαρικά, αλλά η ποικιλία μεγάλη. Φρέσκα ψάρια, γαριδομακαρονάδες, λακέρδα, γάυρος, χταποδάκι, καλαμαράκια, ψαρόσουπα, και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι. Εμείς, παρέα 4 ατόμων με 2 παιδιά, παραγγείλαμε τσιπούρες, γαριδομακαρονάδα, χταποδάκι ψητό, καλαμαράκια τηγανητά, μαυρομάτικα με χταπόδι και γαύρο μαρινάτο. Πηραμε και 2 σαλάτες εποχής και μείναμε ενθουσιασμένοι τόσο από τις ποσότητες όσο και από την ποιότητα. Όλα ήταν θαυμάσια και θα ξαναπάμε οπωσδήποτε.

Υπολογίστε 20-25 ευρώ το άτομο χώρις φρέσκο ψάρι και γύρω στα 40 με.

02 Απρ 2015

Επισκέφθηκα το εστιατόριο με τη σύζυγό μου και τα δυο μικρά παιδιά μου την Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015.

Αν και το ήξερα πως τέτοιες μέρες που βγαίνει όλος ο κόσμος έξω, καλύτερα είναι να μένεις σπίτι σου, είπαμε να το τολμήσουμε. Κάναμε απλώς μία κράτηση από την προηγούμενη μέρα για την 13.30 που ήλπιζα πως είναι μία καλή ώρα.
Για να μην μακρηγορώ, την επομένη φθάσαμε στο εστιατόριο στη μιάμιση και για 15 λεπτά δεν ξέρανε που να μας βάλουνε, σαν να μην είχαμε κάνει κράτηση.
Ο επικεφαλής του σέρβις-που μάλλον ήταν και ο ιδιοκτήτης-, επέβλεπε που θα κάτσουν οι παρέες, πήγαινε πέρα δώθε με το μπλοκάκι παραγγελιών και ήταν ο μοναδικός που έπαιρνε παραγγελίες.
Είχε τρεις νεαρούς για βοηθούς, οι οποίοι μάλλον δεν είχαν καμιά σχέση με το επάγγελμα.
Για όποιον έχει ασχοληθεί με το σέρβις κάποια στιγμή στη ζωή του, θα αναγνώριζε πως δεν υπήρχε συντονισμός σε αυτό το team.

Κόσμος λοιπόν συνέρρεε στο μαγαζί, γέμιζαν τα τραπέζια και ακόμη δεν είχε έλθει κάποιος να μας πάρει παραγγελία, η ώρα είχε πάει 14.10 και κάναμε υπομονή "λόγω της ημέρας". Κάποια στιγμή ζήτησα και έναν κατάλογο, από έναν βοηθό που είχε και ένα βλέμμα απορημένο, βλέμμα ροφού, μου απάντησε "ναι, αμέσως" και συνειδητοποίησα πως δεν θα έρθει ποτέ ο κατάλογος, όπως και έγινε
Όταν κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης πήγε και πήρε παραγγελία από μια παρέα γνωστού του, που είχε έρθει μόλις προ 5-10 λεπτών, τον φώναξα στο τραπέζι μας, του διαμαρτυρήθηκα πως περιμένουμε 40 λεπτά, και αν ήμουν μόνος δεν θα με πείραζε τόσο αλλά με δύο μικρά παιδιά εντάξει καταντάει κάπως... Μου ζήτησε συγνώμη κάπως μηχανικά και βαριεστημένα, μας πήρε αμέσως παραγγελία: Δύο σαλάτες, η μία με βραστά λαχανικά, η άλλη με λαχανικά εποχής, δύο μερίδες μπακαλιάρο, δύο μερίδες καλαμαράκι (γόνο) ένα χταπόδι, μία μελιτζανοσαλάτα και μια ταραμοσαλάτα.

Μέσα σε 1 λεπτό κατέφθασαν οι δύο πρώτες σαλάτες και ο μπακαλιάρος. Δεν με παραξένεψε το γεγονός, προφανώς ήταν έτοιμα, αλλά δεν είναι κατακριτέα -για μένα τουλάχιστον-μια τέτοιου είδους προετοιμασία μιά δύσκολη μέρα.
Αλλά αυτό που είναι κατακριτέο είναι αυτό που σκαρφίστηκε ο τύπος... Χρησιμοποίησε μια μικρή οβάλ ανοξείδωτη πιατελίτσα και εκεί "άπλωσε" τα κομμάτια του μπακαλιάρου (σημείωση: ο μπακαλιάρος δεν ήταν μια ενιαία φέτα αλλά κομμένος σε πιο μικρά κομμάτια) και έτσι πλάσαρε μία μερίδα και κάτι για δύο. Το ίδιο ακριβώς έκανε και με τα καλαμαράκια. Τα άπλωσε στην πιατελίτσα και χρέωσε δύο μερίδες.
Το δε χταπόδι, μερίδα σε μικρό πιάτο και κομμένο σε μέγεθος και πάχος αντίστοιχο του νομίσματος του ενός ευρώ!

Σε ότι αφορά τη γεύση τώρα των εδεσμάτων, πέρα από όλα τα ανωτέρω σοβαρά φάουλ, δεν με ενθουσίασαν καθόλου τα πιάτα.

Τα καλαμαράκια είχαν ρουφήξει πολύ και βαρύ λάδι, οι σαλάτες λαχανικών επίσης ποτισμένες με λάδι, οι "αλοιφές" συμβατικές, το χταπόδι άγευστο, ο μπακαλιάρος μόνο ήταν αρκετά καλός.

Στο τέλος μας πρόσφεραν γλυκό κουταλιού πορτοκάλι. Σε ένα πιατάκι είχαν πέντε-έξι κομμάτια και πολύ σιρόπι.
Αλλά βρε παιδιά, λίγη κοινή λογική, βάζοντας στη μέση του τραπεζιού ένα γλυκό με σιρόπι μέχρι να το απολαύσει ο ουρανίσκος μας θα πρέπει να.. διανύσει εναερίως μιαν απόσταση.
Ε, είναι σίγουρο ότι θα στάξει.
Βάλτε ένα πιατάκι μπροστά από κάθε πελατη ή αλλάξτε τύπο επιδορπίου.

Εν κατακλείδι, δεν νομίζω να ξαναπάω σε αυτό το μέρος. Και δεν είναι επειδή το σέρβις του ή η ποιότητα του φαγητού του δεν ήταν η αναμενόμενη. Επαναλαμβάνω, η 25η Μαρτίου είναι μία δύσκολη μέρα για τα ψαρομάγαζα και το αναγνωρίζω.
Όπως επίσης όμως αναγνωρίζω και την έλλειψη σεβασμού προς τον πελάτη και την επιθυμία του να θέλει κάποιος να ρεφάρει (ενδεχομένως) την χασούρα ή να προσποριστεί επιπλέον κέρδη με τέτοιον τρόπο.

Ίσως πρέπει να αναλογιστούν και οι μαγαζάτορες πως λόγω κρίσης, πολλοί από εμάς έχουν αραιώσει κατά πολύ τις εξόδους τους και για αυτό το λόγο όποτε θα βγούμε προσδοκάμε κάτι ευχάριστο, κάτι που θα μας ευχαριστήσει και θα μας ξαλεγράρει κάπως και δεν θα μας μιζεριάσει

Κάτι τελευταίο, ο λογαριασμός μας ανήλθε περίπου στα 55 ευρώ.
Οι τιμές του δεν είναι ακριβές

27 Οκτ 2013

Μαγαζί που λόγω εγγύτητας, ικανοποιητικής ποιότητας φαγητού και κυρίως παρέας, έχω επισκεφτεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Φαγητό καλό (ποικιλία φρέσκων ψαριών, πλούσιες σαλάτες, ωραίοι μεζέδες όπως η καραβιδόφυχα που ήδη αναφέρθηκε), τιμές τσιμπημένες, χώρος μέτριος.

Η γενικότερη προσέγγιση του ιδιοκτήτη είναι αυτή που μελλοντικά θα με κρατήσει μακριά. Εκτός της παράδοσης δυσκολίας στην έκδοση αποδείξεων, σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις έτυχε να μας σερβιριστεί ασφράγιστο πλωμαράκι το οποίο ζητήσαμε να αντικατασταθεί για να λάβουμε και τις δυο φορές την ίδια απάντηση/αιτιολόγηση, “ο μικρός παίζει με τα μπουκαλάκια και μάλλον θα τα άνοιξε”.

Ειδικότερα, στην τελευταία μας επίσκεψη (23 Οκτ. 2013) ζητώντας κατά την παραγγελία σαρδέλες στα κάρβουνα πήραμε την απάντηση “θα σας βάλω να δοκιμάσετε και μία σαρδέλες στο τηγάνι για να μου πείτε τη γνώμη σας”, πρωτοβουλία η οποία θεωρήθηκε από μέρους μας διάθεση για κέρασμα. Κατά πληρωμή ήρθε στο τραπέζι ένα χειρόγραφο χαρτάκι με αρχικό σύνολο 82,50€ το οποίο είχε σβηστεί (όπως στις εκπτώσεις) και είχε γίνει 70€ παραμένοντας όμως μακριά από τα 50κάτι που εκτιμούσαμε ότι θα πληρώσουμε (τραπέζι δύο ατόμων να σημειώσω) οπότε ζητήσαμε από τον ιδιοκτήτη να εξετάσει το ενδεχόμενο λάθους.

Η απάντηση είχε να κάνει με την αφηρημάδα που του προκάλεσε το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του από την Μπενφίκα και ο λογαριασμός κατέβηκε στο σωστό αντίτιμο των 60€ (συμπεριλαμβανομένου του “κερασμένου” πιάτου).

16 Αυγ 2012

Επισκεφθήκαμε την "Ψαροπούλα" Δεκαπενταύγουστο και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την ποιότητα του φαγητού, τα ψάρια ήταν ολόφρεσκα και οι μερίδες στους θαλασσινούς μεζέδες ήταν αρκετά μεγάλες. Τα μπαρμπούνια που δοκίμασα ήταν από τα καλύτερα πιάτα, καλοψημένα και τραγανά,το ψητό καλαμάρι ήταν αρκετά ζουμερό όπως και το συμιακό γαριδάκι που η ποσότητά του πλησίαζε το κιλό.

Η εξυπηρέτηση δυστυχώς ήταν φτωχή, καθώς υπήρχε μόνο ένα άτομο για τις παραγγελίες και ένα για το service, με αποτέλεσμα να περιμένουμε αρκετή ώρα για να φέρουν όλα τα φαγητά. Αντισταθμίζοντας αυτή την καθυστέρηση ήταν πολύ ευγενικοί και στο τέλος ζητούσαν την γνώμη των πελατών για το φαγητό.
Ο εξωτερικός χώρος είναι ικανοποιητικός, καθώς πρόκειται για μια μικρή περιφραγμένη αυλή με λίγα λουλούδια και ένα δέντρο στην μέση, που όμως δυσκολεύει σε κάποιο βαθμό την μετακίνηση και εξαιτίας του όλα τα τραπέζια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Τέλος όσον αφορά τις τιμές, κυμαίνονταν στα συνηθισμένα επίπεδα. Χαρακτηριστικά για γεύμα 2 ατόμων με 3 πιάτα θαλασσινά, 1 πιάτο ψάρια, σαλάτα ανάμεικτη, πατάτες και ουζάκι, δώσαμε 59 ευρώ

06 Δεκ 2011

Πήγα με τους δικούς μου πρόσφατα γιατί είχα περιέργεια να δω αν έχει κρατήσει την ίδια ποιότητα που είχε όταν ήταν στη Δοϊράνης. Αυτό που άλλαξε προς το καλύτερο ήταν ο χώρος, όχι τρομερά πράγματα αλλά σίγουρα είναι αξιοπρεπής σε σχέση με το πεζοδρομιάκι που ήταν τότε. Η απόσταση μεταφοράς του δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη για κάποιον που μένει στα πέριξ.

Όπως και τότε, προτιμώ τους θαλασσινούς μεζέδες του, με κορυφαία την καραβιδόψιχα. Είναι ακριβό αλλά στα πλαίσια ψαροφαγίας.

26 Ιούλ 2011

Πήγα ένα μεσημέρι του Ιουλίου .Το μαγαζί ήταν άδειο και πολύ ζεστό λόγω καύσωνα. Χώρος τίποτα το ιδιαίτερο αν και ίσως το βράδυ να δείχνει πιο γλυκός. Ο ιδιοκτήτης μας υποδέχτηκε με χαμόγελο αλλά όταν του είπα πως έχουμε κουπόνι προσφοράς...στράβωσε. Εκεί σταμάτησε και η "επικοινωνία" μας. Τα φαγητά ήρθαν γρήγορα αλλά δυστυχώς ήταν απογοητευτικά ως επί το πλείστον.

Μια σαλάτα ανάμεικτη και μια ταραμοσαλάτα απλά συμπαθητική, καλαμάρι γόνος και κουτσομουράκια σχεδον μαυρισμένα από την πολυκαιρία, μυρίζανε άσχημα και δεν τα φάγαμε. Γαύρος μαρινάτος χρώματος γκρι παρακαλώ.Το τηγανητό ψιλό γαριδάκι το τίμησα γιατί πεινούσα και ήταν το μόνο που τρωγότανε.

Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και η εξυπηρέτηση άμεση(άδειο μαγαζί).Δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση.

Παλιά ψαροταβέρνα, που μετακόμισε πριν λίγα χρόνια στη σημερινή δνση από την οδό Δοϊράνης. Ο χώρος της είναι μεσαίου μεγέθους, λιτά διακοσμημένος, ενώ η μικρή αυλή είναι το χειμώνα κλεισμένη με διαφανές πλαστικό. Την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, με μικρή ή μεγάλη παρέα, αποκομίζοντας κάθε φορά θετικές εντυπώσεις. Η πιο πρόσφατη έγινε ένα απόγευμα στα μέσα Μαρτίου.

Σε υποδέχονται με τσίπουρο και μπουκιές με πάστα ελιάς. Ακολουθούν τα ορεκτικά : τζατζίκι σφιχτό και δεόντως σκορδάτο, φάβα γευστική και σωστά χυλωμένη,καλός γαύρος μαρινάτος,ταραμοσαλάτα νόστιμη αλλά με υφή που θέλει βελτίωση και λιγότερο ψωμί. Υπάρχει συχνά και νόστιμη ψαρόσουπα,με έντονη θαλασσινή γεύση, που μπορεί να φιαχθεί αμέσως, αν την παραγγείλεις μόλις καθίσεις. Που και που βρίσκεις και όστρακα, αν προνοήσεις να τα παραγγείλεις την προηγούμενη.

Το τηγάνι έχει μαστοριά, αλλά και μικρές αστοχίες. Αθερίνα, γαύρος, γόνος καλαμαριού, μεσαίες γαρίδες, συμιακό γαριδάκι και κουτσομούρες, έρχονται σωστά τηγανισμένα με σπάνιες εξαιρέσεις. Σαλάτες σωστά βρασμένων λαχανικών και φρέσκες συνοδεύουν τα παραπάνω. Η σχάρα ψήνει σωστά & είχαμε απολαύσει ψητούς λούτσους που δεν είχαν "στεγνώσει". Χύμα λευκό κρασί αξιοπρεπές, όπως και το τσίπουρο. Εξαιρετική εξυπηρέτηση από τον ιδιοκτήτη κ. Ηλία και βοηθούς. Τα γλυκά στο τέλος είναι κέρασμά τους.

Ένα ζευγάρι θα χρειαστεί 50 € για να δοκιμάσει μέρος των παραπάνω και αν ξανοιχτεί θα υπερβεί τα 70 €, όπως και σε ανάλογα μαγαζιά. Αξίζει πάντως να το επισκεφθείς και πάλι.

18 Φεβ 2011

Παλια γνωστη ψαροταβερνα των τζιτζιφιων καλη ψαροσουπα, καλο το χταποδι οι γαριδουλες η το καλαμαρι. Το ατου ομως ειναι τα ψαρια που ψηνει ο Ηλιας!!
Σε γενικες γραμμες ως ψαροφαγας κρινω την ψαροπουλα μια καλη επιλογη.